Ζώδια και ονειροκρίτης

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κοιτα δεν πιστευω στα ζωδια......θεωρω πως τα αστρα δεν εχουν σχεση με την προβλεψη του μελλοντος και σαφως δεν μπορουν να υποδηλωσουν στοιχεια για το χαρακτηρα των ανθρωπων.....παρολα αυτα το βρισκω διασκεδαστικο να ασχολουμαι με αυτα μερικες φορες....Και οσα για τα ονειρα οι αποψεις μου ειναι ακριβως οι ιδιες....αν και ισως εχουν καποια σχεση με το υποσυνηδειτο.....Πιθανοτατα ονειρευομαστε αυτα που μας ανησυχουν και μας προβληματιζουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
προσωπικά δεν πιστεύω στα ζώδια αλλά μερικές φορές κάθομαι κ τα ακούω,δεν έχω πρόβλημα..τώρα όσο αφορά τα όνειρα,θεωρώ πως τα όνειρα δε συμβολίζουν το μέλλον,αντίθετα είναι οι σκέψεις μας κ οι έννοιες του παρόντος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
τώρα όσο αφορά τα όνειρα,θεωρώ πως τα όνειρα δε συμβολίζουν το μέλλον,αντίθετα είναι οι σκέψεις μας κ οι έννοιες του παρόντος..

Oι σκέψεις του παρόντος όμως είναι το μέλλον μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σαμανικό Ωροσκόπιο

Ο Σαμανικός ζωδιακός κύκλος χωρίζεται σε 12 ζώδια τα οποία ονομάζονται «Τοτέμ». Όπως και με το Δυτικό Ωροσκόπιο, εναλλάσσονται με τους Σεληνιακούς μήνες, έτσι, όλα μαζί συμπληρώνουν ένα πλήρη έτος.

Το Γεράκι 21 Μαρτίου – 19 Απριλίου Η Εποχή της Αφύπνισης
Απολαμβάνει την στιγμή, είναι ενθουσιώδης, φιλόδοξο, ανυπόμονο, ζωηρό, ενεργητικό, παρορμητικό. Λατρεύει οτιδήποτε καινούργιο, αλλά χάνει το ενδιαφέρον του γρήγορα για χάρη κάτι άλλου που του τράβηξε την προσοχή. Θα πρέπει να μάθει να «πατά στην γη» και να είναι υπομονετικό.

Ο Κάστορας 20 Απριλίου – 20 Μαΐου Η Εποχή της Ανάπτυξης
Οργανωτικό, εργατικό, επίμονο, έξυπνο, δημιουργικό, τρυφερό, κτητικό. Δυσκολεύεται να πάρει γρήγορες αποφάσεις και έχει την τάση να θεωρεί τα πάντα μόνιμα. Θα πρέπει να προσέξει την αυστηρότητα και την εκδικητικότητα που το διακρίνει προς όσους του αντιτίθενται. Θα πρέπει επίσης να μάθει ότι πολλά πράγματα είναι προσωρινά και πρέπει να τα «αφήνει να φεύγουν».

Το Ελάφι 21 Μαΐου – 20 Ιουνίου Η Εποχή της Ανθοφορίας
Κυκλοθυμικό, ζωηρό, ευαίσθητο, διαισθητικό, επινοητικό, περίεργο, αγαπά οτιδήποτε καινούργιο. Η διάθεσή του μπορεί να αλλάξει εντυπωσιακά μέσα σε λίγα λεπτά. Είναι πολύ κοινωνικό και αγαπά να βρίσκεται σε ζεστό και φιλικό περιβάλλον. Θα πρέπει να μάθει να είναι συνεπής, πειθαρχημένο και συγκεντρωμένο.

Ο Δρυοκολάπτης 21 Ιουνίου – 21 Ιουλίου Η Εποχή των Μακρών Ημερών
Αλτρουιστής, κτητικός, ευαίσθητος, συναισθηματικός, ευάλωτος, πληγώνεται και απογοητεύεται εύκολα. Αν και ιδιαίτερα τρυφερός και ζεστός με τους δικούς του ανθρώπους, δεν αποκλείεται να παρουσιάζεται ψυχρός και απόμακρος με τους ξένους. Θα πρέπει να μάθει ότι το παρελθόν πρέπει να μένει στο παρελθόν, να μάθει να απελευθερώνεται από τις αναμνήσεις.

