Internet σε χωριό για περιορισμένη διάρκεια

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον ισως φυγω και παω στο χωριο μου μεσα στο καλοκαιρι και θα ηθελα να εχω κ εκει συνδεση ιντερνετ ετσι ωστε να συμμετεχω σε κατι καλοκαιρινα μαθηματα της σχολης μου. εσεις τι προτεινετε? υπαρχει καποιος τροπος προσωρινος? εχω ηδη συνδεση εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αμε. τα ινερνετ καφε. :P

συνηθως ακομα και τα mobile internet εχουν συμβολαιο για ενα χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Επειδή ενδιαφέρομαι για το ίδιο ακριβώς θέμα και ρώτησα πρόσφατα, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

Μπορείς να βάλεις ίντερνετ με φλασάκι με δύο τρόπους: ο ένας είναι να βάλεις σύνδεση που θα πληρώνεις κάθε μήνα(για μινιμουμ 1 χρόνο νομίζω) και μ'αυτόν τον τρόπο σου δίνουν το φλασάκι δωρεάν. Επειδή όμως όπως καταλαβαίνω εσύ το θες μόνο για τους μήνες του καλοκαιριού (όπως κι εγώ άλλωστε), υπάρχει και η επιλογή να αγοράσεις μόνος σου το φλασάκι (ένα σχετικά καλό μου είπαν πως κοστίζει περίπου 150 ευρώ) κι απο κεί και πέρα να πληρώνεις ανάλογα με το πόσο μπαίνεις. Εντάξει, υπάρχουν και τα ίντερνετ καφέ, αλλά δεν έχει σε όλες τις περιοχές τέτοια, ειδικά αν πρόκειται για... πολύ χωριό (Μανιατοπούλα μου, εσύ θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό!:P)

Όταν μάθω περισσότερα, θα επανέλθω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα η βλακεια ειναι οτι σε ιντενετ καφε δε θα μπορω ν κανω τη δουλεια μου καθως στο μοναδικο που υπαρχει στο χωριο γινεται χαμος, και οι υπολογιστες ειναι πολυ λιγοι....επισης πολλη φασαρια...

υπάρχει και η επιλογή να αγοράσεις μόνος σου το φλασάκι (ένα σχετικά καλό μου είπαν πως κοστίζει περίπου 150 ευρώ) κι απο κεί και πέρα να πληρώνεις ανάλογα με το πόσο μπαίνεις.
το φλασακι πιανει παντου? αν ειναι πανω στο βουνο πχ πιανει?
α και επισης οι χρεωσεις πως πανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Επειδή ενδιαφέρομαι για το ίδιο ακριβώς θέμα και ρώτησα πρόσφατα, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

Μπορείς να βάλεις ίντερνετ με φλασάκι με δύο τρόπους: ο ένας είναι να βάλεις σύνδεση που θα πληρώνεις κάθε μήνα(για μινιμουμ 1 χρόνο νομίζω) και μ'αυτόν τον τρόπο σου δίνουν το φλασάκι δωρεάν. Επειδή όμως όπως καταλαβαίνω εσύ το θες μόνο για τους μήνες του καλοκαιριού (όπως κι εγώ άλλωστε), υπάρχει και η επιλογή να αγοράσεις μόνος σου το φλασάκι (ένα σχετικά καλό μου είπαν πως κοστίζει περίπου 150 ευρώ) κι απο κεί και πέρα να πληρώνεις ανάλογα με το πόσο μπαίνεις. Εντάξει, υπάρχουν και τα ίντερνετ καφέ, αλλά δεν έχει σε όλες τις περιοχές τέτοια, ειδικά αν πρόκειται για... πολύ χωριό (Μανιατοπούλα μου, εσύ θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό!:P)

Όταν μάθω περισσότερα, θα επανέλθω! :)


στην αρεοπολη εχουμε εμεις!:pfff::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
το φλασακι πιανει παντου? αν ειναι πανω στο βουνο πχ πιανει?
α και επισης οι χρεωσεις πως πανε?

