Greenpeace:Κλείνουμε το δρόμο στις εταιρείες που εμποδίζουν την πράσινη ανάπτυξη

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Domenica συμφωνω μαζι σου για της εταιριες και για το ποσο ψευτικη ειναι η πρασιννη αναπτυξη, τι μπορουμε ομως να κανουμε κατα την γνωμη σου ο καθενας μας με την μηδαμινη δυναμη που εχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Domenica συμφωνω μαζι σου για της εταιριες και για το ποσο ψευτικη ειναι η πρασιννη αναπτυξη, τι μπορουμε ομως να κανουμε κατα την γνωμη σου ο καθενας μας με την μηδαμινη δυναμη που εχει;
Φίλε dark είμαι πολύ μικρή για να σου δώσω νομίζω μια καλή απάντηση σε αυτό που ρωτάς και είναι μια ερώτηση που τη κάνω κι εγώ στον εαυτό μου.:(
Αν θες όμως μια απάντηση βάσει των μικρών βιωμάτων μου θα κάνω μια προσπάθεια να σου πω τι νομίζω οτι θα μπορούσε να φανεί αποτελεσματικό..
Όταν ήλθαν στο χωριό μου να φτιάξουν θυγατρικές εταιρείες της EDF ( κατι σαν τη δεη της γαλλίας με 32 πυρηνικά εργοστάσια) ένα τεράστιο υβριδικό πάρκο (αιολικό+ υδροηλεκτρικό ) κανείς δεν αντέδρασε. Καμία ενημέρωση της κοινωνίας από τους τοπικούς άρχοντες και όσοι χωριανοί το έμαθαν λόγω αγνοιας ; λόγω κουτοπονηριάς ; δεν είπαν τίποτα. Όταν μαθεύτηκε αργότερα κάποιοι ξεσηκώθηκαν γνωρίζοντας οτι τα πράματα δεν ήταν τόσο απλά και ωραία όσο μας τα παρουσίαζαν.
Παρολαυτά ο αγώνας ενάντια στις εταιρείες είναι πολύ δύσκολος γιατί δεν υπαρχει μαζική αντισταση από όλη την κοινωνία.
Και αυτό γιατί άλλοι δεν πίστευαν στη δυναμη τους (μηδενιστές- δεν αξιζει να αγωνιστώ), άλλοι ήταν υπέρ της εταιρείας είτε γιατί τους πέταξε ένα ξεροκόμματο για ένα χωράφι τους και αυτοί έσκυψαν με δουλοπρέπεια και το πήραν είτε γιατί έχουν πράσινες αυταπάτες, άλλοι δε συμετείχαν στον αγώνα γιατί αν δεν καίγεται το σπίτι τους δεν ξεσηκώνονται. Υπήρχαν κ αυτοί που συμμετείχαν για λόγους αυτοπροβολής (μελλοντικοί υποψηφιοι τοπικοί αρχοντες) και αποπροσανατόλιζαν τον αγώνα σε περίσσειες συγκρούσεις με αστυνομίες και κανάλια για να δειξουν οτι είναι αγωνιστές.
Όπως καταλαβαίνεις είμαστε άνθρωποι γεμάτοι πάθη , εγωισμούς και συμφέροντα.
Αν είχε βάλει ο καθένας στην άκρη το εγώ του και με καθαρή καρδιά έπεφτε στον αγώνα και υπήρχε μεγάλη συμμετοχή θα είχαμε σταματήσει αυτό το έργο. Έχοντας συγκεντρώσει τόσα εγγραφα και τεκμήρια αν δεν ήταν τόσο ξεπουλημένοι οι πλειοψηφία των δικηγόρων και των δικαστών θα είχαμε δικαιωθεί και δικαστικά.
Ίσως με ένα δυναμικό μαζικό αγώνα να είχαμε καταφέρει να απαιτήσουμε η εταιρεία να αναλάβει μόνο τη κατασκευή -όχι να της ανήκει-ενός μικρού αιολικού πάρκου και να γίνουμε ένα ενεργειακά αυτόνομο χωριό χωρίς να καταστρέψουμε όλο το οικοσύστημα του παρθένου αυτού βουνού και χωρίς να παραχωρηθεί ένας από τους μεγαλύτερους υδροφόρους ορίζοντες της Κρητης σε ιδιώτες.
Πφφφφφφφφ..........αν και άμα:/:....(https://www.youtube.com/watch?v=OZNok77TJ_g )ονειρα ,ρομαντικές βλακείες θα μου πεις και θα έχεις δίκιο. Κι όμως ήταν τόσο κοντά η ουτοπία, ήταν στο χέρι μας.:/:


Σόρρυ για τη πολυλογία μου, με λίγα λόγια το μόνο τρόπο που βλέπω να βοηθήσουμε είναι να συμμετέχουμε ενεργά στους εκάστοτε αγώνες που γίνονται εναντια στο βιασμό της φύσης και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Η δύναμη μας δεν είναι μηδαμινή. Αν αυτό σου δίνει δύναμη να σου πω οτι αυτός που αντέδρασε πρώτος στις εταιρείες στο τόπο μου ήταν ο αδελφός μου. Και στην αρχή ήταν μόνος του. Κανείς δεν τον στήριζε. Ουτε καν εγώ η ίδια του αδελφή, γιατί πίστευα οτι ήταν κολλημένος και ήμουν υπέρ των ΑΠΕ ακόμη και από εταιρείες.
Μόνος του, παρατησε τη σχολή του και άρχισε να μαζεύει εγγραφα από δασαρχεια, ΡΑΕ και άλλες δημοσιες υπηρεσίες για να κινηθεί δικαστικά. Μόνος του ,μαζί με λίγους συμφοιτητές του πηγαίναν και μπαίνανε μπροστά από τις μπουλντόζες στην αρχή. Όσα λεφτά έβγαζε από τη μουσική που έπαιζε ,τα έβαζε στον αγωνα του. Ετσι σιγα σιγά καταφερε να ευαισθητοποιησει την υπόλοιπη κοινωνία, γραφοντας σε τοπικές εφημερίδες μιλώντας σε τοπικά κανάλια, πηγαίνοντας από σπίτι σε σπίτι στο χωριό με τα εγγραφα που είχε μαζεψει. Ετσι η συμμετοχή έγινε μεγαλύτερη, παππούδες μπαίνανε μπροστά από τα μηχανηματα της εταιρείας και τρωγανε ξυλο από τα ματ.:PΚαθηστερήσαμε το έργο για 2-3 χρόνια ,κερδίσαμε κάποιες δίκες ...παρολαυτά η εταιρεία σημερα δουλεύει αφού χασαμε το τελευταιο δικαστήριο.:/:

Τεσπα...πάλι πολλά λέω..Το νόημα είναι οτι ένας ανθρωπος ξεκινησε ένα ολοκληρο αγώνα. Αυτό λέει πολλά για τη δύναμη που έχουμε και δε τη καταλαβαίνουμε.

Δε ξέρω τι άλλο να προτείνω αλήθεια...δεν είμαι φωτεινος παντογνώστης..μακάρι να σου έδωσα δύναμη και να σε βοήθησα λίγο...:redface::)


Υ.Γ. Σόρρυ για το σεντόνι!!:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Domenica συμφωνω μαζι σου για της εταιριες και για το ποσο ψευτικη ειναι η πρασιννη αναπτυξη, τι μπορουμε ομως να κανουμε κατα την γνωμη σου ο καθενας μας με την μηδαμινη δυναμη που εχει;



μηδαμινή δύναμη είπες...? μάλιστα.







Λοιπόν, έχω μια διδακτική ιστορία στους όψιμους οικολόγους της παρέας, οι οποίοι κλείνουν τη βρύση
όταν πλένουν τα δόντια, και κοιμούνται μετά ήσυχοι μέσα στην περιβαλλοντολογική τους επαγρύπνηση. :P


Ή μάλλον δεν θα την πω ακόμα... Θα ρωτήσω κάτι.
Τι συμβαίνει στα ανακυκλώσιμα υλικά εφ' όσον τα πετάξουμε στον κάδο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ προσωπικά έκανα έναν <<αγώνα >> να έρθουν στην περιόχη μου μπλε κάδοι και μετά από ένα χρόνο παράπανω τα κατάφερα!!!
Να πω την αλήθεια φαντάζομαι ότι τα ανακυκλωσιμα που πετάω στους ειδικούς κάδους δεν ανακυκλώνονται ή τέλος πάντων δεν υφίστανται την κατάλληλη επεξεργασία αλλά τί άλλο μπορώ να κάνω ??? Και επίσης γνωρίζω ότι σε αυτούς τους καδους δεν πετιούνται μόνο ανακυκλώσιμα αλλά και ό,τι άλλο υπάρχει από τους ασυνείδητους...και επαναλαμβάνω το ρητορικό μου ερώτημα..τί μπορώ να κάνω εγώ ???
Όσο για το αν ο καθένας έχει μηδαμινή ή τεράστια δύναμη...και τα δύο ισχύουν ..από τη μια μόνος σου μπορείς να κάνεις τα πάντα με τη θέληση και την υπομονή σου και από την άλλη...τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγώ προσωπικά έκανα έναν <<αγώνα >> να έρθουν στην περιόχη μου μπλε κάδοι και μετά από ένα χρόνο παράπανω τα κατάφερα!!!



λολ, εγώ τα κατάφερα σε δέκα λεπτά
άπλα έσυρα τον κάδο από την παραπάνω γειτονιά :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top