Ο Σολομός 22 Ιουλίου – 21 Αυγούστου Η Εποχή της Ωρίμανσης
Ενεργητικός, ενθουσιώδης, αισιόδοξος, ανταγωνιστικός, παρορμητικός, έχει τρομερή αυτοπεποίθηση η οποία όμως μπορεί να γίνει και έπαρση. Παρόλο που εμφανίζεται αυτάρκης, έχει μεγάλη ανάγκη από αγάπη και τρυφερότητα. Θα πρέπει να μάθει να ελέγχει τα παρορμητικά του συναισθήματα.

Η Αρκούδα 22 Αυγούστου – 21 Σεπτεμβρίου Η Εποχή της Συγκομιδής
Δυνατή, αυτάρκης, προσεκτική, λεπτολόγος, πρακτική, φιλόδοξη, παρατηρητική. Πριν κάνει το οτιδήποτε θα το σκεφτεί πρώτα πολύ καλά και δεν ενθουσιάζεται ιδιαίτερα με τις αλλαγές. Αν και πολύ προσγειωμένη, οι φιλοδοξίες της ίσως να βρίσκονται στα σύννεφα. Θα πρέπει να μάθει ότι μερικές φορές είναι καλλίτερα να αφήνει τα πράγματα να κυλήσουν από μόνα τους χωρίς την δική της επέμβαση.

Το Κοράκι 22 Σεπτεμβρίου – 22 Οκτωβρίου Η Εποχή που πέφτουν τα φύλλα
Κοινωνικό, με έντονο αίσθημα ομαδικότητας, οργανωτικό, ανεξάρτητο, απεχθάνεται τις τριβές, τους ανταγωνισμούς και τις αποφάσεις που παίρνονται υπό πίεση. Είναι ευτυχισμένο σε ένα περιβάλλον γαλήνιο και παλεύει γι αυτό. Θα πρέπει να ανακαλύψει την εσωτερική του δύναμη και σοφία.

Το Φίδι 23 Οκτωβρίου – 22 Νοεμβρίου Η Εποχή του Παγετού
Προσαρμοστικό, δυνατό, ικανό, ανθεκτικό, ανανεώνεται συχνά και εύκολα. Έχει την εκπληκτική ικανότητα να βγάζει τα καλλίτερα αποτελέσματα και στις πιο αντίξοες καταστάσεις. Θα πρέπει να μάθει να μην είναι ανυπόμονο μιας και αυτό το οδηγεί σε ακραία συναισθήματα και αντιδράσεις.

Η Κουκουβάγια 23 Νοεμβρίου – 21 Δεκεμβρίου Η Εποχή των Μακρών Νυχτών
Περίεργη, μοναχική, επινοητική, προσαρμοστική, παρορμητική, λατρεύει τις προκλήσεις. Αποζητά την ζεστασιά και την ασφάλεια που θα της προσφέρουν οι λίγοι και στενοί της φίλοι και απεχθάνεται τους περιορισμούς. Θα πρέπει να μάθει να είναι πιο διορατική και πιο φιλεύσπλαχνη.

Η Χήνα 22 Δεκεμβρίου – 19 Ιανουαρίου Η Εποχή της Ανανέωσης
Παρορμητική, διορατική, ιδεαλίστρια, όταν θέσει έναν στόχο, δύσκολα παρεκκλίνει από αυτόν. Δεν της αρέσει να αφήνει δουλειές στην μέση κι έτσι ότι αναλάβει θα το εκπληρώσει. Σε συνδυασμό με την τελειομανία που την διακρίνει, την καθιστά ικανή να φέρει σε πέρας ακόμα και τις πιο απαιτητικές εργασίες με μεγάλη επιτυχία. Θα πρέπει να μάθει να είναι αυτάρκης.

Η Ενυδρίδα 20 Ιανουαρίου – 18 Φεβρουαρίου Η Εποχή του Καθαρισμού
Τακτική, καθαρή, εργατική, κοινωνική, επινοητική, λατρεύει τις αλλαγές και μεταρρυθμίσεις αλλά εκνευρίζεται με τους ανασταλτικούς κανόνες. Έχει την τάση να αναλαμβάνει πολλές δεσμεύσεις. Το μυαλό της λειτουργεί συνέχεια με γρήγορους ρυθμούς και οι ιδέες της είναι πάμπολλες, αλλά μερικές φορές δεν είναι εφαρμόσιμες. Θα πρέπει να μάθει να ζει με βάση τα δικά της θέλω και όχι των άλλων.

