Παρέμβαση Ρουβίκωνα στον Ευαγγελισμό - Απειλές σε γιατρό

Συμφωνείτε με την παρέμβαση του Ρουβίκωνα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 9.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 9 81.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 9.1%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
η μονη λυση είναι οπως στη Σουηδια για μενα που πληρωνεις για να πας σε δημοσιο νοσοκομειο (15€ την επίσκεψη) αν θυμαμαι καλα
Σουηδια αλλη φαση.Μιλαμε για το μονο συστημα για μενα....που καπως ανταποδιδει στους ανθρωπους αυτα που πληρωνουν.Αλλη φαση λεμε.
Αλλα ελεος...ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ;ΠΟΣΟ ΠΡΟΒΑΤΑ;ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ;ΣΟΒΑΡΑ;
Και μετα λεμε να αλλαξει η ελλαδα;Ελασ τα συγκαλα σου ακικε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σουηδια αλλη φαση.Μιλαμε για το μονο συστημα για μενα....που καπως ανταποδιδει στους ανθρωπους αυτα που πληρωνουν.Αλλη φαση λεμε.
Αλλα ελεος...ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ;ΠΟΣΟ ΠΡΟΒΑΤΑ;
το φακελακι δε το υποστηριζω αλλα εδω ο ρουβικωνας δεν εχει κανενα δικαιωμα να το κανει αυτο
το ιδιο και στην ΗΠΑ αλλα εκει μπορεις να πληρωσεις 700 δολλαρια για το ασθενοφορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
το φακελακι δε το υποστηριζω αλλα εδω ο ρουβικωνας δεν εχει κανενα δικαιωμα να το κανει αυτο
Συμφωνω,,,με τ προηγυμενο μηνυμα δν απαντησα σε εσενα...στον ακικο πηγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ακικο εδώ ο Άδωνις έβαλε το 5 ευρώ στα νοσοκομεία και όλοι τον μισούν, τι 100 ευρώ επίσκεψη μου λες τώρα. Θα πέσει η κυβέρνηση σε 1 εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ακικε...λες οτι ειναι παρανομο η παρεμβαση του ρουβικωνα ναι η οχι; ΝΑΙ.
Ειναι παρανομο το φακελακι ναι η οχι;ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΛΗΖ.
Το παρανομο..δεν ειναι μονο οπου μας βολευει.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ....ΠΑΡΑΝΟΜΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Άκικος αλλο λεει. Δεν λέει να υποχρεούνται όλοι να δίνουν φακελάκι. Λέει ότι αν σταματήσει καθολικά να γίνεται αυτό τότε ίσως κάποιοι καλοί ιατροί να φύγουν από τα νοσοκομεία. Και εσύ λες Πουπουλινα "ας φύγει" να ανοίξει κλινική. Ναι είναι μια απάντηση αυτή αλλά τι θα γίνει με το δημόσιο και ποιος θα κάνει τις σοβαρές επεμβάσεις; Εγώ προτείνω σε αυτό να παίρνουν περισσότερα χρήματα οι σημαντικοί δημόσιοι υπάλληλοι όπως ιατροί σε νοσοκομεία και να παίρνουν λιγότερα οι υπόλοιποι, τόσους δημοσίους έχουμε που δεν κάνουν τίποτα και παίρνουν και καλό μισθό σε περίοδο κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Ακικε...λες οτι ειναι παρανομο η παρεμβαση του ρουβικωνα ναι η οχι; ΝΑΙ.
Ειναι παρανομο το φακελακι ναι η οχι;ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΛΗΖ.
Το παρανομο..δεν ειναι μονο οπου μας βολευει.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ....ΠΑΡΑΝΟΜΟ.
Είναι παράνομο το φακελάκι. Δεν είπα τίποτα διαφορετικό. Δεν υποστηρίζω καν το σύστημα που τα δημιούργησε. Όσο και να το καταδικάζω το δημόσιo σύστημα υγείας με τη σημερινή του μορφή χρειάζεται γιατρούς και το φακελάκι μπορεί να τους κρατήσει. Αν δεν πλήρωνα ιδιωτική ασφάλεια και έπρεπε να κάνω μια μεγάλη εγχείρηση το φακελάκι θα το έδινα κι ας ηθικά είμαι αντίθετος.
Ακικε..πραγαμτικα βαριεμαι να σε διαβαζω.Διοτι εισαι ακρα αντιφατικος και δεν εχεις συνεπεια σε αυτα που λες.Μπουρδουκλωνεις διαφορα σε αυτα που λες,τα πας απ εδω..τα πας απο εκει...
Το ΕΣΕΙΣ καταρχην δεν το δεχομαι..δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι.Δεν ξερεις τι κανει ο καθενας.
Αναφέρομαι σε αυτούς που ήταν κατά του 5ευρου στα νοσοκομεία.
Εγω προσωπικα δεν μου γραφει τιποτα κανενας...οτιδηποτε παιρνω απο φαρμακειο το πλερωνω κανονικα,ενω μου το κρατανε απο τον μισθο μου.
Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.
Πληρωνουμε φορους για υγεια και παιδεια.Και αυτο πρεπει να εχει ανταποδωση
Πουπουλίνα αυτό που κάνες θέλουμε να εφαρμόσουμε νομικά. Τα φάρμακα και τις απλές ιατρικές πράξεις να τις πληρώνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα μας φεύγει μια περιουσία όταν έχουμε κάτι σοβαρό.

