Παιδί, έφηβος ή ενήλικας;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μικρό το κακό. Δεν μπορούμε να ζούμε έτσι όπως θέλουν οι άλλοι.
Αλλωστε ποιος τους δίνει σημασια;

Ολοι, γιαυτό ζούμε σε έναν κόσμο που το όνειρο της γυναικας είναι ο γάμος, στον ίδιο κόσμο που κάνεις πάντα αυτό που είναι σωστό και όχι σε κάτι που σου αρέσει...

Είμαι 25 και επιδή την βρήσκω να μην κάνω παιδιά ακόμα και δεν έχω σπίτι ακόμα με τον άντρα μου, δεν μαζέυω λευτά για το μέλλων και δεν αρκούμε στο να ζώ ευπρεπώς, λέω ότι νοιώθω και περνάω την ώρα μου παίζοντας πλέιστέισον μου λένε ότι ΄δεν είμαι πιά 15 και με πρίζουν, άν δηλαδή πάω 40 τι θα γίνει θα με κρεμάσουν; όχι αλλα πάντα θα κατακρίνουν τον άνθρωπο ρου είναι ελέυθερος και δεν ζεί σε κανόνες, ακρίβώς όπως ένας έφηβος...

Εδώ είναι λοιπόν το ζήτημα, ο έφηβος πάντα έχει το δικαίομα να κάνει ταπαραπάνω, μια παντρεμένη 25χρονη όχι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ολοι, γιαυτό ζούμε σε έναν κόσμο που το όνειρο της γυναικας είναι ο γάμος, στον ίδιο κόσμο που κάνεις πάντα αυτό που είναι σωστό και όχι σε κάτι που σου αρέσει...

Είμαι 25 και επιδή την βρήσκω να μην κάνω παιδιά ακόμα και δεν έχω σπίτι ακόμα με τον άντρα μου, δεν μαζέυω λευτά για το μέλλων και δεν αρκούμε στο να ζώ ευπρεπώς, λέω ότι νοιώθω και περνάω την ώρα μου παίζοντας πλέιστέισον μου λένε ότι ΄δεν είμαι πιά 15 και με πρίζουν, άν δηλαδή πάω 40 τι θα γίνει θα με κρεμάσουν; όχι αλλα πάντα θα κατακρίνουν τον άνθρωπο ρου είναι ελέυθερος και δεν ζεί σε κανόνες, ακρίβώς όπως ένας έφηβος...

Εδώ είναι λοιπόν το ζήτημα, ο έφηβος πάντα έχει το δικαίομα να κάνει ταπαραπάνω, μια παντρεμένη 25χρονη όχι;)

Μάνια, όλα αυτα για να τα ακούσεις, πρέπει να έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά.
Δεν ξέρεις ην παροιμία που λέει " στου κουφού την πόρτα...."
Αν λοιπόν εσύ είσαι ο κουφός, άστους να βροντάνε.....:D:D:D:D
Εμένα ποτέ μου δεν με ένοιαξε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι είναι παράλογο να μην έχει μάθει ακόμα ένας 40αρης τις καταστροφικές συνέπειες του αλκοόλ και να βγάζει τα αντερά του έχοντας πιει κι εγώ δεν ξέρω τι. .-

Αν εγώ θέλω να χαλάσω τα σοθηκά μου, άν εγώ θέλω να είμαι 40 και να πήνω για να χαλαρώνω πιράζει τους γυρο στο δικό τους στομάχι; όχι, τότε τι πρόβλημα έχουν οι άλλοι άν εγώ είμαι 40αρης και πήνω και ρεμαλέυω;

Μανια μου προσοπικα δεν πινω για μαγκια... Πινω γιατι μου αρεσει και εχω αρχισει να ψιλοξεφευγω και να γινομαι δουλος του αλκοολ... Περναω δλδ στην φαση του 40αρη που πινει. Πινω με τον ιδιο τροπο που πινει ο πατερας μου... Δεν πινω απο την στιγμη που θα ξυπνισω μεχρι να με παρει ο υπνος λογο του πολυ αλκοολ, αλλα μολις το βραδακι βρω την ευκαιρια θα πιο οσο προλαβω. Και τωρα το πραγμα γυριζει... εγω ειμαι ο υπερβολικος, εγω το εχω παραχ*σει, εγω κανω κακο στην υγεια μου; Και ολα αυτα γιατι; Γιατι ειμαι ακομα στην αναπτυξη... Δεν λεω, σωστα ολα αυτα, αλλα και ο πατερας μου πεινει,και πινει πιο σκληρο αλκοολ απο μενα, αλλα αυτος ειναι μεγαλος, εχει "συνιθισει και δεν τον πιανει" (εντομεταξυ εμενα με πιανει πολυ λιγοτερο..) Απλα, εγω εχω μια ζωη μπροστα μου, και ισως δεν καταλαβενω τι ζημια κανω στον ευατο μου, ο πατερας μου εχει ζησει πολλα χρονια, και οτι ζημια και αν κανει, δεν ειναι τοσο μεγαλη που θα του καταστρεψει την ζωη, οποτε λεει "δεν μαμιετε, δεν μου κανει και τοσο μεγαλη ζημια, στο κατω-κατω ας πεθανω 5 χρονια νωριτερα αλλα να ζησω οπως γουσταρω"

