Φωτογραφίες που τραβήξαμε

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.

Είχα κάνει φίλο τον "καπετάνιο"¨στο καραβάκι της φώτο σου . Κοίτα τσαχπινιά και σκέρτσο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC03390.JPG
    DSC03390.JPG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 127
  • DSC03323.JPG
    DSC03323.JPG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 124
  • DSC03369.JPG
    DSC03369.JPG
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 117
  • DSC03349.JPG
    DSC03349.JPG
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 116
  • DSC03404.JPG
    DSC03404.JPG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 120
  • DSC03409.JPG
    DSC03409.JPG
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 126

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Είχα κάνει φίλο τον "καπετάνιο"¨στο καραβάκι της φώτο σου . Κοίτα τσαχπινιά και σκέρτσο :D
Είναι φανταστικά..:)

Εσύ πότε πήγες? Πέρυσι το καλοκαίρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
:yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_0297.jpg
    DSC_0297.jpg
    259.6 KB · Εμφανίσεις: 121

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


με τη νέα φωτογραφική μηχανή..... με γειά μου....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ζήλεψα τον D_G χαχαχαχαχα!!!!





Δίπλα στη στάση του λεωφορείου πολλές μαργαρίτες και ζουζουνάκια.....
Για να περάσει η ώρα έπαιζα με το κινητό μου.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κωνσταντινούπολη

Στην Παναγία την Μπαλουκλιώτισσα:
P4260070.JPeG P4260078.jpeg

Κουραζιέρα (όπως έλεγε κι ο Μίμης, ο ξεναγός μας :P) στον Βόσπορο και στα Πριγκιποννήσια:
DSC02380.JPeG P4260130.JPeG P4260126.JPeG

Η Θεολογική Σχολή της Χάλκης, όπως φαίνεται από το λιμάνι:
P4270145.JPeG

Μέσα στη Θελογική Σχολή (που είναι έτοιμη να ανοίξει ανά πάσα στιγμή, παρ' όλο που είναι κλειστή εδώ και 40 χρόνια) και η θέα από εκεί:
P4270217.JPeG P4270173.JPeG

Το άγαλμα του Κεμάλ (επίσης στην Θεολογική Σχολή) και η άμαξα που μας ανέβασε εκεί πάνω:
P4270212.JPeG P4270222.JPeG

Ένας παραδοσιακός φούρνος στο νησάκι της Χάλκης (η Τουρκική σημαία υπήρχε παντού, λες και θελαν να μας κάνουν να χωνέψουμε για τα καλά ότι βρισκόμαστε σε τουρκικά εδάφη):
P4270223.JPeG

Στο λιμάνι της Χάλκης με τα εντυπωσιακά παγκάκια:
P4270226.JPeG P4270230.JPeG

Ο Άγιος Γεώργιος ο Κουδουνάς στην Πρίγκηπο (μεγάλος και κουραστικός ο δρόμος για να φτάσουμε ως εκεί, αλλά άξιζε):
P4270234.JPeG

Ένας παραδοσιακός κουλουράς:
DSC02299.JPeG

Ένα εντυπωσιακό τζαμί, όπως φαινόταν από το καραβάκι στο Βόσπορο:
P4270245.JPeG

Ο Αιγυπτιακός οβελίσκος στον Ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης:
P4280263.JPeG

Μπαίνοντας στο Μπλε Τζαμί και μία πανέμορφη γατούλα που καθόταν και χάζευε νωχελικά τους επισκέπτες:
P4280273.JPeG P4280278.JPeG

Το εσωτερικό του Μπλε Τζαμιού (ας με συγχωρέσει ο Αλλάχ, αλλά η βρώμα εκεί μέσα ήταν απερίγραπτη... δεν θα ξανάμπαινα ούτε σε 10 χρόνια...:P):
P4280288.JPeG

Βγαίνοντας από το Μπλε Τζαμί! Ένας υπέροχος κήπος με την σημαία της Τουρκίας (και πάλι) και ένα ζευγάρι μουσουλμάνων, με τη γυναίκα να φοράει τη χαρακτηριστική μπούρκα που αφήνει ακάλυπτα μόνο τα μάτια της:
P4280299.JPeG P4280314.JPeG

συνεχίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
...συνέχεια

Η Αγιά Σοφιά όπως φαινόταν βγαίνοντας από το Μπλε Τζαμί και το εσωτερικό της όπως φαίνεται από τον γυναικωνίτη (συγκεκριμένα, από τη θέση που στεκόταν η βασίλισσα) :
P4280308.JPeG P4280368.JPeG