Το ότι όλοι πληρώνουμε δεν ισχύει. Ένας συνταξιούχος του ΙΚΑ που δεν πληρώνει τπτ εκτός από τον ίδιο μπορεί να έχει έμμεσα ασφαλισμένους την γυναίκα του και όλα τα παιδιά μέχρι 26 ετών!!!!!!!! την ίδια στιγμή σε μια ιδιωτική ασφάλεια το κάθε μέλος στοιχίζει.

Όταν οι εργαζόμενοι είναι λιγότεροι από τους άνεργους, τους συνταξιούχους, τους φοιτητές και τους ανήλικους μαζί το ασφαλιστικό σύστημα έχει πρόβλημα βιοσιμότητας. Μπορεί εσύ ατομικά και εγώ να πληρώνουμε αλλά ως ενιαία οντότητα οι Έλληνες δεν πληρώνουμε κι ας η προπαγάνδα των blogs και των ΜΜΕ μας έχει κάνει να πιστεύουμε το αντίθετο.
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ δωρεαν.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.
Ο καθε τυπακος που ειναι στο δημοσιο...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ/.ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ.
Οσο ειναι στο δημοσιο...ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
Δεν έχουμε μια δεξαμενή γεμάτο ιατρούς που παρακαλάνε να μπουν στο δημόσιο όπως συμβαίνει π.χ. στους φιλόλογους. Πριν κάποια χρόνια τα αγροτικά έγιναν προαιρετικά. Αποτέλεσμα οι άγονες περιοχές και τα απομακρυσμένα μέρη να μην έχουν ιατρούς. Συνεπώς τα ξανακάνανε υποχρεωτικά. Το εθνικό σύστημα υγείας δεν μπορεί να τραβήξει το αυτάκι στους φακελάκηδες γιατί τους έχει ανάγκη.
Υποστηριζεις το σαπιο συστημα που ολοι κατηγορουμε,αλλα καποιοι το υποστηριζουν.
Ολα τα αλλα που λες...ειναι αλλα λογια να αγιαπιομαστε.
Το αν θα πρεπει να υπαρχει δημοσια υγεια...ειναι αλλο θεμα.ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ φακελακι...το αντιλαμβανεσαι;
Δημοσιο....σου ΑΡΕΣΕΙ;Μενεις...δεν σου αρεσει;Σπιτακι σου...κανεις και το ιδιωτικο σου ιατρειο...και ασε τους αλλους...τους πιο νεους,αυτους που εχουν αναγκη να δουλεψουν...ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΜΑΘΟΥΣΑΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ,
ΦΑΚΕΛΑΚΙ λεμε...ειναι παρανομο λεμε.Ξεκαθαρα.
ΟΚ..ΠΙΟ ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΠΛΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ.
Όχι όχι όχι. Δεν υποστηρίζω το σημερινό σύστημα που γέννησε τα φακελάκια.
Υποστηρίζω το σύστημα που έγραψα πάνω:

Αυτό το σύστημα που πρειγράφω δεν είναι κάτι το τρελό. Έτσι δουλεύει κάθε ιδιωτική ασφάλεια για τα αυτοκίνητα που καλύπτει το αυτοκίνητό σου. Ζημιές στο αυτοκίνητό σου μέχρι κάποιο ποσό τις πληρώνεις εσύ και από κάποιο σημέιο και μετά η ασφαλιστική.

