Πρώτη φορά: απορίες

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν ο άλλος είναι 25 χρονων φοιτητής ή αν δουλεύει, πόσα κοινά μπορεί να έχει με μια κοπέλα 17 χρονών που καλά καλά δεν έχει τελειώσει ακόμα το σχολείο; Ξέρεις πως πάνε αυτά, τα μικρά κορίτσια γοητεύονται που τους έδωσε σημασία κάποιος μεγαλύτερος και κάπως έτσι εννοείται πως θέλουν να κάνουν σχέση μαζί του, αλλά φυσικά ο άλλος συνήθως τις εκμεταλλεύεται, καλή ώρα. Τουλάχιστον από περιστατικά που έχω ακούσει γύρω μου. Τέλος πάντων, το θέμα είναι αυτό, να δείξει κατανόηση και να της δώσει το χρόνο που χρειάζεται. Αν αρχίσει τα "δεν έχω υπομονή" και "αν δεν θες να προχωρήσουμε, τότε δεν με αγαπάς πραγματικά", τότε όντως κάτι δεν πάει καλά.

Δε διαφωνώ σε αυτό, αλλά δε θεωρώ ότι υπάρχει και τόση μεγάλη διαφορά στο mindset. Η μόνη διαφορά θα προέκυπτε αν ο ένας ήθελε να κάνει οικογένεια και έβλεπε τα πράγματα πιο σοβαρά, όμως ακόμη και τα 25 είναι πολύ μικρή ηλικία για αυτό το πράγμα. Τι κοινά μπορεί να έχουν ρωτάς, ακριβώς ότι θα είχαν αν είχαν ίδια ηλικία. Κοινά γούστα, κοινές δραστηριότητες, να περνάνε όμορφα μαζί, αυτά είναι αυτά που ενώνουν τους ανθρώπους. Συνεπώς, αν περνάνε καλά και αν καταλαβαίνονται, τι διαφορά έχει αυτή η διαφορά ηλικίας; Ασφαλώς υπάρχει περίπτωση απλώς να τη θέλει για εύκολο σεξ υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχει τεράστια διαφορά. Ο μεν είναι ανήλικος πάει ακόμη σχολείο ζει με τους γονείς του, ο δε τελειώνει σπουδές και κοιτά για παραπέρα και τον νοιάζουν διαφορετικά πράγματα. Για να μη θέσουμε και θέμα ενδιαφερόντων και δραστηριοτήτων.

Δε θέλω να επεκταθώ και να κανω υποθέσεις εφόσον δε γνωρίζω αλλά όταν ανιτμετωπίζεις έναν άνθρωπο 16 χρονών λες και είναι 24 και έχεις εξωπραγματικές απαιτήσεις είτε δε μπορέις να αντιληφθείς κάποια πράγματα είτε δεν είσαι ειλικρινής με τον άλλο για να τα αντιληφθεί κι εκείνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην αλλάζετε τις ηλικίες. 17-18 είναι γ λυκείου. Αν θεωρείτε ότι είναι παιδί ακόμα ενώ μπορεί μέχρι και να ψηφίζει και να οδηγάει, ε τι να πω.

Τι εννοείτε τον νοιάζουν διαφορετικά πράγματα, πείτε μου να καταλάβω ρε παιδιά. Μη μιλάτε αόριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μην αλλάζετε τις ηλικίες. 17-18 είναι γ λυκείου. Αν θεωρείτε ότι είναι παιδί ακόμα ενώ μπορεί μέχρι και να ψηφίζει και να οδηγάει, ε τι να πω.

Τι εννοείτε τον νοιάζουν διαφορετικά πράγματα, πείτε μου να καταλάβω ρε παιδιά. Μη μιλάτε αόριστα.

