Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αλλά, καμάρι μου, στις κουτσουμπόλες που δεν πίνουν καφέ,ποιους στέλνεις;

τους ιδιους , οσους εχουν παραπονα να πηγαινουν σε οσους πινουν ή δεν πινουν καφε και σχολιαζουν τον κοσμακι που εχει πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθει και που προφανως αυτοι δεν εχουν ( που μαλλον εχουν αλλα ποτε κανεις δεν κοιταζει το παλουκι στο ματι του αλλα το σκαθαρακι στου αλλου) :worry:

Ε σορρυ, αλλα εσυ τι θα καταλαβαινες?:redface:

οχι μωρε κοριτσακι μου:)
ειναι μια εκφραση δεν ξερω αν την εχετε εσεις και ισως γιαυτο να μην εγινε κατανοητη. εμεις λεμε κανε αυτο που θες και σε κανει να νιωθεις καλυτερα σαν ανθρωπο και αν καποιος εχει παραπονο με αυτο που κανεις να παει να το πει στον δημαρχο( εδω λεμε το ονομα εμεις αλλα εσεις δεν το ξερετε οποτε δεν το λεω) εκφραση ειναι που σημαινει μη σε νοιαζει οτι και αν πουνε οι αλλοι..:)

το γενιομαστε μονοι και πεθαινουμε μονοι με την εννοια την μεταφορικη εγω το δανειστηκα απο τον χαος ως προς το οτι , αν επιλεξουμε κατι στη ζωη μας μπορει και να ειμαστε μονοι σ'αυτο αλλα σημμασια εχει να το υποστηριζουμε αν το πιστευουμε πραγματικα.

ολα αυτα αναφερονταν ουσιαστικα στο θεμα της ομοφυλοφιλιας απλα το εκανα πιο ευρυ..

Ναι, τωρα καταλαβα τι εννοεις και δε θα ελεγα οτι διαφωνω...ομως υπαρχει και ενα "αλλά"...
Συμφωνω, οτι πρεπει να επιλεγουμε αυτο που θα μας κανει να νοιωθουμε καλα, αυτο που πιστευουμε οτι ειναι καλυτερο για την προσωπικη μας εξελιξη, αδιαφορωντας για τον περιγυρο, αλλά οταν οι επιλογες μας μας οδηγουν στη μοναξια, μηπως α. κατι δεν παει καλα με αυτες μας τις επιλογες? Μηπως β. αυτοι που κρινουν τις επιλογες μας αυτες και μας οδηγουν στην απομονωση εχουν εσφαλμενα κριτηρια?
Καποιες φορες συμβαινει το α. και καποιες φορες το β.
Στο θεμα της ομοφυλοφιλιας, επειδη δεν ειναι θεμα επιλογης, απο την αποψη, οτι ετσι γεννηθηκες, προφανως εκεινοι που δε σε δεχονται, σε κατακρινουν και σε τοποθετουν στο περιθωριο, ειναι αυτοι που εχουν λαθος...

Παντως, η "μοναξια" ειναι βαρυ τιμημα και νομιζω οτι απο τους περισσοτερους δεν αντεχεται ...

Τωρα περι του "Γεννιομαστε μονοι, πεθαινουμε μονοι", να σχολιασω μονο οτι μπορει να μην παιρνουμε κανεναν μαζι μας οταν "φευγουμε", αλλα ολοι θελουμε καθ' ολη τη διαρκεια της ζωης μας να εχουμε διπλα μας ατομα που νοιαζονται για εμας, οπως επισης και εμεις νοιζομαστε για εκεινα...




Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ο Gandalf κι ο κάθε Gandalf να κάνει γνωστό σε κάθε φίλο ή γνωστό τη σεξουαλική του προτίμηση. Δηλαδή εγώ αν γνωρίσω τώρα κάποιον και γίνουμε φίλοι θα του πω, κοίταξε να δεις, εμένα μου αρέσει αυτό κι αυτό στο κρεβάτι; Μιλάμε για φιλικές σχέσεις και σε αυτό φτάνει μόνο ο χαρακτήρας κι η συμπεριφορά κάποιου.

