Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ποιόν θα πείραζε; Εμένα αν μου έλεγαν "Αντε απο κει μωρή ομοφυλόφιλη" θα έσκαγα στα γέλια και μετα θα έλεγα και ευχαριστώ γιατί με έκαναν να γελάσω!
Ισως επειδη εισαι γυναικα. Για εναν ανδρα δεν ειναι το ιδιο και το ξερεις και μπορουν να στο επιβεβαιωσουν ολοι εδω περα.

Δε μιλάμε για θρησκευτικό γάμο των ομοφυλοφίλων, μιλάμε για πολιτικό. Η εκκλησία μπορεί και έχει δικαίωμα να διατηρήσει τη στάση που θέλει. Η πολιτεία όμως έχει υποχρέωση να αναγνωρίζει τα ίδια δικαιώματα σε όλους τους πολίτες.

Οπότε, αν παραφράσω την ερώτησή σου, θα σου απαντήσω ότι δε θα είχα κανένα πρόβλημα να συνοδεύσω το γιο μου στο δημαρχείο για να παντρευτεί τον άντρα του. Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να συνοδεύσω το παιδί μου, κορίτσι ή αγόρι, οπουδήποτε, για να κάνει κάτι που θα του έφερνε ευτυχία.

Την αγάπη που δίνεται με εκπτώσεις και υποσημειώσεις εγώ τη φοβάμαι.
Θα στεναχωριωσουν ναι η οχι αν σου ελεγε το παιδι σου οτι ειναι ομοφιλοφιλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Γονείς που δεν είναι έτοιμοι να στηρίξουν τα όνειρα των παιδιών τους, όποια κι αν είναι αυτά, χρειάζονται συμβουλευτικές συνεδρίες από ψυχολόγο. Είναι αστείο βέβαια που για κάποιους, το "εντάξει" είναι οι γονείς να στενοχωρηθούν και να μην στηρίξουν τα παιδιά τους.

Βέβαια έχοντας έλθει σε επαφή με πάρα πολλούς γονείς στη ζωή μου (από τα σχολικά μου χρόνια που έβλεπα γονείς συμμαθητών, μέχρι τώρα που βλέπω τους θείους, τα ξαδέλφια μου να κάνουν παιδιά και τα ανίψια μου πως μεγαλώνουν), έχουν απίστευτα πολλές αδυναμίες σαν γονείς και δημιουργούν συμπλέγματα στα παιδιά τους.
Μιλάμε για ενήλικες γονείς με χαμηλού επιπέδου νοοτροπία, γεμάτοι φόβο και επιθυμία τα παιδιά να γίνουν όπως οι ίδιοι τα φαντάζονται, ενώ, γίνονται βίαιοι όταν κάτι δεν "τους πάει καλά".

Το σωστό imo είναι, εφόσον ένας γονέας είναι αμόρφωτος ή έχει αρνητική στάση και νοοτροπία και το παιδί του είναι ομοφυλόφιλος/η, να αρχίσει να διαβάζει βιβλία και να βλέπει εκπομπές πάνω σε αυτό καθώς επίσης να συμβουλευτεί και κάποιον ψυχολόγο και παιδοψυχολόγο. Έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις και δε τους βγαίνει ποτέ σε κακό, ίσα ίσα που βοηθιούνται και ανακτούν την επικοινωνία μέσα στην οικογένεια.

Οπότε αγαπητέ giannisK13, εσύ θα χρειαστείς βοήθεια αν το παιδί σου είναι ομοφυλόφιλο. Εμάς που ειλικρινώς τους στηρίζουμε, να μας αφήσεις να ομορφαίνουμε το κόσμο και τις καρδιές των συνανθρώπων μας, όπως εμείς ξέρουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Θα στεναχωριωσουν ναι η οχι αν σου ελεγε το παιδι σου οτι ειναι ομοφιλοφιλος?

Ας υποθέσουμε ότι δεν ήταν ξεκάθαρο απ' την προηγούμενη απάντησή μου. Όχι, δε θα στενοχωριόμουν. Τι στενόχωρο υπάρχει ακριβώς στις σεξουαλικές/ερωτικές προτιμήσεις κάποιου; Δεν καταλαβαίνω.

Θα στενοχωριόμουν αν ο γιος μου χώριζε, πληγωνόταν, ήταν άρρωστος, έχανε τη δουλειά του κλπ. Αυτά είναι στενόχωρα. Όχι η αγάπη και ο έρωτας.

Όντως αδυνατώ να σε καταλάβω, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί ρωτάς αν θα στενοχωριόμουν;

Ισως επειδη εισαι γυναικα. Για εναν ανδρα δεν ειναι το ιδιο και το ξερεις και μπορουν να στο επιβεβαιωσουν ολοι εδω περα.

Αυτό μάλλον ισχύει στο μυαλό το δικό σου και των ομοϊδεατών σου γιατί κάνετε σεξιστιούς διαχωρισμούς στο κεφάλι σας, γι' αυτό "δεν είναι το ίδιο για έναν άντρα". Δυστυχώς επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι αιτία αυτών των αντιλήψεων που αναπαράγεις είναι απλά οι αναχρονιστικές σεξιστικές αντιλήψεις που διαιωνίζονται στην (ελληνική κυρίως, αλλά όχι μόνο) κοινωνία. Άλλο η γυναίκα, άλλο ο άντρας, ακόμα και εν έτει 2014.

