Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Καλό μου παιδί, δεν είπα κιόλας ότι αν με κεράσει κάποιος έναν καφέ είναι και ο άντρας της ζωής μου.
Στο πρώιμο στάδιο του φλερτ-όχι σχέση-συνυπολογίζονται τα πάντα.
Είτε θες να το καταλάβεις είτε όχι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μην έχεις αυταπάτες Ελένη τέτοιες ενέργειες όπως το κέρασμα, ΔΕΝ κάνουν τη διαφορά, τη διαφορά την κάνουν άλλα πράγματα. ;)

Προσωπικά σπάνια κερνάω. Δεν θέλω να κερδίσω τις εντυπώσεις με ένα κέρασμα, αλλά με την παρέα μου και τα αστεία μου.

να με συγχωρείς αλλά αυτό είναι αγένεια...
όταν κάποιος προσκαλεί για καφέ, κερνάει κι όλας
δλδ αν καλέσεις κόσμο στο σπίτι σου για φαγητό, θα τους πεις να φέρουν μαζί και το ταπεράκι τους για να μην κερδίσεις τις εντυπώσεις? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Σορυ νόμιζα οτι το τόπικ αναφέρεται αποκλειστικά σε κέρασμα σε κατάσταση φλερτ. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το ίδιο πράγμα δεν είναι?
έστω ότι την καλείς πρώτο ραντεβού σπίτι σου για φαγητό.... (που αν κατάλαβα καλά, δεν θα το έκανες ποτέ σου αυτό :P) θα της έλεγες να φέρει το ταπεράκι της? :P

οι κανόνες καλής συμπεριφοράς κι ευγένειας, δεν σταματάνε (κατ εμέ) στους φίλους μας... αλλά ισχύουν και στο φλερτ και στο πρώτο ραντεβού και στο δεύτερο ραντεβού κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο KουΕ.
Απλά είδα αυτό που είπε η Ελένη ... "αν δε κεράσεις, bye bye" και αγρίεψα κάπως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεκτόν :P
αν και η Ελένη μίλησε για πρόσκληση που της κάνει κάποιος ;)
Δλδ δεν νομίζω να έχει και άδικο... εμ την προσκαλεί κάποιος για καφέ... εμ δεν κάνει καν την κίνηση να πληρώσει τον καφέ της? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Μμμ συμφωνω με το συστημα οποιος προτεινει την εξοδο να πληρωσει. Ομως ΟΠΩΣ και να το κανουμε, οταν ο αντρας επιμεινει να πληρωσει αντι για μας, μας κανει να νιωθουμε κυριες :) Δεν ειναι θεμα σημαντικο, αλλα ειναι απο τις λεπτομερειες που οι αντρες μπορουν και πρεπει να εκμεταλλευονται ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμ....για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενω καν να κανει ο αλλος την κινηση για να πληρωσει...και δε νοιωθω και ανετα να πληρωσει..
Απο την αλλη βεβαια μου αρεσει να νοιωθω οτι εχει την ιδια καλη διαθεση με μενα να κερασει....
Παντως σε καμμια περιπτωση δε μου αρεσει αυτο που λεγεται "μισα-μισα"...καλλιο να κερναω μονιμως εγω(που λεει ο λογος), παρα αυτο...
Βεβαια εχω δει και το εξης ηλιθιο...να δειχνει και καλα οτι κερναει ο τυπος και μετα (κατω απο το τραπεζι) να περναει τα μισα απο την γκομενα....(για να φανει στην παρεα λαρτζ, ενω ειναι τσιφουτης! Αυτο και εαν ειναι γελοιο και καταντια....!! πφφφ! Μακρια απο μενα!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Προτιμώ τις περισσότερες φορές να κερνάω εγώ. Παράλληλα όμως με ικανοποιεί το να δω και την κοπέλα πού και πού να προθυμοποιηθεί να πληρώσει, έστω κι αν δεν την αφήσω. Δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο must όπου ο άντρας θα πρέπει να πληρώνει πάντα. Στην τελική ένα από τα δύο άτομα μπορεί κατά καιρούς να αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες και να μη μπορεί να ανταπεξέλθει στις "ορέξεις" του άλλου για τσάρκες. Εκεί είναι λίγο άβολα τα πράματα, ειδικά αν το άτομο αυτό είναι ο άντρας κι έχει συνηθίσει να πληρώνει, οπότε και το ταίρι του θα πρέπει να δείξει κατανόηση και να βάλει κι αυτό το χέρι στην τσέπη. Ένα κερασματάκι ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Και φυσικά διαφωνώ κι εγώ με το μισά-μισά. Σε περίπτωση που αποφάσιζα κάτι τέτοιο θα προτιμούσα την τακτική μία-ο-ένας και μία-ο-άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Προτιμώ τις περισσότερες φορές να κερνάω εγώ. Παράλληλα όμως με ικανοποιεί το να δω και την κοπέλα πού και πού να προθυμοποιηθεί να πληρώσει, έστω κι αν δεν την αφήσω. Δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο must όπου ο άντρας θα πρέπει να πληρώνει πάντα. Στην τελική ένα από τα δύο άτομα μπορεί κατά καιρούς να αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες και να μη μπορεί να ανταπεξέλθει στις "ορέξεις" του άλλου για τσάρκες. Εκεί είναι λίγο άβολα τα πράματα, ειδικά αν το άτομο αυτό είναι ο άντρας κι έχει συνηθίσει να πληρώνει, οπότε και το ταίρι του θα πρέπει να δείξει κατανόηση και να βάλει κι αυτό το χέρι στην τσέπη. Ένα κερασματάκι ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Και φυσικά διαφωνώ κι εγώ με το μισά-μισά. Σε περίπτωση που αποφάσιζα κάτι τέτοιο θα προτιμούσα την τακτική μία-ο-ένας και μία-ο-άλλος.


