Η επικαιρότητα εν συντομία

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Οι Ισλανδοί αρνούνται να πληρώσουν τα χρέη τους σε Βρετανία και Ολλανδία
Οι Ισλανδοί απέρριψαν για δεύτερη φορά να πληρώσουν χρέη ύψους 4 δισεκ. ευρώ προς το Ηνωμένο Βασίλειο και την Ολλανδία, που είχαν λάβει μετά την κατάρρευση των τραπεζών της χώρας το 2008. Σε δημοψήφισμα που διενεργήθηκε στη νησιωτική σκανδιναβική χώρα, το 58% των ψηφοφόρων ψήφισε κατά της αποπληρωμής των δανείων, αντί 42% που ψήφισαν υπέρ. Αμέσως μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η πρωθυπουργός της χώρας, Γιοχάνα Σιγκουρνταρντοτίρ τόνισε πως το «ΟΧΙ» θα δημιουργήσει κλίμα οικονομικής αβεβαιότητας για την Ισλανδία που θα διαρκέσει ένα με δύο χρόνια και ανέφερε: «Πρέπει να κάνουμε τα πάντα προκειμένου να αποτρέψουμε το πολιτικό και οικονομικό χάος, που θα προκύψουν ενδεχομένως από το αποτέλεσμα».
Η Ισλανδία πήρε το δάνειο όταν η Βρετανία και η Ολλανδία αποζημίωσαν τους πολίτες τους που έχασαν τις καταθέσεις τους στη διαδικτυακή τράπεζα Icesave, μία από τις τρεις που κατέρρευσε στα τέλη του 2008.
Το ισλανδικό κοινοβούλιο είχε εγκρίνει σχέδιο αποπληρωμής του δανείου, που είχαν συμφωνήσει με τους δανειστές τον Δεκέμβριο, ωστόσο ο πρόεδρος της χώρας αρνήθηκε να υπογράψει το σχετικό νομοσχέδιο.
Η Βρετανία και η Ολλανδία δήλωσαν απογοητευμένοι μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(Αν νομίζει κάποιος ότι ταιριάζει καλύτερα στα ανέκδοτα και αστεία κειμενάκια, ας το μεταφέρει... :whistle:)

Δηλώσεις Άνθιμου για τον Παναγιώτη Ψωμιάδη:

"Η περίπτωση του Παναγιώτη Ψωμιάδη, μου θύμισε το παλιό “αναγνωστικό” του δημοτικού σχολείου που έλεγε: “Τον πιστό φίλο εν κινδύνοις γιγνώσκεις”. Και αυτή η περίπτωση είναι χαρακτηριστική, γιατί δίδει τη δυνατότητα στον Π. Ψωμιάδη να γνωρίσει πραγματικά ποιοί είναι οι καλοί και πιστοί του φίλοι. Εν τω προκειμένω, από πλευράς δικαστικής, δεν έχουμε δικαίωμα να υπεισέλθουμε στην ουσία της υπόθεσής του, ούτε γνωρίζουμε λεπτομέρειες. Ομως από την άλλη πλευρά, είναι τεράστιο θέμα ηθικής φύσεως και νοιώθω την ανάγκη αυτό ακριβώς να το μεταφράσω σε προσωπικά αισθήματα: Με τον Π. Ψωμιάδη, ως νομάρχη και ως περιφερειάρχη, γνωριζόμεθα επτά χρόνια. Η συνεργασία μας, τόσο από την πλευρά μας της τοπικής Εκκλησίας όσο και από τη δική του ως εκπροσώπου του κράτους ήταν υποδειγματική και εξυπηρετική για τις ανάγκες όλων των πολιτών, ανεξαρτήτως κομματικών πεποιθήσεων και άλλων διακρίσεων.