Εύχομαι κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι είμαστε όλοι ίδιοι ανεξάρτητα απ' το τι κουβαλάμε ανάμεσα στα πόδια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,330 μηνύματα.
Θα στεναχωριωσουν ναι η οχι αν σου ελεγε το παιδι σου οτι ειναι ομοφιλοφιλος?
Θα στεναχωριοταν οχι επειδη ειναι ομοφιλοφυλος,αλλα επειδη καποιοι που νομιζουν οτι εχουν δικαιωμα να καθοριζουν τις ζωες των αλλων,θα τους φερονται με τον τροπο που τους φερονται,θα τους βλεπουν σαν μισους ανθρωπους και θα τους εμποδιζουν να ζησουν με ισαξια δικαιωματα οπως οι υπολοιποι ανθρωποι.
Το προβλημα λοιπον για εναν σωστο γονεα,δεν ειναι αυτο καθεαυτο το αν το πάιδι του προτιμαει αντρα ή γυναικα,αλλα πως εσεις θα τους αντιμετωπιζετε.Εσεις λοιπον,οσοι δεν αναγνωριζετε τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων ειστε το προβλημα για τον γονεα,σαφως και για τους ιδιους τους ομοφυλοφιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα συμφωνησω, καθοτι δεν υπαρχουν ακομη ικανα δεδομενα. Αυτά θα προκυψουν, μολις νομιμοποιηθεί η ομοφυλοφιλια ως ισοτιμη σεξουαλικη νορμα, οποτε θα εχουμε και οικογενειες ομοφυλοφιλων και παιδια από αυτές. Απο ομοφυλοφιλες οικογενειες μπορουν να προκυψουν σαφως και φυσιολογικα παιδια, αλλα όπως εχω πει, η δυνατοτητα από το παιδι της επιλογης της σεξουαλικης ταυτότητας, εφόσον η ομοφυλοφιλια θα είναι ισοτιμη με την ετεροφυλοφιλια, θα εχει σε βαθος χρονου ως αποτέλεσμα την αυξηση του ποσοστού των ομοφυλοφιλων - κατά την ταπεινη μου αποψη παντα.

Άντε πάλι. Ήδη υπαρχουν λέμε τέτοιες οικογένειες εδώ και ΧΡΟΝΙΑ (σε άλλες χώρες), έχουν μεγαλώσει παιδιά και έχουν γίνει σχετικές έρευνες (παρέθεσα κάποιες σε προηγούμενο μήνυμα) που παμψηφεί δείχνουν ότι τα παιδιά αυτά μεγαλώνουν εξίσου (ή και περισσότερο) σωστά. Ούτε έδειξαν ότι γίνονται περισσότερο ομοφυλόφιλα από αυτά που μεγαλώνουν σε στρειτ οικογένειες. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι σήμερα, σε ετερο οικογένειες μεγάλωσαν.

Στα έχουν πει αυτά εδώ και τόσα μηνύματα, γιατί επιμένεις να μην απαντάς;;
Στα υπόλοιπα σαχλά δεν απαντώ καν, μπας και εστιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Άντε πάλι. Ήδη υπαρχουν λέμε τέτοιες οικογένειες εδώ και ΧΡΟΝΙΑ (σε άλλες χώρες), έχουν μεγαλώσει παιδιά και έχουν γίνει σχετικές έρευνες (παρέθεσα κάποιες σε προηγούμενο μήνυμα) που παμψηφεί δείχνουν ότι τα παιδιά αυτά μεγαλώνουν εξίσου (ή και περισσότερο) σωστά. Ούτε έδειξαν ότι γίνονται περισσότερο ομοφυλόφιλα από αυτά που μεγαλώνουν σε στρειτ οικογένειες. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι σήμερα, σε ετερο οικογένειες μεγάλωσαν.

Στα έχουν πει αυτά εδώ και τόσα μηνύματα, γιατί επιμένεις να μην απαντάς;;
Στα υπόλοιπα σαχλά δεν απαντώ καν, μπας και εστιάσεις.

Περισσότερο ομοφυλόφιλα είναι αδύνατο να είναι, δεν είσαι λίγο ή πολύ ομοφυλόφιλος :P. Εννοείς μεγαλύτερο ποσοστό υποθέτω. Επειδή το έχω περιέργια υπάρχει έρευνα που να δείχνει ποιό είναι το ποσοστό των ατόμων (που προέρχονται από ομοφυλόφιλες οικογένειες) το οποίο να είναι ομοφυλόφιλο; Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1VnEexIhBTU

Το είχα ξεχάσει αυτό. Όποιος θέλει μπορεί να το δει και να σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Άντε πάλι. Ήδη υπαρχουν λέμε τέτοιες οικογένειες εδώ και ΧΡΟΝΙΑ (σε άλλες χώρες), έχουν μεγαλώσει παιδιά και έχουν γίνει σχετικές έρευνες (παρέθεσα κάποιες σε προηγούμενο μήνυμα) που παμψηφεί δείχνουν ότι τα παιδιά αυτά μεγαλώνουν εξίσου (ή και περισσότερο) σωστά. Ούτε έδειξαν ότι γίνονται περισσότερο ομοφυλόφιλα από αυτά που μεγαλώνουν σε στρειτ οικογένειες. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι σήμερα, σε ετερο οικογένειες μεγάλωσαν.


2.Στα υπόλοιπα σαχλά δεν απαντώ καν, μπας και εστιάσεις.
1. Μολις νομιμοποιηθει η ομοφυλοφιλια να δεις τι boom τετοιας θα υπαρξει!:P Μην αμφιβαλλεις διολου για αυτο.;)
Αυτο που η φυση κρατα εν γενει σκοπιμως σε χαμηλα επιπεδα, ο ανθρωπος θεσμικα θα το boomαρει σε ποσοστα ....αυτοδυναμιας!:D

2. Δε θυμαμαι να χρησιμοποιησα ιδιους ή παρομοιους χαρακτηρισμους για τις δικες σου θεσεις ή θεσεις καποιου αλλου.
Η κοσμιοτητα (πρεπει να) ισχυει για ολους.:)

Οπότε αυτό που εκφράζεις Hept, είναι φόβος για το μέλλον.
Όμως αν είχαμε αυτή τη στάση σαν κοινωνία, δε θα πηγαίναμε ποτέ μπροστά.
Δε μπορείς να αποκλείσεις τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων επειδή φοβάσαι για "μετέπειτα" διεκδικήσεις δικαιωμάτων, από άλλες ομάδες όπως πχ άτομα με παραφυλίες. Είναι και άδικο και παράλογο. Είναι ή ίδια στάση, σαν να λες ότι δεν δίνεις δικαιώματα στους δούλους, γιατί αργότερα μπορεί να γίνουν αφεντικά ή να σου πάρουν τη δουλειά και πωπω τι τραγικό, θα χαλάσει όλη η δομή της κοινωνίας και της οικονομίας.
Δε θεωρω ρηξικελευθο βημα προς τα εμπρος τη (δια βιας) θεσμικη εξισωση δυο ανομοιων νορμων.
Ουτε με θεωρω φοβικο μυαλο. Απλα, νομιζω πως πρεπει να φωτιζουμε και να λαμβανουμε υποψη ολες τις παραμετρους μιας τοσο σημαντικης αποφασης.

