Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω με την Θεοδώρα. Το φλασάκι είναι αποθηκευτικό μέσο. Το άνοιγμα & την αναπαραγωγή των αρχείων την αναλαμβάνει το εκάστοτε πρόγραμμα, το οποίο υπάρχει στο μηχάνημά σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αχ, τώρα κατάλαβα. Το φλασάκι είναι αποθηκευτικό μέσο και χρησιμοποιεί το λογισμικό του υπολογιστή..:D
Ευχαριστώ Θεοδώρα και Αναστασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
λοιπον εχω το laptop ενως φιλου για format το οποιο ειναι το εξης:
Intel Core 2 Duo T6600 2.2GHz,
4GB DDR2-800 (2x2048)
HD 400GB SATA 5400rpm,
VGA ATI HD3470 256MB
DVDRW DL,
15.4" WXGA TruBrite TFT 1280x800

θα ηθελα να μου πειτε αν θα υπαρξει προβλημα αν του κανω install τα windows 7 ultimate 32bit:hmm:(δεν θα εκμεταλευτει ολη την ram???)
ρωταω διοτι ηδη το laptop εχει vista 32bit παρακαλω και μου κανει εντυπωση,νομιζα απο 4gb ram και πανω βαζουμε 64bit σωστα???


Αν βαλω 64bit win 7 θα μπορω να παιζω παλια παιχνιδια για PC που ειναι σχεδιασμενα για 32bit-παλια γενικα 32αρια software-(μαλλον windows xp)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^
https://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/products/system-requirements

Αν βαλω 64bit win 7 θα μπορω να παιζω παλια παιχνιδια για PC που ειναι σχεδιασμενα για 32bit-παλια γενικα 32αρια software-(μαλλον windows xp)
Υπάρχουν ρυθμίσεις συμβατότητας(=compatibility) στα windows 7, ώστε να μπορείς να παίζεις παιχνίδια που προορίζονταν για τα xp. Προσωπικά, τις έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία. Όσον αφορά τον συσχετισμό 32bit και 64 bit, δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

καλο και ευχαριστω αλλα δεν ρωταω ακριβως αυτο δλδ ποιες ειναι οι απαιτησεις για να τρεξεις τα win 7 αλλα αν ειναι επιβεβλημενο ή οχι να βαλεις 64 bit για 4gb ram ωστε να τα διαβαζει ολα το συστημα και οχι 3.50gb..(δλδ ισχυει ακομα αυτο;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Επιβεβλημένο, δεν θα το έλεγα. Προτιμότερο.
https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=357487
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα 32 βιτ πχ xp που εχω βλεπουν 3.25 απο 4 γιγα,,

τσαμπα σπαταλη,,και τη χρησιμοποιουν χειροτερα απο οτι ξερω..

64βιτ απο οτι εχω καταλαβει ειναι το μελλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
τα 32 βιτ πχ xp που εχω βλεπουν 3.25 απο 4 γιγα,,

τσαμπα σπαταλη,,και τη χρησιμοποιουν χειροτερα απο οτι ξερω..

64βιτ απο οτι εχω καταλαβει ειναι το μελλον..
οκ φιλε καταλαβα,το κατεβαζω σε 64 thanx....;)
Επιβεβλημένο, δεν θα το έλεγα. Προτιμότερο.
https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=357487
ok ok αυτο το αρθρο βοηθησε αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
καταρχην alexhunt na valeis win7 ultimate 64bit τα καλυτερα . τα εχω βαλει σε οτι υπολογιστη μου εχουν φερει και τρεχουν τελεια .
απο εκει και περα μια ανακριβεια που ειπε ο αγγελος .
1-τα winxp βλεπουν μεχρι 3.25 ραμ . σωστο οτι την βλεπουν τοσο , αλλα και 8 γιγα ραμ να εχεις εσυ οταν θα κανεις δεξι κλικ στον υπολογιστη σου θα βλεπεις οτι αναγνωριζει 3.25 αλλα το συστημα θα χρησιμοποιει ολη την μνημη που εχει .2
2- το θεμα διαχειρησης μνημης συμφωνα με την αρχιτεκτονικη των υπολογιστων ειναι θεμα επεξεργαστη , δηλαδη ο δικος μου ο επεξεργαστης ειναι ο 8500 την ιντελ . του εχω 4γιγα ραμ . αν του βαλω παραπανω δεν θα παει πιο γρηγορα γιατι θα εχει πιο πολλη μνημη να διαχειριστει ! αρα θα κανει πιο πολλη χρονο ανα βρει της πληροφοριες που εχουν αποθηκευτει στην μνημη .
3- για να απαντησω στο θεμα 32μπιτ και 64 μπιτ . με απλα λογια αν ο επεξεργαστης σου ειναι 32μπιτ καλο ειναι να εχεις 32μπιτ λειτουργικο αν εχεις 64 μπιτ επεξεργαστη τοτε καλο ειναι να εχεις 64 μπιτ ( ολοι οι κανουριοι επεξεργαστες ειναι 64μπιτ ) - τις διαφορες αν κανεις το αντιθετο - δηλαδη βαλεις 64 μπιτ σε 32μπιτ επεξεργαστη ενας απλος χρηστης δεν το βλεπει .
4- δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας γιατι πολλες εταιρειες βγαζουν τα προγραμματα τους για 32 και 64 μπιτ και στο λενε . και αλλες κανουν ετσι τα προγραματα τους ωστε να τρεχουν και στις 2 εκδοσεις .

ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στον υπολογιστη σου θα βλεπεις οτι αναγνωριζει 3.25 αλλα το συστημα θα χρησιμοποιει ολη την μνημη που εχει .
δεν το πιασα:worry:

πώς χρησιμοποιει ολη τη μνημη?

δηλαδη αν ανοιξω προγραμματα μπολικα με πανω απο 4 γιγα φορτιο,,θα ανοιξουν? χωρις να ψαξει στο δισκο?

πραγματικα για εξηγησε πιο αναλυτικα..:worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δεν το πιασα:worry:

πώς χρησιμοποιει ολη τη μνημη?

δηλαδη αν ανοιξω προγραμματα μπολικα με πανω απο 4 γιγα φορτιο,,θα ανοιξουν? χωρις να ψαξει στο δισκο?

πραγματικα για εξηγησε πιο αναλυτικα..:worry::hmm:

τα xp θα χρησιμοποιησουν ολη την μνημη δεν μπορει να κανει αλλιως. απλα οταν βγηκαν τα xp οι μνημες τοτε ηταν max 512mb ram και εβαλαν οι προγραμματιστες οριο να δειχνουν τα 3.25. δηλαδη ειναι bug το οποιο με την ελευση των βιστα θεωρησαν οτι ειναι ανουσιο να το διορθωσουν αφου δεν αλλαζει κατι . αλλα επι της ουσιας τα xp χρησιμοποιουν ολη την μνημη που τους δινει το συστημα ειτε ειναι 2 ειτε εινα 4 ειτε ειναι 8 .

κατεβασε ενα προγραμμα που σου δειχνει ποση μνημη χρησιμοποιεις θα δεις οτι στα xp θα σου δειχνει οτι την χρησιμοποιει ολη την διαθεσιμη μνημη που εχεις .
βεβαια υπαρχει και ενα τρικ που κανεις οταν κανεις εγκατασταση το xp οπου βαζεις ενα τμημα του σκληρου δισκου να το χρησιμοποιει σαν μνημη οποτε κανεις πιο γρηγορο τον υπολογιστη σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Μετά από μεγάλο κόπο και ξόδεμα χρόνου, επανέρχομαι και έχω να δηλώσω πως τζίφος η υπόθεση!!
Το καθάρισα διεξοδικά, τα πάντα όλα, αλλά με απογοήτευσε για ακόμη μία φορά.
Σήμερα ήμουν έτοιμη να το σπάσω. Σίγουρα θα το κάνω μια μέρα απο τα νεύρα μου. Ανεβάζει θερμοκρασία, κατέληξα τελικά αυτό είναι το πρόβλημά του, αλλά ακόμη δεν ξέρω απο που προέρχεται...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Στον επεξεργαστη εννοεις οτι ανεβαζει θερμοκρασια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Μετά από μεγάλο κόπο και ξόδεμα χρόνου, επανέρχομαι και έχω να δηλώσω πως τζίφος η υπόθεση!!
Το καθάρισα διεξοδικά, τα πάντα όλα, αλλά με απογοήτευσε για ακόμη μία φορά.
Σήμερα ήμουν έτοιμη να το σπάσω. Σίγουρα θα το κάνω μια μέρα απο τα νεύρα μου. Ανεβάζει θερμοκρασία, κατέληξα τελικά αυτό είναι το πρόβλημά του, αλλά ακόμη δεν ξέρω απο που προέρχεται...:(

με τι τα καθαρισες ?? με σκουπακι ? η με σπρευ πεπιεσμενου αερα ? μηπως λεω να αλλαξεις την θερμοαπαγωγικη παστα της ψυκτρας του επεξεργαστη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κορωνευς,,

το ψαχνω,,γιατι αν το λειτουργικο 32βιτ win xp χρησιμοποιει ολη τη μνημη 6 γιγα πχ που εχω..

