Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Akis_Megara να φανταστω οτι δεν θα απαντησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
κατσε εσυ μου ειπες οτι μιλαω εκ του ασφαλους,αφου εχουν τελειωσει τα βασανα μου και σου απαντησα οτι φυσικα και εχω προβληματα,οικονομικα εργασιακα κτλ πως ειναι δυνατον να μου πανε ολα τελεια?απλα ξεχνας το σημαντικοτερο οτι ΟΛΑ ειναι αντιμετωπισημα γιατι εχω πιστη,λυπαμαι που δεν καταλαβαινεις αλλα για μενα ειναι πολυ απλο και ισως δεν μπορω να σε κανω να το καταλαβεις

ενα προβλημα υγειας επετρεψε μου να σου πω οτι ειναι πιο σοβαρο απτο οτι εισαι ανεργος,η τα βγαζεις με δυσκολια περα

*δεν μπορεις να με κανεις να το καταλαβω;;τοτε πως μπορεις εσυ η ο καθε χριστιανος να κανει ενα παιδι να το καταλαβει
;μηπως επειδη ειναι στην παιδικη ηλικια αρα χειραγωγειται πιο ευκολα; :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
δηλαδη επειδη ειμαι υγιες σημαινει για σενα οτι απο ευγνωμοσυνη και μονο πιστευω στον Θεο?και αυριο αν μεινω παραλυτη παλι θα τον αγαπω το ιδιο,τι μου λες?τι ειμαι κανα παιδακι να αλλαζω τα πιστευω μου μερα παρα μερα απλα και μονο γιατι ο Θεος δεν μου κανει τα χατηρια?ε μα σου εξηγω(οσο γινεται μεσω ενος σιτε) και δεν μπορεις να με καλαταλαβεις γιατι ισως εισαι και λιγο αρνητικη στο να μαθεις τι αλλο να κανω δηλαδη?δοξα το Θεο δεν ειμαι τοσο ευκολοπιστη και να πιστευω οτι μου λεγανε οι γονεις θειοι κτλ..αλλα εχω δικη μου πιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
δηλαδη επειδη ειμαι υγιής σημαινει για σενα οτι απο ευγνωμοσυνη και μονο πιστευω στον Θεο?και αυριο αν μεινω παραλυτη παλι θα τον αγαπω το ιδιο,τι μου λες?τι ειμαι κανα παιδακι να αλλαζω τα πιστευω μου μερα παρα μερα απλα και μονο γιατι ο Θεος δεν μου κανει τα χατηρια?ε μα σου εξηγω(οσο γινεται μεσω ενος σιτε) και δεν μπορεις να με καλαταλαβεις γιατι ισως εισαι και λιγο αρνητικη στο να μαθεις τι αλλο να κανω δηλαδη?δοξα το Θεο δεν ειμαι τοσο ευκολοπιστη και να πιστευω οτι μου λεγανε οι γονεις θειοι κτλ..αλλα εχω δικη μου πιστη.

πως το ξερεις οτι θα τον αγαπας το ίδιο αν αυριο(που το απευχομαι :) ) μεινεις παραλυτη;
χατιρια λες εσυ την υγεια σου; φαινεται πως δεν την εχεις στερηθει....

ουκ αναφερεις το ονομα του επι ματαιω ;),μπαι δε γουει,δοξα το θεο;;;;;; που πας κουκλιτσα μου και βρεχει καρεκλοποδαρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Αν πιστεύω στο Θεό; Καταρχάς,ας μας ορίσει κάποιος που έχει καταλάβει,τι είναι Θεός,και μετά αποφασίζω αν θα πιστέψω ή όχι.


Υγ: Πάντως,το άπειρο παπαδαριό με τις δήθεν Θεούσες και ταυτόχρονα τις αισχρές κομπίνες κάτω από τα τραπέζια εις βάρος των φτωχών,Θεός δεν ορίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
οταν εμαθα οτι ο πατερας μου θα πεθανει σε 12 μηνες και δεν αρνηθηκα τον Θεο?αντιθετα προσευχηθηκα πιο πολυ!εσυ δεν εγραψες πριν οτι πρόσπαθούσες να ζεις σύμφωνα με το θέλημα Του και που τον είχες παρακαλέσει πολλές φορες να σε βοηθήσει αλλα τελικα δεν το κανε ποτε και αυτο σε εκανε να μην πιστευεις στην υπαρξη Του?αυτο τι ειναι?δεν εχουμε υπομονη γιατι δεν μας δινει οτι του ζηταμε και τον εγκαταλειπουμε?μπα εγω δεν λειτουργω ετσι.ουκ αναφερεις το ονομα του επι ματαιω..καλα τα λες αλλα πόσο πιο φοβερό είναι, όχι μόνο να αναφέρεις το ονομα Του παρά να βλασφημείς χυδαιότατα..γι αυτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
οταν εμαθα οτι ο πατερας μου θα πεθανει σε 12 μηνες και δεν αρνηθηκα τον Θεο?αντιθετα προσευχηθηκα πιο πολυ!
επειδη ηταν η μονη σου ελπιδα και παρηγορια η πιστη στο θεο.αν τελικα σου τον επαιρνε (ευτυχως δεν στον πηρε)δεν νομιζω οτι θα ειχες την ιδια αποψη,παλι μιλαω εξ ιδιας πειρας

