Έκκληση της Unicef για την κρίση στη Μέση Ανατολή: μπορείς κι εσύ να βοηθήσεις!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νέα Υόρκη/Γενεύη/Βηρυτός, Δευτέρα 24 Ιουλίου 2006

Η UNICEF απηύθυνε σήμερα έκκληση για την εξεύρεση 23,8 εκατομμυρίων δολαρίων για να υποστηρίξει τα παιδιά στο Λίβανο και τη Συρία. Είναι μέρος της συνολικής έκκλησης των Ην. Εθνών ύψους 150 εκατομμυρίων δολαρίων.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της UNICEF πολλοί από αυτούς που έχουν ξεριζωθεί και ζουν μέσα στη βία του πολέμου, είναι παιδιά:

700.000 άνθρωποι είναι εσωτερικοί πρόσφυγες στο Λίβανο,
110.000 ζουν σε σχολεία, δημόσια κτίρια και πάρκα,
150.000 και πλέον άνθρωποι πέρασαν τα σύνορα προς τη Συρία.

Τα παιδιά κινδυνεύουν από ασθένειες και έλλειψη υγειονομικής περίθαλψης.

Η UNICEF έχει ήδη παράσχει 1,2 εκατομμύρια δολάρια σε ιατρικές προμήθειες και άλλα είδη έκτακτης ανάγκης. Η πρώτη πτήση έφυγε από την Κοπεγχάγη στις 22 Ιουλίου με 38 τόνους βοήθεια και η δεύτερη από το Λουξεμβούργο στις 23 Ιουλίου με είδη καθαρισμού του νερού, φάρμακα και παιχνίδια. Το τοπικό γραφείο στο Λίβανο διένειμε ήδη φάρμακα, δοχεία νερού, είδη υγιεινής και παιχνίδια.

Στους επόμενους 3 μήνες η UNICEF θα συνεχίσει την παροχή βοήθειας με:
καθαρό νερό
βασικά φάρμακα και είδη για Κέντρα Υγείας
υποστήριξη των παιδιών με ψυχικά τραύματα
πρόληψη του χωρισμού των παιδιών ή/και επανένωσή τους με τις οικογένειές τους
ειδικά ψυχαγωγικά βοηθήματα στα σχολεία.

Όσοι επιθυμούν να συνεισφέρουν στην έκκληση της UNICEF
μπορούν να καλούν το 801 500 12345
σε 24ωρη βάση.
(Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον κ. Ηλία Λυμπέρη, τηλ.: 6944 - 653799)

Εθνική Τράπεζα 169 / 480020-64
Εμπορική Τράπεζα 031 / 80 191 081
Αγροτική Τράπεζα 017 04 0044 16-70
ALPHA Bank 115 00 2002 017649 (διαδικασία Κ03)
Τράπεζα Πειραιώς 5049-022842-011
Citibank 55 02 346484
Nova Bank 51 98 29
HSBC 002-066694-130
Τράπεζα Αττικής 069 / 54799691
ASPISBANK 101-03-0006583
Τράπεζα Κύπρου 000012163468
EUROBANK 0026-0102-14-0100540998
και σε όλα τα μηχανήματα αυτόματων συναλλαγών (ΑΤΜ)
της ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ



Πηγή: Unicef.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:/: ή :hmm: ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
είναι αλήθεια... το ξέρω από πρώτο χέρι (όταν όλοι οι φίλοι σου και ειδικά η κολλητή σου βρίσκεται εκεί) αλλά θα πάνε τα λεφτά εκεί που πρέπει?:worry: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα λευτα δεν ειναι πολα, μπορουν να μαζευτουν ομως οπως λεει και ο travel_lover θα πανε εκει τα λευτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε διαφωνώ μαζί σας. Κανείς δεν το ξέρει με βεβαιότητα.
Όμως δεν έχουμε και πολλές επιλογές να κάνουμε κάτι ουσιαστικό.
Αν έχετε έστω και ένα αρνητικό στοιχείο εναντίον της UNICEF ειδικά, ευχαρίστως να το συζητήσουμε, πάντως δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου.

Βαρέθηκα να παρακολουθώ παιδιά να πεθαίνουν, από τον καναπέ μου και να κουνάω αποδοκιμαστικά το κεφάλι μου.

Να σταματήσουμε τον πόλεμο δεν μπορούμε. Ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε όσους επιζήσουν...

Δεν είναι μεγάλη θυσία να στερηθείς μια τυρόπιτα, ένα πακέτο τσιγάρα, ένα παγωτό ή ένα περιοδικό και να καταθέσεις έστω και αυτά τα λίγα χρήματα στη UNICEF.

Έχουμε εξοικειωθεί τόσο πολύ με τις εικόνες φρίκης, που τελικά νομίζω το κεφάλι μας δεν ξεχωρίζει πια την πραγματικότητα από τις ταινίες...
Δεν είναι ταινία αυτά που βλέπουμε! :( Είναι οικογένειες σαν τη δική σας και τη δική μου που δοκιμάζονται και απ' τις δυό πλευρές.
Παιδάκια σαν το ανιψάκι σας ή το παιδί σας ή το μικρό σας αδερφάκι.