Η δουλεια - το εχουμε πει ηδη - ηταν μια κατασκευασμενη, μια ανθρωπινη ανισοτητα - και ως τετοια, οφειλε και ηταν θεμιτοτατο καποια στιγμη να αποκατασταθει.
Το θεμα της ομοφυλοφιλιας δεν ειναι μια τεχνητη ανισοτητα. Ειναι θεμα ενορμησων, κατι που πηγαζει απο τη φυση μας και εκει πρεπει να ειμαστε εξοχως προσεκτικοι.

Εξαλλου, το να εξισωσουμε τους ομοφυλοφιλους με τους ετεροφυλοφιλους δεν αποτελει ΤΟΝ ακρογωνιαιο λιθο της προοδευτικοτητας και ουτε αποτελει υψιστη προτεραιοτητα μιας κοινωνιας. Ειδικα οταν αυτη εχει πολυ πιο σοβαροτερα προβληματα (προοδευτικοτητας και δικαιωματων) να ασχοληθει και επιλυσει. Ηθικα κυριως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δε θεωρω ρηξικελευθο βημα προς τα εμπρος τη (δια βιας) θεσμικη εξισωση δυο ανομοιων νορμων.
Ουτε με θεωρω φοβικο μυαλο. Απλα, νομιζω πως πρεπει να φωτιζουμε και να λαμβανουμε υποψη ολες τις παραμετρους μιας τοσο σημαντικης αποφασης.

Εξαλλου, το να εξισωσουμε τους ομοφυλοφιλους με τους ετεροφυλοφιλους δεν αποτελει ΤΟΝ ακρογωνιαιο λιθο της προοδευτικοτητας και ουτε αποτελει υψιστη προτεραιοτητα μιας κοινωνιας. Ειδικα οταν αυτη εχει πολυ πιο σοβαροτερα προβληματα (προοδευτικοτητας και δικαιωματων) να ασχοληθει και επιλυσει. Ηθικα κυριως.:)

Τι εννοείς να εξισώσουμε τους μεν με τους δε, δεν το καταλαβαίνω πώς το εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Αυτο που εχω πει σε προτερες απαντησεις μου: να τους εξισωσουμε θεσμικα, μεσω του (πολιτικου) γαμου. Δε μπορουν να εξισωθουν αλλιως δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.
Και με τον ορο "εξισωση", εννοω την καταναγκαστικη εξισωση δυο σεξουαλικων νορμων που εκ φυσεως ουτε καν συμπληρωματικες ή παραπληρωματικες ειναι.

Για μενα το θεμα δεν ειναι θεμα ισοτιμιας ή δικαιωματων. Τα υποστασιακα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων υπαρχουν, δε θιγονται και γινονται σεβαστα.
Η "ταμπακιερα", ο ολος δηλ. θορυβος γινεται για την ισοτιμη σεξουαλικη τους αναγνωριση μεσω του γαμου και της συνακολουθης υιοθεσιας ωστε να (μπορεσουν να) γινουν / νιωσουν και αυτοι ετεροφυλοι στη θεση των ετεροφυλων. Να παιξουν και αυτοι ισοτιμα στο σεξουαλικο ποκερ. Να γινουν ισοι δηλ. σεξουαλικα με τους ετεροφυλους - πραγμα που κατ΄εμε δε γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Αυτο που εχω πει σε προτερες απαντησεις μου: να τους εξισωσουμε θεσμικα, μεσω του (πολιτικου) γαμου. Δε μπορουν να εξισωθουν αλλιως δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.
Και με τον ορο "εξισωση", εννοω την καταναγκαστικη εξισωση δυο σεξουαλικων νορμων που εκ φυσεως ουτε καν συμπληρωματικες ή παραπληρωματικες ειναι.

Για μενα το θεμα δεν ειναι θεμα ισοτιμιας ή δικαιωματων. Τα υποστασιακα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων υπαρχουν, δε θιγονται και γινονται σεβαστα.
Η "ταμπακιερα", ο ολος δηλ. θορυβος γινεται για την ισοτιμη σεξουαλικη τους αναγνωριση μεσω του γαμου και της συνακολουθης υιοθεσιας ωστε να (μπορεσουν να) γινουν / νιωσουν και αυτοι ετεροφυλοι στη θεση των ετεροφυλων. Να παιξουν και αυτοι ισοτιμα στο σεξουαλικο ποκερ. Να γινουν ισοι δηλ. σεξουαλικα με τους ετεροφυλους - πραγμα που κατ΄εμε δε γινεται.

Δεν κατάλαβα τίποτα :!:

Ειδικά εκεί που "οι ομοφυλόφιλοι θέλουν να γίνουν/νιώσουν ετερόφυλοι (!!!!) στη θέση (!!!!!) των ετερόφυλων" χάθηκα τελείως.

Επίσης όταν λες "τα υποστασιακά (τι σημαίνει πάλι αυτό; ) δικαιώματα των ομοφυλόφιλων δε θίγονται" εννοείς ότι οκ αφού δεν τους δέρνουμε όπου τους δούμε, είναι οκ; Αφού μπορούν να μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο είναι οκ; Αφού μπορούν να οδηγούν αμαξια είναι οκ; Δηλαδή ποια είναι τα υποστασιακά δικαιώματα; Γιατί η έννοια της υπόστασης, αν υποθέσουμε ότι είναι συνώνυμο με την "ύπαρξη", εμπεριέχει μόνο την έννοια της ύπαρξης. Άρα αφού τους επιτρέπουμε να υπάρχουν θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένοι; Ειλικρινά μόνο αυτό καταλαβαίνω απ' αυτά που λες.

