Περί μετανάστευσης

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο σεβασμός είναι αυτονόητος, αλλά από πότε θεωρούνται ίσοι οι πολιτισμοί;
Τι ακριβώς έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα ο πακιστανικός πολιτισμός;
ε,,και παγκοσμιως στους πολιτισμους υπαρχει πυραμιδα σημαντικοτητας παλι

δεν ειναι ολοι ισια και ομοια..
χρησιμοι ναι,,ολοι προσεφεραν κατι,,πολυ ή λιγο
αλλα δεν ειναι ολοι ιδιοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πόθεν προκύπτει κάτι τέτοιο; Ο σεβασμός είναι αυτονόητος, αλλά από πότε θεωρούνται ίσοι οι πολιτισμοί;
Τι ακριβώς έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα ο πακιστανικός πολιτισμός;

Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, δὲν ὑπάρχει Πακιστανικὸς πολιτισμός. Ἰνδοὶ εἶναι οἱ ἄνθρωποι, ἀλλὰ Μουσουλμάνοι στὸ θρήσκευμα. Τὸ Πακιστὰν ἄλλωστε εἶναι ἕνα καθαρὰ ἀποικιοκρατικὸ δημιούργημα τῶν Ἄγγλων οἱ ὁποῖοι, προκειμένου νὰ ἀποδυναμώσουν τὴν Ἰνδία, δημιούργησαν ἕνα Μουσουλμανικὸ φονταμενταλιστικὸ κράτος τὸ ὁποῖο εἶναι ἐχθρικὸ πρὸς τὴν Ἰνδία. Ὁ χειρότερος συνδυασμὸς μὲ λίγα λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ἄλλο τὸ πῶς ἀντιμετωπίζεις ξεχωριστὰ κάθε μαθητή, ἄλλο τὸ πῶς δομεῖται τὸ ἐκπαιδευτικὸ σύστημα καὶ ποιές εἶναι οἱ στοχεύσεις του.

Πετρο οι στοχευσεις του εκπαιδευτικου συστηματος αλλαζουν σαν τα πουκαμισα καθε φορα που βγαινει νεος υπουργος παιδειας. Στηριξου στις πλατες σου και πραξε κατα συνειδηση στο μετρο του δυνατου.

Ασχετως, λοιπον, με τις στοχευσεις που θετει το κρατος καθε φορα ,κοιτα εσυ τι μπορεις να κανεις με τις δικες σου στοχευσεις στη διδασκαλια σου. Με σενα τα παιδια θα αλληλεπιδρουν καθε μερα. Εσυ θα ζεις μαζι τους.

Οταν μπαινεις με τετοια μυαλα αφορισμου μεσα στην ταξη εχεις χασει το παιχνιδι.

Ἀλλὰ δὲ θὰ ἀλλάξω τὴ διδασκαλία μου...

Θα αλλαξεις πολλες φορες τη διδασκαλια σου φιλε μου!
Προσοχη δε λεω να αλλοιωσεις την πραγματικοτητα αλλα τον τροπο διδασκαλιας σου σε πολλες τετοιες δυσκολες περιοχες οπως τα πομακοχωρια που ζουν Μουσουλμανοι μαθητες.
Στοχος σου ειναι να εισαι αντικειμενικος χωρις να θιγεις την προσωπικοτητα κανενος.




Ἡ πρότασή μου πάντως εἶναι καὶ τὸ ἔχω δηλώσει παλαιότερα, προτοῦ οἱ ἀλλοεθνεῖς μποῦν στὶς τάξεις μὲ τὰ ὑπόλοιπα παιδιά, νὰ ὑπάρχουν ξεχωριστὲς τάξεις ὅπου θὰ διδάσκωνται Ἑλληνικὰ ἀπὸ ἐξειδικευμένους καθηγητὲς καὶ ὅταν αὐτοὶ κρίνουν ὅτι εἶναι ἕτοιμα νὰ συμμετάσχουν ἰσότιμα στὶς τάξεις μὲ τὰ Ἑλληνόπουλα, τότε νὰ ἐντάσσωνται. Προτείνω δηλαδὴ μιὰ πολιτικὴ ἀφομοίωσης καὶ ὄχι πολυπολιτισμικὸ μοντέλο. Πέραν τῶν ἄλλων, εἶναι καὶ θέμα ἐθνικῆς ἀσφάλειας.

Αυτο γινεται σε αρκετα σχολεια με τα τμηματα υποδοχης οπου κρινεται απαραιτητο.
Θα συμφωνησω στο οτι δεν ειναι καλα οργανωμενα, αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η λέξη ελαφρότητα, οπωσδήποτε δεν μπορεί να εξηγήσει επακριβώς αυτό που πραγματικά είπες...
Όσοι δεν θέλουν σύνορα, να πάνε ελεύθερα στη σαβάνα και να ζήσουν εκεί. Αυτός ο τόπος έχει λαό, πολιτισμό, ιστορία, παραδόσεις και για αυτά τα εδάφη έχει πολεμήσει αμέτρητες φορές.

Δεν ειναι λυση το "It's my way or the highway".Ακρως ισοπεδωτικη αποψη και οποιος την εχει,ισως ειναι αυτος που πραγματικα το αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Χαλαρωσε.Και κοιτα..1,683 ποστ.
Αμα θες απαντηση,κανε μια ψαχτικη στα παρελθοντικα ποστ μου.
Και αν βαριεσαι,δικαιωμα σου.

Και εγω ψαχνω μερες τωρα να βρω σταθερη επιειρηματολογια στα ποστ σας.

Α.Ζεντ παιδι μου.Για σενα

Και να φανταστεις...δεν ηταν λαθραιος!!!
Σκανταλους.

Να σε βοηθήσω να βρεις την επιχειρηματολογία την οποία επιμελώς αγνόησες.

Τα θεωρητικά επαρκώς νοήμονα όντα που δεν καταλαβαίνουν ότι υποστηρίζουν με σθένος μία κατάσταση που αυξάνει στο πολλαπλάσιο τις πιθανότητες να συμβαίνουν τέτοια εγκλήματα σε σχέση με τις περιπτώσεις εγχώριων δολοφόνων και ακόμα νομίζουν ότι η στάση τους αυτή τους κάνει καλούς ανθρώπους και τους δίνει μια θέση στον παράδεισο ή έστω το να έχουν την συνείδησή τους καθαρή με το να αφήσουν να μπαίνουν μέσα όλοι αυτοί, αφού ενδεχομένως οι 4/10 να μην έχουν εγκληματικά ένστικτα, μπορούν να συνεχίσουν να χώνουν τις αρνητικές τους ψήφους και να νιώθουν υπεράνω εμάς των αναίσθητων "ρατσιστών" που δεν μπορούμε να διδάξουμε στους ανθρώπους αυτούς ότι η λύση για να ζήσεις δεν είναι να σκοτώσεις. Είπαμε, εμείς φταίμε που δεν ήμασταν έτοιμοι να υποδεχτούμε εκατομμύρια παράνομων ενηλίκων μαθημένων και μεγαλωμένων στην βία και τους φόνους για ψύλλου πήδημα και να τους εντάξουμε στην κοινωνία μας. Είμαστε υποχρεωμένοι εξάλλου να το πράξουμε. (χρειαζόμαστε θετικό κάρμα)

