Ευγενική... χυλόπιτα!

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για πείτε... :clapup::clapup:
Σίγουρα έχετε δώσει όλοι έστω και μία φορά... εκτός από εμένα!! Που μάλλον θα πρέπει κάνω την αρχή μεθαύριο, οπότε... θέλω βοήθεια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Δεν είμαι σε φάση για σχέση...
Το μυαλό μου είναι αλλού...
Δεν έχω ξεπεράσει τον πρώην μου...
Είμαι ερωτευμένη με άλλον...
Είσαι πολύ καλό παιδί, αλλά σε βλέπω μόνο φιλικά... (Άουτς!)
Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι παραπάνω...
Δε νομίζω ότι ταιριάζουμε...
Αυτά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι μπάζο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν είμαι σε φάση για σχέση...
Το μυαλό μου είναι αλλού...
Δεν έχω ξεπεράσει τον πρώην μου...
Είμαι ερωτευμένη με άλλον...
Είσαι πολύ καλό παιδί, αλλά σε βλέπω μόνο φιλικά... (Άουτς!)
Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι παραπάνω...
Δε νομίζω ότι ταιριάζουμε...
Αυτά! :P
Τα old but gold δηλαδη :D:D

Είσαι μπάζο
Προς Θεού καλέ το παιδί έτσι αγαθούλης που είναι θα αρχίσει να κλαίει μέσα στην μέση της καφετέριας.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα τι γίνεται με τις χυλόπιτες κι έχει ξεσηκωθεί τεράστιο πλήθος κόσμου...Γιατί μία αρνητική απάντηση σημαίνει πως ακυρώνεις όλο το είναι του άλλου; Γιατί όταν κάποιος δεν έχει τα ίδια αισθήματα βγαίνει ο κακός της ιστορίας ή ο αναίσθητος ή ο αφιλότιμος, λες και υποχρεούται να αισθάνεται ακριβώς το ίδιο; Εφόσον αυτά τα αισθήματα δε γίνονται αντικείμενο προς εκμετάλλευση , δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί η χυλόπιτα είναι τόσο τρομερό γεγονός. :hmm:
(Απλά παραθέτω μερικούς από τους προβληματισμούς μου σχετικά με το θέμα "χυλόπιτα" :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ε υπαρχει γιατι...ο ερωτας...

δεν μπορω να σε δω ερωτικα γιατι θα μπορουσες να ησουν σαν φιλος μου,σαν τον αδελφο μου.Ετσι ελισσεσαι και του το γυρνας στο φιλικο.

Εαν σου πει...ε μα..

ΠΕς του δεν μπορων να σε δω ερωτικα,δεν θα μας παει με τιποταΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα τι γίνεται με τις χυλόπιτες κι έχει ξεσηκωθεί τεράστιο πλήθος κόσμου...Γιατί μία αρνητική απάντηση σημαίνει πως ακυρώνεις όλο το είναι του άλλου; Γιατί όταν κάποιος δεν έχει τα ίδια αισθήματα βγαίνει ο κακός της ιστορίας ή ο αναίσθητος ή ο αφιλότιμος, λες και υποχρεούται να αισθάνεται ακριβώς το ίδιο; Εφόσον αυτά τα αισθήματα δε γίνονται αντικείμενο προς εκμετάλλευση , δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί η χυλόπιτα είναι τόσο τρομερό γεγονός. :hmm:
(Απλά παραθέτω μερικούς από τους προβληματισμούς μου σχετικά με το θέμα "χυλόπιτα" :P)

Δίκιο έχεις από τη μία, όμως, αν το αναλύσεις:
  • Ο άλλος περιμένει κάτι από εσένα
  • Δεν του το δίνεις
  • Πληγώνεται
  • Φταις εσύ που πληγώθηκε (ακόμα κι αν δεν ησουν υποχρεωμένος να του το δώσεις κλπ κλπ)
  • Είσαι ο κακός.
Αντικειμενικά ναι, έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς, να μην είσαι σε φάση να να να να... Αλλά στο τέλος, πάντα, βγαίνεις ο κακός/αναίσθητος/αφιλότιμος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
δεν μπορω να σε δω ερωτικα γιατι θα μπορουσες να ησουν σαν φιλος μου,σαν τον αδελφο μου.Ετσι ελισσεσαι και του το γυρνας στο φιλικο.

Εαν σου πει...ε μα..

ΠΕς του ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΕΡΩΤΙΚΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

:rofl:
Αν και θα προτιμούσα να πάω κατευθείαν στο δεύτερο κομμάτι... Πρέπει να κρατάμε και τα προσχήματα :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Το θέμα είναι να είναι ειλικρινής η χυλόπιτα.. Άμα δεν θες για τον Χ λόγο, πες ότι δεν θες για τον Χ λόγο..
Από 'κει και πέρα διάλεξε τις πιο elegant λέξεις για να την πασάρεις.
Άν ο λόγος που χρησιμοποιείς για τη χυλόπιτα είναι ψευδής, είναι αρκετά πιθανό αυτό να γίνει αντιληπτό από το άλλο άτομο, και να οδηγήσει σε ψύχρανση των σχέσεων σας και όλα αυτά.
Από την άλλη, αν λες μπαρούφες προκειμένου να αποφύγεις το γιατί δεν θες να γίνει οτιδήποτε και πεις πχ "σε βλέπω μόνο φιλικά" ή "είχα μεγάλη σχέση και θέλω να μείνω μόνη", είναι πιθανό να είναι εκεί γύρω και να προσπαθεί μέχρι να αλλάξει τα πράγματα το παιδί.

