• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αν ειναι αντικειμενικο νταξει,,

αλλα πολλες φορες δεν ειναι,,και οι γιατροι δεν σταματουν τετοια ατομα.κυριως γυναικες. που εχουν ψυχολογικο προβλημα και οχι σωματικο ουσιαστικα,,ειναι γνωστα στους ειδικους τετοια προβληματα..

Πρόσεξε, δεν είπα "δυσμορφία", είπα "ατέλεια". Είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει η εξωτερική του εμφάνιση να συμβαδίζει με την αισθητική του.
Οι μόνες περιπτώσεις τις οποίες θεωρώ πραγματικά περιττές είναι όταν πρόκειται για κάτι που δεν είναι αντικειμενική ατέλεια, αλλά απλά διαφοροποίηση. Πχ τα λεπτά χείλη δεν είναι από μόνα τους ατέλεια (εκτός αν παραείναι λεπτά). Η καμπουρίτσα στη μύτη ή το διπλοσάγονο, είναι (ανεξαρτήτως για πόσο σοβαρή ή μη ατέλεια πρόκειται).
Που και πάλι δηλαδή, το ότι τις θεωρώ περιττές δεν σημαίνει ότι τις κατακρίνω. Μπορεί κάποιος να έχει μεγάλη λατρεία ας πούμε με τα σαρκώδη χείλη, γιατί να είναι υποχρεωμένος να ζήσει όλη του τη ζωή χωρίς αυτό το χαρακτηριστικό που τόσο λατρεύει; Εγώ πχ λατρεύω τα γαλάζια μάτια. Τα θεωρώ ο,τι πιο όμορφο μπορεί να έχει κάποιος/α στο πρόσωπο του/της. Αν υπήρχε κάποια εγχείριση που να στα δίνει μόνιμα (οι χρωματιστοί φακοί είναι ο,τι πιο ψεύτικο) και δεν είχε ιδιαίτερους κινδύνους, θα την έκανα.

η μπαρμπαρα στρειζαντ μπορεσε να στηριξει την μυτη της πχ..
αλλες ομως γινονται παρομοιες με ιδιες ολοισιες μυτες,ιδιο γυαλιστερο πλαστικο δερμα,,και ανεκφραστα παγωμενα χαμογελα λογω μποτοξ..
Αχ μην ακούω πάλι για την Μπάρμπαρα Στρέιζαντ. Ποιός τη θεωρούσε ωραία μωρέ; Έλεγε κανείς "αχ, πόσο με κ@**ώνει η Μπάρμπαρα Στρείζαντ"; Για τη φωνή της έγινε γνωστή και τα λοιπά ταλέντα της.

Αν δεν μπορείς να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειες του, δεν μπορείς να γίνεις καλύτερη...
Θα μου εξηγήσει κανείς τι σημαίνει αυτό το να αποδεχτείς τον εαυτό σου; Να πεις "αυτή είμαι και δεν αλλάζει, τι να κάνουμε"; Μα αλλάζει. Να πεις "είμαι κουκλάρα όπως είμαι"; Μα δεν είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θα μου εξηγήσει κανείς τι σημαίνει αυτό το να αποδεχτείς τον εαυτό σου; Να πεις "αυτή είμαι και δεν αλλάζει, τι να κάνουμε"; Μα αλλάζει. Να πεις "είμαι κουκλάρα όπως είμαι"; Μα δεν είσαι.

Μα δεν αλλάζει... Ό,τι μα ό,τι και να κάνεις, θα είσαι το ίδιο άτομο... Το μόνο που θα κάνεις είναι να δίνεις μια χαμένη μάχη για να γίνεις κάτι άλλο... Δεν χρειάζεται να είσαι κουκλάρα... Έχει πήξει ο κόσμος από κουκλάρες... Πραγματικούς ανθρώπους δεν έχουμε πια...
Δεν μπορώ να καταλάβω πια αυτή την μανία...

