Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τωρα ..
δεν με προλαβες..:worry:

κουραγιο..:P

Αγγελε είσαι φοβερός στο να ψάχνεις το ΠΩΣ.Μονο που ψάχνεις το ΠΩΣ ενω η ουσια ειναι το ΓΙΑΤΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ουσια ειναι το ΓΙΑΤΙ.
εχω αποψεις και δεδομενα και για το Γιατι,,αλλα εσεις θα διαφωνήσετε σιγουρα..
προς το παρον ας μεινουμε στα καθαρα γεγονοτα..


αλλωστε ειπα
τα δεδομενα υπαρχουν,,τωρα ειναι θεμα αναλυσεων και υποθεσεων για τους λογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εχω αποψεις και δεδομενα και για το Γιατι,,αλλα εσεις θα διαφωνήσετε σιγουρα..
προς το παρον ας μεινουμε στα καθαρα γεγονοτα..


αλλωστε ειπα

Εσύ μου δείχνεις στατιστικά δεδομένα.Εγώ παραπάνω σας έδειξα επιστημονικές μέλετες βασισμένες στη μελέτη του DNA και δεν είδα να τις επικροτείς.Τότε έλεγες για αυτό που είδες στα ζώα σου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ παραπάνω σας έδειξα επιστημονικές μέλετες βασισμένες στη μελέτη του DNA
δεν υπαρχουν σοβαρες μελετες dna για το θεμα ομοφυλοφιλιας,,
οι γενετιστες που εχω δει παντα αντιδρουν ασχημα σε τεοιου ειδους μελετες..

ειναι βαθια ψυχολογικο συχνα το θεμα,,πολυ δυσκολα βρισκεται η γεννετικη βαση..που και οταν υπαρχει δεν αναιρει τα αποτελεσματα της ομοφυλοφιλιας οπως δειχνουν ερευνες οπως οι παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν υπαρχουν σοβαρες μελετες dna για το θεμα ομοφυλοφιλιας,,
οι γενετιστες που εχω δει παντα αντιδρουν ασχημα σε τεοιου ειδους μελετες..

ειναι βαθια ψυχολογικο συχνα το θεμα,,πολυ δυσκολα βρισκεται η γεννετικη βαση..που και οταν υπαρχει δεν αναιρει τα αποτελεσματα της ομοφυλοφιλιας οπως δειχνουν ερευνες οπως οι παραπανω..

Αγγελε,ειναι περισσότερο σοβαρές οι αμφιβόλου ποιότητας στατιστικές που είδα?Αλλα καινα είναι σοβαρές,επιμένεις να μην καταλαβαίνεις πως αυτά που δείχνεις εσυ δείχνουν απλά το ΠΩΣ,ενώ αυτά που παρέθεσα,ειναι μεχρι σημερα ό,τι σοβαρότερο επιστημονικά στην προσπαθεια του να απαντηθει το ΓΙΑΤΙ.

Κι αν μπορείς,απέδειξε μου εσυ οτι κι η ψυχολογια δεν επηρεαζεται απο τη γενετική!Γιατι ανθρωποι που βιωνουν ολοιδιες καταστασεις ΔΕΝ εχουν ολοι την ιδια ψυχολογια?



Επισης αναρωτιεμαι πως γινεται σε καθε θεμα που εμφανιζεται στο φορουμ,να εχει συζητηθει εκ των προτερων απο εσενα με ειδικους,οι οποιοι παντα σου λενε αυτο που θελεις να ακουσεις.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ:Ποιοι γενετιστες διαφωνουν εντονα με τη συνδεση ομοφυλοφιλιας-γενετικης?Τιποτα αιρετικοι μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
δεν υπαρχουν σοβαρες μελετες dna για το θεμα ομοφυλοφιλιας,,
οι γενετιστες που εχω δει παντα αντιδρουν ασχημα σε τεοιου ειδους μελετες..

ειναι βαθια ψυχολογικο συχνα το θεμα,,πολυ δυσκολα βρισκεται η γεννετικη βαση..που και οταν υπαρχει δεν αναιρει τα αποτελεσματα της ομοφυλοφιλιας οπως δειχνουν ερευνες οπως οι παραπανω..