Το αστείο είναι ότι η καταιγίδα αρνητικών έρχεται από την γνωστή αναρχοκομμουνιστική τριάδα (aliona, exc, diotima) -τυχαίο; - , θεωρώντας ότι δεν έχει να απαντήσει σε κάτι και λέγοντας συνεχώς ότι εγώ λέω μπούρδες. Η μόνη η οποία ενίοτε το παλεύει με επιχειρήματα της προκοπής είναι η ψαραδέλλη ( = thermopiles?? ), την οποία και εκτιμώ, γιατί μπορεί να διαφωνώ σε χίλια δυο μαζί της, αλλά έχει το θάρρος της γνώμης της, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που μόνο να βάζουν αρνητικές ξέρουν αλλά από επιχειρήματα κοτ κοτ και αναπαράγουν τα συγκινητικά άρθρα του ριζοσπάστη/οδηγητή και των αναρχικών blogs. Επομένως, όπως είπε κι ο Πατρεύς, το να συζητάει κανείς μαζί σας είναι χαμένος χρόνος, αφού είστε απλά φερέφωνα (diotima αυτό δεν πάει για σένα, αλλά εξακολουθείς να μην απαντάς επί της ουσίας).

Η αναρχη ψυχη μου μικρε ζεντ μου υποδεικνυει πως κανεις δεν ειναι λαθραιος,με αρχη οτι τα συνορα των χωρων ειναι το γνωστο "πληγες στο σωμα του πλανητη".

Η καλοσύνη σου, γλυκιά μου, δεν λύνει το υπαρκτό πρόβλημα το οποίο αγνοείς επιδεικτικά και κατονομάζεις ως "μεμονωμένες περιπτώσεις", παρά το γεγονός ότι φέτος μόνο ο αριθμός των "μεμονωμένων περιπτώσεων" αυτών έχει εκτιναχθεί στα ύψη (κλοπές, βιασμοί, βανδαλισμοί, μαχαιρώματα, δολοφονίες σε καθημερινή βάση), ενώ εσύ ανακαλείς στην μνήμη σου τον Παπαχρόνη, τον Χρ.Παπαδόπουλο, τον Δουρή και τους περσινούς από την Κρήτη (σε διάστημα δεκαετιών).

Να στο πω άλλη μία λοιπόν.
Ακόμα δεν μου έχεις απαντήσει πώς θα εξημερώσουμε όλους αυτούς που τους φόνους και τα εγκλήματα τα έχουν ενταγμένα στον πολιτισμό τους και δεν ξεσπάνε μια φορά στο τόσο ως ψυχικές διαταραχές (γεγονός μη αποτρέψιμο ΔΥΣΤΥΧΩΣ) αλλά καθημερινά ως τρόπος επιβίωσης (γεγονός αποτρέψιμο). Σε μια χώρα η οποία πάσχει σε όλους τους τομείς και αν μην τι άλλο, ακόμη και να μην έπασχε, δεν θα ήταν προετοιμασμένη να υποδεχθεί εκατομμύρια ανήμερων ψυχών που δεν τις δαμάζεις από την μια μέρα στην άλλη. Μπορείς να συνεχίσεις να το αγνοείς και να μην το απαντάς, δεν με πειράζει.

Επιπλέον, σε προηγούμενο ποστ μου σου παρέθεσα ένα ακόμη "μεμονωμένο" παράδειγμα ενός εξαιρετικά συμπαθούς "συμπολίτη" μας, ο οποίος τον ρόλο του τον έπαιξε καλά στο να τον λυπηθούμε και να μπορέσει έτσι να γίνει ο πληροφοριοδότης για την αδιάφορη για σένα ληστεία στην οικοδομή, εις τριπλούν. Αλλά ναι, είναι "μεμονωμένο" περιστατικό, δεν συμβαίνει από άλλους λαθραίους κάτι τέτοιο. Είμαι εγώ προκατειλημμένος. Ναι, δεν δρουν όλοι παράνομα, αλλά η πλειονότητα το κάνει. Αν σκεφτείς πόσοι πουλάνε μαϊμού προϊόντα χωρίς νόμιμη άδεια, την ώρα που νόμιμες επιχειρήσεις βάζουν λουκέτο με φρενήρεις ρυθμούς, ναι, πέρα από το ότι βρίσκονται παράνομα εδώ (κάτι το οποίο για σένα δεν ισχύει αφού δεν αναγνωρίζεις σύνορα), εκτελούν και παράνομες πράξεις όπως αυτή που μόλις ανέφερα (παράνομο εμπόριο). Να υποθέσω ούτε τις παρανομίες αναγνωρίζεις ως ελεύθερη αναρχική ψυχή που είσαι, αφού ορίζεις τους νόμους που αρέσουν μόνο σε σένα και σε βολεύουν. Αλλά αν ένας Έλληνας παρανομήσει, φτου του, κωλολαός, λαμόγια και ρατσιστές...

Όταν θα έρθω στο σπίτι σου να σου μπαστακωθώ επειδή η τράπεζα θα πάρει κάποτε το δικό μου, να μην με διώξεις. Γιατί για μένα, η έννοια της ιδιωτικότητας και της περιουσίας δεν θα έχει καμία αξία, όπως για σένα δεν έχουν τα έθνη και τα σύνορα. Αν θες να σεβαστώ τις αρχές αυτές, να σεβαστείς κι εσύ τις υπόλοιπες, όχι μόνο όσες σου καπνίσει. Λυπάμαι που θα χαλάσω ακόμα ένα ροζ συννεφάκι, αλλά τα σύνορα και τα έθνη δεν θα πάψουν να υπάρχουν επειδή κάποιοι άνθρωποι είναι ρομαντικές ψυχές και ίσως να σκέφτονται πιο ορθολογικά επί του θέματος (για σένα λέω, ναι, πολύ πιθανόν να έχεις και δίκιο και δεν ειρωνεύομαι επί τούτου), αλλά απέχουν έτη φωτός από την πραγματικότητα. :/: Back to reality, γρήγορα.

Υ.Γ.1: exc έχω φίλη αναρχική και φίλη κομμουνίστρια στο φουλ από το φόρουμ τούτο. Πολλές φορές ξεκολλάνε από τις ιδεολογίες τους και θυμούνται ότι πάνω απ'όλα είναι άνθρωποι, ώστε να συζητήσουμε. Πού ξέρεις, αν ξεκολλήσεις κι εσύ, μπορεί και να γίνουμε φίλοι! :redface: Αν στο επιτρέψει βέβαια το κόμμα κι ο καθοδηγητής σου... Δώστε αρνητικές τώρα να ολοκληρωθείτε σαν άνθρωποι, αφού δεν αγοράζω λαχνούς/κουπόνια για το σπίτι του λαού, να πάρω έστω καμιά αρνητική να ενισχύσω την προσπάθεια :)

Υ.Γ.2: Όσα λέω, ουδεμία σχέση έχουν ούτε θέλω να έχουν με την χ.α. Απλά το λαθρομεταναστευτικό τυγχάνει να συζητάται εντόνως στο παρόν τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Να σε βοηθήσω να βρεις την επιχειρηματολογία την οποία επιμελώς αγνόησες.



