Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Ας φτιάξουμε ένα (υποθετικό) σενάριο:
Δύο ζευγάρια σε πρώτη φάση έχουν σεξουαλική επαφή δίπλα-δίπλα. Το επόμενο στάδιο είναι η ανταλλαγή συντρόφων. Στη συνέχεια μετά τις ετεροφυλικές επαφές γίνονται πειραματικά και τα ομοφυλοφιλικά παιχνίδια και όσο φτάσουν. Έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι, θα τα έχουν δοκιμάσει όλα και δεν θα υπάρχουν αναστολές και ζήλειες.
Πώς σας φαίνεται;

το να ζηλεύει κάποιος την γκόμενα του επειδή πηδιέται με τον αλλον και να θελει να δοκιμασει κιόλας.. τι να πω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας φτιάξουμε ένα (υποθετικό) σενάριο:
Δύο ζευγάρια σε πρώτη φάση έχουν σεξουαλική επαφή δίπλα-δίπλα. Το επόμενο στάδιο είναι η ανταλλαγή συντρόφων. Στη συνέχεια μετά τις ετεροφυλικές επαφές γίνονται πειραματικά και τα ομοφυλοφιλικά παιχνίδια και όσο φτάσουν. Έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι, θα τα έχουν δοκιμάσει όλα και δεν θα υπάρχουν αναστολές και ζήλειες.
Πώς σας φαίνεται;

Δία τα έχεις κάνει αυτά ή δάσκαλε που δίδασκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
ημουν ετοιμος να γραψω για το πρωτο μου φιλι....αλλα το θεμα εχει παρει πιο ενδιαφερουσα τροπη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δία τα έχεις κάνει αυτά ή δάσκαλε που δίδασκες?

Νομίζω ο Δίας πάντα μιλά με "Πειραματικές Υποθέσεις/Σενάρια" (όπως τις λέω εγώ). Μπορεί να είναι όντως υποθέσεις, αλλά μπορεί να είναι και επιβεβαιωμένο Πείραμα. Who knows?

Όπως και να έχει δε μας αφορά στα πλαίσια του φόρουμ νομίζω τι κάνει ο καθένας προσωπικά. Συζητήσεις κάνουμε και ανταλλαγή απόψεων. :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexrapak15

Νεοφερμένος

Ο alexrapak15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν θα σας κουράσω με πολλές λεπτομέρεις. Παίζαμε θάρρος η αλήθεια. Ήταν σκοτεινά, εκείνη είχε βάλει λιποζάν κεράσι :P. Καθόμασταν μούρη με μούρη πάνω στο κρεβάτι, με κοιτάζει..την κοιτάζω. "Δώστου" της λέω :P Αν και δεν είχα ποτέ υποψίες για ομοφυλοφιλία ,καθώς πάντα με έλκυε το άλλο φύλο, αν μου έλεγες να τα φτιάξω μαζί της δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Το ίδιο κι εκείνη. Δεν με βαφτίζω ούτε bisexual ούτε τίποτα. Ερωτεύσαι άντρα; FINE. Eρωτεύεσαι γυναίκα; STILL FINE. Δεν με απασχολούν ούτε οι κατηγορίες ούτε οι ταμπέλες.