Ειδικά, αυτή τη στιγμή προσωπικά και ηθικά, συμπαρίσταμαι με όλη μου τη ψυχή στην περιπέτειά του και θεωρώ ότι είναι μία ιστορία που θα μπορούσε να είχε προληφθεί. Επί πλέον πιστεύω ότι η κοινωνική συνείδηση των πολιτών του συμπαρίσταται. Ο δοκιμαζόμενος πολιτικός αυτός άνδρας, άλλωστε, είναι απόλυτα συμπαθής. Και έχω την εντύπωση ότι η γενική κατάσταση της ψυχικής διάθεσης των Ελλήνων πολιτών εξαιτίας της μεγάλης περιπέτειας της οικονομικής κρίσης και των σκληρών συνεπειών της, έχει μειώσει τις αντιδράσεις αλληλεγγύης προς τον δοκιμαζόμενο φίλο μας, γεγονός που θα ήταν για εκείνον σημαντική ενίσχυση στον ανηφορικό δρόμο που ήδη έχει αρχίσει να παίρνει. Θέλω να σημειώσω ότι ο κ. Ψωμιάδης, κατά την άποψη μου, είναι ένα γνήσιο πρόσωπο που βγήκε από τα σπλάχνα του λαού και πορεύεται με το λαό. Δεν έχω ακούσει ποτέ το παραμικρό εναντίον του. Άλλωστε, τώρα όλοι μεν λυπούνται για την περιπέτειά του, αλλά οι συνθήκες μειώνουν τη διάθεση των φιλικών εκδηλώσεων.


Θυμάμαι στην επτάχρονη συνεργασία μας την συμπεριφορά του απέναντι στο μεγάλο τοπικό αλλά και εθνικό μας θέμα: Την υπόθεση της Μακεδονίας. Από την πρώτη μέρα και μέχρι σήμερα ο Π. Ψωμιάδης είναι ένας ειλικρινέστατος Έλληνας πατριώτης που δεν είναι διατεθειμένος σε καμιά περίπτωση να νοθεύσει τα πατριωτικά του αισθήματα για την Μακεδονία και την Ελλάδα έναντι οποιουδήποτε τιμήματος. Αυτό το λέω για να τονίσω ότι είναι άνδρας σταθερός και εδραίος στις απόψεις του, κάτι που είχα πολλές ευκαιρίες βέβαια να διαπιστώσω. Ολα αυτά που του συμβαίνουν σήμερα είναι μία ατυχής ιστορία, η οποία όμως βλάπτει όλη την κοινωνική ισορροπία και την ειρήνη του λαού μας. Γι’ αυτό, προσεύχομαι να τον φωτίσει ο Θεός γιατί ξέρω ότι έχει βαθιά εσωτερική πίστη.


Ομως, θέλω να επισημάνω ιδιαίτερα ότι η περίπτωση Ψωμιάδη μας διδάσκει κάτι σημαντικό, ότι όλοι όσοι ασκούμε υπεύθυνα λειτουργήματα που έχουν συνέπειες στο λαό μας πάντοτε διατρέχουμε τον κίνδυνο, κάπου, χωρίς να το θέλουμε, να παραβούμε τα αυστηρά όρια της νομιμότητας και να πληρώσουμε τις συνέπειες οι οποίες φυσικά δεν θα μας αξίζουν.


Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι εγώ θα συνεχίσω να συνεργάζομαι μαζί του αλλά μέσα από την ψυχή μου εύχομαι να υπάρχει έκβαση στην υπόθεση του που θα τον αναπαύσει."

Και το καλύτερο σχόλιο (κατά την ταπεινή μου γνώμη):