Νομίζω ότι το σήμα εξαρτάται από την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι, ενώ η ταχύτητα του νετ από το πόσο καλό είναι το φλασάκι (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα). Τώρα, το αν πιάνει στο βουνό δεν το ξέρω...:/:

Όσον αφορά τις χρεώσεις, υπάρχουν νομίζω διάφορες επιλογές, π.χ. προπληρωμένος χρόνος ομιλίας ή χρέωση με την ώρα κλπ

Κοίτα, δεν είμαι ειδική στο ζήτημα, απλά έτυχε να ρωτήσω πρόσφατα πληροφορίες για το θέμα, οπότε όσα σου λέω με κάποια επιφύλαξη. Ίσως μπει κάποιος πιο... γνώστης να σου λύσει τις απορίες... Βέβαια θα ρωτήσω κι εγώ περισσότερες λεπτομέρειες σε κάποιο κατάστημα σύντομα, οπότε θα επανέλθω αν μάθω κάτι παραπάνω...

στην αρεοπολη εχουμε εμεις!:pfff::P

Πας από τη Στούπα στην Αρεόπολη για ένα ίντερνετ καφέ;;; :eek: Δεν το κάνω! Προτιμώ να ασχοληθώ με κάτι πιο δημιουργικό όταν είμαι στο χωριό και ταυτόχρονα κάνω και... αποτοξίνωση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πας από τη Στούπα στην Αρεόπολη για ένα ίντερνετ καφέ;;; :eek: Δεν το κάνω! Προτιμώ να ασχοληθώ με κάτι πιο δημιουργικό όταν είμαι στο χωριό και ταυτόχρονα κάνω και... αποτοξίνωση! :P

χαχαχα καταρχας δε μενω στουπα! για μπανιο παμε εκει! δημο οιτυλου ανηκει το χωριο μου!
αλλα απλα το εχω δει! δεν εχω μπει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Όχι για ιδιαίτερες απαιτήσεις, όμως γλυτώνεις τα δρομολόγια και μένεις στο χωριό για ....πιο δημιουργικά πράγματα!!!
https://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Όχι για ιδιαίτερες απαιτήσεις, όμως γλυτώνεις τα δρομολόγια και μένεις στο χωριό για ....πιο δημιουργικά πράγματα!!!
https://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς δίνουν.:redface:

Λέει:

Για εσάς που διαθέτετε ήδη ασύρματο modem και δεν χρειάζεστε τον σχετικό εξοπλισμό το πακέτο σύνδεσης σας παρέχει:

  • Κάρτα SIM
  • Σύντομο οδηγό χρήσης της υπηρεσίας και
  • Μια κάρτα πρόσβασης στο Internet για 10 ημέρες!
Αυτό είναι για κινητά; Στο λάπτοπ δε χρησιμοποιείται; Κι αν χρησιμοποιείται, η κάρτα sim πού κολλάει;

Συγχωρήστε με, είμαι άσχετη - ο φίλος μου θα με χωρίσει αν δει αυτό το ποστ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συγχωρήστε με, είμαι άσχετη - ο φίλος μου θα με χωρίσει αν δει αυτό το ποστ.:redface:
Άντε να αποτρέψουμε μια δυσάρεστη κατάσταση... :P