Τα εκπληκτικά ψηφιδωτά της Αγιά Σοφιάς! Καμία σχέση οι φωτογραφίες με το να τα βλέπεις από κοντά! Είναι πραγματικά υπέροχα:
P4280333.JPeG P4280372.JPeG P4280379.JPeG P4280380.JPeG P4280390.JPeG

Η κολόνα στην οποία ήταν σκαλισμένη η μορφή του Κωνσταντίνου και η κολόνα με τα αρχικά του Ιουστινιανού και της Θεοδώρας (κάθε σημείο της Αγιά Σοφιάς είχε τη δική του ιστορία):
P4280343.JPeGP4280347.JPeG

Η Πλατυτέρα από το πιο κοντινό σημείο που μπορεί να τη δει κανείς (στην άκρη του γυναικωνίτη) και το Μπλε Τζαμί όπως φαίνεται από ένα παράθυρο (επίσης στο γυναικωνίτης της Αγίας Σοφίας):
P4280381.JPeG P4280375.JPeG

Στο Παλάτι Τοπ Καπί:
P4280396.JPeGP4280398.JPeGP4280402.JPeGP4280405.JPeGP4280408.JPeG

Στη Μονή της Χώρας:
P4280411.JPeGP4280428.JPeG

Στο Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως (η δεύτερη φωτογραφία δείχνει την πύλη έξω από την οποία κρέμασαν τον Πατριάρχη Γρηγόριο τον Ε'):
P4280436.JPeGP4280433.JPeG

Ένα σχολείο με παιδάκια, τα οποία φορούν ακόμα ποδιές (είναι υπέροχα! :D):
P4280430.JPeG

Και τέλος, μην ξεχάσω τα δωράκια σε όποιον τα υποσχέθηκα!
Σιντ, τα μπαχαρικά σου, κατ' ευθείαν από την Αιγυπτιακή αγορά (ξέρεις τι παζάρια έκανα για να τα πάρω; :P):
P4270249.JPeG

Και Άννα οι μπακλαβάδες σου (ελπίζω να σου φτάνουν:P):
P4270260.JPeG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Και Άννα οι μπακλαβάδες σου (ελπίζω να σου φτάνουν:P):
View attachment 37823

ΘΕΑ! Ευχαριστώ πολύ! :hug: Υπέροχες οι φωτογραφίες. Με βρήκες σε ώρα που αποζητούσα μια βόλτα κι εσύ μας χάρισες ταξίδι ολόκληρο! Thank you! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Υπέροχες φωτογραφίες!!! Να σε ρωτήσω όμως...είχε πάει μία γνωστή μου και μου είχε πει ότι η Αγ.Σοφία είναι πραγματικά τόσο καταθλιπτική με τις λεηλασίες που έχει υποστεί. Ισχύει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Υπέροχες φωτογραφίες!!! Να σε ρωτήσω όμως...είχε πάει μία γνωστή μου και μου είχε πει ότι η Αγ.Σοφία είναι πραγματικά τόσο καταθλιπτική με τις λεηλασίες που έχει υποστεί. Ισχύει;;;

Εμένα δεν μου φάνηκε τόσο καταθλιπτική, όσο μεγαλειώδης! Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως ήταν κάπως λυπηρό να βλέπεις τα τόσο υπέροχα ψηφιδωτά κατεστραμμένα, μα μαρτυρούσαν τόσο πολύ το μεγαλείο της που δεν μπορούσες να σταθείς σε αυτό! Απλά θαύμαζες! Το πιο λυπηρό από όλα για μένα ήταν οι προσθήκες των Τούρκων μέσα στην Αγία Σοφία (ένας άμβωνας, ένα ειδικό μέρος να κάθεται ο Σουλτάνος και κάτι τέτοια). Έμοιαζε σαν ιεροσυλία, μα σε καμία περίπτωση δεν μπορούσες να μείνεις μόνο σε αυτά, όταν έβλεπες τα τόσο προσεκτικά διαλεγμένα και ταιριαστά μάρμαρα της Αγίας Σοφίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ζήλεψα τον D_G χαχαχαχαχα!!!!





Δίπλα στη στάση του λεωφορείου πολλές μαργαρίτες και ζουζουνάκια.....
Για να περάσει η ώρα έπαιζα με το κινητό μου.....:P
Με κινητό έβγαλες τέτοιες φωτογραφίες ;;;
ΟΥΑΟΥ !!!!!!!!!!

Λόγω ημέρας σήμερα (Πρωτομαγιά), ανεβάζω μία που είναι και κόκκινη και ανοιξιάτικη.
(Πατώντας επάνω στην φωτογραφία μεγαλώνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Με κινητό έβγαλες τέτοιες φωτογραφίες ;;;
ΟΥΑΟΥ !!!!!!!!!!

