Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Είμαι υπέρ αυτής σε συγκεριμένες περιπτώσεις... το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ. Τρελαίνομαι όταν διαβάζω ή ακούω περιπτώσεις που βιάζουν μικρά και ανυπεράσπιστα παιδάκια. Αυτά δεν μπορούν να αντιδράσσουν, είναι ανήμπορα. Τους καταστρέφουν την ζωή απο την πιο αθώα ηλικία. Ε αυτους ναι δεν θα με πείραζε καθόλου να τους σκότωναν!!!

Τώρα για όλα τα άλλα όχι είμαι κατά. Αλλα όταν λέμε ισόβια κάθειρξη, να είναι ισόβια, γιατι σημερα όλα εξαγοράζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Όχι, άλλα ο άλλος ας πούμε άμα σου έχει σκοτώσει το παιδί ΝΑΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Όχι, άλλα ο άλλος ας πούμε άμα σου έχει σκοτώσει το παιδί ΝΑΙ...

Όποιος άνθρωπος κι αν δολοφονηθεί κάποιας μάνας παιδί είναι... Οπότε ναι πάντα λες εσύ ε;

Μήπως να διάβαζες λίγο και τις απαντήσεις που έχουμε δώσει πριν πεις τη δική σου; Κάτι θα μάθεις και θα σε βάλει να σκεφτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Οτι και αν εχει κανει καποιος οσο απαισιο και αν ειναι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να του αφαιρεσει τη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όχι, άλλα ο άλλος ας πούμε άμα σου έχει σκοτώσει το παιδί ΝΑΙ...
τοτε θα σε σκοτωσει και πατερα του ανθρωπου που σκοτωσες..
και συνεχιζει..
ποιος μενει ζωντανος στο τελος?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Όχι, άλλα ο άλλος ας πούμε άμα σου έχει σκοτώσει το παιδί ΝΑΙ...

Λολ...

Δηλαδη ν'αρχισουμε να αλληλοσκοτωνομαστε???


Καλο αυτο(not)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κείμενο του Umberto Eco, σε αναδημοσίευση από Το Βήμα.
Το παραθέτω γιατί θεωρώ ότι οι απόψεις του είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες, ιδίως στα σημεία των πολιτισμικών συγκρίσεων...


Τον περασμένο Σεπτέμβριο, στη Βιρτζίνια, η Τερέζα Λιούις εκτελέστηκε με θανατηφόρο ένεση. Ουδείς θα τιμωρηθεί για τη δολοφονία της, επειδή είχε καταδικαστεί νομίμως σε θάνατο. Είχε οργανώσει τη δολοφονία του συζύγου της και του θετού γιου της - κάτι που βεβαίως είναι αντίθετο με τον νόμο-, ενώ εκείνοι που τη σκότωσαν το έκαναν με την ευλογία των Αρχών.

Θα έπρεπε ίσως να επαναδιατυπώσουμε την Εκτη Εντολή ως εξής: «Ου φονεύσεις άνευ αδείας». Στο κάτω-κάτω, επί αιώνες λατρέψαμε τις σημαίες που έφεραν οι στρατιώτες, οι οποίοι στον πόλεμο είχαν την άδεια να σκοτώνουν, όπως ακριβώς και ο Τζέιμς Μποντ.

Και σήμερα ο ιρανός πρόεδρος Μαχμούντ Αχμαντινετζάντ έχει, σύμφωνα με πληροφορίες, ανταποκριθεί στις εκκλήσεις από τη Δύση για επιείκεια υπέρ μιας γυναίκας που φέρεται να έχει διαπράξει μοιχεία και έχει καταδικαστεί σε θάνατο διά λιθοβολισμού. Η εκτέλεση της ποινής έχει ανασταλεί, αλλά οι ιρανοί αξιωματούχοι υποστηρίζουν ότι παραμένει σε ισχύ λέγοντας στην πραγματικότητα: Διαμαρτύρεστε επειδή θέλουμε να σκοτώσουμε νόμιμα μια ιρανή γυναίκα, όταν εσείς σκοτώνετε νόμιμα μια Αμερικανίδα;