Το λευκό φλασάκι που βυσματώνει σε θύρα usb, δεν είναι άλλο παρά ένα μοντεμάκι που δέχεται κάρτα sim, αλλά όχι για κλήσεις όπως στα κινητά, η συγκεκριμένη είναι κάρτα δεδομένων, και δίνει πρόσβαση ασύρματη στο internet!
Mέσω αυτής, ο πάροχος γνωρίζει την δραστηριότητα του χρήστη και ανάλογα σε χρεώνει!
Δεν είναι όμως όλα τα μοντέλα με τις ίδιες δυνατότητες! Το συγκεκριμένο φτάνει νομίζω μέχρι τα 3 + Mbps, και είναι το πιο απλό!
Το δίνουν με το πακέτο σύνδεσης χωρίς συμβόλαιο, κάτι σαν καρτοκινητό για ...internet!
Και εκεί κολλάει η επιλογή να αγοράσει κάποιος (αν θέλει) ΜΟΝΟ κάρτα δεδομένων χωρίς συμβόλαιο, γιατί μπορεί να θέλει να αποκτήσει ένα άλλο μοντέλο εξωτερικού μόντεμ, με δυνατότητα στα 28.8 (με αναβάθμιση κατεβάζοντας μια εφαρμογή) που θα το πληρώσει φυσικά extra!
Βέβαια στην πράξη δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ούτε καν 18 Μbps αλλά και με ποιά σύνδεση πιάνεις πάνω από τη μισή ταχύτητα, απ' ότι σου υπόσχονται και φυσικά όχι ασύρματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Συγνώμη κιόλας γιατί ψάχνεις κινητή (άρα αισχρή) σύνδεση με caps (εδώ είναι το χειρότερο απ' όλα) και δεν βάζεις adsl αορίστου (χωρίς 12μηνη δέσμευση).....;;;

Δίνει ο οτέ.
Πληρώνεις το τέλος ενεργοποίησης και είσαι ready.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
παντως εγω δεν προτεινω μομπαιλ ιντερνετ. ειχα κανει περυσι τα χριστουγεννα τετοια συνδεση, το σημα σερνοταν και γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενη. επισης εχεις οριο στα γιγα μπαιτς που κατεβαζεις. οπως διαβασα και παραπανω πρεπει να κανεις συμβολαιο για ενα χρονο αν δεν εχεις ή δε δεν θες να αγορασεις το φλασακι (ετσι την πατησα εγω και παρακαλαγα να ρθει ο δεκεμβρης να το ακυρωσω:redface::P), αλλιως δινεις γυρω στα 150 ευρουλακια οπως ειπε και η μαρια πιο πανω και εχεις τη συνδεση για αοριστο χρονο, οσο θες εσυ!
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει, ειδικα αν το χωριο σου ειναι και καπως ''απομερο''
για να καταλαβεις αν θα χεις σημα δες αν με το κινητο σου εχεις σημα-ειδικα 3g στο χωριο με την κινητη εταιρια που εχεις και απο κει θα καταλαβεις. δοκιμασε και τις 3 εταιρειες κινητης τηλεφωνιας που εχουν βγαλει μομπαιλ ιντερνετ με το κινητο σου και θα καταλαβεις αν θα πιανει. :)

αυτα... και ελπιζω να βοηθησα και να μη σε μπερδεψα περισσοτερο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Νομίζω ότι το σήμα εξαρτάται από την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι, ενώ η ταχύτητα του νετ από το πόσο καλό είναι το φλασάκι (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα). Τώρα, το αν πιάνει στο βουνό δεν το ξέρω...:/:

Όχι εξαρτάται από άλλους παράγοντες.
Με την σειρά.
Εξοπλισμός παρόχου.
Καιρικές συνθήκες (επηρεάζεται σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΘΜΟ - δεν είναι το χάλκινο καλωδιάκι)
Προτόκολλο που θα συνδεθείς.
contention παρόχου.

Όσο για την ταχύτητα θα σου πω αλλά θα πρέπει να μου διευκρινήσεις τι εννοείς με τον όρο "ταχύτητα";
Φαντάζομαι ότι εννοείς το data rate αλλά καλό είναι να μην το λες "ταχύτητα" γιατί δεν είναι "ταχύτητα".

αν εννοείς (μάλλον) το data rate αυτό εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες συνολικά.
το φλασάκι παίζει ρόλο αλλά όχι τόσο σημαντικό όσο ίσως πιστέυεις.
Εξυπακούεται φυσικά ότι κάποιος κάνει τυπικά ό,τι πρέπει να κάνει (update το firmware με σωστή version κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
....Βέβαια στην πράξη δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ούτε καν 18 Μbps αλλά και με ποιά σύνδεση πιάνεις πάνω από τη μισή ταχύτητα, απ' ότι σου υπόσχονται και φυσικά όχι ασύρματα!