Βαγγέλης Βλάχος
Με όλον τον σεβασμό και την εκτίμηση στο προσωπό σας Σεβασμιότατε, αλλά τι να πει κανείς? Ο Καρατζαφέρης στο πλευρό του Ψωμιάδη, η ΝΔ στο πλευρό του Ψωμιάδη, εσείς επίσης .
Καλά αυτός ο κύριος δεν δικάστηκε από την ελληνική δικαιοσύνη? Δεν δικάστηκε για παράνομη πράξη σύμφωνα με το σύνταγμα και τους νόμους του κράτους και βρέθηκε ένοχος?
Τι συμπαράσταση λοιπόν Σεβασμιότατε και Κε Καρατζαφέρη και Κε Σαμαρά. εσείς δεν είστε που διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας να αποδοθεί δικαιοσύνη και να δικαστούν οι μιζαδόροι οι προστάτες οι κλέφτες και εν πάση περιπτώσει όλοι αυτοί που λόγω αξιώματος και θέσεως παρανομούσαν ατιμωρητί ?
Σέβεστε κύριοι τις αποφάσεις της ελληνικής δικαιοσύνης ή τις γράφετε στα παλιά σας υποδήματα?
Για ποια πολιτική δίωξη μας παραμυθιάζετε πάλι ,δεν πρέπει η δικαιοσύνη να αποδίδεται εξ ίσου και στον απλό και ταλαίπωρο λαό και στους έχοντας δύναμη και πολιτική ισχύ ή δυο μέτρα δύο σταθμά αναλόγως την περίπτωση και τα πρόσωπα?
Και είναι αρκετός λόγος ότι κάποιος είναι συμπαθής ώστε η δικαιοσύνη και ο νόμος να τον εξαιρούν?
Δεν αντιλαμβάνεστε επιτέλους ότι οι επιλογές σας αυτές προκαλούν ( για ακόμα μια φορά ) το λαϊκό αίσθημα και την οργή των ελλήνων που έχουν καταταλαιπωρηθεί και πληρώνουν πανάκριβα το σαθρό μεροληπτικό πολιτικό σύστημα, την ατιμωρησία και ασυλία των ισχυρών και την προστασία ημετέρων για μικροπολιτικούς λόγους, που οδήγησαν την χώρα στην δεινή κατάσταση που βρίσκεται ή το λαϊκό αίσθημα το γράφεται και αυτό ακριβώς στα ίδια υποδήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Και το καλύτερο σχόλιο (κατά την ταπεινή μου γνώμη)

Για μένα το καλύτερο είναι αυτό :) :

Σταύρος Σταύρου
Εγώ γνωρίζω πάτερ ως γέννημα θρέμα της Θεσσαλονίκης ότι ελάττωσε το πρόστιμο όχι σ' έναν πτωχό πρατηριούχο αλλά ότι η οικογενειακή αλυσίδα πρατηρίων καυσίμων που συντηρούσε ο κύριος αυτός παρείχε νοθευμένα καύσιμα επί σειρά ετών, δις χάλασε το αυτοκίνητό μου εξαιτίας του. Όσο δε για τη θέση σας δεν συνάδει με την χριστιανική πίστη και ηθική. Ως πνευματικός πατέρας έχετε το δικαίωμα της συγχώρεσης προς τον αμαρτωλό κ. Ψωμιάδη, αλλά ωφείλεται να προστατεύσεται κι εμάς από τους απατεώνες αυτού του είδους που εκμεταλλεύονται τη μεγαλοθυμία σας. Τα μπουζούκια, οι χορεύτριες, η νύχτα και η λαικοκουλτούρα ως πρότυπα από την τοπική εξουσία δεν βοηθούν στην πνευματική ανάταση των πολιτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΝΕΙΩΝ 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011
Η φετινή Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων είναι αφιερωμένη στο νερό
πρόγραμμα εκδηλώσεων
Ως Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων ορίστηκε η 18η Απριλίου από την UNESCO το 1983
αφίσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

Τελικά τίποτα δεν ξεφεύγει από το άγρυπνο "μάτι" της κάμερας.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και τα ανέκδοτα συνεχίζονται...



Η σύζυγος Πάγκαλου απαιτεί αποζημίωση ύψους 300.000 ευρώ

Αγωγή κατά μιας κατοίκου της Κερατέας κατέθεσε η σύζυγος του Αντιπρόεδρου της Κυβέρνησης Θεόδωρου Πάγκαλου, κ. Χριστίνα Χριστοφάκη, για όσα είπε η κάτοικος σε πρόσφατη εκπομπή του Λάκη Λαζόπουλου, ζητώντας μάλιστα από την ενάγουσα το ποσό των 300.000 ευρώ και την κράτησή της για 12 μήνες!

Όπως προκύπτει από την αγωγή που υπέβαλλε η κ. Χριστοφάκη κατά της Ελευθερίας Ψυχογιού, η πρώτη θεωρεί απαξιωτικό να την αποκαλούν με το επώνυμο του συζύγου της, αφού τονίζει ότι αναφέρθηκε σκόπιμα στην ίδια με το επώνυμο του συζύγου της (Παγκάλου) με σκοπό να την απαξιώσει!