Μια πρώτη αντίδραση στη λογική του Αχμαντινετζάντ είναι ότι η Αμερικανίδα σχεδίασε τη δολοφονία του συζύγου της, ενώ η Ιρανή, η Σακινέχ Μοχαμάντι Αστιάνι, ήταν απλώς άπιστη στον άνδρα της. Και η Αμερικανίδα πέθανε χωρίς να πονέσει, ενώ η Ιρανή κινδυνεύει να πεθάνει με έναν άγριο τρόπο. Μια απάντηση τέτοιου είδους υποδηλώνει δύο πράγματα: ότι ενώ μια άπιστη σύζυγος θα έπρεπε να τιμωρηθεί με ένα διαζύγιο χωρίς διατροφή, είναι αποδεκτό να τιμωρείς μια δολοφόνο με τη θανατική ποινή- εφόσον ο τρόπος της εκτέλεσης δεν είναι πολύ οδυνηρός.

Αν η κρίση μας δεν ήταν τόσο νεφελώδης, θα έπρεπε ίσως να δούμε το ευρύτερο επιχείρημα: ότι ακόμη και οι δολοφόνοι δεν πρέπει να καταδικάζονται σε θάνατο, ότι οι κοινωνίες δεν πρέπει να σκοτώνουν τους πολίτες τους- ακόμη και αν η διαδικασία είναι σχετικά ανώδυνη. Πώς θα μπορούσαν οι πολίτες των δημοκρατικών χωρών να απαντήσουν στον ηγέτη μιας μάλλον μη δημοκρατικής χώρας όταν μας ζητάει να μην επικρίνουμε τη θανατική ποινή στο Ιράν- δεδομένου ότι ορισμένες δυτικές χώρες διατηρούν τη θανατική ποινή;

Η κατάσταση είναι μάλλον άχαρη και θα ήθελα να μάθω αν εκείνοι οι Δυτικοί- στους οποίους περιλαμβάνεται η πρώτη κυρία της Γαλλίας Κάρλα Μπρούνι-Σαρκοζί- που διαμαρτύρονται για τη θανατική ποινή στο Ιράν έχουν διαμαρτυρηθεί και για την ίδια ποινή στις Ηνωμένες Πολιτείες. Υποψιάζομαι ότι πολλοί δεν το έχουν κάνει. Οι Δυτικοί έχουν γίνει εντελώς αναίσθητοι μπροστά στον μεγάλο αριθμό νόμιμων εκτελέσεων στις Ηνωμένες Πολιτείες. Μας προξενεί ωστόσο φρίκη η ιδέα ότι μια γυναίκα μπορεί να πεθάνει με τόσο μαρτυρικό τρόπο στο Ιράν.

Δεν είμαι απαθής μπροστά σε αυτό: Οταν μου έστειλαν να υπογράψω μια έκκληση διαμαρτυρίας για τον λιθοβολισμό της Αστιάνι, την υπέγραψα αμέσως. Την ίδια στιγμή παρέβλεψα το γεγονός ότι η Τερέζα Λιούις από τη Βιρτζίνια θα οδηγούνταν σε εκτέλεση. Εμείς στη Δύση θα είχαμε άραγε διαμαρτυρηθεί το ίδιο αν η Αστιάνι είχε καταδικαστεί σε θάνατο με θανατηφόρο ένεση; Είμαστε αγανακτισμένοι με τον λιθοβολισμό ή με την εκτέλεση όσων παραβιάζουν την Εβδομη Εντολή- «Ου μοιχεύσεις»- και όχι την Εκτη; Δεν ξέρω, αλλά είναι γεγονός ότι οι ανθρώπινες αντιδράσεις είναι συχνά ενστικτώδεις και παράλογες.

