• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Π.χ Τα πεταχτα αυτια, η γαμψη μυτη ειναι χαρακτηριστικα, που αντικειμενικα ειναι ασχημα και χαλανε ενα κατα τα αλλα ομορφο προσωπο..
Και βρισκω φυσιολογικοτατο απο τη στιγμη που τους ενοχλει κατι τετοιο, να το διορθωσουν.
Η εικονα που "χαλαει" ειναι αυτη της τέλειας γυναικας με την οποια μας βομβαρδιζουν συνεχως ωστε απο τη μια να νιωθουμε ανασφαλείς και απο την αλλη να καταναλωνουμε σα τρελοι. Τοσο πεταχτα αυτια που να κανουν μια εμφανησιμη να νιωθει τοσο ασχημα για τον εαυτο της, δεν εχω δει ποτέ. Μυτη, ναι βλεπουμε σχετικα συχνα.Και ακομα και σε αυτο, δεν εχουν ολες καταθλιψη αν δεν την ισιωσουν :P. Αλλα δε θα τα χαλασουμε και για μια μυτη. Δεν ειναι ουτε μεγαλο, ουτε ριψοκινδυνο χειρουργειο.
Και δεν το θεωρω "μπαλωμα" για τον απλουστατο λογο, οτι εχει αρνητικη εννοια...
Αυτο δε στεκει. Επειδη εχει αρνητική εννοια το βαφτιζεις κατι αλλο ; Τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι, ειτε μας αρεσουν ειτε οχι. Με την ιδια λογική, και το να δερνεις εναν εφηβο για να "μαθει", δεν ειναι μπαλωμα....επειδη εχει αρνητική εννοια.(εκτος αν εννοεις κατι που δεν ανεφερες).
Ειτε το θελουμε ειτε οχι η "ματαιδοξια" που αναφερθηκε, οσον αφορα στην εξωτερικη εμφανιση, χαρακτηριζει τις περισσοτερες γυναικες απο λιγο εως πολυ..
Δυστυχως. Αλλα δε πιστευω να την επικροτει κανείς...Άλλο τι συμβαινει,και αλλο αυτο που ειπα εγω : τι επρεπε να συμβαινει. Αρα ειναι μπαλωμα ή δεν ειναι ;
Δεν ξερω ανθρωπους, που δεν θελουν να αρεσουν..και το θεωρω ανοητο και μεγαλο ψεμα να ισχυριζεται κανεις το αντιθετο...
Παρεμνηνευεις. Δεν ειπα οτι ειναι κακο και αφυσικο να μην θελουμε να αρεσουμε. Ειπα οτι δε πρεπει να μετραμε την αξια μας πανω στον πλανητη, τοσο πολυ με βαση το σωμα μας. Ισως φταιω εγω που εχω την παραξενη ιδεα οτι ειμαστε ψυχες με μεταφορικα μεσα τα σωματα, και οχι κενα σωματα. Αν παρομοιασουμε με αυτοκινητα, ειναι σχεδον σαν να κρινουμε τον καθενα απο το τι αυτοκινητο εχει.Το ξερω οτι αυτο που λεω ειναι δυσκολο, και το ξερω οτι κανεις μας δεν απαλλασεται τελειως απο το σωμα. Ομως ουτε λεω "ε...ξεκινησαμε να ξεστρατιζουμε....ας βοηθησω κι εγω σε αυτο, γιατι δε μπορω να νιωσω καλυτερα για τον εαυτο μου διαφορετικα".

Ε, συγγνωμη, οταν μια γυναικα εχει μικροτερο στηθος και απο εναν αντρα π.χ...και επιθυμει να το μεγαλωσει, δε σημαινει οτι κατα τα αλλα δεν εχει αντιληφθει τη σημασια της εξωτερικης εμφανισης ή δεν μπορει να βρει τροπο να νοιωσει αγαπητη...
Οκ, ας πουμε οτι δε σημαινει αυτο. Τι άλλο σημαινει αντι γιαυτα ;

Δεν ειπε κανεις οτι περιθωριοποιειται απο το κοινωνικο περιγυρο...
Οι θεσεις σου μου φανταζουν υπερβολικες...
Ουτε εγω ομως το ειπα. Ειπα οτι υπαρχου και ατομα που επειδη ειναι ασχημα ή θεωρουν τον εαυτο τους ασχημο, δε νιωθουν οτι μπορουν να συναγωνιστουν άλλα, νιωθουν οτι "μενουν πισω". Δεν ειπα οτι το υπολοιπο κοιν.συνολο τα πεταει εξω.

Ματαιοδοξια?...ε τοτε ανηκω και εγω σε αυτη την κατηγορια...δε θα δισταζα καθολου...και ας εχω μια περιεργη φοβια με ο,τι εχει να κανει με την "ασπρη" μπλουζα!(γιατρους εννοω, μην παει αλλου το μυαλο:P)
Σκεψου ποσο πιο ελευθερη θα αισθανοσουν ομως, αν απλα you didnt give a damn ;) Ή τουλαχιστον you didnt give a damn για χαρακτηριστικά που εχουν χιλαιδες αλλα ατομα (και αρα δε σε κανουν να ξεχωριζεις σαν εξωγηινη).
Α, και με αυτο που ειπες, οτι ολοι εχουν καποια οπτικα ελαττωματα,ναι οκ...αλλα υπαρχουν ελαττωματα και ελαττωματα...
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
Τιποτα δεν ισοπεδωσα. Αν ισοπεδωνα θα ελεγα "κανενας δε πρεπει να κανει καμια πλαστικη για κανενα λογο". Μηπως υπερβαλλεις εσυ ; :) Ισα ισα ειπα οτι υπαρχουν καμποσες κατηγοριες με τις οποιες συμφωνω για πλαστική. Ομως η γραμμη μεταξύ του μετρου και της υπερβολής, θελει πολλη προσοχη. Η πλαστικη ξεκινησε για να βοηθησει τις κατηγοριες που προανεφερα. Το οτι θα επεκτεινοταν για να εκμεταλευτει την ματαιοδοξια μας, ηταν σιγουρο. Και εμεις το επιτρεπουμε. Αν παρει καποιος καλυτερα ρουχα, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Αν παρει καλυτερο αυτοκινητο, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Το οτι ζουμε σε ενα κοσμο "φαινεσθαι", somehow, doesnt justify embracing it.

Αυτο το χεις ακουσει ; "[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Beauty isn't worth thinking about; what's important is your mind. You don't want a fifty-dollar haircut on a fifty-cent head." :hehe:

.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η εικονα που "χαλαει" ειναι αυτη της τέλειας γυναικας με την οποια μας βομβαρδιζουν συνεχως ωστε απο τη μια να νιωθουμε ανασφαλείς και απο την αλλη να καταναλωνουμε σα τρελοι. Τοσο πεταχτα αυτια που να κανουν μια εμφανησιμη να νιωθει τοσο ασχημα για τον εαυτο της, δεν εχω δει ποτέ. Μυτη, ναι βλεπουμε σχετικα συχνα.Και ακομα και σε αυτο, δεν εχουν ολες καταθλιψη αν δεν την ισιωσουν :P. Αλλα δε θα τα χαλασουμε και για μια μυτη. Δεν ειναι ουτε μεγαλο, ουτε ριψοκινδυνο χειρουργειο.

Μα τι λες?
Ειναι πρακτικα τα πραγματα. Οι περισσοτερες γυναικες που θα εχουν π.χ πεταχτα αυτακια θα προσπαθουν να μην τα πιανουν πανω κ.ο.κ....το οτι διαφερουν απο το συνολο και κανει "μπαμ" δημιουργει κομπλεξ...Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις..Και δεν ειπα οτι γινονται καταθλιπτικοι, αλλα να εισαι σιγουρος πως αρκετοι περνανε περιοδικα μελαγχολια για τετοιους λογους....




Αυτο δε στεκει. Επειδη εχει αρνητική εννοια το βαφτιζεις κατι αλλο ; Τα πραγματα ειναι αυτα που ειναι, ειτε μας αρεσουν ειτε οχι. Με την ιδια λογική, και το να δερνεις εναν εφηβο για να "μαθει", δεν ειναι μπαλωμα....επειδη εχει αρνητική εννοια.(εκτος αν εννοεις κατι που δεν ανεφερες).
Τι δε στεκει ? Εσυ το λες μπαλωμα, εγω το λεω διορθωση....Και αυτο που ειπα ειναι οτι η λεξη μπαλωμα δε μου κανει γιατι εχει αρνητικη εννοια...