Λόγω ημέρας σήμερα (Πρωτομαγιά), ανεβάζω μία που είναι και κόκκινη και ανοιξιάτικη.
(Πατώντας επάνω στην φωτογραφία μεγαλώνει).

ναι!!!! κι όμως με αυτό το μικρό κινητούλι που κάνει θαύματα..........................


Μια χαρά, εσύ μελισσούλες και παπαρούνες, εγώ μελισσούλες και μαργαρίτες!!!!!
Και με κίνδυνο να με τσιμπήσουν, που είμαι ψιλοαλλεργική.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το δικό μου κινητό είναι άθλιο για τέτοιες δουλειές. Nokia N73

four little birds.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Και με κίνδυνο να με τσιμπήσουν, που είμαι ψιλοαλλεργική.....:P
Αν πας σιγά-σιγά και μείνεις εκεί, σε συνηθίζουν και δεν σε ενοχλούν καθόλου και μπορείς να τις βγάλεις όσο κοντά θέλεις.
Αυτό από την δική μου πείρα.
Βέβαια μου είπε κάποιος μελισσοκόμος, ότι αν σε τσιμπήσει μία τότε πρέπει να φύγεις γιατί μαζεύονται όλες μαζί και γι αυτό έχουν καπνό οι μελισσοκόμοι για να τις αποπροσανατολίζουν σε περίπτωση επίθεσης, αλλά από προσωπική πείρα, δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ καμία μέλισσα μέχρι τώρα (ακόμα και σφήκα), τις πλησιάζω ήσυχα-ήσυχα και με θεωρούν σαν μέρος του περιβάλλοντός τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αν πας σιγά-σιγά και μείνεις εκεί, σε συνηθίζουν και δεν σε ενοχλούν καθόλου και μπορείς να τις βγάλεις όσο κοντά θέλεις.
Αυτό από την δική μου πείρα.
Βέβαια μου είπε κάποιος μελισσοκόμος, ότι αν σε τσιμπήσει μία τότε πρέπει να φύγεις γιατί μαζεύονται όλες μαζί και γι αυτό έχουν καπνό οι μελισσοκόμοι για να τις αποπροσανατολίζουν σε περίπτωση επίθεσης, αλλά από προσωπική πείρα, δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ καμία μέλισσα μέχρι τώρα (ακόμα και σφήκα), τις πλησιάζω ήσυχα-ήσυχα και με θεωρούν σαν μέρος του περιβάλλοντός τους.

χαχαχαχαχα!!! κάποτε κάναμε "ερασιτεχνική" παραγωγή μελιού και είχαμε μελίσσια και ξέρω.....
άμα σε τσιμπήσει είτε μία είτε τριανταμία.... ίδιος πόνος.... αλλά η καλλιτεχνία καλλιτεχνία.....;)


ζήλεια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πολυ ωραίες φώτο, αλλά θα ήθελα να έχουν πιο έντονα μαύρα.. βέβαια εγώ και το κόντραστ έχουμε έναν αιώνιο έρωτα, οπότε ίσως δεν πρέπει να με λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Κωνσταντίνα δεν βλέπω αυτή την έλλειψη κόντραστ που παρατήρισες. Ειδκά πχ. στις 3,4

Αλλά νομίζω πως το πρόβλημα βρίσκεται δυστηχώς στην ατελής ακόμα ψηφιακή θέαση. Έχεις κάνει Monitor Calibration;
Αν όχι απλά βλέπεις λάθος-διαφορετικά χρώματα απο τον υπολογιστή σου σε σχέση με αυτά που στην πραγματικότητα έχουν φωτογραφηθεί.
Εγώ έχω κάνει το κλασικό ψευτοκαλιμπρέσιον μέσο του software calibration adobe gamma της adobe. Υπάρχουν πολλά free software που κάνουν αυτή την δουλειά. Τα αποτελέσματα είναι ανεχτά σε αντιθεση με το τίποτα. Άλλος μπακαλοτρόπος είναι να πάρεις μια φωτογραφία τυπώμένη και να προσπαθήσεις να φτιάξεις το color profil της οθόνης βάση αύτης. Τέλος ο ορθόδοξος και αποδοτικότερος τρόπος είναι η αγορά του κατάλληλου hardware που κάνει αυτή τη δουλειά. Πράγμα που κοστίζει όμως κι ενδεχομένος απαιτεί καλύτερη οθόνη.

Απο την άλλη ίσως έχεις το παραπάνω hardware και το δικό μου ατελές calibration με κάνει να παράγω φωτογραφίες που στην τελική δεν έχουν τα χρώματα κλπ που βλέπω στην οθόνη λανθασμένα.

