Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Τι να πω, δεν έχω λόγια.

Απλά θα σταχυολογήσω τα καλύτερα που είπες:

το οξυμωρο / παραλογο του πραγματος
Οξύμωρο/παράλογο λοιπόν. Καλά σου είπε η Πουπουλίνα παραπάνω, βγες απ' την ντουλάπα και παραδέξου ότι απλά τους βλέπεις ρατσιστικά να τελειώνουμε. Τι κάθεσαι και γράφεις σεντόνια;

"θελουμε κι εμεις επιδοματα, αδεια εγκυμοσυνης κλπ"
Εδώ ζωγράφισες. Δηλαδή μια ΕΚΓΥΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ δε δικαιούται κατά τη γνώμη σου άδεια εγκυμοσύνης, επειδή είναι λεσβία!!! Δηλαδή αν μια λεσβία εργαζόμενη μείνει έγκυος επειδή ξέρω κι εγώ μέθυσε ένα βράδυ και έκανε σεξ με τον κολλητό της και μετά αποφάσισε να κρατήσει το παιδί, να μη δικαιούται άδεια εγκυμοσύνης! Εγώ λέω καλύτερα να απολύεται απευθείας!!! Πώς τολμάει να μένει έγκυος η βρωμολεσβία;!

Και εγω μπορω να ισχυριστω πως δικαιουμαι επιδομα τυφλοτητας. Ειμαι τυφλος ομως? Και τι θα πουν οι πραγματικα τυφλοι για την απαιτηση μου αυτη?;)
Σοβαρά, έκατσες κι έγραψες αυτές τις γραμμές παραπάνω;

το ολο θεμα περι δικαιωματων που υποτιθεται πως θιγονται, ειναι απλα ο πολιορκιτικος κριος με τον οποιο επιχειρειται να (εκ)βιαστει η κοινωνια σε παραχωρησεις για τις οποιες δεν υφισταται κανενας λογικος ή πρακτικος ή ωφελιμιστικος λογος να παραχωρηθουν στη συγκεκριμενη κοινωνικη ομαδα
Σαν άντρας πραγματικός που είσαι, όχι σαν καμια αδερφούλα, τόλμα επιτέλους να γράψεις ότι απλά δεν τους γουστάρεις ρε παιδάκι μου και τους βλέπεις ρατσιστικά, για όνομα του θεού πια, είναι ηλίου φαεινότερο. Τι κάθεσαι και υποκρίνεσαι ότι έχεις "αποψη"; Η άποψή σου είναι απλά "σιγά μην ασχοληθούμε με τους ανώμαλους, ας πηδιούνται όπως τους αρέσει μέσα στα σπίτια τους αλλά από κει και πέρα τουμπεκί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και εγω μπορω να ισχυριστω πως δικαιουμαι επιδομα τυφλοτητας. Ειμαι τυφλος ομως? Και τι θα πουν οι πραγματικα τυφλοι για την απαιτηση μου αυτη?;)

Ο γάμος καλύπτει κάποια πολύ συγκεκριμένα δικαιώματα δύο παντρεμένων και ερωτευμένων ανθρώπων, όπως π.χ. το που θα πάνε τα χρήματα του ενός σε περίπτωση που (ο μη γένοιτο) κάποιος απ'τους δύο απ'τους δύο αποβιώσει και άλλα, τι επίπτωση μπορεί να έχει αυτό στο κράτος; Σοβαρέψου.

Ειπα πως οι ομοφυλοφιλοι μπορουν να περιμενουν. Οχι οι ακρωτηριασμοι, ή τα δικαιωματα των (βιασμενων και μη) γυναικων ή των εργαζομενων.

Εαν οι κοινωνιες μπορουσαν να λυσουν ολα αυτα τα θεματα ταυτοχρονα,θα ηταν ευχης εργον.;) Επειδη ομως δεν το μπορουν, ας τα λυσουν ενα ενα. Με σειρα προτεραιοτητας,οπως ειναι το φυσιολογικο. Δεν ειπα πως πρεπει να λυθουν ενα ενα. Δυστυχως ομως, μονο ενα ενα προβλημα καθε φορα μπορει να λυθει - οταν και οποτε λυθει. Αρκει να κοιταξεις γυρω σου (Ελλαδα και μη) για να το διαπιστωσεις.

Και ναι καλη μου! Να λυσουμε εν γενει το θεμα του υποσιτισμου στην Αφρικη, αν το μπορουμε (γενικα μιλωντας). Ή ενα "εφαμιλλο" ελληνικο προβλημα τουλ.:) Μπορουμε?
Αν ναι, ας το κανουμε και μετα βλεπουμε και το συγκεκριμενο.

Ας φάω πέντε χιλιάδες μπαν, δεν κρατιέμαι. Κατάλαβε επιτέλους ότι λες ΠΑΠΑΡΙΕΣ, ΕΛΕΟΣ! ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Τι λες Ειρήνη, κι αν βγει μετά μια βρωμολεσβία έγκυος και ζητάει άδεια εγκυμοσύνης απ' τη δουλειά της;! Κοστίζει στο κράτος αυτό! Α όλα κι όλα, αν δε σου ελέγξουν το βρακί πρώτα κι αν δεν υπογράψεις ότι όταν γεννηθεί το μωρό θα το πηγαίνεις να κοινωνεί κάθε Κυριακή, άδεια εγκυμοσύνης δεν παίρνεις. Να το χωνέψεις το μωρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ?