Είπε ο ρομαντικός μέσα στο παραλήρημμα του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Πραγματικά, απ'όποιον, μα απ'όποιον και να ακούσω (και ναι, πρόκειται για γενίκευση, απλώς το λέω, πριν μπείτε στην διαδικασία να μου το προσάψετε! :P Δίκιο θα έχετε! ) επιχειρήματα τύπου πλαστική=παρέμβαση στη φύση, και πλαστική = ματαιοδοξία, μου φαίνεται μεγάλη αντίφαση...
Καλά, το θέμα της ματαιοδοξίας ας μην το θίξουμε εκτενώς, σε μία χώρα και σε μία εποχή που ακριβώς αυτή τη σφραγίδα φέρουν, που ακριβώς λόγω άκρατης ματαιοδοξίας έχουμε οδηγηθεί εδώ που είμαστε... Πολλά πράγματα γύρω μας βρίθουν ματαιοδοξίας... Ματαιόδοξα δάνεια ευμάρειας και ευδαιμονίας, ματαιόδοξα αυτοκίνητα, ματαιόδοξα σπίτια, ματαιόδοξος τρόπος ζωής, ματαιόδοξο life style,ματαιόδοξα όνειρα, ματαιόδοξα ψάχνουμε ομορφούλες και ομορφούληδες, κτλ, κτλ!

Εκτός της ματαιοδοξίας, ένα σωρό πράγματα γύρω μας κραυγάζουν παρέμβαση στη φύση! Ο άνθρωπος του νεάντερταλ είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα μη παρέμβασης στη φύση... Να βάλουμε ταχύτητα όπισθεν;;;; :hmm:Οκ, ας σταματήσουμε τις παρεμβάσεις κατά της φύσης, ας πάψουμε να κουρευόμαστε, να λουζόμαστε, να βάζουμε αποσμητικά, να βαφόμαστε, ας ρίξουμε και ένα κουρέλι πάνω μας να μας προστατεύει από το κρύο, και βουρ! Επιστροφή στη φύση! Να ξαμολύσω και τις γάτες μου ελεύθερες στη φύση (η ζωή στο διαμέρισμα παρά φύσει είναι), κακώς τους έκανα και στείρωση (παρέμβαση στη φύση τους επίσης), άστες free να γαστρώνονται και να γεννοβολάνε και να'χαμε να λέμε!

Αυτό που με στενοχωρεί όμως, είναι ότι όχι για botox δεν έχω λεφτά, αλλά ούτε για υδατική....;)
Και κάνω έκκληση κυρίες μου στα φιλάνθρωπά σας αισθήματα... επειδή το botox είναι χορός για δύο, και η ένεση takes two, αν υπάρχει καβάτζα από καμία φιλάνθρωπη,φιλάρεσκη, ματαιόδοξη, που θέλει να πάει κόντρα στη φύση, ψάχνει παρτενέρ στο παρά φύσει αυτό και δεν έχει,αν θέλει να κάνει μια καλή πράξη σε αυτή τη ζωή, δέχομαι τη botoxφιλανθρωπία, και προσφέρομαι και να μου στείλει πμ! :hehe: Καλά ,είναι νωρίς, έχω περιθώρια, αλλά των φρονίμων τα παιδιά, πριν σταφιδιάσουν μαγειρεύουν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει η εξωτερική του εμφάνιση να συμβαδίζει με την αισθητική του.
βαρυ..

η κοινωνια φτιαχνει προτυπα καθε εποχη..

παλια ωραιες ηταν οι γυναικες με ταδε χαρακτηριστικα..
τωρα αλλες..

φαντασου να αλλαζαν μυτες με τις μοδες..οπως αλλαζουμε ρουχα..

κοινωνια freakshow :worry:


υπαρχουν καποια ορια,,και αυτα φαινονται στην πραξη,,αφου δυστυχως εχει παραγινει το κακο..

ακομα και την γεννετικη απολυτη δυναμη να ειχαμε..(που θα φτασουμε κοντα στο μελλον)
παλι θα επρεπε να ειχαμε τη σοφια γνωση,,να αλλαζουμε οτι πρεπει μεσα σε καποια ορια..