Άρα συμφωνείς στο ότι όντως είναι και πρέπει να παραμείνουν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, με λιγότερα δικαιώματα, όχι όλα, να έχουν μόνο τα "υποστασιακά";

Τέλος επειδή μου φαίνεται κάποιοι δεν καταλαβαίνετε καν τι σκέφτεστε, ποιος είπε ότι με το να μπορούν να κάνουν πολιτικό γάμο ΚΑΙ οι ομοφυλόφιλοι ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ μας, ότι έτσι εξισώνονται οι σεξουαλικές προτιμήσεις; Πώς γίνεται να εξισωθούν οι σεξουαλικές προτιμήσεις αφού κάποιοι θα έιναι έτερο και κάποιοι ομοφυλόφιλοι; Μα τι στο καλό, τι κουλουβάχατη σκέψη είναι αυτή; No offence, αλλά...

Με το να επιτραπεί ο πολιτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων θα γίνει ακριβώς και μόνο αυτό: θα επιτραπεί ο πολιτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων. Κανείς δε θα σας κατουρήσει στο χαλάκι σας, κανείς δε θα πατήσει το γκαζόν σας, κανείς δε θα σηκώσει τους υαλοκαθαριστήρες του αυτοκινήτου σας, κανείς δε θα σας φάει την γκόμενα, η δικιά σας ζωή δε θα αλλάξει αλλά θα αλλάξει η ζωή χιλιάδων ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ σας.

Σταματήστε πια να φοβάστε και τη σκιά σας και αρχίστε να νοιάζεστε και για κάτι άλλο πέρα απ' τον πωπό σας και μόνο. Για όνομα του θεού, μιλάμε για βασικά κοινωνικά δικαιώματα, δε γίνεται να αδιαφορείτε και να μη σας καίγεται καρφί επειδή ΕΣΑΣ δε σας αφορά και ΕΣΕΙΣ δε γουστάρετε και επειδή ΕΣΕΙΣ το θεωρείτε κακό.

βουλευτής στη Νέα Ζηλανδία, όταν συζητιόταν το αντίστοιχο νομοσχέδιο

Αν και βάζω στοίχημα ότι δε βλέπετε κανένα βιντεάκι απ' αυτά που βάζουμε εμείς οι υποστηρικτές των γκέι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ αυτό που βλέπω όλο και περισσότερο στις μέρες μας είναι το reverse racism. Το βλέπω παντού και επικρατεί περισσότερο από τον ρατσισμό τον ίδιο.

Ένα παράδειγμα που θα ακολουθήσει είναι:

Ένας γκέι παντρεμένος πάει για μια δουλειά. Εκεί το αφεντικό του λέει ότι δεν τον θέλει. Ο γκέι θα λέει "επειδή είμαι γκέι έτσι?". Αλλά όχι, στην πραγματικότητα απλώς δεν είναι ο κατάλληλος εργαζόμενος που ψάχνει. Όμως θίγεται ο γκέι. Ειδήσεις επόμενης μέρας: "ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΓΚΕΙ". Ο εργοδότης δέχεται τα πυρά επειδή δεν δέχτηκε έναν γκέι για δουλειά, όμως οι νεωτεριστές και οι "προχώ" του επιτίθεται και του φέρονται σαν να μην είναι άνθρωπος.

I see that comming.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του. Δεν έχουμε δικαίωμα να του απαγορεύσουμε ή να τον κρίνουμε. Όμως δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τους νεοτερισμούς σε σημείο που να φτάνουμε σε επιθέσεις σε όποιον έχει αντίθετη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εγώ αυτό που βλέπω όλο και περισσότερο στις μέρες μας είναι το reverse racism. Το βλέπω παντού και επικρατεί περισσότερο από τον ρατσισμό τον ίδιο.

Ένα παράδειγμα που θα ακολουθήσει είναι:

Ένας γκέι παντρεμένος πάει για μια δουλειά. Εκεί το αφεντικό του λέει ότι δεν τον θέλει. Ο γκέι θα λέει "επειδή είμαι γκέι έτσι?". Αλλά όχι, στην πραγματικότητα απλώς δεν είναι ο κατάλληλος εργαζόμενος που ψάχνει. Όμως θίγεται ο γκέι. Ειδήσεις επόμενης μέρας: "ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΓΚΕΙ". Ο εργοδότης δέχεται τα πυρά επειδή δεν δέχτηκε έναν γκέι για δουλειά, όμως οι νεωτεριστές και οι "προχώ" του επιτίθεται και του φέρονται σαν να μην είναι άνθρωπος.

???

Πότε αναφέρθηκε κάτι τέτοιο στη συζήτηση;

Η δικιά μου άποψη είναι ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του. Δεν έχουμε δικαίωμα να του απαγορεύσουμε ή να τον κρίνουμε. Όμως δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τους νεοτερισμούς σε σημείο που να φτάνουμε σε επιθέσεις σε όποιον έχει αντίθετη άποψη.

Η άποψη του καθένα με αφήνει παγερά αδιάφορη, αρκεί το κράτος κάποια στιγμή να μεριμνήσει ΚΑΙ για αυτή τη μερίδα ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ μας και να της αναγνωρίσει τα ίδια δικαιώματα.

Με την παραπάνω φράση σου δεν ξεκαθαρίζεις τη θέση σου όμως και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω πού στέκεσαι. Από αυτά που γράφεις υποθέτω ότι είσαι της άποψης ότι οι γκέι έχουν δικαιώματα μόνο στο κρεβάτι τους και σε καμία άλλη έκφανση κοινωνικής ζωής. Αυτό φαίνεται και απ' το ότι χρησιμοποιείς τη λέξη "νεωτερισμούς". Πιθανώς το όλο θέμα το θεωρείς κάτι τρέντι, σαν το τουίτερ ή τις εσπαντρίγιες, που δε χρειάζεται να διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας γι' αυτό ή να χαλάσουμε τις καρδιές μας. Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσέ με.