Το σημερινό σύστημα υγείας και τα φακελάκια είναι αλληλέλενδετα μεταξύ τους και πρέπει να μελετηθούν μαζί. Η πλειοψηφία εδώ μέσα θέλει το σημερινό σύστημα υγείας αρκεί να μην έχει φακελάκια. Αυτό είναι αντίστοιχο σαν να λέω ότι μου αρέσουν οι κατακλυσμοί αρκεί να μην έχει πλημμύρες ή οι μεγάλοι σεισμοί αρκεί να μην έχει καταστροφές.

Αν στη συζήτηση του topic αυτού είμαστε καλυμμένοι με το να πούμε ότι τα φακελάκια είναι κακά (λες και δεν το ξέρουμε) ας το κλείσουμε το topic γιατί είναι αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο Άκικος αλλο λεει. Δεν λέει να υποχρεούνται όλοι να δίνουν φακελάκι. Λέει ότι αν σταματήσει καθολικά να γίνεται αυτό τότε ίσως κάποιοι καλοί ιατροί να φύγουν από τα νοσοκομεία. Και εσύ λες Πουπουλινα "ας φύγει" να ανοίξει κλινική. Ναι είναι μια απάντηση αυτή αλλά τι θα γίνει με το δημόσιο και ποιος θα κάνει τις σοβαρές επεμβάσεις; Εγώ προτείνω σε αυτό να παίρνουν περισσότερα χρήματα οι σημαντικοί δημόσιοι υπάλληλοι όπως ιατροί σε νοσοκομεία και να παίρνουν λιγότερα οι υπόλοιποι, τόσους δημοσίους έχουμε που δεν κάνουν τίποτα και παίρνουν και καλό μισθό σε περίοδο κρίσης.

Δε μπορουμε να πληρωσουμε καλα τους γιατρους. Εχουμε να πληρωσουμε παπαδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Το σβήνω γιατί δεν έχω όρεξη για ξεκατίνιασμα, μετάνιωσα που το έγραψα.

Σκατά σε όσους παίρνουν φακελάκια, να τα φάνε στους γιατρούς σε παρόμοια κατάσταση όπως οι απελπισμένοι ασθενείς που εκμεταλλεύθηκαν. Σκατά και σε όσους συναδέλφους τέτοιων γιατρών βλέπουν και δε μιλάνε και μετά πέφτουν από διάφορα σύννεφα ή βρίζουν τη Μέρκελ που ως γνωστόν αυτή φταίει που είμαστε μπανανία.

Όσο μαλάκας και να είναι ο Χ γιατρός που το ζητάει, άλλο τόσο είναι και ο Υ ασθενής που του το δίνει.

1) αφενός, και εξ ορισμού, αυτός που παίρνει τα μαύρα λεφτά (και μάλιστα τα ζητάει ακριβώς επειδή ξέρει ότι ο ασθενής είναι απελπισμένος αρκετά ώστε να τα δώσει) δεν είναι ούτε το ίδιο μαλάκας ούτε το ίδιο παράνομος με αυτόν που τα δίνει (επειδή πεθαίνει)
2) αφετέρου, όταν σου λένε ότι θα χειρουργηθείς σε 3 μήνες ενώ πεθαίνεις από καρκίνο, αλλά υπάρχει τρόπος να γίνει μεθαύριο αν θες, πες μου εσύ αν δε θα είσαι τόσο μαλάκας (όπως το έθεσες) ώστε να το κάνεις.

Έλεγα κι εγώ τα ίδια και το έπαιζα Νταρτανιάν μέχρι που η φάση "επείγον χειρουργείο αλλιώς θυμαράκια" χτύπησε την πόρτα της οικογένειάς μου - απανωτές φορές, όχι μία.