Δε νομιζω οτι αυτο ηταν το θεμα μας...
Αυτο που θιγεται, αν δεν απατωμαι, ειναι το να μη χρειαζεται να κρυβει κανεις την σεξουαλικη του ταυτοτητα, προσποιουμενος κατι αλλο απο αυτο που ειναι.
Να αντιμετωπιζεται απο την κοινωνια επιτελους οπως ενας ετεροφυλοφιλος, ωστε σε περιπτωση που γινει αντιλληπτος, κατ οποινδηποτε τροπο, ο σεξουαλικος του προσανατολισμος, να μην περιθωριοποιηθει και γενοκοτερα να μην υπαρξουν επιπτωσεις στην κοινωνικη, επαγγελματικη ζωη του, λογω αυτης της διαφορετικοτητας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

οταν οι επιλογες μας μας οδηγουν στη μοναξια, μηπως α. κατι δεν παει καλα με αυτες μας τις επιλογες? Μηπως β. αυτοι που κρινουν τις επιλογες μας αυτες και μας οδηγουν στην απομονωση εχουν εσφαλμενα κριτηρια?
Καποιες φορες συμβαινει το α. και καποιες φορες το β.
Στο θεμα της ομοφυλοφιλιας, επειδη δεν ειναι θεμα επιλογης, απο την αποψη, οτι αυτο ετσι γεννηθηκες, προφανως εκεινοι που δε σε δεχονται, σε κατακρινουν και σε τοποθετουν στο περιθωριο, ειναι αυτοι που εχουν λαθος...

Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές που θέτεις, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα, δεν μπορείς να αλλάξεις την κοινωνία από τη μια μέρα στην άλλη και η ζωή σου δε μπορεί να περιμένει να τη ζήσεις αργότερα, όταν οι θέσεις σου θα είναι περισσότερο αρεστές. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις το θέλημά σου με πίστη, αποφασιστικότητα και επιχειρήματα.
Εφ' όσον πρέπει να ζήσεις σήμερα, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να ελιχθείς κάπου ανάμεσα στα "πρέπει" της θέλησής σου και στα "πρέπει" της κοινωνίας.
Τι άλλο είναι άλλωστε η προσαρμογή;

Ο gadalf Himela, δείχνει μια αξιοσημείωτη ωριμότητα, αφού νιώθει πολύ καλά, ότι όλη αυτή η επίφαση αποδοχής, δεν είναι ακόμη, παρά μια σαπουνόφουσκα, μια μόδα.
Η πραγματική αποδοχή θα έρθει μέσα από το διάλογο και τη συμβίωση των αντιθέτων. Μέσα από την αμφισβήτηση και όχι χωρίς αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές που θέτεις, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα
Τι εννοείς ακριβώς Isiliel?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν οι επιλογές μου με οδηγούσαν στη μοναξιά, την αποτυχία, τη δυστυχία κτλ, μόνο μέσα μου θα έψαχνα να βρω τη λύση. Πουθενά αλλού. Όταν μεταθέτεις το πρόβλημα στο περιβάλλον, στην άδικη κοινωνία, στην κακή σου την τύχη, στο γείτονα, εκ των πραγμάτων περιμένεις και τη λύση απ' αυτούς. Αυτό απαιτεί πολύ χρόνο, που συνήθως δεν τον έχω(ουμε). Προτιμώ να λύνω τα προβλήματά μου, με τις δυνάμεις μου (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ξέρω να ζητάω βοήθεια).
Την τελευταία φορά που έκανα το αντίθετο, μου πήρε 10 χρόνια να ορθοποδήσω και δεν πρόκειται να το επαναλάβω.

Η κοινωνική ευθύνη είναι δεδομένη. Κοινωνία όμως είμαστε εγώ, εσύ ο άλλος.
"Γίνε", λένε, "η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σε αυτό ...απλά ήθελα να μάθω εάν πιστεύεις στο να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος είναι τελικά επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές που θέτεις, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα, δεν μπορείς να αλλάξεις την κοινωνία από τη μια μέρα στην άλλη και η ζωή σου δε μπορεί να περιμένει να τη ζήσεις αργότερα, όταν οι θέσεις σου θα είναι περισσότερο αρεστές. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις το θέλημά σου με πίστη, αποφασιστικότητα και επιχειρήματα.
Εφ' όσον πρέπει να ζήσεις σήμερα, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να ελιχθείς κάπου ανάμεσα στα "πρέπει" της θέλησής σου και στα "πρέπει" της κοινωνίας.
Τι άλλο είναι άλλωστε η προσαρμογή;

