Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μύθος είναι....έχω εγώ ένα μονόζυγο και το έχω στερεώσει στην κάσα της πόρτας μου...Δεν κάνει διαφορά. Όσο είναι γενετικά προσχεδιασμένο να ψηλώσεις, τόσο θα ψηλώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
και να υπαρχει διαφορα θα ναι 1 εκατοστο μαξ..οποτε μην ανυσηχεις,κοντος θα μεινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι κοπέλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γενικά υπάρχει η αντίληψη πως το κρέμασμα από το μονόζυγο και τα στρέτσινγκ (σήκωμα στις μύτες με τεντωμένα τα χέρια και πιέσεις προς τα πάνω) βοηθάνε, φαντάζομαι στην εφηβική ηλικία. Έχω κ έναν φίλο που στα 15-16 του έκανε κάθε πρωί κάτι τέτοια, δε ξέρω κατά πόσο βοήθησαν, αλλά είναι πάνω από 1.80. Πάντως κάποια αξιόπιστη έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο δε βρήκα. Σίγουρα πάντως δεν έχεις κάτι να χάσεις, ίσα ίσα καλό θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1kan

Νεοφερμένος

Η katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Προμηθεύσου ένα (έχει και στα Jumbo), και δοκίμασε το για να μας πεις και τα συμπεράσματα σου! Όντως δεν υπάρχει τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά ακόμα και αν δεν ψηλώσεις θα έχει γυμνάσει χέρια και πλάτες!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Προμηθεύσου ένα (έχει και στα Jumbo), και δοκίμασε το για να μας πεις και τα συμπεράσματα σου! Όντως δεν υπάρχει τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά ακόμα και αν δεν ψηλώσεις θα έχει γυμνάσει χέρια και πλάτες!! :)

Είχα ρωτήσει μια γυμνάστριά μου σχετικά με το μονόζυγο. Το χρησιμοποιούν και τα παιδιά που θέλουν 1-2 πόντους για στρατιωτικές σχολές.Εάν είσαι ενήλικας μπορείς μς τη γυμναστική και το μονόζυγο να ανοίξεις λίγο τους σπονδύλους στη μέση σου και να πάρεις 1- 2 πόντους. Σε μικρότερη ηλικία ψηλώνεις περισσότερο.(Έκανα μία φορά τη βδομάδα για ένα χρόνο σε συνδυασμό με γυμναστική και πήρα 7 πόνυους!:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Επειδή διάβασα αρκετά εδώ μέσα, μερικά σωστά, μερικά όχι, ας γράψω λίγα πράγματα για τη γυμναστική ώστε να μην υπάρχουν τόσες πολλές απορίες:
Καταρχήν για να χάσεις λίπος είναι απαραίτητα τα βάρη. Γενικά μην τα φοβάστε τα βάρη. Ούτε εσείς οι γυναίκες.. Δεν πρόκειται να γίνετε αντρογυναίκες :P
Το καλύτερο αποτέλεσμα λοιπόν θα το δείτε με το συνδυασμό βάρη και αερόβιο. Το αερόβιο καλό είναι να γίνεται τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, αν κάνετε και βάρη ΠΑΝΤΑ μετά τα βάρη και όχι πριν, και να διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά.. Όχι λιγότερο. Βάρη καλό είναι να κάνετε όλο το σώμα, και να μην απομονώνετε μια μυική ομάδα, καθώς όλα είναι αλυσίδα. Για εμένα το ιδανικό θα είναι 3 φορές την εβδομάδα βάρη και 3 φορές αερόβιο. Στη συνέχεια βέβαια μπορούμε να αυξήσουμε τις μέρες. Μην ξεχνάτε επίσης να αυξάνετε την πρόοδο σας.. Πχ στα βάρη καλό είναι ανα 1 μήνα να αυξάνουμε λίγο τα κιλά, και να αλλάζουμε λίγο το πρόγραμμα ώστε το σώμα μας να μην συνηθίσει στη ρουτίνα..

Και τέλος το σημαντικότερο από όλα είναι φυσικά η διατροφή. Αν δεν φτιάξουμε τη διατροφή δεν θα δούμε πολλά αποτελέσματα.. Το σωστό είναι πολλά γεύματα μέσα στη μέρα, πολύ νερό, και φυσικά κομμένες οι κακές συνήθειες(Junk food,γλυκά,αλκοόλ,τσιγάρο) ώστε να αλλάξουμε το σώμα μας.