Cherry Chapstick ακούω :whistle: https://youtu.be/tAp9BKosZXs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
ομοφυλοφιλία? για μένα, ένας πλήρως συνειδητοποιημένος, απενοχοποιημένος και μη συμπλεγματικός άνθρωπος ερωτεύεται πρωτίστως οντότητες, και δευτερευόντως φύλα. Αυτή η έλξη μπορεί να λάβει πολλαπλές μορφές, άρα και η ίδια η σεξουαλικότητα να εκφράζεται πολλαπλώς: κάθε έκφανσή της λοιπόν είναι απόλυτα φυσιολογική και θεμιτή, ας την αποχρωματίσουμε επιτέλους από κοινωνικά ταμπού. Η ομοφυλοφιλία ήταν κατακριτέα σε αρκετά κοινωνικά συστήματα, όχι μόνο για τον εξόφθαλμο λόγο ότι προσέβαλλε τον ηθικό συντηρητισμό, αλλά και για το ότι είχε καθαρά αντι-παραγωγικό χαρακτήρα. Όπως έλεγε και ο Ταχτσής, ο ομοφυλοφιλικός έρωτας έχει μια ποιητικότητα, μια τραγικότητα, με την έννοια ότι δεν παράγονται απόγονοι, ότι δεν καταλήγει πουθενά (όπως και η ποίηση η ίδια αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).
Να μιλήσω για μένα, επιλέγω να μην προσδιορίζομαι σεξουαλικά, θεωρώ πως με περιχαρακώνει, καθώς μου έχει τύχει να έχω και σχέσεις με αγόρια και -μάλιστα προσφάτως- με κοπέλα. Σε όλες τις περιπτώσεις το κριτήριο για την σχέση ήταν η ερωτική έλξη που ένιωθα προς το άλλο πρόσωπο, η οποία με έκανε να αγνοώ πλήρως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και να μην καταπνίγω τις επιθυμίες μου ονομάτι μιας κοινωνικά κατασκευασμένης "αφυσικότητας". Ίσα ίσα δηλαδή, στη σχέση μου με την κοπέλα, ένιωθα πως η ίδια η ερωτική πράξη ήταν πολύ ελεύθερη και καθάρια κατά κάποιον τρόπο, δεδομένου ότι καταργούνταν όλα αυτά τα αρχετυπικά μοντέλα άνδρα-γυναίκας (που υπάρχουν ακόμη και ασυνείδητα) στον ετεροφυλοφιλικό έρωτα. Αισθανόμουν, για να το κάνω πιο σαφές, ότι υπήρχε πιο καθαρή σύζευξη προσωπικοτήτων και ανθρώπων, που εκφράζονται συναισθηματικά και σεξουαλικά με τον πιο φυσικό τρόπο, αυτόν που τους υπαγορεύει μονάχα η ψυχή και το σώμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Όπως έχω πει και σε άλλο τόπικ(νομίζω κάτι σχετικά με τις βλακείες του ανθιμου)η ομοφοβία είναι(και έχει αποδειχτεί ψυχολογικά)μία γελοία δικαιολογία, ένα ψέμα που το εφευρίσκουν μερικά άρρωστα και συντηρητικά μυαλά προκειμένου να κρύβουν την δική τους λερωμένη φωλιά...Έχει αποδειχτεί απο τους ψυχολογους ότι τα μεγαλύτερα ποσοστα ομοφυλοφιλων κρύβονται παντοτε στις κατηγορίες ατόμων που παριστάνουν τους συντηρητικούς και τους ομοφοβικούς και βρίζουν συνέχεια τους άλλους ομοφυλοφιλους(που έχουν τα @@ να το δηλώσουν επισήμως)για να έχουν ένα δικό τους άλωθι-ξεκαρφωμα, οπότε guys αν την επόμενη φορά συναντήσετε κάποιον "περίεργο" μουστακαλή με αναχρονιστικές απόψεις σχετικά με το θέμα της σεξουαλικότητας, χειρότερες και από αυτές του Χριστόδουλου, μην σας θίξει(άμεσα ή έμμεσα)...Είναι εξαιρετικά πιθανό να είναι Ο ΙΔΙΟΣ ομοφυλοφιλος και απλά να προτιμά να χαντακώνει την προσωπικοτητα και τα αισθηματα του(τα πραγματικά, όχι τα συμβατικά)επειδη καποιες θίτσες οι οποίες τον ανετρεψαν του έμαθαν απο παιδι με σχεδόν τρομοκρατική επιρροή να αποστρεφεται καθε τι που δεν φανταζει <<φυσιολογικό>> και <<κοινωνικά αποδεκτό>> και <<καθώς πρεπει>>...Φανταστείτε να μεγαλώσει ένας άνθρωπος(άνδρας ή γυναίκα),που έχει ερωτική έλξη προς άτομα του ίδιου φύλλου, σε μία πολύ αυστηρή χριστιανική οικογένεια με σχεδόν μεσαιωνικές αντιληψεις σχετικά με την οικογενεια(οι ίδιες που πιστευουν ότι η γυναικα πρεπει να χανει την παρθενια της μετα τον γαμο αλλιώς είναι πόρνη και ότι οι γυναίκες δεν πρέπει, λέει, να έχουν ίσα δικαιωματα με τους ανδρες:knife:)μέσα σε μία εξαιρετικά πουριτανική κοινωνία(στην οποία θέμα ζητησης δεν είναι οι γάμοι των ομοφυλοφιλων ή το αν πρέπει να γίνονται τελικά υιοθεσίες σε ομοφυλοφιλα ζευγάρια αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ το αν πρέπει να έχουν, ως άνθρωποι, ίσα και αναφεραιτα δικαιωματα-τύπου Ελλαδιστάν δηλαδή) στην οποίαν έννοιες όπως η <<ηθική>>, <<τα ευαισθητα προσωπικά δεδομένα>>, <<το