Δυστυχως. Αλλα δε πιστευω να την επικροτει κανείς...Άλλο τι συμβαινει,και αλλο αυτο που ειπα εγω : τι επρεπε να συμβαινει. Αρα ειναι μπαλωμα ή δεν ειναι;
Αν την επικροτει κανεις? Εγω θα σε ρωτουσα ποιος απο αυτους που ειναι ματαιοδοξος (ειτε λιγο ειτε πολυ) εχει τα γκατς να το παραδεχτει...
Εμενα παντως η λεξη αυτη και ο,τι εκφραζει, δε με φοβιζει...


Παρεμνηνευεις. Δεν ειπα οτι ειναι κακο και αφυσικο να μην θελουμε να αρεσουμε. Ειπα οτι δε πρεπει να μετραμε την αξια μας πανω στον πλανητη, τοσο πολυ με βαση το σωμα μας. Ισως φταιω εγω που εχω την παραξενη ιδεα οτι ειμαστε ψυχες με μεταφορικα μεσα τα σωματα, και οχι κενα σωματα. Αν παρομοιασουμε με αυτοκινητα, ειναι σχεδον σαν να κρινουμε τον καθενα απο το τι αυτοκινητο εχει.Το ξερω οτι αυτο που λεω ειναι δυσκολο, και το ξερω οτι κανεις μας δεν απαλλασεται τελειως απο το σωμα. Ομως ουτε λεω "ε...ξεκινησαμε να ξεστρατιζουμε....ας βοηθησω κι εγω σε αυτο, γιατι δε μπορω να νιωσω καλυτερα για τον εαυτο μου διαφορετικα".

Μα οταν καποιος θελει να αρεσει, αυτοματα ειναι ματαιοδοξος.....ειτε θες να αρεσεις ειτε οχι...διαλεξε...
Και καλως ή κακως, ζουμε σε μια εποχη που η επιστημη μας παρεχει αυτη τη δυνατοτητα σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο...Δε βρισκω κανενα λογο για να μην το εκμεταλλευτουμε, εαν θελουμε...
Δε διαφωνω σε αυτο που λες περι ψυχης...αλλα εγω εχω μαθει να ξεχωριζω το μεσα απο το εξω...
Ισως το μεσα να ειναι πιο σημαντικο απο το εξω, αλλα αυτο δε σημαινει πως αρκει το μεσα απο μονο του...
Αυτο που εθεσες μεσα στα εισαγωγικα δεν το επιασα...
:hmm:



Οκ, ας πουμε οτι δε σημαινει αυτο. Τι άλλο σημαινει αντι γιαυτα ;

Οτι εχει την αναγκη, στο συγκεκριμενο που ανεφερα, να μην διαφερει απο την πλειοψηφια...να νοιωθει ομορφα με τον εαυτο της...Γιατι μπορει η εμφανιση να μην εχει την υψιστη σημασια στη ζωη ενος ατομου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει....

Ουτε εγω ομως το ειπα. Ειπα οτι υπαρχου και ατομα που επειδη ειναι ασχημα ή θεωρουν τον εαυτο τους ασχημο, δε νιωθουν οτι μπορουν να συναγωνιστουν άλλα, νιωθουν οτι "μενουν πισω". Δεν ειπα οτι το υπολοιπο κοιν.συνολο τα πεταει εξω.

Γιατι μηπως αυτο δεν ισχυει που μολις ειπες? Η εμφανιση παιζει ρολο σε πολλους τομεις της καθημερινοτητας....στη δουλεια μας, στην ευρεση συντροφου κ.ο.κ
Δηλαδη τι? Να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας?


Σκεψου ποσο πιο ελευθερη θα αισθανοσουν ομως, αν απλα you didnt give a damn ;) Ή τουλαχιστον you didnt give a damn για χαρακτηριστικά που εχουν χιλαιδες αλλα ατομα (και αρα δε σε κανουν να ξεχωριζεις σαν εξωγηινη).

Κοιτα, εγω προσωπικα αισθανομαι μια χαρα "ελευθερη" γιατι ο θεουλης ηταν πολυ γενναιοδωρος μαζι μου....
Η αδερφουλα μου ομως μεχρι πριν 3 χρονια δεν ενοιωθε και τοσο ελευθερη, που μεχρι τα 25 της δεν ειχε τολμησει να πιασει αλογοουρα τα μαλλακια της, γιατι θα φαινονταν τα πεταχτα αυτακια της και θα μαγνητιζε τα βλεματα των αλλων με τετοιον τον τροπο με τον οποιο δεν ηθελε....:whistle:
Εκανε τη μικροεπεμβεσουλα και τωρα νοιωθει μια χαρα "ελευθερη"


Τιποτα δεν ισοπεδωσα. Αν ισοπεδωνα θα ελεγα "κανενας δε πρεπει να κανει καμια πλαστικη για κανενα λογο". Μηπως υπερβαλλεις εσυ ; :) Ισα ισα ειπα οτι υπαρχουν καμποσες κατηγοριες με τις οποιες συμφωνω για πλαστική. Ομως η γραμμη μεταξύ του μετρου και της υπερβολής, θελει πολλη προσοχη. Η πλαστικη ξεκινησε για να βοηθησει τις κατηγοριες που προανεφερα. Το οτι θα επεκτεινοταν για να εκμεταλευτει την ματαιοδοξια μας, ηταν σιγουρο. Και εμεις το επιτρεπουμε. Αν παρει καποιος καλυτερα ρουχα, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Αν παρει καλυτερο αυτοκινητο, δεν ειναι ο ιδιος απο μεσα ; Το οτι ζουμε σε ενα κοσμο "φαινεσθαι", somehow, doesnt justify embracing it.

Ξερεις τι θελω να πω...μην πιανεσαι απο μια λεξη...Αλλο να παω να διορθωσω μια ρυτιδα εκφρασης στο μετωπο που εχω απο τα 15 μου και να το κανω στα 30 + και αλλο να παω να διορθωσω μια γαμψη μυτη, προγναθισμο, υπογναθισμο, "ανυπαρξια" στηθους κ.ο.κ....
Οταν αυτα εσυ τα θεωρεις υπερβολικα...τοτε για τα δικα μου (παντα) στανταρντς εισαι ισοπεδωτικος....
Και εχω κουραστει να ακουω συνεχεια μπλα μπλα μπλα για το "μεσα", ενω ολοι (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) κοιταμε περαν του δεοντος την εξωτερικη μας εμφανιση...Ξερεις αυτα τα κοινοτυπα "με εδιαφερει το πνευμα και οχι η εμφανιση ενος ατομου" κ.ο.κ. δεν τα μπορω πλεον..τα βαρεθηκα...Εχω την εντυπωση οτι δυσκολευομαστε να ειμαστε ειλικρινεις πρωτα με τον εαυτο μας και μετα με ολους τους υπολοιπους...
Δηλαδη που το κακο να παραδεχτουμε οτι ο συνδυασμος και των δυο ειναι το πακετο? Και ποιος δε θελει να ειναι ομορφο αυτο το πακετο και μεσα και εξω?



Αυτο το χεις ακουσει ; "[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Beauty isn't worth thinking about; what's important is your mind. You don't want a fifty-dollar haircut on a fifty-cent head." :hehe:

.
[/FONT]

Εξυπνο...αλλα πειραζει εγω να θελω και μυαλο και ομορφια..?
Εμενα ο παππους μου μου ελεγε κατι αλλο, το οποιο θα στο εχουν πει και εσενα..."Οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια..."



Σορρυ για την αθλια παραθεση, αλλα πρεπει καποια στιγμη να μαθω να το κανω...ακομα ψαχνω αυτη την στιγμη!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
1) Η τελειότητα είναι το πιο άσχημο πράγμα στον κόσμο.

2) Η μεγαλύτερη ομορφιά του κόσμου συνηθίζεται μέσα στα πρώτα 10'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
1) Η τελειότητα είναι το πιο άσχημο πράγμα στον κόσμο.

2) Η μεγαλύτερη ομορφιά του κόσμου συνηθίζεται μέσα στα πρώτα 10'.

Αν αυτό ήταν δικό σου, εύγε.

Αν όχι, damn you woman!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Χαίρομαι που σ' άρεσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα τι λες? Ειναι πρακτικα τα πραγματα. Οι περισσοτερες γυναικες που θα εχουν π.χ πεταχτα αυτακια θα προσπαθουν να μην τα πιανουν πανω κ.ο.κ....το οτι διαφερουν απο το συνολο και κανει "μπαμ" δημιουργει κομπλεξ...Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις..Και δεν ειπα οτι γινονται καταθλιπτικοι, αλλα να εισαι σιγουρος πως αρκετοι περνανε περιοδικα μελαγχολια για τετοιους λογους....
Δε παρακολουθεις τι λεω. Για να σου δημιουργησει τετοιο κομπλεξ, ενα δευτερευον χαρακτηριστικο εμφανισης που δε σε κανει τερας, (ενω γενικα εισαι οκ, οχι θεα, αλλά οκ), που θα πας να κανεις χειρουργειο, σημαινει οτι καλυπτεις κατι, επειδη λειπει κατι αλλο. Το να μελαγχολεις συχνα για ενα τετοιο πραγμα, ενω τα σημαντικα ειναι αλλα, ειναι υπερβολη.