τοτε γιατι να βαλεις 64βιτ,,
αλλα διαβαζω παντου..

δειξε μου καμια σελιδα που να τα λεει αυτα που λες..

γιατι ως απλος χρηστης μπερδευτηκα

αν εννοεις αυτο βλεπω οτι
PAE does not change the amount of virtual address space available to a process. Each process running in 32-bit Windows is still limited to a 4 GB virtual address space.
δηλαδη αυτο το κολπο με τη διευθυνση δεν αποδιδει τοσο οσο το κανονικο 64βιτ λειτουργικο
και ισως ειναι ασταθες


και πολλοι γραφουν οτι δεν το καταφεραν το pae στο boot.ini που λενε..

https://pacoup.com/2009/05/27/pae-vs-64-bit-what-manufacturers-dont-want-you-to-know/
If you’re just a tad geeky in computers, you probably understood right away why software and hardware makers are pushing you towards 64 bit right away instead of temporarily using PAE.
And there, I’ve just said it, it’s a temporary solution. In a few years, systems will already be exceeding 64 GiB of memory, and applications (virtual memory instances) will need much more than blocks of 4 GiB of memory, a limitation of PAE.
Since 64 bit is a much more future-ready effort, instead of having to do two switches in a short period of time, Intel and Microsoft, among other companies, decided to literally hide this capability and make 64 bit the only apparent way to get more than 4 GiB of addressing space.

ενδιαφερον,,το ειχα ξαναδιαβασει μου φαινεται,αλλα τωρα το καλοκαταλαβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Στον επεξεργαστη εννοεις οτι ανεβαζει θερμοκρασια ;

:hmm: Ξερω κι εγω? Τι με ρωτατε την άσχετη?:redface: Αφού καίει ολόκληρο!! Νομίζω στο τροφοδοτικό κάπου εκεί...

με τι τα καθαρισες ?? με σκουπακι ? η με σπρευ πεπιεσμενου αερα ? μηπως λεω να αλλαξεις την θερμοαπαγωγικη παστα της ψυκτρας του επεξεργαστη ?

Με σκουπάκι... Τι να αλλάξω ακριβώς????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
:hmm: Ξερω κι εγω? Τι με ρωτατε την άσχετη?:redface: Αφού καίει ολόκληρο!! Νομίζω στο τροφοδοτικό κάπου εκεί...



Με σκουπάκι... Τι να αλλάξω ακριβώς????:hmm:

να παρεις ενα σπρευ πεπιεσμενου αερα απο ενα καταστημα με υπολογιστες και να το φυσηξεις ωστα να φυγει ολη η σκονη πανω απο τον επεξεργαστη και την ψυκτρα του και απο ολα τα αλλα μερη του υπολογιστη - ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ πανω απο την μητρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θα το κάνω και αυτό, αλλά αν δεν δουλέψει μετά απο όλα αυτά που θα χω κάνει γι αυτό θα το πάω να μου το φτιάξουν, αλλιώς θα το πετάξω!!:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Θα το κάνω και αυτό, αλλά αν δεν δουλέψει μετά απο όλα αυτά που θα χω κάνει γι αυτό θα το πάω να μου το φτιάξουν, αλλιώς θα το πετάξω!!:mad::P

μετα θα πρεπει να δεις αν λειτουργει το ανεμιστηρακι - αν χρειαστει να βαλεις και ενα δευτερο ανεμιστηρακι και τελος να αλλαξεις θερμοαπαγωγικη παστα . δεν νομιζω να εχεις προβλημα μετα απο αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξερω κι εγω? Τι με ρωτατε την άσχετη?:redface: Αφού καίει ολόκληρο!! Νομίζω στο τροφοδοτικό κάπου εκεί...
βλεπεις τις θερμοκρασιες?

αν και μια ερωτηση
εχω αυτο το κουτι

και το φαν του επεξεργαστη οταν πιασει 1600 στροφες περιπου,,συντονιζει και βουιζει το κουτι..
οταν παει 2000 δεν ακουγεται τοσο..

στην αρχη τρομαξα,αλλα υπαρχει καμια ευκολη λυση?
το πλαινο μεταλλο ειναι ψιλοψευτικο παντως ,,στο παλιο turbo x του 2002 που ειχα ειχε πιο χοντρο σιδερο και δεν συντονιζε ποτέ..
(ολα ψευτικα τα κανουν σημερα και συντινιζουν με το παραμικρο,,και η τηλεοραση η καινουρια που εχω το ιδιο με τον βαρυ ηχο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top