Λογικά θα το ψηφίσουν το "κωλόχαρτο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Τι λες Ειρήνη, κι αν βγει μετά μια βρωμολεσβία έγκυος και ζητάει άδεια εγκυμοσύνης απ' τη δουλειά της;! Κοστίζει στο κράτος αυτό! Α όλα κι όλα, αν δε σου ελέγξουν το βρακί πρώτα κι αν δεν υπογράψεις ότι όταν γεννηθεί το μωρό θα το πηγαίνεις να κοινωνεί κάθε Κυριακή, άδεια εγκυμοσύνης δεν παίρνεις. Να το χωνέψεις το μωρό.
Απαπα! Πράγματα του σατανά!

Λογικά θα το ψηφίσουν το "κωλόχαρτο".
Ευτυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το αστείο θα είναι να πάρει "άδεια εγκυμοσύνης" κάποιος από τους δυο τυπάδες με το νεογέννητο τις προάλλες.

Δηλαδή αν μια λεσβία εργαζόμενη μείνει έγκυος επειδή ξέρω κι εγώ μέθυσε ένα βράδυ και έκανε σεξ με τον κολλητό της και μετά αποφάσισε να κρατήσει το παιδί, να μη δικαιούται άδεια εγκυμοσύνης!
Έγραψες εδώ :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ναι όντως έγραψα. Ακριβέστερα βέβαια αυτό που έκανα είναι ότι πληκτρολόγησα.

Αν έχεις όρεξη γράψε και 2 λόγια για το τι σου φάνηκε παράλογο και "έγραψα".

Ας το κάνω rephrase για να μη ΣΟΚΑΡΕΣΑΙ με τις γυναίκες που κάνουν ελεύθερα σεξ (τι ήθη θεέ μου, πού ειναι οι καλές εποχές).

Μια ανύπαντρη (!!!!!!!!) γυναίκα λοιπόν, έστω εγώ, μένει έγκυος από τον boyfriend, όχι κάποιον τυχαίο. Και αποφασίζει ότι θέλει να το κρατήσει, αλλά ο φίλος της δεν το θέλει.

Τι επιλογές έχει; Μπορεί να το κρατήσει μόνη της; Εγώ λέω ναι, δεν έχει γίνει παράνομο ακόμα τουλάχιστον... Αν το κρατήσει λοιπόν και είναι εργαζόμενη, δικαιούται άδεια εγκυμοσύνης; Τι λες;

Ελπίζω τώρα να μη σε σοκάρει τόσο, είδες έβαλα στο σενάριο γυναίκα που κάνει σεξ με το μποηφρεντ όχι απλά σεξ με κάποιον που της αρέσει παρόλο που εχμ είμαστε στο 2014 και άμα μας αρέσει κάποιος έχουμε δικαίωμα να τον φλερτάρουμε και ό,τι προκύψει...

Τέλος πάντων, ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ!!!!!!!!!!!

Κάποιοι έχετε μπερδέψει τις κοινωνικές παροχές με την ιερά εξέταση. Η άδεια εγκυμοσύνης δίνεται στις ΕΓΚΥΕΣ εργαζόμενες, όχι σε αυτές που έχουν μεγάλο μητρικό ένστικτο, όχι σε αυτές που μαγειρεύουν καλά, όχι σε αυτές που δεν κλάνουν, όχι σε αυτές που θα πηγαίνουν το παιδί στο κατηχητικό, όχι σε αυτές που ξεσκονίζουν συχνά τις αράχνες στις γωνίες και είναι γενικώς καλές νοικοκυρές δούλες και κυρές.

Αν εργάζεσαι, έχεις ένσημα και ξερωγωτι και είσαι ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ, τότε δικαιούσαι άδεια εγκυμοσύνης. Δεν έχει σημασία αν έμεινες έγκυος με τεχνητή γονιμοποίηση επειδή ο άντρας σου έχει αδύναμο σπέρμα. Δεν έχει σημασία αν θα γεννήσεις με καισαρική γιατί έχεις αδύναμη καρδιά. Δεν έχει σημασία αν η εγκυμοσύνη ήταν ατύχημα επειδή ξέχασες να πάρεις το χάπι.

Σταματήστε να είστε στον κόσμο σας. Καλά κάτι πενηντάρηδες οκ, αλλά και νεαρά παιδιά να έχετε τέτοια τρικυμία στο μυαλό είναι άδικο και απογοητευτικό.

**στο παράδειγμά μου παραπάνω (με τη μεθυσμένη) που ο Τζόνι με "ειρωνεύτηκε" (..) προφανώς εννοούσα γυναίκα που νιώθει λεσβία μεν, αλλά δεν είναι ζευγάρι με καμία, είναι στην ντουλάπα, πώς το λένε. Εφόσον απαγορεύεται στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια να έχουν παιδιά, δεν εννούσα να το κάνει παράνομα, απλά εισήγαγα τη σεξουαλική ταυτότητα στη συζήτηση, αλλά μιλούσα για πλατωνική λεσβία, ας το πούμε έτσι. Ουσιαστικά μιλάω για ανύπαντρη γυναίκα που υποψιάζεται ότι της αρέσουν οι γυναίκες αλλά δεν κάνει ποτέ τίποτε γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά το βρήκα λίγο τραβηγμένο και αστείο το παράδειγμα.

Βέβαια αν όντως μια λεσβία αποκτήσει μωρό, θα πρέπει να της δοθεί άδεια εγκυμοσύνης. Αλλά το βρίσκω παράλογο να συμβεί με τους άντρες. Ποιος ξέρει ίσως διεκδικήσουν κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά το βρήκα λίγο τραβηγμένο και αστείο το παράδειγμα.

Βέβαια αν όντως μια λεσβία αποκτήσει μωρό, θα πρέπει να της δοθεί άδεια εγκυμοσύνης. Αλλά το βρίσκω παράλογο να συμβεί με τους άντρες. Ποιος ξέρει ίσως διεκδικήσουν κάτι τέτοιο.