Τα ακριβή λόγια της Ελευθερίας Ψυχογιού στην εκπομπή ήταν τα εξής: «Ως κάτοικοι του Δήμου Σαρωνικού (…) καταγγέλλουμε την κυρία Παγκάλου η οποία καταψήφισε την στήριξη στην Κερατέα. Διότι εμείς δεν φάγαμε μαζί τα λεφτά, διότι εμείς δεν φάγαμε μαζί τον Οτσαλάν, διότι και εμείς δεν φάγαμε και εκείνο το παιδάκι που δεν πρόλαβε να γεννηθεί και η καρδούλα του σταμάτησε να χτυπάει την Τρίτη που μπήκαν τα ΜΑΤ στην Κερατέα».

Όπως αναφέρει στην αγωγή της η κ. Χριστοφάκη, «η εναγόμενη εξαπέλυσε στοχευμένη, αήθη και απρόκλητη επίθεση εναντίον μου με τη χρήση άκρως συκοφαντικών και ψευδών ισχυρισμών που ως στόχο είχαν να με εμφανίσουν ως ηθικό ή φυσικό αυτουργό της απώλειας ενός κυοφορ ούμενου παιδιού αφετέρου δε, ως άνθρωπο ανήθικο. Διεφθαρμένο και αδιάφορο για τα κοινωνικά δρώμενα της περιοχής. Ακόμα η εναγόμενη επιχείρησε να ταυτίσει τις επιλογές και τις ενέργειές μου με αυτές του συζύγου μου Θεόδωρου Πάγκαλου με τελικό σκοπό να πλήξει βάναυσα την τιμή και την υπόληψή μου και να αμαυρώσει την εικόνα μου ως πολιτικού προσώπου που ασχολείται με τα κοινά του τόπου του».

Το πρόβλημα της κυρίας Χριστοφάκη είναι λοιπόν ότι «η εναγόμενη επιχειρεί με ειρωνικό τρόπο να με ταυτίσει με τον σύζυγό μου και τις πολιτικές του επιλογές, θίγοντας έτσι την εν γένει προσωπικότητά μου», ενώ αντικρούει στην αγωγή της τις κατηγορίες αναλυτικά.

Παρατίθεται η απάντηση της εναγόμενης κ. Ελευθερίας Ψυχογιού.
«Η σύζυγος του κ. Παγκάλου επέλεξε για τους δικούς της λόγους, παραφράζοντας τα λεγόμενα μου, υποθέτοντας ότι αναφέρομαι στο πρόσωπό της, να μου κάνει αγωγή ζητώντας μου το ποσό των 300.000 ευρώ και την προσωρινή μου κράτηση διάρκειας δώδεκα μηνών. Ο σύζυγος μου ονομάζεται Βλαβιανός. Ουδέποτε θα θεωρούσα ότι θίγεται η τιμή και η αξιοπρέπεια μου εάν με αποκαλούσε κάποιος κυρία Βλαβιανού.
Πέραν τούτου έχω κάθε δικαίωμα ως πολίτης να ισχυρίζομαι ότι δεν έφαγα τα λεφτά κανενός, ότι δεν συμμετείχα στην παράδοση του Οτσαλάν στις τουρκικές αρχές και βεβαίως ότι δεν ευθύνομαι για το θάνατο κανενός παιδιού ή εμβρύου.
Σημειωτέον, την ημέρα της εκπομπής ήταν κι η μαύρη επέτειος της παράδοσης του Οτσαλάν, που σύμφωνα με δημοσιεύματα εδιώχθη από το σπίτι του Έλληνα Πρέσβη στο Ναϊρόμπι από τον κ. Μπόμπο που για μεγάλο χρονικό διάστημα ηγείτο των επιχειρήσεων των ΜΑΤ στην Κερατέα .
.
Η ελευθερία της έκφρασης καθώς κι η διεκδίκηση, η αγωνία κι ο αγώνας για μια καλύτερης κοινωνίας είναι δικαίωμα και καθήκον κάθε πολίτη.
Όσοι αρνούνται το δικαίωμα αυτό καταζητούνται απ ό την σύνεση, τη λογική και την δημοκρατία. Θα συνεχίσω λοιπόν με το ίδιο σθένος να συμμετέχω στα κινήματα εκφράζοντας ελεύθερα την γνώμη και την άποψη μου, σεβόμενη το Σύνταγμα ,αρνούμενη να συμβιβαστώ ή να υποκύψω σ εκβιασμούς, εκφοβισμούς και τακτικές που δεν τιμούν την δημοκρατία κι εκτρέφουν "τέρατα" όπως λέει κι ο Μ. Χατζιδάκης.

