Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
καλά αρνήθηκε κανείς ότι ο πρωκτός είναι ερωτογενής περιοχή; Ερωτογενής περιοχή είναι και η μασχάλη όμως αν εγώ τη βρίσκω βάζοντας ξέρετε τι στη μασχάλη κάποιας ε θα είνα παρα φύση

Τι λες βρε παιδί μου... Αν εγώ τη βρίσκω με κάτι στο σεξ θα με απασχολήσει αν ο κάθε άσχετος το χαρακτηρίσει παρά φύσει; Σιγά που θα πάρω και την άδεια για το τι θα κάνω στο κρεβάτι μου.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο Heptamer λέει ότι όταν εμφανίζονται μακρά χρονικά διαστήματα ειρήνης μέσα στις κοινωνίες, η ομοφυλοφιλία αυξάνεται, επειδή η φυλική αρσενική επιθετικότητα δεν αποτελεί πλέον προσαρμοστικό στοιχείο και ουσιαστικά καταπιέζεται ή αλλοτριώνεται για χάρη της διατήρησης της ηρεμίας μέσα στην κοινωνία.

Στον πόλεμο σκοτώνονται πολλοί αντρες. Ετσι μένουν παρα πολλές γυναίκες διαθέσιμες για πολύ λίγους άντρες. Το ετεροφυλοφιλο σέξ γίνεται απειρως πιο εύκολο για τους άντρες. Την ίδια στιγμή συμβαίνει και κάτι ακόμη. Οι γυναίκες δεν σκάνε το γάιδαρο στον ανήφορο, κι έτσι όπως έχει πέσει και πείνα, ικανοποιουνται και πιο εύκολα. Οπότε όλοι είναι πολύ πιο εύκολα χαρούμενοι με το ετεροφυλόφιλο σέξ.

Οταν αντίθετα υπάρχει κορεσμός προσφοράς και ο ανταγωνισμός για το ετεροφυλόφιλο σεξ ανεβαίνει στα ύψη, τότε κάποιοι παίρνουν το κορίτσι (ή κάποιες τα αγόρια αντίστοιχα) που αξίζουν, και όλοι οι άλλοι μένουν αναμεταξύ τους. Λογικό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
καλά αρνήθηκε κανείς ότι ο πρωκτός είναι ερωτογενής περιοχή; Ερωτογενής περιοχή είναι και η μασχάλη όμως αν εγώ τη βρίσκω βάζοντας ξέρετε τι στη μασχάλη κάποιας ε θα είνα παρα φύση

Ε βασικα... Ερωτογενης περιοχη για ολο τον κοσμο ειναι ο πρωκτος... Για ποσους ομως ειναι η μασχαλη???


Αλλα ακριβως... Αμα εσυ την βρισκεις με την μασχαλη θα σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λογικη η σκεψη σου.. buggs
στις εποχες βαλτωματος παρακμης των πολιτισμων απο την αρχαια αθηνα και δωθε.
η ομοφυλοφιλια γνωριζε ιδιαιτερη ανθηση ..(αρσενικη περισσοτερο λογω της πιο ανισχυρης βιολογικης του φυσης..)

τρυφηλη ζωη που λεγανε και οι αρχαιοι..
μετα ομως απο κρισεις οικονομικες ή πολεμους αλλαζανε τα πραγματα,,οσο η κοινωνια επαιρνε την ανηφορα..

το αρσενικο πλαθεται απο την προκληση,,αν η κοινωνια εχει κατσει στα αυγα της και δεν ενδιαφερεται για τιποτα καινουριο,,τα αρσενικα μαλθακευουν..

τα θηλυκα ομως,,ως πιο ισχυρα βιολογικα..παρολα τα ανεβοκατεβασματα των πολιτισμων παραμενουν πιο σταθερα..και σεξουαλικα και ψυχολογικα..και αυτες κρατουν ζωντανη την κοινωνια,,μεσα στις ανηφορες και κατηφορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για να μήν παρεξηγούμαι θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πλήρως πώς το σκέφτομαι.

Αν υπήρχε μια κλίμακα ευχαρίστησης στο σέξ απο το ένα έως το δέκα, πρέπει να κρίνουμε πόσες πιθανότες έχει ένα άτομο να επιτύχει την ίδια βαθμολογία ευχαρίστησης, με ετεροφυλόφιλο ή ομοφυλόφιλο σέξ.