Με επιμονή και υπομονή μπορούμε να δούμε πολύ καλά αποτελέσματα. Η υπομονή είναι το σημαντικότερο, καθώς το σώμα δεν αλλάζει από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά θέλει χρόνο.

ΥΓ. Για το μονόζυγο που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι μια πολύ καλή άσκηση, καθώς γυμνάζει εξαιρετικά το σώμα μας, αλλά δεν γίνεται να ψηλώσεις, καθώς αυτό είναι γενετικά προσχεδιασμένο ;)

Εδώ σας παραθέτω και ένα πολύ χρήσιμο σαιτ που απαντάει σε πολλές ερωτήσεις σας για το fitness!!
https://ensomati.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Επειδή διάβασα αρκετά εδώ μέσα, μερικά σωστά, μερικά όχι, ας γράψω λίγα πράγματα για τη γυμναστική ώστε να μην υπάρχουν τόσες πολλές απορίες:
Καταρχήν για να χάσεις λίπος είναι απαραίτητα τα βάρη. Γενικά μην τα φοβάστε τα βάρη. Ούτε εσείς οι γυναίκες.. Δεν πρόκειται να γίνετε αντρογυναίκες :P
Το καλύτερο αποτέλεσμα λοιπόν θα το δείτε με το συνδυασμό βάρη και αερόβιο. Το αερόβιο καλό είναι να γίνεται τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, αν κάνετε και βάρη ΠΑΝΤΑ μετά τα βάρη και όχι πριν, και να διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά.. Όχι λιγότερο. Βάρη καλό είναι να κάνετε όλο το σώμα, και να μην απομονώνετε μια μυική ομάδα, καθώς όλα είναι αλυσίδα. Για εμένα το ιδανικό θα είναι 3 φορές την εβδομάδα βάρη και 3 φορές αερόβιο. Στη συνέχεια βέβαια μπορούμε να αυξήσουμε τις μέρες. Μην ξεχνάτε επίσης να αυξάνετε την πρόοδο σας.. Πχ στα βάρη καλό είναι ανα 1 μήνα να αυξάνουμε λίγο τα κιλά, και να αλλάζουμε λίγο το πρόγραμμα ώστε το σώμα μας να μην συνηθίσει στη ρουτίνα..

Και τέλος το σημαντικότερο από όλα είναι φυσικά η διατροφή. Αν δεν φτιάξουμε τη διατροφή δεν θα δούμε πολλά αποτελέσματα.. Το σωστό είναι πολλά γεύματα μέσα στη μέρα, πολύ νερό, και φυσικά κομμένες οι κακές συνήθειες(Junk food,γλυκά,αλκοόλ,τσιγάρο) ώστε να αλλάξουμε το σώμα μας.

Με επιμονή και υπομονή μπορούμε να δούμε πολύ καλά αποτελέσματα. Η υπομονή είναι το σημαντικότερο, καθώς το σώμα δεν αλλάζει από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά θέλει χρόνο.

ΥΓ. Για το μονόζυγο που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι μια πολύ καλή άσκηση, καθώς γυμνάζει εξαιρετικά το σώμα μας, αλλά δεν γίνεται να ψηλώσεις, καθώς αυτό είναι γενετικά προσχεδιασμένο ;)

Εδώ σας παραθέτω και ένα πολύ χρήσιμο σαιτ που απαντάει σε πολλές ερωτήσεις σας για το fitness!!
https://ensomati.gr/

Πολύ σωστό το μήνυμα, αν και θα διαφωνήσω στα εξής:
α)Δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να αλλάζει το πρόγραμμα με τα βάρη ανά μήνα, για να δει αποτέλεσμα. Ίσα-ίσα, που αν μείνει σταθερός σε λίγες βασικές ασκήσεις, η πρόοδος θα είναι σίγουρη.
β)Τα κιλά μπορούν να αυξάνονται(έστω και κατά 1,25:P) συχνότερα ανα μήνα,αλλιώς συνηθίζει το σώμα εύκολα, έτσι δεν είναι;
γ)Δε μου αρέσει η αεροβική δραστηριότητα:P