Το αστείο είναι ότι η καταιγίδα αρνητικών έρχεται από την γνωστή αναρχοκομμουνιστική τριάδα (aliona, exc, diotima) -τυχαίο; - , θεωρώντας ότι δεν έχει να απαντήσει σε κάτι και λέγοντας συνεχώς ότι εγώ λέω μπούρδες. Η μόνη η οποία ενίοτε το παλεύει με επιχειρήματα της προκοπής είναι η ψαραδέλλη ( = thermopiles?? ), την οποία και εκτιμώ, γιατί μπορεί να διαφωνώ σε χίλια δυο μαζί της, αλλά έχει το θάρρος της γνώμης της, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που μόνο να βάζουν αρνητικές ξέρουν αλλά από επιχειρήματα κοτ κοτ και αναπαράγουν τα συγκινητικά άρθρα του ριζοσπάστη/οδηγητή και των αναρχικών blogs. Επομένως, όπως είπε κι ο Πατρεύς, το να συζητάει κανείς μαζί σας είναι χαμένος χρόνος, αφού είστε απλά φερέφωνα (diotima αυτό δεν πάει για σένα, αλλά εξακολουθείς να μην απαντάς επί της ουσίας).



Η καλοσύνη σου, γλυκιά μου, δεν λύνει το υπαρκτό πρόβλημα το οποίο αγνοείς επιδεικτικά και κατονομάζεις ως "μεμονωμένες περιπτώσεις", παρά το γεγονός ότι φέτος μόνο ο αριθμός των "μεμονωμένων περιπτώσεων" αυτών έχει εκτιναχθεί στα ύψη (κλοπές, βιασμοί, βανδαλισμοί, μαχαιρώματα, δολοφονίες σε καθημερινή βάση), ενώ εσύ ανακαλείς στην μνήμη σου τον Παπαχρόνη, τον Χρ.Παπαδόπουλο, τον Δουρή και τους περσινούς από την Κρήτη (σε διάστημα δεκαετιών).

Να στο πω άλλη μία λοιπόν.
Ακόμα δεν μου έχεις απαντήσει πώς θα εξημερώσουμε όλους αυτούς που τους φόνους και τα εγκλήματα τα έχουν ενταγμένα στον πολιτισμό τους και δεν ξεσπάνε μια φορά στο τόσο ως ψυχικές διαταραχές (γεγονός μη αποτρέψιμο ΔΥΣΤΥΧΩΣ) αλλά καθημερινά ως τρόπος επιβίωσης (γεγονός αποτρέψιμο). Σε μια χώρα η οποία πάσχει σε όλους τους τομείς και αν μην τι άλλο, ακόμη και να μην έπασχε, δεν θα ήταν προετοιμασμένη να υποδεχθεί εκατομμύρια ανήμερων ψυχών που δεν τις δαμάζεις από την μια μέρα στην άλλη. Μπορείς να συνεχίσεις να το αγνοείς και να μην το απαντάς, δεν με πειράζει.

Επιπλέον, σε προηγούμενο ποστ μου σου παρέθεσα ένα ακόμη "μεμονωμένο" παράδειγμα ενός εξαιρετικά συμπαθούς "συμπολίτη" μας, ο οποίος τον ρόλο του τον έπαιξε καλά στο να τον λυπηθούμε και να μπορέσει έτσι να γίνει ο πληροφοριοδότης για την αδιάφορη για σένα ληστεία στην οικοδομή, εις τριπλούν. Αλλά ναι, είναι "μεμονωμένο" περιστατικό, δεν συμβαίνει από άλλους λαθραίους κάτι τέτοιο. Είμαι εγώ προκατειλημμένος. Ναι, δεν δρουν όλοι παράνομα, αλλά η πλειονότητα το κάνει. Αν σκεφτείς πόσοι πουλάνε μαϊμού προϊόντα χωρίς νόμιμη άδεια, την ώρα που νόμιμες επιχειρήσεις βάζουν λουκέτο με φρενήρεις ρυθμούς, ναι, πέρα από το ότι βρίσκονται παράνομα εδώ (κάτι το οποίο για σένα δεν ισχύει αφού δεν αναγνωρίζεις σύνορα), εκτελούν και παράνομες πράξεις όπως αυτή που μόλις ανέφερα (παράνομο εμπόριο). Να υποθέσω ούτε τις παρανομίες αναγνωρίζεις ως ελεύθερη αναρχική ψυχή που είσαι, αφού ορίζεις τους νόμους που αρέσουν μόνο σε σένα και σε βολεύουν. Αλλά αν ένας Έλληνας παρανομήσει, φτου του, κωλολαός, λαμόγια και ρατσιστές...

Όταν θα έρθω στο σπίτι σου να σου μπαστακωθώ επειδή η τράπεζα θα πάρει κάποτε το δικό μου, να μην με διώξεις. Γιατί για μένα, η έννοια της ιδιωτικότητας και της περιουσίας δεν θα έχει καμία αξία, όπως για σένα δεν έχουν τα έθνη και τα σύνορα. Αν θες να σεβαστώ τις αρχές αυτές, να σεβαστείς κι εσύ τις υπόλοιπες, όχι μόνο όσες σου καπνίσει. Λυπάμαι που θα χαλάσω ακόμα ένα ροζ συννεφάκι, αλλά τα σύνορα και τα έθνη δεν θα πάψουν να υπάρχουν επειδή κάποιοι άνθρωποι είναι ρομαντικές ψυχές και ίσως να σκέφτονται πιο ορθολογικά επί του θέματος (για σένα λέω, ναι, πολύ πιθανόν να έχεις και δίκιο και δεν ειρωνεύομαι επί τούτου), αλλά απέχουν έτη φωτός από την πραγματικότητα. :/: Back to reality, γρήγορα.

Υ.Γ.1: exc έχω φίλη αναρχική και φίλη κομμουνίστρια στο φουλ από το φόρουμ τούτο. Πολλές φορές ξεκολλάνε από τις ιδεολογίες τους και θυμούνται ότι πάνω απ'όλα είναι άνθρωποι, ώστε να συζητήσουμε. Πού ξέρεις, αν ξεκολλήσεις κι εσύ, μπορεί και να γίνουμε φίλοι! :redface: Αν στο επιτρέψει βέβαια το κόμμα κι ο καθοδηγητής σου... Δώστε αρνητικές τώρα να ολοκληρωθείτε σαν άνθρωποι, αφού δεν αγοράζω λαχνούς/κουπόνια για το σπίτι του λαού, να πάρω έστω καμιά αρνητική να ενισχύσω την προσπάθεια :)

Υ.Γ.2: Όσα λέω, ουδεμία σχέση έχουν ούτε θέλω να έχουν με την χ.α. Απλά το λαθρομεταναστευτικό τυγχάνει να συζητάται εντόνως στο παρόν τόπικ.

αγαπητέ,βάζω αρνητικές γιατί βαριέμαι να μπω στην διαδικασία να απαντήσω.για να απαντήσω σε αυτό που γράφεις στην αρχή του ποστ σου.