Σόρι έκανα 200 έντιτ γιατί ταυτόχρονα τρώω και έχω οργασμό έμπνευσης (see what I did there?). Το παράδειγμα σου φάνηκε αστείο γιατί για την Ελλάδα είναι ακόμα σοκαριστικό όταν κάποια φοράει στρινγκ, έπρεπε να κάνω παράδειγμα πιο κοντά σε μαγειρίτσα/μουζάκα/παρθενοσεντόνι φάση για να μη σου φανεί τόσο αστείο. True dat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν εργάζεσαι, έχεις ένσημα και ξερωγωτι και είσαι ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ, τότε δικαιούσαι άδεια εγκυμοσύνης. Δεν έχει σημασία αν έμεινες έγκυος με τεχνητή γονιμοποίηση επειδή ο άντρας σου έχει αδύναμο σπέρμα. Δεν έχει σημασία αν θα γεννήσεις με καισαρική γιατί έχεις αδύναμη καρδιά. Δεν έχει σημασία αν η εγκυμοσύνη ήταν ατύχημα επειδή ξέχασες να πάρεις το χάπι.

Σταματήστε να είστε στον κόσμο σας. Καλά κάτι πενηντάρηδες οκ, αλλά και νεαρά παιδιά να έχετε τέτοια τρικυμία στο μυαλό είναι άδικο και απογοητευτικό.

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Σόρι έκανα 200 έντιτ γιατί ταυτόχρονα τρώω και έχω οργασμό έμπνευσης (see what I did there?). Το παράδειγμα σου φάνηκε αστείο γιατί για την Ελλάδα είναι ακόμα σοκαριστικό όταν κάποια φοράει στρινγκ, έπρεπε να κάνω παράδειγμα πιο κοντά σε μαγειρίτσα/μουζάκα/παρθενοσεντόνι φάση για να μη σου φανεί τόσο αστείο. True dat.

Εγώ όπως ανέφερα δεν είμαι υπέρ αλλά και ούτε κατά. Τυχαίνει να μην έχω μιλήσει ποτέ για αυτό το θέμα με κάποιον ομοφυλόφιλο ίσως να φταίει αυτό. Και να τους δοθεί η δυνατότητα γάμου δεν θα φέρω αντίρρηση. Απλώς δεν πάω να υπογράψω για αυτό κιόλας.

Έτσι και αλλιώς η κοινωνία προσπαθεί να τους βοηθήσει, κυρίως τα ΜΜΕ και το ίντερνετ. Ακόμα και το Game of Thrones κάνει καλή δουλειά να καταπολεμήσει την ομοφοβία. Είναι θέμα χρόνου να τους δοθούν τα νομικά/κοινωνικά δικαιώματα γάμου.

Ζούμε στην Ελλάδα και έχουμε πολλά κολλήματα. Ο ρατσισμός υπάρχει, όχι μόνο εδώ, αλλά σε όλον τον κόσμο. Πρόσφατα είχε γίνει το σκάνδαλο με έναν ιδιοκτήτη ομάδας NBA που είπε σε μια γκόμενα του (or something) να μην φέρνει τους μαύρους φίλους της μαζί. Καταλαβαίνω τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων στην εργασία και στην ζωή, αλλά δεν θέλω να τους χειριζόμαστε σαν μια ευάλωτη κοινωνική ομάδα, αλλά σαν κανονικούς ανθρώπους. Τους άντρες να τους χειριζόμαστε σαν άντρες και όχι σαν γυναίκες ή κάτι ενδιάμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Οξύμωρο/παράλογο λοιπόν. Καλά σου είπε η Πουπουλίνα παραπάνω, βγες απ' την ντουλάπα και παραδέξου ότι απλά τους βλέπεις ρατσιστικά να τελειώνουμε. Τι κάθεσαι και γράφεις σεντόνια;
Ποτε δε γραφω απο τη ντουλαπα.:P
Δε θα ωθηθω να παραδεχθω κατι το οποιο δεν ισχυει. Κατακερματισα e-παρκως την αποψη μου (von Sentonof γαρ!:D), προκειμενου να το απασαφηνισω. Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.
Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι βλεπεις ρατσιστικα τα σεντονια (μου ενιοτε):P

Εδώ ζωγράφισες. Δηλαδή μια ΕΚΓΥΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ δε δικαιούται κατά τη γνώμη σου άδεια εγκυμοσύνης, επειδή είναι λεσβία!!! Δηλαδή αν μια λεσβία εργαζόμενη μείνει έγκυος επειδή ξέρω κι εγώ μέθυσε ένα βράδυ και έκανε σεξ με τον κολλητό της και μετά αποφάσισε να κρατήσει το παιδί, να μη δικαιούται άδεια εγκυμοσύνης! Εγώ λέω καλύτερα να απολύεται απευθείας!!! Πώς τολμάει να μένει έγκυος η βρωμολεσβία;!