Τι δε στεκει ? Εσυ το λες μπαλωμα, εγω το λεω διορθωση....Και αυτο που ειπα ειναι οτι η λεξη μπαλωμα δε μου κανει γιατι εχει αρνητικη εννοια...
Αν εχεις ενα μετριο βιβλιο και του βαλεις καλυτερο εξωφυλλο...το "διορθωσες" ; Το εκανες καλυτερο βιβλιο ; ;) Ο εφηβος που τον εδειρες , δλδ, διορθωθηκε ; εμαθε ; καταλαβε ; Το μονο που πετυχαινεις με το βιβλιο ειναι να κοροιδεψεις καποιον να το παρει.

Αν την επικροτει κανεις? Εγω θα σε ρωτουσα ποιος απο αυτους που ειναι ματαιοδοξος (ειτε λιγο ειτε πολυ) εχει τα γκατς να το παραδεχτει...Εμενα παντως η λεξη αυτη και ο,τι εκφραζει, δε με φοβιζει...
Τι σχεση εχει το ποιοι το παραδεχονται ; Τωρα εξεταζουμε την αιτια που θελει ο κοσμος να κανει πλαστικες , και αν αυτη στεκει.Φυσικα και δε θα το παραδεχονται. Εδω δεν μπορουν να συμφιλιωθουν με την οψη τους, σιγα μη το παραδεχτουν κι απο πανω :P

Μα οταν καποιος θελει να αρεσει, αυτοματα ειναι ματαιοδοξος.....ειτε θες να αρεσεις ειτε οχι...διαλεξε...
Κανεις λαθος. Ματαιοδοξια δεν ειναι να θες να αρεσεις. Ολοι θα θελαν να ναι και εξωτερικα ομορφοι. Ολοι ματαιοδοξοι ειναι ; Οχι βεβαια. Η ματαιοδοξια ξεκιναει απο τη στιγμη που δινεις πολλη παραπανω αξια στην εμφανιση. Δεν ειναι μαυρο-ασπρο. Σε καποιους αρκει να αρεσουν μεχρι ενα βαθμο. Απο ενα σημειο και μετα, άλλα πραγματα υπερσκελιζουν την εμφανιση σε σημασια.

Ισως το μεσα να ειναι πιο σημαντικο απο το εξω, αλλα αυτο δε σημαινει πως αρκει το μεσα απο μονο του...
Αν δεν αρκουσε, ολοι οσοι δεν ειναι ανω του μεσου ορου ομορφοι, θα ειχαν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα. Αντιθετως πολλες φορες αρκει το μεσα απο μονο του. Αλλωστε δε μιλαμε και για το τερας του Λοκ-Νες. Το τι αρκει και τι οχι, ειναι θεμα αντιληψης και ανθρωπου. Και του πως εχει μεγαλωσει ο καθενας και σε τι περιβαλλον.

Αυτο που εθεσες μεσα στα εισαγωγικα δεν το επιασα...
Στο παιδι σου θα προσπαθησεις να περασεις τη νοοτροπια να δινει περισσοτερη βαση στο μεσα, παρα στο εξω ;

Οτι εχει την αναγκη, στο συγκεκριμενο που ανεφερα, να μην διαφερει απο την πλειοψηφια...να νοιωθει ομορφα με τον εαυτο της...Γιατι μπορει η εμφανιση να μην εχει την υψιστη σημασια στη ζωη ενος ατομου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει....
Εμεις καθοριζουμε ποση σημασια θα εχει. Δεν ειναι γραμμενο καπου. Αρα στο χερι μας ειναι ποσο θα ασχολουμαστε με την επιφανεια.

Κοιτα, εγω προσωπικα αισθανομαι μια χαρα "ελευθερη" γιατι ο θεουλης ηταν πολυ γενναιοδωρος μαζι μου....
Η αδερφουλα μου ομως μεχρι πριν 3 χρονια δεν ενοιωθε και τοσο ελευθερη, που μεχρι τα 25 της δεν ειχε τολμησει να πιασει αλογοουρα τα μαλλακια της, γιατι θα φαινονταν τα πεταχτα αυτακια της και θα μαγνητιζε τα βλεματα των αλλων με τετοιον τον τροπο με τον οποιο δεν ηθελε....:whistle:
Εκανε τη μικροεπεμβεσουλα και τωρα νοιωθει μια χαρα "ελευθερη"
Μαλλον δεν καταλαβες για τι ελευθερια μιλαμε. Ή την οριζεις αλλιως. Προσωπικα θεωρω σκλαβια να εξαρτασαι τοσο απο την εμφανιση. Εσυ μαλλον βλεπεις σκλαβια το να εχει καποιος ενα ασχημο εμφανησιακο σημειο.

Ξερεις τι θελω να πω...μην πιανεσαι απο μια λεξη..
Σορυ αλλά ειπαμε οτι στον γραπτο λογο μεταξυ αγνωστων, και αυτος που γραφει φερει ευθυνη παρεξηγησης.Αρα κι εγω μπορω να πω : δε ξερω τι θελεις να πεις, προσπαθησε να γραφεις αυτο που θες να πεις, οχι κατι αλλο. ;) Αλλωστε μια λεξη πριν γραφτει, ειναι μια σκεψη. Μου λες οτι υπαρχουν ελλατωματα και ελλατωματα...σαν αντιλογο, σε τι ; ειπα το αντιθετο ; Μιλουσαμε ηδη για ενα μικρο ελλατωμα αν θυμασαι. :)

Αλλο να παω να διορθωσω μια ρυτιδα εκφρασης στο μετωπο που εχω απο τα 15 μου και να το κανω στα 30 + και αλλο να παω να διορθωσω μια γαμψη μυτη, προγναθισμο, υπογναθισμο, "ανυπαρξια" στηθους κ.ο.κ....
Οταν αυτα εσυ τα θεωρεις υπερβολικα...τοτε για τα δικα μου (παντα) στανταρντς εισαι ισοπεδωτικος...
Εχεις σκεφτει οτι απλα ετσι ειναι πιο ευκολο να πιστευεις ; ανεφερα ηδη οτι δε τα θεωρω ολα υπερβολες. Το οτι υπαρχει και χειροτερη περιπτωση , δεν κανει τις αλλες πληρως δικαιολογημενες. Οσο και να μας βολευει να το πιστεψουμε.

Και εχω κουραστει να ακουω συνεχεια μπλα μπλα μπλα για το "μεσα", ενω ολοι (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) κοιταμε περαν του δεοντος την εξωτερικη μας εμφανιση...Ξερεις αυτα τα κοινοτυπα "με εδιαφερει το πνευμα και οχι η εμφανιση ενος ατομου" κ.ο.κ. δεν τα μπορω πλεον..τα βαρεθηκα...Εχω την εντυπωση οτι δυσκολευομαστε να ειμαστε ειλικρινεις πρωτα με τον εαυτο μας και μετα με ολους τους υπολοιπους...
Σιγουρα πολλοι τα λενε απλως. Συνηθως επειδη προσπαθουν να τα πιστεψουν και ειναι δυσκολο. Εσυ τωρα ενοχλεισαι απο αυτους που ξερουν το σωστο και δεν εχουν τη δυναμη να το πραξουν, ενω δεν ενοχλεισαι απο οσους αγκαλιαζουν ευχαριστως την επιφανεια ; Και βασικα δε λενε αυτο. Λενε οτι ενδιαφερει πιο πολυ το πνευμα και λιγοτερο η εμφανιση. Λιγοι λενε οτι δε τους ενδιαφερει καθολου η εμφανιση και το πιστευουν πραγματικα.

Δηλαδη που το κακο να παραδεχτουμε οτι ο συνδυασμος και των δυο ειναι το πακετο? Και ποιος δε θελει να ειναι ομορφο αυτο το πακετο και μεσα και εξω?
Μα εννοειται αυτο. Ξερεις κανεναν που να διαφωνει με αυτο ; Αυτο ειναι το ιδανικο ομως. Σπανιο. Το επομενο στη λιστα πιο ειναι ; Το "περισσοτερο μεσα,λιγοτερο εξω", ή το αναποδο ; ;)

Εμενα ο παππους μου μου ελεγε κατι αλλο, το οποιο θα στο εχουν πει και εσενα..."Οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια..."
Αυτο ειναι ενα γνωμικο του Αισωπου, που ειναι σοφο. Ομως δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις. Το να το κολλας εδω, υπονοει οτι τα περι πνευματος κλπ, τα λενε οι "ασχημοι" επειδη μονο αυτο εχουν σαν εφοδιο. Το οποιο ειναι μαλλον επιπλοκη/παρενεργεια, της νοοτροπιας που μας εχουν επιβαλλει.