δικαιωμα του να κανεις στο κρβατι σου ο,τι θελεις με όποιον/-αν θέλεις>> πάνε στον κάλαθο των αχρήστων και δίνουν "πανυγηρικά" την θέση τους σε έννοιες όπως <<αλλόκοτο>>, <<επικυνδινο>>, απειλή για τα <<χρηστά ήθη>> και ό,τι άλλη μαλακία θα σκαρφιστουν οι κληρικοί στην προπαθεια τους να κουκουλώσουν την λερωμένη τους φωλια(είναι γνωστό ότι η συντριπτική πλειοψηφία των άγαμων ιερέων είναι ομοφυλοφιλοι-το δήλωσε ιερέας σε gay περιοδικό)και θα αναπαραγουν οι γέροι (δυστηχως η εκκλησια ασκει ακομη τον ελεγχο της σαν <<παρακρατος>>)αλλά-τι θλίψη-και άτομα μέσης ηλικίας με χαμηλό μορφωτικό και κατ'εμε διανοητικό επίπεδο...Με τόσες "κατηγορίες"(δηθεν) που έχουν γίνει σχετικά με τους ομοφυλοφιλους απο το ότι αντιβαίνουν στην φύση(χαχα) μέχρις ότι προσβελνουν τα χρηστα ηθη της κοινωνιας δεν θα απορησουμε αν ακουσουμε κιολας μια ημερα οτι η νοσος του AIDS οφειλεται στους ομοφυλοφιλους(αχχ καλέ, το ξέχασα!! Κατηγορηθηκαν ΚΑΙ για αυτό τώρα στον 21ο αιώνα https://www.newsbomb.gr/ellada/ekklhsia/story/445875/i-ekklisia-tis-kyproy-antidra-sto-gay-pride :knife::knife::knife::knife::wall::verymad:) ...Και όλα αυτά από ανθρώπους που μόνο ηθικοί και ενάρετοι δεν είναι και είναι κυριολεχτικά οι τελευταίοι στο ΣΥΜΠΑΝ που θα αποτελούσαν παραδειγμα προς μιμισην ως προς τον χαρακτηρα, διότι είναι υποκριτές...Πόσα και πόσα δεν καταλόγησε ο Χριστόδουλος για τους ομοφυλοφιλους που μόνο που δεν τους αφόριζε(<<πόρνοι και αρσενόκοιται Βασιλείαν Θεού ου κληρονομισουσι>> είχε γράψει ξεδιάντροπα σε επιστολή σε Σύνοδο το 2005) και θεωρουσε ότι έκαναν καποιο <<θανασιμο αμαρτημα>>?? Πόσες και πόσες καταπιεστικές αηδίες δεν έχουμε ακούσει απο τα παδικά μας χρόνια απο την εκκλησία(και κατ'επεκτασιν απο ην οικογενεια και το σχολειο)σχετικά με τα δήθεν <<ψυχολογικά>> προβληματα που έχουν οι ομοφυλοφιλοι(θεωρουν μαλιστα ότι η ομοφυλοφιλια θεραπευεται αν πάει κάποιος σε...ψυχίατρο ωω ναι)και ότι ο καλός και παναγαθος θεουλης δεν πολυγουσταρει τους ομοφυλοφιλους γιατι μπορει καμια ωρα να μας ριξει φωτιά και θειάφι, δεν έπλασε βλέπετε τον Αδάμ και τον Μπάμπη στον Κήπο της Εδέμ....Δεν ξέρω τι απο τα αυτά είναι άραγε πιο αστείο και "γαργαλιστικό", το ότι ακούγονται ακόμη στην 3η χιλιετία με τέτοια άνθιση στις τέχνες, τα γραμματα, στην επιστημη και στην νοοτροπία του ανθρωπου απόψεις του μεσαιωνα ή το γεγονός ότι στο Ελλαδιστάν η εκκλησία έχει το δικαίωμα(ως παρακράτος)να διαλύσει τις παρελάσεις των gay ενώ στην Ολλανδία και την Γαλλία επιτρεπεται μεχρις και ο γαμος και η υιοθεσία ή το γεγονός ότι αυτοί οι ΙΔΙΟΙ που τους κατηγορουν με νυχια και με δοντια αποδυκνειεται τελικά ότι ήσαν ομοφυλοφιλοι(πχ Χριστοδουλος)??? Είναι ντροπή ακόμη και να συζηταμε για τέτοια θεματα, δεν μπορεί μια τέτοια μερίδα μιας ολοκληρης κοινωνίας να απορεί για το αν οι ομοφυλοφιλοι είναι "ισοτιμοι" με τους ετεροφυλους και να ωρύεται επειδη βλέπει ένα ομοφυλοφιλο ζευγαρι....
Είμαι υπέρ των γάμων των ομοφυλοφιλων και όταν ακούω κάτι μαλακίες του στυλ <<ο γάμος είναι ιερός θεσμός>> δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...Πράγματι είναι ιερός θεσμός, τι νόημα έχει λοιπόν ο γάμος?? Να επισυνάπτει την αγαπητική σχέση-και επισημως-μεταξύ δύο ατόμων!! Τέλος...Η αγάπη και ο έρωτας είναι "τυφλά", ποσώς τους ενδιαφέρει αν οι δύο ερωτικοί σύντροφοι είναι άτομα του ίδιου ή διαφορετικού φύλλου...Αυτό που μετράει και που καλο ειναι να μας ενδιαφερει ολους(με το χερι στην καρδια ομως)είναι η αμοιβαια αγαπη και το αμοιβαιο ενδιαφερον στο ζευγάρι, τωρα στην κρεβατοκαμαρα τους σόρρυ αλλά μόνο ένας διεστραμένος <<μεγαλος αδερφός>> θα τους έβαζε κανονες...Από την στιγμή που στον πολιτικό γάμο ο δήμαρχος θα ρωτήσει στον καθε ενα(ή μια) ξεχωριστα αν δεχεται και εκεινοι δινουν υπευθυνα μια καταφατικη απαντηση(συν τα χίλια δεινά που θα έχουν περάσει μέχρις να γίνει αυτός ο γάμος), τότε δεν τίθεται θεμα περι του αν υπαρχει αγαπη....