Σοβαρά, έκατσες κι έγραψες αυτές τις γραμμές παραπάνω;
Μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. Σαφως και μια εγκυος γυναικα δικαιουται και παιρνει αδεια εγκυμοσυνης - στα πλαισια του ετεροφυλοφιλου γαμου, οπως ισχυει μεχρι σημερα. Η λεσβια μπορει να μεινει εγκυος μονο εκτος γαμου (με κολλητο ή αλλον, ηθελημενα ή αθελητα), κατι που με τα μεχρι τωρα ισχυοντα, αποτελει προϊον "απιστιας". Δηλ. οι παντρεμενες λεσβιες για να επιδοτηθουν, πρεπει να απιστησουν τροπον τινα τις συντροφους τους με ανδρα (παρεκτος κι αν αυτο δε θεωρειται απιστια για τις λεσβιες και το βλεπουν καθαρα αναπαραγωγικα και μονο - κατι που θα ξεθωριασει το αισθημα το παιδι να ειναι καρπος αγαπης ενος ανδρα και μιας γυναικας). Για αυτο ειπα πως ο γαμος ομοφυλοφιλων εχει αναποφευκτα (updated) συνεπειες και σε παραδοσιακες αξιες / εννοιες. Ο ορος "οικογενεια" (οικογενεια v 1.0) π.χ θα πρεπει να επεκταθει και να συμπεριλαβει τα αποτελεσματα των "εξωσυζυγικων" απιστιων των ομοφυλοφιλων. Υπο αυτη την εννοια, η νεα οικογενεια v. 2.0 θα μπορει εξφεξης να ειναι ικανως μικρη ή μεγαλη και τα παιδια να ειναι "πολυπαραγοντικα", αφου θα εχουν εναν εvτος (οικογενειας) και εναν εκτος (οικογενειας) γονεα. :P

Βεβαια, μια γυναικα που τεκνοποιει, ασχετως εαν ειναι λεσβια ή οχι θα πρεπει να τυγχανει προστασιας ή επιδοτησης, διοτι δινει ζωη. . Ωστοσο, η παντρεμενη φυσιολογικη γυναικα τεκνοποιει με τον ανδρα που ειναι σε σχεση και που αγαπαει (συνηθως) και το παιδι ειναι ενα απο κοινου "προϊον". Η παντρεμενη ή μη λεσβια τεκνοποιει μονο αν "απιστησει", δηλ. εκτος της σχεσης. Αραγε, δεν το βλεπουν ως απιστια στη συντροφο τους οταν πηγαινουν με ανδρα μονο και μονο για αυτο το σκοπο? Κλεινουν απλα τα ματια? ¨Η ο σκοπος στην περιπτωση τους αγιαζει τα μεσα?;)

Ειναι αραγε ΟΚ για τους ομοφυλοφιλους να κανουν one night stand για σκοπο την τεκνοποιηση και μονο? Δεν υποβαθμιζει την ολη διαδικασια αλλα και τους συμμετεχοντες σε αυτην μια τετοια σταση?
Σαν άντρας πραγματικός που είσαι, όχι σαν καμια αδερφούλα, τόλμα επιτέλους να γράψεις ότι απλά δεν τους γουστάρεις ρε παιδάκι μου και τους βλέπεις ρατσιστικά, για όνομα του θεού πια, είναι ηλίου φαεινότερο. Τι κάθεσαι και υποκρίνεσαι ότι έχεις "αποψη"; Η άποψή σου είναι απλά "σιγά μην ασχοληθούμε με τους ανώμαλους, ας πηδιούνται όπως τους αρέσει μέσα στα σπίτια τους αλλά από κει και πέρα τουμπεκί".
Δε θα τολμησω το οτιδηποτε προκειμενου να σε e-πιβεβαιωσω. Εχω τολμησει μεχρι τωρα να επιβεβαιωσω το ακριβως αντιθετο απο αυτο που συμπεραινεις. Δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους, απλα μη την καμία, δε μπορουν να γινουν σεξουαλικα ισοι μου, πως να το κανουμε! Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Δεν υποκρινομαι. ΕΧΩ αποψη. Δεν ειναι απαραιτητο να σου αρεσει.:P

Τα παντα στη ζωη ειναι διπολα: σε καθε δραση, υπαρχει μια αντι-δραση. Σε καθε αποψη, υπαρχει μια αντι-αποψη.
Προκειμενου να διατηρουνται οι ισορροπιες μεσα απο την παλη αυτων των δυο.:)

Εν κατακλειδι, θεωρω πως εχω εξαντλησει e-παρκως την αποψη μου πανω στο θεμα. Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, ουτε απο την αλλη πλευρα εχω δει κατι που θα με εκανε να προβληματιστω.

Θα επανελθω μονο εαν υπαρξουν / θιχτουν παραμετροι που δεν εχουν φωτιστει ακομη.:)
Ειτε απο υπερασπιστες (το βεβαιο), ειτε απο "αντιπαλους" της ομοφυλοφιλιας (το χλωμοτερον).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Τέλος πάντων, εκτιμώ το ότι κάθεσαι και απαντάς αναλυτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Η σύγχρονη ψυχολογία αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία ως κάτι φυσιολογικό, η ψυχιατρική δεν την αντιμετωπίζει ως ασθένεια, η κοινωνιολογία επίσης δεν παίρνει αρνητική στάση ως προς αυτήν, οπότε τι έχετε να επικαλεστείτε πέρα από την προσωπική σας δυσφορία και στάση ζωής, γι' αυτά που λέτε; :hmm:
Το θέμα έχει, εκτός απο τα ποιο πάνω και την εξής πλευρά που κατα την γνώμη μου θα πρέπει να δούμε.

Απο ποια σκοπιά εξετάζουν οι ψυχολόγοι τα πράγματα;

Για να γίνω ποιο κατανοητός, θα πω ένα παράδειγμα.

Κάποιος και αν θέλεις εγώ, αρέσκομαι να τρώω βελανίδια.

