• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρώτη επίσκεψη στο γυναικολόγο

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Πώς ήταν η εμπειρία σας στην πρώτη σας επίσκεψη?Είχατε άγχος?..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εξαρταται για ποιο λογο θα πας:) αλλα οτι λογος και να ειναι δεν παυει απο του να ειναι ενας κανονικος γιατρος σαν ολους τους αλλους. μη σου πω ο οδοντιατρος για μενα ειναι οτι χειροτερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πώς ήταν η εμπειρία σας στην πρώτη σας επίσκεψη?Είχατε άγχος?..:/:
κανενα ...πηγα περιπου στην ηλικια σου αν θυμαμαι καλα για τσεκ απ ...,οπως θα πηγαινα σε οποιονδηποτε αλλο γιατρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με τη μάνα μου. Είναι 44 ετών και έχει να πάει σε γυναικολόγο από τότε που γέννησε τελευταία φορά (1991). :(
Τι κίνδυνοι υπάρχουν και η γυναίκα πρέπει να πηγαίνει τακτικά σε γυναικολόγο;


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καταρχην πρεπει να πηγαινει για τεστ παπ μια φορα τον χρονο. κατα δευτερον ο γυναικολογος της κανει και γενικη εξεταση και στηθους και κολπου κλπ. οσο μεγαλωνεις καποια πραγματα δεν πρεπει να τα αμελεις. η υγεια σου ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εγώ δεν έχει χρειαστεί να πάω..Αλλά το 'χω μεγάλο άγχος!Από ε΄να σημείο κι έπειτα είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις να πηγαίνεις...Αλλά δε νομίζω να βρω ποτέ το θάρρος...!Πέτρο να πείσεις τη μαμά σου να πάει,είναι απαραίτητο κάθε χρόνο να κάνει το τεστ παπ...(κοίτα ποιος μιλάει,η γυναικολογοφοβική!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
κανενα ...πηγα περιπου στην ηλικια σου αν θυμαμαι καλα για τσεκ απ ...,οπως θα πηγαινα σε οποιονδηποτε αλλο γιατρο...


Απο οσες κοπελες εχω ακουσει που πηγανε σε αυτην την ηλικια η 1-2 χρονια μεγαλητερες ητανε τραγικοτατη εμπειρια για αυτες και δεν θελουν να ξαναπανε για κανεναν λογο... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ δεν έχει χρειαστεί να πάω..
Oυτέ εγώ έχει χρειαστεί να πάω ποτέ.. Αλλά και μόνο στην ιδέα,αγχώνομαι. =/

Πότε πρέπει μια κοπέλα να αρχίσει να πηγαίνει σε γυναικολόγο βασικά?
Είμαι 18 και δεν έχει χρειαστεί να πάω μέχρι τώρα,αλλά μήπως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάποια επίσκεψη?
Κάτι είχα ακούσει ότι είναι καλό να πάει η κοπέλα,μετά την πρώτη σεξουαλική της επαφή,ισχύει κάτι τέτοιο?

Γνωρίζει κάποιος? =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Oυτέ εγώ έχει χρειαστεί να πάω ποτέ.. Αλλά και μόνο στην ιδέα,αγχώνομαι. =/

Πότε πρέπει μια κοπέλα να αρχίσει να πηγαίνει σε γυναικολόγο βασικά?
Είμαι 18 και δεν έχει χρειαστεί να πάω μέχρι τώρα,αλλά μήπως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάποια επίσκεψη?
Κάτι είχα ακούσει ότι είναι καλό να πάει η κοπέλα,μετά την πρώτη σεξουαλική της επαφή,ισχύει κάτι τέτοιο?

Γνωρίζει κάποιος? =/
Κοίτα,απ' όσο ξέρω μετά την πρώτη σου σεξουάλικη επαφή πρέπει να πας οπωσδήποτε(και επειδή θα αρχίσεις το τεστ Παπ αλλά και για να σου δώσει βασικές συμβουλές ο γιατρός σου).Αλλά αν ενηλικιωθείς(και δεν έχεις ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις),πρέπει ούτως ή άλλως να πας...Αυτά,χωρίς να θέλω να σε αγχώσω,γιατί καταλαβαίνω απόλυτα το δισταγμό σου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Είχα διαβάσει πρόσφατα πως έρευνες έδειξαν ότι ανεξάρτητα από τη σεξουαλική ζωή της γυναίκας, ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου είναι πολύ μικρός πριν τα 21, επομένως και τα τεστ ξεκινάνε τότε. Μία πηγή εδώ.