Τον περασμένο Αύγουστο έπεσα επάνω σε έναν διαδικτυακό τόπο που περιέγραφε αρκετούς τρόπους για να μαγειρέψεις μια γάτα. Είτε επρόκειτο περί αστείου είτε για κάτι σοβαρό, οι υπερασπιστές των δικαιωμάτων των ζώων από όλον τον κόσμο ξεσηκώθηκαν. Λατρεύω τις γάτες. Είναι από τα λίγα πλάσματα που δεν επιτρέπουν στον εαυτό τους να γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από τα αφεντικά τους- αντιθέτως εκμεταλλεύονται τα αφεντικά τους με ολύμπιο κυνισμό- και η αγάπη τους για το σπίτι σκιαγραφεί μια μορφή πατριωτισμού. Ετσι θα επαναστατούσα αν μου έφερναν ένα πιάτο με γάτα ψητή. Από την άλλη πλευρά, θεωρώ τα κουνέλια το ίδιο χαριτωμένα με τις γάτες, αλλά δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να τα φάω. Σκανδαλίζομαι που βλέπω σκυλιά να τρέχουν ελεύθερα σε κινεζικά σπίτια και να παίζουν με τα παιδιά, όταν όλοι γνωρίζουν ότι θα φαγωθούν στο τέλος της χρονιάς. Αλλά τα γουρούνια- ζώα ιδιαιτέρως ευφυή, όπως μου λένε- κυκλοφορούν στις φάρμες της Δύσης και ελάχιστοι άνθρωποι ανησυχούν για το γεγονός ότι προορίζονται για ζαμπόν. Τι μας αναγκάζει να θεωρούμε ότι ορισμένα ζώα δεν είναι για φάγωμα όταν τους δίνουμε ανθρώπινη μορφή, ενώ βρίσκουμε άλλα αξιολάτρευτα δημιουργήματα- μοσχαράκια, για παράδειγμα ή αρνάκια- εύγευστα;

Εμείς οι άνθρωποι είμαστε περίεργα πλάσματα, ικανοί να δώσουμε πολλή αγάπη αλλά και να επιδείξουμε τρομακτικό κυνισμό, έτοιμοι να προστατεύσουμε ένα χρυσόψαρο και να βράσουμε ζωντανό έναν αστακό, να συνθλίψουμε μια σαρανταποδαρούσα χωρίς τύψεις και να χαρακτηρίσουμε βάρβαρο τον φόνο μιας πεταλούδας. Ομοίως, υιοθετούμε διαφορετική στάση μπροστά σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις θανατικής ποινής- μας σκανδαλίζει η μία, ενώ κλείνουμε τα μάτια στην άλλη.

Μπαίνω καμιά φορά στον πειρασμό να συμφωνήσω με τον ρουμάνο συγγραφέα Εμίλ Μιχάι Σιοράν, ο οποίος υποστήριζε ότι η δημιουργία, από τη στιγμή που ξέφυγε από τα χέρια του Θεού, πρέπει να αφέθηκε στα χέρια ενός άλλου Δημιουργού: σε έναν αδέξιο μαστροχαλαστή, ίσως και λίγο μπεκρούλιακα, που έπιασε δουλειά έχοντας πολύ μπερδεμένες ιδέες στο μυαλό του.