16 χρονών είναι και τώρα θα πάει β λυκείου. αν και δεν έχει και τόση διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εντάξει για το σχολείο ίσως να συμφωνήσω αλλά εφόσον έχει περάσει στο πανεπιστήμιο δεν έχει σημασία η διαφορά εφόσον και οι 2 συνεννοούνται μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στα 17-18 που τελειώνεις το σχολείο ή μόλις έχεις μπει στο πανεπιστήμιο, προτεραιότητα είναι να μάθεις να απογαλακτίζεσαι σταδιακά από τους δικούς σου, να αποκτάς τις ελευθερίες σου και τις ευθύνες σου ως νεαρός ενήλικος, να βγάλεις την σχολή σου και, ναι, να είσαι συνήθως οικονομικά εξαρτημένος, απόλυτα ή εν μέρει. Στα 24 σου έχεις συνήθως κατακτήσει όλα τα προαναφερθέντα εκτός από το τελευταίο και προσπαθείς να το κατακτήσεις και αυτό για να σταθείς στα πόδια σου. (Εκτός και αν μιλάμε για παθολογικές καταστάσεις ανθρώπων που φυτοζωούν δίπλα στους γονείς τους από τεμπελιά μέχρι τα 30+). Οπότε ουσιαστικά αυτές οι ηλικίες είναι τα κατώφλια για τα επόμενα levels ευθυνών και προτεραιοτήτων, και πλην εξαιρέσεων δεν πιστεύω ότι έχουν κάπου κοινά σημεία αναφοράς. Ο 24χρονος θα κοιτάξει για πρακτικές, μεταπτυχιακά, δουλειά, θα στείλει βιογραφικά, τα αγόρια θα φύγουν στρατό, θα φάει τις πρώτες απογοητεύσεις στην αγορά εργασίας, σε τι απ' όλα αυτά μπορεί να τον στηρίξει το 18χρονο που πελαγώνει στην ιδέα της πρώτης εξεταστικής και των υποχρεωτικών εργαστηρίων; Και ο πιο ώριμος 18χρονος ΔΕΝ μπορεί να ταυτιστεί με την αναζήτηση σχετικής δουλειάς στην αγορά εργασίας, γιατί το βλέπει σαν κάτι πολύ μακρινό. Οπότε ναι, θα έχουν κοινά ενδιαφέροντα σε μουσική, βιβλία, ταινίες, ίσως και σε πολιτικές απόψεις, αλλά η σχέση βασίζεται και σε στήριξη στα δύσκολα, και αυτό από τον μικρό της υπόθεσης στον μεγάλο το βλέπω αδύνατον να γίνεται.

Επίσης στα 17-18 έχουμε οι περισσότεροι μια ωραιοποιημένη ιδέα για τις σχέσεις και θεωρούμε ότι η "φυσιολογική" πορεία των πραγμάτων αν υπάρξει ενδιαφέρον είναι σχέση-->πιο σοβαρή σχέση-->βλέποντας και κάνοντας. Στα 24 πάλι, που έχουμε πάει με 2-3-4-15 και έχουμε απομυθοποιήσει τον πρίγκιπα στο άλογο και την πριγκίπισσα στον πύργο, το πράγμα ξεκινάει από το βλέποντας και κάνοντας και ίσως (ανάλογα με το πόσα θέλει να δώσει ο καθένας), να καταλήξει σε κάτι σοβαρό. Γενικά τα 24-25 τα θεωρώ μια αρκετά περίεργη ηλικία, όπου αν δεν έχεις κάτι σοβαρό ή δεν σε χτυπήσει ξαφνικά κατακέφαλα, και δεδομένου ότι καλείσαι να αυτοσυντηρηθείς και άρα να είσαι ανοιχτός σε ενδεχόμενα, δεν είναι απίθανο το θέμα σχέση και έρωτες και αγάπες να πάει αρκετά κάτω στην λίστα των προτεραιοτήτων σου.