Αν απομακρυνθούμε απο τις εντάσεις,προκαταλήψεις, κλπ, θα δούμε ότι στο τέλος τέλος ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του. Ομως όλα προσθέτουν ευχαρίστηση ή αφαιρούν. Αν ο κόσμος αποκεφαλίζει τους γκεύ π.χ. αυτό αγχώνει τόσο πολύ που σε ενα γκέυ σέξ που η ευχαρίστηση θα ήταν ας πουμε 5 να καταλήγει 3 ή 2.

Αντίστοιχα αν μια κοπελίτσα, πεί σε έναν έφηβο, εκει που αγωνίζεται για πρώτη φορά στη ζωή του να ολόκληρώσει κάνοντας όλη την εξαιρετικά περίπλοκη πράξη, "κοντεύεις; βαρέθηκα", ή κάτι παρόμοιο, ίσως ψυχολογικά κοστίζει περισσότερο κι απο θάνατο. Αν οι πιθανότητες να συμβει αυτό (απόσο ακούει το αγόρι δεξια αριστερά στις παρέες του) είναι μεγάλες, ειναι το ίδιο όπως ο κόσμος που αποκεφαλίζει τους γκέυ. Καταλήγει δηλαδή μια ευχαρίστηση που θα ήταν 5 να είναι πάλι 3 ή 2 με ετεροφυλόφιλο σέξ αυτή τη φορά.

Και εκει, αν η αντίστοιχη ευχαρίστηση με γκέυ σέξ, λόγω συνθηκών βγαίνει πιθανότερα μεγαλύτερη, προτιμάται.

Τα λέω σωστά; Εχω απλοποιήσει κάπως το ζήτημα; Για να μήν μαλλώνουμε χωρίς λόγο δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για να μήν παρεξηγούμαι θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πλήρως πώς το σκέφτομαι.

Αν υπήρχε μια κλίμακα ευχαρίστησης στο σέξ απο το ένα έως το δέκα, πρέπει να κρίνουμε πόσες πιθανότες έχει ένα άτομο να επιτύχει την ίδια βαθμολογία ευχαρίστησης, με ετεροφυλόφιλο ή ομοφυλόφιλο σέξ.

Αν απομακρυνθούμε απο τις εντάσεις,προκαταλήψεις, κλπ, θα δούμε ότι στο τέλος τέλος ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του. Ομως όλα προσθέτουν ευχαρίστηση ή αφαιρούν. Αν ο κόσμος αποκεφαλίζει τους γκεύ π.χ. αυτό αγχώνει τόσο πολύ που σε ενα γκέυ σέξ που η ευχαρίστηση θα ήταν ας πουμε 5 να καταλήγει 3 ή 2.

Αντίστοιχα αν μια κοπελίτσα, πεί σε έναν έφηβο, εκει που αγωνίζεται για πρώτη φορά στη ζωή του να ολόκληρώσει κάνοντας όλη την εξαιρετικά περίπλοκη πράξη, "κοντεύεις; βαρέθηκα", ή κάτι παρόμοιο, ίσως ψυχολογικά κοστίζει περισσότερο κι απο θάνατο. Αν οι πιθανότητες να συμβει αυτό (απόσο ακούει το αγόρι δεξια αριστερά στις παρέες του) είναι μεγάλες, ειναι το ίδιο όπως ο κόσμος που αποκεφαλίζει τους γκέυ. Καταλήγει δηλαδή μια ευχαρίστηση που θα ήταν 5 να είναι πάλι 3 ή 2 με ετεροφυλόφιλο σέξ αυτή τη φορά.

Και εκει, αν η αντίστοιχη ευχαρίστηση με γκέυ σέξ, λόγω συνθηκών βγαίνει πιθανότερα μεγαλύτερη, προτιμάται.

Τα λέω σωστά; Εχω απλοποιήσει κάπως το ζήτημα; Για να μήν μαλλώνουμε χωρίς λόγο δηλαδή.

Ξεκαθαρίζω πως δεν έχω διαβάσει παραπάνω μηνύματα,αλλα θέλω να εκφράσω αποψη στα εξής:
Tι είναι ευχαρίστηση στο σεξ.
Τι είναι ομοφυλοφιλία σύμφωνα με την επιστήμη.
Ποια είναι η γνώμη η δική μου.