Αν θέλουν οι κληρικοι και οι πολιτικάντιδες να αναβιώσουν λίγο τον <,ιερό θεσμό>> του γαμου ας κανουν κατι με τα ετεροφυλα ζευγαρια που το έχουν κάνει μόδα και καραμελα στο στομα να βγάζουν ένα διαζυγιο για την πλακα τους άσχετα με το αν γνωριζονταν χρονια προτου παντρυτουν και άσχετα με το αν παρεμβαλονται παιδια στην μεση(εκτός αν υπαρχουν βεβαια σοβαροι λογοι πχ σεξουαλικη κακοποιηση)...Είμαι επίσης υπέρ και των υιοθεσιών, στο κάτω κάτω αν λάβουμε υπόψιν τα πιο πολλά ετεροφυλα ζευγαρια(που μάλλον δεν το έχουν συνηδειτοποιησει οτι εχουν ΚΑΙ παιδια)και ποσοι ακαταλληλοι και επικυνδινοι ανθρωποι κυκλοφορουν που ομως έχουν το <<δικαιωμα>>να κανουν οικογενεια, καταλαβαινεις ποσο γελοιο επιχειρημα ειναι η ανησυχια περι του προτυπου του παιδιου...Όπως ένα παιδι μεγαλώνει σε μονογονείκή οικογενεια και άρα έχει ένα μόνο προτυπο γονιού(πατερα ή μητερα)έτσι αντιστοιχα και αυτα τα παιδια(που ειναι τυχερα κατ'εμε)έχουν και αυτα ένα προτυπο, εε και??? Πόσες και πόσες χιλιάδες άνθρωποι δεν παραπονιουνται οτι μεγαλωσαν σε προβληματικες οικογενειες που ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΝ για αυτους(τουλαχιστον επαρκως)και τους θυμονταν μονον στα γενεθλια τους(μπορεί και όχι), που δεν τους βοηθισε να κοινωνικοποιηθουν και εξαιτιας τους απεκτησαν ψυχολογικα προβληματα?? Πόσοι και πόοι <<γονείς>>(με την εντελως αφηρημενη έννοια του ορου)ηταν ακαταλληλα προτυπα για τα παιδια τους είτε λόγω αδιαφορίας είτε λόγω υπερπροστατευτικοτητας?? Πιο πιθανον να ειναι επικυνδινοι μερικοι ετεροφυλοι ως γονεις(που αρκετοι εγιναν γονεις κατα τυχη ή για συμφερον ή απλά δεν το έχουν παρει χαμπαρι ακομη) παρα οι ομοφυλοφιλοι που μπαινουν στον κοπο να υιοθετησουν και αρα θα δειχνουν εμπρακτη αγαπη στο παιδι...Με αυτήν την έννοια θα είναι <<τυχερα>> αυτα τα παιδια και όποιος δεν το αντιλαμβανεται ακομη αυτο μαλλον εχει αρκετη σταχτη στα ματια και αυτο ειναι ανησυχητικο.....Κανένα θεμα λοιπόν με τους ομοφυλοφιλους οπως και με τους bisexual, το σεξ ειναι πολυ ευαισθητο θεμα και κανενας δεν εχει δικαιωμα να θετει ορια μεταξύ <<επιτρεπτου>> και <<μη επιτρεπου>>(παρα μονο σε ακραίες περιπτωσεις που δεν εχουν σχεση με το εν λογω thread)...Δικαίωμα το καθενός, τρόπος ζωής, αναφαιρετο δικαιωμα και προσωπικο δεδομενο η σεξουαλικοτητα του καθενος και όποιος το αμφισβητει ειναι το ολιγοτερο ηλιθιος...Τέλος!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην προσβάλλουν την δημόσια αιδώ! Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα ετερόφυλα ζευγάρια! Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει αρκεί να είναι διακριτικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην προσβάλλουν την δημόσια αιδώ! Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα ετερόφυλα ζευγάρια! Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει αρκεί να είναι διακριτικός!
Δηλαδή πως θα μπορούσαν να τη προσβάλουν; Θες να μας δώσεις ένα παράδειγμα;
Ας πούμε τα φιλιά, αν θεωρήσουμε (δικαίως) ότι είναι αποδεκτά δημόσια όταν γίνεται από ετεροφυλόφιλους, γιατί όχι και από ομοφυλόφιλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δηλαδή πως θα μπορούσαν να τη προσβάλουν; Θες να μας δώσεις ένα παράδειγμα;
Ας πούμε τα φιλιά, αν θεωρήσουμε (δικαίως) ότι είναι αποδεκτά δημόσια όταν γίνεται από ετεροφυλόφιλους, γιατί όχι και από ομοφυλόφιλους;
Αυτό ακριβώς εννοώ! όπως ένα ετερόφυλο ζευγάρι προσβάλλει την δημόσια αιδώ όταν το κάνει δημόσια έτσι ακριβώς και ένα ομοφυλόφιλο! Πρακτικά δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός! Άσχετα τώρα που σε περίπτωση ομοφυλόφιλου ζευγαριού τους πάρουν με τις πέτρες ενώ σε ένα ετερόφυλο θα κάναμε λίγο τα τραβά μάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Είναι επιλογή του κάθενός, είναι άνθρωποι όπως όλοι μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Από το κεφάλαιο 5.10 - Πώς προκύπτει η ομοφυλοφιλία του βιβλίου - ebook Σεξ - Έρωτας και Αγάπη - Οδηγός για εφήβους και γονείς (Άθως Όθωνος - Ιατρός). :)