ετσι λοιπον και ο εφηβος δικαιολογιτε γιατι δεν ξερει, δεν συνιδιτοποιει, δεν εχει τον φοβο.... Οπως λες για τα ηθικα... Αν δεν πιω τωρα που δεν εχω δουλεια, αν δεν κυκλοφορισω τωρα με το σκισμενο τζιν που δεν με ενδιαφερει το κυρος, αν δεν αφησω τωρα μουσια και μαλλια που κυλαει η επανασταση στο αιμα μου και που δεν με νοιαζει πιος θα με προσλαβει στην δουλεια του, αν δεν αλλαζω κοπελα καθε μηνα τωρα που δεν περιπλεκονται τα πραγματα, ποτε θα τα κανω ολα αυτα;... Οταν θα ψαχνω για δουλεια και το σκισμενο τζιν θα σημενει αλητια και οχι στυλ, το μακρι μαλλι και το μουσι απλησια και αλητια και οχι γουστο, το ποτο αλκοολισμος και καθε κοπελα θα ζηταει ολο και περισσοτερα και δεν θα ειναι ολα καλα με ενα "σ'αγαπω" και ενα φιλακι....

Και εσυ λοιπον ρωτας γιατι να ειναι ετσι και να μην ειναι ετσι και για τον 30αρη... Τους επιφανιακους λογους του ξερουμε ολοι... τους βαθιτερους.... Γιατι ζουμε σε μια κοινονια που στιθικε σε καπια θεμελια (ας μην εξετασουμε καλητερα πια ειναι αυτα και πιος τα εθεσε και πως αλλαζουν) και η τροπη που πειραν κανουν κατι τετιο να θεωρητε ηλιθιο απο λιγους, και κανει εναν ανθρωπο που στα 30του θα συμπεριφερετε οπως συμπεριφερομαι εγω τωρα να τον θεωρουν οι περισσοτεροι ανωριμο, ανηθικο, αχρηστο, ρεμαλι, βαρος τις κοινονιας....

Κρόνε και σε μένα αρέσει το αλκοόλ, και εγώ πίνω σχεδών κάθε μέρα και εγώ ξενηχτάω, όσο για την σάπια κοινονία τα ίδια έλεγα και εγώ στην εφηβία και ο πειρατής και η κουε (βάζω 3 γενιες σαν παράδηγμα) αλλα και πάλι τότε το ίδιο γινόταν, ο έφηβος έκανε ότι του κάπνησε και οι μεγάλοι έπρεπε να είναι αλάνθαστοι, τέλειοι οικογενιάρχες, επαγγέλματίες κλπ...

Αν το πάρεις και αλιώς; εσύ πάς σχολείο και χαρτζιλικόνεσε, εγώ που δουλέυω σαν τον δούλο, που κουράζομαι που μοχθώ να συντηρήσω την οικογένια δεν μου αξιζει να ποιώ να διασκεδάσω και να φορέσω ξεσκισμένο τζίν; εγώ μπορώ να πώ ότι το αξίζω περισσότερο που είμαι 30-35-40 απο ότι εσύ που είσαι 15-16-17-18 καταλαβές;

Υ.Γ δεν μηλάω προσωπικά, παραδείγματα δήνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν εγώ θέλω να χαλάσω τα σοθηκά μου, άν εγώ θέλω να είμαι 40 και να πήνω για να χαλαρώνω πιράζει τους γυρο στο δικό τους στομάχι; όχι, τότε τι πρόβλημα έχουν οι άλλοι άν εγώ είμαι 40αρης και πήνω και ρεμαλέυω;

κανένα :P

Αλλά έχουν κάθε δικαιώμα να σε λένε ανώριμο :P

ψ. μιλάμε [εγώ τουλ] για τραβηγμένες καταστάσεις έτσι? Οκ, εγώ δεν πίνω σχεδόν καθόλου (δεν μου αρέσει) αλλά οκ, δεν λέμε για άτομα που καταναλώνουν "φυσιολογικές" ποσότηρες αλκοόλ. Προσωπικά (ακριβώς επειδή δεν μου αρέσει) όσες φορές σε μεγαλύτερη ηλικία ήπια ήταν γιατί ήθελα να μεθύσω και ναι, αν πάω να το κάνω σήμερα [που το έχω κάνει και σε μεγαλύτερη ηλικία από τα... 15-20) θα με θεωρήσω και εγώ η ίδια ανώριμη! Έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω είναι επιλογή μου αλλα δεν "μπορώ" να θυμώσω επειδή κάποιος παραδιπλα θα με πει ανώριμη πχ. Αυτό εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
κανένα :P