Καθείς πιάνει ότι του επιτρέπουν τα στοιχεία γραμμής του (attenuation, snr margin, output power κλπ) καθώς και τα φυσικά φαινόμενα της adsl (crosstalk και όλο το κακό συναπάντημα).

Ακόμη και αν κλειδώνει χαμηλότερα είναι γιατί ανεβάζουν το snr στο dslam λόγω του crosstalk
(καλά και για άλλους λόγους αλλαά το crosstalk είναι ο πιο βασικός)
Γι' αυτό οι συνδέσεις τείνουν (και είναι απόλυτα φυσιολογικό) να γίνονται χειρότερες. Νόμος της φυσικής.

Αναφέρομαι σε xdsl και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Περιληπτικά, όπως είπαν οι περισσότεροι υπάρχουν δυο κεντρικές ιδέες:
  1. adsl αορίστου χρόνου: Σε θεωρητική επίπεδο η καλύτερη λύση, αφού στην χειρότερη περίπτωση θα έχεις τουλάχιστον 2mbps. Το κόστος θα σου βγει περίπου 20?/μήνα + τα έξοδα ενεργοποίησης. Μάλιστα αν πείσεις τον ιδιοκτήτη του σπιτιού να βάλει τηλέφωνο (φωνή) από την HOL, εκτός από τον ΟΤΕ θα έχεις και την επιλογή της HOL
  2. Mobile Broadband: Σε θεωρητικό επίπεδο η πιο πρακτική λύση, με 50? + 1?/μέρα. Ωστόσο υπάρχει ενδέχομενο να έχεις ταχυτήτες παρόμοιες με dialup (GPRS), κάτι τέτοιο είναι ιδαίτερο πρόβλημα στην εποχή μας αφού ακόμη και το twitter θα σέρνετε (δυστυχώς το Opera Turbo, δεν κάνει τόσο καλή δουλεία)

Αν θέλεις όμως το Internet για δουλεία, δηλαδή δεν θέλεις να έχεις το παραμικρό ρίσκο η λύση είναι adsl, ενώ στην περίπτωση που δεν υπάρχει υποδομή για ADSL τότε η μοναδική λύση είναι το δορυφορικό αλλά αυτή η λύση απαιτεί επένδυση των 500?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα εγω το θελω κυριως για να παρακολουθω διαδικτυακες σημειωσεις σ ενα μαθημα που μ ενδιαφερει (αυτο λογικα θα μπορω να το κανω(?)) και να συμμετεχω σε κατι διαδικτυακες συναντησεις που κανουμε με συμφοιτητες σε πραγματικο χρονο on camera (αυτο δεν ξερω αν θα μπορω να το κανω με mobile broadband! λετε να γινεται ή ειναι βαρια διαδικασια? ρωταω ωντας λιγακι ασχετη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apaleytos

Νεοφερμένος

Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
βασικα εγω το θελω κυριως για να παρακολουθω διαδικτυακες σημειωσεις σ ενα μαθημα που μ ενδιαφερει (αυτο λογικα θα μπορω να το κανω(?)) και να συμμετεχω σε κατι διαδικτυακες συναντησεις που κανουμε με συμφοιτητες σε πραγματικο χρονο on camera (αυτο δεν ξερω αν θα μπορω να το κανω με mobile broadband! λετε να γινεται ή ειναι βαρια διαδικασια? ρωταω ωντας λιγακι ασχετη...)

H λύση είναι η adsl και όχι το σάπιο mobile του κάθε κλεφτοκοτά παρόχου κινητής.
Απορώ πως το σκέφτεσαι ακόμη...