και οχι ότι απλα γουσταρουμε..τα μαθηματα τα παιρνουμε ,αφου παθουμε δυστυχως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μα δεν αλλάζει... Ό,τι μα ό,τι και να κάνεις, θα είσαι το ίδιο άτομο... Το μόνο που θα κάνεις είναι να δίνεις μια χαμένη μάχη για να γίνεις κάτι άλλο... Δεν χρειάζεται να είσαι κουκλάρα... Έχει πήξει ο κόσμος από κουκλάρες... Πραγματικούς ανθρώπους δεν έχουμε πια...
Δεν μπορώ να καταλάβω πια αυτή την μανία...

Είπε ο ρομαντικός μέσα στο παραλήρημμα του:P
Ρομαντικέ μου παραληρηματικέ μην ανησυχείς! :P
Κανένας πλαστικός δεν σε κάνει ¨κουκλάρα¨, αν δεν βρει προυπάρχον γόνιμο έδαφος για κάτι τέτοιο και αν δεν έχεις τις προδιαγραφές γι'αυτό... Με λεπτομέρειες και ψιλομερεμέτια παλεύει...;)
Αν του πήγαινες τη Βασιλειάδου, Βασιλειάδου-πλαστικός σημειώσατε 1....
Επίσης, μην φαντάζεσαι ότι η Ατζελίνα ήταν πατσαβούρι πριν τις πλαστικές... (Μην ακούτε τις γυναίκες που τα επικαλούνται αυτά!) Νυστέρι κρατάνε, όχι μαγικό ραβδάκι! Οι αναλογίες όμορφων - άσχημων στον μάταιο τούτο κόσμο δεν αλλάζουν από τους πλαστικούς, ρετουσάρισμα απλώς κάνουν.... (και ενέσεις αυτοπεποίθησης... μάταιες ή μη, υποκειμενικό...) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ρομαντικέ μου παραληρηματικέ μην ανησυχείς! :P
Κανένας πλαστικός δεν σε κάνει ¨κουκλάρα¨, αν δεν βρει προυπάρχον γόνιμο έδαφος για κάτι τέτοιο και αν δεν έχεις τις προδιαγραφές γι'αυτό... Με λεπτομέρειες και ψιλομερεμέτια παλεύει...;)
Αν του πήγαινες τη Βασιλειάδου, Βασιλειάδου-πλαστικός σημειώσατε 1....
Επίσης, μην φαντάζεσαι ότι η Ατζελίνα ήταν πατσαβούρι πριν τις πλαστικές... (Μην ακούτε τις γυναίκες που τα επικαλούνται αυτά!) Νυστέρι κρατάνε, όχι μαγικό ραβδάκι! Οι αναλογίες όμορφων - άσχημων δεν αλλάζουν από τους πλαστικούς, ρετουσάρισμα απλώς κάνουν....;)

Ένας ακόμη λόγος για να μην κάνεις κάτι τέτοιο τότε... Δεν έχει ουσιαστικό νόημα... Νομίζω δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κανένας πλαστικός δεν σε κάνει ¨κουκλάρα¨,
οι περισσοτεροι χαλανε κουκλαρες..
ποσες φορες το εχω δει αυτο..

πανεμορφες γυναικες,, ή και ανδρες ηρωες του σινεμα ,να ξεφτιλιζονται απο τις πλαστικες και να γινονται πολυ μα πολυ ασχημοτεροι..