Με αυτό λοιπόν το σκεπτικό, επειδή πολλοί δαιμονοποιήσαμε (και γω στην αρχή διαβάζοντας τα ποστ αυτό σκέφτηκα), τον 24χρονο που θέλει να ρίξει στο κρεβάτι το μικρό, ας δούμε και την οπτική γωνία την δική του, άλλωστε πιο κοντά στην δική του ηλικία είμαστε. Εγώ από τα ποστ λοιπόν κατάλαβα ότι είναι ένας άνθρωπος λίγο-πολύ ψημένος για ό,τι προκύψει αλλά που τουλάχιστον έχει ξεκαθαρίσει την θέση του (ότι δεν έχει υπομονή), και δεν θα κάνει την άλλη να τρέχει από πίσω του και μετά να της γαμήσει την ψυχολογία εκ των υστέρων. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα είναι και λίγο μαλάκας αν τελικά την πηδήξει και την αφήσει στα κρύα του λουτρού μετά. Και με βάση αυτό το σκεπτικό, αγαπητή θεματοθέτρια, και εφόσον δεν είσαι έτοιμη να προχωρήσεις, πράγμα απόλυτα αποδεκτό, καλά θα κάνεις να κρατήσεις τις αποστάσεις σου και να μην περιμένεις πολλά από αυτόν. Στην ηλικία που βρίσκεσαι, το να ταιριάξουν τα χνότα σας με το τι θεωρεί ο καθένας από εσάς επιτυχημένη σχέση, είναι κομμάτι δύσκολο. Αν από την άλλη τον θες για να περνάς την ώρα σου και στην πορεία ψηθείς και για σεξ, go for it, αλλά να είναι συνειδητή απόφαση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίσης στα 17-18 έχουμε οι περισσότεροι μια ωραιοποιημένη ιδέα για τις σχέσεις και θεωρούμε ότι η "φυσιολογική" πορεία των πραγμάτων αν υπάρξει ενδιαφέρον είναι σχέση-->πιο σοβαρή σχέση-->βλέποντας και κάνοντας. Στα 24 πάλι, που έχουμε πάει με 2-3-4-15 και έχουμε απομυθοποιήσει τον πρίγκιπα στο άλογο και την πριγκίπισσα στον πύργο, το πράγμα ξεκινάει από το βλέποντας και κάνοντας και ίσως (ανάλογα με το πόσα θέλει να δώσει ο καθένας), να καταλήξει σε κάτι σοβαρό.

Είναι όλοι οι 18χρονοι ανώριμοι και όλοι οι 24χρονοι ώριμοι; Ούτε κατά μέσο όρο θα έλεγα. Αυτό είναι περισσότερο στον χαρακτήρα. Αν κάποιος έχει φτάσει στα 18 και δεν έχει ωριμάσει, χλωμό να γίνει πολύ πιο ώριμος στη συνέχεια. Περιμένουν όλες οι 18χρονες τον πρίγκιπα με το άσπρο άλογο; Έχουν κάνει όλοι οι 24χρονοι 2 και 3 σχέσεις; Από που προκύπτουν αυτά; Μη μιλάμε για όλους σαν να είναι ένας γενικός κανόνας.