ουτως ή αλλως,αυτα ολα ειναι εντελως ασχετα με το θεμα μας..τις διεκδικησεις δηλαδη των ομοφυλοφιλων στις κοινωνικες παροχες...αν ειναι ετσι..τοτε να μην επιτρεπουμε ουτε στους ετεροφυλοφιλους "μαμιαδες",που αλλαζουν συνεχεια ερωτικο συντροφο να εχουν αυτα τα δικαιωματα..ετσι δεν ειναι αγγελε;; why not;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ:Ποιοι γενετιστες διαφωνουν εντονα με τη συνδεση ομοφυλοφιλιας-γενετικης?Τιποτα αιρετικοι μηπως?

μια γυναικα και ενας αλλος,,δεν θυμαμαι τα ονοματα τους,,οι πιο γνωστοι που υπαρχουν..τους εχουμε δει συχνα στα καναλια
σε καναλι δημοσιως οταν τους ρωτησαν για ερευνες για γεννετικη προελευση κλπ της ομοφυλοφλιας,,θυμωσαν και ειπαν οτι υπαρχουν πολυ σοβαροτερα θεματα για να ασχοληθουμε,,απο τετοιες "ερευνες"..
δηλαδη δεν θεωρουσαν με τιποτα σοβαρες τετοιες μελετες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
μια γυναικα και ενας αλλος,,δεν θυμαμαι τα ονοματα τους,,οι πιο γνωστοι που υπαρχουν..τους εχουμε δει συχνα στα καναλια
σε καναλι δημοσιως οταν τους ρωτησαν για ερευνες για γεννετικη προελευση κλπ της ομοφυλοφλιας,,θυμωσαν και ειπαν οτι υπαρχουν πολυ σοβαροτερα θεματα για να ασχοληθουμε,,απο τετοιες "ερευνες"..
δηλαδη δεν θεωρουσαν με τιποτα σοβαρες τετοιες μελετες..

Eντάξει,πες μου οτι μιλας για ελληνικα τηλεοπτικα παράθυρα.Ειδικα αν ειναι του mega ή του star,για διαφορετικους το καθενα λογους,το θεωρω απολυτα φυσιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλινοσοφιστὴς

Νεοφερμένος

Ο Κλινοσοφιστὴς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 79 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
kaleidoscope, τὸ γράψιμο καὶ ἡ τοποθέτησὴ σου δείχνουν ὡριμότητα.
Ναὶ, δὲν μιλοῦν γιὰ γυναῖκες ὁμοφυλόφιλες, ἐκτὸς ἄν κάποιες ἀνδροφέρνουν πολὺ.
Στοὺς ἄντρες, τὸ θέμα εἶναι ἀλλιώτικο. Γαλουχοῦνται ὡς μελλοντικοὶ παντοδύναμοι μύλοι ποὺ ὅλα τ' ἀλέθουν - ἄν εἶναι δυνατὸν νὰ μὴν σ' ἀφήνουν νἄχεις καὶ τὰ γοῦστα σου, ἔστω καὶ μὲ τὶς γυναῖκες! (Κι' ὅταν μιὰ γυναίκα σὲ θέλει καὶ δὲν τὴν θέλεις ἐσὺ, ἀλοίμονὸ σου! Τὄχω ὑποστεῖ ἀπὸ μιὰ γριὰ - πέθανε, ἔμαθα - τοῦ Ὑπουργείου Πολιτισμοῦ, τρία χρόνια μοὔβγαζε παντοῦ τὰ μάτια/Δραματικὴ Σχολὴ).
Ὅταν λοιπὸν ὁ ἄντρας ἐνηλικιωθεῖ καὶ ἀντιμετωπίσει τὴν πραγματικότητα, αὐτὴν, δηλαδὴ, πὼς ὅλες οἱ γυναῖκες δὲν εἶναι στὸ σκοτάδι ἴδιες (τουλάχιστον γιὰ κεῖνον), πανικοβάλλεται. Οἱ ἄλλοι, ποὺ θέλουν νὰ δείξουν πὼς ὅλα τὰ μποροῦν, (νἄξερες πόσοι ἀπ' αὐτοὺς δὲν...μποροῦν!), ὅλα τὰ διεκπεραιώνουν, - τὸν ἐξευτελίζουν, γιὰ νὰ "αὐτοβεβαιωθοῦν" (φωτιὰ στὰ πατζάκια τους!)
Σκέψου τώρα τὶ γίνεται ὅταν κάποιος δὲν ἐνδιαφέρεται καθόλου γιὰ γυναῖκες ἤ ἄν τὶς βάζει σὲ δεύτερη μοίρα!...
Δὲν συνεχίζω.
Κάτι θὰ βρεθεῖ νὰ συνεχίσω καὶ στὸ μέλλον.
Σὲ χαιρετῶ μὲ φιλικὴ προδιάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Eντάξει,πες μου οτι μιλας για ελληνικα τηλεοπτικα παράθυρα.Ειδικα αν ειναι του mega ή του star,για διαφορετικους το καθενα λογους,το θεωρω απολυτα φυσιολογικο.
δηλαδη οποιος γενετιστης βγαινει σε καναλι δεν αξιζει ε?(σπανια εβγαιναν,,απλα υπηρχε θεμα με κλωνοποιηση και τους ρωτησαν)