και λεω.."Γιατι?" απλα αν γερνουσανε,,πιο ωραιοι θα ηταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
....ρετουσάρισμα απλώς κάνουν....;)
Ενίοτε κάνουν και πολλά περισσότερα. Αξίζει να δείτε αυτή την ομιλία στο TED, όπου ο Iain Hutchison, εξηγεί πώς η πλαστική χειρουργική καλυτερεύει τις ζωές των ασθενών του.
(Δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους, αλλιώς θα την έβαζα στο στέκι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ένας ακόμη λόγος για να μην κάνεις κάτι τέτοιο τότε... Δεν έχει ουσιαστικό νόημα... Νομίζω δηλαδή...
Καλώς ή κακώς, η οικονομική μου κατάσταση με βγάζει από τέτοια διλήμματα ή μάλλον δεν με βάζει καν!!!! ;)
Πλάκα θα είχε πάντως να πήγαινα και να ερχόμουν τόσους μήνες στον ΟΑΕΔ με το βυζί τούρλα ,τον κώλο τούρλα, το φρύδι πάνω στο κούτελο μποτοξαρισμένο-σινιαρισμένο....:hmm:

Ενίοτε κάνουν και πολλά περισσότερα. Αξίζει να δείτε αυτή την ομιλία στο TED, όπου ο Iain Hutchison, εξηγεί πώς η πλαστική χειρουργική καλυτερεύει τις ζωές των ασθενών του.
(Δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους, αλλιώς θα την έβαζα στο στέκι.)
Ναι, ναι, ναι, ναι!:)
Σωστά!
Γιατί εμείς έχουμε επικεντρωθεί στην πιο φιλάρεσκη πλευρά των πλαστικών, και παραβλέπουμε την πιο ¨λειτουργική¨ τους... (και ψυχολογική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βυζί τούρλα ,τον κώλο τούρλα, το φρύδι πάνω στο κούτελο μποτοξαρισμένο-σινιαρισμένο....:hmm:
κλοουν..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
βαρυ..

η κοινωνια φτιαχνει προτυπα καθε εποχη..

παλια ωραιες ηταν οι γυναικες με ταδε χαρακτηριστικα..
τωρα αλλες..

φαντασου να αλλαζαν μυτες με τις μοδες..οπως αλλαζουμε ρουχα..

κοινωνια freakshow :worry:
Είπα να συμβαδίζει με την αισθητική του, όχι με τη μόδα. Αν η αισθητική κάποιου αλλάζει ανάλογα με τη μόδα, είναι άξιος της μοίρας του.

Ρομαντικέ μου παραληρηματικέ μην ανησυχείς! :P
Κανένας πλαστικός δεν σε κάνει ¨κουκλάρα¨, αν δεν βρει προυπάρχον γόνιμο έδαφος για κάτι τέτοιο και αν δεν έχεις τις προδιαγραφές γι'αυτό... Με λεπτομέρειες και ψιλομερεμέτια παλεύει...;)
Αν του πήγαινες τη Βασιλειάδου, Βασιλειάδου-πλαστικός σημειώσατε 1....
Επίσης, μην φαντάζεσαι ότι η Ατζελίνα ήταν πατσαβούρι πριν τις πλαστικές... (Μην ακούτε τις γυναίκες που τα επικαλούνται αυτά!) Νυστέρι κρατάνε, όχι μαγικό ραβδάκι! Οι αναλογίες όμορφων - άσχημων στον μάταιο τούτο κόσμο δεν αλλάζουν από τους πλαστικούς, ρετουσάρισμα απλώς κάνουν.... (και ενέσεις αυτοπεποίθησης... μάταιες ή μη, υποκειμενικό...) ;)
Μην το λες. Υπάρχουν άσχημοι άνθρωποι που είναι άσχημοι λόγω συγκεκριμένων ατελειών και υπάρχουν και άσχημοι άνθρωποι που δεν έχουν απλά τίποτα ωραίο πάνω τους. Με τους πρώτους, πιθανόν και να γίνει αυτό.

Μα δεν αλλάζει... Ό,τι μα ό,τι και να κάνεις, θα είσαι το ίδιο άτομο... Το μόνο που θα κάνεις είναι να δίνεις μια χαμένη μάχη για να γίνεις κάτι άλλο... Δεν χρειάζεται να είσαι κουκλάρα... Έχει πήξει ο κόσμος από κουκλάρες... Πραγματικούς ανθρώπους δεν έχουμε πια...
Δεν μπορώ να καταλάβω πια αυτή την μανία...

