Cupcakes

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινείς θα μπορούσα να τρώω cupcakes....για πάντα! :inlove: Γι' αυτό προσπάθησα να φτιάξω τα δικά μου ! Και αφού το κατάφερα εγώ σίγουρα θα το καταφέρετε και εσείς !! Ας ξεκινήσουμε :)

Ξεκινάτε με την ζύμη για το κεκάκι.

Υλικά:
1 &1/2 κούπες αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
1 &1/4 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κούπα (περίπου 115 γρ.) βούτυρο, σε θερμοκρασία δωματίου
2 κούπες ζάχαρη
4 μεγάλα αυγά, σε θερμοκρασία δωματίου
1 κούπα γάλα, σε θερμοκρασία δωματίου


Εκτέλεση:
1. Προθερμαίνετε τον φούρνο στους 180 βαθμούς.
2. Σε ένα μικρό μπολ ανακατεύετε καλά τα αλεύρια.
3. Σε ένα μεγάλο μπολ χτυπάτε με την μεσαία ένταση του μίξερ σας, το βούτυρο και την ζάχαρη. Προσθέτετε τα αυγά, ένα, ένα, και ανακατεύετε πολύ καλά ανάμεσα στις προσθήκες, περίπου 30 δευτερόλεπτα την φορά.
4. Προσθέτετε τα αλεύρια, χωρίζοντάς τα σε 3 δόσεις και εναλλάσσετε με το γάλα. Κάθε φορά να θυμάστε ότι πρέπει να έχετε ανακατέψει πολύ καλά τα υλικά πριν προσθέσετε την επόμενη δόση.
5. Αφού ολοκληρώσετε την διαδικασία με μια σπάτουλα κάνετε ένα τελευταίο ανακάτεμα. Στην φόρμα για τα κεκάκια, τοποθετείτε χάρτινες μικρές φόρμες, τις βουτυρώνετε και γεμίζετε περίπου τα 3/4 τους με την ζύμη.
6. Ψήνετε για 20 με 25 λεπτά, ή μέχρι να αποκτήσουν τα κεκάκια ένα χρυσό χρώμα στην επιφάνειά τους.
7. Αφήστε τα να κρυώσουν για 15 λεπτά και μετά βγάλτε τα από την φόρμα και αφήστε τα να κρυώσουν τελείως πριν προσθέσετε το γλάσο.


Για το Buttercream (γλάσο) για 24 cupcakes.

Υλικά:
1 κούπα (περίπου 115 γρ.) βούτυρο, σε θερμοκρασία δωματίου
6 με 8 κούπες ζάχαρη άχνη
1/2 κούπα γάλα, σε θερμοκρασία δωματίου


Εκτέλεση:
1. Ξεκινήστε κοσκινίζοντας την ζάχαρη άχνη για να πετύχετε την σωστή υφή, και σιγουρευτείτε ότι θα ανακατέψετε το γλάσο όση ώρα λέει η συνταγή για να έχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
2. Σε ένα μεγάλο μπολ ανακατεύετε για 3 με 5 λεπτά (και πάλι στην μεσαία ένταση του μίξερ σας) το βούτυρο, τις 4 κούπες ζάχαρης, το γάλα.
3. Σταδιακά προσθέτετε την υπόλοιπη ζάχαρη, 1 κούπα την φορά και ανακατεύετε καλά (περίπου για 2 λεπτά) ανάμεσα στις προσθήκες.
4. Μπορεί και να μην χρειαστείτε όλη την ζάχαρη. Σκοπός είναι να φτιάξετε ένα αρκετά παχύ μείγμα για να μπορέσετε να φτιάξετε τις στρώσεις πάνω από το κεκάκι.
5. Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε μερικές σταγόνες χρώματος ζαχαροπλαστικής και να ανακατέψετε καλά. Το γλάσο μπορεί να διατηρηθεί (όχι στο ψυγείο γιατί θα κοκαλώσει) σε αεροστεγές σκεύος για 3 ημέρες.


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΥΧΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ -ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΓΕΥΣΤΙΚΑ- CUPCAKES
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 040720121029.jpg
    040720121029.jpg
    337 KB · Εμφανίσεις: 155

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγώ που τα δοκίμασα έχω να πω, ότι είναι υπέροχα!!!:D πολύ καλή συνταγή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
χιχιχι!!!! :D ποσο χαιρομαι που σ' αρεσαννν!! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
-θα μου βάλετε 5-6 καπκέικς;;
-Ναι ποιά θέλεις;
-Αυτά από το ινσταγκραμ δεν τα έχετε; :confused:

...

Όταν μια χώρα περνάει από το μουστοκούλουρο στο cupcake
μέσα σε μια δεκαετία, λογικό είναι να θεωρείται
επαρχία του πλανήτη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν σε καταλαβα αλλα και παλι εγω τα λατρευω!!! και αν προσπαθησεις να τα φτιαξεις και τα δοκιμασεις θα τρελαθεις !! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top