Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Dark_kronos το τι πιστευεις για μενα κρατα το για τον εαυτο σου δεν ρωτησα την γνωμη σου!και στην τελικη την αποψη μου γραφω και δεν περιμενω κανεναν εξυπνακια να με κρινει.


Εφοσων ανοιγεις μια συζητηση, θα υποθουν πολλα. Οταν σε ακουω να λες πως θα πεθανεις και ισως πας στον παραδεισω, αυτην την γνωμη σχηματιζω και φυσικα θα σου το πω... Ισως σε βαλει σε σκεψεις ή ισως μπορεσεις να μου απαντισεις και να βαλεις εμενα σε σκεψεις.
Αν δεν εισαι ετοιμη για ανταλαγη αποψεων η οποια θα οδηγισει σε σκεψεις, τοτε δεν υπαρχει λογος να συζηταμε. Θα δηλωνουμε απλα ο καθενας τα δικα του πιστευω και τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Dark_kronos το τι πιστευεις για μενα κρατα το για τον εαυτο σου δεν ρωτησα την γνωμη σου!και στην τελικη την αποψη μου γραφω και δεν περιμενω κανεναν εξυπνακια να με κρινει.

και εγώ στην αρχή άσχημα τό 'χα πάρει όταν κάποιος έφερνε αντίρρηση στα λεγόμενά μου,αλλα για αυτό είμαστε εδώ :) για να ανταλλάσσουμε απόψεις,να διαφωνούμε,να επιχειρηματολογούμε ,μέχρι να μας κοπεί το ίντερνετ :P

μην τα παίρνεις αμέσως.άλλωστε τι περιγραφή έχουν δώσει για το ιστεκι;
συζητήσεις,απόψεις,διαξιφισμοί.....
ε,αμα δε σε γραντζουνίσει ο άλλος με το 'ξίφος " του πως θα γίνουν αυτοί η ρημαδιασμένοι οι διαξιφισμοί; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
οπα τωρα μπερδευεσαι και τα αλλαζεις,φυσικα και θελω να γινει ανταλλαγη αποψεων αλλωστε γι αυτο ξεκινησα να γραφω αλλα ειναι αλλο να δεχομαι τη ειρωνεια απο τον αλλον αντι να μου πει απλα την αποψη του πανω στα αυτα που εγραψα,εσυ μου ειπες οτι τα πιστευω μου βασιζονται σε βιβλιο επιπεδου γυμνασιου,το θεωρεις σωστη τοποθετηση για να συζητησουμε?δεν θελω να χρειαζεται να μαλωνω και να ακουω καθε χαζο αστειακια, γιατι να μην συζηταμε ηρεμα και ομορφα?δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
τρελή φιλόσοφος εχεις δικιο.τι να πω μαλλον παραειμαι ευαισθητη και δεν θελω να μου κανουν οτι δεν κανω εγω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
τρελή φιλόσοφος εχεις δικιο.τι να πω μαλλον παραειμαι ευαισθητη και δεν θελω να μου κανουν οτι δεν κανω εγω:P