Είπε ο ρομαντικός μέσα στο παραλήρημμα του:P
Βρε καλό μου, είπε κανείς ότι γίνεσαι διαφορετικός άνθρωπος; Δηλαδή οτιδήποτε δε σε κάνει διαφορετικό άνθρωπο είναι άσκοπο; Ε να σταματήσουμε και να πλενόμαστε τότε, να σταματήσουμε να νοιαζόμαστε τι ρούχα φοράμε και να γυρνάμε έξω φορώντας ένα τσουβάλι ο καθένας. Καλώς ή κακώς, η εμφάνιση ανέκαθεν έπαιζε ρόλο στις ανθρώπινες κοινωνίες. It's human nature. Ακόμα κι εσύ ο ...ρομαντικός, αμφιβάλλω αν ανήκεις στις σπάνιες εξαιρέσεις που δεν κοιτάνε εμφάνιση στο ερωτικό τους ταίρι.

ΥΓ: Προσωπικά το να αυτοαποκαλείται κάποιος ρομαντικός (πόσω δε μάλλον και επαναλαμβανόμενα) για μένα αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες ενδείξεις ότι δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρωτα η ουσια,,μετα το περιτυλιγμα..

μην μπλεκουμε τις προτεραιοτητες..

και καταληγουμε με πολυχρωμα κουτια που δεν εχουν τιποτα μεσα..

Αν η αισθητική κάποιου αλλάζει ανάλογα με τη μόδα, είναι άξιος της μοίρας του.
στα ρουχα αυτο γινεται καθε μερα με την πλειοψηφια,,και στις μυτες,στηθια,κλπ..καθαρη μοδα..

αλλα το κορμι δεν ειναι ρουχο,,και πρεπει να το σεβομαστε..και οχι να παιζουμε τοσο ελαφρα τη καρδια με αυτο..


άσχημοι άνθρωποι που δεν έχουν απλά τίποτα ωραίο πάνω τους.
τα "μπαζα" που λεμε?:confused:

ποσο απεραντα λαθος ειναι αυτο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ενίοτε κάνουν και πολλά περισσότερα. Αξίζει να δείτε αυτή την ομιλία στο TED, όπου ο Iain Hutchison, εξηγεί πώς η πλαστική χειρουργική καλυτερεύει τις ζωές των ασθενών του.
(Δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους, αλλιώς θα την έβαζα στο στέκι.)

Αυτό το βίντεο είναι ακριβώς ο λόγος, για τον οποίο πρέπει να υπάρχει η πλαστική χειρουργική...

Βρε καλό μου, είπε κανείς ότι γίνεσαι διαφορετικός άνθρωπος; Δηλαδή οτιδήποτε δε σε κάνει διαφορετικό άνθρωπο είναι άσκοπο; Ε να σταματήσουμε και να πλενόμαστε τότε, να σταματήσουμε να νοιαζόμαστε τι ρούχα φοράμε και να γυρνάμε έξω φορώντας ένα τσουβάλι ο καθένας. Καλώς ή κακώς, η εμφάνιση ανέκαθεν έπαιζε ρόλο στις ανθρώπινες κοινωνίες. It's human nature. Ακόμα κι εσύ ο ...ρομαντικός, αμφιβάλλω αν ανήκεις στις σπάνιες εξαιρέσεις που δεν κοιτάνε εμφάνιση στο ερωτικό τους ταίρι.

ΥΓ: Προσωπικά το να αυτοαποκαλείται κάποιος ρομαντικός (πόσω δε μάλλον και επαναλαμβανόμενα) για μένα αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες ενδείξεις ότι δεν είναι.

Είναι φύσει αδύνατον να μην παρατηρούμε την εξωτερική εμφάνιση... Ποικίλει βέβαια το πόση έμφαση δίνουμε...

Επίσης δεν νομίζεις ότι έχει μια σημάντικη διαφορά το να προσέχεις την εμφάνιση σου, με το να μπαίνεις στο χειρουργείο για να την αλλάξεις???
Το δε πλύσιμο έγκειται στους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, δεν το κάνεις για τους άλλους, αλλά για σένα...