Έχω κι εγώ κάποιες απορίες : Τελικά πόση πρωτεινη χρειάζονται όσοι ασκούνται, για να αυξήσουν τη μυική τους μάζα;
β)Υπάρχει κάποια άσκηη χωρίς βάρη για την πλάτη, εκτός του μονόζυγου;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Πολύ σωστό το μήνυμα, αν και θα διαφωνήσω στα εξής:
α)Δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να αλλάζει το πρόγραμμα με τα βάρη ανά μήνα, για να δει αποτέλεσμα. Ίσα-ίσα, που αν μείνει σταθερός σε λίγες βασικές ασκήσεις, η πρόοδος θα είναι σίγουρη.
β)Τα κιλά μπορούν να αυξάνονται(έστω και κατά 1,25:P) συχνότερα ανα μήνα,αλλιώς συνηθίζει το σώμα εύκολα, έτσι δεν είναι;
γ)Δε μου αρέσει η αεροβική δραστηριότητα:P

Έχω κι εγώ κάποιες απορίες : Τελικά πόση πρωτεινη χρειάζονται όσοι ασκούνται, για να αυξήσουν τη μυική τους μάζα;
β)Υπάρχει κάποια άσκηη χωρίς βάρη για την πλάτη, εκτός του μονόζυγου;
Ευχαριστώ.

Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αδερφέ μου:
α) Κοίτα σε ένα πρόγραμμα με βάρη, καλό είναι ανα 4-6 εβδομάδες να κάνουμε κάποιες αλλαγές. Όχι κάτι πολύπλοκο. Μπορείς πχ να αλλάξεις τη σειρά που κάνεις τις ασκήσεις, το εύρος των επαναλήψεων, να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις κτλ.. Αλλά πρέπει να αυξάνεις και το βάρος, έστω και λίγο ώστε να αναγκάζονται οι μύες να δουλεύουν με μεγαλύτερη ένταση, και να μην ''τεμπελιάζουν''.
β) Τα κιλά μπορείς να τα ανεβάσεις όσο εσύ πιστεύεις, ώστε τα βγαίνει το τελευταίο σετ με δυσκολία. Αυτό εσύ το καθορίζεις. Απλά προσπάθησε ανα μήνα να ανεβαίνεις λίγο λίγο!
γ) Αν βαριέσαι το αερόβιο, μπορείς να κάνεις ΗΙΙΤ(https://www.bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?dtype=4&catid=7&recid=141)

Τώρα για το πόσο πρωτείνη χρειάζεσαι, εξαρταται απο πολλα πραγματα. α) το επιπεδο του αθλουμενου, β) το ποσοστο λιπους, γ) το φορτο προπονησης και δ) τον στοχο.
Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, διότι δε ξέρω τι κάνεις και ποιες είναι οι ανάγκες σου.

Τώρα για την πλάτη, όχι δεν υπάρχει κάποια άσκηση δυστυχώς που να πιάνει εξ ολοκλήρου την πλάτη εκτός του μονόζυγου. Πάντως το μονόζυγο είναι απίστευτη άσκηση, καθώς γυμνάζει εκτός από την πλάτη(πρωτίστως),τα χέρια, αλλά και τους ώμους! Αν έχεις μονόζυγο να το χρησιμοποιείς πάντα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Και βέβαια υπάρχει άσκηση για την πλατη. Το φοβερό και τρομερό Deadlift.
Όταν ανέβασα κιλά στο deadlift κατάφερα και ανέβασα σημαντικά και τις έλξεις μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Και βέβαια υπάρχει άσκηση για την πλατη. Το φοβερό και τρομερό Deadlift.
Όταν ανέβασα κιλά στο deadlift κατάφερα και ανέβασα σημαντικά και τις έλξεις μου. ;)

Ο φίλος από πάνω όμως λέει χωρίς βάρη! Το deadlift μπορείς να το κάνεις χωρίς μπάρα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αδερφέ μου:
α) Κοίτα σε ένα πρόγραμμα με βάρη, καλό είναι ανα 4-6 εβδομάδες να κάνουμε κάποιες αλλαγές. Όχι κάτι πολύπλοκο. Μπορείς πχ να αλλάξεις τη σειρά που κάνεις τις ασκήσεις, το εύρος των επαναλήψεων, να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις κτλ.. Αλλά πρέπει να αυξάνεις και το βάρος, έστω και λίγο ώστε να αναγκάζονται οι μύες να δουλεύουν με μεγαλύτερη ένταση, και να μην ''τεμπελιάζουν''.
β) Τα κιλά μπορείς να τα ανεβάσεις όσο εσύ πιστεύεις, ώστε τα βγαίνει το τελευταίο σετ με δυσκολία. Αυτό εσύ το καθορίζεις. Απλά προσπάθησε ανα μήνα να ανεβαίνεις λίγο λίγο!
γ) Αν βαριέσαι το αερόβιο, μπορείς να κάνεις ΗΙΙΤ(https://www.bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?dtype=4&catid=7&recid=141)

