Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
λοιπόν...εγω είμαι της άποψης ...ο καθένας τα δικά του! Όσες φορές έχουν προσφερθεί να μου πληρώσουν ..απλα δε δέχτηκα!Και δεν ειναι ότι είμαι ''ψηλομύτα'' απλα δε θλεω να μου πληρώνουν οτι αγοράζω!Χρήματα έχω -ευτυχώς :P - αρά τα ευκόλως εννοούμενα παραλέιπονται!!Ασε κιολας που και το πρωτο μας ραντεβου να ναι...3ερω οτι σε μια βδομαδα θα τον χωρισω αρα..τι να με κερασει το κακόμοιρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατι?Το γραφει πουθενα αυτο που λες?Επειδη ετσι κανεις εσυ δεν σημαινει οτι ειναι δεδομενο και πρεπει να το κανουμε ολοι μας

Ειναι συμβολικό :)
Πρέπει να πληρώνουμε.
Δεν είναι τα λεφτά που έχουν σημασία αλλά οι πράξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgianna

Νεοφερμένος

Η georgianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ο μπαμπας μου εχει πει : αντρας που δεν πληρωνει καθολου η ακομα χειροτερα που δεχεται να πληρωσει η κοπελα τα μισα ΔΕΝ ειναι αντρας :clapup:!!!!!!!! οκ!! λογικο ειναι να πληρωσουμε και μεις :)(οι κοπελες)δεν ειναι καποια τραπεζα ο φιλος μας αλλα ποτε στα πρωτα ραντεβου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ο μπαμπας μου εχει πει : αντρας που δεν πληρωνει καθολου η ακομα χειροτερα που δεχεται να πληρωσει η κοπελα τα μισα ΔΕΝ ειναι αντρας :clapup:!!!!!!!! οκ!! λογικο ειναι να πληρωσουμε και μεις :)(οι κοπελες)δεν ειναι καποια τραπεζα ο φιλος μας αλλα ποτε στα πρωτα ραντεβου....
στα πρωτα....ραντεβου....ποσα ειναι !??200??¨π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ο μπαμπας μου εχει πει : αντρας που δεν πληρωνει καθολου η ακομα χειροτερα που δεχεται να πληρωσει η κοπελα τα μισα ΔΕΝ ειναι αντρας :clapup:!!!!!!!! οκ!! λογικο ειναι να πληρωσουμε και μεις :)(οι κοπελες)δεν ειναι καποια τραπεζα ο φιλος μας αλλα ποτε στα πρωτα ραντεβου....

:redface: Αν επιμένει πολύ πολύ την αφήνω να πληρώνει τα μισά. Σε όλες τις περιπτώσεις κανω κίνηση πληρωμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Υπάρχυν πολλές αξιόλογες που θα απορρίψουν μόνο για αυτό.

Από πότε ένας αξιόλογος άνθρωπος απορρίπτει στερεοτυπικά;

Την απορρίπτω γιατί είναι ξανθιά,
την απορρίπτω γιατί είναι χοντρούλα,
την απορρίπτω γιατί είναι μικρή,
την απορρίπτω γιατί δεν με κέρασε,
την απορρίπτω γιατί είναι παρθένα,
την απορρίπτω γιατί είναι Πειραιώτισσα... κλπ κλπ....


What the frak δηλαδή, ώρες ώρες νομίζω ότι οι άνθρωποι ψάχνουν δικαιολογίες για να μένουν μόνοι τους με τα συμπλέγματά τους.

Το clue της υπόθεσης είναι το γενικό σύνολο να μετράει και όχι οι λεπτομέρειες. Αν το γενικό σύνολο δε σε ικανοποιεί ρε παιδί μου ναι, οκ δεν ασχολείσαι, αλλά το να απορρίπτεις βάση λεπτομερειών και στερεοτύπων ή τι θα σου πει ο φίλος σου ξέρω γω ότι η κοπέλα είναι στραβοκάνα και δεν μετράει, ε βράσε με, είναι το λιγότερο αξιολύπητο και επ ουδενί αξιόλογο.

my 2 cubits please...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό που είπα απλώς είναι πως είναι ευγενικό να κεράσεις ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ την γυναίκα που θέλεις
Δεν ξέρω αν είναι "ευγενικό" ή "υποχρέωση", αλλά γύρω από όλη αυτήν την "ευγενική πράξη" έχει στηθεί ολόκληρη ιστορία.