Υγ. Λες??? Μακάρι να μην ισχύει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι φύσει αδύνατον να μην παρατηρούμε την εξωτερική εμφάνιση... Ποικίλει βέβαια το πόση έμφαση δίνουμε...
Άφου λοιπόν παραδέχεσαι ότι όλοι την παρατηρούν, είναι λογικό να θέλουν και όλοι να γίνονται αρεστοί.

Επίσης δεν νομίζεις ότι έχει μια σημάντικη διαφορά το να προσέχεις την εμφάνιση σου, με το να μπαίνεις στο χειρουργείο για να την αλλάξεις???
Η μόνη διαφορά που βλέπω έγκειται στους πιθανούς κινδύνους που έχει η πλαστική χειρουργική. Κατά τα άλλα, όχι.
Άσε που μου φαίνεται μοιρολατρία να σε ενοχλεί κάτι πάνω σου, να έχεις την οικονομική δυνατότητα και να μην κάνεις πλαστική γιατί ..."έτσι σε ήθελε ο θεός".

Το δε πλύσιμο έγκειται στους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής, δεν το κάνεις για τους άλλους, αλλά για σένα...

Και την εμφάνιση την προσέχεις (και) για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άφου λοιπόν παραδέχεσαι ότι όλοι την παρατηρούν, είναι λογικό να θέλουν και όλοι να γίνονται αρεστοί.

Ναι, αλλά πρέπει να μάθουμε ότι δεν είναι ο μόνος τρόπος να γίνει κάποιος αρεστός...

Η μόνη διαφορά που βλέπω έγκειται στους πιθανούς κινδύνους που έχει η πλαστική χειρουργική. Κατά τα άλλα, όχι.
Άσε που μου φαίνεται μοιρολατρία να σε ενοχλεί κάτι πάνω σου, να έχεις την οικονομική δυνατότητα και να μην κάνεις πλαστική γιατί ..."έτσι σε ήθελε ο θεός".

Μπρος τα κάλη τι 'ναι ο πόνος???:P
Δεν ξέρω τι ήθελε ο Θεός... Ξέρω μόνο τι γράφει στο DNA για το πως θα δείχνεις...

Και την εμφάνιση την προσέχεις (και) για σένα.

Δηλαδή, αν δεν είχες να πας στην δουλειά σου, να βγεις μια βόλτα κλπ, θα ντυνόσουν στην τρίχα, θα βαφόσουν και θα αρωματιζόσουν μόνη σου, για τον εαυτό σου???

I am sorry, but I highly doubt it...

Αντίθετα, μπάνιο θα έκανες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξέρω μόνο τι γράφει στο DNA για το πως θα δείχνεις...
και αυτο δεν αλλαζει ουτε με ενα τονο σιλικονης..:)

αν ηταν ουσιαστικη γεννετικη αλλαγη πχ,,δεν θα ημουν κατα βασικα..