Ο Λύκος 19 Φεβρουαρίου – 20 Μαρτίου Η Εποχή των Σφοδρών Ανέμων
Ευαίσθητος, διαισθητικός, φιλεύσπλαχνος, συμπονετικός, δημιουργικός, ευάλωτος και μερικές φορές εύπιστος σε θέματα που του προκαλούν έντονη συναισθηματική φόρτιση. Έχει τρομερή ικανότητα να καταλαβαίνει τις προθέσεις των άλλων όσο καλά κι αν προσπαθούν να τις κρύψουν. Θα πρέπει να μάθει να περιορίζει τις απαιτήσεις που έχουν οι άλλοι από αυτόν ώστε να μπορέσει να απελευθερωθεί και να εκπληρώσει τις φιλοδοξίες του.


( Από το βιβλίο του Κέννεθ Μέντοους «Εκεί που πετούν οι Αετοί» - εκδόσεις Πύρινος Κόσμος)








 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ζώδια & Ήχος

Αναφορά στις προδιαθέσεις των ζωδίων και τους ήχους που τις θεραπεύουν.
Το πνεύμα θεραπεύει το σώμα. Έτσι τουλάχιστον απέδειξε ο οραματιστής και θεραπευτής Παράκελσος, που είχε γράψει και ειδικές συνθέσεις για ορισμένες ασθένειες. Επειδή τα συναισθήματά μας συγκρούονται καθημερινά νοιώθουμε στρες και φόβο.
Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε ψυχοσωματικά προβλήματα.
Συγκεκριμένοι μουσικοί ήχοι όμως, μπορούν να χαλαρώσουν και να καταπραύνουν τα σημεία του σώματος που έχουν φορτιστεί αρνητικά. Το κάθε ζώδιο, έχει την δική του μουσική θεραπευτική νότα, όπως και το ανάλογο ευαίσθητο σημείο του σώματος.
Η μουσική αλληλουχία για το κάθε ζώδιο είναι η εξής:

Ξεκινώντας με το ζώδιο του Κριού, και την μουσική νότα, “Ρε ύφεση”, απελευθερώνονται οι πνευματικές παρορμήσεις του, και καταπραύνονται τα νεύρα του κρανίου, που είναι το ευαίσθητο σημείο του Κριού.

Ο Ζυγός είναι ακριβώς απέναντι από το ζώδιο του Κριού. Έχει την ίδια μουσική νότα του “Ρε” αφού σαν απέναντι ζώδια έχουν αλληλοεξαρτώμενες ευαισθησίες. Η μουσική λοιπόν αρμονία του Ρε δημιουργεί την σωματική αρμονία απελευθερώνοντας ενέργεια στο αδύνατο σημείο των Ζυγών που είναι τα νεφρά.

Η μουσική νότα του Ταύρου, είναι το “Μι ύφεση”. Με την νότα αυτή απελευθερώνεται ενέργεια από το λαιμό και τα όργανα ομιλίας, που εκεί συγκεντρώνεται η μεγαλύτερη ευαισθησία των Ταύρων.

Ο Σκορπιός βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το ζώδιο του Tαύρου. Έχει σαν θεραπευτική μουσική νότα το “Μι” που βοηθά στην ευαίσθητη περιοχή των οργάνων αναπαραγωγής”.

Η μουσική νότα των Διδύμων είναι το “Φα δίεση”. Βοηθά στην καλύτερη λειτουργία των πνευμόνων και των χεριών.

Το απέναντι ζώδιο των Διδύμων, ο Τοξότης, έχει εξ ίσου την ίδια θεραπευτική μουσική νότα, “Φα”. Η χρήση της βοηθά στην πνευματική διαύγεια και την πνευματική δύναμη του Τοξότη.

Η μουσική νότα του Καρκίνου, είναι το “Σολ δίεση”. Το “Σολ δίεση”, απελευθερώνει την πίεση στην ευαίσθητη περιοχή του στομαχιού και του στήθους. Περιοχές ευπαθείς για τους Καρκίνους.

Ο Αιγόκερως βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το ζώδιο του Καρκίνου. Ευεργετείται στις κλειδώσεις των ποδιών και των χεριών (δηλ. γόνατα και αγκώνες) με το άκουσμα της μουσικής νότας “Σολ”.