Δν ξέρεις πόσο χάρηκα που άλλαξες γνώμη για το κλασσικό θέμα φαγωμάρας μας!!:hmm:
Στα έντονα γραμματάκια μ +φωνώ μαζί σου (!) ...

Αλλα στα πρώτα ραντεβού μια κοπέλα το βλέπει αλλιώς αν "αυτος" βγάλει 5€ να πληρώσει μόνο τα δικά του... :whistle: Τσίπης ο τύπος λέει.. κ bye μωρό bye φεύγω για Nτουμπάι θα του πεί... :P ώπα! Μετά λόγο καιρού της σχέσης (1-2-3-4 χρόνια...:whistle: ) τα βρίσκουν αναμεταξύ τους άσε που αραιώνουν κ οι τσάρκες... (!) εγώ αυτο πιστεύω... !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Δν ξέρεις πόσο χάρηκα που άλλαξες γνώμη για το κλασσικό θέμα φαγωμάρας μας!!:hmm:
Στα έντονα γραμματάκια μ +φωνώ μαζί σου (!) ...

Αλλα στα πρώτα ραντεβού μια κοπέλα το βλέπει αλλιώς αν "αυτος" βγάλει 5? να πληρώσει μόνο τα δικά του... :whistle: Τσίπης ο τύπος λέει.. κ bye μωρό bye φεύγω για Nτουμπάι θα του πεί... :P ώπα! Μετά λόγο καιρού της σχέσης (1-2-3-4 χρόνια...:whistle: ) τα βρίσκουν αναμεταξύ τους άσε που αραιώνουν κ οι τσάρκες... (!) εγώ αυτο πιστεύω... !! :)

Κατ' αρχήν δεν άλλαξα καμία γνώμη. Τα ίδια έλεγα και τα ίδια λέω και κάνω και τώρα. Εσύ απλά έλεγες παλιότερα ότι πάντα πρέπει να πληρώνει ο άντρας. Κάτι που το θεωρώ λάθος καθώς (αν θες να μιλήσουμε με νούμερα) από τις 10 φορές που θα βγούμε θα με ευχαριστούσε να δω πάνω από τις μισές την κοπέλα να προθυμοποιηθεί να πληρώσει και να πληρώσω εγώ τις 7/10. Πάντα όμως καλό θα είναι να πληρώνει και το ασθενές φύλο γιατί μετά θα μιλάμε για σχέση "εκμετάλλευσης".

Αλήθεια θα ήταν λόγος αυτός που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο για να μην προχωρήσει κάποια με το άτομο που βγαίνουν μαζί? Τσίπης θα είναι αν διαρκώς περιμένει από την κοπέλα να πληρώσει (και το ίδιο κι αν αυτή περιμένει πάντα από αυτόν) αλλά μην ξεχνάς ότι και ο άντρας δουλεύει για να βγάλει τα λεφτά ή αν δε δουλεύει είναι "χαρτζιλίκι" από λεφτά που του δίνουν οι δικοί του. Όπως και να 'χει κάποιος έχει δουλέψει για να βγουν και δεν είναι χρήματα που εμφανίστηκαν από το πουθενά. Δε μπορεί ο άλλος λοιπόν να λέει τα δικά σου δικά μας και τα δικά μου δικά μου. Όλοι μας ανά καιρούς έχουμε οικονομικές δυσκολίες και δε μας εγγυάται κανείς ότι δε θα πέσουν στο πρώτο μας ραντεβού.