Τώρα για το πόσο πρωτείνη χρειάζεσαι, εξαρταται απο πολλα πραγματα. α) το επιπεδο του αθλουμενου, β) το ποσοστο λιπους, γ) το φορτο προπονησης και δ) τον στοχο.
Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, διότι δε ξέρω τι κάνεις και ποιες είναι οι ανάγκες σου.

Τώρα για την πλάτη, όχι δεν υπάρχει κάποια άσκηση δυστυχώς που να πιάνει εξ ολοκλήρου την πλάτη εκτός του μονόζυγου. Πάντως το μονόζυγο είναι απίστευτη άσκηση, καθώς γυμνάζει εκτός από την πλάτη(πρωτίστως),τα χέρια, αλλά και τους ώμους! Αν έχεις μονόζυγο να το χρησιμοποιείς πάντα ;)

Το ξέρω και το HIIT. Μονόζυγο δυστυχώς δεν έχω, για αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλησπερα! Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εχουν που ξερουν καποια πραγματα απο γυμναστικη.. Καταρχας μπορει να γινει σωστη δουλεια απο το σπιτι χωρις να γραφτω σε ενα γυμναστηριο? Δεν υπαρχει προβλημα χρηματων αλλα προβλημα μετακινησης επειδη ειναι μακρια.. Οπως γνωριζετε σε 4 μηνες ερχεται το καλοκαιρι και θα ηθελα να φτιαξω ενα ωραιο καλλίγραμμο σωμα. Κυριος στοχος μου ειναι το six-pack,χερια και το στηθος.. Εχω αρχισει να κανω ηδη βαρακια 3κιλα και 5 κιλα και εχω αρκετη διαφορα. Κανω και οσα push-ups μπορω αλλα μονο αυτα.. Ασκηση για κοιλιακους δεν εχω βρει μια καλη που να μου αρεσει.. Τα ερωτηματα μου ειναι λοιπον 1) Μπορω να κανω δουλεια απο το σπιτι? 2) Εχετε κανα ωραιο προγραμμα που να βγαινει σε 30-45 λεπτα να το κανω καθε μερα οχι κυριακη βεβαια και να εχω αισθητη διαφορα μεσα στους επομενους μηνες? Βtw Ειμαι 16χρονων 50 κιλα ακριβως και προσπαθω να παρω και αλλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Βρε catloverGG, πραγματικά έχω διαβάσει πολλά μηνύματά σου εδώ στο στέκι, και αν και κατανοώ το νεαρό της ηλικίας σου, πρέπει να πω, πως κρίνεται τουλάχιστον δόκιμο πλέον να δεις κάποια πράγματα μέσα από ένα πιο ώριμο πρίσμα.