Όσο για τις επιθέσεις. Επιθέσεις-επιθέσεις (λεκτικές) δεν έχουν γίνει, υπό την έννοια ότι δεν έχουν κατέβει καντήλια. Αλλά πραγματικά αν παρακολουθήσεις το θέμα θα παρατηρήσεις (ή και όχι) ότι πολλά πράγματα που γράφονται είναι τόσο εξωπραγματικά εκτός τόπου και χρόνου που ενίοτε χάνουμε λίγο την υπομονή μας και ίσως απαντάμε πιο φορτισμένα, αλλά μέχρι εκεί.

edit: Επίσης, μου κάνει φοβερή εντύπωση το στυλ της συζήτησης της "άλλης πλευράς". Πχ "εμείς" παραθέτουμε πηγές και βίντεο** και ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται. Κανείς δε λέει "για να διαβάσω λίγο, για να δω λίγο αυτό το βίντεο, να δω τι στο καλό λέει". Κανείς όμως.

** (πχ εγώ προσωπικά έχω βάλει δύο βίντεο, άλλος χρήστης έβαλε ένα και κάποιοι απάντησαν "δεν είδα το βίντεο αλλά διάβασα τα σχόλια και έβγαλα συμπέρασμα". Άλλος χρήστης παρέθεσε ένα κάρο πηγές και η ΜΟΝΗ απάντηση ήταν "καλά τι περιμένεις απο πανεπιστήμια στην Αυστραλία". Δηλαδή άλλ' αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα.)

Η μια πλευρά προσπαθεί να εξηγήσει και να παραθέσει παραδείγματα/πηγές και η άλλη πλευρά κάνει κανονικά ανταρτοπόλεμο: εμφανίζονται λίγο, γράφουν ένα γενικόλογο/δυναμιτιστικό/θολό και ως επί το πλείστον ανούσιο μήνυμα (υπό την έννοια ότι αναμασά τα ίδια και τα ίδια και ΑΓΝΟΕΙ όλες τις πληροφορίες που παρεμβλήθηκαν στο μεταξύ) και εξαφανίζεται. Και ξανά. Και ξανά. Δηλαδή γιατί δεν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε 2 γραμμές; Γιατί δεν κάνετε τον κόπο να δείτε 2 βίντεο που κρατάνε λιγότερο από 7 λεπτά και τα δυο μαζί; Όλο αυτό το στυλ γενικά με ξεπερνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
???

Πότε αναφέρθηκε κάτι τέτοιο στη συζήτηση;

Δεν βλέπω όλη την συζήτηση, εγώ σου λέω επιπτώσεις που μπορεί να φέρει όσο θα αντιμετωπίζονται οι γκέι ως ξεχωριστή κοινωνική ομάδα.

Η άποψη του καθένα με αφήνει παγερά αδιάφορη
Κακώς. Με την ίδια λογική θα σου πει κάποιος άλλος ότι η δική σου άποψη τον αφήνει παγερά αδιάφορο. Οπότε ο καθένας λέει τις απόψεις του χωρίς να τον νοιάζουν οι απόψεις των άλλων.

Με την παραπάνω φράση σου δεν ξεκαθαρίζεις τη θέση σου όμως και ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω πού στέκεσαι.
Δεν είμαι υπέρ ούτε κατά. Καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω τι το σημαντικό έχει ο γάμος. Και χωρίς τους γκέι ακόμα και για ετεροφυλόφιλους. Ο γάμος δυναμώνει την αγάπη or something? Τι είδους τόσο σημαντικά πλεονεκτήματα δίνει? Λογικά έχει να κάνει με φορολογικά θέματα?

edit: Επίσης, μου κάνει φοβερή εντύπωση το στυλ της συζήτησης της "άλλης πλευράς". Πχ "εμείς" παραθέτουμε πηγές και βίντεο** και ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται. Κανείς δε λέει "για να διαβάσω λίγο, για να δω λίγο αυτό το βίντεο, να δω τι στο καλό λέει". Κανείς όμως.
Ένα βίντεο δεν αποτελεί κανόνα. Γενικά έχω διαβάσει διάφορα άρθρα και όλα αναφέρουν ότι παιδιά με γκέι γονείς έχουν μεγαλώσει κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα. Φαντάζομαι ισχύει αυτό καθώς ένα μωρό δεν καταλαβαίνει τέτοια πράγματα και αν μεγαλώσει με αγάπη δεν του κάνει διαφορά. Ωστόσο εγώ κοιτάζω τον εαυτό μου και βλέπω ότι άλλα πράγματα μου προσφέρει ο μπαμπάς, και άλλα η μαμά. Άποψη μου.

Η μια πλευρά προσπαθεί να εξηγήσει και να παραθέσει παραδείγματα/πηγές και η άλλη πλευρά κάνει κανονικά ανταρτοπόλεμο: εμφανίζονται λίγο, γράφουν ένα γενικόλογο/δυναμιτιστικό/θολό και ως επί το πλείστον ανούσιο μήνυμα (υπό την έννοια ότι αναμασά τα ίδια και τα ίδια και ΑΓΝΟΕΙ όλες τις πληροφορίες που παρεμβλήθηκαν στο μεταξύ) και εξαφανίζεται. Και ξανά. Και ξανά. Δηλαδή γιατί δεν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε 2 γραμμές; Γιατί δεν κάνετε τον κόπο να δείτε 2 βίντεο που κρατάνε λιγότερο από 7 λεπτά και τα δυο μαζί; Όλο αυτό το στυλ γενικά με ξεπερνάει.
Στην τελευταία σελίδα σου απαντάει συνεχώς ο Heptamer και του λες ότι δεν καταλαβαίνεις τι λέει, οπότε απλώς αγνοείς αυτά που έγραψε.


Αν ο ένας δεν καταλαβαίνει τον άλλον, πως θέλετε να φτάσετε σε συμπέρασμα? Και ναι εγώ προσωπικά δεν έχω ξεκάθαρη άποψη, ρίχνω λευκό καθώς δεν είμαι ειδικός στο θέμα. Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά. Απλώς καταλαβαίνω τι λες εσύ, αλλά καταλαβαίνω και την πλευρά των πραγμάτων που παρουσιάζει ο Heptamer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μάλιστα, δε συνενοούμαστε και βαρέθηκα. Δεν το λέω κακοπροαίρετα, αλλά αν δεν καταλαβαίνεις "τι νόημα έχει ο γάμος" και "αν δυναμώνει την αγάπη ορ σαμθινγκ" τότε βαριέμαι να σου εξηγήσω γιατί θα πρέπει να αρχίσουμε τα 1+1=2. Επαναλαμβάνω ότι δεν το λέω με κακία ή με αγένεια, το λέω ειλικρινά, οπότε ελπίζω να μη θιχτείς, απλώς η κακόμοιρη βαρέθηκα. Ελπίζω να είναι αποδεκτό.

