Ζητείται.... δίαιτα!

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια το σημαντικο ειναι η ποσοτητα!! Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να κανεις αυτη τη διατροφη κ να παχυνεις!! μπορεις να μειωσεις τις ποσοτητες των μεσημεριανων κ να κανεις τα βραδινα ελαφρια οπως για πχ γαλα με δημητριακα. Η μανα μου ηταν 60 κιλα κ ηθελε να παει 55. κανει την ιδια διατροφη αλλα με πολυ μικρες ποσοτητες και χανει!! Το θεμα ειναι αν αντεχεις το ''λγο''!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ε ναι προφανώς, αν μειώσεις τις ποσότητες όμως, είναι "άλλη" διατροφή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
σημαντικό ρόλο παίζει σαφως και η ποσότητα αλλα και η ποιότητα!! καλύτερα να φας για σνακ μια μπάρα δημητριακών ή μια μπανάνα ( αν θες γενικα κάτι γλυκό ) παρα μια μικρη σοκολάτα ή 2-3 μπισκότα! απο άποψης οτι πιο πολλά στοιχεία και κορεσμό θα σου προσφέρουν τα άλλα δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Kit kat μου εξαρτάται την ώρα που τα τρως.
Για παράδειγμα, η μπάρα δημητριακών, αυτές του εμπορίου δηλαδή είναι συνήθως εμπλουτισμένες με ζάχαρη και αλάτι, κάτι σαν τα μπισκότα δηλαδή (εκτός αν αυτά έχουν υδρογονωμένα, που έχουν και οι περισσότερες μπάρες δηλαδή). Οπότε είναι το ίδιο και το αυτό οι μπάρες και τα μπισκότα. Μη ξεχνάς ότι πολλά μπισκότα περιέχουν βρώμη κτλ, άρα τα ίδια συστατικά.

Η μπανάνα σύμφωνα με διαιτολόγους προτείνεται να καταναλώνεται ολόκληρη μόνο το πρωί, από το μεσημέρι και μετά, τη μισή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με αυτό που λες για τη μπανάνα, Gilda μου, ούτε και δύο διατροφολόγοι με τους οποίους έχω κάνει δουλειά :)
Δε νομίζω ότι υπάρχει απόλυτη λύση σε αυτά, μέτρον άριστον, κι από εκεί και πέρα ο καθένας διατηρεί κάποιες αρχές και αποκλίνει από το τυπικά "σωστό" χωρίς επιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ούτε εγώ τα πολυπιστεύω αυτά για τις μπανάνες, προσωπικά τις τρώω δυο δυο πριν κοιμηθώ (στο τσακίρ κέφι).
Απλά έχει τύχει να δώσουν τέτοια οδηγία τουλάχιστον 10 διαιτολόγοι που ξέρω, το χω ακούσει για από διάφορους άλλους διατολόγους στην τηλεόραση (ω ναι, σε αυτούς του παντογνώστες), και απλά αναφέρω τις οδηγίες τους.

Φυσικά οι διατολόγοι διαφωνούν μεταξύ τους. Προσωπικά (ευτυχώς) δεν έχω χρειαστεί ποτέ τη βοήθειά τους για εμένα. Είμαι κατηγορία φτερού. Όμως έχω παρατηρήσει και από φίλες μου, ότι ο ένας αναιρεί τις οδηγίες του άλλου.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Παιδια το σημαντικο ειναι η ποσοτητα!! Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να κανεις αυτη τη διατροφη κ να παχυνεις!! μπορεις να μειωσεις τις ποσοτητες των μεσημεριανων κ να κανεις τα βραδινα ελαφρια οπως για πχ γαλα με δημητριακα. Η μανα μου ηταν 60 κιλα κ ηθελε να παει 55. κανει την ιδια διατροφη αλλα με πολυ μικρες ποσοτητες και χανει!! Το θεμα ειναι αν αντεχεις το ''λγο''!!
σε ποσο καιρο εχασες τα 15?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγω πιστεύω οτι δεν έχει σημασία τι τρως αναλογα με την ωρα που τρως αρκει να παίρνεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι καθε μερα και οχι παραπάνω.....και οσο αφορα τη μπανανα δεν πιστευω οτι παχαίνει ισα ισα ειναι θρεπτικη και δεν εχει λιπαρα οπως και κανενα αλλο φρουτο!! ειναι ιδανικο για κατι γλυκο και χορταίνει κιόλας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
τι γνώμη έχουν οι ειδικοί για τη Δίαιτα Dukan;

[πολύ μέινστριμ πάντως]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
τι γνώμη έχουν οι ειδικοί για τη Δίαιτα Dukan;

[πολύ μέινστριμ πάντως]

Οι "ειδικοί" είναι πάντα αφοριστικοί με όσες δίαιτες αποκλείουν κατηγορίες τροφίμων. Η μητέρα μου έχασε 10 κιλά με το πρόγραμμα dukan και τα έχει διατηρήσει για 2 χρόνια. Στην αρχή για 3 μήνες έχεις περιορισμένη πρόσληψη υδατανθράκων (πλην της βρώμης), ενώ δίνεται βάση κυρίως στη πρόσληψη πρωτεϊνών. Αφού χάσεις τα κιλά βέβαια, μπορείς να τρως ό,τι θες σε λογικά πλαίσια, όμως πάντα πρέπει να διατηρείς την Protein Thursday, δηλαδή μόνο πρωτείνες καθόλου υδατάνθρακες μια φορά τη βδομάδα. Μπορώ να πω της έχει γίνει τρόπος ζωής η αντικατάσταση του λευκού ψωμιού και της ζάχαρης με σπιτικό ψωμί βρώμης και στέβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top