Πρόκειται για τον διάλογο των συγγραφέων του βιβλίου με τα παιδιά τους. Δεν το έχω διαβάσει όλο, αλλά και μόνο που στάθηκα σε αυτό το κεφάλαιο, μου φαίνεται ότι πρόκειται για μια καθαρά απλοϊκή προσέγγιση άσχετων και μη εξοικειωμένων με το θέμα και με τα σχετικά άτομα, ανθρώπων.
Αρχική Δημοσίευση από book:
[FONT=&quot]5.10 Πως προκύπτει η ομοφυλοφιλία

[/FONT]
[FONT=&quot]-Μπαμπάς:[/FONT][FONT=&quot] Θα σου πω τώρα εγώ παραδείγματα στο πως στραβώνουν τα πράγματα. Ένα αγόρι έχει έντονες σωματικές σεξουαλικές ορμές. Επειδή στην ηλικία της προ-εφηβείας σχετίζεται περισσότερο με αγόρια παρά με κορίτσια και άρα έχει περισσότερες εικόνες από το χώρο αυτό μπορεί να κάνει κάποια σκέψη σεξουαλική για ένα άλλο αγόρι. Ή μπορεί την ώρα που φαντασιώνεται εικόνες σεξουαλικές στη διάρκεια του αυνανισμού να σκεφτεί και ένα αγόρι. Είπαμε είναι τυφλή η σωματική σεξουαλικότητα. [/FONT]
[FONT=&quot]Επειδή υπάρχει έντονος φόβος και κοινωνική κατακραυγή για την ομοφυλοφιλία το αγόρι θα τρομάξει αρχικά. Θα αναρωτηθεί μήπως είναι ομοφυλόφιλος ή κρυφο-ομοφυλόφιλος. Αν είναι ήδη ευαίσθητος και ρομαντικός και κατασταλμένος-ευνουχισμένος από τους γονείς του ήδη θα έχει ακούσει και πειράγματα από τα άλλα σκληρά αντράκια της παρέας ότι είναι «αδελφή». Μπορεί να το ακούσει αυτό και από τον σκληρό του πατέρα για κάποια ευαίσθητη συμπεριφορά του. Να του πει δηλαδή: «Αυτά είναι αδελφίστικα πράγματα!» Από την άλλη έχει έντονες σεξουαλικές ορμές που δεν ικανοποιούνται κανονικά και λόγω ευαισθησίας του χαρακτήρα δεν τα καταφέρνει με τις γυναίκες και δεν του πάει κιόλας να το παίζει σκληρός άντρας. [/FONT]
[FONT=&quot]Όλα συνηγορούν στο ότι «είναι τελικά διαφορετικός» και αρχίζει να βάζει την ταμπέλα στον εαυτό του. Αν έχει και κάποια ερωτική απογοήτευση από μια κοπέλα και αν επαναστατήσει απέναντι στην καταπιεστική του οικογένεια ποιο δρόμο θα τείνει να πάρει τελικά; Από αντίδραση θα επιλέξει να γίνει αυτό που τον κατηγορούν. Να γίνει ομοφυλόφιλος. Με τον ίδιο τρόπο όσοι δεν τα πάνε καλά με τα μαθήματα τείνουν να γίνονται οι κακοί μαθητές που κοροϊδεύουν τους σπασίκλες και κάνουν καζούρα στο σχολείο.

