Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μηπως ο Θεουλης δεν κανει τιποτα ουτε βοηθαει γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ? λεω μηπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φίλε borat, η επιστήμη χρήσιμη μεν, όμως στο πνεύμα δεν προσφέρει τίποτα. Και δυστυχώς σ' αυτό πάσχουμε γενικότερα. Έχουμε αποκτήσει τεχνολογία σε κάθε τομέα, εκμεταλλευόμαστε φυσικές δυνάμεις, έχουμε υλικά αγαθά, ευκολίες, όμως σαν ανθρωπότητα έχουμε ηττηθεί από αυτά.

Κανεις λαθος και μπερδευεσαι...
Επιστημη δεν ειναι μονο οι τεχνικες και η τεχνολογικη αναπτυξη...
Επιστημη ειναι και η φιλοσοφια, ειναι και τα τοσα ερωτηματα και οι αναζητηση που προκειπτει μεσα απο καθε νεο βημα στην Φυσικη, στην Αστρονομια, αλλα και στο καθε νεο τεχνολογικο μεσο... Το οτι ολα αυτα ομως ακυρωνουν την θρησκεια σου (και οχι τον Θεο, αν αυτος υπαρχει), σε κανουν μαλλον να τα παραβλεπεις.
Τα μαθηματικα δεν ειναι μονο νουμερα που σε βοηθουν να βγαλεις το εμβαδον ενος σπιτιου...
Σαν ανθρωποτητα δεν εχουμε ητηθει απο ολ αυτα που εχουμε καταφερει, αλλα απο ενα πραγμα που δεν καταφεραμε, να σκεφτουμε σχετικα με αυτα.... Τα χρησιμοποιουμε και κοιταμε μονο το τι πληρωνουμε και τι κερδιζουμε. Χρησιμοποιουμε τα μαθηματικα μονο σαν εργαλειο για τα οικονομικα και την τεχνολογια, αντι να δουμε ολα οσα μπορουμε να ερμηνευσουμε μεσα απο αυτα.


Και btw μηπος μπορεις να μου δωσεις καποιο link ή να μου προτινεις καποιο βιβλιο, κατι, ωστε να διαπιστωσω τα οσα λες περι του Βυζαντιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όμως, ένας κομμουνιστής που είναι βαθύτατα υλιστής, επιθυμεί αποδείξεις και αποτελέσματα εδώ και τώρα. Επενδύει στα καθ' ημάς, όπως κι ένας Άθεος, επίσης υλιστής. Πέρα από την ζωή τίποτα, έτσι δεν είναι;
Τελικά οι φιλόσοφοι που ήταν ένθεοι ήταν βλάκες, εσείς είστε οι έξυπνοι...
Δεν θα τους χωρίσω σε βλάκες και έξυπνους με βάση την πίστη τους.
Οι επικούρειοι, δηλαδή, που ήταν άθεοι και υλιστές, ήταν βλάκες κατά τη γνώμη σου;
Προσωπικά είμαι άθεος από παιδί λόγω της πεποίθησης ότι η επιστήμη έχει δίκαιο και ότι αυτή εξηγεί σωστά τον κόσμο.
Btw, πολύ πριν έρθω σε επαφή με την μαρξιστική αντίληψη για τη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
μηπως ο Θεουλης δεν κανει τιποτα ουτε βοηθαει γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ? λεω μηπως

Όσο για εσένα, και μόνο που σου απευθύνομαι, πολύ είναι. Άτομα που ενστερνίζονται απόψεις του τύπου "τι ωραία που είναι η Σημαία όταν καίγεται", βεβηλώνοντας κατ' αυτό τον τρόπο χιλιάδες νεκρούς, ανήκουν στον απόπατο της Ιστορίας.
Τον χλευάζεις όταν κάποιος τον υμνεί και τον επικαλείσαι όταν θες να τον αμφισβητήσεις... είσαι άξιος της μοίρας σου.
Η υλιστική αντίληψή σου δεν θα κατορθώσει ποτέ να κατανοήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Κανεις λαθος και μπερδευεσαι...
Επιστημη δεν ειναι μονο οι τεχνικες και η τεχνολογικη αναπτυξη...
Επιστημη ειναι και η φιλοσοφια, ειναι και τα τοσα ερωτηματα και οι αναζητηση που προκειπτει μεσα απο καθε νεο βημα στην Φυσικη, στην Αστρονομια, αλλα και στο καθε νεο τεχνολογικο μεσο... Το οτι ολα αυτα ομως ακυρωνουν την θρησκεια σου (και οχι τον Θεο, αν αυτος υπαρχει), σε κανουν μαλλον να τα παραβλεπεις.
Τα μαθηματικα δεν ειναι μονο νουμερα που σε βοηθουν να βγαλεις το εμβαδον ενος σπιτιου...
Σαν ανθρωποτητα δεν εχουμε ητηθει απο ολ αυτα που εχουμε καταφερει, αλλα απο ενα πραγμα που δεν καταφεραμε, να σκεφτουμε σχετικα με αυτα.... Τα χρησιμοποιουμε και κοιταμε μονο το τι πληρωνουμε και τι κερδιζουμε. Χρησιμοποιουμε τα μαθηματικα μονο σαν εργαλειο για τα οικονομικα και την τεχνολογια, αντι να δουμε ολα οσα μπορουμε να ερμηνευσουμε μεσα απο αυτα.