Μεγάλο παιδί είσαι, "Φοιτητής" βλέπω λέει εκεί οπότε είσαι >18 άρα δε χρειάζεσαι βοήθεια, μπορείς και μόνος σου να αναρωτηθείς τι προσφέρει ο γάμος ορ σάμθινγκ, οι απαντήσεις μου σίγουρα δε θα σου λείψουν.

Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τίποτα :!:
Ειδικά εκεί που "οι ομοφυλόφιλοι θέλουν να γίνουν/νιώσουν ετερόφυλοι (!!!!) στη θέση (!!!!!) των ετερόφυλων" χάθηκα τελείως.
Δεν εχεις διαβασει το κομικ Ιζνονγκουντ? Που ηθελε να γινει χαλιφης στη θεση του χαλιφη?:D
Κατι τετοιο περιπου υπονοησα. Ότι οι ομοφυλοφιλοι θεωρουν πως ο γαμος θα τους δωσει την υπερτατη αναγνωριση – ως σεξουαλικης νορμας και μονο, γιατι για αυτό κοπτονται –, θα νιωσουν ισοι. Όπως νιωθουν (υποτιθεται) οι ετεροφυλοφιλοι με όλα τα κομφορ.
Η αναγνωριση τους ως ανθρωπικων οντων δεν τιθεται επ ουδενι εν αμφιβόλω, ασχετως εαν αυτο προπαγανδιζουν.:)

Επίσης όταν λες "τα υποστασιακά (τι σημαίνει πάλι αυτό; ) δικαιώματα των ομοφυλόφιλων δε θίγονται" εννοείς ότι οκ αφού δεν τους δέρνουμε όπου τους δούμε, είναι οκ; Αφού μπορούν να μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο είναι οκ; Αφού μπορούν να οδηγούν αμαξια είναι οκ; Δηλαδή ποια είναι τα υποστασιακά δικαιώματα; Γιατί η έννοια της υπόστασης, αν υποθέσουμε ότι είναι συνώνυμο με την "ύπαρξη", εμπεριέχει μόνο την έννοια της ύπαρξης. Άρα αφού τους επιτρέπουμε να υπάρχουν θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένοι; Ειλικρινά μόνο αυτό καταλαβαίνω απ' αυτά που λες.
Με τον ορο «υποστασιακα» εννοω και τα θεμελιωδη δικαιωματα όπως τα εννοουμε ολοι. Απλα ο ορος είναι λιγακι αποπροσανατολιστικος. Για μενα εμπεριεχει βεβαια τοσο τα υπαρξιακα, οσο και τα θεμελιωδη.:)
Άρα συμφωνείς στο ότι όντως είναι και πρέπει να παραμείνουν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, με λιγότερα δικαιώματα, όχι όλα, να έχουν μόνο τα "υποστασιακά";
Κανεις δεν τους θεωρει πολιτες δευτερης κατηγοριας. Μονοι τους εχουν αυτοπροσδιοριστει ως τετοιοι.:)

Υπαρχουν δικαιωματα που παρεχονται ανεξαρτητως σε ολους και δικαιωματα που παρεχονται με βαση καποιες ιδιοτητες / δεξιοτητες. Αυτό δε σημαινει αδικια ή πως οσοι τα στερουνται είναι αυτοματα πολιτες δευτερης κατηγοριας, αλλα σημαινει πως καποιοι για συγκεκριμενους λογους πρεπει να εχουν κατι παραπανω από καποιους αλλους.:)
Τέλος επειδή μου φαίνεται κάποιοι δεν καταλαβαίνετε καν τι σκέφτεστε, ποιος είπε ότι με το να μπορούν να κάνουν πολιτικό γάμο ΚΑΙ οι ομοφυλόφιλοι ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ μας, ότι έτσι εξισώνονται οι σεξουαλικές προτιμήσεις; Πώς γίνεται να εξισωθούν οι σεξουαλικές προτιμήσεις αφού κάποιοι θα έιναι έτερο και κάποιοι ομοφυλόφιλοι; Μα τι στο καλό, τι κουλουβάχατη σκέψη είναι αυτή; No offence, αλλά...
Δεν υπαρχει τιποτα το κουλουβαχατο. :P

Ουσιαστικα, με το γαμο οι δυο προτιμησεις θα γινουν κοινωνικα ισοτιμες, θα εξισωθουν τεχνητα. Εννοειται πως ουσιαστικα προκειται σαφως για δυο διαφορετικα, διακριτα πραγματα – αλλα ο γαμος θα τα κανει ισοτιμα. Η πολιτεια με αυτόν τον (θεσμικο) τροπο βαζει στο ιδιο βαθρο τις δυο νορμες: μια αυτοτελη/ τελεια και μια ατελη. Και θα κληθει να πριμοδοτησει τη δευτερη, με τον ιδιο τροπο που πριμοδοτει την πρωτη. Και ο ετεροφυλοφιλος θα νιωσει εν γενει σφοδρα αδικημενος και ισως και οργισμενος, που ενώ υπερτερει από πλευρας ορθης νορμας, θα κληθει να «συγκατοικησει» και να μοιραζεται αυτά που αυτοδικαιως δικαιουται με υποδεεστερης δυναμικης νορμα. Και με τον ορο «υπερτερει», εννοω την αναπαραγωγικη ικανοτητα της δυαδας Ανδρα-Γυναικας εντος του θεσμου του γαμου, που αποτελει και το συγκριτικο πλεονεκτημα και που αυτό προστατευει / «αγοραζει» ουσιαστικα με τις παροχες της η πολιτεια.