τι να πω...

οτι δεν μας βολευει..το κανουμε γαργαρα..
και νομιζα οτι μιλαω σοβαρα μαζι σου..

ξερεις τι δειχνει και το star?εγω ουτε που το βλεπω πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μπορεί αρκετοί ομοφυλόφιλοι να έχουν γεννηθεί έτσι άλλα οι περισσότεροι το υιοθετούν.Δηλαδή η τεράστια διαφήμηση που γίνεται απο τα Μ.Μ.Ε.,και γενικώς όλος αυτός ο ντούρος πιστεύω κάλλιστα πως αρκετοί επηρεάζονται πάρα πολύ.....ο καθένας έχει μία προσωπική ηθική και κατά τη γνώμη μου είναι ανήθικο.Είναι ενάντια στη φύση και κάτι που δεν είναι φυσιολογικό δεν μπορώ να το δεχτώ ως φυσικό.Θυμάμαι πριν κάτι μήνες έβλπεπα τηλεόραση με το ανηψάκι μου που είναι 5 χρονων και τυχαια έβαλα ένα σιριαλ που έδειχνε δύο άνδρες να φιλιούνται,και ο μικρος με ρώτησε γιατί φιλιόντουσαν στο στόμα.Δεν ήξερα τι να του απαντήσω........τα παιδιά σήμερα βλέπουν παρα πολύ τηλεόραση και άμα βλέπουν τέτοιες σκηνές,θα αποτυπώσουν στο μυαλό τους ως κάτι φυσιολογικό.Κάτι που είναι μέγα λάθος.Επίσης αμα παρατηρήσεις ότι τα τελεύταια χρόνια αυξάνονται οι ομοφυλοφιλοι με ταχύτητα φωτός.....γιατί αραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δηλαδη οποιος γενετιστης βγαινει σε καναλι δεν αξιζει ε?(σπανια εβγαιναν,,απλα υπηρχε θεμα με κλωνοποιηση και τους ρωτησαν)

τι να πω...

οτι δεν μας βολευει..το κανουμε γαργαρα..
και νομιζα οτι μιλαω σοβαρα μαζι σου..

ξερεις τι δειχνει και το star?εγω ουτε που το βλεπω πια..