Από εκεί και πέρα, καθένας κάνει ό,τι του πει ο γιατρός του. Μπορείς να κανονίσεις μια επίσκεψη μόνο για να συζητήσετε και να σου λύσει όποια απορία μπορεί να έχεις κι αν το κρίνει απαραίτητο να προχωρήσεις και σε εξέταση, να σου φύγει και το άγχος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δηλαδή μία κοπέλα πρέπει να επισκεφτεί έναν γυναικολόγο μετά τα 18 ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωμένη σεξουαλική σχέση; Ποιός ο λόγος; Αφού όπως λέει η MissKit 'ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου είναι πολύ μικρός πριν τα 21'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν παίρνω όρκο για αυτό,κάπου το είχα διαβάσει παλιότερα...Πάντως μετά τα 21 είναι εκατό τοις εκατό σίγουρο ότι πρέπει να πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θυμάμαι από επίσκεψη σε γυναικολόγο ήταν ένας μέσης ηλικίας γιατρός που επειδή είχα άγχος μου είπε "ξάπλωσε κι άνοιξε τα πόδια όπως κάνεις σε άλλες, ευχάριστες στιγμές". Από κει γέλασα και δεν έχω άγχος πια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Τι πιστεύετε,είναι καλύτερο ο γυναικολόγος να είναι άντρας ή γυναίκα?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δηλαδή μία κοπέλα πρέπει να επισκεφτεί έναν γυναικολόγο μετά τα 18 ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωμένη σεξουαλική σχέση; Ποιός ο λόγος; Αφού όπως λέει η MissKit 'ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου είναι πολύ μικρός πριν τα 21'

Δεν είναι μόνο ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας που μας απασχολεί.
Καλό είναι να ξέρεις τι γίνεται πάνω κάτω με τα γεννητικά σου όργανα και την αναπαραγωγική σου υγεία γενικότερα, όπως επίσης και να είσαι ενημερωμένη για μεθόδους αντισύλληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Τι πιστεύετε,είναι καλύτερο ο γυναικολόγος να είναι άντρας ή γυναίκα?..
Οτι σε κανει να αισθανεσαι εσενα καλυτερα .Τις πιο πολλες φορες αλλωστε παμε σε συστημενο γιατρο ή στον οικογενειακο οποτε το φυλο δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο.Καλο θα ηταν το φυλο του γιατρου να μην σε απασχολησει καθοριστικα ,αλλα να εστιασεις στο να βρεις εναν καλο ,εμπειρο γυναικολογο ,να παραμεινεις σε αυτον και να μην αλλαζεις συχνα γιατρους ωστε να αναπτυχθει μεταξυ σας μια σχεση εμπιστοσυνης που συν τω χρονο θα σε κανει να αισθανεσαι ακομη πιο ανετα .Αλλωστε συν τω χρονω ,θα ακολουθησουν ενδεχομενως και πιο σοβαρα θεματα οπως εγκυμοσυνες ,μικροεπεμβασεις ,πιθανες μικρολιμωξεις που χρηζουν θεραπειων κλπ. και η εμπειρια του γιατρου ειναι καθοριστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πώς ήταν η εμπειρία σας στην πρώτη σας επίσκεψη?Είχατε άγχος?..:/:

Στην 1η επίσκεψη είχα σε μια γυναικολόγο για κάποιο μικροπροβληματάκι (ούτε καν θυμάμαι τι) και δεν μου είχε κάνει κανονική εξέταση, οπότε δεν ήταν τίποτα φοβερό.
Στην 2η επίσκεψη, που πήγα σε άλλη γυναικολόγο, η οποία μου έκανε κανονική εξέταση, ήμουν πολύ ικανοποιημένη, ήταν πολύ ευγενική και προσεχτική στις κινήσεις της. Επίσης μεγάλο πλεονέκτημα ήταν ότι σου εξηγούσε τι θα κάνει μετά οπότε δεν σε έπιανε απροετοίμαστη. Γενικά μου είχε αρέσει πολύ και πήγαινα σε αυτήν. Είχε τύχει μία φορά να λείπει σε συνέδριο και έπρεπε να πάω σε έναν άνδρα, ο οποίος δεν μου άρεσε.