Σκεφτείτε: Μετράω γύρω στους 70 χρήστες που πέρασαν τις τελευταίες 24 ώρες από το στέκι.
Αν καθένας από αυτούς τους χρήστες έδινε 2 ευρώ θα είχαμε αμέσως-αμέσως 140 ευρώ!
Το internet έχει τη δύναμη να φέρνει τους απλούς ανθρώπους κοντά.
Θα μπορούσαμε να κάνουμε θαύματα αν το χρησιμοποιούσαμε εποικοδομητικά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Δε διαφωνώ μαζί σας. Κανείς δεν το ξέρει με βεβαιότητα.
Όμως δεν έχουμε και πολλές επιλογές να κάνουμε κάτι ουσιαστικό.
Αν έχετε έστω και ένα αρνητικό στοιχείο εναντίον της UNICEF ειδικά, ευχαρίστως να το συζητήσουμε, πάντως δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου.

Βαρέθηκα να παρακολουθώ παιδιά να πεθαίνουν, από τον καναπέ μου και να κουνάω αποδοκιμαστικά το κεφάλι μου.

Να σταματήσουμε τον πόλεμο δεν μπορούμε. Ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε όσους επιζήσουν...

Δεν είναι μεγάλη θυσία να στερηθείς μια τυρόπιτα, ένα πακέτο τσιγάρα, ένα παγωτό ή ένα περιοδικό και να καταθέσεις έστω και αυτά τα λίγα χρήματα στη UNICEF.

Έχουμε εξοικειωθεί τόσο πολύ με τις εικόνες φρίκης, που τελικά νομίζω το κεφάλι μας δεν ξεχωρίζει πια την πραγματικότητα από τις ταινίες...
Δεν είναι ταινία αυτά που βλέπουμε! :( Είναι οικογένειες σαν τη δική σας και τη δική μου που δοκιμάζονται και απ' τις δυό πλευρές.
Παιδάκια σαν το ανιψάκι σας ή το παιδί σας ή το μικρό σας αδερφάκι.

Σκεφτείτε: Μετράω γύρω στους 70 χρήστες που πέρασαν τις τελευταίες 24 ώρες από το στέκι.
Αν καθένας από αυτούς τους χρήστες έδινε 2 ευρώ θα είχαμε αμέσως-αμέσως 140 ευρώ!
Το internet έχει τη δύναμη να φέρνει τους απλούς ανθρώπους κοντά.
Θα μπορούσαμε να κάνουμε θαύματα αν το χρησιμοποιούσαμε εποικοδομητικά! ;)

πάω πάσο, πραγματικα! δεν έχω κάτι αρνητικό εναντίον της unicef, είναι απλά μια ανησυχία που έχει βγει αληθινή σε άλλες περιπτώσεις. όπως και ναχει πάντως, το ότι έχουμε γίνει αναίσθητοι και το ότι ο θάνατος βιώνεται από αυτούς που τον παρακολουθούν στην τηλεόραση σαν απλά μια ταινία, ειναι φρικτό. μακάρι να μπορούσε η γενιά μας να μπορούσε ναλλάξει το κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να μπορέσει δε πρέπει πρώτα να πιστέψει ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙ; ;)

Ας ξεκινήσουμε από αυτό!
Ας πιστέψουμε πρώτα μέσα μας: ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. :) :)

Γμτ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Isiliel δεν ειναι μονο η χρηστες του internet και του στεκι, δες το πιο απλα. Ειμαστε ~11 εκατομυρια Ελληνες και θελουμε 25εκατομυρια ευρω, απο 2 αμα βαλουν ολοι και καπιοι αμα βαλουν απο 5 το μαζεψαμε το ποσο. Εγω μολις ειδα το συγκεκριμενο τοπικ εβγαλα απο το σειρταρι μου ενα ποσο (ανοφελο να πω ποσο ακριβος) και το εβαλα στο πορτοφολι μου για να καταθεσω αυριο. Το ποσο ειναι σχετικα αστειο, μου περνει γυρο σε μια εβδομαδα για να το μαζεψω αλλα πιστευω οτι θα χρησιμευσει περισσοτερο για να σωσει μια ζωη, η εστω για να φανε περικα παιδια παρα για να παρω εγω μια κιθαρα, ας παρω μια λιγο πιο φτηνη η ας μου παρει λιγο καιρο περισσοτερο για να την παρω.
Το θεμα ομως ειναι οτι πολυ θα πουνε οτι πρεπει να δοσουμε, ποσοι θα το κανουν ομως; Εγω πιστευω πως το ποσο θα βγει απο πιο ανετους οικονομικα που θα δοσουν μεγαλα ποσα, και οχι απο τον καθε εναν που θα δωσει 1-2-3-10-100 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α ρε Κρονάκο! :kissing: :'(

Bright Kronos έπρεπε να λέγεσαι!