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί ίσως να άρχισε ως "ευγενική πράξη". Αλλά πλέον αυτή η ενέργεια είναι τόσο ... αναμενόμενη που έχει χάσει την ευγένειά της. Γίνεται απλώς για να μην σε πει η άλλη τσιγκούνη. Period.

Άλλωστε και για μένα κάποιος που σκέφτεται τόσο πολύ για να κεράσει έναν ρημαδοκαφέ είναι τσίπης και τσιγγούνης.
Πέφτεις σε λάθος συνεπαγωγές.

  1. Δεν μιλάμε για κέρασμα ενός οποιουδήποτε καφέ, αλλά μιλάμε για το κέρασμα του ΠΡΩΤΟΥ καφέ.
  2. Προτιμώ να κερνάω όποτε μου κάνει κέφι και όχι όποτε υπαγορεύουν τα κοινωνικά στερεότυπα.
Δεν είναι απαραίτητα τσιγκούνης όποιος δεν θέλει να κεράσει στο πρώτο ραντεβού. Προσωπικά αν μου την βιδώσει μπορώ να πληρώσω και δείπνο στο Hilton (αμάν μ' αυτό το Hilton :look:), αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στις σαράντα δύο να πληρώσω ειδικά τον ΠΡΩΤΟ καφέ. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω μία τέτοια "επιβεβαίωση" στην γυναίκα που περιμένει ότι επειδή είναι γυναίκα θα την κεράσουμε στο πρώτο ραντεβού. Εάν σπαστεί από το πρώτο ραντεβού, καλύτερα για μένα, θα έχω ξεμπερδέψει μία ώρα αρχύτερα με μία που θεωρεί αναγκαία συνθήκη ευγένειας το αν θα την κεράσουν στο πρώτο ραντεβού (λέγε με και γκόμενα της μάζας).

Ευτυχώς που, όπως βλέπω και από εδώ, δεν περιμένουν όλες ότι θα τις κεράσουν επειδή έτυχε να είναι γυναίκες.

Από 'κει και πέρα κανένα θέμα για μένα με τα υπόλοιπα κεράσματα. Αλλά στο ΠΡΩΤΟ ειδικά κέρασμα είναι κάθετος, οριζόντιος και διαγώνιος υπό γωνία 42 μοιρών.

Ακριβώς. Πέρα από όλα τα υπόλοιπα είναι τελικά κι υποκρισία.

Ερώτηση προς άντρες: Είστε ραντεβού με μια κοπέλα που όσο περνάει η ώρα καταλαβαίνετε οτι καλή χρυσή, αλλά δε σας κάνει. Τι θα κάνετε όταν έρθει ο λογαριασμός;

α) Θα πληρώσετε γιατί είστε τζέντλεμαν και έτσι προστάζει η κοινωνική ηθική - θα σας κακοφανεί όμως.
β) Θα πληρώσετε με ευχαρίστηση γιατί είστε λαρτζ τύπος και δεν έχει σημασία που δε θα γίνει κάτι μεταξύ σας, περάσατε δυο ωραίες ώρες.
γ) Θα ζητήσετε να πληρώσετε μισά μισά αφού δε θα γίνει τίποτα και τυπικά είστε γνωστοί ή φίλοι.
δ) Κάποια άσχετη επιλογή που σίγουρα κάποιος καλοθελητής θα συμπληρώσει εδώ (εκτός αν είναι ο Σιντ που για χάρη του βάζω κι άλλες επιλογές :P)
ε) Ο καθένας τα δικά του, όπως γίνεται σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ε) Ο καθένας τα δικά του, όπως γίνεται σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο.