[/FONT] [FONT=&quot]-Γιώργος:[/FONT][FONT=&quot] Έχει μια λογική έτσι όπως το λες. Μάλιστα μου θυμίζεις με αυτά που είπες ένα συμμαθητή μου που προς τα εκεί πάει. Όλα ταιριάζουν. Οι γονείς του είναι καταπιεστικοί, ο ίδιος παραείναι ευαίσθητος και ρομαντικός για αγόρι, του αρέσουν πολύ τα καλλιτεχνικά και πολλά αγόρια τον κοροϊδεύουν ότι είναι «αδελφή». Γι’ αυτό και αυτός κάνει φιλίες μόνο με κορίτσια και μιλάει μαζί τους για μόδα και κουτσομπολιά. Είναι σίγουρο όμως ότι δεν είχε γονίδια από την αρχή;

[/FONT] [FONT=&quot]-Μαμά:[/FONT][FONT=&quot] Δε νομίζω ότι είναι θέμα γονιδίων. Έχει μια ευαισθησία στο χαρακτήρα που δε μπορεί να τη δεχτεί η οικογένεια του και η κοινωνία. Αυτό είναι το πρόβλημα. Κάθε άντρας έχει και λίγες ψυχικές γυναικείες ποιότητες μέσα στη φύση του και κάθε γυναίκα έχει και λίγες αντρικές. Άλλωστε αυτό συμβαίνει και στο σωματικό επίπεδο και στο ορμονικό επίπεδο. Οι άντρες έχουν κυρίως τεστοστερόνη πχ αλλά έχουν και ένα μικρότερο ποσοστό οιστρογόνων και το αντίστοιχο συμβαίνει και στις γυναίκες. [/FONT]
[FONT=&quot]Το πρόβλημα είναι ότι η κοινωνία μας τείνει να μη δέχεται αυτή την εξισορροπητική και συμπληρωματική πλευρά μας. Ένας άντρας χωρίς κάποιες ευαισθησίες γίνεται σκληρός και βίαιος και ρηχός. Μια γυναίκα χωρίς κάποια δυναμικότητα γίνεται υπερβολικά ευαίσθητη και ανισόρροπη. Βλέπετε ότι η Φύση ξέρει πολύ καλά τη δουλειά της, εμείς είμαστε που τα χαλάμε τελικά.

[/FONT] [FONT=&quot]-Γιώργος:[/FONT][FONT=&quot] Πράγματι κάπως έτσι ντρεπόμαστε να κλαίμε εμείς οι άντρες. Αφού μόλις πας να κλάψεις ή να εκφράσεις ευαισθησίες αμέσως σου λένε ότι είσαι «αδελφή».

[/FONT] [FONT=&quot]-Άννα:[/FONT][FONT=&quot] Μπράβο που το κατάλαβες αδελφούλη για να πάψεις να το παίζεις πιο σκληρός από ότι είσαι. Και να ξέρεις ότι τα φυσιολογικά κορίτσια έλκονται από ένα αγόρι που δε ντρέπεται ή δε φοβάται να δείξει και τις ευαισθησίες του.

[/FONT] [FONT=&quot]-Μπαμπάς:[/FONT][FONT=&quot] Παρόμοιο σενάριο μπορεί να συμβεί και σε ένα κορίτσι. Επειδή είναι σε μια ηλικία έντονου ρομαντισμού έχει μεγάλη διαχυτικότητα και σωματική επαφή με τις «κολλητές» της και είναι εύκολο η σεξουαλική της ορμή να συνδεθεί περιστασιακά με εικόνες από τις φίλες της. Αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα. Συμβαίνει συχνά στην εφηβεία. [/FONT]
[FONT=&quot]Αν όμως είναι μια πολύ ευαίσθητη και ρομαντική κοπέλα και πληγωθεί έντονα από ένα ρηχό αγόρι που το παίζει και πολύ άντρας, τότε μπορεί να αναπτύξει μια απέχθεια για «τα γουρούνια τους άντρες» και να στραφεί προς τις γυναίκες. Αν μάλιστα δε βρει μια καλή σχέση με αγόρι όλο αυτό το διάστημα τότε τείνει προς τη γυναικεία ομοφυλοφιλία ή τείνει απλώς να εξιδανικεύει τα πράγματα και ψάχνει μόνο τον πλατωνικό έρωτα και γίνεται νευρωτική απορρίπτοντας το σεξ.

[/FONT] [FONT=&quot]-Μαμά:[/FONT][FONT=&quot] Δεν είναι βέβαια πάντα τα πράγματα τόσο απλά γιατί κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή περίπτωση. Το κοινό στοιχείο όμως είναι πάντα τα εμπόδια που βάζουμε στη φυσιολογική σωματική και ψυχική ωρίμανση της σεξουαλικότητας και της προσωπικότητας γενικότερα του παιδιού και εφήβου. Αν αφήσουμε τα πράγματα ελεύθερα το παιδί θα επιλέξει την ετερόφυλη σχέση από την ομοφυλόφιλη κατά τον ίδιο τρόπο που θα επιλέξει τη συντροφική σεξουαλική σχέση από τον αυνανισμό.