Και btw μηπος μπορεις να μου δωσεις καποιο link ή να μου προτινεις καποιο βιβλιο, κατι, ωστε να διαπιστωσω τα οσα λες περι του Βυζαντιου;

Η φιλοσοφία ΔΕΝ είναι επιστήμη με την σημερινή έννοια του όρου. Είναι το πρώτο που μαθαίνουν στις σύγχρονες φιλοσοφικές σχολές...
Ο Στίβεν Ράνσιμαν είναι κορυφαίος βυζαντινολόγος, διεθνώς αναγνωρισμένος για το έργο του περί Βυζαντίου. Αντικειμενικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Όσο για εσένα, και μόνο που σου απευθύνομαι, πολύ είναι. Άτομα που ενστερνίζονται απόψεις του τύπου "τι ωραία που είναι η Σημαία όταν καίγεται", βεβηλώνοντας κατ' αυτό τον τρόπο χιλιάδες νεκρούς, ανήκουν στον απόπατο της Ιστορίας.
Τον χλευάζεις όταν κάποιος τον υμνεί και τον επικαλείσαι όταν θες να τον αμφισβητήσεις... είσαι άξιος της μοίρας σου.
Η υλιστική αντίληψή σου δεν θα κατορθώσει ποτέ να κατανοήσει.

1) ενα κομματι πανι ειναι

2) και για τον κομμουνισμο εχουν πεθανει ατομα αλλα δεν τα υμνεις

3) δεν επικαλουμαι ποτε τον θεο ουτε στην αναγκη ουτε πουθενα ! ειμαι μεγαλος να εχω φανταστικους φιλους.

4) καποτε ο ανθρωπος πιστευε οτι η αρρωστια ειναι τιμωρια του Θεου. Μαντεξε οτι τελικα δεν ειναι;)

5) δεν ειναι θεμα υλισμου ειναι θεμα ρεαλισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
1) ενα κομματι πανι ειναι

Αυτό βλέπεις καημένε... γιατί είσαι ανάξιος να δεις βαθύτερα. :)

2) και για τον κομμουνισμο εχουν πεθανει ατομα αλλα δεν τα υμνεις

Να υμνήσω ανθρώπους που πέθαναν για ιδεολογίες; Εγώ υμνώ ανθρώπους που πέθαναν για τον λαό τους και ο,τι αυτός πρέσβευε, καημένε!

3) δεν επικαλουμαι ποτε τον θεο ουτε στην αναγκη ουτε πουθενα ! ειμαι μεγαλος να εχω φανταστικους φιλους.

Αντιθέτως, είσαι πολύ μικρός....

4) καποτε ο ανθρωπος πιστευε οτι η αρρωστια ειναι τιμωρια του Θεου. Μαντεξε οτι τελικα δεν ειναι;)

You don't say! Εγώ καημένε δεν πιστεύω ο,τι πίστευε ο άνθρωπος παλαιότερα. Εσύ και οι όμοιοί σου πιστεύετε σε σοφιστείες και ιδέες ανθρώπων. :)

5) δεν ειναι θεμα υλισμου ειναι θεμα ρεαλισμου

Ο ίδιος ρεαλισμός που επικαλούνται τακτικά οι πολιτικάντηδες, με αποτέλεσμα όλα όσα έχουμε υποστεί; Αλλά, εκείνος δεν είναι "ρεαλισμός", έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Της φιλελεύθερης.
Ωραία. Πρώτη αναγνώριση:
φιλελευθερισμός (το οικονομικό σύστημα του οποίου είναι ο υλιστικός καπιταλισμός) και θρησκεία πάνε χέρι-χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
1) ενα κομματι πανι ειναι

2) και για τον κομμουνισμο εχουν πεθανει ατομα αλλα δεν τα υμνεις

3) δεν επικαλουμαι ποτε τον θεο ουτε στην αναγκη ουτε πουθενα ! ειμαι μεγαλος να εχω φανταστικους φιλους.

