Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πώς θα καταλάβεις τι σου λέμε αν:
- δεν έχεις διαβάσει βίους Αγίων,
- δεν έχεις κατανοήσει τι σημαίνει, <<θα ζητάτε και θα γίνεται>>
- δεν έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου, σχετικά με το όλον που υπάρχει γύρω σου:/:


Πριν από 8-9 χρόνια διάβασα το Σιλμαρίλιον.
Κατόπιν το Χόμπιτ και τέλος τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών.
Διάβασα τους βίους όλων των ηρώων.
Το ζήτησα στο εαυτό μου και έγινε!
Μετά από πολύ μελέτη,κούραση και μεγάλες συζητήσεις άρχισα να κατανοώ τον εαυτό μου,σχετικά με το όλον που υπάρχει γύρω μου...
Οι πύλες του κόσμου της Μέσης γης υπάρχουν!
Είναι παντού!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πριν από 8-9 χρόνια διάβασα το Σιλμαρίλιον.
Κατόπιν το Χόμπιτ και τέλος τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών.
Διάβασα τους βίους όλων των ηρώων.
Το ζήτησα στο εαυτό μου και έγινε!
Μετά από πολύ μελέτη,κούραση και μεγάλες συζητήσεις άρχισα να κατανοώ τον εαυτό μου,σχετικά με το όλον που υπάρχει γύρω μου...
Οι πύλες του κόσμου της Μέσης γης υπάρχουν!
Είναι παντού!!
Η μυθοπλασία, ουδέποτε θα καταφέρει να αντικαταστήσει την αλήθεια.:redface:

Υ.Γ. χρόνια πολλά, σε εσάς και τις οικογένειες σας...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Επιτρεψε μου να διαφωνησω Μαξιμε...Αλλα σε ποια αληθεια αναφερεσαι??
Της Αγιας Γραφης??...Της Βιβλου?? Δεν το λεω με ειρωνικο υφος..αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω για ποια αληθεια μιλατε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η μυθοπλασία, ουδέποτε θα καταφέρει να αντικαταστήσει την αλήθεια.:redface:

Υ.Γ. χρόνια πολλά, σε εσάς και τις οικογένειες σας...


Γιατί είναι περισσότερο αληθινή η ιστορία της Βίβλου από την ιστορία του Τόλκιν(που αν διαβάσεις προσεκτικά το έργο του, θα δεις πολλά παρόμοια στοιχεία);; Επειδή στο όνομα της πρώτης χύθηκε πολύ περισσότερο αίμα;;;

Και πώς ξέρεις εσύ ποια είναι η αλήθεια;;; Μπορείς να με πείσεις αύριο, ότι δεν θα σκάσει μύτη ο Iluvatar αύριο να μας τιμωρήσει για την απιστία μας;;(Το ξέρω εγώ αν σε βοηθάει, και όχι μόνο επειδή δεν υπάρχει:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι αθεοι καποιοι που φτυνουν το χριστιανισμο και πιστευουν σε βιβλια φαντασιας!

απλα αντιδραστικοι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
δεν ειναι αθεοι καποιοι που φτυνουν το χριστιανισμο και πιστευουν σε βιβλια φαντασιας!

απλα αντιδραστικοι ειναι

Προφανώς και δεν είναι άθεοι, ποιος είπε ότι είναι;; :worry:

Πάντως η μεγαλύτερη διαφορά της Αγ. Γραφής και κάθε αντίστοιχου θρησκευτικού βιβλίου με του βιβλίου φαντασίας, είναι ότι τα τελευταία γράφτηκαν πολύ αργά για να τα πιστέψει ο κόσμος... Μάλιστα, μερικά από αυτά έχουν και πολύ περισσότερη λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Θα προτιμούσες να ζεις μια ευτυχησμένη ζωή μέσα σ'ένα "λευκό" ψέμα (αν όλοι έχουμε την ίδια ψευδαίσθηση...τι σημασία έχει να βλέπεις καθαρά?) ή δυστυχής δεχόμενος την αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα προτιμούσες να ζεις μια ευτυχησμένη ζωή μέσα σ'ένα "λευκό" ψέμα (αν όλοι έχουμε την ίδια ψευδαίσθηση...τι σημασία έχει να βλέπεις καθαρά?) ή δυστυχής δεχόμενος την αλήθεια?