εσυ δεν εγραψες πριν οτι πρόσπαθούσες να ζεις σύμφωνα με το θέλημα Του και που τον είχες παρακαλέσει πολλές φορες να σε βοηθήσει αλλα τελικα δεν το κανε ποτε και αυτο σε εκανε να μην πιστευεις στην υπαρξη Του?αυτο τι ειναι?δεν εχουμε υπομονη γιατι δεν μας δινει οτι του ζηταμε και τον εγκαταλειπουμε?
ναι...αν δεν σου δινει το ποιο βασικο,,την ζωη σου τοτε ναι

να σε ρωτησω και κατι αλλο,μιας και σε βρηκα προχειρη :P ,εστω οτι στελνει τις συμφορες στους ανθρωπους τους καλους για να τους δοκιμασει.όσοι αποτυγχάνουν σε αυτή τη δοκιμασία καταδικάζονται σε μια ζωη -μαρτυριο,και επειτα επειδη αμφισβητουσαν σε ολη τη ζωη τους την υπαρξη του καταδικαζονται σε εναν θανατο μαρτύριο; δεν μου ακουγεται πολυ χριστιανικοαγαπατεαλληλουςοθεόςσυγχωρει ............ :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
καταλαβαινω τι εννοεις.νομιζω οτι εισαι θυμωμενη με τον Θεο η εστω ησουν λογω προσωπικης εμπειριας που ειχες και ειναι κατανοητο,μπορω να σε νιωσω ανθρωπος ειμαι και στενχ για τον πονο του αλλου αλλα και παλι σου εξηγω οτι και μετασταση να κανει και να πεθανει(τι γραφω?)θα στενχ θα κλαψω αλλα θα συνεχιζω να ζω και να τον θυμαμαι,ελπιζοντας οτι θα τον ξαναδω στον παραδεισο(αν παω)η δικη μου αποψη ειναι οτι αν αρρωστησει καποιος με καρκινο ας πουμε γιατι ηταν μακρια απο το θεο εκανε αμαρτιες αισχρες κτλ δεν το κανει απο εγωισμο επειδη τολμησε καποιος να μην τον ακολουθησει αλλα μπας και τον ξυπνησει καπως και προλαβει να σωθει.να σε ρωτησω κατι?εισαι απο χριστιανικη οικογενεια?δηλαδη εξομολογουνται κτλ?αν ειναι πολυ προσωπικη ερωτηση ξεχνα την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
κ δεν το κανει απο εγωισμο επειδη τολμησε καποιος να μην τον ακολουθησει αλλα μπας και τον ξυπνησει καπως και προλαβει να σωθεi

Με ένα τέτοιο ον δεν θα ήθελα να έχω καμιά σχέση. Θα ήταν απογοητευτικό ο δημιουργός να ήταν όπως τον περιγράφεις, μία τόσο αυταρχική μορφή. Εξήγησε λίγο, τί εννοείς να σωθεί (δεδομένου ότι λες πώς είναι άσχετο από το "δεν τον ακολουθεί");
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
δεν σε υποχρεωνει κανενας φιλε μου να εχεις καμια σχεση.να σωθει εννοω να καταλαβει οτι σ αυτη την ζωη ειμαστε ολοι περαστικοι και καλο ειναι να ειμαστε κοντα στον θεο κανοντας ελλεημοσυνες,βοηθωντας τους συνανθρωπους μας,να μην κλεβουμε και παρα πολλα αλλα και να θυμομαστε οτι στο τελος της ζωης μας ολοι θα κριθουμε για τις εδω επιλογες μας και θα σωθουμε(παραδεισο η οχι(κολαση)σ αυτα εχετε ριξει καμια ματια εστω απο περιεργεια? https://www.youtube.com/watch?v=Ugxs_FZCmus https://www.youtube.com/watch?v=9bAXKmquqvQ https://www.youtube.com/watch?v=ulG6J7hfinY&feature=endscreen&NR=1 αμα δεν βαριεστε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εχεις διαβασει την Αγια Γραφη η τωρα το εψαξες?δεν ξερω σε ποια κοινωνια μεγαλωσες και τα βλεπεις αυτα.εγω θα μιλησω για μενα και θα σου πω οτι τα παιδικα μου χρονια ηταν φανταστικα γεματα με παιχνιδι και οτι σχετιζεται με αυτην την ηλικια,κανεις δεν με προσυλητησε σε τιποτα κανενας δεν με πιεσε,ακομα και για την βαπτιση που εγινε οταν ημουν βρεφος μπορουσα ανετα να βαπτιστω ιεχωβας η κατι αλλο οποτε ηθελα,τι προπαγανδες ειναι αυτες?ο Θεος μου ειναι για μενα ο μοναδικος και ο Σωτηρας,εσυ παραδεξου για τα δικα σου πιστευω οτι θελεις.το εχω ρωτησει 100 φορες αλλα κανενας δεν απαντησε,εχεις ασχοληθει μ ολες τις θρησκειες ολες??και τις αποριψες?καμια δεν σε επεισε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Όσες έχω ψάξει ως τώρα καμία δενμε έπεισε.
Και ναι έχω διαβάσει πολλές φορές την Κ.Δ και λίγο την Π.Δ γιατί είχα περάσει μια φάση που πίστευα σε αυτά και τα διάβασα πολύ καλά (τουλάχιστον την Κ.Δ)