Αν αφήσουμε θρησκευτική και κοινωνική ομοφοβία στην άκρη,από καθαρό ενδιαφέρον για γνώση,πολλοί θα έχουμε αναρωτηθεί τι στην ουσία είναι αυτο που κάνει έναν άνθρωπο ομοφυλόφιλο.Κατ'αρχήν,πρέπει εξ αρχής να διαχωρίσουμε δυο καταστάσεις:εκείνη στην οποία ένας άνθρωπος σε σχετικά μικρή ηλικία,καταλαβαίνει πως διαφέρει απο την πλειοψηφία των ανθρώπων γύρω του,κι εκείνη στην οποία πολλοί προβάλλονται (είτε είναι είτε όχι),αλλα και προβάλλουν τον εαυτό τους,ως ομοφυλοφυλο,και είτε διακομωδούν.είτε εξευτελίζουν την κατάσταση,για διαφορους λόγους ανάλογα με την περίπτωση,(βλέπε εδώ).Θεωρώ δεδομένο πως ασχολούμαστε αποκλειστικά και μόνο με την πρώτη ομάδα.

Η επιστήμη σήμερα,θεωρεί ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ πως η ομοφυλοφυλία βρίσκεται μεσα στο DNA του ανθρώπου.Καθώς κάθε ζευγος εκ των εικοσι τριών ζευγών χρωμοσωματων (κομματιων DNA),που βρισκονται στον πυρηνα καθε κυτταρου του ανθρωπου,αποτελειται απο ενα χρωμοσωμα που κληρονομειται απο τον πατέρα,κι ενα απο τη μητέρα,οι επιστημονες θεωρουν πιθανό πως στο ζευγος των φυλετικων χρωμοσωματων (χρωμοσωματα πανω στα οποια βρισκονται και το γονιδια (κομματακι DNA που καθοριζει ενα χαρακτηριστικο)που καθοριζουν το φύλο μας) ενος αντρα ομοφυλόφιλου,το χρωμοσωμα που προερχεται απο τη μητέρα,ίσως περιεχει καποια γονιδια τα οποια δημιουργουν αυτο το αποτελεσμα.ΠΗΓΗ

Πιο πρόσφατες μελέτες,με αποκορύφωμα τη μεγαλύτερη ΕΡΕΥΝΑ που πραγματοποιήθηκε για αυτό το σκοπό,δείχνουν διαφορετικά χρωμοσώματα και γονίδια,η ουσία όμως είναι μια.Η αρχή της αληθειας βρίσκεται κάπου εκει.

Τι σημαίνει αυτό:ο πραγματικός ομοφυλόφιλος,δεν επιλέγει το απο τι ελκύεται.ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΕΡΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ,απο τη στιγμή που δεν υπαρχει ΕΠΙΛΟΓΗ.Διάβασα πρόσφατα μια ερευνα,στην οποία οι ομοφυλόφιλοι θεωρουν στην πλειοψηφία τους τον εαυτό τους άρρωστο.Συμφωνώ στο οτι είναι ανωμαλία της φύσης.Το αποτέλεσμα της ερευνας ομως,σε εμενα έδειξε το πόσο βάναυση είναι η πλειοψηφία απεναντι στους ομοφυλοφιλους.Για μενα αντιμετωπίζονται οπως κι οι γυναίκες δεκαετιες πριν.Θα βρεθει καποιος και θα πει,αν καταλήγουν στο να θεωρουν τον εαυτό τους άρρωστο,ας αλλάξουν.Εσυ θα έκανες έρωτα με αντρα,αν αυτό οριζόταν απο τη φύση ως τρόπος αναπαραγωγής?Και για να το προχωρήσω λιγάκι το θέμα,σας προτείνω να δείτε την ταινία American Beauty.Για πολλούς αριστούργημα,για άλλους έκτρωμα,για μενα κάτι ανάμεσα,στη διαρκεια της ταινίας αποδεικνύεται πως ο πιο ομοφοβικός πρωταγωνιστης απο όλους,ήταν καποιος ομοφυλοφιλος που είχε υποχρεώσει τον εαυτό του να απορρίψει αυτό που ήταν.

Παμε στην ευχαρίστηση του σεξ.Σεξολόγος δεν είμαι,αλλα καθένας μπορει να καταλάβει πως οι λόγοι που κάποιος απολαμβάνει το σεξ,είναι και σωματικής,και ψυχολογικής φύσεως.