Σορρυ για την αθλια παραθεση, αλλα πρεπει καποια στιγμη να μαθω να το κανω...ακομα ψαχνω αυτη την στιγμη!!!!:P
Κοιτα, μακαρι να εισαι ομορφη οπως λες, γιατι αν κρινω απο το οτι δεν εχεις μαθει ακομα τις παραθεσεις...:P:P:P:P:P:P:P:D:D:D:D


Παντως αν θες μια πιο σφαιρικη εικονα για την αποψη μου στο θεμα, συνοψιζεται και παρουσιαζεται πολυ ωραια στο επισοδειο The Fountain Of Youth (με βαση το θεμα της νεοτητας), της βραβευμενης σειρας Penn+Teller's : Bullshit. Μπορεις να δεις ολο το συγκεκριμενο επισοδειο ΕΔΩ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε παρακολουθεις τι λεω. Για να σου δημιουργησει τετοιο κομπλεξ, ενα δευτερευον χαρακτηριστικο εμφανισης που δε σε κανει τερας, (ενω γενικα εισαι οκ, οχι θεα, αλλά οκ), που θα πας να κανεις χειρουργειο, σημαινει οτι καλυπτεις κατι, επειδη λειπει κατι αλλο. Το να μελαγχολεις συχνα για ενα τετοιο πραγμα, ενω τα σημαντικα ειναι αλλα, ειναι υπερβολη.

Ενω εσυ εχεις την εντυπωση οτι με παρακολουθεις???
Δηλαδη για να εχει καποιος κομπλεξ με ενα χαρακτηριστικο αντικειμενικα ασχημο πανω του, για το οποιο νοιωθει αβολα, πρεπει να σου λειπει κατι και υποννοεις οτι ειναι το "πνευμα"?
Τα θες και τα γραφεις? Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη...
Υπερβολη ή οχι..συμβαινει γυρω μας...Γιατι οπως προειπα, η εξωτερικη εμφανιση παιζει σημαντικο ρολο στις μερες μας σε πολλους τομεις της ζωης μας...

Αν εχεις ενα μετριο βιβλιο και του βαλεις καλυτερο εξωφυλλο...το "διορθωσες" ; Το εκανες καλυτερο βιβλιο ; ;) Ο εφηβος που τον εδειρες , δλδ, διορθωθηκε ; εμαθε ; καταλαβε ; Το μονο που πετυχαινεις με το βιβλιο ειναι να κοροιδεψεις καποιον να το παρει.
Μαζι μιλαμε ή χωρια??? Σου ειπα οτι εχω μαθει να ξεχωριζω το μεσα απο το εξω...Οχι, εαν φτιαξω τη μυτη μου δε θα γινω καλυτερος ανθρωπος, θα γινω πιο ομορφος εξωτερικα...(αν και τυχον κομπλεξ που θα ειχα τα οποια θα οδηγουσαν και σε ζηλεια, δε θα υπηρχαν πια, οποτε μπορουμε να μιλησουμε και για καλυτερευση ετσι οπως την εννοεις εσυ)

Τι σχεση εχει το ποιοι το παραδεχονται ; Τωρα εξεταζουμε την αιτια που θελει ο κοσμος να κανει πλαστικες , και αν αυτη στεκει.Φυσικα και δε θα το παραδεχονται. Εδω δεν μπορουν να συμφιλιωθουν με την οψη τους, σιγα μη το παραδεχτουν κι απο πανω :P
Ε ναι, να μην ξεφυγουμε απο το θεμα μας!
Μαζεψου βρε!



Κανεις λαθος. Ματαιοδοξια δεν ειναι να θες να αρεσεις. Ολοι θα θελαν να ναι και εξωτερικα ομορφοι. Ολοι ματαιοδοξοι ειναι ; Οχι βεβαια. Η ματαιοδοξια ξεκιναει απο τη στιγμη που δινεις πολλη παραπανω αξια στην εμφανιση. Δεν ειναι μαυρο-ασπρο. Σε καποιους αρκει να αρεσουν μεχρι ενα βαθμο. Απο ενα σημειο και μετα, άλλα πραγματα υπερσκελιζουν την εμφανιση σε σημασια.
Ε ναι βεβαια, εαν θελησεις να διορθωσεις κατι αντικειμενικα ασχημο πανω σου, βαφτιζεσαι ματαιοδοξος...οκ...ειμαι ματαιοδοξη...γιατι θα το εκανα...χωρις δευτερη σκεψη

Αν δεν αρκουσε, ολοι οσοι δεν ειναι ανω του μεσου ορου ομορφοι, θα ειχαν σοβαρα ψυχολογικα προβληματα. Αντιθετως πολλες φορες αρκει το μεσα απο μονο του. Αλλωστε δε μιλαμε και για το τερας του Λοκ-Νες. Το τι αρκει και τι οχι, ειναι θεμα αντιληψης και ανθρωπου. Και του πως εχει μεγαλωσει ο καθενας και σε τι περιβαλλον.
Εδω παιδι μου η αλλη εχει καποια κιλα παραπανω και πεφτει σε μελαγχολια...τι μου λες τωρα?!
Και οχι δε μιλαμε για το τερας κανενος, γιατι πλεον δεν υπαρχει "ασχημη" γυναικα με αυτη την εννοια, αλλα απεριποιητη!

Στο παιδι σου θα προσπαθησεις να περασεις τη νοοτροπια να δινει περισσοτερη βαση στο μεσα, παρα στο εξω ;
Την ξερεις την απαντηση...το εχω ηδη σχολιασει για το τι ειναι πιο σημαντικο...μη με κανεις να επαναλαμβανομαι...
Αυτο δε σημαινει οτι δε θα θελω να εχει και καλη αισθητικη...


Εμεις καθοριζουμε ποση σημασια θα εχει. Δεν ειναι γραμμενο καπου. Αρα στο χερι μας ειναι ποσο θα ασχολουμαστε με την επιφανεια.
Ασχολησου εσυ με ο,τι θες..ασε εμενα να ασχολουμαι και με τα δυο...

Μαλλον δεν καταλαβες για τι ελευθερια μιλαμε. Ή την οριζεις αλλιως. Προσωπικα θεωρω σκλαβια να εξαρτασαι τοσο απο την εμφανιση. Εσυ μαλλον βλεπεις σκλαβια το να εχει καποιος ενα ασχημο εμφανησιακο σημειο.
Καλα, τωρα εσυ αυτο καταλαβες? Για να αισθανεται κανεις ελευθερος πρεπει να τα εχει καλα με τον εαυτο του...Και αυτος που αισθανεται ασχημα με κατι πανω του σημαινει οτι δεν νοιωθει ετσι..
Μην ερμηνευεις οπως θες....θα εκνευριστω!:P

Σορυ αλλά ειπαμε οτι στον γραπτο λογο μεταξυ αγνωστων, και αυτος που γραφει φερει ευθυνη παρεξηγησης.Αρα κι εγω μπορω να πω : δε ξερω τι θελεις να πεις, προσπαθησε να γραφεις αυτο που θες να πεις, οχι κατι αλλο. ;) Αλλωστε μια λεξη πριν γραφτει, ειναι μια σκεψη. Μου λες οτι υπαρχουν ελλατωματα και ελλατωματα...σαν αντιλογο, σε τι ; ειπα το αντιθετο ; Μιλουσαμε ηδη για ενα μικρο ελλατωμα αν θυμασαι. :)
Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι? Οτι αλλιως τα αντιλαμβανομαι εγω και αλλιως εσυ...Μιλας γι αμικρο ενω εγω οχι....

Εχεις σκεφτει οτι απλα ετσι ειναι πιο ευκολο να πιστευεις ; ανεφερα ηδη οτι δε τα θεωρω ολα υπερβολες. Το οτι υπαρχει και χειροτερη περιπτωση , δεν κανει τις αλλες πληρως δικαιολογημενες. Οσο και να μας βολευει να το πιστεψουμε.
Θα σου πω παλι οτι τα αντιλαμβανομαστε διαφορετικα....