Η μουσική νότα του Λέοντα και του Υδροχόου είναι το “Λα δίεση”. Το άκουσμα της λειτουργεί θετικά στην καρδιά και το κυκλοφορικό.

Ολοκληρώνοντας το ζωδιακό κύκλο, για την Παρθένο η μουσική νότα είναι η “Ντο”. Το άκουσμα της βοηθάει στις παθήσεις των εντέρων.

Ενώ, μουσική νότα των Ιχθύων είναι το “Σι”. Το άκουσμα της βοηθάει στην απελευθέρωση ενέργειας από τα πέλματα, που είναι η ευαίσθητη περιοχή των Ιχθύων.

anelixis.com.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ρε παιδιά είδα στον ύπνο μου πριν απο αρκετές μέρες ένα ζευγάρι πράσινες γόβες(στιλέτο) και δεν μπόρεσα να βρώ τι σημαίνει.. αν μπορεέι κάποιος να βοηθήσει τα φώτα του.. μου έχει σφηνωθεί πολύ άσχημα εκείνο το όνειρο γιαυτό ίσως και το συγκράτησα.. ένα ζευγάρι πράσινες γόβες που τις κοίταζα τπτ παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luna25

Νεοφερμένος

Η luna25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπεραααααα!!! ξεκινησα αυτο το θεμα για να ανταλλαξουμε πληροφοριες και αποψεις σχετικα με τα ζωδια :) Ισως καποιος ή καποια προθυμη να μας βοηθησει με τους αστρολογικους μας χαρτες :)



Σημείωση:
το παρόν μήνυμα προήλθε από συγχώνευση θεμάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Ζυγός είναι ακριβώς απέναντι από το ζώδιο του Κριού. Έχει την ίδια μουσική νότα του “Ρε” αφού σαν απέναντι ζώδια έχουν αλληλοεξαρτώμενες ευαισθησίες.

'Εχει ευαισθησίες κι ο Κριός ; Γιατί εγώ ξέρω ότι η αγαπημένη του θεραπευτική νότα είναι το "Ρε μαλάκα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ρε παιδιά είδα στον ύπνο μου πριν απο αρκετές μέρες ένα ζευγάρι πράσινες γόβες(στιλέτο) και δεν μπόρεσα να βρώ τι σημαίνει.. αν μπορεέι κάποιος να βοηθήσει τα φώτα του.. μου έχει σφηνωθεί πολύ άσχημα εκείνο το όνειρο γιαυτό ίσως και το συγκράτησα.. ένα ζευγάρι πράσινες γόβες που τις κοίταζα τπτ παραπάνω..

φαλλικό υποκατάστατο σύμφωνα με Φρόυντ και παγκόσμιο σύμβολο ερωτικής θηλυκής εξουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
'Εχει ευαισθησίες κι ο Κριός ; Γιατί εγώ ξέρω ότι η αγαπημένη του θεραπευτική νότα είναι το "Ρε μαλάκα".

Ιιιιιιιι!!!!!
Δεν ξερω τι λες εσυ, αλλα κι εγω Κριος ειμαι, ευαισθησιες εχω και χρησιμοποιω σκετο "βρε":P
Νταξξξξ?! Που μου τα εχεις βαλει με τους Κριους!:mad:

Οι πιο αναισθητοι ολων ειναι οι Παρθενοι...Εσυ τι ζωδιο εισαι ειπαμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ιιιιιιιι!!!!!
Δεν ξερω τι λες εσυ, αλλα κι εγω Κριος ειμαι, ευαισθησιες εχω και χρησιμοποιω σκετο "βρε":P
Νταξξξξ?! Που μου τα εχεις βαλει με τους Κριους!:mad:

Οι πιο αναισθητοι ολων ειναι οι Παρθενοι...Εσυ τι ζωδιο εισαι ειπαμε?:P

Το 'ρε μαλάκα' το χρησιμοποιούν κυρίως οι άντρες Κριοί, δεν εννοούσα τις κυρίες

εγώ δεν έχω ζώδιο, ούτε πατρίδα ούτε θρησκεία, κόμμα και ομάδα, ζω στο παράλληλο σύμπαν σύμφωνα με δήλωση της τελευταίας άρειας (ερωτικού οδοστρωτήρα - τσουναμιού). Είμαι επίσης σύμφωνα με άλλη δήλωση εωσφοριστής που μόνο με τρελλούς και δαιμονισμένους κάνει παρέα. Δεν με πιάνουν ούτε τα ζώδια ούτε τα χάπια.