Κάτσε ρε συ, τι εννοείς δηλ. πολιτισμένο κόσμο; Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών πάνω στο συγκεκριμένο. Το κέρασμα του άνδρα προς την γυναίκα στο 1ο ραντεβού είναι universal συνήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ, τι εννοείς δηλ. πολιτισμένο κόσμο; Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών πάνω στο συγκεκριμένο. Το κέρασμα του άνδρα προς την γυναίκα στο 1ο ραντεβού είναι universal συνήθεια!
Το "κόσμος" χρησιμοποιείται με μία διαφορετική έννοια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ, τι εννοείς δηλ. πολιτισμένο κόσμο; Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά μεταξύ Ελλήνων και αλλοδαπών πάνω στο συγκεκριμένο. Το κέρασμα του άνδρα προς την γυναίκα στο 1ο ραντεβού είναι universal συνήθεια!
Στη Σκανδιναβία πάντως κερνάνε οι γυναίκες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πω πω δε μπηκα λιγο και γραψατε τα ανειπωτα... Ενα πραγμα διαβασα της lugar... Αν ειναι να κανει καποιος copy paste απο το google και να απανταει... :clapup: τοτε χειροκροτω!!! επισης lugar συγκεκριμενα σεσενα το λεω, οταν αναφερουμε παραδειγματα μη στεκεσαι στην αντικειμενικη σημασια, υπαρχει και η μεταφορικη! Δεν εισαι κατσαριδα, εισαι ανθρωπος... σοβαρα?
Οσο για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν... Κανετε χιλια δυο πραγματα καθεστημενα.... γιατι δε ξεμαθενετε πρωτα εκεινα??? και επιμενετε τοσο στο οτι το να κερνανε οι αντρες πρεπει να παψει να θεωρειται θεμα ευγενειας.?
Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....:whistle:

Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...

Γίνεται να δώσω ένα 500ευρο για να ξεχάσουμε τα περι φακιολίου και φαρασίου; Μου είναι πολύ πιό εύκολο.


Με εκτίμηση,

Χρηματούλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Π
Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Ι used to... Έμενε πιο κεντρικά από μένα και ήταν πολύ πολύ βολικότερο από το να κάνει τη μισή Αττική για να έρθει να με πάρει και να κάνουμε μαζί ολόκληρη την Αττική, να περνάω και να τον παίρνω εγώ και να οδεύουμε προς τον προορισμό μας.
Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
Ανα μέρα δεν το κάνω ούτε εγώ[:P] αλλά τα κάνει όλα αυτά που αναφέρεις, τώρα που μένουμε μαζί.
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!
Το παλιό μου το σπίτι (όταν ήμουν φοιτήτρια) το βάψαμε ο μπαμπάς μου, η μαμά μου κι εγώ. Και οι 3.
Στις βαλίτσες ουδέποτε μετέφερα μόνο τις σακούλες. Αλλά επειδή δεν έγινα από "κοριτσάκι του μπαμπά", "κοριτσάκι του γκόμενου" (κοινώς δεν έψαξα ποτέ για χρηματοδότη) φρόντιζα οι βαλίτσες μου να είναι πάντα σε κιλά που να μπορώ να μεταφέρω. Δεν γουστάρω να έχω γκόμενο που να χρειάζεται να μεταφέρει τις 80 μου βαλίτσες για να το παίζω εγώ η μυγιάγγιχτη γκόμενα με τα 40 διαφορετικά συνολάκια για τις (πληρωμένες από το γκόμενο φαντάζομαι) διακοπές.
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....:whistle:
θα με κάνεις να γίνω epote και δεν το θέλω...
Αυτές τις βλακείες ότι όσες το λέμε απλά για να το πούμε και δεν το πράττουμε τις σκέφτηκες μόνη σου ή στις υπαγόρεψε κανείς?
Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...
Καλά το πρώτο περί φακιολιού είναι επιεικώς αχαρακτήριστο. Επίσης το να ανοίγεις και να κρατάς την πόρτα σε αυτόν που ακολουθεί, είτε είναι ο φίλος/φίλη, ένας τυχαίος φίλος/φίλη, γνωστός/γνωστή, αγνωστος/άγωνστη που τυχαίνει να ακολουθεί είναι ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ δείγμα ευγένειας. Ουδεμία σχέση έχει με ισότητες και κεράσματα. Έχει να κάνει απλώς με το αν έχει μάθει στοιχειωδώς κάποιος να συμβιώνει με άλλους πολιτισμένους ανθρώπους σε μια κοινωνία ή αν απλώς είναι απολίτιστο ζώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το "κόσμος" χρησιμοποιείται με μία διαφορετική έννοια. :P

Καλά. :P Μπερδεύτηκα επειδή η συγκεκριμένη έκφραση χρησιμοποιείται συνήθως κυριολεκτικά.