Διαβάστε περισσότερα: https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=367732&dt=17/11/2010#ixzz15cWnKkNU.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι μας αναγκάζει να θεωρούμε ότι ορισμένα ζώα δεν είναι για φάγωμα όταν τους δίνουμε ανθρώπινη μορφή, ενώ βρίσκουμε άλλα αξιολάτρευτα δημιουργήματα- μοσχαράκια, για παράδειγμα ή αρνάκια- εύγευστα;
η χρησιμοτητα,ενσωματωση στην ανθρωπινη κοινωνια..(ιερες αγελαδες στην Ινδια πχ,ιεροι ελεφαντες,ιερα αλογα για τη Δυση κλπ)και το οτι αν ειναι φυτοφαγο ή σαρκοφαγο..(τρωμε προβατα ,οχι σκυλια πχ)

υπαρχουν απαντησεις σε πολλα απο αυτα που λεει ο Εκο πουλωντας λιγο εξυπναδα..
δεν ειναι παραλογα παντα.εχουν εξηγησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι αφού κάποιος δικαστεί σε ισόβια κάθειρξη δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται μια τέτοια αιμοβόρα ποινή.
Αλλά μήπως μπορεί να είναι κάποιο είδος υπόδειξης και παραδειγματισμού για τους μελλοντικούς δολοφόνους? Μήπως θα αποκτήσουν μεγαλύτερη αίσθηση του φόβου και ίσως τους αποτρέψει από κάποιο έγκλημα? (Δεν το υποστηρίζω, απλά παραθέτω τον συλλογισμό μου :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3stela3

Νεοφερμένος

Η στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
η θανατικη ποινη ,πρεπει να γινεται σε αυτους που κακοποιουν παιδια,βρεφη...οχι για τιμωρια,αλλα για να μην το ξαναπραξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
η θανατικη ποινη ,πρεπει να γινεται σε αυτους που κακοποιουν παιδια,βρεφη...οχι για τιμωρια,αλλα για να μην το ξαναπραξουν.
Αν το παιδι σου εκλεβε, θα επετρεπες να του κοψουν τα χερια για να μην ξανακλεψει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Κανεις δεν μπορει να επιβαλλει τον θανατο στον αλλον διοτι ολοι ειμαστε ισοι.
Οι ποινες που επιβαλλονται σε καποιον που εκανε κατι ειναι για να τον σωφρονησουν. Πως σωφρονεις καποιον οταν τον σκοτωνεις???

Σιγουρα υπαρχουν εγκληματα που δεν ξεπλενονται με χρονια φυλακισης ή αλλες ποινες αλλα κανεις δεν μπορει να παρει αποφαση για το αν θα ζησει ο αλλος. Αν το κανει για εμενα θεωρειται δολοφονος σε καθε περιπτωση. Οσο γι αυτους που κακοποιουν παιδια (το αισχατο εγκλημα κατ'εμε) ο "νομος" της φυλακης λειτουργει πολλες φορες ευτυχως ή δυστυχως. Πολλοι παιδοφιλοι που φυλακηστηκαν βρεθηκαν νεκροι μεσα στις φυλακες κατα ενα "περιεργο" τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οσο γι αυτους που κακοποιουν παιδια (το αισχατο εγκλημα κατ'εμε) ο "νομος" της φυλακης λειτουργει πολλες φορες ευτυχως ή δυστυχως. Πολλοι παιδοφιλοι που φυλακηστηκαν βρεθηκαν νεκροι μεσα στις φυλακες κατα ενα "περιεργο" τροπο.