Θα μου πεις: και οι ομοφυλοφιλοι είναι γονιμοι. Σαφως, αλλα προκειμενου να παραχθει ένα παιδι, θα πρεπει να μεσολαβησει τριτο, «εξωοικογενειακο» προσωπο, κατι που κατά κανονα δεν χρειαζεται στην ετεροφυλοφιλη οικογενεια, οπου το παιδι είναι αυστηρα καρπος των δυο ενωθεντων. Αρα και ο ορος «οικογενεια» θα αναγκαστει να υποστει επισης τροποποιησεις. :)
Με το να επιτραπεί ο πολιτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων θα γίνει ακριβώς και μόνο αυτό: θα επιτραπεί ο πολιτικός γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων. Κανείς δε θα σας κατουρήσει στο χαλάκι σας, κανείς δε θα πατήσει το γκαζόν σας, κανείς δε θα σηκώσει τους υαλοκαθαριστήρες του αυτοκινήτου σας, κανείς δε θα σας φάει την γκόμενα, η δικιά σας ζωή δε θα αλλάξει αλλά θα αλλάξει η ζωή χιλιάδων ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ σας.
Σαφως και κανεις δε θα μας φαει τη γκομενα – αυτό είναι το μονο παρηγορο!:D Ουτε φυσικα θα μας κατουρησει το χαλακι.
Είναι όμως επιπολαιο / αφελες να στεκομαστε μονο στην επιφανεια και να μη βλεπουμε πισω από το τζαμι, γιατι ο οποιοσδηποτε κοινωνικος θεσμος παραγει αποτελεσματα. Και αυτά είναι που πρεπει να επισημανθουν.:)
Σταματήστε πια να φοβάστε και τη σκιά σας και αρχίστε να νοιάζεστε και για κάτι άλλο πέρα απ' τον πωπό σας και μόνο. Για όνομα του θεού, μιλάμε για βασικά κοινωνικά δικαιώματα, δε γίνεται να αδιαφορείτε και να μη σας καίγεται καρφί επειδή ΕΣΑΣ δε σας αφορά και ΕΣΕΙΣ δε γουστάρετε και επειδή ΕΣΕΙΣ το θεωρείτε κακό.
Τα βασικα κοινωνικα δικαιωματα – αυτά που χαρακτηρισα ως υποστασιακα – δε βλεπω να θιγονται. Κανεις δεν απαγορευει στους ομοφυλοφιλους ως πολιτες το οτιδηποτε. Εάν ο γαμος ως θεσμος δεν ειχε μεταξυ αλλων και τη συγκεκριμενη δυναμικη / ιδιοτητα να επισφραγιζει / επιβραβευει την ετεροφυλοφιλη νορμα – δηλ. τη νορμα της αναπαραγωγης, της πλειοψηφιας στη φυση και στους ανθρωπους – ουδεις θα ενδιαφεροταν, ουδεις θα εθετε θεμα και προπαντων οι ιδιοι οι ομοφυλοφιλοι.

Η εμμονη τους να συμπεριληφθουν στον ετεροφυλοφιλο γαμο είναι όπως εχω πει για λογους εξισωσης και αποδοχης της νορμας τους και φυσικα για όλες τις κρατικες προνομιες / διευκολυνσεις που παρεχει το κρατος σε ένα παντρεμενο ετεροφυλοφιλο ζευγαρι, και που δε μπορουν να εχουν οι ιδιοι με το οποιοδηποτε συμφωνο συμβιωσης. Προνομιες που ένα ετεροφυλο ζευγαρι τις «εξαργυρωνει» με τη δυναμικη του της τεκνοποιησης [την «υποσχεση» για απογονους πριμοδοτει το κρατος] – αλλα που είναι αδυνατο να το πραξει με τον ετεροφυλο τροπο, παρα μονο με (τεχνητη ή παρενθετη) υποβοηθηση ένα ζευγαρι ΑΑ ή ΓΓ.

Αν επεκταθει ο θεσμος του γαμου και στους ομοφυλοφιλους, είναι πασιφανες πως πολλες εννοιες όπως αγαπη, απιστια και κυριως οικογενεια, θα πρεπει να αναθεωρηθουν / επαναπροσδιοριστουν συγχρονως εκ βαθρων. Σιγουρο ειναι πως θα «χλωμιασουν» / «θαμπωσουν» / «βιαστουν» ολιγον τι ως τετοιες. :)
Αν και βάζω στοίχημα ότι δε βλέπετε κανένα βιντεάκι απ' αυτά που βάζουμε εμείς οι υποστηρικτές των γκέι.
Το κερδιζεις το στοιχημα! :D
Βιντεακια τετοιου ειδους εμενα προσωπικα δε μου λενε κατι, δε μπορουν να με πεισουν. Δεν αποτελουν για μενα σοβαρο επιχειρημα. Ειδα από περιεργεια ένα με δυο και σταματησα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω, υπάρχουν πάρα πολλές χώρες όπου οι ομοφυλόφιλοι έχουν πλήρη νομική ισότητα, παντρεύονται, υιοθετούν παιδιά και καμία από τις δυστοπικές μπούρδες που έχουν γραφεί κατά καιρούς σε αυτό το θέμα δεν έχει επιβεβαιωθεί. Κατα τα άλλα, εσείς συνεχίστε να μιλάτε λες και ο κόσμος αρχίζει και τελειώνει στην Ελλαδίτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω, υπάρχουν πάρα πολλές χώρες όπου οι ομοφυλόφιλοι έχουν πλήρη νομική ισότητα, παντρεύονται, υιοθετούν παιδιά και καμία από τις δυστοπικές μπούρδες που έχουν γραφεί κατά καιρούς σε αυτό το θέμα δεν έχει επιβεβαιωθεί. Κατα τα άλλα, εσείς συνεχίστε να μιλάτε λες και ο κόσμος αρχίζει και τελειώνει στην Ελλαδίτσα...
Ας υπαρχουν!:)

Ζουμε (ακομη) ως κατακερματισμενα εθνη. Συνεπως, δε θεωρω πως οτιδηποτε «προοδευτικο» συμβαινει σε μια χωρα ( Ολλανδια, Σουηδια, ΗΠΑ κλπ) θα πρεπει σωνει και καλα να εισαχθει και στην Ελλαδα, προκειμενου να μην ειμαστε «ιθαγενεις». Παντα καποιος θα κανει κατι το διαφορετικο, καποια πραγματα παραπανω – καλα ή κακα. Αυτό δε σημαινει πως εχει παρει εργολαβια τη σοφια του Συμπαντος και πρεπει ολοι οι αλλοι να προσκυνησουν και να ακολουθησουν. Πρεπει να εξαναγκαστουν να ζηλεψουν? Πρεπει να μοιασουν στους αλλους?:)