Σιγουρα πολλοι τα λενε απλως. Συνηθως επειδη προσπαθουν να τα πιστεψουν και ειναι δυσκολο. Εσυ τωρα ενοχλεισαι απο αυτους που ξερουν το σωστο και δεν εχουν τη δυναμη να το πραξουν, ενω δεν ενοχλεισαι απο οσους αγκαλιαζουν ευχαριστως την επιφανεια ; Και βασικα δε λενε αυτο. Λενε οτι ενδιαφερει πιο πολυ το πνευμα και λιγοτερο η εμφανιση. Λιγοι λενε οτι δε τους ενδιαφερει καθολου η εμφανιση και το πιστευουν πραγματικα.:)
Δεν ξερω τι λες, τι λενε, ξερω τι λεω εγω....Εγω γουσταρω το πακετο....-


Μα εννοειται αυτο. Ξερεις κανεναν που να διαφωνει με αυτο ; Αυτο ειναι το ιδανικο ομως. Σπανιο. Το επομενο στη λιστα πιο ειναι ; Το "περισσοτερο μεσα,λιγοτερο εξω", ή το αναποδο ; ;)
Χαχα! Σπανιο? Ε δε θα το ελεγα...Μαλλον εχουμε δει και βλεπουμε διαφορετικα πραγματα...;) Και επιμενω στο πακετο...εφοσον μπορω να το εχω...:)


Αυτο ειναι ενα γνωμικο του Αισωπου, που ειναι σοφο. Ομως δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις. Το να το κολλας εδω, υπονοει οτι τα περι πνευματος κλπ, τα λενε οι "ασχημοι" επειδη μονο αυτο εχουν σαν εφοδιο. Το οποιο ειναι μαλλον επιπλοκη/παρενεργεια, της νοοτροπιας που μας εχουν επιβαλλει.
Εισαι καλα?! Υποννοω οτι εγω που λεω τα αντιθετα ειμαι ομορφη! Ελα ρε συ Λορυ...τωρα....
Ελπιζω να μη "μυγιαστηκες"....

Κοιτα, μακαρι να εισαι ομορφη οπως λες, γιατι αν κρινω απο το οτι δεν εχεις μαθει ακομα τις παραθεσεις...:P:P:P:P:P:P:P:D:D:D:D
Δε λες παλι καλα που εχω το εξω...
Αν και εγω θα σε περοτρυνα να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ μου. Γιατι το σχολιο περι των παραθεσεων δηλωνε κατι αλλο...ειπα χαρακτηριστικα οτι "ακομα ψαχνω αυτη τη στιγμη"...Το ξανθο μου το μυαλουδακι εννουσε οτι ειμαι τεμπελα και οτι βαριεμαι να κανω εξτρα κοπο....λεω εγω τωρα....:whistle:



Παντως αν θες μια πιο σφαιρικη εικονα για την αποψη μου στο θεμα, συνοψιζεται και παρουσιαζεται πολυ ωραια στο επισοδειο The Fountain Of Youth, της βραβευμενης σειρας Penn+Teller's : Bullshit. Μπορεις να δεις ολο το συγκεκριμενο επισοδειο ΕΔΩ :)

Να σαι καλα...αλλα οπως προειπα...βαριεμαι του θαναταααααααααααααααα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχην θελω να σου πω να ηρεμησεις. Και μη μου πεις οτι εισαι ηρεμη :P. Κι εγω βλεπω να μην καταλαβαινεις και να μην θελεις να καταλαβεις και να λες πραματα που θεωρω παραλογα ή να μη διαβαζεις προσεκτικά, αλλά δεν ειδες πουθενα να κανω σχόλια οπως :

"Μα τι λες?",
"Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις",
"Ενω εσυ εχεις την εντυπωση οτι με παρακολουθεις???",
" Τα θες και τα γραφεις?"
"Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη..."
"Μαζι μιλαμε ή χωρια???"
"τι μου λες τωρα?!"
" Μην ερμηνευεις οπως θες",
"Εισαι καλα?! ".

Ολα περιττα και υποτιμητικα σχόλια για μενα. Δε νομιζω οτι σου μιλαω ετσι :)

Δηλαδη για να εχει καποιος κομπλεξ με ενα χαρακτηριστικο αντικειμενικα ασχημο πανω του, για το οποιο νοιωθει αβολα, πρεπει να σου λειπει κατι και υποννοεις οτι ειναι το "πνευμα"?Τα θες και τα γραφεις? Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη...
Μα μονη σου το λες. Εχει κομπλεξ. Δεν εχει καποια αιτια και πηγη το κομπλεξ αυτο ; Ετσι φυτρωσε απο το πουθενα ; :rolleyes: Και δεν υπονοω οτι του λειπει το "πνευμα" ετσι γενικα. Πηγαζει ομως απο μια ανασφαλεια ναι η οχι ;
Μαζι μιλαμε ή χωρια??? Σου ειπα οτι εχω μαθει να ξεχωριζω το μεσα απο το εξω...Οχι, εαν φτιαξω τη μυτη μου δε θα γινω καλυτερος ανθρωπος, θα γινω πιο ομορφος εξωτερικα...(αν και τυχον κομπλεξ που θα ειχα τα οποια θα οδηγουσαν και σε ζηλεια, δε θα υπηρχαν πια, οποτε μπορουμε να μιλησουμε και για καλυτερευση ετσι οπως την εννοεις εσυ)
Προφανως δε καταλαβες οτι οταν πρωτομιλησα για μπαλωμα , αναφερομουν στο να εξαφανιστει η ριζα του προβληματος. Και ποια ειναι η ριζα του προβληματος ; Το οτι το ατομο δινει πολλη σημασια στην εμφανιση. Φτιαχνοντας πχ τα αυτια του λοιπον που ηταν λιγο πεταχτα, δεν "βελτιωθηκε" σαν ανθρωπος.
Ε ναι βεβαια, εαν θελησεις να διορθωσεις κατι αντικειμενικα ασχημο πανω σου, βαφτιζεσαι ματαιοδοξος...οκ...ειμαι ματαιοδοξη...γιατι θα το εκανα...χωρις δευτερη σκεψη
Στον εδωσα τον ορισμο του ματαιοδοξου. Και δεν ειναι αυτο που αναφερεις εδω.

Εδω παιδι μου η αλλη εχει καποια κιλα παραπανω και πεφτει σε μελαγχολια...τι μου λες τωρα?!
Καλο παραδειγμα. Και τι εντυπωσου σου δινει μια τετοια γυναικα εσενα δλδ ; Δυνατου ατομου ; Με ανεβασμενη αυτοπεποιθηση ; Που τα χει καλα με τον εαυτο του ; ;) Πως θα βοηθησεις ("διορθωσεις") ενα τετοιο ατομο ; Κανοντας λιπαναροφηση ; Ωραια, την εκανες. Αμα δε λυσεις το προβλημα που πχ μπορει να ειναι η κακη συνηθεια καθισιό-διατροφη, παλι θα παρει κιλα καποια στιγμη. Αρα, εκανες μπαλωμα, οχι ουσιαστικη διορθωση.

Και οχι δε μιλαμε για το τερας κανενος, γιατι πλεον δεν υπαρχει "ασχημη" γυναικα με αυτη την εννοια, αλλα απεριποιητη!
Μολις πριν λιγα ανεφερες "κατι αντικειμενικα ασχημο πανω σου". Που κολλαει το απεριποιητη ; Μιλαμε για ανατομικα θεματα , οχι για το αν διατηρει μια υγειινη προσωπου ή αν μακιγιαρεται.Οταν λεω δε μιλαμε για το τερας του Λοκ-Νες, προφανως εννοω οτι δε μιλαμε για βαριες γενετικες δυσμορφιες προσωπου, που κάνεις μπαμ απο χιλιομετρο :P