όσο για τους λαθρομετανάστες

όλοι βλέπετε το πρόβλημα και δεν βλέπετε την ρίζα του προβλήματος.
το θέμα είναι πως θα φύγουν οι πακιστανοί;άμα διώξουμε αυτούς,θα έρθουν άλλοι.
και με τι λεφτά θα φύγουν;
αν δεν βρούμε την ρίζα και δεν την σπάσουμε δεν θα το λύσουμε οριστικά.
οι άνθρωποι αυτοί έρχονται στην ελλάδα λόγω της φτώχιας,της τρομοκρατίας,του πολέμου στην πατρίδα τους.
κανείς δεν θέλει να φύγει από την πατρίδα του και να έρθει σε μια κατεστραμένη οικονομικά χώρα.να φύγουν θέλουν από δω αλλά δεν μπορούν.να ζήσουν καλύτερα.και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι έγκλημα.
για να λυθεί λοιπόν πρέπει πρώτον να σταματήσει ο πόλεμος(τον οποίο δημιουργούν η αμερική και η ευρώπη) και δεύτερον να αφήσουν τις χώρες αυτές ήσυχες.να αποφασίσει ο λαός μόνος του ποιος θέλει να τον διοικεί,αν θέλει, και να βάλει μια τάξη μόνος του.


οι άνθρωποι αυτοί πρέπει να φύγουν από την ελλάδα φυσικά.απλά όχι με αυτόν τον τρόπο.
όσο τώρα για τον πακιστανό και την κοπέλα..ε τι να πεις..οι άνθρωποι από αυτές τις χώρες όχι ότι είναι στον πολιτισμό τους ή δεν έχουν ηθική,αξίες,μπλα,μπλα,μπλα..απλά οι γυναίκες εκεί είναι καλυμένες απο πάνω μέχρι κάτω.οι ελληνίδες είναι πειρασμός.κυκλοφορούν παντού γυμνές και βέβαια τους προκαλούν.δεν λεώ ότι είναι σωστό αυτό που έκανε ο πακιστανός σε καμία περίπτωση αλλά αυτό μπορεί να το κάνει άνθρωπος από κάθε εθνικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
όλοι βλέπετε το πρόβλημα και δεν βλέπετε την ρίζα του προβλήματος.
το θέμα είναι πως θα φύγουν οι πακιστανοί;άμα διώξουμε αυτούς,θα έρθουν άλλοι.
και με τι λεφτά θα φύγουν;
αν δεν βρούμε την ρίζα και δεν την σπάσουμε δεν θα το λύσουμε οριστικά.
οι άνθρωποι αυτοί έρχονται στην ελλάδα λόγω της φτώχιας,της τρομοκρατίας,του πολέμου στην πατρίδα τους.
κανείς δεν θέλει να φύγει από την πατρίδα του και να έρθει σε μια κατεστραμένη οικονομικά χώρα.να φύγουν θέλουν από δω αλλά δεν μπορούν.να ζήσουν καλύτερα.και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι έγκλημα.
για να λυθεί λοιπόν πρέπει πρώτον να σταματήσει ο πόλεμος(τον οποίο δημιουργούν η αμερική και η ευρώπη) και δεύτερον να αφήσουν τις χώρες αυτές ήσυχες.να αποφασίσει ο λαός μόνος του ποιος θέλει να τον διοικεί,αν θέλει, και να βάλει μια τάξη μόνος του.

Ω με συγκινείς, είπες να απαντήσεις κάνοντας συζήτηση. +1 point for you.

Δεν είναι έγκλημα, Aliona, όταν το κάνεις με νόμιμες διαδικασίες, βάση της νομοθεσίας της χώρας στην οποία βρίσκεσαι. Όπως λες, έχουν πόλεμο. Σόρρυ, αλλά όσο και να το θες, δεν θα τον σταματήσεις τον πόλεμο. Επομένως, σου θέτω το παραπάνω ερώτημα που έθεσα και στην diotima και θέλω να μου εξηγήσεις σε πόσους ακόμη λαθραίους (δεν έχω μιλήσει καθόλου για τους νόμιμους αν το πρόσεξες, τους αποδέχομαι) πιστεύεις ότι μπορεί η χώρα ετούτη να προσφέρει την καλύτερη ζωή που επιθυμείς εσύ να έχουν. Και πώς θα γίνει να την αποκτήσουν, χωρίς να γίνει σε βάρος των γηγενών κατοίκων. Γιατί ναι, ωραία η αλληλεγγύη αλλά υπάρχουν και κάποια όρια μέσα στα οποία αυτή μπορεί να πραγματοποιηθεί. Και επειδή ακόμα δεν το αντιλαμβάνεστε, τα έχουμε υπερβεί κατά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ότι του φανεί του λωλοστεφανή.

και στην γιουγκοσλαβία είχε πόλεμο, είδατε κανένα κοσσοβάρο,
σέρβο, κροάτη, να έρθει στην ελλάδα;

απλά μάθανε πως γαμιόμαστε και πλακώσαν και οι γύφτοι.

τα ίδια σύνορα έχουμε με τουρκία, βουλγαρία, σκόπια, αλβανία,
απ'την ίδια θάλασσα βρέχονται και μάλτα, ιταλία, γιατί πλακώνουν όλοι εδώ;
γιατί είναι το μοναδικό κράτος-μπουρδέλο στην ευρώπη.

οι παράνομοι είναι οικονομικοί μετανάστες,
και το μόνο που μπορούν να προσφέρουν στη χώρα μας, είναι οι παρανομίες
και το να κάνουν τους απατεώνες, μεγαλοαπατεώνες. (δικηγόρους, λογιστές, επιχειρηματίες, εκμισθωτές κοκ)

30 χρόνια πασόκ διέλυσαν τη χώρα.
τώρα με 30% οι τσιπρεοανταρσυοκανέλληδοκουβέληδες θα την αποτελειώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πόθεν προκύπτει κάτι τέτοιο; Ο σεβασμός είναι αυτονόητος, αλλά από πότε θεωρούνται ίσοι οι πολιτισμοί;
Τι ακριβώς έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα ο πακιστανικός πολιτισμός;

ε,,και παγκοσμιως στους πολιτισμους υπαρχει πυραμιδα σημαντικοτητας παλι

δεν ειναι ολοι ισια και ομοια..
χρησιμοι ναι,,ολοι προσεφεραν κατι,,πολυ ή λιγο
αλλα δεν ειναι ολοι ιδιοι..