Ο ψυχολόγος μου, με ρωτάει:
γιατί τρώς βελανίδια;
-- Γιατι μου αρέσουν. Και συγκεκριμένα τρελαίνομαι...:D

Τί πιστεύεις οτι θα μου πει;
α/ δεν είσαι καλά και θα πρέπει να κάνεις θεραπεία.
β/ αφού σου αρέσει, είσαι απόλυτα φυσιολογικός για την επιστήμη της ψυχολογίας...:hmm:

Εδώ, θα πρέπει να παραγγείλουμε σκάλες για να τις τοποθετήσουμε έξω απο τα παραθυρα μας. Για να κατέβουμε απο το παράθυρο και μην κάνουμε κάτι άλλο ποιο φυσιολογικό:). δηλ. όπως είπε και κάποιος πριν μερικά χρόνια.:redface:ντροπή!!!:eek::eek::D

Μήπως όμως είναι καλύτερα να σοβαρευτούμε και λίγο;
Για να αποδεχτώ ως πλήρεις τις απόψεις των καθ'υπόδειξη ψυχολόγων που μας παραθέτεις, θα πρέπει να θέσω και τις αμφιβολίες μου, οι οποίες είναι ποιο κάτω:

1. εξετάζουν οι ψυχολόγοι την λειτουργία απο την ερωτική πλευρά;
2. συγκρίνουν την λειτουργία ενός ενεργητικού άνδρα και ενός παθητικού ή και δύο γυναικών;
α). δίνουν στοιχεία για τις μετρήσεις που έχουν κάνει ή μήπως τοποθετήθηκαν σύμφωνα με το παράδειγμα που έθεσα ποιο πάνω και αφορά στις γευστικές μου περι βαλανιδιών ιδιοτροπίες;

Αρα, ελειπέστατο το περι ψυχολόγων παράδειγμα σου...νεαρέ!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ναι, ακριβώς έτσι λειτουργεί η επιστήμη. Το φαινόμενο αυτό ερευνάται ακόμη, υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις, αλλά ως τώρα δεν έχει δημοσιοποιηθεί ούτε μια έρευνα που να αποδεικνύει πως ο γάμος και η υιοθεσία έχουν αρνητικές συνέπειες στην λειτουργία της κοινωνίας η στην ανάπτυξη των παιδιών . Είναι νωρίς ακόμη για συμπεράσματα αλλά τουλάχιστον μπορεί να γίνει έρευνα πάνω σε κάτι υπαρκτό. Επίσης πρέπει να διαχωριστεί το θέμα της "μη φυσιολογικότητας" η της "ασθένειας" από τα ίσα δικαιώματα. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν αναιρούνται . Ακόμη κι αν αύριο αποδειχθεί ότι η ομοφυλοφιλία είναι μια "παρεκτροπή", θα πρέπει να αποδειχθεί ταυτόχρονα και η μη καταλληλότητα των ατόμων αυτών να κάνουν οικογένεια. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι. Δεν είναι δουλειά της επιστήμης να βρει την απάντηση στο "γιατί υπάρχουν ομοφυλόφιλοι" ώστε να έχουν υπόσταση οι διεκδικήσεις τους, αλλά θα πρέπει να παρουσιαστεί κάποιος ουσιαστικός λόγος που να δικαιολογεί την άρνηση αυτών. Όταν γίνει αυτό, θα είμαι και γω "κατά". Μέχρι τότε θα εξακολουθεί να είναι "χαμένη μάχη" για όσους διαφωνούν, αφού ο μόνος παράγοντας που έχει βάση είναι ο θρησκευτικός (με λογικά σφάλματα και εκεί βέβαια).

Απαξ και ρυθμιστει ο γαμος να "αγκαλιασει" και τους ομοφυλοφιλους, τοτε σαφως θα απαιτηθουν - θα διεκδικηθουν δηλ - χρηματα (απο το κρατος). Απο τους δευτερους.

Και περαν απο το οξυμωρο / παραλογο του πραγματος....εχει το κρατος να τους τα δωσει?

Ή θα ξαναβγουν στους δρομους φωναζοντας τοτε "θελουμε κι εμεις επιδοματα, αδεια εγκυμοσυνης κλπ" ή οτιδηποτε αλλο θεωρησουν πως δικαιουνται? Δηλ. "δωσε κι εμενα μπαρμπα (κρατος)?"

Υποθέτεις βέβαια πως δεκαετίες τώρα, οι ομοφυλόφιλοι παρέμεναν άγαμοι και δεν είχαν αυτά τα δικαιώματα μέσα σε έναν ετερόφυλο γάμο, ο οποίος πολύ πιθανόν να δημιουργούσε και ένα δυσλειτουργικό οικογενειακό περιβάλλον.

Καποια χωρα εχει την παιδοφιλια ως νομιμο κομμα. Ειμαστε απαραδεκτοι που δεν την προλαβαμε!;)

Κάθε χωρα εχει τις ιδιαιτεροτητες της και είναι απολυτα θεμιτο να τις υπερασπιζεται απεναντι σε κάθε (καλως ή κακως) εννοουμενο νεοτερισμο εξωθεν. Εχει κάθε δικαιωμα να μην τον υιοθετησει εάν δε γουσταρει! Για μενα δεν υπαρχουν σεξουαλικα πρωτοπορες χωρες. Το ότι καποιες κανουν καποια (σεξουαλικα) πραγματα παραπανω δε σημαινει και τιποτα. Το κανουν για τις ιδιες, δεν το κανουν για παραδειγμα προς μιμηση. Ή μηπως υπαρχει καπου γραμμενο πως η οποιαδηποτε σεξουαλικη προοδευτικοτητα της οποιας – αυτοπροσδιοριζομενης ως - «πρωτοπορας» χωρας, αποτελει θεσφατο και οφειλει να κατακλυσει ολες τις υπολοιπες?

Εχει παρει εργολαβια η Ολλανδια ή η Σουηδια πχ. την πληρη σεξουαλικη απελευθερωση και εμεις πρεπει να ζηλεψουμε?

Οποιοι γ(ο)ητευονται από τετοιου ειδους πρωτοποριες και συνθλιβονται από την πουριτανη Ελλαδιτσα, μπορουν να μεταναστευσουν και να γινουν κοινωνοι ολων των «καλουδιων». Εάν η Ελλαδιτσα δε γουσταρει (ακομα ή και ποτε) να γινει νεοφιλελευθερη Ολλανδια ή Σουηδια εχει κάθε δικαιωμα.