Την ξερεις την απαντηση...το εχω ηδη σχολιασει για το τι ειναι πιο σημαντικο...μη με κανεις να επαναλαμβανομαι...Αυτο δε σημαινει οτι δε θα θελω να εχει και καλη αισθητικη...
Αλλο μου λες. Το να εχεις καλη αισθητικη δε σημαινει απαραιτητα οτι θα πας να κανεις εγχειρησεις για να γινεις πιο ομορφη ! Ειναι σα να λες οτι οσοι δε κανουν αυτες τις εγχειρησεις, δεν εχουν καλη αισθητικη και δε ξερουν τι ειναι το ωραιο :rolleyes:. Αλλο να ξερεις τι ειναι ωραιο, και αλλο το αν το θεωρεις αρκετα σημαντικο/απαραιτητο ωστε να μπεις στο χειρουγειο να βαλεις στηθος πχ.
Ασχολησου εσυ με ο,τι θες..ασε εμενα να ασχολουμαι και με τα δυο...
Εγω σου λεω οτι η ανθρωποι καθοριζουν τι ειναι σημαντικο....και συ μου απαντας οτι εσενα σε ενδιαφερουν και τα 2. Μα ολους τους ενδιαφερουν και τα 2 παιδι μου.Σου εξηγω ομως οτι το ποσο θα μας ενδιαφερει το ενα και ποσο το αλλο, εμεις το καθοριζουμε. Επομενως το να λες "ε ετσι ειναι ο κοσμος", δεν το κανει σωστο. Γιαυτο στο πα.
Καλα, τωρα εσυ αυτο καταλαβες? Για να αισθανεται κανεις ελευθερος πρεπει να τα εχει καλα με τον εαυτο του...Και αυτος που αισθανεται ασχημα με κατι πανω του σημαινει οτι δεν νοιωθει ετσι..Μην ερμηνευεις οπως θες....θα εκνευριστω!:P
Μπα, Με αυτο που ειπες τωρα, επαληθευεις οτι μια χαρα καταλαβα, και μαλλον εσυ δε καταλαβες τι εννοω εγω ελευθερια. Λες οτι δεν μπορεις να εισαι ελευθερος αν εχεις κατι ασχημο πανω σου, αφου δε θα νιωθεις καλα με τον εαυτο σου. ακριβως αυτο καταλαβα και την 1η φορα. Και σου ξαναλεω : Για να μην νιωθεις καλα με τον εαυτο σου λογω ενος χαρακτηριστικου (που μαλιστα δεν ειναι κατι πολυ ασχημο, γιατι ειπαμε οτι σε αυτες τις περιπτωσεις συμφωνουμε), σημαινει οτι ηδη δεν νιωθεις ελευθερος, αφου βασιζεις την ευτυχια σου πολυ πανω στην εμφανιση ! Δε ξερω πως αλλιως να το πω. Ελευθερια στο συγκεκριμενο θεμα, ειναι να μην σε νοιαζει τοσο ενα ψεγαδι. Οχι να το φτιαξεις ΓΙΑ ΝΑ νιωσεις καλα. Γιατι πιο μετα μπορει να σε ενοχλει κατι αλλο. Αρα παλι δεσμιος της εμφανισης θα εισαι.

Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι? Οτι αλλιως τα αντιλαμβανομαι εγω και αλλιως εσυ...Μιλας για μικρο ενω εγω οχι....
Μιλαω για μικρο απο την αρχη ομως....Τις χοντρες ανατομικες ανωμαλιες ειδικων περιπτωσεων τις αποκλεισαμε εξαρχης.

Δεν ξερω τι λες, τι λενε, ξερω τι λεω εγω....Εγω γουσταρω το πακετο....-
Το "τι λενε" εσυ το ανεφερες και το σχολιασα. Τωρα δε σε νοιαζει τι λενε ; Ειπαμε. ΟΛΟΙ γουσταρουν και τα 2 που ειναι το ιδανικο.

Χαχα! Σπανιο? Ε δε θα το ελεγα...Μαλλον εχουμε δει και βλεπουμε διαφορετικα πραγματα...;) Και επιμενω στο πακετο...εφοσον μπορω να το εχω...:)
Μαρεσει που γελας κιολας :D Μαλλον θα χεις δει πολλα ατομα με το μυαλο του Τσομσκυ, τo πνευμα του Μ.Λ.Κινγκ και το σωμα αρχαιου Σπαρτιατη :P Ή αυτο, ή εχουμε αλλα κριτηρια για το ιδανικο ;)

Εισαι καλα?! Υποννοω οτι εγω που λεω τα αντιθετα ειμαι ομορφη! Ελα ρε συ Λορυ...τωρα....Ελπιζω να μη "μυγιαστηκες"....
Το ιδιο λεμε και δε το πιασες.

Δε λες παλι καλα που εχω το εξω...
Αν και εγω θα σε περοτρυνα να διαβαζεις καλυτερα τα ποστ μου. Γιατι το σχολιο περι των παραθεσεων δηλωνε κατι αλλο...ειπα χαρακτηριστικα οτι "ακομα ψαχνω αυτη τη στιγμη"...Το ξανθο μου το μυαλουδακι εννουσε οτι ειμαι τεμπελα και οτι βαριεμαι να κανω εξτρα κοπο....λεω εγω τωρα....:whistle:
Το καταλαβα καλη μου. Ομως μια και εισαι
εναμιση χρονο εδω μεσα, τα χρησημοποιεις, και ακομα δεν εκατσες να τα μαθεις, (που δε θελει και πτυχιο, ουτε πανω απο 5 λεπτα), ειναι αρκετο για να σε πειραξω για το "ξανθο" ;) Μη το παιρνεις κατακαρδα. :)

Να σαι καλα...αλλα οπως προειπα...βαριεμαι του θαναταααααααααααααααα!!!!!!
Εγω παντως δε θα πολυμιλησω αλλο στο τοπικ. Πολλες πτυχες του θεματος, αναφερονται με σαφηνεια στο βιντεακι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καταρχην θελω να σου πω να ηρεμησεις. Και μη μου πεις οτι εισαι ηρεμη :P. Κι εγω βλεπω να μην καταλαβαινεις και να μην θελεις να καταλαβεις και να λες πραματα που θεωρω παραλογα ή να μη διαβαζεις προσεκτικά, αλλά δεν ειδες πουθενα να κανω σχόλια οπως :

"Μα τι λες?",
"Μα ειναι απλο, απορω πως δεν το καταλαβαινεις",
"Ενω εσυ εχεις την εντυπωση οτι με παρακολουθεις???",
" Τα θες και τα γραφεις?"
"Να σου ζητησω συγγνωμη που εχω καλη αισθητικη..."
"Μαζι μιλαμε ή χωρια???"
"τι μου λες τωρα?!"
" Μην ερμηνευεις οπως θες",
"Εισαι καλα?! ".

Ολα περιττα και υποτιμητικα σχόλια για μενα. Δε νομιζω οτι σου μιλαω ετσι :)

Τς τς!!
Μια χαρα ηρεμη ημουν, απλα οταν αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι, με βγαζει ολο αυτο λιγο εξω απο νερα μου....
Μην εισαι τοσο μυγιαγγιχτος, αυτος ειναι ο τροπος μου, οπως ακριβως θα σου μιλουσα και αν σε ειχα απεναντι μου(με τη διαφορα οτι θα τρωγες και μερικες μουτζες!:P)
Και εννοειται πως δε θα εμπαινα στον κοπο να ανταπαντω σε καποιον που υποτιμω, οποτε κουλαρε:P
Α,και για να μην ξεχνιομαστε, δε χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις, αλλα τις μπηχτες σου τις ριχνεις, μην κοιτας που εχω χιουμορ και σου ανταπαντω με αυτο...;)

(αααα....και εκανες τωρα το σχολιο σου, οποτε μη βγαζεις απ' εξω την ουριτσα σου!!! Δε διαφερεις...και σημασια δεν εχει ποιος το κανει πρωτος και ποιος δευτερος. Τη διαφορα θα την εκανες, οταν κατι που σε ενοχλει, δε θα το εκανες, σε καμμια περιπτωση!
Ευχαριστω!:P

Και ποια ειναι η ριζα του προβληματος ; Το οτι το ατομο δινει πολλη σημασια στην εμφανιση. Φτιαχνοντας πχ τα αυτια του λοιπον που ηταν λιγο πεταχτα, δεν "βελτιωθηκε" σαν ανθρωπος.
Παλι τα ιδια να σου πω? Και μετα λες πως μιλαω ασχημα!:P
Εσυ το θεωρεις κακο να δινει καποιος σημασια στην εμφανιση, εγω απο την αλλη οχι...μιλαμε σε διαφορετικη βαση ντιαρ...


Καλο παραδειγμα. Και τι εντυπωσου σου δινει μια τετοια γυναικα εσενα δλδ ; Δυνατου ατομου ; Με ανεβασμενη αυτοπεποιθηση ; Που τα χει καλα με τον εαυτο του ; ;) Πως θα βοηθησεις ("διορθωσεις") ενα τετοιο ατομο ; Κανοντας λιπαναροφηση ; Ωραια, την εκανες. Αμα δε λυσεις το προβλημα που πχ μπορει να ειναι η κακη συνηθεια καθισιό-διατροφη, παλι θα παρει κιλα καποια στιγμη. Αρα, εκανες μπαλωμα, οχι ουσιαστικη διορθωση.