παραείσαι ευαίσθητη :P
βασικά το θέμα είναι να βρίσκεις συνέχεια αντιφάσεις ή μη τεκμηριωμένες θεωρίες σε μία άποψη,ώστε να καταλήξεις σε ένα ασφαλές συμπέρασμα]
κανείς δεν έχει σκοπό να θίξει εσένα ή τις απόψεις σου,απλά να σου δημιουργήσει έναν παραπάνω προβληματισμό
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πιστεύετε στον Θεό;
Αν και δεν είμαι βουδιστής, ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
τρελή φιλόσοφος καλα τα λες αλλα ελα παραδεξου το οτο μερικοι εδω μεσα εκφραζουν κατι παραπανω απο απλα την αποψη τους,με μπολικη ειρωνεια και χαρακτηρισμους που δεν χρειαζονται απλα και μονο για να πουν κατι.αλλα και παλι ολα καλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οπα, οπα... Εσυ μπερδευεσαι... Ουτε σε ειρωνευτικα, ουτε τσακωθηκαμε ουτε τιποτα...!
Σου ανεφερα ενα απο τα πιο βασικα κομματια της υλης της γ γυμνασιου, επειδη οπως το αντιλαμβανομαι εγω, ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λες. Εκει ειναι που περιμενω να ανοιξουμε την συζητηση σχετικα με το τι ειναι η δεν ειναι παραδεισος, με την αντιληψη του καθενος κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οπα, οπα... Εσυ μπερδευεσαι... Ουτε σε ειρωνευτικα, ουτε τσακωθηκαμε ουτε τιποτα...!
Σου ανεφερα ενα απο τα πιο βασικα κομματια της υλης της γ γυμνασιου, επειδη οπως το αντιλαμβανομαι εγω, ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λες. Εκει ειναι που περιμενω να ανοιξουμε την συζητηση σχετικα με το τι ειναι η δεν ειναι παραδεισος, με την αντιληψη του καθενος κλπ...
[FONT=&quot]Το να διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλο[/FONT][FONT=&quot],
είναι ίδιον χαρακτηριστικό, ανθρώπων που τελούν σε άγνοια.

Η δική μου προσπάθεια, δεν είναι να σας πείσω και για κανένα λόγο.
Γιατι Πώς;;;;;;;;;; περιμένεις να ανοίξεις την συζήτηση σχετικά με το Τί είναι ή δέν είναι παράδεισος.

Και να βρεθεί κάποιος, που να προσπαθήσει να σου εξηγήσει οτι "είναι μία κατάσταση" όπου οι αισθήσεις σου θα ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

Εσύ, αλλά καί εγώ. Είμαστε σε θέση να μιλήσουμε για τέτοιες καταστάσεις ενώ αποδεδειγμένα και τεκμηριωμένα υστερούμε;
Η ηλικία του σώματος μας σε σχέση με την πνευματική κατάσταση στην οποία οδηγεί ο Χριστιανισμός, είναι βρεφική.
Αρα, πριν αμφιβάλλεις για πράγματα που αδυνατείς να συζητήσεις, αμφέβαλλε για τα πράγματα που γνωρίζεις, όπως τα γνωρίζεις. Εκεί είναι η αρχή και απο εκεί ξεκινά το λάθος μας και όχι μόνο το δικό σου.

Θα αναφερθώ εκ νέου στην σύσταση των μορίων του νερού, ρωτώντας σε.

Πώς γνώριζαν τις ιδιότητες που αποκτά το νερό οι Χριστιανοί;
Ποιά είναι η μοριακή δομή του νερού σήμερα όπως μας την δείχνει η επιστήμη;

Και αφού ψάξεις θα βρεις οτι το νερό κρατάει και μνήμη.

Αφού λοιπόν κρατάει μνήμη το νερό, γιατί οι ευρύτερες μάζες του κόσμου εξακολουθούν να μην έχουν την ανάλογη σχετική ενημέρωση;

Κρείττον το αμφιβάλειν σχετικώς...διότι απο κάπου κρατείται.
Ενώ το αμφιβάλεις ασκόπως, φύλλο εις τον άνεμο εστίν.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
το συμπέρασμα απο όλα αυτα ποιο ειναι; το πίστευε και μή ερεύνα ; ή ένας σωρός από όμορφα και μαγικά λογάκια,που ούτε εμένα,μια τόσο ηλίθια πείθουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το συμπέρασμα απο όλα αυτα ποιο ειναι; το πίστευε και μή ερεύνα ; ή ένας σωρός από όμορφα και μαγικά λογάκια,που ούτε εμένα,μια τόσο ηλίθια πείθουν;



Μετά από ένα σατανικό γέλιο που εριξα :hehe: θέλω να σου πω πως αυτό το “πίστευε και μη ερεύνα“ αναφέρεται στο Κοράνι και όχι στην Π.Δ. ή την Κ.Δ. όπως.πολλοί θέλουν να πιστεύουν. Ο χριστιανισμός πρεσβεύει το “πίστευε μετ ερεύνης“ καθώς ούτε μόνο με πίστη πας ούτε μόνο με έρευνα.