αλλα ψευτικα επιφανειακα φτιασιδια οπως ενθεματα κλπ.διαφωνω ριζικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μα τι διαβάζω από κάποιους εδώ μέσα;;;
Στη θεωρία είστε καλοί, αλλά στην πράξη...;;;
Δηλαδή, θέλετε να μου πείτε ότι βλέπετε δυο άγνωστα άτομα σε ένα πάρτυ (άνδρας 'η γυναίκα δεν παίζει ρόλο). Το ένα είναι όμορφο, καλοντυμένο, περιποιημένο και το άλλο άσχημο, με παλιόρουχα, απεριποίητο, εσείς θα διαλέγατε να πάτε να μιλήσετε σε ποιό από τα δύο; Σε αυτό που έχει πιο ωραίο εσωτερικό κόσμο; Μηχάνημα με ακτίνες Χ κουβαλάτε μαζί σας; Όλα αυτά που λέτε, τα λέτε για να κοροϊδέψετε τον εαυτό σας. Στην πράξη τι κάνετε;;;
Υπάρχει ένα κείμενο του Παπανούτσου που πρέπει να διαβάσετε. Λέει για το ότι "Τα ράσα κάνουν τον παπά". Δηλαδή πρακτικά θα καλούσατε ποτέ ένα παπά να κάνει τρισάγιο στον τάφο του πατέρα σας αν αυτός δεν φορούσε ράσο; Αν ήταν ντυμένος με T-shirt και βερμούδα; Θα εμπιστευόσασταν ένα γιατρό που η άσπρη του μπλούζα ήταν λερωμένη από παλιά, ξεραμένα αίματα σαν του κρεοπώλη της γειτονιάς; Θα πηγαίνατε στο ράφτη να σας διορθώσει ένα παντελόνι, όταν βλέπατε ότι στο πουκάμικό του λείπουν 3 κουμπιά; Θα πηγαίνατε σε ένα μπαρ για να χαραλώσετε με το ποτάκι σας, αν ο μπάρμαν ήταν ντυμένος με ράσα και είχε μακρυά γενειάδα σαν ασκητής του Αγίου Όρους; Θα ζητούσατε να σας φτιάξει τον υπολογιστή σας, που του χάλασε η μητρική, ένας 65χρονος ασπρομάλλης ή ένας 25χρονος;

Και θα τελειώσω με ένα ανέκδοτο, που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:
Κάποτε ένας μαχαραγιάς, που ήθελε να παντρευτεί, έδωσε εντολή στους έμπιστους συμβούλους του να διατρέξουν τη χώρα και να του φέρουν τις 3 καλύτερες υποψήφιες νύφες.
Μετά από 3 μήνες ερευνών, οι σύμβουλοι έφεραν τις 3 υποψήφιες και κατ' εντολή του μαχαραγιά τις έβαλαν σε ένα δωμάτιο. Ο μαχαραγιάς είπε στους συμβούλους του ότι θα μπει στο δωμάτιο, θα κάνει την ίδια ερώτηση και στις 3 κοπέλες και μετά θα αποφασίσει ποιά από τις 3 θα παντρευτεί.
Μπήκε μέσα στο δωμάτιο και ρώτησε την πρώτη:
"1+1 πόσο κάνουν;"
"Ένα" απάντησε η κοπέλα.
Ρομαντική είναι αυτή, σκέφτηκε ο μαχαραγιάς. Ο άνδρας (1) όταν ενώνεται (+) με τη γυναίκα (1) δημιουργούν ένα ζευγάρι, μία ψυχή (1).
Πάει στη δεύτερη και της κάνει την ίδια ερώτηση:
"1+1 πόσο κάνουν;"
"Δύο" απαντάει η κοπέλα.
Λογική είναι αυτή, σκέφτηκε ο μαχαραγιάς. 1+1=2 θα είναι και οικονόμα.
Πάει στην τρίτη κοπέλα και της κάνει την ίδια ερώτηση:
"1+1 πόσο κάνουν;"
"Τρία" απαντάει η κοπέλα.
Αυτή είναι κοπέλα που θέλει να κάνει οικογένεια και παιδιά, σκέφτηκε ο μαχαραγιάς. Γιατί όταν ένας άνδρας (1) ενώνεται (+) με μια γυναίκα (1) τότε θα κάνουν οικογένεια και παιδιά (3).

Ο μαχαραγιάς βγήκε έξω από το δωμάτιο και ανακοίνωσε στου συμβούλους του ποια κοπέλα θα παντρευόταν. Θα παντρευόταν.....
.
.
.
.
την πιο όμορφη από τις τρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Άκουσες κανέναν να λέει ότι δεν μετράει η εξωτερική εμφάνιση???

Αλλά, πρώτον τα κριτήρια ομορφιάς είναι διαφορετικά για τον καθένα κι εσύ πιάνεις ακραίες περιπτώσεις...
Δεύτερον, η πρώτη εντύπωση που κάνει η εμφάνιση δεν είναι το παν... Ουτε καν το ήμισυ του παντός, όπως θα πεταχτούν πολλοί να πουν...
Τρίτον, εγώ πάντως θα προσπαθούσα να μιλήσω και με τα δύο άτομα, ασχέτως που θα ήμουν πιο ευνοϊκός προς το πιο προσεγμένο άτομο...