Όταν και οποτε ο πλανητης γινει ενα πανεθνικο κρατος – κατι που προσδιοριζεται σε γεωλογικο χρονο – μπορουμε να συζητησουμε (ως αφυλες μετενσαρκωσεις ενιοτε) για μεταλαμπαδευσεις παντος ειδους. ;)

Ο παραλληλισμός παιδοφιλίας - ομοφυλοφιλίας δεν στέκει. Η ομοφυλοφιλία δεν διώκεται σαν σεξουαλική συμπεριφορά, άρα θεωρητικά ο δρόμος για την παιδοφιλία έχει στρωθεί. Οπότε βάση του συλλογισμού σου θα έπρεπε η ομοφυλοφιλία να είναι παράνομη. Ο σωστός παραλληλισμός θα ήταν ο γάμος με ανήλικα, κάτι το οποίο συμβαίνει εκατοντάδες χρόνια τώρα και γίνεται μέχρι και σήμερα, με την ανοχή του κράτους, σε κουλτούρες όχι και τόσο μακρινές απ την δική μας. Τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων δεν πρόκειται να έχουν καμιά επίδραση σε αυτόν τον τομέα.

Για το κόμμα τώρα, επειδή ακούγεται πολύ αυτή η εξυπνάδα. Για να τεθεί ένα κόμμα παράνομο, βάση ιδεολογίας, πρέπει να υπάρχει ένα πλαίσιο στο οποίο να μπορείς να το εντάξεις, δεν γίνεται να λειτουργείς κατ' εξαίρεση. Όπως λοιπόν ένα ναζιστικό κόμμα μπορεί να είναι νόμιμο, έτσι μπορεί και ένα κόμμα παιδόφιλων. Δεν είναι κάποιου είδους πρωτοπορία . Από wiki:

"PNVD has not participated in any election. In 2006, it did not receive the 30 signatures from each of the 19 Dutch electoral regions it would need to get on the ballot for the 2006 elections.[6] Since 14 March 2010 the party no longer exists.[7]

In a May 2006 opinion poll, 82% of respondents wanted the Dutch government to stop the party from competing in the elections.[10] The anti-pedophile foundation "Soelaas"[4] petitioned the courts to ban the party, but the judges ruled in the PNVD's favour.[2] "The freedom of expression, the freedom of assembly and the freedom of association … should be seen as the foundations of the democratic rule of law and the PNVD is also entitled to these freedoms," the court said in a statement."

https://en.wikipedia.org/wiki/Party_for_Neighbourly_Love,_Freedom,_and_Diversity

Κατά τα άλλα, παιδόφιλοι οι Ολλανδοί, έρχεται η ώρα.


Όσο για τους νεωτερισμούς και τις πρωτοπορίες, αντιγράφω από wiki:
A same-sex union was known in Ancient Greece and Rome,[2] ancient Mesopotamia,[3] in some regions of China, such as Fujian province, and at certain times in ancient European history.[4] These same-sex unions continued until Christianity became the official religion of the Roman Empire. A law in the Theodosian Code (C. Th. 9.7.3) was issued in 342 AD by the Christian emperors Constantius II and Constans, which prohibited same-sex marriage in ancient Rome and ordered that those who were so married were to be executed. [5]

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_same-sex_unions

Αυτά λοιπόν για το πανεθνικό κράτος να τα σκέφτονται όσοι επικαλούνται σήμερα, αρχαία κείμενα πρωτόγονων πολιτισμών της ερήμου που έπρεπε να ανακαλύψουν κάποιον κώδικα για να μην σφάζονται μεταξύ τους και πολιτισμικά, ηθικά και πνευματικά ήταν 1000 χρόνια πίσω απ την αρχαία Αθήνα. Και αντιστρέφω το επιχείρημα και λέω ότι όποιος θέλει να ζήσει σε θεοκρατία και όχι σε κοσμικό κράτος που παρέχει ίσα δικαιώματα σε όλους, να μεταναστεύσει σε κανα Ιράν και να πάρει μαζί και αυτούς που έχουν περισσότερα δικαιώματα απ ότι θα πρεπε, σε βάρος του Έλληνα φορολογούμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Θα σταθώ μόνο στο τελευταίο που λες. Τα "περισσότερα δικαιώματα απ' ό,τι θα έπρεπε" τα επικαλούνται μόνο άνθρωποι οι οποίοι είναι οκ με τη ζωή τους, έχουν όλα τους τα δικαιώματα, και όσα θα έπρεπε και όσα θα ήθελαν (ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν, γιατί πχ άμα δεν έχεις σύστημα υγείας τότε παπάρ*α δικαιώματα έχεις αλλά τέλος πάντων), οπότε δεν κοιτούν καθόλου έξω απ' τη σφαίρα του δικού τους μικρόκοσμου. Δεν τους ενδιαφέρουν τα "περισσότερα δικαιώματα" που ζητούν άλλοι, είτε είναι αλλόθρησκοι και θέλουν να χτίσουν ένα χώρο προσευχής, είτε είναι άθεοι και θέλουν να μην κάνουν θρησκευτικό γάμο αλλά η εκκλησία τους πρήζει τα συκώτια**, είτε είναι ομοφυλόφιλοι και θέλουν να έχουν μια νόμιμη σχέση με το σύντροφό τους.