Τώρα βέβαια μένω σε άλλη πόλη (και ούτως ή άλλως η παλιά μου γυναικολόγος πρέπει να έχει σταματήσει να εργάζεται πλέον) έχω πάει σε 3 διαφορετικούς (1 γυναίκα και 2 άνδρες). Η γυναίκα ήταν πολύ προσεχτική στις κινήσεις αλλά δεν μου άρεσε τόσο η γενικότερη συμπεριφορά και στάση της. Πήγα σε έναν άνδρα γυναικολόγο που μου είχαν συστήσει και ήταν άθλιος...Πρώτη φορά νευρίασα τόσο με γιατρό. Ήταν αγενής και συμπεριφερόταν πατερναλιστικά, οι κινήσεις του ήταν πολύ απότομες, με πόνεσε πολύ και παρόλο που έβλεπε ότι πονάω συνέχιζε ακάθεκτος. Επίσης, μου έβγαλε λάθος διάγνωση και ακόμη και για την διάγνωση αυτή μου έδωσε ξεπερασμένα φάρμακα. Πάλι καλά που ήμουν υποψιασμένη και πήγα γραμμή στον παθολόγο μου, που τον εμπιστεύομαι, για να μου συστήσει κάποιον άλλο. Με έστειλε σε έναν άντρα γυναικολόγο από τον οποίο έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη, με κάνει να αισθάνομαι άνετα, έχει γνώσεις, είναι ευγενικός και αρκετά προσεχτικός. Το μόνο κακό είναι πως ξέρει ότι είμαι φοιτήτρια Ιατρικής οπότε εκεί που με εξετάζει, με ρωτάει και για την ιστολογία της μήτρας. :P

Γενικά:
  • Μην εμπιστεύεστε και τόσο τις γνώμες φίλων/γνωστών/συγγενών γιατί μπορεί να καείτε.
  • Αν δεν νιώθετε άνετα ή φοβάστε με κάτι εξηγήστε στον γιατρό τι ακριβώς σας προβληματίζει.
  • Αν έχετε απορίες μην διστάζετε να ρωτάτε τον γιατρό. Ζητήστε του να το επαναλάβει μέχρι να καταλάβετε.
  • Για εσάς η συγκεκριμένη περιοχή έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά για έναν γιατρό είναι απλά ένα μέρος του σώματος, οπότε δεν χρειάζεται να ντρέπεστε. Είτε βλέπουν το πόδι είτε τα γεννητικά όργανα, το ίδιο πράγμα είναι.
Τι πιστεύετε,είναι καλύτερο ο γυναικολόγος να είναι άντρας ή γυναίκα?..

Δεν έχει σημασία. Έχω βέβαια την εντύπωση ότι οι γυναίκες δεν είναι τόσο άγριες στις κινήσεις τους εκεί κάτω αλλά ίσως απλά να μου έτυχε έτσι και να μην είναι γενικό φαινόμενο.
Ξέρω κοπέλες που ντρέπονται πάρα πολύ να πάνε σε άνδρα γυναικολόγο κι όμως όταν βρίσκουν τον κατάλληλο (ποιο εύκολο είναι να βρεις γαμπρό παρά κατάλληλο γυναικολόγο) δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Εγώ δεν ντρέπομαι οπότε τέτοια θέματα δεν έχω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάλι καλά που ήμουν υποψιασμένη και πήγα γραμμή στον παθολόγο μου, που τον εμπιστεύομαι,
Εγώ πάω ακόμα στην παιδίατρο μου ότι πρόβλημα υγείας και να έχω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Εγώ έχω θέμα με τη μάνα μου. Είναι 44 ετών και έχει να πάει σε γυναικολόγο από τότε που γέννησε τελευταία φορά (1991). :(
Τι κίνδυνοι υπάρχουν και η γυναίκα πρέπει να πηγαίνει τακτικά σε γυναικολόγο;


-petros
πετρο πιαστην απο το μαλλι και πηγαινε την αμεσως αντε μην νευριασω παλι!!!!!!!(ενταξει για τα μαλλια πλακιζω!!)
δεν πρεπει να το αμελει ειναι πολυ βασικο να κανει καθε 6 μηνες αντε 1 φορα τον χρονο στην χειροτερη ΤΕΣΤ ΠΑΠ
μπορει να υπαρχουν εσωτερικες αλοιωσεις πραγμα που ειναι πολυ συνιθισμενο για γυναικες που βρισκονται σε αναπαραγωγικη ηλικια........ χτυπα ξυλο μπορει να υπαρχουν τυχον καλοηθεις ογκοι, ινωμυοματα και διαφορα αλλα που μπορει να μην ειναι τοσο επικυνδυνα στο σταδιο που ειναι,αλλα αν δεν παρακολουθουνται τακτικα να εξελιχθουν σε κατι πιο σοβαρο.....
ειναι πραγματικα κριμα ενω η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολυ και υπαρχουν τοσες εξετασεις εμεις να αμελουμε την υγεια μας!!!!!!!!! γιαυτο λοιπον μην την αφηνεις!!!!!!!και εγω φωναζω στην δικια μου, βαριεται να κλεισει ραντεβου και το καθυστερει αντι για 6 μηνες πηγαινει στον χρονο....ντροπη:P

Εγώ πάω ακόμα στην παιδίατρο μου ότι πρόβλημα υγείας και να έχω. :redface:

χαχαχαχαχαχ ελεος!!!!!σε φανταζομαι 40 χρονων στον θαλαμο να περιμενεις......εσυ και τα νηπια μαζι!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top