Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω τον χειμώνα να αρχίζω να κόβω τη ζάχαρη (ή έστω να την ελαττώσω σημαντικά) από τον γαλλικό επειδή για να τον πιώ, βάζω αρκετή πχ 2 κουταλάκια :/:
Την εχω κόψει την ζάχαρη στους καφεδες και στα αφεψηματα ( λουιζα, χαμομήλι, τσαι κτλ). Απολαμβάνεις περισσότερο την γεύση και το άρωμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,102 μηνύματα.
Το freddo espresso πώς το κάνεις σπίτι; ΤΟν χτυπάς σαν να έκανες φραπέ;
Ναι! Γενικώς δεν είναι ακριβώς espresso αλλά κάτι ανάμεσα σε φραπέ και espresso αυτό το πράγμα και με τον ίδιο τρόπο φτιάχνεται.
Still, τον προτιμώ από φραπέ όμως. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι! Γενικώς δεν είναι ακριβώς espresso αλλά κάτι ανάμεσα σε φραπέ και espresso αυτό το πράγμα και με τον ίδιο τρόπο φτιάχνεται.
Still, τον προτιμώ από φραπέ όμως. :redface:
Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ εδώ και 2-3 καλοκαίρια ;) Σαφώς και είναι καλύτερο από φραπέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
I (finally) joined the dark side, too. Where is my coffee? :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,102 μηνύματα.
I (finally) joined the dark side, too. Where is my coffee? :shifty:
Καλώς σας βρήκαμε. :clapup:
Πως τον πίνετε αν επιτρέπεται; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αν και σπανια θα πιω καφε αν παρω προτιμω διπλο καπουτσινο μετριο για χειμωνα και φρεντο καπουτσινο για καλοκαιρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκαμε. :clapup:
Πως τον πίνετε αν επιτρέπεται; :redface:

Φραπέ γλυκό χωρίς γάλα. Μια Πέμπτη ήπια μισό φρέντο εσπρέσο και -άμαθη γαρ- πήγα την Παρασκευή το πρωί στην κλινική με 2 ώρες ύπνο αλλά με απίστευτη διαύγεια. Με κοιτούσαν όλοι καλά, πού να τους έλεγα ότι αυτό μου το 'κανε μισός εσπρέσο, ντράπηκα. :P
Νομίζω δεν θα μου αρέσουν οι ζεστοί, θα δείξει στα πιο κρύα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ ο φραπές ήξερα πως είναι ο πιο δυνατός.. εν τω μεταξύ έπινα εσπρέσσο τόσο καιρό δε με έπιανε ποτέ λέω νταξ δε με πιάνει ο καφές μέχρι που άρχισα να πίνω γαλλικό κι από τότε κόβω βόλτες μες στο σπίτι σαν το τρελό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,102 μηνύματα.
Φραπέ γλυκό χωρίς γάλα. Μια Πέμπτη ήπια μισό φρέντο εσπρέσο και -άμαθη γαρ- πήγα την Παρασκευή το πρωί στην κλινική με 2 ώρες ύπνο αλλά με απίστευτη διαύγεια. Με κοιτούσαν όλοι καλά, πού να τους έλεγα ότι αυτό μου το 'κανε μισός εσπρέσο, ντράπηκα. :P
Νομίζω δεν θα μου αρέσουν οι ζεστοί, θα δείξει στα πιο κρύα.:redface:
Περίμενα με γλυκό με γάλα να ξεκινήσετε ή με capuccino γλυκό όπως συνηθίζουμε στις αρχές που μας πέφτει κάπως. Μπράβο που είναι χωρίς γάλα λοιπόν :P Να το χαρείς τώρα που δεν το έχεις συνηθίσει και σε ξυπνάει έτσι εύκολα λοιπόν, μη γίνεις σαν κάποιους-κάποιους :redface:

Κάπου είχα διαβάσει πάντως πως την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε καφεΐνη την έχει ο γαλλικός, παραπάνω ακόμα και από τον espresso. Βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόσο νερό ή όχι θα σου βγει ο καθένας άρα στην πράξη δεν ξέρω πόσο βάση έχει όποιος και αν είναι υποθετικά πιο δυνατός.
Εγώ έχω παρατηρήσει πως με ξυπνάνε καλύτερα με τη σειρά espresso (αν και μόνο σε κρύο τον πίνω, αλλά ακόμα και αν βγαίνει κομματάκι νερουλός εν τέλει την κάνει την δουλειά του) - cappuccino, μετά nes (που έχει κάτσει να τον πίνω αυτήν την περίοδο από ανάγκη με δοσολογία 3μιση-1μιση και το στομάχι φωνάζει :redface:), γαλλικός και τέλος ο ελληνικός που μου είναι λες και ήπια ζεστή coca-cola ένα πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Περίμενα με γλυκό με γάλα να ξεκινήσετε ή με capuccino γλυκό όπως συνηθίζουμε στις αρχές που μας πέφτει κάπως. Μπράβο που είναι χωρίς γάλα λοιπόν :P

Δεν το μπορώ καθόλου το γάλα, την πρώτη φορά τον έκανα γλυκό με γάλα για να σπάσει λίγο η πικρίλα του καφέ -είπαμε, άμαθο γαρ- και όλο το βράδυ το γαστρεντερικό μου σύστημα διαμαρτυρόταν με ποικίλους τρόπους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ο φρέντο καπουτσίνο άν εχει βελούδινο αφρόγαλο και είναι αξιοπρεπής ο καφές ειναι ωραίος καφές γενικά

ο ελληνικός καλουτσικος είναι αλλα αφήνει μια ξενέρωτη πικρίλα :P

η φραπεδιά είναι ολ ταιμ κλάσικ ,ειδικα εδω στην αθήνα που σχεδόν πάντα έχει ζέστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δεν το μπορώ καθόλου το γάλα, την πρώτη φορά τον έκανα γλυκό με γάλα για να σπάσει λίγο η πικρίλα του καφέ -είπαμε, άμαθο γαρ- και όλο το βράδυ το γαστρεντερικό μου σύστημα διαμαρτυρόταν με ποικίλους τρόπους :P
Η αλήθεια είναι πως το γάλα στον καφέ τον κάνει πιο δύσπεπτο.
Πάντως για δυνατό που λέτε παιδιά τον γαλλικό, δεν νομίζω πως είναι περισσότερο από τον νες. Βέβαια όσοι πίνουν φίλτρου, όπως εγώ, πίνουν διάφορα χαρμάνια και όχι απαραίτητα γαλλικό που είναι ο πιο δυνατός από τους φίλτρου. Για παράδειγμα εγώ πίνω γερμανικό, που είναι χαρμάνι γαλλικού με αμερικάνικο. Οτιδήποτε άλλο μου ρημάζει το στομάχι.
Και το απογευματάκι έναν ελληνικό για να έρθουμε στα ίσα μας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εγώ δεν πίνω καφέ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εγώ πίνω γερμανικό, που είναι χαρμάνι γαλλικού με αμερικάνικο.
:confused:

Μόνο εγώ δεν πίνω καφέ? :P

Μέχρι πριν 2 βδομάδες και γω το ίδιο θα ρώταγα στο θέμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν πίνω καφέ? :P


Είμαστε coffee-holics :P Εγω παντως τον εχω περιορίσει παααρα πολυ γιατι μου έκανε περισσότερο κακο παρα καλο τελικα λόγω άγχους.. Το καλοκαίρι τον έκοψα εντελώς. Άρχισα να πίνω παλι τωρα τελευταια αλλα ή ξεσυνηθισα και μου επηρεάζει λιγο τον ύπνο ή ειναι η ιδέα μου. Μαλλον το δεύτερο :hmm: Παντως τωρα που ξεκίνησε η σχολη άρχισα να πίνω παλι φίλτρου το πρωι. Καλο,κακο αυτο, δεν ξερω, θα δείξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν πίνω καφέ γενικά, αλλά αν πιώ επιλέγω capuccino Χειμώνα Καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Γενικά πίνω στο σπίτι είτε στη σχολή φραπέ για ευνόητους λόγους :p
Όταν βγαίνω έξω φρέντο καπουτσίνο ή φρεντοτσίνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πάντως σαν τον φίλτρου (με άρωμα καραμέλα ή καραμέλα/αμύγδαλο ή βανίλια :redface: ), με λίγο γάλα,δεν έχει :P Πινω τακτικά και παλι,κάθε πρωί :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει φίλτρου , δεν με έπιασε καθόλου , το θεωρώ ''νεροζούμι'' :P Και εγώ πίνω ανεξέλεγκτα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top