Anyways, έχασα τη σκέψη μου :P
Θέλω να πω με λίγα λόγια, ότι σε έμενα τουλάχιστον, στις χυλόπιτες που έχω φάει έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο για την μετέπειτα ψυχολογία μου και σχέση μου με την σερβιτόρα της χυλόπιτας, το κατά πόσο ένιωθα ότι μιλάει ειλικρινά και χωρίς να "με λυπάται το καημμένο που μου δίνει χυλόπιτα"..
Αυτά αλλάζουν βέβαια από άτομο σε άτομο, αλλά εγώ γενικά επιθυμώ αυτό. Να μην νιώθω ότι η άλλη πετάει ένα από τα κλισεδιάρικα για να με ξεφορτωθεί..

Ακολουθούν παραδείγματα επί αυτού του 1ου που είπα:

"Με τέτοια μούτρα/τέτοιο σώμα/έτσι φλώρος που 'σαι, που πας ρε καραμήτρο" = "Δεν με ελκύεις" ή "Δεν σε βλέπω ερωτικά, δεν μου βγαίνει" (σημαντική διαφορά, δεν λες "σε βλέπω φιλικά", που χτυπάει άσχημα στο αυτί λες κάτι άλλο)

"Δεν έχεις αμάξι/iphone/διαστημόπλοιο/" = "Ανήκουμε σε διαφορετικούς κόσμους"

"Είσαι κλαρινογαμπρός με τα όλα σου" = "Νομίζω πως δεν έχουμε κοινά ενδιαφέροντα"

"Είσαι γουρούνι και θέλεις μόνο σεξ, εγώ δεν είμαι τέτοια" = "Βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα"
κ.ο.κ.

Και για να είσαι ειλικρινής και κυρία όπως είπαμε, μετά από την όποια πρόταση χρησιμοποιήσεις αφιέρωσε και κάποιο χρόνο για να δείξεις πραγματικά γιατί δεν θέλεις ή πιστεύεις ότι αυτό το πράγμα δεν θα σου αρέσει (σε περίπτωση πχ. που δεν σε χαλάει εμφανισιακά το παιδί, αλλά πιστεύεις ότι λόγω των χαρακτήρων σας δεν θα βγάλει κάπου).

Δεν έχω ιδέα για τη κατάσταση/ηλικίες και τέτοια πρόκειται, εγώ έχωσα γενικά παραδείγματα.
Ελπίζω να έβαλα το λιθαράκι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Πεες του με ευγενικα με ενα τραγουδι ,κιαν εισαι ενας αντρας υπερλαμπρος αστερας,εγω ειμαι η πενταμορφη και εσυ εισαι το τερας

Ακου ερωτοκριτε τα θλιβερα μαντατα,ο φιλος σου με αυλωνε στης ξενυχτιας τη στρατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δίκιο έχεις από τη μία, όμως, αν το αναλύσεις:
  • Ο άλλος περιμένει κάτι από εσένα
  • Δεν του το δίνεις
  • Πληγώνεται
  • Φταις εσύ που πληγώθηκε (ακόμα κι αν δεν ησουν υποχρεωμένος να του το δώσεις κλπ κλπ)
  • Είσαι ο κακός.
Αντικειμενικά ναι, έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς, να μην είσαι σε φάση να να να να... Αλλά στο τέλος, πάντα, βγαίνεις ο κακός/αναίσθητος/αφιλότιμος. :/:

Kαταλαβαίνω να "χαλαστεί" ή να στεναχωρηθεί , αλλά όχι να θυμώσει.Δεν το δέχομαι. Είναι προτιμότερο δηλαδή να μπω σε μια σχέση που δε θέλω για διάφορους λόγους (που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με τον άλλον) μόνο και μόνο για να μη του το χαλάσω; Πόσο ευτυχής και υγιής μπορεί να είναι μια τέτοια σχέση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Kαταλαβαίνω να "χαλαστεί" ή να στεναχωρηθεί , αλλά όχι να θυμώσει.Δεν το δέχομαι. Είναι προτιμότερο δηλαδή να μπω σε μια σχέση που δε θέλω για διάφορους λόγους (που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με τον άλλον) μόνο και μόνο για να μη του το χαλάσω; Πόσο ευτυχής και υγιής μπορεί να είναι μια τέτοια σχέση; :hmm:

Ναι όντως, εδώ σε νιώθω. Αν και, ακόμα κι αν θυμώσει, συνήθως τα επιχειρήματα είναι αβάσιμα και άτοπα τελείως... Άντε να πετάξει κανένα "δεν νοιάζεσαι για 'μένα" ή "σε εμπιστεύτηκα", αλλά μετά ειδικά αν είναι και έξυπνος θα το καταλάβει και θα το ράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δοκίμασε το "είσαι άνδρας, είμαι γυναίκα. Είμαστε απλά πολύ διαφορετικοί, καταλαβαίνεις;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καταθέτω λοιπόν,την άποψή μου:P
Θεωρώ πώς απλώς μπορείς να του πείς τον πραγματικό λόγο που δεν θέλεις να συνάψεις σχέση μαζί του!
Οι γνωστές απαντήσεις που δίνουν οι κοπέλες για να ''ρίξουν'' χιλόπιτα θα έχουν ως αποτέλεσμα να ΠΛΗΓΩΣΟΥΝ το παιδί που σου έκανε την πρόταση (γιατί προφανώς σε θεωρεί πολύ σημαντική και ιδανική για αυτόν) για τον απλό λόγο ότι θα νιώσει -όπως και κάθε άνδρας- ότι ΥΠΟΤΙΜΑΣ την νοημοσύνη του!
Δηλαδή,τον ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ!
Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που οι περισσότεροι που τρώνε χιλόπιτες ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να βλέπουν τις κοπέλες αυτές ΟΥΤΕ σε φωτογραφία!
Γιατί θεωρούν ότι ενώ αυτοί μοιράστηκαν κάτι τόσο σημαντικό (για αυτούς) μαζί σας, εσείς τους υποτιμάτε λέγοντάς τους τα κλασσικά:
Δεν είμαι έτοιμη για σχέση,είσαι πολύ καλό παιδί αλλά σε βλέπω σαν φίλο και τις λοιπές κατ'εμε μπούρδες-δικαιολογίες!

Εγώ λοιπόν ,σου προτείνω να κάτσεις και να του εξηγήσεις τον πραγματικό λόγο και να είσαι σίγουρη ότι θα σε ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ πάρα πολύ γιατί δεν τον ''πρόδοσες'' δίνοντάς του τις συνηθισμένες απαντήσεις που συχνά οδηγούν το ανδρικό φύλο στην καλλιέργεια δυσμενών αισθημάτων (κακία,προδοσία ακόμη και μίσος!) ;)

Αυτά απο μένα....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Λέω να του πεις ότι δεν τον βλέπεις ερωτικά και μόνο αυτό.Δεν χρειάζεται ψέματα και δικαιολογίες του στυλ "δεν έχω ξεπεράσει τον πρώην".Μπορεί να ναι μικρός και ας πούμε ότι θα χάψει κάτι τέτοιο,αλλά σε λίγα χρόνια δεν θα γίνει αυτό το πράγμα.Σίγουρα μια χυλόπιτα σημαίνει απλά μη αποδοχή του ερωτικού ενδιαφέροντος,και όχι απόρριψη της προσωπικότητας ενός ατόμου.Μην του πεις όμως με τίποτα ότι τον βλέπεις ως φίλο,γιατί αυτό δεν ισχύει στο 99,9% των περιπτώσεων (και ούτε εσύ η ίδια το πιστεύεις κιόλας).Γενικά υπάρχουν άνδρες και γυναίκες που έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα,και το καλύτερο είναι να το χειριζόμαστε έξυπνα το θέμα για να τους πληγώσουμε όσο το δυνατόν λιγότερο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πες του:<<Συγγνώμη,αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι μεταξύ μας,καθώς το πουλάκι σου δε μου κάνει :/: ...>>

Να είσαι σίγουρη, πως με αυτόν τον τρόπο δε θα δώσει καθόλου σημασία στο ότι δεν το θέλεις.Κάπου αλλού θα δώσει σημασία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ρε παιδιά μια ερώτηση για έναν φίλο μου .Πρόσφατα έφαγε άκυρο από μια κοπέλα και αυτός συνεχίζει να την χαιρεταει όταν την βλέπει έξω (και αυτή πρόθυμη να τον χαιρετήσει ).Αλλά εγώ του λέω σταματά να την χαιρετας, μην δίνεις σημασία αφού σε απέρριψε γιατί μόνο εσένα θα βλάψει αυτό που κάνεις (ψυχολογικά ) ...τι λέτε τον συμβουλεψα σωστά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το οτι τον απερριψε δε σημαινει οτι παυει να ειναι ανθρωποι. Ειδικα αμα ηταν γνωστοι φιλοι/προηγουμενως δε βρισκω το λογο να μη λενε ενα τυπικο γεια. Άλλωστε σιγα σιγά δεν ξέρεις τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Άλλωστε σιγα σιγά δεν ξέρεις τι γίνεται...
Όντως, είναι φορές που ισχύει.
"Λέγε-λέγε το κοπέλι, κάνει την κυρά και θέλει", δε λένε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όντως, είναι φορές που ισχύει.
"Λέγε-λέγε το κοπέλι, κάνει την κυρά και θέλει", δε λένε;:P

Ξερω κι ένα αλλο αλλά είναι πολύ χειρότερο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top