Πιο συγκεκριμένα ο Μάνος Χατζιδάκης είπε: «Από την ώρα που ο Φρανκεστάιν γίνεται στόλισμα νεανικού δωματίου, ο κόσμος προχωράει μαθηματικά στη εκμηδένισή του. Γιατί δεν είναι που σταμάτησε να φοβάται, αλλά συνήθισε να φοβάται.
Κι εγώ με τη σειρά μου δεν φοβάμαι τίποτα περισσότερο, απ' το μυαλό της κότας. Απ' το να υποχρεωθώ να συνομιλήσω με μια κότα ή μ' ένα σκύλο, ή τέλος πάντων, μ' ένα ζώο δυνατό που βρυχάται. Τι να τους πως και πώς να τους το πω. Και μήπως δεν είναι εξευτελισμός, αν επιχειρήσω να μεταφράσω ή να καλύψω τις σκέψεις μου, κάτω από φράσεις και ηλίθια νοήματα, για να καθησυχάσω τυχόν τη φιλυποψία μας κότας, που όμως έχει άνωθεν τοποθετηθεί για να μας ελέγχει και να μας καθοδηγεί;
Η υποταγή, ή ο εθισμός σε μια τέτοια συνύπαρξη, ή συνδιαλλαγή, δεν προκαλεί τον κίνδυνο της αφομοίωσης ή της λήθης, του πως πρέπει, του πως οφείλουμε να σκεφτόμαστε, να πράττουμε και να μιλάμε;
Αναμφισβήτητα αρχίσαμε να το ανεχόμαστε. Και η ανοχή, πολλαπλασιάζει τα ζώα στη δημόσια ζωή, τα ισχυροποιεί και τα βοηθά να συνθέσουν με ακρίβεια τη μορφή του τέρατος, που προΐσταται, ελέγχει και μας κυβερνά.
Το τέρας είχε αρχίσει να κυκλοφορεί. Οι οδοκαθαριστές άρχιζαν την παράστασή τους με Σαίξπηρ, Σίλλερ και Αισχύλο , μιασ και ανήκουν δικαιωματικά στο υπουργείο Πολιτισμού. Χορός από τραβεστί, ψάλλει τα χορικά του Θεοδωράκη και αποσύρεται εις τας μικράς οδούς, χορεύοντας συρτάκι. Τουρίστες Γάλλοι, Άγγλοι κι' Ελβετοί παρακολουθούν κι ανατριχιάζουν μπρος σ' αυτό το παραδοσιακό μας μεγαλείο. Το τέρας γίνεται γελοίο και κυκλοφορεί ανενόχλητο από Ωδείο σε Ωδείο. Η κλασσική μας Μουσική γίνεται Μαγειρείο. Κι όλος ο κόσμος απαιτεί επιδόματα ειδικά από το Δημόσιο Ταμείο.
Το ερώτημα περνάει απ' τις ηλεκτρικές εφημερίδες της κεντρικής πλατείας. Πως θα αντιδράσουμε και πως δε θα συμβιβαστούμε με το τέρας;
Θυμάστε τι έγινε στην «Ερωφίλη». Ο κόσμος της είχε για βασικές αξίες, το ήθος, την αλήθεια και την ομορφιά. Κι έτσι όταν παρουσιαζότανε η μορφή του τέρατος, αναστάτωνε το κοινό αίσθημα, εκ βαθέων, και προκαλούσε απρόσμενη, άμεση και καθοριστική αντίδραση. Μόλις ο Βασιλιάς έβγαλε τον μανδύα του μεγαλείου και το προσωπείο του αγαθού αρχηγού πατέρα, κι εφάνη στο πρόσωπό του η μορφή του τέρατος, ο Χορός, από γυναίκες, ορμά πάνω του, τον ποδοπατά, τον θανατώνει και τον εξαφανίζει.
Αυτό σημαίνει πως ο χορός των γυναικών αυτών, και δεν φοβήθηκε, αλλά και πως δεν μπορούσε ποτέ να μοιάσει με το πρόσωπο του τέρατος."
Μάνος Χατζιδάκις Κυριακή, 30 Ιουλίου 1978