Οπότε οι συγκεκριμένοι θα σου πουν ότι όχι, να μετακομίσουν οι γκέι στο άντρο της ακολασίας (πχ Ολλανδία) και να μας αφήσουν ήσυχους. Δεν τους νοιάζει να ζήσουν σε θεοκρατία, δεν είναι ότι είναι ιδιαίτερα πιστοί ή κάτι. Επίσης σαφώς και δε θα ήθελαν να μεταναστεύσουν στο Ιράν, γιατί τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ δικαιώματα, που προφανώς θεωρούν ότι είναι πολύ πιο σημαντικά από άλλων ανθρώπων τα δικαιώματα, εκεί θα περιορίζονταν. Οι κοπέλες ειδικά θα περνούσαν ιδιαίτερα άσχημα σε μια τέτοια χώρα. Αυτό δεν τις εμποδίζει όμως να θεωρούν ότι αφού είναι αρκετά τυχερές ώστε να γεννήθηκαν σε δυτική (συγκριτικά με τις πιο ανατολικές...) χώρα, μπορούν να αποφασίσουν στον περιορισμό των δικαιωμάτων άλλων ανθρώπων γιατί απλά έχουν άγνοια, είναι ημιμαθείς στο συγκεκριμένο θέμα, δεν τους απασχολεί, δεν τους αφορά, το βρίσκουν και λίγο αντιαισθητικό, κυρίως βασικά δεν τους νοιάζει και τους ξενίζει, οπότε απ' το να νιώσουν αυτοί και αυτές αμήχανα για λίγο καιρό, καλύτερα να συνεχίσουν όλοι οι γκέι να ζουν όπως ζούσαν τόσα χρόνια.

**(πρόσφατα σημειώθηκε περιστατικό όπου αρνήθηκαν να κάνουν θρησκευτική κηδεία σε ένα παλικάρι γιατί είχε κάνει πολιτικό γάμο. Η μάνα που έχασε το γιο της παρακαλούσε να γίνει θρησκευτική κηδεία, η ίδια ήταν πιστή χριστιανή, ωστόσο όχι μόνο της το αρνήθηκαν εξαιτίας του πολιτικού γάμου -ο αποθανών είχε παντρευτεί 2 φορές στο παρελθόν, η πρώτη ήταν με θρησκευτικό αλλά η δεύτερη με πολιτκό γάμο- αλλά και διαπόμπευσαν την οικογένεια στην εκκλησία με διάφορα σχόλια)

Πολύ καλό το ποστ σου, παρεμπιπτόντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Θα σταθώ μόνο στο τελευταίο που λες. Τα "περισσότερα δικαιώματα απ' ό,τι θα έπρεπε" τα επικαλούνται μόνο άνθρωποι οι οποίοι είναι οκ με τη ζωή τους, έχουν όλα τους τα δικαιώματα, και όσα θα έπρεπε και όσα θα ήθελαν (ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν, γιατί πχ άμα δεν έχεις σύστημα υγείας τότε παπάρ*α δικαιώματα έχεις αλλά τέλος πάντων), οπότε δεν κοιτούν καθόλου έξω απ' τη σφαίρα του δικού τους μικρόκοσμου. Δεν τους ενδιαφέρουν τα "περισσότερα δικαιώματα" που ζητούν άλλοι, είτε είναι αλλόθρησκοι και θέλουν να χτίσουν ένα χώρο προσευχής, είτε είναι άθεοι και θέλουν να μην κάνουν θρησκευτικό γάμο αλλά η εκκλησία τους πρήζει τα συκώτια**, είτε είναι ομοφυλόφιλοι και θέλουν να έχουν μια νόμιμη σχέση με το σύντροφό τους.
Έχω ακούσει την έννοια του εγωκεντρισμού, που χαρακτηρίζει τα μικρά παιδιά (δηλαδή την αδυναμία να αντιληφθούν ότι οι άλλοι έχουν κι αυτοί δική τους οπτική). Εγώ αυτό θα έλεγα ότι χαρακτηρίζει αυτά τα άτομα (ότι δηλαδή έχουν μείνει στον εγωκεντρισμό που τους χαρακτήριζε ως παιδιά + μια στάση ζωής/ νοοτροπία που έχουν ως ενήλικοι να μη τους ενδιαφέρει αν οι άλλοι ευημερούν ή τι δικαιώματα έχουν). Εδώ βλέπεις ενήλικες σκληρά εργαζόμενους, τόσο αλλοτριωμένους που αδυνατούν να αντιδράσουν σε αρνητικές μεταβολές που τους αφορούν άμεσα! Με τις "αδελφές" θα ασχοληθούνε; :P

Να πηγαίνετε και στο Athens Pride παιδιά, ακόμα κι αν είστε ετεροφυλόφιλοι. Κάθε παρουσία ανθρώπου εκεί σημαίνει υποστήριξη (ακόμα και της Ελένης Λουκά :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Με τους γάμους ομοφυλόφυλων δεν έχω αντίρρηση. Και σε ό,τι αυτοί συνεπάγονται (κληρονομικά , φορολογικά, κ.λ.π.). ¨ομως με την υιοθέτηση παιδιών έχω. Βέβαια αν κάποιος ομοφυλόφυλος είναι φυσικός γονέας, εννοείται ότι είναι γονέας και θα μεγαλώσει το παιδί του στην οικογένεια που ζει και με τον σύντροφο που έχει.
Αλλά για υιοθεσίες, σκέφτομαι, το μωράκι που το δίνουν σε άνδρες, θα μεγαλώσει δίχως μάνα? Ή αντίστοιχα χωρίς πατέρα? Αν αυτό προκύψει στην πορεία (πεθάνει η μάνα π.χ.), είναι άλλο θέμα. Αλλά να καταδικάζεις έναν άνθρωπο από μωρό να μεγαλώσει δίχως μάνα, επειδή οι πατεράδες έχουν μια <<ιδιαιτερότητα>>. Τα παιδιά δε θέλουν ερωτικούς συντρόφους, αλλά οικογένεια με συγκεκριμένο <<σχήμα>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Με τους γάμους ομοφυλόφυλων δεν έχω αντίρρηση. Και σε ό,τι αυτοί συνεπάγονται (κληρονομικά , φορολογικά, κ.λ.π.). ¨ομως με την υιοθέτηση παιδιών έχω. Βέβαια αν κάποιος ομοφυλόφυλος είναι φυσικός γονέας, εννοείται ότι είναι γονέας και θα μεγαλώσει το παιδί του στην οικογένεια που ζει και με τον σύντροφο που έχει.
Αλλά για υιοθεσίες, σκέφτομαι, το μωράκι που το δίνουν σε άνδρες, θα μεγαλώσει δίχως μάνα? Ή αντίστοιχα χωρίς πατέρα? Αν αυτό προκύψει στην πορεία (πεθάνει η μάνα π.χ.), είναι άλλο θέμα. Αλλά να καταδικάζεις έναν άνθρωπο από μωρό να μεγαλώσει δίχως μάνα, επειδή οι πατεράδες έχουν μια <<ιδιαιτερότητα>>. Τα παιδιά δε θέλουν ερωτικούς συντρόφους, αλλά οικογένεια με συγκεκριμένο <<σχήμα>>