Στη Σκανδιναβία πάντως κερνάνε οι γυναίκες. :hmm:
Τι εννοείς; Στο 1ο ραντεβού; Πάντα; Ή απλά έτυχε και σε κέρασε κάποια σφηνάκι στην Ίο;:P Επειδή τυγχάνει να έχω συγκατοικήσει με Σκανδιναβή και δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο (εκτός κι αν ήταν από τις τσιγκούνες :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....:whistle:

Εμμμ βασικά, τι από τα παραπάνω θεωρείς ότι είναι παράλογο να συμβαίνει;
Προσωπικά:
1. Δεν έχω αυτοκίνητο, αλλά αν είχα και βγαίναμε συνέχεια με το δικό του θα ήμουν επιεικώς γαϊδούρα
2. Οι δουλειές γίνονται μισές μισές. Και ναι κάνει όσα αναφέρεις. Τι θα περίμενες δηλαδή από τον εαυτό σου; Να συγκατοικείς με κάποιον και να κάνεις τα πάντα εσύ;
3. Το βάψιμο του σπιτιού είναι χαρά. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Δεν έχει τύχει να το κάνω με το bοyfriend ακόμα, αλλά μοιραζόμουν αυτή τη δουλειά με τον πατέρα μου από μικρή. No problem επομένως.
4. Όσο για τις βαλίτσες κρατιέμαι να μην πω κάτι χοντρό, όταν αντικρύζω ζευγάρια που ο κακομοίρης είναι φορτωμένος σαν το γαϊδούρι και η κιουρία μεταφέρει με προσοχή το νεσεσέρ της. Ώπα μανδάμ, ώπα. Και ναι κουβαλάω ό,τι περισσότερο μπορώ, για να μην χρειαστεί να κάνουμε τη διαδρομή 10 φορές.


Δυστυχώς πιστεύω ότι όσες γυναίκες θεωρούν αυτονόητο ότι θα ζουν εμμέσως παρασιτικά είς βάρος του άντρα, πάσχουν από αυτοεκτίμηση. Ο κομπλεξισμός τους αγαπητή μου εκφράζεται στις συμπεριφορές που τόσο ειρωνικά αναφέρεις παραπάνω. Μια γυναίκα που θέλει να τα έχει καλά με τον εαυτό της, που νιώθει σίγουρη για τις δυνατότητές της, που είναι δραστήρια και ενεργή συμμετέχει σε όλα εξίσου. Είτε είναι απολαύσεις, είτε υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σενάριο
Πας ένα ταξίδι με την κοπέλα σου και οδηγάς μόνο εσυ. Πηγαινεις μια μεγάλη διαδρομή (τελειώνεις την βεντζίνη 70 ευρώ). Είναι δυνατό να ζητήσεις από την κοπέλα σου μισά λεφτά;
Είναι δυνατό να πάρεις τα μισά λεφτά αν στο ζητήσει (ούτε και αυτό δε θεωρώ σωστό).

Αν ζητήσω πχ .λεφτά για βεντζίνη σε μια κοπέλα πιστεύω ότι θα το πάρει στραβά...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
ο μπαμπας μου εχει πει : αντρας που δεν πληρωνει καθολου η ακομα χειροτερα που δεχεται να πληρωσει η κοπελα τα μισα ΔΕΝ ειναι αντρας :clapup:!!!!!!!! οκ!! λογικο ειναι να πληρωσουμε και μεις :)(οι κοπελες)δεν ειναι καποια τραπεζα ο φιλος μας αλλα ποτε στα πρωτα ραντεβου....

Ναι...πολυ πιθανο...ο αντρας που θεωρει οτι αν δεν πληρωσει στα πρωτα ραντεβου,δεν ειναι αντρας...να θεωρει επισης οτι ΣΑΝ αντρας..πρεπει να ριχνει και το χαστουκακι του αμα λαχει...(παραδειγμα φερνω..δεν αναφερομαι στον μπαμπα της κοπελας προς θεου-δεν τον ξερω)
Ρε παιδια...να τα πιστευουν αυτα οι παπουδες και οι γιαγιαδες μας το κατανοω κατα μια εννοια...ε..αν ειναι δυνατιον νεα ατομα να πιστευουν τα ιδια..:eek:

Επανερχομαι στο ξενοδοχειο.Ημουν σε ενα μερος της ελλαδας,για μια παρασταση.Ο φιλος μου,σε αλλη πολη..5 περιπου ωρες μακρια.Τηλεφωνιομαστε το απογευματακι..Μου λεει ερχομαι..θελω να σε δω..Παιρνει αυτοκινητο...και φτανει βραδακι.Τα ξημερωματα επρεπε να φυγει γιατι δουλευε.Παει να πληρωσει το ξενοδοχειο..του λεω,ουτε κατα διαννοια.Εκανε τοσο δρομο,κοπο ,βενζινη..αλλα κυριως να κανει 10 ωρες(πηγαινε-ελα) σε μια μερα να με δει.
Εχασα καπου την αξιοπρεπεια μου;;Ημουν μαλακας;Δεν ηταν αυτος αντρας..που το δεχτηκε;;Ε....δεν νομιζω...
Ποτε θα ξεκολλησουμε απο αυτα τα στερεοτυπα..ΟΛΑ τα στερεοτυπα..που μας εχουν μαθει χρονια τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως, να σας πω την αλήθεια, όταν είναι η σειρά του να με κεράσει νιώθω πολύ άβολα. Ντρέπομαι και το γκαρσόνι που θα σκέφτεται "πφφφ άλλη μια γκομενίτσα που περιμένει να την κεράσουν". Όταν είναι η σειρά μου να κεράσω, νιώθω πολύ όμορφα, πιο αξιοπρεπής, πιο αυτάρκης, πιο ενήλικας. Με τίποτα δεν θα αντάλλαζα το δεύτερο για να γλιτώσω μερικά λεφτά ή για να νιώσω ότι με ...φροντίζει. Να μην πω ότι αν ήμουν πλούσια, δεν θα με χάλαγε καθόλου να κερνάω πάντα εγώ (αλλά δεν θα το επέβαλλα ποτέ, γιατί καταλαβαίνω ότι και ο άλλος θα θέλει να νιώθει πότε πότε εξίσου όμορφα).

ΥΓ: Φίλους δεν κερνάω ποτέ, εκτός αν με κεράσουν πρώτα αυτοί οπότε πρέπει να ανταποδώσω. Μου φαίνεται πολύ μεγάλο hassle να πρέπει να θυμάμαι ποιός κέρασε και πότε (δεν έχω χρόνο να βγαίνω συχνά με φίλους) ώστε να φροντίζω να είναι ισότιμο το όλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ΥΓ: Φίλους δεν κερνάω ποτέ, εκτός αν με κεράσουν πρώτα αυτοί οπότε πρέπει να ανταποδώσω. Μου φαίνεται πολύ μεγάλο hassle να πρέπει να θυμάμαι ποιός κέρασε και πότε (δεν έχω χρόνο να βγαίνω συχνά με φίλους) ώστε να φροντίζω να είναι ισότιμο το όλο θέμα.
Αν το βλέπεις σαν ανταπόδωση υποχρέωσης, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου. Αργά ή γρήγορα θα πάρουν το μην. κι εκείνοι και θα σταματήσουν να σε κερνάνε και κατά συνέπεια θα βγεις από την ενοχλητική διαδικασία των υπολογισμών.

Εμένα πάντως μου αρέσει εξίσου να κερνάω και φίλους και να τους δίνω χαρά, όπως αντίστοιχα και εγώ χαίρομαι όταν με κερνάνε. Δεν βρίσκω τον λόγο να περιορίζω την συγκεκριμένη ανταλλαγή θετικής ενέργειας μόνο στο άτομο με το οποίο έχω ερωτική σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εμενα παντως οταν ερχεται ο φιλος μου λαρισα και μενει μερες, μαγειρευει, πλενει τα πιατα, εχει τυχει και να σκουπισει και να σφουγγαρισει μια φορα που ειχα ολη μερα σχολη!:redface:

παντως αυτο που λετε για τις βαλιτσες με πληγωνει! :(
καθε φορα που γυρναω απο λαρισα και ερχεται να με παρει, παιρνει εκεινος τη ροζ βαλιτσουλα μου με τα ροδακια! ^^:redface:
και αυτο δε σημαινει οτι με κερναει συνεχεια, ουτε οτι ειμαι η "χαζογκομενιτσα" που της κερναει της διακοπες της γιατι αυτο δε συμβαινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top