Για αυτό και το παν είναι το να δώσεις τις εξηγήσεις σου και να πεις το πρόβλημά σου ώστε ο άλλος να μην υποθέσει λάθος εξ' αρχής και δε σου δώσει την ευκαιρία να επανορθώσεις. Για αυτό και είναι κακό (όχι μόνο στη σχέση και στο κέρασμα αλλά οπουδήποτε) να "δοκιμάζεις" κάτι τουλάχιστον 2-3 φορές για να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα. Κι όπως το να παρατήσεις τον τσίπη που λες εσύ είναι η καλύτερη λύση, έτσι κι εγώ θα παρατούσα αυτή που θα 'θελε διαρκώς να τα πληρώνω όλα από την τσέπη μου.

Το ότι κάποιος κερνάει δεν είναι υποχρέωση αλλά μια οικειοθελής πράξη.

Υ.Γ.: Ακόμα μου χρωστάς Pizza Hut. :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ απλά έλεγες παλιότερα ότι πάντα πρέπει να πληρώνει ο άντρας. Κάτι που το θεωρώ λάθος καθώς (αν θες να μιλήσουμε με νούμερα) από τις 10 φορές που θα βγούμε θα με ευχαριστούσε να δω πάνω από τις μισές την κοπέλα να προθυμοποιηθεί να πληρώσει και να πληρώσω εγώ τις 7/10. Πάντα όμως καλό θα είναι να πληρώνει και το ασθενές φύλο γιατί μετά θα μιλάμε για σχέση "εκμετάλλευσης".

Κάτι τέτοιες απόψεις έχουν μερικές γυναίκες και γι'αυτό τις λένε μετά ασθενές φύλο... :mad:

Βέβαια το θέμα είναι: Γιατί να χαρακτηρίζεται όλο το φύλο από τις απόψεις ορισμένων γυναικών; :/:

Θα μου πεις...Το τσουβάλιασμα ανέκαθεν ήταν τακτική προσφιλής στους ανθρώπους... Απλοποιεί τα πράγματα και δεν κουράζεις τον εγκέφαλο σου για θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Κάτι τέτοιες απόψεις έχουν μερικές γυναίκες και γι'αυτό τις λένε μετά ασθενές φύλο... :mad:

Βέβαια το θέμα είναι: Γιατί να χαρακτηρίζεται όλο το φύλο από τις απόψεις ορισμένων γυναικών; :/:

Θα μου πεις...Το τσουβάλιασμα ανέκαθεν ήταν τακτική προσφιλής στους ανθρώπους... Απλοποιεί τα πράγματα και δεν κουράζεις τον εγκέφαλο σου για θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα :/:

Ειλικρινά δεν αμφισβητώ ποτέ τις ικανότητες των γυναικών και τη δυνατότητά τους να ανταγωνιστούν τους άντρες σε οποιοδήποτε θέμα. Απλά θεωρώ πως λόγω φυσικών χαρακτηριστικών που διαφέρουν στο κάθε φύλο, σε μερικά θέματα ο άντρας είναι πιο αποδοτικός από τη γυναίκα και το αντίθετο.

Το κακό όμως είναι πως οι γυναίκες που έχουν αυτές τις απόψεις δεν είναι λίγες. Κι ακόμα κι αυτές που θέλουν να λέγονται ανοιχτόμυαλες (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά) όταν βρουν την παραμικρή δυσκολία επικαλούνται το φύλο τους και βρίσκουν πάτημα σε τέτοιες δικαιολογίες.

Συγγνώμη και για το off-topic επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν αμφισβητώ ποτέ τις ικανότητες των γυναικών και τη δυνατότητά τους να ανταγωνιστούν τους άντρες σε οποιοδήποτε θέμα. Απλά θεωρώ πως λόγω φυσικών χαρακτηριστικών που διαφέρουν στο κάθε φύλο, σε μερικά θέματα ο άντρας είναι πιο αποδοτικός από τη γυναίκα και το αντίθετο.

Το κακό όμως είναι πως οι γυναίκες που έχουν αυτές τις απόψεις δεν είναι λίγες. Κι ακόμα κι αυτές που θέλουν να λέγονται ανοιχτόμυαλες (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά) όταν βρουν την παραμικρή δυσκολία επικαλούνται το φύλο τους και βρίσκουν πάτημα σε τέτοιες δικαιολογίες.

Συγγνώμη και για το off-topic επίσης.

Κυρίως σε θέματα σωματικής δύναμης, εκεί το δέχομαι κι εγώ.
Σε οτιδήποτε άλλο, έχω πολλά αντιπαραδείγματα για να το δεχτώ σαν γενικό κανόνα.