[/FONT] [FONT=&quot]-Γιώργος:[/FONT][FONT=&quot] Γιατί;

[/FONT] [FONT=&quot]-Μαμά:[/FONT][FONT=&quot] Γιατί η Φύση τείνει να παίρνει από μόνη της αν δεν εμποδιστεί το φυσικό δρόμο που είναι ο δρόμος των ελάχιστων τριβών, ο δρόμος ο εξ αρχής φυσικά δοσμένος. Αν έχεις μια κατηφορική ρεματιά όταν βρέξει το νερό θα τείνει να μαζευτεί στην κοίτη και να κατηφορίσει προς τη θάλασσα. Αν βάλεις ένα εμπόδιο στην πορεία αντί το νερό να πηγαίνει προς τα κάτω θα πηγαίνει προς τα πάνω με την έννοια του ότι μαζεύεται σε μια λίμνη της οποίας αυξάνει το ύψος. Και αν μείνει εκεί πολύ καιρό θα γίνει βούρκο, στάσιμο νερό. Κατάλαβες;

[/FONT] [FONT=&quot]-Γιώργος:[/FONT][FONT=&quot] Κατάλαβα. Επομένως δε σημαίνει ότι με το να σου συμβεί και κάτι αφύσικο μια φορά, τότε την έβαψες και έγινες ξέρω γω ομοφυλόφιλος επειδή είχες μια σκέψη ή επειδή είχες και μια προσωρινή εμπειρία;

[/FONT] [FONT=&quot]-Μαμά:[/FONT][FONT=&quot] Έτσι είναι όπως τα λες. Εμείς, η κοινωνία τείνουμε να βάζουμε τις ταμπέλες και εμείς τα άτομα τείνουμε να τις υιοθετούμε είτε από αντίδραση είτε από υποχωρητικότητα.

[/FONT] [FONT=&quot]-Γιώργος:[/FONT][FONT=&quot] Μωρέ μαμά, έτσι ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα με αυτά που μας είπατε. Και τελικά δεν είναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι που έχουν στραβώσει αλλά και όλοι οι άντρες και οι γυναίκες έχουμε στραβές απόψεις για το θέμα ή φόβους για το θέμα. Πράγματι και εγώ το ομολογώ ότι ορισμένες φορές το παίζω πιο άντρας για να μη με κοροϊδέψουν κάτι σκληρά άλλα αγόρια και δε δείχνω κάποιες ευαισθησίες που έχω. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι ομοφυλόφιλος ή ότι έχω τέτοιες τάσεις…

[/FONT] [FONT=&quot]-Μαμά:[/FONT][FONT=&quot] Ακριβώς. Έτσι είναι όπως τα λες.

[/FONT] [FONT=&quot]-Μπαμπάς:[/FONT][FONT=&quot] Προσέξτε επίσης κάτι. Το ότι εμείς σαν γονείς σας, θεωρούμε ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι το φυσιολογικό δε σημαίνει ότι πρέπει να υιοθετήσουμε και τη συνήθη στάση της κοινωνίας απέναντι στους ομοφυλόφιλους. Συνήθως η κοινωνία μας ή κάνει πλάκα με τους ομοφυλόφιλους ή τους καταδικάζει και τους κυνηγάει. Ούτε το ένα είναι σωστό, ούτε το άλλο. Ίσα-ίσα το αντίθετο κάνεις σε αυτή την περίπτωση. Τους αποδέχεσαι και είναι δικό τους θέμα αν θα βγουν από αυτή την κατάσταση. [/FONT]
[FONT=&quot]Θα πω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Αν ένα παιδί αναπτύξει μια φοβία ή μια νεύρωση ούτε πρέπει να το κοροϊδεύουμε, ούτε και να το καταδικάζουμε. Θα πρέπει να το αποδεχτούμε και είναι δικό του θέμα να δει τι θα κάνει. Βέβαια δεν είναι και το καλύτερο να προσπαθεί το άτομο αυτό από αυτοάμυνα να μας πείσει ότι σώνει και καλά είναι φυσιολογικό ή ότι οι υπόλοιποι είναι οι αφύσικοι. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εγω παλι, βρισκω την ολη προσεγγιση διολου απλοϊκη, μα λιαν λογικη και ενδιαφερουσα. ;)

Δεν υπαρχουν ασχετες αποψεις. Ολες (και ολων - αδαων και μη) οι αποψεις εχουν αξια, διοτι φωτιζουν από άλλη γωνια ενα φαινομενο.

Ως εκ τουτου, οφειλουν να γινονται τουλ. σεβαστες και όχι να απαξιώνονται / στιγματίζονται, επειδή δε συμβαδιζουν με τη δικη μας κοσμοθεωρια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγω παλι, βρισκω την ολη προσεγγιση διολου απλοϊκη, μα λιαν λογικη και ενδιαφερουσα. ;)

Δεν υπαρχουν ασχετες αποψεις. Ολες (και ολων - αδαων και μη) οι αποψεις εχουν αξια, διοτι φωτιζουν από άλλη γωνια ενα φαινομενο.