Να σου θυμήσω πως την τελευταία φορά που κάποιος πήγε να με μειώσει για αυτό που είπα,πήρε τέτοια απάντηση που δεν ξανα απάντησε.Πρωτον,δες τι εγραψα και σκέψου τι εννοώ.Δευτερον,αυτό ακριβώς εννοώ,που εκπλήσσεσαι?Για να βγεις πρέπει να σε βγάλουν.Και η κοινωνία δε νομιζω να νομιζεις οτι προβαλει αυτο που πρεπει.Ειναι δυνατον ενα καναλι να μιλησει επιστημονικα για την ομοφυλοφιλια,οταν ο Ελληνας εχει ακομη ομοφοβικες τασεις?Εκτος κι αν παρακολουθεις και τα πολιτικά που προβάλλουν με ευλαβεια.Μαλλον εσυ κανεις γαργάρα ο,τι σε βολευει.Για τα υπολοιπα που δε σε βολεβουν χρησιμοποιεις δικα σου παραδειγματα και κανεις συνδιασμους.Λες οτι ειναι ομαδα αυξημενης επικυνδινοτητας,οσον αφορα την αιμοδοσία.Σε αιμοδότη μιλάς,το ξέρω.Εσυ ξέρεις ομως για τις νεες ερευνες που λένε πως τα κρούσματα HIV αναλογικά αναμεσα σε ετερο και ομοφυλοφιλους τεινουν να εξισωθουν αν δεν εξισωθηκαν ηδη?Μαλιστα πολλοί μιλουν και για υποσκελιση των ομοφυλοφιλων απο τους ετεροφυλοφιλους πασχοντες.Τριτον.Star εβλεπα μόνο οταν είχε House,οι σκορπιες ιατρικες γνωσεις που αποκομισα πρεπει να είναι περισσοτερες απο οσες εχεις συνολικά.Τεταρτον,εσυ κανεις γαργάρα προχειρων αναζητησεων που δεν εχεις ιδεα τι σκ@τ@ λενε,ενω εγω σου παραθετω πραγματα που εχω διαβάσει ο ιδιος,χωρις να γραφω λεξεις για να δω τι θα βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να σου θυμήσω πως την τελευταία φορά που κάποιος πήγε να με μειώσει για αυτό που είπα,πήρε τέτοια απάντηση που δεν ξανα απάντησε.
Όπα ρε terminator..


Star εβλεπα μόνο οταν είχε House,οι σκορπιες ιατρικες γνωσεις που αποκομισα πρεπει να είναι περισσοτερες απο οσες εχεις συνολικά.
εμαθες Ιατρικη απο το House?:hehe::hehe::rofl:

και μετα λες εμενα οτι δεν ξερω τι λεω..:whistle:

(δειξε μου παντως καπου αρθρο που να λεει για την εξισωση hiv που λες.. μην φερνω μονο εγω αποδειξεις εδω μεσα..)
Differences in sexual behaviours do not fully explain why the US HIV epidemic affects gay men so much more than straight men and women, claims research in the journal Sexually Transmitted Infections.

In 2005, over half of new HIV infections diagnosed in the US were among gay men, and up to one in five gay men living in cities is thought to be HIV positive. Yet two large population surveys showed that most gay men had similar numbers of unprotected sexual partners per year as straight men and women.

US researchers applied a series of carefully calculated equations in different scenarios to study the rate at which HIV infection has spread among gay men and straight men and women. They used figures taken from two national surveys to estimate how many sex partners gay men and straight men and women have, and what proportion of gay men have insertive or receptive anal sex, or both.



They then set these figures against accepted estimates of how easily HIV is transmitted by vaginal and anal sex to calculate the size of the HIV epidemic in gay men and straight men and women.

The results showed that for the straight US population to experience an epidemic of HIV infection as great as that of gay men, they would need to average almost five unprotected sexual partners every year.

This is a rate almost three times that of gay men.

But to end the HIV epidemic, gay men would need to have rates of unprotected sex several times lower than those currently evident among the straight population. This is because transmission rates are higher for anal sex than they are for vaginal sex, say the authors.

But "role versatility," whereby people adopt both “insertive” and “receptive roles,” also plays a part, they add. A gay man can be easily infected through unprotected receptive sex, and then infect someone else through insertive sex. Gay men are therefore far more susceptible to the spread of the virus through the population, even with the same numbers of unprotected sexual partners.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Comparing 298 women with homosexual experience to 2,032 women without homosexual experience, Baker and Bellis noted that women with homosexual experience were significantly more likely to have genital tract irritation by age 20, abnormal cervical cells by age 25, and cervical cancer by age 30 years, likely a result of heterosexually transmitted human papilloma viruses.4

Συγνώμη, τι λέει ακριβώς εδώ, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος παρακαλώ; :confused:

Εάν όλα αυτά εμφανίζονται στις γυναίκες που είχαν ομοφυλοφιλική επαφή, τότε πώς και με ποιο τρόπο αυτά είναι αποτέλεσμα του ετεροσεξουαλικώς μεταδιδόμενου ιού των θηλωμάτων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και κατι σχετικο