Υ.Γ :Δεδομένου ότι η ηλιθιότητα κι η βλακεία είναι απρόβλεπτες και έχουν την τάση να τείνουν στο άπειρο, ελπίζω η αναφορά μου στον αείμνηστο Μ. Χατζιδάκη να μην γίνει αφορμή για να μου επιδοθεί άλλη μία αγωγή. Αν και κάποιοι με την ανοησία , την αλαζονεία και το έλλειμμα τσίπας , που τους δέρνει δεν αποκλείεται να ζητήσουν τα «ρέστα» ακόμη κι από τον Χατζιδάκη»….

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κίνα: Πουλάνε ζωάκια μέσα σε μπρελόκ!

Ένα από τα πιο κακόγουστα και απάνθρωπα αντικείμενα, πωλείται αυτή τη στιγμή στους δρόμους της Κίνας. Μικροπωλητές εμπορεύονται μπρελόκ που περιέχουν ζωάκια σφραγισμένα σε διάφανα σακουλάκια που δεν πρόκειται να ζήσουν παραπάνω από μερικές ώρες.

Αυτό το αποτρόπαιο έγκλημα που στοιχίζει τη ζωή σε πολλά μικρά ζώα, όπως χελώνες του νερού που βρίσκονται παγιδευμένες σε μικρά άχρηστα μπρελόκ, συμβαίνει στην Κίνα και έχει γίνει πολύ δημοφιλές τις τελευταίες μέρες,

Πηγή: queen.gr



Πριν λίγο καιρό είχα δει σε φωτογραφίες χασάπικο σκύλων με γδαρμένους σκύλους στη βιτρίνα.
Τι άλλο θα δούμε από την Κίνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα,,ποσο απανθρωπη και σκληρη κοινωνια ειναι η κινεζικη?:confused:
(εδω εκτελουνται ανθρωποι για πλακα,,στα χελωνακια θα κωλώσουν?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
<<έφυγε ο borat>>
από το στέκι για μια μέρα και δεν ξέρω τι να κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
<<έφυγε ο borat>>
από το στέκι για μια μέρα και δεν ξέρω τι να κάνω
να περιμενεις να γυρισει...εντωμεταξυ μπορεις να βαψεις τα νυχια σου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
«Έφυγε» ο Νίκος Παπάζογλου
Μια ακόμη μεγάλη απώλεια για το ελληνικό τραγούδι.

Έφυγε την Κυριακή το πρωί από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου έπειτα από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο.

Ο δημοφιλής τραγουδοποιός κατέληξε σε ηλικία 63 ετών λίγο διάστημα μετά το θάνατο του καλού του φίλου και στενού συνεργάτη Μανώλη Ρασούλη.

Χτυπημένος από την επάρατη νόσο, ο Νίκος Παπάζογλου τον τελευταίο καιρό αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας και υποβάλλονταν σε χημειοθεραπείες.

Ο Νίκος Παπάζογλου ξεκίνησε πολύ νωρίς την καριέρα του στο τραγούδι, έγινε ωστόσο γνωστός μετά τη συνεργασία του με τον Μανώλη Ρασούλη και τον Νίκο Ξυδάκη, στα τέλη της δεκαετίας του ΄70. Ο δίσκος τους «Η εκδίκηση της γυφτιάς» υπήρξε καθοριστικής σημασίας, καθώς άλλαξε τις αντιλήψεις για το λαϊκό τραγούδι στην Ελλάδα.