Ως εκ τουτου, οφειλουν να γινονται τουλ. σεβαστες και όχι να απαξιώνονται / στιγματίζονται, επειδή δε συμβαδιζουν με τη δικη μας κοσμοθεωρια.:P
εχμ ok, δική σου άποψη ότι δεν είναι απλοϊκή αλλά λογική και ενδιαφέρουσα, δική μου άποψη το αντίθετο. :P

Φαίνεται πάντως κλασική κοσμοθεωρία straight γονιών, που δεν έχουν σχέση με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δεν εχουν σχεση με το θεμα, αρα ουσιαστικα δε δικαιούνται και να ομιλουν?:P
Σχεση με το θεμα εχουν μονο οι gay (γονεις)?

Εάν στον αντιποδα, ολος ο ανωτερω διαλογος από straight γονεις, ηταν "υμνος" στην ομοφυλοφιλια, θα ειχαν αραγε αιφνης σχεση με το θεμα, θα μετρουσε καποια κανταρια πιο πολύ η αποψη τους? Θα επαυε να είναι απλοϊκη? ;)

Ή μηπως η οποιαδήποτε (μη gay-συμβατη) αποψη straight ατομου - αδαους ή μη - είναι εκ προοιμιου απορριπτεα, λογω προσωπικης μεροληψίας του εκάστοτε εκάστου?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν εχουν σχεση με το θεμα, αρα ουσιαστικα δε δικαιούνται και να ομιλουν?:P
Σχεση με το θεμα εχουν μονο οι gay (γονεις)?

Εάν στον αντιποδα, ολος ο ανωτερω διαλογος από straight γονεις, ηταν "υμνος" στην ομοφυλοφιλια, θα ειχαν αραγε αιφνης σχεση με το θεμα, θα μετρουσε καποια κανταρια πιο πολύ η αποψη τους? Θα επαυε να είναι απλοϊκη? ;)

Ή μηπως η οποιαδήποτε (μη gay-συμβατη) αποψη straight ατομου - αδαους ή μη - είναι εκ προοιμιου απορριπτεα, λογω προσωπικης μεροληψίας του εκάστοτε εκάστου?;)
Καλέ την άποψή μου λέω κι εγώ, στη δική τους προσέγγιση :P

Ο καθένας δικαιούται να έχει άποψη. Στη προκειμένη αυτοί την κάνανε βιβλίο, οπότε ως κοινοποιημένη δημοσίως άποψη (όχι ενώς καθημερινού ανθρώπου που γράφει σε ένα forum ή blog, αλλά κάποιου που θέλει να συμβουλέψει γονείς και παιδιά και προωθείται ως τέτοιος), εγώ μπήκα στη διαδικασία να τη σχολιάσω. Σχέση με το θέμα έχουν αυτοί που έχουν... σχέση με το θέμα! Δηλαδή οποιοσδήποτε έχει έρθει πράγματι σε επαφή με ομοφυλόφιλα άτομα ή είναι ομοφυλόφιλος.

Όσον αφορά αυτό:
Εάν στον αντιποδα, ολος ο ανωτερω διαλογος από straight γονεις, ηταν "υμνος" στην ομοφυλοφιλια, θα ειχαν αραγε αιφνης σχεση με το θεμα, θα μετρουσε καποια κανταρια πιο πολύ η αποψη τους? Θα επαυε να είναι απλοϊκη? ;)
... δεν καταλαβαίνω τις ερωτήσεις σου. Κάθε άποψη είναι διαφορετική και παίρνει ο καθένας θέση πάνω σε αυτή. Εφόσον κι αν το λες επειδή εγώ υποστηρίζω την ομοφυλοφιλία --> βρήκα μια αντίθετη άποψη με μένα --> άρα την χαρακτηρίζω αφελής, το ίδιο θα μπορούσα να πω και για σένα που έχεις άλλη άποψη για τις θέσεις στο εν λόγω βιβλίο. So? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
So...nothing!

Απλα, υπαρχει προκαταληψη (both ways), γεγονος που μας κανει να αφοριζουμε - από light εως strong.

To να εισαι - ή να προσπαθεις να εισαι - αντικειμενικος, είναι παντα το (δυσκολο) ζητουμενο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
So...nothing!

Απλα, υπαρχει προκαταληψη (both ways), γεγονος που μας κανει να αφοριζουμε - από light εως strong.

To να εισαι - ή να προσπαθεις να εισαι - αντικειμενικος, είναι παντα το (δυσκολο) ζητουμενο....


Άπο ποτε συ γραφεις in english; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Απο τοτε που με χαλασανε e-δω μεσα!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top