αν σταματήσει καθολικά να γίνεται αυτό τότε ίσως κάποιοι καλοί ιατροί να φύγουν από τα νοσοκομεία. Και εσύ λες Πουπουλινα "ας φύγει" να ανοίξει κλινική. Ναι είναι μια απάντηση αυτή αλλά τι θα γίνει με το δημόσιο και ποιος θα κάνει τις σοβαρές επεμβάσεις;

Λολ! Να μην πατάξουμε μια κατάπτυστη τακτική γιατί οι μαφιόζοι γιατροί που τη χρησιμοποιούν ίσως μας φύγουν απ' τα νοσοκομεία. Αυτή η λογική ισχύει και αλλού; Για ποια κομμάτια του ποινικού κώδικα, για ποια εγκλήματα, κάνουμε μάτια στραβά μη μας φύγουνε οι καλοί επαγγελματίες και χάσουμε τέτοια κελεπούρια; Δολοφονίες υποθέτω όχι, μην το παρακάνουμε. Εγώ λέω μέχρι πώληση ναρκωτικών, μαλακών για αρχή και βλέπουμε. Και μόλις απαντήθηκε η ερώτηση "μα γιατί η Ελλάδα είναι έτσι; Τι διαφορετικό έχει από άλλες χώρες και είναι έτσι;"

τεσπα οβερ εντ αουτ από μένα, πάω να ανοίξω αποταμιευτικό λογαριασμό για να 'χω για φακελάκια μην τυχόν μου ζητηθεί από κάποιον αξιόλογο επιστήμονα που επιτελεί λειτούργημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είναι παράνομο το φακελάκι. Δεν είπα τίποτα διαφορετικό. Δεν υποστηρίζω καν το σύστημα που τα δημιούργησε. Όσο και να το καταδικάζω το δημόσιo σύστημα υγείας με τη σημερινή του μορφή χρειάζεται γιατρούς και το φακελάκι μπορεί να τους κρατήσει. Αν δεν πλήρωνα ιδιωτική ασφάλεια και έπρεπε να κάνω μια μεγάλη εγχείρηση το φακελάκι θα το έδινα κι ας ηθικά είμαι αντίθετος.

Αναφέρομαι σε αυτούς που ήταν κατά του 5ευρου στα νοσοκομεία.

Πουπουλίνα αυτό που κάνες θέλουμε να εφαρμόσουμε νομικά. Τα φάρμακα και τις απλές ιατρικές πράξεις να τις πληρώνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα μας φεύγει μια περιουσία όταν έχουμε κάτι σοβαρό.

Το ότι όλοι πληρώνουμε δεν ισχύει. Ένας συνταξιούχος του ΙΚΑ που δεν πληρώνει τπτ εκτός από τον ίδιο μπορεί να έχει έμμεσα ασφαλισμένους την γυναίκα του και όλα τα παιδιά μέχρι 26 ετών!!!!!!!! την ίδια στιγμή σε μια ιδιωτική ασφάλεια το κάθε μέλος στοιχίζει.

Όταν οι εργαζόμενοι είναι λιγότεροι από τους άνεργους, τους συνταξιούχους, τους φοιτητές και τους ανήλικους μαζί το ασφαλιστικό σύστημα έχει πρόβλημα βιοσιμότητας. Μπορεί εσύ ατομικά και εγώ να πληρώνουμε αλλά ως ενιαία οντότητα οι Έλληνες δεν πληρώνουμε κι ας η προπαγάνδα των blogs και των ΜΜΕ μας έχει κάνει να πιστεύουμε το αντίθετο.

Δεν έχουμε μια δεξαμενή γεμάτο ιατρούς που παρακαλάνε να μπουν στο δημόσιο όπως συμβαίνει π.χ. στους φιλόλογους. Πριν κάποια χρόνια τα αγροτικά έγιναν προαιρετικά. Αποτέλεσμα οι άγονες περιοχές και τα απομακρυσμένα μέρη να μην έχουν ιατρούς. Συνεπώς τα ξανακάνανε υποχρεωτικά. Το εθνικό σύστημα υγείας δεν μπορεί να τραβήξει το αυτάκι στους φακελάκηδες γιατί τους έχει ανάγκη.