Μιλάμε για την σημερινή κοινωνία που τα παιδιά μεγαλώνουν με την βεβαιότητα ότι υπάρχει ο Θεός και μετά βλέπουν ότι όλο αυτό ήταν ψέμα και ότι ίσως δεν υπάρχει.
Συν το νηπιοβάπτισμα και αάλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
μονος μολις το ειπες οτι ΙΣΩς να μην υπαρχει,δηλαδη ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ να υπαρχει?συγχωρεσε με αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι τις εχει ψαξει ολες,για μενα μπορει να απογοητευτηκες με κατι η καποιο γεγονος προσωπικο απο τον θεο και απλα προτιμησες να μην πιστευεις σε τιποτα.ειναι και αυτη μια επιλογη απολυτα σεβαστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ε υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα αν υπάρχει ή όχι. Για αυτό και εδώ κάνουμε υποθέσεις. Απόδειξη ύπαρξης ή μη ύπαρξης δεν νομίζω να βρεθεί ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ε γι αυτο καλυτερο και πιο σωστο δεν ειναι να μην λεμε με βεβαιοτητα στον αλλο οτι η πιστη του ειναι λαθος η αντιστοιχα σωστη αφου οπως πιστευεις αποδειξεις δεν θα βρεθουν ποτε?αλλο ειναι οι υποθεσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
ε γι αυτο καλυτερο και πιο σωστο δεν ειναι να μην λεμε με βεβαιοτητα στον αλλο οτι η πιστη του ειναι λαθος η αντιστοιχα σωστη αφου οπως πιστευεις αποδειξεις δεν θα βρεθουν ποτε?αλλο ειναι οι υποθεσεις..

Αυτό έλεγε: https://fromjesus.info/#/OT/Leviticus/20/GRE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αυτές όμως οι υποθέσεις μπορούν να επηρεάσουν τα πιστεύω κάποιου. Για παράδειγμα κάποιος διαβάζοντας τον 20ο κεφάλαιο από το Λευιτικόν μπορεί να δει μια όψη του Θεού του που δεν είχε αντιληφθεί οπότε να αλλάξει άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
μα συφνωνω μαζι σου δεν το καταλαβες,εγω οταν με ρωτανε απανταω συμφωνα με τις γνωσεις μου αλλα οταν ο αλλος με ρωταει με την βεβαιοτητα οτι δεν υπαρχει ο θεος μου πως να κανω διαλογο?δεν ειδα κανεναν να λεει υποθετω οτι μπορει να μην υπαρχει θεος και θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου αν αυτου λεει χιλιες δυο ανοησιες χλευαζοντας τα παντα.συμφωνω με το τελευταιο που λες γι αυτο καλο ειναι να διαβαστει η Αγια Γραφη για να εχουμε ολοι πιο ολοκληρωμενη γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
το βασικό μου ερώτημα (το οποίο για να είμαι ειλικρινής το γυρόφερνα και δεν το διατύπωσα σωστά ) δεν απαντήθηκε και είναι:
Γιατί άνθρωποι όπως νεογέννητα βρέφη,που δεν έχουν διαπράξει κάποια αμαρτία,πεθαίνουν;

*γεωργία,αυτό το αμαρτίες γονέων παιδεύουσιν τέκνα δεν ταιριάζει σε έναν δίκαιο και πανάγαθο θεό,οπότε μη το ξαναπείς γιατί τότε αποδεικνύεις ότι αν υπάρχει θεός,είναι άδικος και κακεντρεχής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Γιατί άνθρωποι όπως νεογέννητα βρέφη,που δεν έχουν διαπράξει κάποια αμαρτία,πεθαίνουν;
STOP.
JUST.STOP.


Το νεογέννητο πέθανε για διάφορους ιατρικούς λόγους. Δεν είναι θέμα ηθικής ούτε αμαρτίας ούτε τπτ. Δεν ήταν αρκετά υγιές οπότε πέθανε.
Παρ'το χαμπάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top