Στο συγκεκριμένο θέμα ας πούμε, νομίζω ότι χάνεις το ουσιαστικό νόημα της σωματικής άσκησης. Δε γυμνάζεσαι επειδή πλησιάζει το καλοκαίρι και θες να κάνεις "ουάου" εντύπωση εις τας παραλίας, και κυρίως δε γυμνάζεσαι περιστασιακά (όπως κάνουν πολλοί λανθασμένα προκειμένου να δουν "πρόσκαιρα" αποτελέσματα). Μιλάς για six-pack, στήθος, χέρια. Το καλλίγραμμο και ΥΓΙΕΣ (το τονίζω αυτό) κορμί, ΔΕΝ γίνεται μέσω συγκεκριμένων ασκήσεων που αφορούν λίγες μυικές ομάδες. ΔΕΝ πρέπει να είναι αυτός ο στόχος σου. Αν θες καλή φυσική κατάσταση και σωματική υγεία (και ευεξία), πρέπει να εντάξεις στο πρόγραμμα σου και αερόβια και αναερόβια άσκηση. Επίσης, τι εννοείς όταν λες "άσκηση κοιλιακών" που να σου αρέσει;;; Αν είσαι αρχάριος, ξεκίνα με ροκανίσματα πχ. Δε κάνεις ασκήσεις επειδή "σου αρέσουν" απλά. Υπάρχουν επίπεδα δυσκολίας. Δε ξυπνάς μια μέρα και κάνεις ξέρω εγώ εκγύμναση κάτω κοιλιακών σε μονόζυγο! Ακόμα, κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό! Δε θα γυμνάζεσαι κάθε μέρα!!! Το σώμα χρειάζεται "ξεκούραση", για να δεις έτσι και εξωτερικά αποτελέσματα. Το ιδανικό είναι 3-4 φορές την εβδομάδα. Και η άσκηση να γίνεται σε "κύκλους". Με συγκεκριμένο ρυθμό και επαναλήψεις. Δε χρειάζεται να ψοφάς στη κούραση. Η σωστή και αποτελεσματική γυμναστική, θέλει τρόπο και όχι τόσο κόπο όσο πιστεύεται από πολλούς. Και τέλος, κανείς δε μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένο πρόγραμμα, γιατί κάθε ένας είναι ξεχωριστός οργανισμός, με διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες.
Αυτά πάνω κάτω.

Υ.Γ: Α! Και βασικό (ή μάλλον βασικότατο ρόλο) παίζει η ισορροπημένη διατροφή! Όσο για τα "αποτελέσματα" που βιάζεσαι να δεις, έχε υπομονή και επιμονή. Όλα θέλουν το χρόνο τους. Σε 4 μήνες δε μπορείς να γίνεις αυτό που (φαντάζομαι ότι) θέλεις!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Βρε catloverGG, πραγματικά έχω διαβάσει πολλά μηνύματά σου εδώ στο στέκι, και αν και κατανοώ το νεαρό της ηλικίας σου, πρέπει να πω, πως κρίνεται τουλάχιστον δόκιμο πλέον να δεις κάποια πράγματα μέσα από ένα πιο ώριμο πρίσμα.
Δεν αναφέρομαι ειδικά στον catlover, όμως υπάρχουν πολλοί νέοι που βλέπουν τη γυμναστικά αποκλειστικά σα μέσο για να κάνουν ένα "ωραίο" σώμα με μπόλικους κοιλιακούς και να το επιδεικνύουν στις παραλίες, ελπίζοντας ότι βλέποντάς τους οι γκόμενες θα "πέφτουν" σα μύγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα αυτή η φωτογραφία με τους κοιλιακούς είναι ωραία; :redface:

Οκ, οι κοιλιακοί ωραίοι είναι (δεν έχω θέμα βασικά αν ο άλλος έχει ή όχι) αλλά προσωπικά δε μου αρέσουν οι τόσο έντονοι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πρωτον δεν ειπαμε να λιωσω στην γυμναστικη απλα θελω να βγω ανρθωπος στην παραλια αυτος ειναι ο κυριος στοχος... Νομιζω 4 μηνες ειναι υπεραρκετοι για αυτο που θελω.... Δεν παω για bodybuilder για απλους κοιλιακους παω.. Ποσο δυσκολο μπορει να ειναι? Και δια το κανω για αυτοπεποιθεση για να νιωθω εγω καλα για το σωμα μου..Γιατι περσι ειχα παει στην παραλια σαν λασπη και δεν θα αφησω να ξαναγινει το ιδιο.. Συνοψίζοντας λοιπον, το μονο που θελω ειναι να βρω ενα προγραμματακι να κανω απο το σπιτι ετσι ωστε να γινει ενα ωραιο σωμα..εχω ηδη κανει την βαση δλδ φαινομαι λιγο γυμνασμενος αλλα οχι οσο θελω.. Θα παρακαλουσα να μην ξεφευγουμε του θεματος αν γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Με 6πακ χωρίς μυική μάζα δεν φαίνεσαι γυμνασμένος. Ξεκίνα βάρη και θα χεις γυμνασμένο σώμα το επόμενο καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Οταν λες βαρη για ποσα κιλα μιλας και εννοεις βαρακια ετσι(γτ μπαρα απαγορευεται λογω αναπτυξης)? Και ποιο επομενο καλοκαιρι του 2016 ;P Αμα ειναι να περιμενω μεχρι τοτε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top