Όχι όχι όχι. Δεν υποστηρίζω το σημερινό σύστημα που γέννησε τα φακελάκια.
Υποστηρίζω το σύστημα που έγραψα πάνω:

Αυτό το σύστημα που πρειγράφω δεν είναι κάτι το τρελό. Έτσι δουλεύει κάθε ιδιωτική ασφάλεια για τα αυτοκίνητα που καλύπτει το αυτοκίνητό σου. Ζημιές στο αυτοκίνητό σου μέχρι κάποιο ποσό τις πληρώνεις εσύ και από κάποιο σημέιο και μετά η ασφαλιστική.

Το σημερινό σύστημα υγείας και τα φακελάκια είναι αλληλέλενδετα μεταξύ τους και πρέπει να μελετηθούν μαζί. Η πλειοψηφία εδώ μέσα θέλει το σημερινό σύστημα υγείας αρκεί να μην έχει φακελάκια. Αυτό είναι αντίστοιχο σαν να λέω ότι μου αρέσουν οι κατακλυσμοί αρκεί να μην έχει πλημμύρες ή οι μεγάλοι σεισμοί αρκεί να μην έχει καταστροφές.

Αν στη συζήτηση του topic αυτού είμαστε καλυμμένοι με το να πούμε ότι τα φακελάκια είναι κακά (λες και δεν το ξέρουμε) ας το κλείσουμε το topic γιατί είναι αυτονόητο.

Αν πληρωνεις καθε απλη ιατρικη πραξη, στην πραγματικοτητα δεν εχεις ασφαλεια. Ακομα και τα 500€.ετος ειναι μεγαλο ποσο οταν εχεις να πληρωσεις ηδη τεραστιες υποχρεωτικες εισφορες (που αν εισαι ελ. επαγγελματιας ή ιδιωτικος υπαλληλος βγαινουν απο την τσεπη σου).

Η δημοσια ασφαλεια πρεπει να τα καλυπτει ολα αλλα να ειναι προαιρετικη. Και ο καθε υπαλληλος ή ελευθερος επαγγελματιας να μπορει να επιλεξει αναμεσα σε δημοσια, ιδιωτικη ή καθολου ασφαλιση. Το καθε νοσοκομειο μετα, δημοσιο ή ιδιωτικο, να κανει λογαριασμο με την ασφαλιστικη και να ζηταει τα αντιστοιχα ποσα. Οπως οταν ασφαλιζω το σπιτι μου ή το αμαξι μου, εχω επιλογες ετσι θελω και οταν κανω ασφαλεια υγειας. Το να το παιξει το κρατος νταβατζης (αλλη μια φορα) και να σε υποχρεωσει σε ενα πακετο που στην ουσια δε σε καλυπτει ειναι χειροτερη επιλογη ακομα και απο τη σημερινη.

Οι μισθοι των γιατρων κατα τη γνωμη μου ειναι χαμηλοι αλλα φακελακια παιρνανε και επι καλων εποχων. Οποιος θελει να παιρνει 60,000 το μηνα (sic), μπορει να αφησει το ΚΑΤ και να παει στο Υγεια. Θα γλιτωνει και την κινηση της Κηφισιας καθε πρωι μετα τον ΟΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η δημοσια ασφαλεια πρεπει να τα καλυπτει ολα αλλα να ειναι προαιρετικη. Και ο καθε υπαλληλος ή ελευθερος επαγγελματιας να μπορει να επιλεξει αναμεσα σε δημοσια, ιδιωτικη ή καθολου ασφαλιση.