ps τα καταλληλότερα smilies που ταιριάζουν σε κάθε μη μπασταρδεμένη Κριό :
:boxing::mpinelik::beating::mastigio:rtfm: (εκ πείρας)

και η μοίρα του εραστή :

:knife: (στατιστικώς αποδεδειγμένον)

+ φινίτο λα μούσικο πασάτο λα φιέστα +

Ευτυχείτε ! και ζωή σε σας, να ζήσετε να τον θυμάστε τον μακαρίτη :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
φαλλικό υποκατάστατο σύμφωνα με Φρόυντ και παγκόσμιο σύμβολο ερωτικής θηλυκής εξουσίας.

Προσπαθώ μέρες τώρα να βρώ τι σημαίνει σε ονειροκρίτη αλλα δεβρίσκω κάτι.. όσο για τον Φρόυντ.. δηλώνω πιστότατος οπαδός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Οι πιο αναισθητοι ολων ειναι οι Παρθενοι...Εσυ τι ζωδιο εισαι ειπαμε?:P

Ιιιιιιιιιιιιιιιι δεν το δέχομαι!
Φτού σου :P
Είμαστε πάρα πολύ ευαίσθητοι αλλά δεν το δείχνουμε...
Κι αν το δείξουμε έχετε φτύσει αίμα για να μας ξεκλειδώσετε :redface:

Αλλά είμαστε πολύ πανάθεμά μας...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ιιιιιιιιιιιιιιιι δεν το δέχομαι!
Φτού σου :P
Είμαστε πάρα πολύ ευαίσθητοι αλλά δεν το δείχνουμε...
Κι αν το δείξουμε έχετε φτύσει αίμα για να μας ξεκλειδώσετε :redface:

Αλλά είμαστε πολύ πανάθεμά μας...:redface:

Πε μου ωροσκοπο και σεληνη και βλεπουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ωροσκόπο: Κριός
Σελήνη: Ιχθύς
Είμαι σοβαρά; :worry: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωροσκόπο: Κριός
Σελήνη: Ιχθύς
Είμαι σοβαρά; :worry: :P

Με Σεληνη στους Ιχθυες κατι γινεται! Το εσωσες το θεμα:P
Περι Κριου αστα να πανε καλυτερα
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λόγω Κριού ο άλλος θα φτύσει αίμα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Βασικά δεν τα πιστεύω καθόλου αυτά και θα ήθελα να παραθέσω ένα παράδειγμα. Ας πούμε λέει ένας αστρολόγος για ένα ζώδιο και λέει συγκεκριμένα ότι αυτή την περίοδο τα οικονομικά σας θα πάνε πολύ καλά(πράγμα που το ακούμε σε αρκετά ζώδια κατά καιρούς) και σας λέω εγώ τώρα ότι με αυτό το ζώδιο που αναφέρει ο αστρολόγος υπάρχουν πολλοί φτωχοί άνθρωποι, αυτομάτως καταλαβαίνουμε ότι αυτές οι προβλέψεις δεν ισχύουν για όλους και αν όχι για όλους τότε για ποιούς ισχύουν? Σημασία έχει εμείς να προσπαθήσουμε να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη και όχι να περιμένουμε τις προβλέψεις για να καθησυχαστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βασικά δεν τα πιστεύω καθόλου αυτά και θα ήθελα να παραθέσω ένα παράδειγμα. Ας πούμε λέει ένας αστρολόγος για ένα ζώδιο και λέει συγκεκριμένα ότι αυτή την περίοδο τα οικονομικά σας θα πάνε πολύ καλά(πράγμα που το ακούμε σε αρκετά ζώδια κατά καιρούς) και σας λέω εγώ τώρα ότι με αυτό το ζώδιο που αναφέρει ο αστρολόγος υπάρχουν πολλοί φτωχοί άνθρωποι, αυτομάτως καταλαβαίνουμε ότι αυτές οι προβλέψεις δεν ισχύουν για όλους και αν όχι για όλους τότε για ποιούς ισχύουν? Σημασία έχει εμείς να προσπαθήσουμε να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη και όχι να περιμένουμε τις προβλέψεις για να καθησυχαστούμε.


