Όταν έχουμε μικρά παιδιά, έχουμε δικαίωμα να φερόμαστε απερίσκεπτα;

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πρόσφατα πέθαναν δύο οικογενειακοί γνωστοί μας :(
Και οι δύο γύρω στα 45, με ανήλικα παιδιά (ένα στο δημοτικό), και προβλήματα υγείας στο παρελθόν (με την καρδιά). Ο γιατρός τους είχε απαγορεύσει αυστηρά τσιγάρο και αλκοόλ αλλά αυτοί συνέχιζαν ακάθεκτοι, και σε ποσότητες. Έφυγαν και οι δύο ξαφνικά και «ανώδυνα» από καρδιακή προσβολή. Οι γυναίκες τους τρέχουν τώρα να τα βγάλουν πέρα οικονομικά.

Το ερώτημά μου είναι: Όταν έχουμε μικρά παιδιά, έχουμε δικαίωμα να φερόμαστε απερίσκεπτα; Υπάρχουν άνθρωποι που στηρίζονται σε μας, οικονομικά και συναισθηματικά. Γίνεται να ζούμε κοιτάζοντας μόνο την καλοπέρασή μας;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κατα την γνώμη μου φέρεσε απερίσκεπτα μόνο όταν ποια δεν έχεις κάποιον να στηρίζετε σε σένα, έπρεπε να σκευτούν την οικογένοια και τα παιδάκια του, δεν είπα να μην ζήσεις άλλα πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο σε όλα, οι ευθύνες όταν έχεις μικρά παιδιά είναι μεγάλες, ΠΡΕΠΕΙ να προσέχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
κι εγώ αυτό πιστεύω Μάνια...
Πάντως είναι αξιοσημείωτο ότι όταν υπάρχει αυτή η συμπεριφορά υπάρχει συνήθως από πατεράδες και όχι από μανάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
κι εγώ αυτό πιστεύω Μάνια...
Πάντως είναι αξιοσημείωτο ότι όταν υπάρχει αυτή η συμπεριφορά υπάρχει συνήθως από πατεράδες και όχι από μανάδες...

άν και δεν είναι απαρέτητο αυτό υπέρχει σε μεγαλήτερο ποσοστό απο την πλευρά του άντρα που πιστέυω ότι δεν πονάει και δεν σκέυτετε όπως μια μάνα, χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον, απλά η μάνα σκέυτετε περισσότερο άπο τον άντρα σε μια οικογένεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Πολλές φορές μπορεί να σκέφτεται κανείς οτι η ζωή του ανήκει μόνο σε αυτόν και μπορεί να την κάνει ο,τι θέλει. Αλλά αυτό ισχύει μόνο για ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν κανέναν άλλον στον κόσμο και που πολύ περισσότερο δεν έχουν παιδιά. Είναι σαν να μην νοιάζεσαι γι αυτά όταν κάνεις τέτοια ζωή...
Το οτι η συμπεριφορά αυτή είναι συνήθως από άντρες δε μπορώ να το ξέρω, πάντων ξέρω και γυναίκα που είχε παρόμοια κατάληξη κι όχι με 2 αλλά με 4 παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κι εμένα ο πατέρας μου καπνίζει 2.5 πακέτα την ημέρα και καπνίζει απο τα 17 του. Έχει εμένα και άλλα δυο παιδιά, ο μικρός είναι 3 χρονών. Το τσιγάρο είναι το μόνο που δεν μπορεί να περιορίσει. Δεν ξέρω, του το λέω και φοβάμαι αλλά δεν μου πάει καρδιά να τον πιέσω. δεν θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αν δεν εισαι ικανος να βαλεις καποιον αλλον πανω απο σενα δεν εισαι ικανος να κανεις παιδια.
Οι υποψηφιοι γονεις θα πρεπε να περνανε απο καποιου ειδους οντισιόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αν δεν εισαι ικανος να βαλεις καποιον αλλον πανω απο σενα δεν εισαι ικανος να κανεις παιδια.

Το να βάλεις πάνω απο εσένα πώς ορίζεται; Να σταματήσεις να ζεις επειδή έκανες παιδιά; Να κόψεις κάθε ευχαρίστηση σου γιατί έκανες παιδιά; Παρακαλώ επιστρέψτε με πίσω, δεν θέλω να είμαι παιδί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σωστά τα λέει η Χακούνα. Δε χάνεις τη ζωή σου αν κάνεις παιδιά. Αλλά αφού κάνεις, καλό είναι να τα 'χεις άξονα της ζωής σου. Προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νομιζω οτι δεν αφορα εμενα η κανενα μας αυτο...
το τι θα κανει ο αλλος, εναι επιλογη του. αν κανει καλα η ασχημα, ας το χε σκεφτει πραγματικα, απο πριν.