So much this. Ξέρεις γιατί δεν γίνεται όμως; Επειδή ήδη τα βγάζει με το ζόρι το σύστημα υγείας. Όσοι έχουν ένα σοβαρό μισθό, και συνεπώς δίνουν και μεγαλύτερο φόρο για αυτό, θα βρουν ένα πολύ καλύτερο ιδιωτικό πακέτο ασφάλισης και το σύστημα θα μείνει ξεκρέμαστο μόνο με όσους δεν μπορούν να κάνουν afford το ιδιωτικό. Συνεπώς θα καταρρεύσει τελείως η δημόσια ασφάλιση. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που νομίζω ότι δεν γίνεται αυτό που λες. Υπάρχει άλλος λόγος πέρα από αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
So much this. Ξέρεις γιατί δεν γίνεται όμως; Επειδή ήδη τα βγάζει με το ζόρι το σύστημα υγείας. Όσοι έχουν ένα σοβαρό μισθό, και συνεπώς δίνουν και μεγαλύτερο φόρο για αυτό, θα βρουν ένα πολύ καλύτερο ιδιωτικό πακέτο ασφάλισης και το σύστημα θα μείνει ξεκρέμαστο μόνο με όσους δεν μπορούν να κάνουν afford το ιδιωτικό. Συνεπώς θα καταρρεύσει τελείως η δημόσια ασφάλιση. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που νομίζω ότι δεν γίνεται αυτό που λες. Υπάρχει άλλος λόγος πέρα από αυτό;

Και εγω ετσι πιστευα. Αλλα σκεψου ποσοι ειναι οι ΔΥ και οι συνταξιουχοι που δεν πληρωνουν επι της ουσιας τιποτα. Ουσιαστικα τα μονα εσοδα ειναι απο εισφορες ιδιωτικων υπαλληλων και ελευθερων επαγγελματιων. Επισης, αν εγω θελω να χειρουργηθω στο ΚΑΤ γιατι οι γιατροι του ειναι κορυφη στα καταγματα, θα μπορω και θα με καλυψει η ιδιωτικη ασφαλεια που θα της βγαλει ενα κονδυλι το ΚΑΤ. Το Δημοσιο ταμειο θα μπορουσε να ανταγωνιστει τα ιδιωτικα ωστε να προσελκυσει πελατες. Που θα το ταϊζαν μηνιαιως με κανονικο χρημα. Γιατι θα ειχε τη δυνατοτητα να μην επιδιωκει μεγαλο κερδος οπως μια ιδιωτικη ασφαλιστικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Αν πληρωνεις καθε απλη ιατρικη πραξη, στην πραγματικοτητα δεν εχεις ασφαλεια. Ακομα και τα 500€.ετος ειναι μεγαλο ποσο οταν εχεις να πληρωσεις ηδη τεραστιες υποχρεωτικες εισφορες (που αν εισαι ελ. επαγγελματιας ή ιδιωτικος υπαλληλος βγαινουν απο την τσεπη σου).
Το ζήτημα είναι να μειωθούν εισφορές. Για να πληρώσει 500 ευρώ με το σύστημα μου πρέπει να μπαινοβγαίνεις στα νοσοκομεία. Τώρα εγώ πληρώνω 2500 ευρώ το χρόνο χωρίς να έχω πάρει ούτε ένα φάρμακο,.


Η δημοσια ασφαλεια πρεπει να τα καλυπτει ολα αλλα να ειναι προαιρετικη. Και ο καθε υπαλληλος ή ελευθερος επαγγελματιας να μπορει να επιλεξει αναμεσα σε δημοσια, ιδιωτικη ή καθολου ασφαλιση. Το καθε νοσοκομειο μετα, δημοσιο ή ιδιωτικο, να κανει λογαριασμο με την ασφαλιστικη και να ζηταει τα αντιστοιχα ποσα. Οπως οταν ασφαλιζω το σπιτι μου ή το αμαξι μου, εχω επιλογες ετσι θελω και οταν κανω ασφαλεια υγειας. Το να το παιξει το κρατος νταβατζης (αλλη μια φορα) και να σε υποχρεωσει σε ενα πακετο που στην ουσια δε σε καλυπτει ειναι χειροτερη επιλογη ακομα και απο τη σημερινη.
Για να γίνει αυτό πρέπει να διαχωριστεί η ασφάλεια με την κοινωνική ασφάλεια που πρέπει να πληρώνουμε όλοι μας για έχουν όλοι οι άνθρωποι τα βασικά. Αλλιώς δεν μπορούμε να λεγόμαστε πολιτισμένος λαός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έλεγα κι εγώ τα ίδια και το έπαιζα Νταρτανιάν μέχρι που η φάση "επείγον χειρουργείο αλλιώς θυμαράκια" χτύπησε την πόρτα της οικογένειάς μου - απανωτές φορές, όχι μία.