Εγώ κατέθεσα σήμερα. Επίσης ξέρω φαρμακείο στη γειτονία μου που μαζεύει (μάζευε τουλάχιστον παλαιότερα) χρησιμοποιημένα φάρμακα (π.χ. χάπια που δεν έχουν λήξει, χρησιμοποιήσαμε όσα είχαμε ανάγκη και τα υπόλοιπα μονάχα χώρο πιάνουν στο φαρμακείο μας) και τα δίνει σε οργανώσεις που τα προωθούν σε ανθρώπους που τα χρειάζονται.
Και έτσι να μην είναι, εμένα δε μου ήταν πλέον χρήσιμα και σίγουρα θα κατέληγαν στα σκουπίδια μετά το πέρας της ημερομηνίας λήξεως. Σκέφτομαι λοιπόν να περάσω κι από εκεί μια βόλτα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Καλημέρα σ'όλους!:)
Η "αμφιβολία" τού αν τα χρήματα ή ότι προσφέρει ο καθένας...φτάνει τελικά στον προορισμό του,είναι κάτι που μ'έχει απασχολήσει αρκετά.:/: Αναρωτιέμαι όμως,αν υπάρχει τρόπος να το μάθουμε αυτό,όχι μόνο για την UNICEF αλλά και για άλλες μικρότερες οργανώσεις!:hmm: Μήπως αυτή η αμφιβολία γίνεται αφορμή να μην βοηθάμε καθόλου? Και φυσικά δεν διαφωνώ στο ό,τι πρέπει να το "ψάχνουμε" βαθύτερα...,αλλά :hmm:...?
Απ'όταν ξεκίνησαν τα παιδιά μου το σχολείο,αγοράζουμε όσο μπορούμε τετράδια,τσάντες,μολύβια κλπ κλπ(υπάρχει τεράστια ποικιλία τώρα πιά:) ),αντί να πάμε σ'ένα μεγάλο κατάστημα και να τα πάρουμε μαζεμένα και σε καλύτερη τιμή βέβαια! Πού θέλω να καταλήξω? Στην θλιβερή "ανακάλυψη" του ότι,ενώ "εγώ" προσπαθώ με κάθε τρόπο να δώσω στα παιδιά μου να κατανοήσουν κάποια πράγματα,να υιοθετήσουν μία συμπεριφορά κι έναν τρόπο σκέψης και, με λίγα λόγια, να ΞΕΡΟΥΝ την δυστυχία που υπάρχει στον κόσμο,τα παιδιά που πεθαίνουν,πού αντί για παπούτσια κόβουν μπουκάλια πλαστικά και τα δένουν με σκοινιά,που "χορταίνουν" μ'ένα κομμάτι ψωμί στην κυριολεξία,(αν το βρουν κι αυτό δλδ:( )....ενώ αυτά( τα παιδιά μου),γκρινιάζουν γιατί δεν τους αρέσει το φαγητό...,γιατί δεν τους αρέσουν τα παπούτσια που έχουν...κλπ κλπ...,ενώ "εγώ" λοιπόν προσπαθώ, πάνε στο σχολείο....κι αντικρύζουν την "ξινισμένη φάτσα" μιάς δασκάλας που είχε ζητήσει συγκεκριμένα τετράδια,(όσοι έχουν παιδιά στο σχολείο θα το γνωρίζουν αυτό), και όχι ΑΛΛΑ!!! Ναι,μπορεί να ήταν 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις....αλλά ...?:hmm: Για να μην αναφερθώ στους γονείς...:(:worry:
Ίσως να βγήκα "εκτός θέματος":redface: ,αλλά ας υπενθυμίσουμε ό,τι υπάρχει, κι αυτός ο τρόπος, να βοηθήσει κάποιος. Υπάρχουν ενημερωτικά φυλλάδια,που έρχονται ταχυδρομικώς στα σπίτια μας,αρκεί κάποιος να έχει κάνει κάποιες ενέργειες πριν,και μέσω αυτών μπορεί κανείς να αγοράσει πολλά πράγματα.Από παιχνίδια,βιβλία,σχολικά είδη,ημερολόγια,ρούχα και να διαλέξει δώρα πού πραγματικά είναι μοναδικά!!! Αξίζει τον "κόπο"...:) Και "να θέλεις" να "ξεχαστείς",δεν μπορείς...,γιατί θα έρθει το βιβλιαράκι στο σπίτι και βλέποντας το, ακόμα κι αν δεν χρειάζεσαι κάτι,θα "θυμηθείς"....και τότε όλο και κάτι θα πάρεις.Τελικά σου γίνεται συνήθεια..."να μην ξεχνάς"...:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πρεπει να ειστε πιο ευαισθητοποιημενοι ολοι τωρα... γιατι τοτε δεν ειχε ενδιαφερθει κανεις..:)
δειτε εδω.
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=3985
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top