Αλλά έχουν κάθε δικαιώμα να σε λένε ανώριμο :P

ψ. μιλάμε [εγώ τουλ] για τραβηγμένες καταστάσεις έτσι? Οκ, εγώ δεν πίνω σχεδόν καθόλου (δεν μου αρέσει) αλλά οκ, δεν λέμε για άτομα που καταναλώνουν "φυσιολογικές" ποσότηρες αλκοόλ. Προσωπικά (ακριβώς επειδή δεν μου αρέσει) όσες φορές σε μεγαλύτερη ηλικία ήπια ήταν γιατί ήθελα να μεθύσω και ναι, αν πάω να το κάνω σήμερα [που το έχω κάνει και σε μεγαλύτερη ηλικία από τα... 15-20) θα με θεωρήσω και εγώ η ίδια ανώριμη! Έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω είναι επιλογή μου αλλα δεν "μπορώ" να θυμώσω επειδή κάποιος παραδιπλα θα με πει ανώριμη πχ. Αυτό εννοώ

Προσωπικά ακούω πολλούς να μου λένε διάφορα άλλα ποτέ δεν άλλαξα ζωή ή χαρακτήρα για κανέναν απο απο αυτούς, αυτό όμως δεν συμαίνει ότι δεν γίνετε, πολλοι άνθρωποι θάβουν αυτό που είναι για αυτό που πρέπει να είναι, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, αλλα πάντα μα πάντα την βγάζει καθαρή ο έφηβος ποτέ ο μεγαλήτερος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Αν εγώ θέλω να χαλάσω τα σοθηκά μου, άν εγώ θέλω να είμαι 40 και να πήνω για να χαλαρώνω πιράζει τους γυρο στο δικό τους στομάχι; όχι, τότε τι πρόβλημα έχουν οι άλλοι άν εγώ είμαι 40αρης και πήνω και ρεμαλέυω;

Γιατί καλώς ή κακώς γίνεσαι πρότυπο.Έτσι και ο Κρόνος ας πούμε είχε πρότυπο τον πατέρα του που του άρεσε να πίνει και ακολούθησε και αυτός(δε το κατακρίνω).Αντίστοιχα θα ακολούθησε και κάποια άλλα παραδείγματα που είδε στο περιβάλλον του.Το ίδιο και εσύ φαντάζομαι.Είχες κάποια πρότυπα,έστω και χωρίς να το καταλάβεις, και ίσως είσαι και συ για κάποιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατί καλώς ή κακώς γίνεσαι πρότυπο.Έτσι και ο Κρόνος ας πούμε είχε πρότυπο τον πατέρα του που του άρεσε να πίνει και ακολούθησε και αυτός(δε το κατακρίνω).Αντίστοιχα θα ακολούθησε και κάποια άλλα παραδείγματα που είδε στο περιβάλλον του.Το ίδιο και εσύ φαντάζομαι.Είχες κάποια πρότυπα,έστω και χωρίς να το καταλάβεις, και ίσως είσαι και συ για κάποιους.

i like your point of view

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί καλώς ή κακώς γίνεσαι πρότυπο.Έτσι και ο Κρόνος ας πούμε είχε πρότυπο τον πατέρα του που του άρεσε να πίνει και ακολούθησε και αυτός(δε το κατακρίνω).Αντίστοιχα θα ακολούθησε και κάποια άλλα παραδείγματα που είδε στο περιβάλλον του.Το ίδιο και εσύ φαντάζομαι.Είχες κάποια πρότυπα,έστω και χωρίς να το καταλάβεις, και ίσως είσαι και συ για κάποιους.

Ο πατέρας μου πίνει λικέρ μια φορά το χρόνο και εκείνο τον μεθάει, η μάνα μου καθόλου, τα αδέρφια μου σαν τον πατέρα μου, δεν βγαίναμε και δεν είχαμε σχ.έσεις με συγγενείς, κιόμως, με θεωρούν αλκοολική που μια φορά που θα συγκεντρωθούμε και θα πιώ μια δυο μπύρες μεσημέρι μου λένε ότι έχω πρόβλημα....:confused:

Προσωπικά δεν είχα πρότυπα, ήθελα να πάρω τις ευθύνες της ζωής μου μή πέρνοντας πρότυπα που μπορεί να είναι λανθασμένα, απο μικρή, το θέμα είναι ότι οι έφηβοι κρατάνε τα πρότυπα που τους συμφέρει, γιατί δεν θέλουν να μιάσουν σε κάποιον που δεν πείνει δεν καπνήζει και του αρέσει το διάβασμα; και κολάνε όλοι στον μεγαλήτερο που πήνει μια στο τοσο ένα ποτό και τον λένε επιροή; ήτε καλή ήτε κακή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top