Αυτό που αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο δυστυχώς το βλέπω κι εγώ πολύ συχνά... :(
Γι'αυτό και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα προς την πραγματική ισότητα, διότι ούτε οι ίδιες οι γυναίκες δεν την θέλουν :(

Συγγνώμη κι εγώ για το οφφτοπικ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

susceptible

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
αυτο ειναι ενα δυσκολο σημειο της σχεσης :p
ειναι αναλογα πως θα την μαθεις απ την αρχη τη συντροφο σου πιστευω..αν βρω χρονο καπια στιγμη θα διαβασω ολο το τοπικ να διαβασω ολες τις αποψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
αυτο ειναι ενα δυσκολο σημειο της σχεσης :p
ειναι αναλογα πως θα την μαθεις απ την αρχη τη συντροφο σου πιστευω..αν βρω χρονο καπια στιγμη θα διαβασω ολο το τοπικ να διαβασω ολες τις αποψεις!
Μην το λες, καμμιά φορά έχουμε και άποψη.:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Άντε να το καταλάβω να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού...άντε και στο δεύτερο άμα το έχει τέτοιο καημό αλλά από ένα σημείο και μετά καταντάει γελοίο πια!! Είναι δυνατόν να είναι υποχρεωμένος ο άλλος να πληρώνει μια ζωή για δύο με τον φόβο να μην τον πει η άλλη τσίπη;! Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου να πληρώνω τα δικά μου και πολλές φορές και του άλλου, δεν είναι ντροπή!
Ειδικά όταν και οι δύο είναι σε παρόμοια οικονομική κατάσταση αντί να κάθονται και να πληρώνουν συνέχεια μισά-μισά είναι πολύ καλύτερο να κερνάει πότε ο ένας και πότε ο άλλος...μια η άλλη έρχεται!! Βέβαια πρέπει και οι άντρες να ξεκολλήσουν λίγο από την λογική:' 'εγώ είμαι ο άντρας, εγώ πληρώνω!'' δεν είναι ντροπή να κερνάει που και που η κοπέλα!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Προτιμώ να πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Μ'ενοχλεί όταν κάποιος με κερνάει, εκτός αν είναι για μια στις τόσες και μου δοθεί η ευκαιρία να κεράσω και γω ανάλογες φορές.

Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικά άτομα οτι και καλά αν δεν πληρώσει ο τύπος είναι τσίπης... Αν δεν πληρώσει η τύπισσα και αφήσει τον άλλον να πληρώσει, είναι αρχοντική φυσιογνωμία; Και γιατί δεν είναι αυτή τσίπω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Indeed. Προσωπικα παντα, το να πληρωνει ο αντρας στα πρωτα ραντεβου δεν θα με βοηθησει να βγαλω συμπερασμα αν ειναι καβουρης ή οχι. ΟΜΩΣ. Οταν γινεται αυτο, αντιλαμβανομαι ευγενεια, και με κανει να νιωθω καλυτερα και πιο σιγουρη. Βασικα ειναι μερικα πραγματα που μας κανουν να νιωθουμε πιο γυναικες, οσον αφορα στις σχεσεις με το αλλο φυλο, και αυτο ειναι ενα απο αυτα τα πραγματα. Πιστευω οτι αυτο ισχυει για τις περισσοτερες.
Ειναι ασφαλως και ο τροπος με τον οποιο πληρωνει. Βλεπεις το τι θα πει, αν το κανει απο υποχρεωση ή απο καθαρη ευγενεια ^^. Στην πρωτη περιπτωση μαλιστα ετσι και του πεις ασε καλυτερα να τα πληρωσουμε μισα-μισα, μπορει και να το σκεφτει για μερικα δευτερολεπτα χD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεγγίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δεν πρότεινα σε κάποιον να βγούμε, επειδή είμαι ντροπαλή...:P
Συνήθως, προσφέρονται να πληρώσουν και είχα μάθει να πιστεύω ότι οι άντρες προσβάλλονται αν δε σε κεράσουν την πρώτη φορά και ότι προσβάλλεσαι εσύ αν δε σ'αφήσουν να ανταποδώσεις αργότερα κι αν δεν τα μοιράζεστε έπειτα...

Πάντως, ο μοναδικός που δεν προσφέρθηκε να πληρώσει, μετά έκανε το εξής: Μου ζήτησε να του δανείσω λεφτά να πάρει κρέπα. Του δάνεισα λεφτά και με πήρε με το αυτοκίνητο να πάμε να πάρει κρέπα και μετά να πάμε Φρούριο να τη φάει και να κάτσουμε. Μ'έστειλε να του την αγοράσω εγώ και καθώς έμπαινα μου ζήτησε, ευγενικότατα οφείλω να ομολογήσω, να μη φάω καθόλου, επειδή πείναγε πολύ. Κάτσαμε στο αυτοκίνητο να φάει και γυρίσαμε σπίτι (πάει το Φρούριο) κι εκεί πήγε τουαλέτα... Και παρατήρησε ότι στο μπάνιο μου έχω πολλά μπουκάλια και χαλάω πολύ χαρτί, βρε παιδί μου... Περιττό να αναφέρω ότι δεν υπήρξε 2ο ραντεβού! Και τον ξεφώνισα κιόλας!:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top