Οσον αφορα της σωματικής,απλα θα αναφέρω το εξής.Εκατομμυρια τον εκατομμυρίων ώ εκατομμύρια νεύρα υπάρχουν και στα γεννητικά όργανα του ανδρα και της γυναίκας,αλλα και στη μεταβολική τους οδό.Εκτος αυτού,στο τι διεγείρει εναν ομοφυλοφιλο και στο τι εναν ετεροφυλοφιλο,αλλα και ΓΕΝΙΚΑ τη σεξουαλικη συμπεριφορα,παιζουν ρόλο οι ορμόνες.(Ορμόνες=είδος πρωτεινων,ρυθμιζουν διαφορα χαρακτηριστικα στον οργανισμό,παράγονται συμφωνα με την "αποθηκευμενη οδηγια που βρισκεται κωδικοποιημένη στο DNA.Για περισσότερα μια ματιά στο Συνημμένο.

Το ποσο θα απολαύσει ενας ανθρωπος κάτι επομένως,εξαρτάται απο την ψυχολογία του.Κι εδω δεν υπάρχουν γενικότητες.Αλλοι δέχονται τη διαφορετικότητα τους,και γίνονται δεκτοί με την διαφορετικότητα τους,κι αλλοι δεν εχουν αυτη την τύχη.

Σχετικά με την προσωπική μου αποψη απέναντι στο θέμα,οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να την αναζητήσουν εδώ.

*Και κάτι που δεν αναφέρω εκεί.Σκεφτείτε το εξής,οι άνθρωποι αυτοί υποφέρουν,με την έννοια πως το να ερωτευτουν και το να λαβουν ανταποκριση απο αυτον που ερωτευονται,δεν πρεπει να ξεπερνα το 5(λεω εγώ-ισως ειναι πολύ)%.Ας μην τους σταυρώνουμε κι απο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Paper- Andr&AtypSex-Encephalos.doc
    101.5 KB · Εμφανίσεις: 144
Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτή η θεωρία ότι οι ομοφυλόφιλοι γεννιούνται έτσι, οπότε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό, προαγει την ομοφυλοφιλία αφενός κα ιαφετέρου προωθείται ώστε να μήν τυχόν διανοηθούν να το γυρίσουνε οι γκέυ ποτέ. Αν τους κάτσει δηλαδή καμια καλή γκόμενα ή γκόμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτή η θεωρία ότι οι ομοφυλόφιλοι γεννιούνται έτσι, οπότε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό, προαγει την ομοφυλοφιλία αφενός κα ιαφετέρου προωθείται ώστε να μήν τυχόν διανοηθούν να το γυρίσουνε οι γκέυ ποτέ. Αν τους κάτσει δηλαδή καμια καλή γκόμενα ή γκόμενος

Τι θα πει "το γυρίζω"?Ειναι για καποιον εδω ευκολο να αλλάζει τη σεξουαλικότητα του ανάλογα με τον καιρό?Υπάρχει καποιος διακόπτης?Εφοσον δεν τον διαθετουμε εμείς,γιατι να το διαθέτει καποιος ομοφυλόφιλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τι θα πει "το γυρίζω"?Ειναι για καποιον εδω ευκολο να αλλάζει τη σεξουαλικότητα του ανάλογα με τον καιρό?Υπάρχει καποιος διακόπτης?Εφοσον δεν τον διαθετουμε εμείς,γιατι να το διαθέτει καποιος ομοφυλόφιλος?

Πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν τον εχεις τον διακοπτη αυτο?? Κι απλως δεν εχει πατηθει απο καποιον??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Στον πόλεμο σκοτώνονται πολλοί αντρες. Ετσι μένουν παρα πολλές γυναίκες διαθέσιμες για πολύ λίγους άντρες. Το ετεροφυλοφιλο σέξ γίνεται απειρως πιο εύκολο για τους άντρες. Την ίδια στιγμή συμβαίνει και κάτι ακόμη. Οι γυναίκες δεν σκάνε το γάιδαρο στον ανήφορο, κι έτσι όπως έχει πέσει και πείνα, ικανοποιουνται και πιο εύκολα. Οπότε όλοι είναι πολύ πιο εύκολα χαρούμενοι με το ετεροφυλόφιλο σέξ.
Οταν αντίθετα υπάρχει κορεσμός προσφοράς και ο ανταγωνισμός για το ετεροφυλόφιλο σεξ ανεβαίνει στα ύψη, τότε κάποιοι παίρνουν το κορίτσι (ή κάποιες τα αγόρια αντίστοιχα) που αξίζουν, και όλοι οι άλλοι μένουν αναμεταξύ τους. Λογικό δεν είναι;
όχι

καλά αρνήθηκε κανείς ότι ο πρωκτός είναι ερωτογενής περιοχή; Ερωτογενής περιοχή είναι και η μασχάλη όμως αν εγώ τη βρίσκω βάζοντας ξέρετε τι στη μασχάλη κάποιας ε θα είνα παρα φύση

Αλλα ακριβως... Αμα εσυ την βρισκεις με την μασχαλη θα σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος?????