Πραγματικη απορια, χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας.
Εμεις σε ποια θεση της πυραμιδας ειμαστε συμφωνα με τα δικα σας κριτηρια παντα και αν γινεται και μια συνοπτικη επιχειρηματολογια.
Υπαρχουν ανωτεροι πολιτισμοι απο εμας ή θεωρειτε οτι ανηκουμε στην κορυφη της πυραμιδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πραγματικη απορια, χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας.
Εμεις σε ποια θεση της πυραμιδας ειμαστε συμφωνα με τα δικα σας κριτηρια παντα και αν γινεται και μια συνοπτικη επιχειρηματολογια.
Υπαρχουν ανωτεροι πολιτισμοι απο εμας ή θεωρειτε οτι ανηκουμε στην κορυφη της πυραμιδας;

Εκπαιδευτικός;; που γράφει α-τονικό :redface: και θεωρεί όλα τα πάντα ίσα κι όμοια...:clapup: (μπορεί να ξαστοχάω κιόλας)
ΟΚ, τότε θέτω 3 ερωτήματα, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή προκατάληψης και πάντα φιλικά:
1. Η διάνοια έχει κλιμάκωση, ή όλες είναι ίσες ποιοτικά, αλλά διαφορετικές; Εσύ ως άτομο σε ποιά θέση της πυραμίδας της ανθρώπινης διάνοιας είσαι σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια πάντα και αν γίνεται και μια συνοπτική επιχειρηματολογία.
Υπάρχουν ανώτεροι συλλογισμοί απο τον δικό σου ή θεωρείς οτι ανήκεις στην κορυφή της πυραμίδας;

2. Τον πολιτισμό της κλασσικής ή ελληνιστικής εποχής, σε ποιό επίπεδο επιτευγμάτων ανθρωπιστικής παιδείας τουλάχιστον, με βάση απο το 1 έως το 100 , τον τοποθετείς;
3. Επίσης ο τωρινός πολιτισμός της ίδιας χώρας βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα απο εκείνον και γιατί;

Σε ότι αφορά πολιτισμούς, τοποθετούμαι βαθμολογώντας τον πολιτισμό των: παπούα=1 ζουλού=3 ταταρομογγόλους=5 πέρσες=30 άγγλοσάξωνες=40 ινδούς=50 κινέζους=70 .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ω με συγκινείς, είπες να απαντήσεις κάνοντας συζήτηση. +1 point for you.

Δεν είναι έγκλημα, Aliona, όταν το κάνεις με νόμιμες διαδικασίες, βάση της νομοθεσίας της χώρας στην οποία βρίσκεσαι. Όπως λες, έχουν πόλεμο. Σόρρυ, αλλά όσο και να το θες, δεν θα τον σταματήσεις τον πόλεμο. Επομένως, σου θέτω το παραπάνω ερώτημα που έθεσα και στην diotima και θέλω να μου εξηγήσεις σε πόσους ακόμη λαθραίους (δεν έχω μιλήσει καθόλου για τους νόμιμους αν το πρόσεξες, τους αποδέχομαι) πιστεύεις ότι μπορεί η χώρα ετούτη να προσφέρει την καλύτερη ζωή που επιθυμείς εσύ να έχουν. Και πώς θα γίνει να την αποκτήσουν, χωρίς να γίνει σε βάρος των γηγενών κατοίκων. Γιατί ναι, ωραία η αλληλεγγύη αλλά υπάρχουν και κάποια όρια μέσα στα οποία αυτή μπορεί να πραγματοποιηθεί. Και επειδή ακόμα δεν το αντιλαμβάνεστε, τα έχουμε υπερβεί κατά πολύ.


και βέβαια μπορείς να σταματήσεις τον πόλεμο.και μάλιστα σχετικά εύκολα.

σε κανέναν ακόμη λαθρομετανάστη δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα,δυστυχώς, γι αυτό το λόγο πρέπει να φύγουν.
αλλά δεν μπορείς να πεις σήμερα τους μαζεύουμε και τους στέλνουμε σαν σακί πατάτες στην χώρα τους.το πρόβλημα δεν θα λυθεί,
αν δεν λυθεί από την αρχή.

ότι του φανεί του λωλοστεφανή.

και στην γιουγκοσλαβία είχε πόλεμο, είδατε κανένα κοσσοβάρο,
σέρβο, κροάτη, να έρθει στην ελλάδα;

απλά μάθανε πως γαμιόμαστε και πλακώσαν και οι γύφτοι.

τα ίδια σύνορα έχουμε με τουρκία, βουλγαρία, σκόπια, αλβανία,
απ'την ίδια θάλασσα βρέχονται και μάλτα, ιταλία, γιατί πλακώνουν όλοι εδώ;
γιατί είναι το μοναδικό κράτος-μπουρδέλο στην ευρώπη.

οι παράνομοι είναι οικονομικοί μετανάστες,
και το μόνο που μπορούν να προσφέρουν στη χώρα μας, είναι οι παρανομίες
και το να κάνουν τους απατεώνες, μεγαλοαπατεώνες. (δικηγόρους, λογιστές, επιχειρηματίες, εκμισθωτές κοκ)

30 χρόνια πασόκ διέλυσαν τη χώρα.
τώρα με 30% οι τσιπρεοανταρσυοκανέλληδοκουβέληδες θα την αποτελειώσουν.

και βέβαια έχω δει σέρβο και κροάτη και όχι μόνο έναν.αν και οι περισσότεροι πάνε στην ρωσία(γιατί είναι αδέρφια και τους θέλουν) ναι,έχω δει αρκετούς .και μάλιστα στη πολύ μικρή πόλη που μένω.
στην τουρκία έχουν πολλούς γι αυτό τους αφήνουν ή μάλλον στέλνουν εδώ πέρα.η ιταλική αστυνομία τους τους ξυλοφορτώνει,δεν τους πληροφορεί για τις διαδικασίες ασύλου, δεν τους παρέχει διερμηνέα, δεν κρατά τα στοιχεία τους και με συνοπτικές διαδικασίες τους επιστρέφει στο πλοίο με το οποίο αναχώρησαν από την Πάτρα ή την Ηγουμενίτσα για να επαναλάβουν προς την αντίθετη κατεύθυνση το ταξίδι, συχνά σε άθλιες συνθήκες. ( https://www.filoumenos.com/forum/viewtopic.php?f=116&t=13414&p=49439 )
θέλω να σε δω εσένα όταν ξεκινήσει εδώ πόλεμος τι θα κάνεις.να σε δω ρε παιδί μου..θα το βάλεις στα πόδια και όπου φύγει φύγει ή θα κάτσεις στην πατρίδα σου να πολεμήσεις;

μάλλον το πρώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
και βέβαια μπορείς να σταματήσεις τον πόλεμο.και μάλιστα σχετικά εύκολα.

θέλω να σε δω εσένα όταν ξεκινήσει εδώ πόλεμος τι θα κάνεις.να σε δω ρε παιδί μου..θα το βάλεις στα πόδια και όπου φύγει φύγει ή θα κάτσεις στην πατρίδα σου να πολεμήσεις;

μάλλον το πρώτο...

χαχχαα!να σαι καλά!με έκανες και γέλασα!

Βρε Aliona, εσύ δεν μας κάνεις να γελάμε όταν μας λες ότι σταματάς τον πόλεμο εύκολα; Πώς; Παρακαλώντας τα αμερικανοεβραϊκά κακούλικα lobby να παψουν να ενδιαφέρονται για επιβολή στον κόσμο και να λυπηθούν τα θύματα;

Όταν θα γίνει πόλεμος, βλέπουμε. Προς το παρόν, οι περισσότεροι κοιτάνε τον εαυτούλη τους (και καλά κάνουν) και φεύγουν για άλλη χώρα αφού εδώ τα βρίσκουν σκούρα. Επομένως, αυτοί που μένουν εδώ, μπορούν να επιλέξουν αν θα δεχθούν την γκετοποίηση της χώρας τους ή όχι. Όταν κι εμένα μου κάτσει γκόμενα η Νταινίρις του GoT, θα μπορώ να κάνω φιγούρα. Μέχρι τότε, προσαρμόζομαι στην υπάρχουσα κατάσταση και δεν θα διαμορφώσω την ζωή μου βάση κάτι το οποίο είναι σχετικά απίθανο, αφού στην χώρα μας γίνεται οικονομικός πόλεμος, όχι κανονικός. Έχουμε σκυλάκια πολιτικούς, γι'αυτό μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
2. Τον πολιτισμό της κλασσικής ή ελληνιστικής εποχής, σε ποιό επίπεδο επιτευγμάτων ανθρωπιστικής παιδείας τουλάχιστον, με βάση απο το 1 έως το 100 , τον τοποθετείς;
3. Επίσης ο τωρινός πολιτισμός της ίδιας χώρας βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα απο εκείνον και γιατί;

Ατοπα και ανεπαρκη ερωτηματα.