Ναι να προσαρμοστουμε...δεν αντιλεγω.
Αλλα στο συγκεκριμενο θεμα να προσαρμοστει κανεις πως?
Πως θα νοιωσει "ελευθερος" και συγχρονως να μη βρεθει προ της απομονωσης, αφου η κοινωνια μας δεν ειναι ακομα ετοιμη να τον δεχτει ετσι οπως ειναι?
Οταν η ζωη μου ειναι αρρητα συνδεδεμενη με την κοινωνια και εκεινη κρινει εμενα, πως να συνδυασω την "ελευθερια" μου και τις λαθεμενες προσταγες της?!
Ετσι ως εχουν τα πραγματα σημερα, ειτε θα μεινω πιστος σε εμενα και θα πρεπει να πληρωσω το τιμημα αυτης της επιλογης μου με απομονωση και οχι μονο ειτε θα καταπιεστω και θα ζησω μια ζωη μιση...
Και γιατι ολα αυτα? Γιατι να μην μπορουμε να ανοιξουμε σαν κοινωνια τα ματια μας και τα αυτια μας?! Αυτο το "γιατι" με παιδευει...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@negative: Απάντησα στις επιλογές που έθεσε στη συζήτηση η Νεράιδα (η οποία τόνισε πως δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία επιλογή). Δεν έχω άποψη γι' αυτό που με ρωτάς κι επειδή έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους, σέβομαι τη δική τους θέση που λέει ότι μόνο επιλογή δεν είναι.
Και για να στο πω πιο απλά, δεν αισθάνομαι ότι έχω την επιλογή να γίνω ομοφυλόφιλη.
Άρα δε βλέπω γιατί να ισχύει το ανάποδο.

Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη παρ' όλ' αυτά, για τις νεαρές ηλικίες και τις επιρροές από το περιβάλλον.

Διαβάστε αν έχετε χρόνο, το υπέροχο βιβλίο του Ταχάρ Μπεν Τζελούν: Το κορίτσι της Άμμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο τροπος με τον οποιο κανεις θα χειριστει αυτην τη διαφορετικοτητα εχει να κανει με επιλογες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ας μιλήσω λίγο επιθετικά στον Great Chaos ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.

Σε έχω δει κατα καιρούς να μιλάς με απαξιωτικό τόνο για την κοινωνία και την δημοκρατία σαν κάτι το κακό. Δηλαδή με την δικιά σου λογική να σε πω και εγώ αδύναμο που δεν τα παράτησες όλα για να πας να ζήσεις μόνος σου ερημίτης στο βουνό ή που δεν κάνεις και μια επανάσταση βρε αδερφέ για να αλλάξει το πολιτικό τοπίο που τόσο μισείς. Εσύ τι διαφορά έχεις με τον Gandalf και δεν άρχισες στην (ώριμη ηλικία των άντα που είσαι ικανότερος να παρακάμψεις τις απόψεις των άλλων) την μεγάλη επανάσταση στα πάντα; Εγώ μπορώ να σου πω ότι εντελώς στείρα λογική να κάθεσαι και να κλαίγεσαι όπως παρομοίως αναφέρθηκες στο άλλο μέλος σε ένα φόρουμ για τα χάλια των πάντων. Γιατί δεν το κάνεις; Μάντεψε, ζεις σε μια κοινωνία στην οποία δεν μπορείς να λειτουργείς σαν απροσάρμοστος και να προβάλλεις τις απόψεις σου μόνο και μόνο για να προκαλείς. Καλώς κάνει ο gandalf και δεν προσπαθεί να επιβάλλει και να προβάλλει την επιλογή του. Θα ήταν πολύ όμορφη η κοινωνία αν ηταν απαλλαγμένη από κάθε είδους στερεότυπο αλλά επειδή δεν πρέπει να είμαστε ουτοπιστές και να μην κάνουμε κηδεία με ξένα κόλυβα θα πρέπει να προσέχουμε αν η προσπάθεια να φτιάξουμε άλλους ήρωες τελικά βλάψει κάποιους άλλους. No more heroes anymore που λένε και οι stranglers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
@negative: Απάντησα στις επιλογές που έθεσε στη συζήτηση η Νεράιδα (η οποία τόνισε πως δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία επιλογή). Δεν έχω άποψη γι' αυτό που με ρωτάς κι επειδή έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους, σέβομαι τη δική τους θέση που λέει ότι μόνο επιλογή δεν είναι.
Και για να στο πω πιο απλά, δεν αισθάνομαι ότι έχω την επιλογή να γίνω ομοφυλόφιλη.
Άρα δε βλέπω γιατί να ισχύει το ανάποδο.

Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη παρ' όλ' αυτά, για τις νεαρές ηλικίες και τις επιρροές από το περιβάλλον.

Διαβάστε αν έχετε χρόνο, το υπέροχο βιβλίο του Ταχάρ Μπεν Τζελούν: Το κορίτσι της Άμμου.
Δεν είναι επιλογή το να είσαι ομοφυλόφιλος..δεν το επιλέγεις σου έρχεται μπρος σου και πρέπει να το δεις....αυτή είναι η μόνη επιλογή που μπορεί να έχεις.
Οι περισσότεροι σε αυτή την χώρα έχουν επιφυλάξεις περί επιρροών περιβάλλοντος.....που παίζουν καθοριστικό ρόλο για την σεξουαλική ταυτότητα του εφήβου και αργότερα ενήλικου.
Αλλά αυτό πάλι μας βάζει σε διαδικασία επιφύλαξης και αμφισβήτησης....είσαι ομοφυλόφιλος άρα κάτι συνέβη στο κοντινό σου περιβάλλον....κάτι που σε ώθησε προς σε του την σου την επιλογή?
Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο βελτιώνει τα πράγματα.....μια συνεχόμενη επιφύλαξη.
Αντίθετα μια τέτοια στάση περιθωριοποιεί αυτούς τούς ανθρώπους.....τους βάζει σε γκέτο.
Τους περιορίζει σε συγκεκριμένους χώρους.
Και ξέρεις τι σημαίνει αυτό Isiliel?
Δυσλειτουργία στην επικοινωνία...δυσλειτουργία στον έρωτα ...συσσώρευση θυμού προς όλους και απέναντι στον εαυτό του που όχι μόνο δεν είναι αρεστός αλλά ανώμαλος.
Είναι πολύ σωστό να λέμε σε κάποιον να αναλάβει τις ευθύνες του εαυτού του αλλά μην ξεχνάμε ποτέ...με τα σημερινά δεδομένα..ότι εμείς τον έχουμε γεμίσει με δυσλειτουργίες που τον κάνουν ανίκανο στο να κάνει αυτό που για σένα είναι το κανονικό.
Η αρχή φυσικά γίνετε από την μαμά και από τον μπαμπά γιατί και αυτοί πριν από όλους δεν δέχονται το ίδιο τους το παιδί θεωρώντας το ....το γνωστό..
Παρόλα αυτά είμαι υπέρ στο ότι κάποιος άνθρωπος πρέπει να ξεπερνά όλα αυτά για να μπορεί να είναι ελεύθερος..
Εάν λοιπόν Isiliel το δικό σου παιδί ήταν ομοφυλόφιλο θα έφερες ευθύνη εσύ?
Υ.Γ. Αυτό το''έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους'' μοιάζει σαν να λέει κάποιος ...αυτό το σπάνιο είδος ζώου το έχω δει από κοντά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
δεν αισθάνομαι ότι έχω την επιλογή να γίνω ομοφυλόφιλη.
Άρα δε βλέπω γιατί να ισχύει το ανάποδο.

Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη παρ' όλ' αυτά, για τις νεαρές ηλικίες και τις επιρροές από το περιβάλλον.