4) καποτε ο ανθρωπος πιστευε οτι η αρρωστια ειναι τιμωρια του Θεου. Μαντεξε οτι τελικα δεν ειναι;)

5) δεν ειναι θεμα υλισμου ειναι θεμα ρεαλισμου

Συμφωνώ μαζί σου Αλέξανδρε :) :hmm::hmm:Σχεδόν σε όλα,εκτός από το πρώτο που είμαι 50 50 :P,πιστεύω ότι μιλάς σωστά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ωραία. Πρώτη αναγνώριση:
φιλελευθερισμός (το οικονομικό σύστημα του οποίου είναι ο υλιστικό καπιταλισμός) και θρησκεία πάνε χέρι-χέρι.

Μα είναι γνωστό ότι στα αρχαία χρόνια ο Δίας ήταν το κεφάλαιο στην Ελλάδα, ο Όσιρις συμβόλιζε τον προλετάριο στην Αίγυπτο, ο Βούδας τις πολυεθνικές στην Ινδία, ο ζωροαστρισμός των Περσών ήταν το τραπεζικό σύστημα και ο Χριστιανισμός έγινε επίσημη θρησκεία από το καπιταλόσκυλο τον Μέγα Κωνσταντίνο.
Ο Περισσός στα καλύτερά του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μα είναι γνωστό ότι στα αρχαία χρόνια ο Δίας ήταν το κεφάλαιο στην Ελλάδα, ο Όσιρις συμβόλιζε τον προλετάριο στην Αίγυπτο, ο Βούδας τις πολυεθνικές στην Ινδία, ο ζωροαστρισμός των Περσών ήταν το τραπεζικό σύστημα και ο Χριστιανισμός έγινε επίσημη θρησκεία από το καπιταλόσκυλο τον Μέγα Κωνσταντίνο.
Ο Περισσός στα καλύτερά του...
Πας να τριπλάρεις, αλλά είσαι φάουλ.
(Έτσι για να σου μιλήσω με όρους γηπέδου που ίσως καταλαβαίνεις καλύτερα.)

ΥΓ: Τελικά οι άθεοι, υλιστές επικούρειοι, ήταν βλάκες; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Πας να τριπλάρεις, αλλά είσαι φάουλ.
(Έτσι για να σου μιλήσω με όρους γηπέδου που ίσως καταλαβαίνεις καλύτερα.)

ΥΓ: Τελικά οι άθεοι, υλιστές επικούρειοι ήταν βλάκες; :whistle:

«Θεοί μεν γαρ εισίν. Εναργής γαρ αυτών εστίν η γνώσις» - Επίκουρος.

Αμάθεια και πάλι αμάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αμάθεια και πάλι αμάθεια.
Αυτό έπρεπε να το πω εγώ.
Η θέση του επίκουρου για τους θεούς ήταν πολύ διαφορετική από αυτό που θα έλεγε κανείς σήμερα ενός «πιστού». Σίγουρα αν ζούσε στις μέρες μας θα ήταν άθεος ή κατ' ελάχιστον αγνωστικιστής.
Και υλιστής ήταν και σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέτε πολλοί πως θεός δεν υπάρχει γιατί δεν βοηθά τον κόσμο κλπ. Πέρα από το γνωστό “η ύπαρξη του θεού είναι θέμα πίστης“, θέλω να απευθύνω μια ερώτηση προς τους άθεους: Αν για εσάς υπήρχε θεος θα ήταν ένας θεός που θα έσωζε τους ανθρώπους από τους ίδιους τους ανθρώπους συνεχώς ενώ αυτοί θα έκαναν ό,τι γούσταραν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Λέτε πολλοί πως θεός δεν υπάρχει γιατί δεν βοηθά τον κόσμο κλπ. Πέρα από το γνωστό “η ύπαρξη του θεού είναι θέμα πίστης“, θέλω να απευθύνω μια ερώτηση προς τους άθεους: Αν για εσάς υπήρχε θεος θα ήταν ένας θεός που θα έσωζε τους ανθρώπους από τους ίδιους τους ανθρώπους συνεχώς ενώ αυτοί θα έκαναν ό,τι γούσταραν;
Μιας και τον ανέφερα και πριν...
Ξέρεις το παράδοξο του Επίκουρου για τον θεό;

Θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός; Τότε δεν είναι παντοδύναμος.
Μπορεί αλλά δε θέλει; Τότε δεν είναι πανάγαθος
Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;
Δεν θέλει ούτε μπορεί; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιας και τον ανέφερα και πριν...
Ξέρεις το παράδοξο του επίκουρου για τον θεό;

Θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός; Τότε δεν είναι παντοδύναμος.
Μπορεί αλλά δε θέλει; Τότε δεν είναι πανάγαθος
Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;
Δεν θέλει ούτε μπορεί; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;



Δεν μου λες κάτι με αυτή τη σειρά “στοχασμών“. Ως Πανάγαθος ο θεός (απαντάω θεολογικά ασχέτως αν δεν πιστεύεις) ενανθρωπίστηκε για να σώσει τους ανθρώπους. Η δικαιοσύνη, ότι δηλαδή ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του ως κύριος του εαυτού του και άρα θα υποστεί και τις συνέπειες, δεν συμμερίζεται την ντεϊστική άποψη περί θεού “ο θεός δεν επεμβαίνει στα ανθρώπινα δρώμενα“, καθώς ο θεός παρεμβαίνει πολλές φορές στην ανθρώπινη ιστορία (θαύματα για αυτούς που πιστεύουν). Γιαυτό φτάνω και πάλι στο. κοινότοπο συμπέραμα: Η ύπαρξη του θεού είναι καθαρά θέμα πίστης. Το να προσπαθεί κάποιος να με πείσει με ένα κάρο επιχειρήματα για την ανυπαρξία του, είναι σαν να προσπαθεί να με πείσει οτι δεν είμαι στον πλανήτη Γη κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γιαυτό φτάνω και πάλι στο. κοινότοπο συμπέραμα: Η ύπαρξη του θεού είναι καθαρά θέμα πίστης. Το να προσπαθεί κάποιος να με πείσει με ένα κάρο επιχειρήματα για την ανυπαρξία του, είναι σαν να προσπαθεί να με πείσει οτι δεν είμαι στον πλανήτη Γη κ.ο.κ.
Ο θεός ή υπάρχει ή όχι. Αυτό δεν είναι θέμα πίστης και άποψης.
Αν πιστεύεις ότι υπάρχει και σε ενδιαφέρει να μας πείσεις, απόδειξέ το. Ειπώθηκε και πριν, εσείς κάνετε την υπόθεση ύπαρξης, άρα εσείς έχετε την ευθύνη της απόδειξης.

Αυτό που προσπαθεί να καταδείξει ο Επίκουρος με αυτούς τους «στοχασμούς» είναι ότι δίνετε στο θεό σας πολλές αντιφατικές ιδιότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο θεός ή υπάρχει ή όχι. Αυτό δεν είναι θέμα πίστης και άποψης.
Αν πιστεύεις ότι υπάρχει και σε ενδιαφέρει να μας πείσεις, απόδειξέ το. Ειπώθηκε και πριν, εσείς κάνετε την υπόθεση ύπαρξης, άρα εσείς έχετε την ευθύνη της απόδειξης.

Αυτό που προσπαθεί να καταδείξει ο Επίκουρος με αυτούς τους «στοχασμούς» είναι ότι δίνετε στο θεό σας πολλές αντιφατικές ιδιότητες.



Δεν ξέρω τι θέλουν να αποδείξουν οι άλλοι, αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω τίποτα. Δεν προσπαθώ να καταστείλω τις ανασφάλειές μου (όπως πολλοί) με το να πείσω τους άλλους για κάτι που εγώ πιστεύω. Εσύ είσαι άθεος. Το σέβομαι απόλυτα καθώς είναι δικαίωμά σου. Εγώ είμαι χριστιανός πράγμα το οποίο σου φαίνεται ανόητο αλλά εμένα με γεμίζει και είμαι ευτυχισμένος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top