«Μην παίρνετε τίποτα προσωπικά»

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
"Η προσωπική σπουδαιότητα, το να παίρνουμε δηλαδή τα πράγματα προσωπικά, είναι η μέγιστη εκδήλωση εγωισμού, επειδή υποθέτουμε ότι τα πάντα περιστρέφονται γύρω από εμάς. Μαθαίνουμε να τα παίρνουμε όλα προσωπικά κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής μας ή της εξημέρωσής μας. Πιστεύουμε ότι είμαστε υπεύθυνοι για τα πάντα. Το εγώ μας κυριαρχεί.
Όμως, οι άλλοι δεν κάνουν τίποτε εξαιτίας σας. Το κάνουν για δικούς τους λόγους. Όλοι οι άνθρωποι ζουν στο δικό τους όνειρο, εγκλωβισμένοι στο δικό τους νου: βρίσκονται σ' έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο απ' αυτόν που ζούμε εμείς. Όταν παίρ#νουμε κάτι προσωπικά, είναι σαν να υποθέτουμε ότι οι άλλοι γνωρίζουν από τι αποτελείται ο κόσμος μας και προσπαθούμε να επιβάλουμε αυτό τον κόσμο στον δικό τους"

Πρόκειται για μία από τις τέσσερις συμφωνίες του Don Miguel Ruiz - η πρόθεση του συγγραφέα Don Miguel Ruiz, όταν έγραψε τις τέσσερις συμφωνίες, που είναι βασισμένες στην σοφία & την γνώση των Τολτέκων (μύστες από το Μεξικό), ήταν να πλάσει έναν Αγγελιοφόρο, που θα μπορούσε να αλλάξει το οπτικό μας πεδίο. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό βιβλίο, αλλά το θέμα μας δεν είναι το βιβλίο, αλλά ακριβώς αυτή η φράση. Όταν την πρωτοδιάβασα, η αλήθεια είναι πως δεν την κατάλαβα σε όλο της το μέγεθος - προσπαθώντας εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον να την εφαρμόσω σε κάθε περίπτωση, νομίζω έχω βελτιώσει κατά πολύ το πως νιώθω, αφού μπορώ εύκολα να αποφύγω κάθε προσπάθεια θυματοποιήσης ή εκμετάλλευσης μου. Επίσης μπορώ πιο εύκολα να δικαιολογήσω ανθρώπους και καταστάσεις και να καταλάβω πως ο άλλος δεν θέλει το κακό μου, αλλά απλώς δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Βέβαια από την θεωρία ως την πράξη μπορεί να υπάρχει μεγάλη απόσταση και δεν θεωρώ πως έχω ακόμα καταφέρει να επιτύχω στο μέγιστο όσα θα μπορούσα.

Άνοιξα το θέμα αυτό για να ακούσω απόψεις και εμπειρίες σχετικά με αυτήν την θεώρηση των πραγμάτων. Αν κάποιος θέλει να διαβάσει πως αναλύει ο ίδιος ο συγγραφέας την συμφωνία αυτή: κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι ωραία θεώρηση! Εκεί λίγο με τους αγγελιοφόρους και τους τολτέκους ναι, μπα, αλλά η πρώτη παράγραφος το πάει καλά.

Γενικά μην παίρνεις τίποτα προσωπικά, μπορείς? Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εδω και κανενα χρονο το εφαρμοζω με αριστα αποτελεσματα χωρις να γνωριζω τον κυριο και το βιβλιο του. Εχω γλυτωσει απο πολλα ασχημα συναισθηματα του στυλ "γιατι μου το ειπε αυτο και τετοια" και ταυτοχρονα προσπαθω να εφαρμοζω την ειλικρινεια και να μην αντιδραω με υπερβολη ωστε οι αλλοι να νιωθουν ανετα και να μου λενε την αληθεια. Πολυ καλη θεωρηση η δισφορετικοτητα αλλα ως παιδι δυσκολα την αντιλαμβανεσαι (βασικα καθολου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ προσπαθώ να το εφαρμόσω.
Βέβαια όχι πάντα με επιτυχία.
Όταν κάτι πάει προσωπικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ιδέα σου είναι πως πάει προσωπικά. Κι ακόμα κι αν δεν είναι ιδέα σου, κάποιος που θέλει επίτηδες να σε προσβάλλει, προφανώς έχει ο ίδιος θέμα με τον εαυτό του, οπότε γιατί να του δώσεις σημασία; Γιατί αν ήταν νορμάλ, αντί για μπηχτές ή παράπονα, θα έκανε μια ήρεμη συζήτηση μαζί σου και θα σου εξηγούσε τι τον/την ενοχλεί και θα ψάχνατε από κοινού μια λύση. Άρα και πάλι το πρόβλημα δεν είναι δικό σου, δεν είναι προσωπικό σου και δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις προσωπικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ιδέα σου είναι πως πάει προσωπικά. Κι ακόμα κι αν δεν είναι ιδέα σου, κάποιος που θέλει επίτηδες να σε προσβάλλει, προφανώς έχει ο ίδιος θέμα με τον εαυτό του, οπότε γιατί να του δώσεις σημασία; Γιατί αν ήταν νορμάλ, αντί για μπηχτές ή παράπονα, θα έκανε μια ήρεμη συζήτηση μαζί σου και θα σου εξηγούσε τι τον/την ενοχλεί και θα ψάχνατε από κοινού μια λύση. Άρα και πάλι το πρόβλημα δεν είναι δικό σου, δεν είναι προσωπικό σου και δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις προσωπικό ;)

Έχεις δίκιο και είναι πολύ ωραία οπτικη αυτη. Πραγματικά λύνει πολλά προβλήματα, στενοχώριες και σταματάει να δίνει "συνέχεια" σε πολλά πράγματα. Θα το σκέφτομαι κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Oralee το να μην παίρνεις τίποτα προσωπικά είναι η μία συμφωνία.
Οι άλλες τρεις τί λένε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top