Σε ότι αφορά πολιτισμούς, τοποθετούμαι βαθμολογώντας τον πολιτισμό των: παπούα=1 ζουλού=3 ταταρομογγόλους=5 πέρσες=30 άγγλοσάξωνες=40 ινδούς=50 κινέζους=70 .....


κοντα στην κορυφη σιγουρα.
ολη η υφηλιος το παραδεχεται αυτο,,
εμεις γιατι να ντρεπομαστε να το πουμε?

οι κορυφαιοι πολιτισμοι πυλωνες παγκοσμιως ειναι ο ελληνικος και ο κινεζικος

Αποψεις επισφαλεις , κοντοφθαλμες και επιδερμικες καθως για να χαρακτηρισεις εναν πολιτισμο ως "ανωτερο" ή "κατωτερο" εναντι καποιων αλλων πρεπει να λαμβανεις υποψιν και τις ευρυτερες ιστορικες, γεωφυσικες, κλιματολογικες, κοινωνικες κτλ συγκυριες που επικρατουσαν την περιοδο κατα την οποια αναπτυχθηκαν ή δεν αναπτυχθηκαν καποιοι πολιτισμοι.

Πολλοι θεωρουν οτι ο ελληνικος πολιτισμος ειναι ανωτερος ολων των αλλων στηριζομενοι κυριως στα μεγαλα επιτευγματα της κλασικης περιοδου.



Μπορουμε να συγκρινουμε τελικα δυο, τρεις, εκατο πολιτισμους και να πουμε ποιος ειναι πιο σημαντικος;
Με τι κριτηρια;
Και αυτα τα κριτηρια ποσο αντικειμενικα ή υποκειμενικα ειναι για τον καθενα;
Υπαρχει καποιο μετρησιμο μεγεθος;

Θα ηταν φρονιμοτερο να μην συγκρινουμε ολοκληρους πολιτισμους αλλα επιμερους σημεια τους.

Ειναι θεμιτο να πεις οτι καποιος πολιτισμος σε εντυπωσιαζει περισσοτερο απο καποιον αλλον, αλλα προσωπικα θεωρω ακυρη την αξιολογηση ενος πολιτισμου ως ανωτερο ή κατωτερο απο καποιον αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Βρε Aliona, εσύ δεν μας κάνεις να γελάμε όταν μας λες ότι σταματάς τον πόλεμο εύκολα; Πώς; Παρακαλώντας τα αμερικανοεβραϊκά κακούλικα lobby να παψουν να ενδιαφέρονται για επιβολή στον κόσμο και να λυπηθούν τα θύματα;

Όταν θα γίνει πόλεμος, βλέπουμε. Προς το παρόν, οι περισσότεροι κοιτάνε τον εαυτούλη τους (και καλά κάνουν) και φεύγουν για άλλη χώρα αφού εδώ τα βρίσκουν σκούρα. Επομένως, αυτοί που μένουν εδώ, μπορούν να επιλέξουν αν θα δεχθούν την γκετοποίηση της χώρας τους ή όχι. Όταν κι εμένα μου κάτσει γκόμενα η Νταινίρις του GoT, θα μπορώ να κάνω φιγούρα. Μέχρι τότε, προσαρμόζομαι στην υπάρχουσα κατάσταση και δεν θα διαμορφώσω την ζωή μου βάση κάτι το οποίο είναι σχετικά απίθανο, αφού στην χώρα μας γίνεται οικονομικός πόλεμος, όχι κανονικός. Έχουμε σκυλάκια πολιτικούς, γι'αυτό μην ανησυχείς.

καλα,ντάξει!
οποιος δεν θέλει να πολεμήσει και να αλλάξει τον κόσμο,αυτά λέει.
λυπάμαι για σας.μας παίρνετε στο λαιμό σας.
δυστυχώς κανονικός πόλεμος θα γίνει σύντομα και δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
και βέβαια μπορείς να σταματήσεις τον πόλεμο.και μάλιστα σχετικά εύκολα.

σε κανέναν ακόμη λαθρομετανάστη δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα,δυστυχώς, γι αυτό το λόγο πρέπει να φύγουν.
αλλά δεν μπορείς να πεις σήμερα τους μαζεύουμε και τους στέλνουμε σαν σακί πατάτες στην χώρα τους.το πρόβλημα δεν θα λυθεί,
αν δεν λυθεί από την αρχή.



και βέβαια έχω δει σέρβο και κροάτη και όχι μόνο έναν.αν και οι περισσότεροι πάνε στην ρωσία(γιατί είναι αδέρφια και τους θέλουν) ναι,έχω δει αρκετούς .και μάλιστα στη πολύ μικρή πόλη που μένω.
στην τουρκία έχουν πολλούς γι αυτό τους αφήνουν ή μάλλον στέλνουν εδώ πέρα.η ιταλική αστυνομία τους τους ξυλοφορτώνει,δεν τους πληροφορεί για τις διαδικασίες ασύλου, δεν τους παρέχει διερμηνέα, δεν κρατά τα στοιχεία τους και με συνοπτικές διαδικασίες τους επιστρέφει στο πλοίο με το οποίο αναχώρησαν από την Πάτρα ή την Ηγουμενίτσα για να επαναλάβουν προς την αντίθετη κατεύθυνση το ταξίδι, συχνά σε άθλιες συνθήκες. ( https://www.filoumenos.com/forum/viewtopic.php?f=116&t=13414&p=49439 )
θέλω να σε δω εσένα όταν ξεκινήσει εδώ πόλεμος τι θα κάνεις.να σε δω ρε παιδί μου..θα το βάλεις στα πόδια και όπου φύγει φύγει ή θα κάτσεις στην πατρίδα σου να πολεμήσεις;

μάλλον το πρώτο...