Καθόλου Νταρτανιάν, συγκεκριμένα για τις περιπτώσεις που αναφέρεις εσύ έγραψα το εξής:

Τώρα αν ο συγγενής μου θέλει την σούπερ περίεργη εγχείρηση που την κάνουν 5 σε όλη την Ελλάδα, ή είναι χειρουργείο με υψηλό κίνδυνο θνητότητας, εκεί θα το ψάξω πολύ περισσότερο και δεν θα κάνω εκπτώσεις ούτε στην ποιότητα ούτε στο οικονομικό. Θα βρω τον πιο έμπειρο και ας τρώω σούπες για 6 μήνες μετά. Αν θέλει φακελάκι, εξαρτώμαι απόλυτα από αυτόν και θα του το δώσω. Δεν θα βάλω τον οποιονδήποτε να πάει να τον απειλήσει μετά γιατί "του έδωσα φακελάκι". Ναι, είναι ένα αρχίδι με πόδια που εκμεταλλεύεται τον πόνο τον άλλων, αλλά σε κάθε περίπτωση κρατάει και ζωές στα χέρια του. Άμα τον τραμπουκίσω ή τον βάλω σε καθεστώς φόβου, θα μειωθεί η αποτελεσματικότητά του.

Και να σημειώσω ότι προφανώς, προφανώς, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, είμαι κατά στο να δίνονται φακελάκια.

Ωστόσο δεν είναι όλες οι επεμβάσεις έτσι. Υπάρχουν minimally invasive procedures, υπάρχουν χειρουργεία που μετριούνται σε δεκάδες ανά βδομάδα γιατί είναι στάνταρ διαδικασίες που κάνει ακόμα και ο πρωτοετής ειδικευόμενος, και η μετεγχειρητική νοσηρότητα (πόσο μάλλον η θνητότητα) αγγίζει το μηδέν. Ενδεικτικά: Βουβωνοκήλη, ομφαλοκήλη, κιρσοί κάτω άκρων, αμυγδαλεκτομή, αφαίρεση αδενοειδών εκβλαστήσεων (aka κρεατάκια). Σ' αυτές τις περιπτώσεις αρνούμαι να δεχτώ ότι δεν μπορείς να ψάξεις τον καλύτερο για εσένα και όχι τον καλύτερο "που σου λένε". Μέχρι και sites που ανεβαίνουν βαθμολογίες γιατρών με σχόλια υπάρχουν πλέον (!) tinder το κάναμε με τα προφίλ και ακόμα διαιωνίζουμε την πρακτική με τα φακελάκια! Γιατί από την στιγμή που υπάρχει κάποιος που τα παίρνει, εξακολουθεί να υπάρχει και κάποιος που τα δίνει...Ναι, μέγιστος μαλάκας ο γιατρός που το ζητάει, αλλά κάτσε ρε φίλε, αν δεν είναι υπερεπείγον και έχεις εναλλακτικές ΓΙΑΤΙ ΠΑΣ Σ ΑΥΤΟΝ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/greece/art...-sunelifthi-ep-autoforo-me-fakelaki-800-euro/
2 ιατροί του ΣΥΡΙΖΑ με φακελάκια. Μην περιμένετε τον Ρουβίκωνα να κάνει παρέμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/greece/art...-sunelifthi-ep-autoforo-me-fakelaki-800-euro/
2 ιατροί του ΣΥΡΙΖΑ με φακελάκια. Μην περιμένετε τον Ρουβίκωνα να κάνει παρέμβαση.

αυτό που εχω μαθει για αυτον τον γιατρο απο τον Ευαγγελισμο ειναι οτι ο ρουβικωνας πηγε και εκει που εμενε (αν δε κανω λαθος νεα σμυρνη) και του εσπασε και το αμαξι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=62&v=ROrVpumpEfs




Ο ραββίνος Μορντεχάι Φριζής για τον Ρουβικώνα. Χαρείτε τον ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top