Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι στο ρουτερ κάνω την σύνδεση αλλά μόλις βγάλω το καλώδιο, δείχνει ότι είναι στο ιντερνετ αλλά μόνο τοπικά (έτσι γράφει) κ δεν ανοίγει καμία σελίδα ενώ με το καλώδιο βγάζει 2 εικονίδια. το πρώτο είναι 2 οθόνες κ γράφει netfaster iad (PSTN) πρόσβαση:τοπικά κ ιντερνετ και το δεύτερο εικονίδιο έχει ένα σπιτάκι, γράφει netfaster πρόσβαση μόνο τοπικά :confused:
δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα. μια μέρα πριν παρουσιαστεί όλο αυτό, είχαμε διακοπή ρεύματος λόγω καταιγίδας σε μεγάλη έκταση κ μετά μου ζητήθηκε να επιλέξω την σύνδεση : σπίτι εργασία κλπ. εκεί επέλεξα το σπίτι κ από τότε...... δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή είναι σύμπτωση αλλά το εικονίδιο με το σπιτάκι δεν υπήρχε πιο πριν κ δεν ξέρω πώς να το καταργήσω :redface:
ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως, για να μπορέσετε να με βοηθήσετε
ευχαριστώ :)
*με το ρουτερ όλα είναι εντάξει, μίλησα και με την εταιρία κ είπαν ότι από αυτούς όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά


Βγάζοντας το καλώδιο από το ρούτερ σου που έρχεται από το τηλέφωνο, τότε έχεις κανονικά τοπικό δίκτυο το οποίο δεν έχει όμως πρόσβαση στο ίντερνετ.
Φαντάσου ότι με ρουτεράκι συνδέεις μεταξύ τους υλογιστές (τοπικό δίκτυο) και βάζοντας και το καλώδιο του ίντερνετ αποκτούν και αυτά πρόσβαση.
Οπότε βγάζοντας το καλώδιο λογικό είναι που δεν έχεις ίντερνετ.Κάπως πρέπει να περάσει η σύνδεση από τη γραμμή του τηλεφώνου στου ρούτερ.

Όταν σου ήρθε ο εξοπλισμός για το ίντερνετ, πρέπει να είχε μαζί κι ένα cd με το οποίο έγιναν οι ρυθμίσεις.Βάλε το στον υπολογιστή σου και δες τις οδηγίες που έχει για να φτιάξεις τη σύνδεση από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos mita

Νεοφερμένος

Ο xristos mita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πως μπορω να σωσω τα αρχεια μου μετα απο ιο οπου ο υπολογιστης δεν μπαινει στην επιφανεια εργασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η οθόνη είχε πρόβλημα. Όχι η κάρτα γραφικών.
Είναι στον τεχνικό, ευτυχώς που ισχύει ακόμα η εγγύηση.

Ευχαριστώ Γιάννη, djohn.:) :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Το οτι ο υπολογιστης σου δε μπαινει στην επιφανεια εργασιας,δε σημαινει απαραιτητα πως οφειλεται σε ιο!
Πολλα μπορει να συμβαίνουν.

Δοκιμασε να μπεις σε ασφαλη λειτουργια (safe mode) και απο εκει να σωσεις σε ενα φλασακι ισως τα αρχεια σου.
Υπαρχουν και ετοιμα ειδικα cd απο τα οποια μπουταρεις και εχουν πανω απο partition tools μεχρι antivirus,ωστε να εξακριβωθεί αν οντως υπαρχει ιος. Επισης εχουν και ενα ειδος explorer ωστε να βλεπεις φακελους και δισκους.

Αν μπορεις να μπεις σε safe mode,εισαι σε καλο δρομο. Αν οχι,μαλλον πας για επανεγκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos mita

Νεοφερμένος

Ο xristos mita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?
Βγάζεις συμπεράσματα και κάνεις ενέργειες χωρίς καν να κάνεις διάγνωση του προβλήματος.
Τον ιο πως τον αντιλήφθηκες χωρίς antivirus;
Γράψε μας περισσότερα και πάνω απ'όλα διάβασε προσεκτικά ότι οδηγίες σου δοθούν έτσι ώστε να μας δώσεις τη χαρά να σε βοηθήσουμε.
Τι antivirus έβαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιβανα

Νεοφερμένος

Η ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ξερει κανεις τι μεγεθους βιντεο δεχεται το youtube ? εχω ενα βιντεακι 190 mb και το fhotobucket δεχεται μεχρι 100.........:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Όχι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πήρα ένα λάπτοπ sony vaio που έχει πάνω vista
Αν και έχω ακούσει ότι τρώνε πολύ μνήμη κ.λ.π. βαριέμαι να τα αλλάξω με xp ούτως ή άλλως δεν θα τον φορτώσω γενικά .
Όμως χρειάζομαι μια μικρή λεπτομέρεια : τα εφέ ήχου (μπάσα , ροκ , ποπ ) γιατί μου είναι απαραίτητα όταν κάνω σύνθεση μουσικής στο finale
Αυτά ήτανε στο παλιό pc , στο realtek audio codec driver . Βάζω λοιπόν το cd με τους drivers στο λάπτοπ , προκειμένου να το εγκαταστήσω . Για να το εγκαταστήσω όμως πρέπει πρώτα να κάνω εγκατάσταση του bus driver και αυτό μου βγαίνει μήνυμα ότι γίνεται μόνο σε windows xp .
Επειδή τα vaio δεν έχουνε cd ανάκτησης και βαριέμαι την όλη διαδικασία να αλλάξω windows , ξέρετε να μπορώ να κατεβάσω δωρεάν τον realtek audio codec driver για vista ; Όπου έψαξα , βρήκα ένα αρχείο συμπιεσμένο μεν , αδύνατο να ανοίξει με το winrar δε . Είμαι απελπισμένος και έχω λίγο χρόνο . Κακός συνδυασμός , όπως και να το κάνουμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όπου έψαξα , βρήκα ένα αρχείο συμπιεσμένο μεν , αδύνατο να ανοίξει με το winrar δε . Είμαι απελπισμένος και έχω λίγο χρόνο . Κακός συνδυασμός , όπως και να το κάνουμε .

Από ότι είδα υπάρχει στο site της Realtek και για windows vista είναι .zip.
Το αρχείο που κατέβασες τί πρόβλημα έχει;
Αν δεν μπορείς να το ανοίξεις με το winrar σου βγάζει κάποιο πρόβλημα για corrupted αρχείο;
Αν ναι τότε ξανακατέβασε το, αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο πρόγραμμα αποσιμπίεσης για .zip , αν και το winrar μπορεί να δουλέψει με zip αρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
φιλε πριν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας κ ενω ηξερα οτι εχει ιο κ μετα πηγα κ εβαλα το αντιβαριους να σκοτωσει τον ιο κ επειτα δεν εμπαινε στην επιφανεια εργασιας. τι να κανω ωστε πριν το φορματ να σωσω το υλικο μου?

Αναζήτησε στο ιντερνετ το Hiren's boot cd
Προκειται για ενα cd που περιεχει πολλα εργαλεια (αντιβαιρους,παρτισιονινγκ κλπ) και αναμεσα τους και καποια που ειναι σαν explorer,ωστε να δεις αρχεια,δισκους και φακελους του συστηματος σου και να σωσεις οτι θες σε φλασακι.

Εξασφαλισε πρωτα 1000% οτι προκειται για ιο - γιατι πολλοι ανιδεοι χρηστες αποδιδουν το οποιο προβλημα τους παρουσιαστει,ελαφρα τη καρδια σε ιο [γιατι αλλες αιτιες τους ειναι αγνωστες] - και μετα ενεργεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.

Προσπάθησα να βρω στο google αλλά ό,τι κατέβασα είναι περιορισμένο (30 δευτερόλεπτα / 5 βιντεοσκοπήσεις / 7 μέρες)...
Λίγη βοήθεια?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
CamStudio20. Ψάξε εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
CamStudio20. Ψάξε εσύ.

Πολύ καλό, το κατέβασα, αλλά κάτι συμβαίνει με τον ήχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coachina

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
i need your help gyus..!!προσπάυησα να εγκαταστησω την καμερα στον υπολογιστη με τη χρηση του cd με το οποιο την αγορασα...εγκατεστησα το περιεχομενο του cd k καποια στιγμη μου ελεγε να συνδεσω την καμερα...την συνδεσα κ ενω ενα φωτακι πανω στην καμερα αναβει ο υπολογιστης δε διαβαζει την καμερααααα!!! τι να κανω???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ρε παιδιά.
Το λάπτοπ μου έχει ενσωματωμένη web κάμερα. Καλά μέχρις εδώ. Ξαφνικά όμως δεν βρίσκω το πρόγραμμα της και το μόνο που δειχνει η αναζήτηση των Vista (σουτ,ουδέν σχόλιο) είναι ''uninstall''. Στο μουσουνου πάντως που μιλάω με το σόι που την έχει κάνει για άλλες χώρες λειτουργεί κανονικά.
Ξέρετε τίποτα?
Ντάνκε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ποιο λαπτοπ? Όνομα προγράμματος? Το site του κατασκευαστή πάντως έχει τα πάντα τα οποία είχε το λαπτοπ όταν το αγόρασες. Οπότε κατέβασέ το από εκεί μην σε μπλέκω με το recovery partition και με πατέντες από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Το λάπτοπ είναι το Acer Aspire 6935 και το πρόγραμμα της κάμερας είναι το Acer Crystal Eye Webcam.
Σαιτ κατασκευαστή? Γίνει λίιιγο πιο συγκεκριμένος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Απο εδω μπορεις να κατεβασεις οτι driver θες..
https://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_6935.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top