Και στην τελική, τι σημασία έχει αν κάποιος εργάζεται και ο άλλος είναι φοιτητής; Προφανώς είναι μαζί επειδή γουστάρουν να είναι μαζί στο σπίτι, γουστάρουν τον έρωτα τους, γουστάρουν να περνάνε τον ελεύθερο τους χρόνο μαζί. Δε σημαίνει ότι πρέπει και οι 2 να είναι φοιτητές. Είναι σαν να μου λες ότι ένας 18χρονος που πάει να δουλέψει απευθείας δεν μπορεί να συνάψει σχέση με κάποια που σπουδάζει γιατί έχουν "διαφορετικές ασχολίες". Δηλαδή μου λέτε, έμμεσα, ότι ένας φοιτητής πρέπει να τα φτιάχνει μόνο με φοιτητή και ένας μη φοιτητής πρέπει να τα φτιάχνει με μη φοιτητή. Ούτε κατά διάνοια δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για 18χρονους, η κοπέλα ειναι 16. Σκέψου λίγο εσύ τον εαυτό σου στα 16, ποσο νομιζεις οτι θα ταιριαζες τοτε με καποιον που ηταν σχεδον 25 χρονων? Και αντιστροφως, τώρα σαν φοιτητής, θα εκανες σχεση με μια μαθητρια β λυκειου? Δεν πιστεύεις ότι είσαι αρκετά ώριμος και ότι θα αναζητούσες κάποια κοπέλα που να ψάχνει κάτι παρόμοιο με εσένα? Όταν κάποιος τόσο μεγαλύτερος κάνει σχέση με μαθήτρια, ούτε καν φοιτήτρια, στις περισσότερες περιπτώσεις τότε κάτι δεν πάει καλά. Δεν συμφωνώ ότι ψάχνει κάτι πιο σταθερό όπως είπε η Ερινύς και ότι μια 16χρονη θα μπορούσε να του δώσει κάτι σταθερό. Η 16χρονη θα δεχτεί να είναι μαζί του γιατί θα εντυπωσιαστεί που κέρδισε κάποιον μεγαλύτερο και αυτός με τη σειρά του θα είναι πιο εύκολο να τη χειραγωγήσει ως "πιο έμπειρος", όπως βλέπουμε και στην περίπτωσή μας που το παιδί βιάζεται να προχωρήσει. Δηλαδή θεωρεί ότι βρήκε τον έρωτα της ζωής του σε μια 16χρονη που καλά καλά δεν έχει διαμορφώσει τον χαρακτήρα της ακόμα και δεν ξέρει που πατάει και πού βρίσκεται; Από προσωπική εμπειρία μιλώντας φυσικά, γιατί και εγώ στα 16 αν και ώριμος άνθρωπος γενικότερα, δεν ήξερα πού πατούσα και πού βρισκόμουν. Και θεωρεί πως μια μαθήτρια θα μπορεί να ικανοποιήσει όλες του τις ανάγκες? Ότι θα είναι έμπειρη και θα έχει πάει με τόσους πολλούς τέλος πάντων που θα το θεωρεί δεδομένο πως θα τη ρίξει στο κρεβάτι αμέσως? Προφανώς και όχι. Τέλος πάντων, ελπίζω εγώ να έχω άδικο για το καλό της κοπέλας αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις που ξέρω είναι κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για 18χρονους, η κοπέλα ειναι 16.
Εδώ σας έγραψα ότι συμφωνώ. Εγώ μίλησα για 18 και πάνω επειδή είχαμε μια παρόμοια συζήτηση στο τσατ.

Σκέψου λίγο εσύ τον εαυτό σου στα 16, ποσο νομιζεις οτι θα ταιριαζες τοτε με καποιον που ηταν σχεδον 25 χρονων? Και αντιστροφως, τώρα σαν φοιτητής, θα εκανες σχεση με μια μαθητρια β λυκειου? Δεν πιστεύεις ότι είσαι αρκετά ώριμος και ότι θα αναζητούσες κάποια κοπέλα που να ψάχνει κάτι παρόμοιο με εσένα?
Προφανώς, η ωριμότητα είναι σημαντικό πράγμα. Ωστόσο δε θεωρώ για παράδειγμα τις κοπέλες του έτους μας πιο ώριμες από τις κοπέλες που ήταν πρώτο έτος. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για μένα.