Και γιατί είναι άλλο θέμα? Υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που μεγάλωσαν χωρίς μητέρα/πατέρα. Επιτρέπεται (στο εξωτερικό, και όχι παντού) η υιοθεσία παιδιών από άγαμους/ες: ποια είναι η διαφορά? Σημασία έχει να υπάρχει ένα σταθερό οικογενειακό περιβάλλον, ανεξάρτητα από το τι μορφή έχει αυτό!

Το μόνο 'αποτέλεσμα' που θα είχε η ύπαρξη δύο πατεράδων/μητέρων σε μία οικογένεια στο παιδί θα ήταν ότι αυτό θα ήταν, ίσως, περισσότερο ανοιχτόμυαλο στο θέμα της ομοφυλοφιλίας και δεν θα έτρεχε να αναπαράγει και να διαιωνίσει τις αναχρονιστικές απόψεις της συντηρητικής ελληνικής κοινωνίας. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Με τους γάμους ομοφυλόφυλων δεν έχω αντίρρηση. Και σε ό,τι αυτοί συνεπάγονται (κληρονομικά , φορολογικά, κ.λ.π.). ¨ομως με την υιοθέτηση παιδιών έχω. Βέβαια αν κάποιος ομοφυλόφυλος είναι φυσικός γονέας, εννοείται ότι είναι γονέας και θα μεγαλώσει το παιδί του στην οικογένεια που ζει και με τον σύντροφο που έχει.
Αλλά για υιοθεσίες, σκέφτομαι, το μωράκι που το δίνουν σε άνδρες, θα μεγαλώσει δίχως μάνα? Ή αντίστοιχα χωρίς πατέρα? Αν αυτό προκύψει στην πορεία (πεθάνει η μάνα π.χ.), είναι άλλο θέμα. Αλλά να καταδικάζεις έναν άνθρωπο από μωρό να μεγαλώσει δίχως μάνα, επειδή οι πατεράδες έχουν μια <<ιδιαιτερότητα>>. Τα παιδιά δε θέλουν ερωτικούς συντρόφους, αλλά οικογένεια με συγκεκριμένο <<σχήμα>>

Δεν καταδικάζεις κάποιον να μεγαλώσει χωρίς μητέρα. Η μητέρα μπορεί να είναι οποιοδήποτε πρόσωπο με το οποίο το άτομο έχει δημιουργήσει ένα στενό δεσμό κ ο όρος δεν περιορίζεται μόνο στην βιολογική μητέρα.Είναι το άτομο που αναλαμβάνει την κύρια φροντίδα του παιδιού.
Δεν έχει σημασία το φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με τους γάμους ομοφυλόφυλων δεν έχω αντίρρηση. Και σε ό,τι αυτοί συνεπάγονται (κληρονομικά , φορολογικά, κ.λ.π.). ¨ομως με την υιοθέτηση παιδιών έχω. Βέβαια αν κάποιος ομοφυλόφυλος είναι φυσικός γονέας, εννοείται ότι είναι γονέας και θα μεγαλώσει το παιδί του στην οικογένεια που ζει και με τον σύντροφο που έχει.
Αλλά για υιοθεσίες, σκέφτομαι, το μωράκι που το δίνουν σε άνδρες, θα μεγαλώσει δίχως μάνα? Ή αντίστοιχα χωρίς πατέρα? Αν αυτό προκύψει στην πορεία (πεθάνει η μάνα π.χ.), είναι άλλο θέμα. Αλλά να καταδικάζεις έναν άνθρωπο από μωρό να μεγαλώσει δίχως μάνα, επειδή οι πατεράδες έχουν μια <<ιδιαιτερότητα>>. Τα παιδιά δε θέλουν ερωτικούς συντρόφους, αλλά οικογένεια με συγκεκριμένο <<σχήμα>>
Το παιδί που θα πάει για υιοθεσία υποθέτω ότι είναι ορφανό ή γενικά σε άλλο ίδρυμα. Άρα αν πάρουμε ως δεδομένο ότι σίγουρα δεν υιοθετούντε όλα τα παιδιά στα ορφανοτροφεία σίγουρα κάποια θα μεγαλώσουν εκεί χωρίς κανένα γονέα. Και θεωρώ ότι να βρίσκονται σε μια αγαπημένη οικογένεια έστω και λίγο ιδιόρυθμη στα μάτια μας είναι καλύτερο περιβάλλον από ένα ίδρυμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top