Συνεργάστηκε με πολλούς συνθέτες, στιχουργούς και τραγουδιστές, ενώ στο στούντιό του στη Θεσσαλονίκη ηχογράφησαν πολλοί γνωστοί καλλιτέχνες.

https://www.skai.gr

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έφυγε από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου

Έφυγε την Κυριακή το πρωί από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου έπειτα από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο.

Ο δημοφιλής τραγουδοποιός απεβίωσε σε ηλικία 63 ετών, λίγο διάστημα μετά το θάνατο του καλού του φίλου και στενού συνεργάτη Μανώλη Ρασούλη.

Χτυπημένος από την επάρατη νόσο, ο Νίκος Παπάζογλου τον τελευταίο καιρό αντιμετώπιζε προβλήματα υγείας και υποβάλλονταν σε χημειοθεραπείες.

Ο Νίκος Παπάζογλου ξεκίνησε πολύ νωρίς την καριέρα του στο τραγούδι, έγινε ωστόσο γνωστός μετά τη συνεργασία του με τον Μανώλη Ρασούλη και τον Νίκο Ξυδάκη, στα τέλη της δεκαετίας του ΄70. Ο δίσκος τους «Η εκδίκηση της γυφτιάς» υπήρξε καθοριστικής σημασίας, καθώς άλλαξε τις αντιλήψεις για το λαϊκό τραγούδι στην Ελλάδα.

Συνεργάστηκε με πολλούς συνθέτες, στιχουργούς και τραγουδιστές, ενώ στο στούντιό του στη Θεσσαλονίκη ηχογράφησαν πολλοί γνωστοί καλλιτέχνες



πρέπει να ήταν ο πρώτος έλληνας που είχα δει σε συναυλία
με Κανά και Περίδη , με το γνωστό μαντήλι , καπνούς και ηλεκτρικές κιθάρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Δεν το πιστευω...:eek::eek::eek:..ασε που δειν φανταζομουν οτι ηταν 63 χρονων..πωπω..κριμα πραγματικα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Έφυγε από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου





πρέπει να ήταν ο πρώτος έλληνας που είχα δει σε συναυλία
με Κανά και Περίδη , με το γνωστό μαντήλι , καπνούς και ηλεκτρικές κιθάρες
Με πρόλαβες....-έψαχνα το θέμα επικαιρότητα-

καλή αντάμωση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
πραγματικα λυπαμαι παρα παρα πολυ για το θανατο αυτου του ΜΕΓΑΛΟΥ ανθρωπου και καλλιτεχνη.
ειχα την τυχη και την ευτυχια να τον γνωρισω απο κοντα οπως και τον αλλο ΜΕΓΑΛΟ το Μανωλη Ρασουλη.
καλο ταξιδι να εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
:( :( :( καλο ταξιδι νικο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Έφυγε από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου





πρέπει να ήταν ο πρώτος έλληνας που είχα δει σε συναυλία
με Κανά και Περίδη , με το γνωστό μαντήλι , καπνούς και ηλεκτρικές κιθάρες

Καλο ταξιδι σε εναν ξεχωριστο Ελληνα καλλιτεχνη...ειμαι ακομη σοκαρισμενη ...Ευχομαι το ταξιδι του στην γλυκεια αιωνιωτητα να ειναι ευχαριστο,γαληνιο, γεματο μελωδιες και ο ιδιος να ειναι ενα αστρο λαμπερο που θα κοιτα το Αυγουστιατικο φεγγαρι ..
https://youtu.be/pOoDPwJg8xI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.


R.I.P.
πς: έμεινε πλέον μόνος ο Ξυδάκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αστυνομία: «Οι γυναίκες να μην κυκλοφορούν μετά τη δύση του ηλίου» !!!