Όπως έχω πει και στο θέμα για τους παιδόφιλους, αυτό είναι χειρότερο και πολύ πιο υποκριτικό από την θανατική ποινή... Αφήνουμε τους "κακούς" να κάνουν την βρωμοδουλειά για μας και μετά καθόμαστε και γκρινιάζουμε για την κατάσταση στις φυλακές...
Αυτό δεν μας κάνει ούτε καλύτερους, ούτε πιο δίκαιους ανθρώπους... Υποκριτές του κερατά μας κάνει και γι' αυτό δεν θα πάμε ποτέ μπροστά όσο σκεφτόμαστε έτσι...
Αν είναι να μην ισχύσει θανατική ποινή, τα άτομα που φυλακίζονται και είναι λογικό ότι θα κακοποιηθούν από τους συκρατούμενούς τους(και φυσικά και ξέρουν όλοι για ποια άτομα πρόκειται), θα πρέπει να κρατούνται σε ειδικές πτέρυγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Όπως έχω πει και στο θέμα για τους παιδόφιλους, αυτό είναι χειρότερο και πολύ πιο υποκριτικό από την θανατική ποινή... Αφήνουμε τους "κακούς" να κάνουν την βρωμοδουλειά για μας και μετά καθόμαστε και γκρινιάζουμε για την κατάσταση στις φυλακές...
Αυτό δεν μας κάνει ούτε καλύτερους, ούτε πιο δίκαιους ανθρώπους... Υποκριτές του κερατά μας κάνει και γι' αυτό δεν θα πάμε ποτέ μπροστά όσο σκεφτόμαστε έτσι...
Αν είναι να μην ισχύσει θανατική ποινή, τα άτομα που φυλακίζονται και είναι λογικό ότι θα κακοποιηθούν από τους συκρατούμενούς τους(και φυσικά και ξέρουν όλοι για ποια άτομα πρόκειται), θα πρέπει να κρατούνται σε ειδικές πτέρυγες...

Δεν το υποστηριξα το φαινομενο αυτο. Ειπα πως εχουν τα πραγματα. Φυσικα και ειναι το ιδιο με το να τον καταδικαζεις σε θανατικη ποινη αλλα συγχωρεστε με, δεν μπορω να σκεφτω λογικα γι αυτους τους ανθρωπους ουτε να τους δικαιολογησω με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν το υποστηριξα το φαινομενο αυτο. Ειπα πως εχουν τα πραγματα.

:confused:
...γιατί είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν μπορείς να δείς την διαφορά ανάμεσα σε αυτό που λες και σε αυτό που σου είπαν;


Υγ. Να φοράς κράνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
:confused:
...γιατί είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν μπορείς να δείς την διαφορά ανάμεσα σε αυτό που λες και σε αυτό που σου είπαν;


Υγ. Να φοράς κράνος.

Μπορει να καταλαβα λαθος. Εγω παντως απο τα λεγομενα του tsarachaf καταλαβα οτι παρεξηγησε τη σταση μου (προφανως δεν εκφραστηκα σωστα) για αυτα που γινονται μεσα στις φυλακες καποιες φορες.

Οσο για το υστερογραφο δεν το σχολιαζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν το υποστηριξα το φαινομενο αυτο. Ειπα πως εχουν τα πραγματα. Φυσικα και ειναι το ιδιο με το να τον καταδικαζεις σε θανατικη ποινη αλλα συγχωρεστε με, δεν μπορω να σκεφτω λογικα γι αυτους τους ανθρωπους ουτε να τους δικαιολογησω με τιποτα.

Η σιωπηρή αποδοχή είναι το πρώτο βήμα για την υποστήριξη οποιουδήποτε φαινομένου...

Και το ξαναλέω... Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση... Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, αυτός ο άνθρωπος(τρόπος του λέγειν) που στέλνεται στην φυλακή και υποβάλλεται στην "δικαιοσύνη των φυλακισμένων", δεν είναι μόνο σαν να τον καταδικάζει το δικαστήριο σε θάνατο, αλλά και σε έναν πολύ επώδυνο, μετά βασανιστηρίων θάνατο... Ειλικρινά, καλύτερα θα ήταν γι' αυτόν να τον έστηναν στα 6 μέτρα και να τον πυροβολούσαν...
Επίσης, δεν φαίνεται και πολύ δίκαιο το κράτος τελικά... Και εν προκειμένω θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ηθικός αυτουργός για τον θάνατο τέτοιων ατόμων... Το ίδιο και όλοι εμείς που αποδεχόμαστε όλη αυτή την κατάσταση...
Ειδικά όταν, με το που γίνεται λόγος για την θανατική ποινή ξεκινάμε την ηθικολογία... Είναι δηλαδή καλά όταν τον καθαρίζουν για πάρτυ μας οι δολοφόνοι, οι κλέφτες κλπ?? Έχουμε καθαρή την συνείδησή μας??? Δεν ξέρω για σένα, εγώ πάντως όχι... Όσο κι αν απεχθάνομαι αυτή την κατηγορία εγκληματιών, απλά δεν μπορώ να το δεχτώ... Αν δεν κάνουμε κάτι για να σταματήσει αυτή η κατάσταση, καλύτερα να τους καταδικάζουμε απευθείας σε θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η σιωπηρή αποδοχή είναι το πρώτο βήμα για την υποστήριξη οποιουδήποτε φαινομένου.....