Θα το πουμε παλι πως αλλο πραμα οι προβλεψεις, αλλο πραμα ο χαρτης του καθενος μας.
Δεν ειμαι ιδια με ολες τις σκορπινες της γης(εχω γνωρισει χειροτερες:P ), παιρνω χαρακτηριστικα απο ολους τους πλανητες μου, το περιβαλλον μου, την οικογενεια μου, κλπκλπ.
Για μενα οι προβλεψεις ειναι απλως διασκεδαστικο ναχουμε να λεμε.
Η αστρολογια ειναι πιο βαθια αλλα παρουσιαζει επισης πολλα προβληματα.
Επισυναπτω ελαχιστα κομματια απο μια εργασια που ειχα κανει πανω στο θεμα και ειχα βρει τα εξης στο διαδικτυο.

''Τα ιστορικά ίχνη της αστρολογίας εντοπίζονται στην αρχαία Βαβυλωνία και αρχικά ήταν ενιαία με την αστρονομία. Για να μπορούν οι Βαβυλώνιοι αστρολόγοι να εξασκήσουν την τέχνη τους, κατασκευάστηκαν χάρτες και πίνακες, που έδειχναν την ανατολή και τη δύση των αστέρων. Βασισμένοι στις παρατηρήσεις τους, αντιλήφθηκαν ότι κάποιοι αστέρες δεν κινούνταν με τον ίδιο τρόπο όπως οι άλλοι. Αργότερα, οι αρχαίοι Έλληνες θα μας έδιναν τη λέξη, την οποία χρησιμοποιούμε για αυτά τα αντικείμενα σήμερα, «πλανήτες» που σημαίνει περιπλανώμενα αστέρια.
Η αστρολογία στηριζόταν στη λήψη προσεκτικών μετρήσεων των θέσεων των αστέρων και των πλανητών και στην προσπάθεια να συνδυαστούν οι θέσεις τους με μεγάλης κλίμακας συμβάντα στη γη, όπως θρησκευτικά κινήματα, πόλεμοι και σεισμοί. Η πρόγνωση του μέλλοντος ενός ατόμου ήταν άγνωστη, εκτός αν αυτό το άτομο ήταν τόσο ισχυρό, ώστε η παρουσία του να έχει τεράστια επίδραση στον κόσμο γύρω του. Πλούσια άτομα παρείχαν μεγάλα ποσά χρημάτων στην αστρολογία, βοηθώντας να κατασκευαστούν μεγαλύτερα τηλεσκόπια για την παρατήρηση των άστρων, ελπίζοντας έτσι να αποκτήσουν μια πιο ξεκάθαρη πρόβλεψη για το μέλλον τους. Έτσι αρχικά η αστρολογία επιδότησε την αστρονομία και αποτέλεσε μια χρήσιμη πηγή εργασίας για πολλούς από τους μεγάλους αστρονόμους, όπως ο Κέπλερ και ο Γαλιλαίος. ''


΄΄ Η αστρολογία είναι ασυμβίβαστη με την Χριστιανική πίστη για πολλούς λόγους. Σύμφωνα με αυτήν, Ο χαρακτήρας του ανθρώπου δε διαμορφώνεται από ανάγκη, ως αποτέλεσμα επενέργειας τυφλών νόμων, αλλά με βάση την αληθινή του φύση και την προαίρεση του.''


''Φτάσαμε στην ρίζα του προβλήματος. Η ανασφάλεια και αδυναμία του ανθρώπου τροφοδοτούν όλες αυτές τις καταστάσεις. Το ανθρώπινο ον αργεί να ενηλικιωθεί. Δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει τον κόσμο χωρίς Πατρική Προστασία ή Μεταφυσική Παραμυθία. Ακόμα κουβαλάει μέσα του το δέος του πρωτόγονου. Βαθιά του κρύβει ένα φοβισμένο ζώο''

Τα συμπερασματα σας δικα σας, προσωπικα δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει να πιστευω η οχι. διαβαζω οσα ακουγονται αλλα δεν τρελαινομαι.
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Όταν βλέπετε ένα όνειρο, ανατρέχετε στον ονειροκρίτη για να δείτε τι σημαίνει? Πιστεύετε πως τα λόγια του ονειροκρίτη πραγματοποιούνται? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top