ακριβώς
σε ένα λεωφορείο μπες απλώς και θα διαπιστώσεις πόσο πολλοί είναι αυτοί που την βρίσκουν με την μασχαλίλα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν τον εχεις τον διακοπτη αυτο?? Κι απλως δεν εχει πατηθει απο καποιον??

Είναι απλό.. Αν όταν βλέπεις γυναίκα σου γίνεται κάγκελο τότε είσαι ετεροφυλόφιλος άντρας..
Όταν βλέπεις έναν άντρα και σου γίνεται κάγκελο είσαι ομοφυλόφιλος..

Όντως λειτουργεί ένας διακόπτης αλλά διαφορετικά απο τον τρόπο που το θέσατε.. Η είσαι η δεν είσαι.. Και είναι καθαρά γονιδιακό το θέμα και δεν έχει καμία σχέση με εμπειρίες κτλ κτλ.. Όσοι το αρνούνται ότι είναι ομοφυλόφιλοι δεν σημαίνει ότι δεν είναι... απλώς φοβούνται να το παραδεχτούν και στον ίδιο τους τον εαυτό..

Η σεξουαλικότητα είναι έμφυτο χαρακτηριστικό και όχι επίκτητο και θα ήθελα ένα πολύ σοβαρό επιχείρημα απο όσους υποστηρίζουν το αντίθετο.. εγώ το έθεσα στην πρώτη παράγραφο... όπου φένεται ότι είναι καθαρά θέμα ορμονών..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν τον εχεις τον διακοπτη αυτο?? Κι απλως δεν εχει πατηθει απο καποιον??

Εχω δει εκατομμυρια ομορφους αντρες στη ζωη μου.Trust me,μπαλα θα επαιζα μαζι τους,τιποτα παραπανω δεν.Οποιος πειραματιζεται,απλα τα χει χαμένα και δεν ξερει τι ειναι.Οταν ξερεις τι εισαι,δεν αλλαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι απλό.. Αν όταν βλέπεις γυναίκα σου γίνεται κάγκελο τότε είσαι ετεροφυλόφιλος άντρας..
Όταν βλέπεις έναν άντρα και σου γίνεται κάγκελο είσαι ομοφυλόφιλος..
ουτε τοσο απλο ειναι..
η σεξουαλικη συμπεριφορα ειναι φασμα,οχι ασπρο μαυρο..

υπαρχουν ορια βεβαιως που οταν τα περνας εισαι ομοφυλοφιλος ή οχι.

και η ομοφυλοφιλια το πιο πιθανο ειναι να εχει ενα ποσοστο κοινωνικης επιρροης -μοδα κοινωνικα προτυπα φτυσιμο απο κοπελες κλπ..οι αλλαγες των καιρων που λεμε--
και η σταθερη ποσοτητα αυτων που βασικα γεννιουνται ετσι,"ενδιαμεσοι" φύλου,,και δεν μπορεις πρακτικα να τους αλλαξεις,εκτος ισως απο γεννετικη μεταλλαξη στο μελλον.:P
η τελευταια κατηγορια παντα υπηρχε..απο τα πρωτογονα χρονια μεχρι σημερα και πιστευω οτι παντα θα υπαρχει...η αλλη θα μεταβαλλεται ανα τους αιωνες..