Ο Μεγάλος Αδελφός στον καθρέφτη


Πριν από λίγες μέρες, ένας 18χρονος φοιτητής αυτοκτόνησε πέφτοντας στον ποταμό Χάντσον στη Νέα Υόρκη, όχι μόνο γιατί όλοι έμαθαν ότι ήταν γκέι, αλλά για τον τρόπο που το έμαθαν. Ο Τάιλερ Kλεμέντι, πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο Ράτζερς του Νιου Τζέρσεϊ και ταλαντούχος βιολονίστας, είχε ζητήσει από τον συγκάτοικό του στη φοιτητική εστία να τον αφήσει για λίγη ώρα μόνο στο δωμάτιο με τον φίλο του. Εκείνος συμφώνησε, φρόντισε όμως να ενεργοποιηθεί η web camera στο κομπιούτερ του, ώστε οι ερωτικές στιγμές του ανύποπτου νέου να καταγραφούν και να φτάσουν στο Διαδίκτυο.
Κάποιοι είπαν ότι ο συγκάτοικος δεν ήταν ομοφοβικός, απλώς ένα αστείο, μια χοντρή πλάκα θέλησε να κάνει σε ένα συνεσταλμένο κι ευαίσθητο επαρχιωτόπουλο, που μόλις είχε φτάσει στη μεγάλη πόλη. Μόνο που το γέλιο πάγωσε όταν ανασύρθηκε το πτώμα από το ποτάμι και ήρθαν στο φως τα λόγια που είχε γράψει ο Τάιλερ στη σελίδα του στο Facebook την ημέρα της αυτοκτονίας του: «Jumping off the gw bridge sorry» (θα πέσω από τη γέφυρα Τζορτζ Ουάσιγκτον, συγγνώμη).