Μα και τι μας νοιάζει εμάς αν κάποιος έγινε ομοφυλόφιλος ή αν έγινε στην πορεία; Ποιοι είμαστε εμείς (εγώ κι εσύ κι όλοι) να κατακρίνουμε κάποιον με βάση τη σεξουαλική του ταυτότητα; Ο μόνος λόγος που κάποιος κατακρίνεται είναι αν κάνει κάτι εκτός νόμου, και γι' αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, εξηγήστε τό μου σας παρακαλώ. Ποια είμαι εγώ κι η κάθε εγώ να κρίνω οτι ο Gandalf κι ο κάθε Gandalf νιώθει έτσι ή αλλιώς, γιατί έγινε ή αν γεννήθηκε ομοφυλόφιλος, τι επιρροές είχε πάνω του η κοινωνία, αν πρέπει ή αν δεν πρέπει αυτό να τον προβληματίζει, αν αποδέχεται ή όχι τον εαυτό του και να νουθετούμε κι όλας το πώς θα το κάνει αυτό; Σε τι διαφέρει αυτός ο άνθρωπος από μένα που κανείς δε βγήκε να με πείσει ντε και σώνει οτι έχω πρόβλημα κι οτι φταίω εγώ ή το κακό μου ριζικό; Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε οτι οι ομοφυλόφιλοι είναι κι αυτοί άνθρωποι και κανείς δε μας δίνει το δικαίωμα να τους κατακρίνουμε και να τους αποστασιοποιούμε; Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά μιλάμε τόσην ώρα και δε βρίσκω το λόγο, δε βρίσκω το θέμα. Αν κάποιος βγει και πει "έχω πρόβλημα με το τάδε θέμα", σαφώς μας δίνει το δικαίωμα να τον κρίνουμε (κρίνουμε, όχι κατακρίνουμε). Στην προκειμένη γιατί ο Gandalf έγινε σημείο αναφοράς και με το ζόρι του βγάλαμε πρόβλημα; (Gandalf, με συγχωρείς που αναφέρω συνεχώς το όνομά σου, αλλά με έχεις βάλει για δικηγόρο αν δεν το θυμάσαι:P). Μιλάω γενικά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οτιδήποτε μη φυσιολογικό είναι φυσικό να προκαλεί αρνητικές αντιδράσεις. Οταν όμως πολλοί αρχίσουν να κάνουν κάτι μη φυσιολογικό, τότε αλλάζει η φύση του φυσιολογικού. Ετσι σε λίγο (τι σε λίγο, ίσως έχει ηδη αρχίσει) αντιδράσεις θα προκαλεί το να είσαι στρέιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Οτιδήποτε μη φυσιολογικό είναι φυσικό να προκαλεί αρνητικές αντιδράσεις. Οταν όμως πολλοί αρχίσουν να κάνουν κάτι μη φυσιολογικό, τότε αλλάζει η φύση του φυσιολογικού. Ετσι σε λίγο (τι σε λίγο, ίσως έχει ηδη αρχίσει) αντιδράσεις θα προκαλεί το να είσαι στρέιτ.

Έλα ρε μπαγκς .... γιατί υπερβάλλεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έλα ρε μπαγκς .... γιατί υπερβάλλεις έτσι;

Λές έ; Μπορεί βρε παιδί μου. Ομως σε πέντε μόλιςλεπτά μετά τη δημοσίευση του ποστ μου εχω ήδη 2 αρνητικές απαντήσεις και ένα -2 καπάκι :hmm::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@negative: Καλά το κατάλαβα ότι επρόκειτο για ερώτηση-παγίδα :P
Χρειαζόσουν ένα στοιχείο για να με κατατάξεις σε μια "παράταξη";
Γιατί θα πρέπει εγώ να αποφανθώ οριστικά τι ακριβώς είναι η ομοφυλοφιλία, όταν η επιστήμη δεν τα έχει καταφέρει ακόμη; Για τίποτα δεν είμαι σίγουρη, πόσο μάλλον για την ομοφυλοφιλία!
Το περιβάλλον επηρεάζει ακόμη και τα γονίδιά μας! Πόσο μάλλον τη σεξουαλική μας ταυτότητα.
Τα φύλα πέραν της βιολογικής τους διάστασης, δεν παύουν να είναι και ένας κοινωνικός ρόλος που μάθαμε να παίζουμε. Μας έδειξαν πώς να είμαστε άνδρες ή γυναίκες ή ...whateva και τι σημαίνει αυτό.
Σε προηγούμενο μήνυμά μου, διαχώρισα την ταυτότητα του φύλου, από το ρόλο του φύλου κι από τον σεξουαλικό προσανατολισμό.
Αλλά:
Μα και τι μας νοιάζει εμάς αν κάποιος έγινε ομοφυλόφιλος ή αν έγινε στην πορεία;
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Με ρώτησες αν πιστεύω ότι είναι θέμα επιλογής και σου απάντησα. Ούτε προσωπική εμπειρία έχω, ούτε μπορώ να βασιστώ σε κάποια επιστημονική μελέτη. Πιστεύω αυτούς που το ζουν και μου έκαναν την τιμή να μοιραστούν την εμπειρία τους μαζί μου. (Εσένα μπορεί να σου φαίνεται ότι μιλάω για σπάνια είδη ζώων, εγώ μιλάω για φίλους που είχα όλα αυτά τα χρόνια. Πρόσεχε λοιπόν πώς μιλάς για τους φίλους μου :mad:)
Είτε είναι θέμα επιλογής, είτε όχι, είναι μια διαφορετική κατάσταση που από μένα είναι σεβαστή.
Τι ορίζεται ως "κανονικό" και τι θεωρώ εγώ ως τέτοιο, δε θυμάμαι να το ανέφερα πουθενά.
Τα υπόλοιπα λοιπόν, είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λές έ; Μπορεί βρε παιδί μου. Ομως σε πέντε μόλιςλεπτά μετά τη δημοσίευση του ποστ μου εχω ήδη 2 αρνητικές απαντήσεις και ένα -2 καπάκι :hmm::clapup:

Τι "ομως" βρε συ Μπαγκς?! Φυσικο επομενο ηταν...
Ξερεις, η συζητηση εχει περασει σε αλλο επιπεδο απο αυτο που προσπαθεις παλι να τη θεσεις...
Εχουμε φυγει απο το φυσιολογικο ή μη και εχουμε περασει στο πως οφειλει η κοινωνια μας να αντιμετωπιζει τους ομοφυλοφιλους και πως οι τελευταιοι θα παψουν να αισθανονται δεσμιοι αυτης της διαφορετικοτητας αυτης.
Εσυ λοιπον, υποστηριζεις τον κοινωνικο ρατσισμο που βιωνουν μεχρι σημερα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Isiliel Γιατί έχεις ανάγκη μια επιστημονική έρευνα?Για να βεβαιωθείς σε τι και για ποιον λόγο?
Δεν κάνω ερωτήσεις παγίδες ..απλά ήθελα να καταλάβω πως σκέφτεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εσυ λοιπον, υποστηριζεις τον κοινωνικο ρατσισμο που βιωνουν μεχρι σημερα?

Οι στρέιτ βιώνουν κοινωνικό ρατσισμο γλυκιά μου, σήμερα, το ειπα ξεκάθαρα στο ποστ μου. Σε ποιά εποχή έχεις μείνει εσύ; Κάποτε, ίσως, πρίν πενήντα χρόνια, που ακόμη οι γκέυ υπόκειντο διωγμούς. Σήμερα είναι μόδα και ιν. Το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Λές έ; Μπορεί βρε παιδί μου. Ομως σε πέντε μόλιςλεπτά μετά τη δημοσίευση του ποστ μου εχω ήδη 2 αρνητικές απαντήσεις και ένα -2 καπάκι :hmm::clapup:

Το -2 το πήρες όχι γιατί απειλείται η κοινωνία από τους ομοφυλόφιλους, ούτε γιατί οι στρέιτ πλέον θεωρούνται μη φυσιολογικοί. Το πήρες για την απολυτότητα και την ειρωνεία που διατρέχει το μήνυμά σου.
Το να μη θέλεις εσύ να συναναστρέφεσαι με ομοφυλόφιλους είναι δικαίωμά σου. Το να τους κρίνεις όμως και να τους χαρακτηρίζεις ως απειλή για την κοινωνία, δεν είναι δικαίωμα σου. Ούτε δικό σου, ούτε κανενός.
Και στο κάτω κάτω αυτοί δεν ασχολούνται με το κρεββάτι σου, εσύ γιατί πρέπει να το κάνεις;
Αλίμονο Μπαγκς, αν οι άνθρωποι κρίνονται μόνο από τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το να τους κρίνεις όμως και να τους χαρακτηρίζεις ως απειλή για την κοινωνία
σαφως και εχει δικαιωμα..οποιον γουσταρω κρινω..για οτι κανεις κρινεσαι...Δημοκρατια εχουμε και λεμε την αποψη μας..τι ειπε ο Βολταιρος?το θυμαστε?εις το ονομα της διαφορετικοτητας και της "προοδευτικοτητας ξεχναμε την ελευθερια εκφρασης γνωμης?:hmm:


Νομίζω οτι έχουμε δημοκρατία, τόσο για να μιλάμε, όσο και για να κάνουμε ό,τι θέλουμε στο κρεβάτι μας
νομιζεις..

μπορω να σου πω αρκετα πραγματα που αν τα πεις δημοσια ή στο δρομο ή κυριως σε καναλια θα σου βουλωσουν το στομα με χιλιους τροπους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top