Όλα αυτά που λες, ότι συμβαίνουν, ισχύουν... Γιατί δεν διαθέτουμε χρόνο να γνωρίσουμε τον άλλο και να εκτιμίσουμε αυτό που είναι... Γι' αυτό και τα έχουμε κάνει όλα σκατά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και αυτο δεν αλλαζει ουτε με ενα τονο σιλικονης..:)

αν ηταν ουσιαστικη γεννετικη αλλαγη πχ,,δεν θα ημουν κατα βασικα..

αλλα ψευτικα επιφανειακα φτιασιδια οπως ενθεματα κλπ.διαφωνω ριζικα..
Αμαν βρε Άγγελε με τα ενθέματα, ελάχιστες πλαστικές περιλαμβάνουν τέτοια. Κι εγώ θα τις απέφευγα αυτές.

Ναι, αλλά πρέπει να μάθουμε ότι δεν είναι ο μόνος τρόπος να γίνει κάποιος αρεστός...
Δεν είδα να υπονόησε κανείς ότι είναι. Για να ανακαλύψεις όμως τον όμορφο εσωτερικό κόσμο κάποιου, πρώτα πρέπει να σε τραβήξει η εμφάνιση. Εκτός αν πρόκειται για περίπτωση που θα τον γνώριζες έτσι κι αλλιώς.

Μπρος τα κάλη τι 'ναι ο πόνος???:P
Δεν ξέρω τι ήθελε ο Θεός... Ξέρω μόνο τι γράφει στο DNA για το πως θα δείχνεις...
So? Πρέπει μοιρολατρικά να το αποδεχτούμε; Σόρρυ αλλά η μοιρολατρία έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το χαρακτήρα μου, και μέχρι στιγμής αυτό με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα.

Δηλαδή, αν δεν είχες να πας στην δουλειά σου, να βγεις μια βόλτα κλπ, θα ντυνόσουν στην τρίχα, θα βαφόσουν και θα αρωματιζόσουν μόνη σου, για τον εαυτό σου???

I am sorry, but I highly doubt it...

Αντίθετα, μπάνιο θα έκανες...
Ναι, αλλά σπανιότερα.

Επίσης, τι σχέση έχει το βάψιμο και όλα αυτά; Προσωπικά το βάψιμο το βρίσκω πολύ πιο ψεύτικο από τις πλαστικές και σπανίως βάφομαι. Κοιμάσαι με κάποιον και φεύγει. Ομοίως και τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Τουλάχιστον η πλαστική, αν γίνει σωστά δε φεύγει ποτέ (ή τουλάχιστον κρατάει χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
So? Πρέπει μοιρολατρικά να το αποδεχτούμε; Σόρρυ αλλά η μοιρολατρία έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το χαρακτήρα μου, και μέχρι στιγμής αυτό με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα.

Μάλιστα... Μοιρολατρεία... Όχι, έχεις δίκιο είναι πιο πρακτικό να κολλήσεις μία μάσκα στο πρόσωπο σου για να κρύβεις τις ατέλειες... Αλλά ό,τι και να κάνεις θα εμφανίζονται και νέες...

Ναι, αλλά σπανιότερα.

Επίσης, τι σχέση έχει το βάψιμο και όλα αυτά; Προσωπικά το βάψιμο το βρίσκω πολύ πιο ψεύτικο από τις πλαστικές και σπανίως βάφομαι. Κοιμάσαι με κάποιον και φεύγει. Ομοίως και τα υπόλοιπα που αναφέρεις. Τουλάχιστον η πλαστική, αν γίνει σωστά δε φεύγει ποτέ (ή τουλάχιστον κρατάει χρόνια).

Η αλήθεια είναι ότι θαυμάζω την στάση σου, ακόμη κι αν διαφωνώ σχετικά με τις πλαστικές... Οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top