Το θέμα δεν αφορά μόνο την ομοφυλοφιλική κοινότητα, που τουλάχιστον στην Αμερική ξεσηκώθηκε ζητώντας να σταματήσει το bullying, ο εκφοβισμός και η λοιδορία των «διαφορετικών». Κάτι ανάλογο μπορεί να συνέβαινε για κάθε είδους δραστηριότητα ή ιδιότητα που μπορεί να θεωρηθεί γαργαλιστική ή ασυνήθιστη. Το θέμα είναι ότι, στην Αμερική και στην Αμάρυνθο, ο συμφοιτητής, ο συνάδελφος, ο γείτονας γίνεται ο Μεγάλος Αδελφός του πλησίον του, ενώ είναι αυτονόητο ότι το φαινόμενο οφείλεται σε κοινωνικά αίτια και όχι στη διευκόλυνση που παρέχει η σύγχρονη τεχνολογία.
Τι χρειαζόμαστε τις κάμερες παρακολούθησης ή τις «έξυπνες κάρτες» όπου καταγράφονται τα προσωπικά μας δεδομένα, όταν πολλοί είναι πρόθυμοι να γελοιοποιήσουν, να καταδώσουν, να φακελώσουν τους άλλους, αλλά και τον ίδιο τον εαυτό τους; Kάποτε λέγαμε πως μόνο ό,τι δείχνει η τηλεόραση υπάρχει, όμως σήμερα διαπιστώνουμε πως μόνο ό,τι καταγράφεται με κάμερα υπάρχει, ό,τι αναρτάται στο Διαδίκτυο ή διαδίδεται από κινητό σε κινητό. Πάμπολλες φορές, σε συναυλίες, θεατρικές παραστάσεις, γιορτές, παρελάσεις περιστοιχιζόμαστε από ανθρώπους που δεν βλέπουν, δεν ακούν, δεν γιορτάζουν, αλλά τραβούν με την κάμερα του κινητού τους. Τραβούν και αποτυπώνουν για να ξαναδούν αργότερα, αυτοί και άλλοι πολλοί, ό,τι είδαν, να μοιραστούν την εμπειρία. Επομένως, ένας γκέι εν δράσει είναι ένα πιασάρικο θέαμα, κρίμα να περάσει ανεκμετάλλευτο.
Στη δεκαετία που διανύουμε αναλύθηκε η τάση του oversharing, της υπερ-εκμυστήρευσης, του εθελοντικού συναισθηματικού (και όχι μόνο) ξεγυμνώματος, μια τάση που δεν έχει μόνο κραυγαλέα τηλεοπτική έκφραση, αλλά έχει επεκταθεί και στην προσωπική ζωή. Σήμερα μιλάμε για το φαινόμενο «tmi» (too much information), την πληθώρα πληροφοριών που εμείς οι ίδιοι παρέχουμε για το άτομό μας και οι οποίες θα προκαλούσαν πλήξη ακόμα και στη μάνα μας. Κάποτε οι άνθρωποι συνήθιζαν να αφηγούνται ιστορίες που τις είχαν ζήσει οι ίδιοι ή τις είχαν ακούσει από άλλους. Τώρα τη θέση της ιστορίας έχει πάρει η εμπειρία: πήγα εδώ, πήγα εκεί, έκανα διακοπές στο τάδε νησί, έφαγα αστακομακαρονάδα, πόνεσε η κοιλιά μου, με τσίμπησαν πολλά κουνούπια, χώρισα με τον φίλο μου, τα ξαναφτιάξαμε, έχω έναν γκέι συγκάτοικο. Και όσο πιο πολλές και ασυνήθιστες οι εμπειρίες, όσο πιο πολλοί οι «φίλοι» στο Facebook και οι «ακόλουθοι» στο twitter, τόσο πιο ενδιαφέροντα άτομα υποτίθεται ότι γινόμαστε.
Στον καθρέφτη δεν βλέπουμε πια μόνο το πρόσωπο του Τέρατος. Ισως να δούμε και το πρόσωπο του Μεγάλου Αδελφού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ξερεις τι καταλαβαίνω με την παράθεση σου?Οτι το παιδί δεν αυτοκτόνησε λόγω της ταυτότητας του,αλλα επειδή γ@μhσαν τη ψυχολογία του στη ρίζα εκείνοι που του έστησαν τη παγίδα.Αυτοί που τον διαχώριζαν.ΑΥΤΟΙ ειναι το προβλημα φιλε.Δεν το επέλεξε ο ίδιος να γίνει ρεντίκολο.Εγω δε θα θελα να βλεπω το τι κανει ενας ομοφυλόφιλος στο κρεβάτι του,κι απο τη στιγμη που δε με ενοχλει,εχει δικαιωμα να απολαμβανει τα ιδια δικαιωματα στη ζωή του με εμένα που είμαι με γυναίκα.Εθελοτυφλούμε ομαδικώς.Απο τη μια κατεβάζουμε ερευνες απο το καθε google που λεμε αισχος οι gay εχουν παραπανω ερωτικους συντροφους και διασπειρουν το AIDS οπως διασπύρονται τα σκ@τ@ της αλουμινας στο Δούναβη.Και ξεχναμε οτι απαγορευοντας τους να παντρευτουν(δεν ειναι ρε μονο ρομαντικο το θεμα αλλα και νομικο,σκεψου τι παθαινει μια γυναικα χωρις την προστασια του γαμου αν την παρατησει ο αντρας),τους στερουμε και την οποια σταθεροτητα στη ζωη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Σοβαρά θεωρείς επιχείρημα πως αυτοί που κράζουν τη διαφορετικότητα είναι απλά ενα ειδος διαφορετικότητας που αξιζει σεβασμο?Κι οι ναζι κι οι σατανιστες διαφορετικοι ηταν.ΣΕΒΑΣΜΟ αξιζει μονο οποιος δε θηγει με τη διαφορετικοτητα του συανθρωπους του Αγγελε.

ΑΨΟΓΟΣ!!!!!!!!!!! (...να προσθεσω μονο..και όλα τα υπολοιπα οντα πανω στον πλανητη..):)
ο καθενας κρινεται φιλε μου...και η κακια και ο κομπλεξισμος..περισσευουν σε αυτον τον κοσμο...μην χαλας τη ζαχαρενια σου,,οποιος εχει παρωπιδες..ας μεινει με αυτες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ρθει η μέρα,την οποια ευχομαι να ζουμε κι οι δυο,που η επιστήμη θα έχει φτάσει σε ενα τετοιο επιπεδο,που αφενος να εχει βρεθει ενα φάρμακο που να προλαβαινει τις μεταλλάξεις του HIV,κι αφετερου να έχει εξηγηθει κι η βαση της ομοφυλοφιλιας.Τότε,αναποφευκτα οι ομοφοβικοί/συντηρητικοι θα αρχισουν να περνουν στο περιθώριο,και θα πρεπει είτε να καταπιέζουν τη διαφορετικότητα τους,είτε να κρυβονται,ή θα γράφουν ανώνυμα σε κάποιο site και θα τους κράζουν.:)