Πφφ...δεν ηταν τετοιου ειδους παραδειγμα...αλλα ενιγουει....Αυτος που εχει αυτοπεποιθηση, ειναι αυτος που τα εχει καλα με τον εαυτο του...Γιατι λοιπον αυτος που δεν τα εχει καλα, να μην κανει μια επεμβαση, ωστε να το πετυχει? Μα τι στο Δια, παραλογα μιλαω? Ή στα λεω στα γερμανικα?!:P

Μιλαω για μικρο απο την αρχη ομως....Τις χοντρες ανατομικες ανωμαλιες ειδικων περιπτωσεων τις αποκλεισαμε εξαρχης.
Με κανεις και επαναλαμβανομαι...δινουμε διαφορετικη σημασια στο οτι ειναι μικρο και τι μεγαλο...διαφερουμε στο "μεγεθος"

Ειπαμε. ΟΛΟΙ γουσταρουν και τα 2 που ειναι το ιδανικο.
Ναι, και εγω αυτο που προσπαθω να σου πω και δεν καταλαβαινεις, ειναι οτι η επιστημη μας δινει αυτη τη δυνατοτητα οσον αφορα στο "εξω", και ειμαι της αποψης οτι καλα κανουν και την εκμεταλλευονται, οσοι θελουν!

Μαρεσει που γελας κιολας :D Μαλλον θα χεις δει πολλα ατομα με το μυαλο του Τσομσκυ, τo πνευμα του Μ.Λ.Κινγκ και το σωμα αρχαιου Σπαρτιατη :P Ή αυτο, ή εχουμε αλλα κριτηρια για το ιδανικο ;)
Εισαι υπερβολικος!

Το ιδιο λεμε και δε το πιασες.
Ναι μωρε το ιδιο λεμε, εσυ με μπηχτη και εγω με ειρωνια! Στον τροπο διαφερουμε!:)

Το καταλαβα καλη μου. Ομως μια και εισαι
εναμιση χρονο εδω μεσα, τα χρησημοποιεις, και ακομα δεν εκατσες να τα μαθεις, (που δε θελει και πτυχιο, ουτε πανω απο 5 λεπτα), ειναι αρκετο για να σε πειραξω για το "ξανθο" ;) Μη το παιρνεις κατακαρδα. :)
Ναι, βρηκες ατομο να το παρει κατακαρδα...:D
Να ζητησω και συγγνωμη που βαριεμαι να κανω εξτρα κοπο για να ειναι η εμφανιση του ποστ μου καλη
!:whistle:



Η θεση μου ειναι περα απο σαφης...αλλα αποκλειεται να συνεννοηθουμε, εισαι και αντρας παναθεμα σε. Περιμενω πολλα, πιστευοντας οτι θα μπορουσες να αντιληφθεις την ψυχοσυνθεση μιας γυναικας σε οτι αφορα την εξωτερικη εμφανιση....:whistle:

Με τις υγειες σας!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Nα τονίσω ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα από το διάλογο Νεράιδα- Λόρι...

Όσο αφορά το θέμα... μικρή ήθελα να μεγαλώσω και να κάνω μια γερή λιποαναρρόφηση και να φτιάξω και την μυτούλα μου :P
Μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι οι γύρω μου με αγαπούσανε και με θέλανε άσχετα αν είχα τα κιλάκια μου και άσχετα αν η μύτη μου δεν είναι γαλλική ;)
Οκ τα κιλάκια με δίαιτα τα έχασα (και μου στοίχισε και λιγότερο πλάκα πλάκα και έμαθα και να τρώω σωστά ;))...η μύτη παρέμεινε η μύτη που πάντα είχα όμως :P

Το θέμα για εμένα είναι ότι με αυτή την μύτη, με τα καστανά μάτια (που εγώ λατρεύω τα γαλανά :P) και με τα χίλια δυο χαρακτηριστικά που έχω επάνω μου (είτε ωραία, είτε άσχημα) it's me...Και αυτά κάνουν εμένα ως σύνολο... Και γι' αυτό το σύνολο σε άλλους αρέσω, σε άλλους όχι... Το θέμα είναι ότι μου αρέσω... και ίσως να μου άρεσα καλύτερα με άλλη μύτη αλλά τελικά αυτή η μύτη ταιριάζει στο δικό μου πρόσωπο...τι να κάνουμε; :P

Δεν είμαι κατά της πλαστικής αλλά την θεωρώ ανούσια όταν γίνεται επειδή δεν έχουμε μάθει να αγαπάμε τον εαυτό μας...γιατί προσπαθώντας να αυξήσουμε π.χ. το στήθος προσπαθούμε να αυξήσουμε την αυτοπεποίθηση μας και να νιώσουμε πιο σέξυ... Αλλά έτσι προσπαθούμε να καλύψουμε ανασφάλειες... Το να είμαστε και να δείχνουμε ωραίες-οι πρέπει πρώτα από όλα να το νιώθουμε μέσα μας, να βγαίνει από μέσα μας αλλιώς κανένας πλαστικός χειρούργος δεν θα μας το δώσει αυτό...καμία πλαστική επέμβαση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Σε περιπτωση που καποιος εχει απο τη γεννηση του λαγοχειλο και του εχει μεινει σημαδι απο την επεμβαση στη βρεφικη του ηλικια?
Ποια ειναι η γνωμη σας?? Κανει η δεν κανει διορθωτικη επεμβαση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για μενα , (εφοσον δεν συντρεχουν άλλοι αποτρεπτικοι λογοι), ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Επειδή πιο παλιά με ενδιέφερε πολύ το θέμα (είχα μεγαλο κόμπλεξ για τη μύτη μου) είχα ψάξει πολλά!
-Είχα δεί αμέτρητα πριν και μετα.
-Είχα δει κανονικές εγχειρήσεις σε βιντεάκια και στην τιβι.
-Είχα μπεί σε μια σελίδα που εξιγει στεπ μπαι στεπ την εγχειρηση!(Σε λίγο θα γινομουν εξπέρ στις εγχειρήσεις!Μόνο πρακτική εξάσκηση δεν έκανα!:D)
-Είχα ψάξει γιατρους στην ελλάδα και έξω!
-Ειχα ακόμα σημειώσει το τηλ ενός καλού γιατρού στην αμερική( μετα απο μεγάλη έρευνα!)!
οχι οτι ήμουν σίγουρη οτι θα το κάνω απλά ασχολιόμουν πολύ με αυτό το θέμα μου είχε γίνει εμμονή!
Αργότερα αρχισα να ψάχνω τί λέει η θρησκεία για όλα αυτά.Διάβασα οτι όταν υπάρχει εμφανές ασχημο χαρακτηριστικο απο γενετική ανωμαλια η απο ατυχημα τότε δεν είναι 'κακό' να το διορθώσεις.Όταν όμως ο λόγος που θές να το κάνεις είναι το οτι δε σαρεσει ο εαυτός σου (ενω δεν εχεις κατι αποκρουστικο)και δεν είσαι ικανοποιημένος με αυτά που εχεις τότε είναι αμαρτία.Ετσι άρχισα να σταματάω τις 'ερευνες' και όλα αυτά γιατι δε μου αρεζε πια η ιδέα να το κάνω γιατι η μύτη μου δεν είναι και αποκρουστική!Αρχισα να δέχομαι τη μύτη μου.
Ακόμα εχω σκέψεις για πλαστική αλλά τωρα απλά είναι σκέψεις και ελπίζω να μη το κάνω ποτε.

Σκέφτομαι ας πούμε.Ακόμα κι αν κάνω πλαστικη και αποκτήσω την τέλεια μυτη,μια μυτη που την προσεχεις και τη θαυμάζεις θα είμαι ικανοποιημένη?Αν ο άντρας που θα με αγαπήσει έχει ερωτευθει τη μύτη μου πώς του λές οτι είναι ψεύτικη?Πώς νιώθεις που δείχνεις κατι που δε είναι δικό σου?(καλα δικιά σου είναι η μύτη απλώς κομμένη!)Εγω πάντως δε θέλω να είμαι ψυτικη!
Εδω θέλω να πάρω φακούς με χρώμα αλλα δεν τολμάω γιατι θα είναι κατι που δεν είναι δικο μου!Φαντάσου να σε προσέξει κάποιος και να σου κάνει κοπλιμέντο για τα τέλεια μπλέ ματια σου!Πώς να του πεις μετα οτι το πραγματικο χρωμα τους είναι σκ*τί?:redface:
Δε μαρεσουν οι ψευτιες..:/:

-προσωπική γνώμη
τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή από την εποχή του Χριστού που υπήρχαν οι πλαστικές επεμβάσεις, βγήκε ο Χριστός σε ένα κήρυγμα του και είπε "αν έχεις πραγματική δυσμορφία τότε να κάνεις, αλλιώς είναι αμάρτημα και δεν θα σε πάρω μαζί μου". :confused:

Απορώ που ακόμα θα βάλει το χεράκι της η εκκλησία...
Αφού τα βρήκες με τον εαυτό σου οκ, απλά η αφορμή είναι κάπως... sorry :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
δεν είναι το ''τι λεει η θρησκεία" αλλα ο τρόπος που το εγραφε σε εκανε να το ξανασκεφτεις ρε παιδι μου.
Σκέψου κάποιον που γεννηθηκε με δυσμορφία στο πρόσωπο.Δεν είναι αυτο πραγματικη αδικία?γιατι να γεννηθηκε με δυσμορφία ενω εγω να γεννηθηκα 'τέλεια'?Νίωθεις καλά να πάς να διορθώσεις την 'ατελεια' σου αντι να εκτιμήσεις το οτι είσαι υγιής?
Ετσι το σκέφτομαι.
Δε μπορω να σκεφτω οτι αγια γραφη αναφερει πλαστικες κτλ.Δε το χω ψάξει κιολας.
Αυτο που εγραψα το είχα δει σε ενα φορουμ οπου είχε απαντήσει ένας παπας(!) η κατι τέτοιο.δε θυμαμαι καλα.
Τι να σου πώ, καποιες φορες ξεχνώ τους αλλους και σκεφτομαι μονο τον εαυτο μου, γιαυτο καποιες φορες αρχιζω να σκεφτομαι παλι τις πλαστικες.