...και συνήθως υπανθρώπινου! Γι' αυτό βδελύττεται εξάλλου η ψυχή μου, με τη λεγόμενη "σιωπηλή πλειοψηφία":redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η εφαρμογή της θανατικής ποινής πιστεύετε ότι προσφέρει κάποιο θετικό σε μια χώρα και γενικά στους πολίτες;
Την θεωρείτε απάνθρωπη;
Είστε υπέρ ή κατά της ποινής αυτής;

Εγώ είμαι κατά μιας , πιστεύω ότι θα αποκομίσει το κράτος και οι πολίτες από αυτή την ποινή το αποκομίζουν και από την ισόβια κάθειρξη και επιπλέον στην ισόβια κάθειρξη ίσως ο παραβάτης καταλάβει το λάθος και βελτιωθεί σαν άνθρωπος. Επίσης η θανατική ποινή δεν είναι αναστρέψιμη σε περίπτωση δικαστικής πλάνης.

Κάτσε να σκεφτώ......:hmm: Λοιπόν το σκέφτηκα, ναι είμαι υπέρ, σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις. Και εξηγώ: π.χ. αυτούς που βιάζουν τα ίδια τους τα βρέφη και μετά τα σκοτώνουν, με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση τους σκότωνα, χωρίς ενδοιασμούς και με τα ίδια μου τα χέρια, δεν χρειάζονταν να περάσουν από δίκη..... έτσι απλά.....:mad:


Σημ: ξέρω ακούγεται σκληρό....αλλά αν θα έπρεπε κάποιος να μπει στη θέση του βρέφους;;; Όντας αβοήθητο, στα χέρια ενός ανώμαλου σαδιστή;;; Άντε και τον συναίτησε η φυλακή το παιδί ξαναγυρίζει πίσω;;; Γι' αυτούς ναι, θα ήθελα την πιο σκληρή τιμωρία.....Τέλος είναι και ένα σημαντικό φόβητρο για μελλοντικούς βιαστές, αν είχε εφαρμοστεί, να δούμε πόσοι θα το τολμούσαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ειμαι κατα της θανατικης ποινης,για τους εξης λογους.1ον..παντα υπαρχει η περιπτωση λαθους..και αυτο ειναι πραγματικα τραγικο.(Το εχουμε δει να συμβαινει στην αμερικη)2ον,γιατι οντως χανεται ο σωφρονιστικος χαρακτηρας(αν και πολυ αμφιβαλλω οτι οπως ειναι τωρα οι φυλακες..υπαρχει σωφρονιστικος χαρακτηρας,)και 3ον γιατι...σε αυτες τις ακραιες περιπτωσεις,τις απεχθεστατες..με το να σκοτωσεις τον αλλον,οχι μονο δεν τον σωφρονεις,αλλα τον γλυτωνεις κιολας απο τυχον τυψεις,και απο τη στερηση της ελευθεριας..Σε τετοιες περιπτωσεις εγω θεωρω οτι πρεπει να υπαρχουν ισοβια..αλλα να ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΟΒΙΑ,οχι μονο απο αποψη "εκδικησης" και τιμωριας,αλλα και απο την αποψη οτι ειναι επικυνδινος για τους υπολοιπους,και ως παραδειγματισμο για τους μεθεπομενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top