Για κάποιο λόγο δεν θα ήθελα να τη δω τούτη τη μέρα. Είναι τραγικό όταν οι καταπιεσμένοι παίρνουν την εξουσία για να κάνουν κι αυτοί με τη σειρά τους ακριβώς στα ίδια στους "εχθρούς" τους. Όλες οι επαναστάσεις κατέληξαν σ' αυτό ακριβώς το σημείο και γι' αυτό κατέληξαν να γίνουν "Καθεστώτα". Το ρημάδι το δαχτυλίδι του Σάουρον έχει τον τρόπο να σε καταντήσει σαν τα μούτρα του, ακόμη κι αν πιστεύεις ότι θα το χρησιμοποιήσεις για το καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο δεν θα ήθελα να τη δω τούτη τη μέρα. Είναι τραγικό όταν οι καταπιεσμένοι παίρνουν την εξουσία για να κάνουν κι αυτοί με τη σειρά τους ακριβώς στα ίδια στους "εχθρούς" τους. Όλες οι επαναστάσεις κατέληξαν σ' αυτό ακριβώς το σημείο και γι' αυτό κατέληξαν να γίνουν "Καθεστώτα". Το ρημάδι το δαχτυλίδι του Σάουρον έχει τον τρόπο να σε καταντήσει σαν τα μούτρα του, ακόμη κι αν πιστεύεις ότι θα το χρησιμοποιήσεις για το καλό...
Δε διαφωνώ.Στο καζίνο που εχουμε στη Ρόδο υπεγράφη η συνθήκη που επικύρωνε την υπαρξη του Ισραήλ ως κράτος(ηταν ξενοδοχείο τότε).Επιτέλους,οι Εβραίοι μετά απο τόσα χρόνια καταπίεσης,απο την εποχή των Φαραω μεχρι εκεινη της Αρείας Φυλης,αποκτούσαν δική τους στεγη.Και σκεφτηκαν πως ηταν θεμιτό να διαλύσουν καθε γείτονικη για να ορθοποδήσουν.Σηκωθηκαν τοσο ορθιοι που κρυβουν τον ηλιο απο τους υπολοιπους.Ξερετε,όμως,πως καλώς ή κακώς,εκείνη τη μέρα,πάλι εμείς θα είμαστε αυτοί που θα λέμε "μην τα σταυρώνετε τα παιδιά,ίσως κάτι εξηγεί το οτι δεν είναι δεκτικοί".Το αν η κοινωνια,η οποια θα αποτελείται κι απο ομοφυλόφιλους,φερθει οπως φερεται η κοινωνια με τη σημερινη της συσταση,δεν μπορω να το γωρίζω.Τις αλλαγές τις θεωρώ σιγουρες.Τα υπολοιπα θα τα δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι οι ναζι κι οι σατανιστες διαφορετικοι ηταν.ΣΕΒΑΣΜΟ αξιζει μονο οποιος δε θηγει με τη διαφορετικοτητα του συανθρωπους του Αγγελε.
οι ομοφυλοφιλοι μια χαρα καταπιεζουν τους ετρο εκει που εχουν δυναμη..
και εδω ολοι φοβικο με λενε..
επειδη απλα δεν πιστευω οτι η ομοφυλοφιλια ειναι φυσιολογικη..αυτο δεν ειναι προσβολη?

μια ζωη ειμουν πολυ διαφορετικος απο το μεσο ορο,,παντα εγω ειμουν ο οπισθοδρομικος ,ενω οι αλλοι λεγανε την ομοφυλοφιλια απλα"επιλογη"
απο το σχολειο μεχρι σημερα..ή απλα δεν σχολιαζαν,,εγω ημουν ο περιεργος ο γραφικος..που γελαγαν συχνα μαζι μου.

οποτε μην κανετε διαφοροι εδω μεσα κυρηγματα σεβασμου στη διαφορετικοτητα,,οταν εσεις οι ιδιοι τα αναιρειτε..
η πολυ διαφορετικοτητα απο το μεσο ορο ποναει,,αλλα ,οι διαφοροι "προοδευτικοι την δεχονται μονο στα λογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top