A! Kαι είναι και το άλλο..Στις μέρες μας εχουν ξεφύγει πολύ τα πράγματα.Οι πιο πολύ σκέφτονται τον εαυτό τους.Αρχίζουν πρώτα οι σελέμπρτιτις τις πλαστικές, τις βλέπουν τα 'ευκολα θύματα' (γυναίκες που δε σκέφτονται πρίν κανουν κατι) και κανουν κι αυτες, μετα τις βλεπουν οι φιλες τους και ζηλεύουν και σε λίγο όλος ο κόσμος αρχίζει και κάνει πλαστικές για να ταιριαξουν με τους άλλους!
Όταν σου πλασάρουν την κουκλάρα τη δίμετρη με τα μισά 'προσοντα' δικα της και τα άλλα μισα της δουλείας του πλαστικού χειρουργού της σου δημιουργουνται κόμπλεξ.Και δε λέω οτι όλες οι κουκλάρες είναι έτσι επειδη εκαναν πλαστικες.Υπαρχουν αληθινές κουκλαρες που τις θαυμάζω και χαιρομαι να τις βλέπω.Αλλα το κακό είναι οτι μόνο αυτές βλεπουμε τελευταία.Εχεις δεί εσυ καινουργια σειρά η καινουργιο συγκροτημα που να μην έχει καλλονές και κούκλους για πρωταγωνιστές?Σπανια οχι κι αυτο γιατι μόνο η ομορφια πουλάει πια.
Φοβάμαι πως σε κάποια χρόνια η πλαστικες θα γινονται απ'ολους σαν επισκεψεις σε αισθητικό και αυτό θα 'ναι πολυ πολυ άσχημο.(Ολοι θα ειναι ίδιοι!)Ακομα κι εσύ που δε σκόπευες να κανεις, θα αναγκαστείς γιατι θα διαφέρεις (...και οχι με την καλη εννοια.. :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι το φαινόμενο που αποτελούν όσοι κάνουν μανιωδώς πολλές πλαστικές και αποζητούν την barbie τελειότητα μπαίνουν στο ίδιο καλούπι με κάποιον που έκανε μία επέμβαση σε ένα χαρακτηριστικό του.
Μιλάω εκ μέρους της δεύτερης αυτής κατηγορίας, μιας και έχω κάνει πλαστική στα αυτιά και δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό.
Επίσης δε θα αρνηθώ στο μέλλον να κάνω λίφτινγκ ή κάποια επέμβαση "ανανέωσης", εάν όμως είμαι πάνω από κάποια ηλικία και όντως με ενοχλεί ή χαλάει σημαντικά την εικόνα μου αυτό το πταίσμα.

Δε θεωρώ ότι με το να κάνω εγώ μία επέμβαση ομορφιάς ή με το να είμαι "τέλεια" χρωστάω σε κάποιον με γενετικές ανωμαλίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πώς νιώθεις που δείχνεις κατι που δε είναι δικό σου?(καλα δικιά σου είναι η μύτη απλώς κομμένη!)Εγω πάντως δε θέλω να είμαι ψυτικη!
Εδω θέλω να πάρω φακούς με χρώμα αλλα δεν τολμάω γιατι θα είναι κατι που δεν είναι δικο μου!Φαντάσου να σε προσέξει κάποιος και να σου κάνει κοπλιμέντο για τα τέλεια μπλέ ματια σου!Πώς να του πεις μετα οτι το πραγματικο χρωμα τους είναι σκ*τί?:redface:
Δε μαρεσουν οι ψευτιες..:/:

-προσωπική γνώμη
τι λέτε?

Άρα να υποθέσω ότι δεν βάφεις και δεν θα έβαφες ποτέ και τα μαλλιά σου;
Μεγαλύτερη αλλαγή είναι από τα μάτια πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν κατακρίνω εννοείται όποιον κάνει πλαστική εγχειρηση απλα θεωρώ καλύτερο να μαθει να δέχεται τα ελλατώματα του.Ετσι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος.Και δεν θα περιστρέφονταν τα παντα γυρω απτην ομορφια.(<---ΒΑΣΙΚΟ)

Τα μαλλιά μου δεν τα χω βαψει όντως.Και ενώ μ'αρεσουν πολύ τα ξανθά και όλοι λένε οτι θα μου πήγαιναν πολύ γιατι είμαι ανοιχτόχρωμη(τα μαλλιά μου είναι καστανα), δε νομίζω να τα βάψω γιατι μαρέσει και το δικό μου χρώμα.(ετσι κι αλλιώς φοβάμαι τα χημικα κτλ!:/:)

Ας ξεκαθαρίσω οτι δεν είμαι ΚΑΤΑ της πλαστικης.Απλα θα προτιμούσα να μη γίνεται τοσο ευκολα.Όσα είπα παραπάνω εκφράζουν το φόβο μου για το μέλλον.Τί θα γινει αν όλοι καταφευγουν με το παραμικρό στην πλαστική.Υπερέβαλλα λίγο αλλά είναι πολύ πιθανό να γίνει έτσι στο μελλον!Το μέλλον είναι αυτο που με προβληματίζει.

Το οτι χρωστάς εσυ Γιδι σε καποιον που γεννηθηκε με γενετικες ανωμαλιες, οχι.Δε φταις σε τπτ εσυ που η φύση έκανε λάθος.Συμφωνώ.Εννούσα οτι εγώ δε νιώθω καλα οταν σκέφτομαι τη δική μου ικανοποίηση απεντανι στη δική του δυστυχία.Δε ξέρω ίσως έχω διαφορετική οπτική εικόνα.
Είναι ας πούμε σαν να τρώς γαλοπούλα στο παλάτι σου μπροστά σε ένα παιδί τριτοκοσμικής χώρας μετα απο πόλεμο..
Οσον αφορα το οτι 'δεν μπαίνουν στο ίδιο καλούπι' θα συμφωνήσω αλλα θα σου πώ αυτό:
Προς το παρον!Αλήθεια δεν είναι το ιδιο η διόρθωση ενος χαρακτηριστικού με την αλλαγή όλου του σωματος, του φύλου, ό,τι θες!Είναι πολύ πιθανό να γίνουμε όλοι "μανιακοί που αποζητούν τη μπαρμπι τελειοτητα" και όχι γιατί θα θέλουμε να γινουμε τέλειοι αλλα γιατί θα θέλουμε να επιβιώσουμε στη κοινωνία μπάρμπι που θα δημιουργηθεί.[Ποιος θα παντρευτεί μια μέτρια οταν μπορεί να χει όλες τις μπάρμπι?]Κι αυτό μπορεί να γίνει αύριο, μεθαύριο η και σε 300000 χρόνια απο τώρα.Μπορεί και ποτε αλλα αυτή τη στιγμή μου χει κολλήσει στο μυαλό.

[Σημιωση:Σκέφτομαι με βάση το συναίσθημα της στιγμής.Και τώρα δεν είμαι και στα καλύτερα μου...Συγνώμη αν προσέβαλλα κανενα, δε το ήθελα.]

Και ανακεφαλαιώνοντας:
-Δεν είμαι κατα
-Ουτε είμαι υπερ
-Απλα φοβαμαι την υπερβολή στο μέλλον

ΤΕΛΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Il mondo è bello perché è vario, έλεγε πάντα η μαμά μου και ακόμα κι αν όοοολοι υποκύψουμε στην ευκολία της "απόλυτης ομορφιάς", δεν πισετύω ότι θα ισοπεδωθούν ποτέ τα γούστα των ανθρώπων.
Υπάρχουν πολλοί που ακόμα και λίγο πιο βαμμένη να είναι η κοπέλα, αγανακτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτες οι παραμορφωσεις ειναι τουλαχιστον τραγικες...:eek:

Plastic Surgery Gone Wrong
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top