δλδ ποια ειμαι εγω που θα του πω να μην καπνιζει?
αμα δε καπνιζει μπορει να εχει τετοια νευρα που να σαπισει τη γυναικα του στο ξυλο, ξερω γω?
ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του...

καλο κουραγιο στην υπολοιπη οικογενεια. δεν ειναι η μονη που θα μεγαλωσει ετσι τα παιδια της, ουτε η πρωτη ουτε φυσικα η τελευταια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω συμφωνω με τους προλαλησαντες...οταν κανεις παιδια πρεπει να εισαι ετοιμος απ ολες τις πλευρες για την αλλαγη στη ζωη σου και ειδικα αν ειναι μικρα (ανηλικα) να φροντισεις τον εαυτο σου πανω απ ολα για να εισαι γερος και να μη τους λειψουν τπτ.
δεν ειναι και οτι καλυτερο να μενουν ορφανα τα παιδια σε μικρη ηλικια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δυστυχώς η ύπαρξή μας δεν εξαρτάται πάντα από εμάς και την καλή και υγιεινή ζωή που θα επιλέξουμε να κάνουμε. Μπορεί να κόψεις το κάπνισμα, να κόψεις το ποτό να κόψεις τα ταξίδια και να φοράς πάντα το κράνος σου, και να σε σκοτώσει ένα αυτοκίνητο ας πούμε.
Φυσικά και είναι σημαντικό να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου ώστε να είσαι κοντά στα παιδιά σου όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά είναι ακόμα πιο σημαντικό να μπορείς να εξασφαλίσεις το μέλλον τους και χωρίς εσένα. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν ειναι καποιος μονος του ας κανει οτι θελει. Αν εχει ενωσει τη ζωη του με αλλους, εφοσον θα θελε και εκεινοι να προσεχουν, ας προσεχει και αυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να κάνει παιδιά όταν είναι και έτοιμος να τα μεγαλώσει όσο το δυνατό καλύτερα και όταν είναι έτοιμος να δεσμευτεί για αυτά.

Για την περίπτωση των δύο γνωστών σου νομίζω ότι "εδώ δε νοιάστηκαν για τους εαυτούς τους, θα νοιαστούν για τα παιδιά;;;"

Έχω ακούσει τους γονείς μου να λένε για κάποιες επικίνδυνες για τη ζωή τους περιπτώσεις στις οποίες αυτό που σκέφτηκαν ήταν τι θα γίνουμε εγώ και ο αδερφός μου αν τους συμβεί κάτι...

Όταν κάνεις παιδιά, είσαι έτοιμος να κάνεις εκπτώσεις και στις απολαύσεις σου (βλέπε κάπνισμα) αν αυτές είναι βλαβερές για το παιδί σου, όχι μόνο ως προς την υγεία, αλλά και τη διαπαιδαγώγηση. Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ π.χ. ένας γονιός να καπνίζει μπροστά στα παιδιά του... Έχω δει πατέρα να δείχνει στο 2χρονο (ήταν δεν ήταν) γιό του τα κυκλάκια που κάνει ο καπνός του, αλλά το ακόμα πιο απαράδεκτο ήταν ότι τα φυσούσε πάνω του... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Το να βάλεις πάνω απο εσένα πώς ορίζεται; Να σταματήσεις να ζεις επειδή έκανες παιδιά; Να κόψεις κάθε ευχαρίστηση σου γιατί έκανες παιδιά; Παρακαλώ επιστρέψτε με πίσω, δεν θέλω να είμαι παιδί :P

Υπαρχει μια μεγαλη αποσταση μεταξυ του "σταματαω να ζω" και του "προσεχω την υγεια μου γιατι υπαρχει κοσμος που εξαρταται απο μενα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να φερόμαστε απερίσκεπτα... Δεν λέω να σταματήσουμε να ζούμε ΑΛΛΑ να μη ξεχνάμε ΠΟΤΕ οτι τα παιδιά μας κ ιδιαίτερα όταν είναι μικρά ειναι η προταιρεότητα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top