Καποια χωρα εχει την παιδοφιλια ως νομιμο κομμα. Ειμαστε απαραδεκτοι που δεν την προλαβαμε!;)

Κάθε χωρα εχει τις ιδιαιτεροτητες της και είναι απολυτα θεμιτο να τις υπερασπιζεται απεναντι σε κάθε (καλως ή κακως) εννοουμενο νεοτερισμο εξωθεν. Εχει κάθε δικαιωμα να μην τον υιοθετησει εάν δε γουσταρει! Για μενα δεν υπαρχουν σεξουαλικα πρωτοπορες χωρες. Το ότι καποιες κανουν καποια (σεξουαλικα) πραγματα παραπανω δε σημαινει και τιποτα. Το κανουν για τις ιδιες, δεν το κανουν για παραδειγμα προς μιμηση. Ή μηπως υπαρχει καπου γραμμενο πως η οποιαδηποτε σεξουαλικη προοδευτικοτητα της οποιας – αυτοπροσδιοριζομενης ως - «πρωτοπορας» χωρας, αποτελει θεσφατο και οφειλει να κατακλυσει ολες τις υπολοιπες?

Εχει παρει εργολαβια η Ολλανδια ή η Σουηδια πχ. την πληρη σεξουαλικη απελευθερωση και εμεις πρεπει να ζηλεψουμε?

Οποιοι γ(ο)ητευονται από τετοιου ειδους πρωτοποριες και συνθλιβονται από την πουριτανη Ελλαδιτσα, μπορουν να μεταναστευσουν και να γινουν κοινωνοι ολων των «καλουδιων». Εάν η Ελλαδιτσα δε γουσταρει (ακομα ή και ποτε) να γινει νεοφιλελευθερη Ολλανδια ή Σουηδια εχει κάθε δικαιωμα.

Όταν και οποτε ο πλανητης γινει ενα πανεθνικο κρατος – κατι που προσδιοριζεται σε γεωλογικο χρονο – μπορουμε να συζητησουμε (ως αφυλες μετενσαρκωσεις ενιοτε) για μεταλαμπαδευσεις παντος ειδους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ας υπαρχουν!:)

Ζουμε (ακομη) ως κατακερματισμενα εθνη. Συνεπως, δε θεωρω πως οτιδηποτε «προοδευτικο» συμβαινει σε μια χωρα ( Ολλανδια, Σουηδια, ΗΠΑ κλπ) θα πρεπει σωνει και καλα να εισαχθει και στην Ελλαδα, προκειμενου να μην ειμαστε «ιθαγενεις». Παντα καποιος θα κανει κατι το διαφορετικο, καποια πραγματα παραπανω – καλα ή κακα. Αυτό δε σημαινει πως εχει παρει εργολαβια τη σοφια του Συμπαντος και πρεπει ολοι οι αλλοι να προσκυνησουν και να ακολουθησουν. Πρεπει να εξαναγκαστουν να ζηλεψουν? Πρεπει να μοιασουν στους αλλους?:)

Καποια χωρα εχει την παιδοφιλια ως νομιμο κομμα. Ειμαστε απαραδεκτοι που δεν την προλαβαμε!;)

Κάθε χωρα εχει τις ιδιαιτεροτητες της και είναι απολυτα θεμιτο να τις υπερασπιζεται απεναντι σε κάθε (καλως ή κακως) εννοουμενο νεοτερισμο εξωθεν. Εχει κάθε δικαιωμα να μην τον υιοθετησει εάν δε γουσταρει! Για μενα δεν υπαρχουν σεξουαλικα πρωτοπορες χωρες. Το ότι καποιες κανουν καποια (σεξουαλικα) πραγματα παραπανω δε σημαινει και τιποτα. Το κανουν για τις ιδιες, δεν το κανουν για παραδειγμα προς μιμηση. Ή μηπως υπαρχει καπου γραμμενο πως η οποιαδηποτε σεξουαλικη προοδευτικοτητα της οποιας – αυτοπροσδιοριζομενης ως - «πρωτοπορας» χωρας, αποτελει θεσφατο και οφειλει να κατακλυσει ολες τις υπολοιπες?

Εχει παρει εργολαβια η Ολλανδια ή η Σουηδια πχ. την πληρη σεξουαλικη απελευθερωση και εμεις πρεπει να ζηλεψουμε?

Οποιοι γ(ο)ητευονται από τετοιου ειδους πρωτοποριες και συνθλιβονται από την πουριτανη Ελλαδιτσα, μπορουν να μεταναστευσουν και να γινουν κοινωνοι ολων των «καλουδιων». Εάν η Ελλαδιτσα δε γουσταρει (ακομα ή και ποτε) να γινει νεοφιλελευθερη Ολλανδια ή Σουηδια εχει κάθε δικαιωμα.

Όταν και οποτε ο πλανητης γινει ενα πανεθνικο κρατος – κατι που προσδιοριζεται σε γεωλογικο χρονο – μπορουμε να συζητησουμε (ως αφυλες μετενσαρκωσεις ενιοτε) για μεταλαμπαδευσεις παντος ειδους. ;)


Πωω την τρέλα μου, συγκρίνουμε το να παραχωρούνται τα δικαιώματα του πολιτικού γάμου σε ερωτευμένα άτομα ιδίου φύλου που το αποφασίζουν απο κοινού, με την παιδεραστεία, στην οποία δεν υπάρχει συγκατάθεση του άλλου μέλους;; Είσαι σοβαρός; Επίσης, κάτι τέτοια περί προόδου σαν αυτά που τσαμπουνάς λένε και στην Σομαλία και λοιπές χώρες της Αφρικής στις οποίες ακρωτηριάζουν τα γεννητικά όργανα έφηβων κοριτσιών. Για αυτούς είναι υπερβολική πρόοδος το να απολαμβάνουν και οι γυναίκες το σεξ (εξ'ου και ο ακρωτηριασμός) και να μην αποτελούν απλά τα μέσα ικανοποίησης του άντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top