Τέλος πιθανόν να σου αρέσουν με πιο πολύ κόντραστ:D Αλλά δεν νομίζω οτι σηκώνουν αρκετά περισσότερο κόντραστ εκτός απο δύο ή τρείς(και απο τις 16) γιατί θα έχω μπόλικους καμμένους ουρανούς ή αν προσπαθήσω να τους σώσω ψευδοhdr αποτελέσματα. Ίσως σε μερικές μπορώ να δώσω λίγο κόντραστ παραπάνω κι να κάψω κάποια σημεία... δεν θα ήταν ιδιαίτερα κακό αλλά προτίμησα να το φτάσω μέχρι εκεί που βλέπεις. Αν βλέπουμε όπως είπα το ίδιο:)
Επίσης προσπαθώ να φτιάξω ένα όχι ιδιαίτερα εντονο αλλά περισσότερο γαλήνιο σετάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
DSC00158.JPG

Η Lucy μου στο δάσος!!!!:):):)

Σ'αγαπάω ζουζουνάκι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κωνσταντίνα δεν βλέπω αυτή την έλλειψη κόντραστ που παρατήρισες. Ειδκά πχ. στις 3,4

Αλλά νομίζω πως το πρόβλημα βρίσκεται δυστηχώς στην ατελής ακόμα ψηφιακή θέαση. Έχεις κάνει Monitor Calibration;
Αν όχι απλά βλέπεις λάθος-διαφορετικά χρώματα απο τον υπολογιστή σου σε σχέση με αυτά που στην πραγματικότητα έχουν φωτογραφηθεί.
Εγώ έχω κάνει το κλασικό ψευτοκαλιμπρέσιον μέσο του software calibration adobe gamma της adobe. Υπάρχουν πολλά free software που κάνουν αυτή την δουλειά. Τα αποτελέσματα είναι ανεχτά σε αντιθεση με το τίποτα. Άλλος μπακαλοτρόπος είναι να πάρεις μια φωτογραφία τυπώμένη και να προσπαθήσεις να φτιάξεις το color profil της οθόνης βάση αύτης. Τέλος ο ορθόδοξος και αποδοτικότερος τρόπος είναι η αγορά του κατάλληλου hardware που κάνει αυτή τη δουλειά. Πράγμα που κοστίζει όμως κι ενδεχομένος απαιτεί καλύτερη οθόνη.

Απο την άλλη ίσως έχεις το παραπάνω hardware και το δικό μου ατελές calibration με κάνει να παράγω φωτογραφίες που στην τελική δεν έχουν τα χρώματα κλπ που βλέπω στην οθόνη λανθασμένα.

Τέλος πιθανόν να σου αρέσουν με πιο πολύ κόντραστ:D Αλλά δεν νομίζω οτι σηκώνουν αρκετά περισσότερο κόντραστ εκτός απο δύο ή τρείς(και απο τις 16) γιατί θα έχω μπόλικους καμμένους ουρανούς ή αν προσπαθήσω να τους σώσω ψευδοhdr αποτελέσματα. Ίσως σε μερικές μπορώ να δώσω λίγο κόντραστ παραπάνω κι να κάψω κάποια σημεία... δεν θα ήταν ιδιαίτερα κακό αλλά προτίμησα να το φτάσω μέχρι εκεί που βλέπεις. Αν βλέπουμε όπως είπα το ίδιο:)
Επίσης προσπαθώ να φτιάξω ένα όχι ιδιαίτερα εντονο αλλά περισσότερο γαλήνιο σετάκι.

Eπειδή έχω ψηφιακό εκτυπωτή και αρκετά καλή οθόνη, ξέρω πως αυτό που βλέπω είναι αυτό που τυπώνω - ή τέλος πάντων μπορώ να τυπώσω αυτό που βλέπω, δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει. :confused:

Όταν σου μίλησα για περισσότερο κοντράστ, εννοούσα πιο ..μαύρα μαύρα. Θεωρώ πως στην ασπρόμαυρη φωτογραφία αυτό παίζει τον βασικότερο λόγο - κι αυτό δεν γίνεται συνήθως με αυξηση του κοντράστ απλώς, αλλά με άλλες πιο περίπλοκες τεχνικές. Θα σου παραθέσω μερικές δικές μου ασπρόμαυρες φώτο για να δούμε κι αν τελικά βλέπουμε τα ίδια :)








Φυσικά στην τελική είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης και γούστου, καθώς και τελικού αποτελέσματος που θες να επιτύχεις :)
Κατά τα άλλα, να επαναλάβω για άλλη μια φορά πως ως κάδρα και θέματα, οι φωτογραφίες σου είναι εξαιρετικές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top