PS: στο χθεσινό ποστ δεν σου απαντάω από εδώ γιατί έχει πολύ ψωμί και είναι κουραστικό αν θες σε π.μ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μετά από ένα σατανικό γέλιο που εριξα :hehe: θέλω να σου πω πως αυτό το “πίστευε και μη ερεύνα“ αναφέρεται στο Κοράνι και όχι στην Π.Δ. ή την Κ.Δ. όπως.πολλοί θέλουν να πιστεύουν. Ο χριστιανισμός πρεσβεύει το “πίστευε μετ ερεύνης“ καθώς ούτε μόνο με πίστη πας ούτε μόνο με έρευνα.


PS: στο χθεσινό ποστ δεν σου απαντάω από εδώ γιατί έχει πολύ ψωμί και είναι κουραστικό αν θες σε π.μ. :)

Γιατί χρειάζεσαι την πίστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί χρειάζεσαι την πίστη;



Στην θρησκεία αναφερόμαστε γιαυτό μιλάμε για “πίστη“. Στην επιστημονική έρευνα προφανώς δεν χρειάζεται η πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
απορια?

τι την χρειαζομαστε την θρησκεια?

παλιοτερα οι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν τους διαφορους θεους για να εξηγησουν διαφορα φαινομενα (πχ κεραυνοι απο τον Δια, αρρωστιες σαν τιμωρια κλπ). πλεον πολλα εχουν εξηγηθει και οσα δεν εχουν μελετωνται και νεα στοιχεια αποκαλυπτονται καθε μερα.

επιπλεον το οτι ειμαι αθεος σημαινει οτι ειμαι και ανηθικος? δηλαδη ολοι οι χριστιανοι ειναι και καλοι ανθρωποι? οποτε ουτε για την ηθικη χρειαζομαι Θεο.

μηπως απλα ο θεος ειναι μια ψευδαισθηση που εχουμε απλα δημιουργησει για να μην νιωθουμε μονοι? για να νιωθουμε οτι η υπαρξη μας εχει καποιο νοημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απορια?

τι την χρειαζομαστε την θρησκεια?

παλιοτερα οι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν τους διαφορους θεους για να εξηγησουν διαφορα φαινομενα (πχ κεραυνοι απο τον Δια, αρρωστιες σαν τιμωρια κλπ). πλεον πολλα εχουν εξηγηθει και οσα δεν εχουν μελετωνται και νεα στοιχεια αποκαλυπτονται καθε μερα.

επιπλεον το οτι ειμαι αθεος σημαινει οτι ειμαι και ανηθικος? δηλαδη ολοι οι χριστιανοι ειναι και καλοι ανθρωποι? οποτε ουτε για την ηθικη χρειαζομαι Θεο.

μηπως απλα ο θεος ειναι μια ψευδαισθηση που εχουμε απλα δημιουργησει για να μην νιωθουμε μονοι? για να νιωθουμε οτι η υπαρξη μας εχει καποιο νοημα?


Στο γιατί μπορεί κάποιος να χρειάζεται τον θεο δε θα στο πω εγώ, ο καθένας για τους λόγους του. Εσυ π.χ. δεν τον χρειάζεσαι γιαυτό είσαι άθεος σωστά; Όσον αφορά την ηθική εννοείται πως όλοι οι χριστιανοί δεν είναι ηθικοί, ή οι άθεοι ανήθικοι αντίστοιχα. Ξέρω άτομα που είναι άθεοι και είναι και γαμώ τα παιδιά και δηθεν χριστιανούς που στην ουσία είναι ένας βόθρος εσωτερικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Στο γιατί μπορεί κάποιος να χρειάζεται τον θεο δε θα στο πω εγώ, ο καθένας για τους λόγους του. Εσυ π.χ. δεν τον χρειάζεσαι γιαυτό είσαι άθεος σωστά; Όσον αφορά την ηθική εννοείται πως όλοι οι χριστιανοί δεν είναι ηθικοί, ή οι άθεοι ανήθικοι αντίστοιχα. Ξέρω άτομα που είναι άθεοι και είναι και γαμώ τα παιδιά και δηθεν χριστιανούς που στην ουσία είναι ένας βόθρος εσωτερικά.