και εννοειται υπαρχουν και πολλες ενδιαμεσες περιπτωσεις..
με ποσοστα μιλαμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αντε να δουμε πότε θα ανοίξει το περιβόητο θέμα : "ομοφυλοφιλία: επίκτητη ή έκ γεννετής;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"ομοφυλοφιλία: επίκτητη ή έκ γεννετής;"
και τα δυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αντε να δουμε πότε θα ανοίξει το περιβόητο θέμα : "ομοφυλοφιλία: επίκτητη ή έκ γεννετής;"

Eπίκτητη για ποιό λόγο?
Για να υπαρχει πιθανότητα να έχει η ομοφυλοφιλία της ρίζες της στην ψυχοσύνθεση ενός ατόμου,πρεπει να τη θεωρείς διαταραχη.Προβλημα.Τη θεωρείς προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για να υπαρχει πιθανότητα να έχει η ομοφυλοφιλία της ρίζες της στην ψυχοσύνθεση ενός ατόμου,πρεπει να τη θεωρείς διαταραχη.
δεν εχει σχεση..ολα σχεδον τα χαρακτηριστικα του χαρακτηρα μας τα δημιουργουμε και αλλαζουμε και απο το περιβαλλον..ειναι ολα διαταραχες?οχι φυσικα..
η ομοφυλοφιλια πχ ειναι,,αλλα αυτο ειναι συμπτωση..:)


Θα σε περιλάβει η Ιερά Εξέταση ξέρεις, γιαυτό που μόλις είπες :)
τι λες?
δεν καταλαβαινω τι εννοεις..ειλικρινα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αντε να δουμε πότε θα ανοίξει το περιβόητο θέμα : "ομοφυλοφιλία: επίκτητη ή έκ γεννετής;"

Κι εγω λεω και τα 2... μεχρι να μου δοθουν σοβαρες επιστημονικες αποδειξεις προς την μια ή την αλλη κατευθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν εχει σχεση..ολα σχεδον τα χαρακτηριστικα του χαρακτηρα μας τα δημιουργουμε και αλλαζουμε και απο το περιβαλλον..ειναι ολα διαταραχες?οχι φυσικα..
η ομοφυλοφιλια πχ ειναι,,αλλα αυτο ειναι συμπτωση..:)

Για οσους θεωρουν την ομοφυλοφιλία πρόβλημα,εχω να πω το εξής:

To ποιο διαδεδομένο στη φυση,και ο μονος τροπος να διαιωνιστει ενα είδος,είναι η ετερφυλοφιλία.Ομως,ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟΣ νόμος της Βιολογίας,λεει το εξής:ΚΑΘΕ ΑΛΛΗΛΟΜΟΡΦΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.Νομος της Βιολογιας αυτος.Ακομη κι ο καρκινος,που σκοτώνει,ειναι μεταλλαξη μεσω διαφορων παραγώντων (διατροφης η ακτινοβολιας)πάνω σε γονίδια τα οποια εκτελουν απαραιτητες λειτουργείες,απλα ο καρκινος τα αδρανοποιει η τα κανει να υπερλειτουργουν.Η ομοφυλοφιλια δεν ειναι μεταλλαξη σε γονιδιο,ειναι η ιδια η εκφραση γονιδίων!(Οποιος αμφισβητεί τη συνδεση Βιολογίας-ομοφυλοφιλιας,θα πρεπει να μου παραθεσει δικες του ερευνες,οχι ατυχη google paste)Αν η ομοφυλοφιλια είναι ενα προβλημα,γιατι η φυση δεν την εξαλείφει?

Καθε τι εχει συγκεκριμενο λογο που υπαρχει.Η μεσογειακη αναιμια υπάρχει,γιατι κανει το αιμα ακαταλληλο για καποιους ξενιστες,ακομη κι αν εχει φερνει αλλα προβλήματα.Οι ιοι υπαρχουν,για να διατηρείται ο πληθυσμος του εκαθε ειδους σε εναν συγκεκριμενο αριθμο.Ο υπεπληθυσμος θα εξαφανιζε ενα ειδος.Η φυση δεν ειναι ανοητη.Δεν ειναι περισσοτερο ανοητη απο καποιους ανθρωπους χωρις γνωσεις και κριτικη σκεψη που δεν μπορουν να κατανοησουν τους μηχανισμους της.Καθε τι,για να φτιαχτει,απαιτει ενεργεια και υλικα.Η φυση δεν τα διαθετει για πλάκα.Απλα πολλα,δεν τα εχουμε κατανοησει.Εδω δεν το εχουν κανει οι πιο επιφανεις επιστημονες,θα το κανουμε εμεις?

Θετω το εξης ερωτημα,σε οσους εχουν βασικες (κι οι δικες μου βασικες ειναι)γνωσεις Βιολογιας,και ειναι ανοιχτοι στο διαλογο.Αν η ομοφυλοφιλια ειναι απλα ενα προβλημα,γιατι η φυση δεν την εξάλειψε,οπως κανει και με ολα τα υπόλοιπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top