Διαβάζουμε στον «Οδηγό του Πολίτη», που εκπονήθηκε από την Ελληνική Αστυνομία και δημοσιεύει σήμερα το “Πρώτο Θέμα” «χρήσιμες συμβουλές για γυναίκες»:
«Η περιοχή έξω από την κύρια είσοδο της κατοικίας σας πρέπει να είναι φωτισµένη σωστά ώστε να µην υπάρχουν σκοτεινές σκιές όπου θα μπορούσε κάποιος να κρυφτεί»
Αν δεν είναι φωτισμένη, εκτός από τα παράπονα τους στο Δήμαρχο, να κυκλοφορούν με φακό;
Βεβαιωθείτε ότι στην κύρια πόρτα υπάρχει ‘µατάκι’ έτσι ώστε να βλέπετε ποιος είναι στην πόρτα σας πριν ανοίξετε .
Αν δεν υπάρχει «ματάκι»,ή αν το ταπώσουν, τι κάνουμε; Μένουμε στο σπίτι μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία;
Να έχετε κλειστές τις κουρτίνες, ώστε οι άνθρωποι να µην βλέπουν µέσα το σπίτι σας, ιδιαίτερα τη νύχτα.
Ένα σκασμό λεφτά είχαμε δώσει για τις «αραχνοΰφαντες», να τις αλλάξουμε να γυρίσουμε στα χοντρά υφάσματα πάλι;
Να µην εισέρχεστε σε ένα ασανσέρ µε κάποιον που δεν γνωρίζετε. Εάν το κάνετε φροντίστε να παραμείνετε κοντά στην πόρτα του ασανσέρ και εντός εμβελείας του πίνακα ελέγχου.
Αν μένετε σε πολυκατοικία με καμιά τριανταριά διαμερίσματα, φροντίστε να τους γνωρίσετε όλους, καθώς και τους συγγενείς τους φίλους και τους κουμπάρους τους…
«Όταν βρίσκεστε µακριά από το σπίτι µόνη . Πάντοτε κάποιος γνωστός να γνωρίζει ακριβώς που είστε, ώστε σε περίπτωση ανάγκης αν πρέπει να τηλεφωνήσει κάποιος για βοήθεια, να ξέρει την επακριβή θέση . Ποτέ µην δεχθείτε να σας µεταφέρει ένας ξένος και ποτέ µην κάνετε auto-stop.»
Αν είναι πάντα κάποιος να γνωρίζει που βρίσκονται οι γυναίκες, αυτό είναι το τέλος των παράνομων σχέσεων…
Όταν εισέρχεστε στο αυτοκίνητό σας: Να κρατάτε ήδη το κλειδί στο χέρι σας, έτσι ώστε να µη χάνετε χρόνο ψάχνοντας για το κλειδί.
Ήξερα για σπίτια με το «κλειδί στο χέρι». Τώρα θα δούμε και κυρίες..
Όταν περπατάτε στο δρόµο. Να δείχνετε αυτοπεποίθηση και δραστήρια . Να φροντίσετε να µείνετε µακριά από στενά σοκάκια ή σκοτεινούς δρόµους. Να µην πηγαίνετε µε τα πόδια µετά τη δύση του ηλίου. Πάρτε ένα ταξί ή ζητήστε από ένα φίλο να σας µεταφέρει.
Περπάτημα με στυλ «είναι κεφάτη, γυρίζει από του Βερόπουλου», όσο είναι μέρα. Μετά τη δύση του ηλίου απαγορεύεται η κυκλοφορία άνευ συνοδείας…
Σε κοινωνικές εκδηλώσεις.Να µην δέχεσθε κέρασµα ποτών από αγνώστους. Ακόµη και αν γνωρίζετε το πρόσωπο, είναι καλύτερα να ζητήστε από το σερβιτόρο ή το µπάρµαν ποτά που είναι κλειστά, όπως µπύρα κλπ . Εάν έχετε αφήσει το ποτό σας αφύλακτο ακόµη και για µισό λεπτό να µην πιείτε ξανά ούτε µια γουλιά από το ποτό αυτό.
Προβλέπεται να λανσαριστεί το νέο προϊόν μπύρα-μινιατούρα-σφηνάκι. Επίσης αναμένεται αύξηση των θέσεων εργασίας, καθώς ανοίγει το επάγγελμα «φύλακες αλκοολούχων και μη ποτών».
Ωρέ που πάμε, που πάμε…
Η κατάντια δεν έχει τέλος.

αντι να στειλουν τους ματατζηδες στο δρομο να φυλανε τους ανθρωπους και τις γυναικες,,-και χωρις στολη αμα λαχει-βρηκαν τη λυση..
γυναικες φυλακιστειτε μεσα,,,,που παααμεεε..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top