το ειχα γραψει δεν χρειαζομαι φανταστικους φιλους.

οποτε ξαναλεω η ηθικη δεν παιζει ρολο.

σε θεματα κατανοησεις και της ΄΄δημιουργιας΄΄ και της αντιληψης του κοσμου εχουν γινει τεραστια αλματα τα οποια συνεχιζοντα.


τι ειναι λοιπον αυτο που ωθει καποιον να πιστευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
απορια?

τι την χρειαζομαστε την θρησκεια?

παλιοτερα οι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν τους διαφορους θεους για να εξηγησουν διαφορα φαινομενα (πχ κεραυνοι απο τον Δια, αρρωστιες σαν τιμωρια κλπ). πλεον πολλα εχουν εξηγηθει και οσα δεν εχουν μελετωνται και νεα στοιχεια αποκαλυπτονται καθε μερα.

επιπλεον το οτι ειμαι αθεος σημαινει οτι ειμαι και ανηθικος? δηλαδη ολοι οι χριστιανοι ειναι και καλοι ανθρωποι? οποτε ουτε για την ηθικη χρειαζομαι Θεο.

μηπως απλα ο θεος ειναι μια ψευδαισθηση που εχουμε απλα δημιουργησει για να μην νιωθουμε μονοι? για να νιωθουμε οτι η υπαρξη μας εχει καποιο νοημα?
Πέρα απ' ότι έτσι μεγαλώσαμε, μάλλον είναι κάτι που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Είτε επειδή υπάρχει <<κάποιος>> να σε ακούει και να σου δίνει ελπίδα, είτε επειδή δίνει νόημα στη ζωή είτε δε ξέρω κ' εγώ τι. Για παράδειγμα, εγώ ως άθεος (βσκ είναι λίγο πιο περίπλοκο αλλά δεν έχει σημασία), μεταξύ άλλων, μου αρέσει η ίδεα της μετενσάρκωσης από τις Ινδικές θρησκείες (και η αρχαιοελληνική). Δε πίστευω βέβεα πως υπάρχει, το ψιλοελπίζω όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το ειχα γραψει δεν χρειαζομαι φανταστικους φιλους.

οποτε ξαναλεω η ηθικη δεν παιζει ρολο.

σε θεματα κατανοησεις και της ΄΄δημιουργιας΄΄ και της αντιληψης του κοσμου εχουν γινει τεραστια αλματα τα οποια συνεχιζοντα.


τι ειναι λοιπον αυτο που ωθει καποιον να πιστευει?



Δεν θυμάμαι ποιος φυσικός είχε πει ότι σήμερα ο κόσμος δεν πιστεύει (όσοι πιστεύουν) επειδή δεν μπορούν να εξηγήσουν τα φαινόμενα, επειδή φοβούνται το θάνατο κλπ, αλλά έχουν επιστρέψει σε μια βαθύτερη θρησκευτικότητα. Αν ρωτάς εμένα προσωπικά, πιστεύω γιατί το αισθάνομαι, γιατί με γεμίζει δεν μπορώ να στο εξηγήσω, αυτό είναι που λέμε πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
αρα λοιπον πιστευεις επειδη.... δεν ξερεις γιατι απλα ''σε γεμιζει''? Ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αρα λοιπον πιστευεις επειδη.... δεν ξερεις γιατι απλα ''σε γεμιζει''? Ο.Ο



Με γεμίζει γιατί νοηματοδοτεί τη ζωή μου. Μην το ψάχνεις είναι απλά πίστη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top