Η χρήση usb κάμερας σίγουρα δεν θα την πεις και ελαφριά.
Εξαρτάται από την κάμερα, ρυθμίσεις και την σύνδεση του άλλου.
Το λογικό είναι γι' αυτήν την χρήση να ταλαιπωρηθείς μάλλον με mobile. Το λογικό :)

Περιληπτικά, όπως είπαν οι περισσότεροι υπάρχουν δυο κεντρικές ιδέες:
  1. adsl αορίστου χρόνου: Σε θεωρητική επίπεδο η καλύτερη λύση, αφού στην χειρότερη περίπτωση θα έχεις τουλάχιστον 2mbps. Το κόστος θα σου βγει περίπου 20?/μήνα + τα έξοδα ενεργοποίησης. Μάλιστα αν πείσεις τον ιδιοκτήτη του σπιτιού να βάλει τηλέφωνο (φωνή) από την HOL, εκτός από τον ΟΤΕ θα έχεις και την επιλογή της HOL
  2. Mobile Broadband: Σε θεωρητικό επίπεδο η πιο πρακτική λύση, με 50? + 1?/μέρα. Ωστόσο υπάρχει ενδέχομενο να έχεις ταχυτήτες παρόμοιες με dialup (GPRS), κάτι τέτοιο είναι ιδαίτερο πρόβλημα στην εποχή μας αφού ακόμη και το twitter θα σέρνετε (δυστυχώς το Opera Turbo, δεν κάνει τόσο καλή δουλεία)

Αν θέλεις όμως το Internet για δουλεία, δηλαδή δεν θέλεις να έχεις το παραμικρό ρίσκο η λύση είναι adsl, ενώ στην περίπτωση που δεν υπάρχει υποδομή για ADSL τότε η μοναδική λύση είναι το δορυφορικό αλλά αυτή η λύση απαιτεί επένδυση των 500?

Προσωπική άποψη, ακόμη και αν δεν υπήρχε διαθέσιμη τεχνολογία adsl είτε υπήρχε θέμα με πόρτες (dslam), pcm (παλμοκωδική διαμόρφωση), SAR, υψηλό attenuation κλπ., θεωρώ το δορυφορικό μακράν καλύτερη λύση, στο μέρος αυτό, από το όποιο mobile.

Είναι ακριβό, ειδικά ο εξοπλισμός της hellas-sat αλλά βρίσκεις μερικούς ταλαίπωρους γείτονες που ψάχνονται επίσης και μοιράζεις το contention ώστε να βγει ένα καλό ratio για τον κάθε χρήστη.
Ε και κάνεις εσύ την εγκατάσταση.
Αν τώρα κάποιος δεν γνωρίζει, το κόστος ανεβαίνει.. :/:

[offtopic]Έχω βάλει στο χωριό της μάνας μου ( <100 κάτοικοι ), είναι πολύ σταθερή (για μη xdsl σύνδεση - πολύ πιο σταθερή από το όποιο mobile έχω χρησιμοποιήσει), το έχω μοιράσει σε άλλους και μας βγαίνει από περίπου 20 ευρώ/μήνα ο καθένας.
Απλά είναι ότι όποιος το αποφασίσει και εφόσον θέλει να τα κάνει μόνος του (και μπορεί εννοείται) θα φάει αρκετό χρόνο, ειδικά αν είναι σε δύσκολο σημείο (το χωριό είναι πλάγια σε ένα φαράγγι) όπου μπορεί να σου βγει και η πίστη.[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
βασικα εγω το θελω κυριως για να παρακολουθω διαδικτυακες σημειωσεις σ ενα μαθημα που μ ενδιαφερει (αυτο λογικα θα μπορω να το κανω(?)) και να συμμετεχω σε κατι διαδικτυακες συναντησεις που κανουμε με συμφοιτητες σε πραγματικο χρονο on camera (αυτο δεν ξερω αν θα μπορω να το κανω με mobile broadband! λετε να γινεται ή ειναι βαρια διαδικασια? ρωταω ωντας λιγακι ασχετη...)
Η camera τρώει πολλά mb, το mobile broadband έχει είτε ογκοχρέωση είτε ένα ανώτερο όριο μπορείς να κατεβάσεις. Πρόσεξε το, δεν εντελώς το σπάνιο το φαινόμενο να πληρώσει κάνεις αρχάριος ακόμη και 1.000? σε mobile broadband και αναρωτιέται από του ήρθε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top