στο πακισταν, μπαγλαντές, έχουν πόλεμο;

φυσικά και όσοι ανθρώποι κινδυνεύουν στις χώρες τους και έρχονται στα σύνορά μας
να έχουν το δυνατότητα να φιλοξενηθούν σε προσφυγικά στρατόπεδα (με βοήθεια της Ε.Ε) για όσο
καιρό κρατάει η αναταραχή και έπειτα να επαναπατρίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πραγματικη απορια, χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας.
Εμεις σε ποια θεση της πυραμιδας ειμαστε συμφωνα με τα δικα σας κριτηρια παντα και αν γινεται και μια συνοπτικη επιχειρηματολογια.
Υπαρχουν ανωτεροι πολιτισμοι απο εμας ή θεωρειτε οτι ανηκουμε στην κορυφη της πυραμιδας;

Εκπαιδευτικός;; που γράφει α-τονικό :redface: και θεωρεί όλα τα πάντα ίσα κι όμοια...:clapup: (μπορεί να ξαστοχάω κιόλας)
ΟΚ, τότε θέτω 3 ερωτήματα, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή προκατάληψης και πάντα φιλικά:
1. Η διάνοια έχει κλιμάκωση, ή όλες είναι ίσες ποιοτικά, αλλά διαφορετικές; Εσύ ως άτομο σε ποιά θέση της πυραμίδας της ανθρώπινης διάνοιας είσαι σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια πάντα και αν γίνεται και μια συνοπτική επιχειρηματολογία.
Υπάρχουν ανώτεροι συλλογισμοί απο τον δικό σου ή θεωρείς οτι ανήκεις στην κορυφή της πυραμίδας;

2. Τον πολιτισμό της κλασσικής ή ελληνιστικής εποχής, σε ποιό επίπεδο επιτευγμάτων ανθρωπιστικής παιδείας τουλάχιστον, με βάση απο το 1 έως το 100 , τον τοποθετείς;
3. Επίσης ο τωρινός πολιτισμός της ίδιας χώρας βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα απο εκείνον και γιατί;

Σε ότι αφορά πολιτισμούς, τοποθετούμαι βαθμολογώντας τον πολιτισμό των: παπούα=1 ζουλού=3 ταταρομογγόλους=5 πέρσες=30 άγγλοσάξωνες=40 ινδούς=50 κινέζους=70 .....

Ατοπα και ανεπαρκη ερωτηματα.

Αποψεις επισφαλεις , κοντοφθαλμες και επιδερμικες καθως για να χαρακτηρισεις εναν πολιτισμο ως "ανωτερο" ή "κατωτερο" εναντι καποιων αλλων πρεπει να λαμβανεις υποψιν και τις ευρυτερες ιστορικες, γεωφυσικες, κλιματολογικες, κοινωνικες κτλ συγκυριες που επικρατουσαν την περιοδο κατα την οποια αναπτυχθηκαν ή δεν αναπτυχθηκαν καποιοι πολιτισμοι.

Πολλοι θεωρουν οτι ο ελληνικος πολιτισμος ειναι ανωτερος ολων των αλλων στηριζομενοι κυριως στα μεγαλα επιτευγματα της κλασικης περιοδου.

Μπορουμε να συγκρινουμε τελικα δυο, τρεις, εκατο πολιτισμους και να πουμε ποιος ειναι πιο σημαντικος;
Με τι κριτηρια;
Και αυτα τα κριτηρια ποσο αντικειμενικα ή υποκειμενικα ειναι για τον καθενα;
Υπαρχει καποιο μετρησιμο μεγεθος;

Θα ηταν φρονιμοτερο να μην συγκρινουμε ολοκληρους πολιτισμους αλλα επιμερους σημεια τους.

Ειναι θεμιτο να πεις οτι καποιος πολιτισμος σε εντυπωσιαζει περισσοτερο απο καποιον αλλον, αλλα προσωπικα θεωρω ακυρη την αξιολογηση ενος πολιτισμου ως ανωτερο ή κατωτερο απο καποιον αλλον.
Εβαλα τα 3 πόστ με σειρά για καταλάβουμε τι λέει ο καθένα μας.
3 πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ.... η τυπική απάντηση όποιου δεν θέλει να μετρηθεί αλλά τα κλωθογυρνάει με λεκτικές ακροβασίες, λές και απευθύνεται σε προεδρείο και μαλώνει για τα διαδικαστικά...
Δεν πειράζει που πέταξες μια ..., ρωτώντας κριτήρια και πυραμίδες κλπ, όμως εγώ και σου απάντησα με τοποθέτηση και με συγκεκριμένα ερωτήματα που τα χαρακτήρισες "Ατοπα και ανεπαρκη ερωτηματα".
Όμως μετά παρακάτω τοποθετείσαι παραδεχόμενη ότι "Πολλοι θεωρουν οτι ο ελληνικος πολιτισμος ειναι ανωτερος ολων των αλλων στηριζομενοι κυριως στα μεγαλα επιτευγματα της κλασικης περιοδου." και αμέσως τα αναιρείς, για να αναρωτηθής για τα κριτήρια κλπ κλπ γλουπ-γλούπ και καταλήγεις στο ουδετεροποιημένο πλέον συγκριτικό, ότι "είναι θεμιτός ο εντυπωσιασμός...." αλλά να... ξέρετε... εμένα μου κάνει κάπως άκυρο αυτό το ανώτερος ή κατώτερος !!!
Ενώ ρωτούσες απ' την αρχή για ανώτερο ή κατώτερο κλπ !! "Υπαρχουν ανωτεροι πολιτισμοι απο εμας ή θεωρειτε οτι ανηκουμε στην κορυφη της πυραμιδας; "
Να σου πώ ότι εμένα τι μου κάνει όλο αυτό το μαλλιομπέρδεμα;; αριστερισμό της κακιάς ώρας που δεν έχει σταθερές απόψεις με πιστοποιημένες παραδοχές, αλλά άγεται και φέρεται ιδεοληπτικά. Πίστευα ότι θα μπορούσαμε να διαλεχθούμε επιχειρηματολογώντας, ας είναι όμως, έχω υπομονή γιαυτό πάμε για άλλα αφου σε δυσκολεύουν οι συγκρίσεις:
Σου παραθέτω το παρακάτω για να τοποθετηθείς, εάν θέλεις:
Λάβαμε μια επιστολή από καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ στον Πειραιά. Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρα μας.

Διδάσκω σε ΕΠΑΛ του Πειραιά στο οποίο φοιτούν πολλά Πακιστανάκια, Αλβανάκια και από λοιπές χώρες. Στα ΕΠΑΛ υπάρχουν πολλοί αλλογενείς μαθητές των οποίων οι γονείς μπήκαν παράνομα στο έδαφός μας και αυτό συμβαίνει γιατί δεν τα καταφέρνουν στο Γενικό Λύκειο και αναγκαστικά έρχονται σε εμάς. Όχι επειδή θέλουν να ειδικευθούν κάπου για να μπουν στην αγορά εργασίας, αλλά επειδή είναι δύσκολα (ακόμα τουλάχιστον) στο γενικό Λύκειο. Έτσι έχουμε αναγκαστεί να ρίξουμε τον πήχυ πολύ χαμηλά και να σβήνουμε και απουσίες πολλές φορές. Υπάρχει μεγάλη παραβατικότητα μέσα κι έξω από το σχολείο. Όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι, ότι οι αλλοδαποί μαθητές είναι οι καλύτεροι, σας λέω υπεύθυνα ότι αυτό οφείλεται , κατά κύριο λόγο, στο ζήλο των Συριζαίων συναδέλφων να πριμοδοτούν με βαθμούς τα παιδιά αυτά, αδικώντας παράλληλα κάποια Ελληνόπουλα τα οποία βαθμολογούν αυστηρά ή κανονικά.

Κατά καιρούς ρωτάω τους μαθητές μου, τι θα κάνουν σε περίπτωση πολέμου με την Τουρκία. Η απάντηση που παίρνω από τους Αλβανούς, Πακιστανούς και λοιπούς μαθητές είναι ίδια για όλους:

- Εγώ, κυρία, είμαι μουσουλμάνος και η θρησκεία μου με υποχρεώνει να πολεμήσω στο πλευρό της Τουρκίας!