Μπορεις να το εκφρασεις με πιο καθαρο τροπο?? Οι παρομοιασεις δεν μου αρεσουν, και δεχονται πολλες ερμηνειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μπορεις να το εκφρασεις με πιο καθαρο τροπο?? Οι παρομοιασεις δεν μου αρεσουν, και δεχονται πολλες ερμηνειες...
Στη προκειμένη περίπτωση:πόσο "πρακτικό" είναι να ξέρεις οτι όταν πεθαίνεις όλα τελειώνουν?
Σου προσφέρει κάτι παραπάνω από το να πιστεύεις οτι "Ο-Αη-Πέτρος-θα-κρίνει-τη-ψυχή-σου-και-αν-ήσουν-καλό-παιδί-θα-μπεις-στην-mvp-area" ?
Απλά αναρωτιέμαι για το πόση αξία έχει η αλήθεια τελικά.
/sarcasm
Πολύ πρωτότυπη σκέψη,το ξέρω.
/sarcasm off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Well...Πιστευω οτι η ζωη που ζουμε,ειναι το μονο σιγουρο πραμα που εχουμε. Δεν πιστευω οτι ειναι ενα τεστ για περαιτερω ζωη.
Και ορισε μου το καλη και σωστη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Προφανώς μιά ζωή είναι "καλή" και "σωστή" με διαφορετικούς τρόπους για το καθένα.
Όλη η συζήτηση περί θρησκείας είναι μάταιη ακριβώς επειδή πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ρήμα "πιστεύω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δωστε μου επαρκη και αδιαμφησβητητα στοιχεια οτι υπαρχει κατι εκει πανω...Και θα γινω ο πιο ευσεβης πιστος...
Μεχρι τοτε επιτρεψτε μου να αμφισβητω τα παντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Well...Πιστευω οτι η ζωη που ζουμε,ειναι το μονο σιγουρο πραμα που εχουμε. Δεν πιστευω οτι ειναι ενα τεστ για περαιτερω ζωη.:):):)
Και ορισε μου το καλη και σωστη ζωη...
:):):)
Η αλήθεια είναι μία.
Εντός αυτής της αλήθειας είμαστε όλοι μας. Κατά συνέπεια εν δυνάμει, είμαστε και εμείς μέρος της. Απομένει από εμάς, εσάς και εμένα, η αναζήτηση αυτής Tης αλήθειας.
Well...Πιστευω οτι η ζωη που ζουμε,ειναι το μονο σιγουρο πραμα που εχουμε. Δεν πιστευω οτι ειναι ενα τεστ για περαιτερω ζωη.
Και ορισε μου το καλη και σωστη ζωη...
Καλή και σωστή ζωή, είναι αυτή που μέσα από τις αστοχίες μας-λάθη, μαθαίνουμε δηλαδή, μόλις πέσουμε σε κάποιο σφάλμα, άμεσες είναι οι ενέργειες μας και καταφέρνουμε να κάνουμε την απαραίτητη διόρθωση.
Καλή και σωστή ζωή, είναι αυτή που την ζούμε δίχως την αρωγή της φαντασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δωστε μου επαρκη και αδιαμφησβητητα στοιχεια οτι υπαρχει κατι εκει πανω...Και θα γινω ο πιο ευσεβης πιστος...
Μεχρι τοτε επιτρεψτε μου να αμφισβητω τα παντα!!!
Το ωραίο είναι οτι το επιχείρημά σου μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και εναντίων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Γιατι δεν το κανεις τοτε??
Για να παραφρασω και τον ποιητη...Δεν εχω τιποτα,δεν πιστευω τιποτα,δεν φοβαμαι τιποτα...Ειμαι ελευθερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το ωραίο είναι οτι το επιχείρημά σου μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και εναντίων σου.

Ευτυχώς, για την λειτουργία του κόσμου, όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Επιτρεψε μου να διαφωνησω Μαξιμε...Αλλα σε ποια αληθεια αναφερεσαι??
Της Αγιας Γραφης??...Της Βιβλου?? Δεν το λεω με ειρωνικο υφος..αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω για ποια αληθεια μιλατε??

:hmm::hmm::hmm:: Πράγματι! Ο Αβραάμ ή ο Οδυσσέας δεν είναι μυθικός, αλλά αληθινός(ιστορικός);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αγγιζω την τελειοτητα!!! που ελεγε και μια φιρμα για μερικα φεγγαρια...
Περα απο την πλακα....Περα απο τα αυτονοητα "δεν βλαπτω ανθρωπινες ζωες και προσεχω/προστατευω τον πλανητη"(με οτι συνεπαγεται αυτο),δεν μπορω να δω κατι κακο στον ηθικο κανονα καποιου(εγω προτιμω να το λεω κωδικα..Σαν τους ιπποτες)
Ασε τους ιππότες, γιατι ούτε είσαι, ούτε πανοπλία διαθέτεις.

Επαναλαμβάνω λοιπόν.
Ανάμεσα στην τελειότητα και τους ηθικούς κανόνες των ανθρώπων, υπάρχει τεράστια διαφορά.
Αρα, δεν υπάρχει κάτι που να σε κάνει να νομίζεις ότι οι ηθικοί κανόνες σου σε καθιστούν τέλειο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το τελειο ειναι σαν το αδυνατο...Εκει που νομιζεις οτι το εφτασες στα ορια του...Ξαφνικα βλεπεις οτι μπορεις να το πας παραπερα...Για αυτο δεν πιστευω στο τελειο...Παροτι ειμαι κομματακι τελειομανης(αλλα το δουλευω αυτο). Η τελειοτητα δεν υπαρχει...Γιατι εαν και εφοσον την κατακτησεις...τι γινεται μετα?? Δεν υπαρχει αλλος δρομος για εξελιξη, για προοδο...Μενεις στασιμος... Και η στασιμοτητα ειναι ενα ειδος θανατου...Δεν σκοτωνω,ουτε βλαπτω καποιον...Απο εκει και περα δεν υπαρχει λαθος και σωστος...Μονο επιλογες...
Και αφου πιστευεις στο τελειο...Ορισε το μου σε παρακαλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το τελειο ειναι σαν το αδυνατο.................
Και αφου πιστευεις στο τελειο...Ορισε το μου σε παρακαλω..
Εθεσα την λέξη <<τέλειο>> σε αντιπαράθεση με τους ηθικούς κανόνες-κώδικες, που εσύ ανέφερες.
Αλλα και για να κάνω μια προσπάθεια στον αυθαίρετο ορισμό απο εμένα για το τέλειο, θα σου πω οτι, λέγοντας αγγίζοντας το τέλειο εννοώ την αύξηση του αντιληπτικού μας πεδίου σε επίπεδα που ούτε τα φανταζόμαστε σήμερα και το θεωρώ αυτονόητο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top