Ισχύει και για κάποια Αλβανάκια που είναι βαπτισμένοι χριστιανοί. Κι αυτοί το ίδιο λένε, ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ!

Για να είμαι ειλικρινής τα ρώτησα κάποια φορά γιατί βαπτίστηκαν αφού δεν το πιστεύουν και μου απάντησαν:

- Για να έχουμε επιπλέον βοήθεια από τη εκκλησία και για να κυκλοφορώ πιο άνετα στη χώρα σας. Προσέξετε τα λόγια παιδιού που είναι γεννημένο στην Ελλάδα: στη χώρα σας. Δεν την αισθάνεται δική του χώρα, αλλά ξένη!. Μου είπε ακόμα ότι όταν κυκλοφορούν στην Αλβανία, κρύβουν αυτά τα χαρτιά και παρουσιάζουν τα αληθινά!!!!! Μου είπε ότι έτσι κάνουν όλοι οι Αλβανοί!

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αρπαχτεί Αλβανοί μαθητές με Ελληνόπουλα. Το θράσος των Αλβανών δεν περιγράφεται. Πολλά περιστατικά φθάνουν μέχρι το γραφείο όπου οι Αλβανοί μαθητές ξεσαλώνουν. Μια μέρα μπροστά μας, κάποιος Αλβανός μαθητής είπε ότι η μισή Ελλάδα είναι αλβανική και θα επιστρέψει στην Αλβανία! Αν τα λέει αυτά παιδί που γεννήθηκε εδώ, φανταστείτε τι θα λένε οι γονείς τους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Αλβανία. Ο διευθυντής μας τους ρώτησε από πού το ξέρουν αυτό κι αυτοί απάντησαν με άνεση ότι το ότι η Αλβανία θα αποκτήσει και την υπόλοιπη Ήπειρο αλλά όχι αμέσως, τους το έχουν εγγυηθεί Αλβανοί που ζούνε στην Ελλάδα και «έχουνε πιάσει θέσεις» χωρίς να κατονομάσουν κανένα, βέβαια, αλλά είπαν ότι αυτό θα γίνει, γι αυτό τα άτομα αυτά πασχίζουν χρόνια τώρα να δοθεί ελληνική ιθαγένεια σε Αλβανούς!!!!

Το ότι η Βόρειος Ήπειρος ήταν 4000 χρόνια ελληνική, ούτε που τους ενδιαφέρει καθόλου.

Αυτούς τους ανθρώπους θα κάνουμε Έλληνες πολίτες; Για να μας δημιουργήσουν πρόβλημα - δήθεν μειονοτήτων - μέσα στην ίδια μας τη χώρα;

Επίσης, τσακώνονται με Βορειοηπειρώτες μαθητές στους οποίους κάνουν φραστικές επιθέσεις με τα λόγια:
- Ποιο πολύ μετράει ο δικός μου λόγος που είμαι ξένος από το δικό σου που είσαι Έλληνας! Με τα αυτιά μου το άκουσα.
Το λειτούργημα που εξασκώ με υποχρεώνει να αντιμετωπίζω τα παιδιά όλα με τον ίδιο τρόπο, αλλά σκέφτομαι ότι αν οι Αλβανοί μας κοροϊδεύουν μέσα στα μάτια μας, τότε αυτά τα παιδιά που δεν αισθάνονται Έλληνες, μεθαύριο αν μπει η χώρα σε κίνδυνο, τι θα γίνει;


ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΘΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ. Ιθαγένεια μόνο σε ομογενείς, σε κανέναν άλλο.
Μ. Ι. Κ.
Καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ στον Πειραιά.


Σχόλιο:
Πολλοί συνάδελφοι φοβούνται ότι αν λείψουν αυτά τα παιδιά, θα διορίζονται λιγότεροι εκπαιδευτικοί, επομένως δεν θα βρίσκουν εύκολα δουλειά. Θα πρέπει να καταλάβουν ότι υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα. Αυτό που ισχύει τώρα είναι για κάθε 25 με 30 μαθητές ένας δάσκαλος. Μπορούμε να απαιτήσουμε να θεσμοθετηθεί ανά 10 μαθητές ένας δάσκαλος. Έτσι θα είναι και πιο αποδοτική η διδασκαλία και δεν θα μειωθεί ο αριθμός των διοριστέων εκπαιδευτικών.

Υπάρχει ένα σωματείο το οποίο δημιουργήθηκε αρκετά πρόσφατα και ήδη προσφεύγουν σε αυτό εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, επειδή προωθεί ένα ελληνοκεντρικό σχολείο, όπως αυτό που χάνεται χρόνο με το χρόνο, με σεβασμό στα όποια ξένα παιδιά φοιτήσουν ώστε να μπορέσουν να αφομοιωθούν κατά το δυνατόν, αφού θα έχουν λάβει σωστή ελληνική παιδεία. Το σωματείο αυτό, σε γενικές γραμμές, καλύπτει τους Έλληνες εκπαιδευτικούς που σέβονται την αποστολή που έχουν κληθεί να φέρουν εις πέρας και που είναι η διδασκαλία και τα ελληνικά ιδεώδη και πιστεύω ότι η πλειοψηφία ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Επιπλέον να απαιτήσουμε να δοθούν κίνητρα να κάνουν οι Έλληνες παιδιά όπως παλιά που ήταν γεμάτα τα σχολεία Ελληνόπουλα, υπήρχε ομοιογένεια και η αστυνομία ασχολείτο με την, σχεδόν ανύπαρκτη, εγχώρια εγκληματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Λάβαμε μια επιστολή από καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ στον Πειραιά. Δείτε τι λένε τα παιδιά των (λαθρο)μεταναστών για τη χώρα μας.
Ποιοι τη λαβατε ακριβως?Ποια ειναι η πηγη αυτου του τροπο τινα ''αρθρου''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ποιοι τη λαβατε ακριβως?Ποια ειναι η πηγη αυτου του τροπο τινα ''αρθρου''?
Δεν κατάλαβα κυρία εισαγγελέφς :P επι της ουσίας να αγορεύστε, αντί για ανάκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Περνα περνα η μελισσα,με τα μελισσοπουλα ...


όχι διοτίμα,
το σωστό είναι και θα είναι:

Κερνά κερνά η μέθυσα. :)

στο πακισταν, μπαγλαντές, έχουν πόλεμο;


όχι από όσο γνωρίζω αλλά
οι Πακιστανοί μεταναστεύουν γιατί η κυβέρνηση
προτιμά να ξοδεύει $$$ για εξέλιξη μαχητικών
την ίδια ώρα που ο κόσμος ψοφά της πείνας.

βέβαια αυτό δεν θα πρέπει να οδηγεί στο επαγωγικό συμπέρασμα
ότι η ελλάδα υποχρεούται να γίνει ο διαγαλαξιακός τόπος
συνάθροισης όλων αυτών.

γαμώ τα ΔΟΥΒΛΙΝΑ ΜΟΥ, δηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
εμμ_
δεσμωτη_γκο_χοουμ_ναου_!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top