Δηλαδή θεωρεί ότι βρήκε τον έρωτα της ζωής του σε μια 16χρονη που καλά καλά δεν έχει διαμορφώσει τον χαρακτήρα της ακόμα και δεν ξέρει που πατάει και πού βρίσκεται; Από προσωπική εμπειρία μιλώντας φυσικά, γιατί και εγώ στα 16 αν και ώριμος άνθρωπος γενικότερα, δεν ήξερα πού πατούσα και πού βρισκόμουν. Και θεωρεί πως μια μαθήτρια θα μπορεί να ικανοποιήσει όλες του τις ανάγκες? Ότι θα είναι έμπειρη και θα έχει πάει με τόσους πολλούς τέλος πάντων που θα το θεωρεί δεδομένο πως θα τη ρίξει στο κρεβάτι αμέσως? Προφανώς και όχι. Τέλος πάντων, ελπίζω εγώ να έχω άδικο για το καλό της κοπέλας αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις που ξέρω είναι κάπως έτσι.

Για την περίπτωση της κοπέλας συμφωνώ μαζί σας. Αυτή θα πρέπει να καταλάβει αν τη θέλει μόνο για να περάσει μια καλή φάση το καλοκαίρι ή αν τη θέλει επειδή του αρέσει πραγματικά. Αυτά τα "δεν μπορώ να περιμένω" και κάτι τέτοια είναι κόκκινα σημαδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,547 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο...θεωρείται λογικό έτσι?Θέλω να πω δεν ξενερώνετε οι άντρες?Αν και το έχει καταλάβει ήδη...ναι καμιά φορά


Για μενα είναι και δεν θα με πειραζε εκτος βεβαια και αν ηξερα πως δεν θέλω να κάνω σχέση οποτε μπορει να μην προχωρουσα. Γιατι αμα η κοπελα είναι πρωτάρα μετά θα της κακοφανει αμα την αφησεις.

Aσε που εισαι 17 και αυτος 24. Φαινεται μικρη διαφορα και θα ηταν αν ησουν εσυ πχ 30 και αυτος 37. Τώρα βρισκεστε σε εντελως διαφορετικες φασεις στη ζωη σας... Και ειδικα αν λες οτι σου αφηνει υπονοουμενα οτι και καλα δεν εχει πολλη υπομονη και τα σχετικα, κατι δεν παει καλα... Μην κανεις τιποτα αν δεν νιωθεις ετοιμη. Και αν σε κανει να νιωσει ασχημα γι'αυτο και δεν το σεβαστει, ειναι απαραδεκτος.


Για ποιο λογο είναι απαραδεκτος; επειδή της ειπε ότι δεν θα μπορέσει να κάτσει να περιμένει και ένα χρονο με το ... στο χέρι; αμα δεν ξέρεις τι ορμες έχει ο καθενας δεν μπορεις να κρινεις. Εγω πχ τωρα είμαι 30 χρονων. Πιστευω ουτε μια εβδομάδα δεν θα μπορουσα να αντέξω χωρις έστω τα προκαταρκτικά. Εκτος και αν νομιζε κάποια ότι θα άντεχα 2 χρονια και καλα ενώ από πισω θα ειχε πέσει το κέρατο της αρκούδας.
Μην τα βλέπουμε όλα μονο από τη δικη μας πλευρά.


Ούτως ή αλλως στα 18-19 θα έχει ολοκληρώσει. Οποτε αν ο τύπος είναι ευγενικος και έχει τρόπο τι τωρα τι μετά από 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για ποιο λογο είναι απαραδεκτος; επειδή της ειπε ότι δεν θα μπορέσει να κάτσει να περιμένει και ένα χρονο με το ... στο χέρι; αμα δεν ξέρεις τι ορμες έχει ο καθενας δεν μπορεις να κρινεις. Εγω πχ τωρα είμαι 30 χρονων. Πιστευω ουτε μια εβδομάδα δεν θα μπορουσα να αντέξω χωρις έστω τα προκαταρκτικά. Εκτος και αν νομιζε κάποια ότι θα άντεχα 2 χρονια και καλα ενώ από πισω θα ειχε πέσει το κέρατο της αρκούδας.
Μην τα βλέπουμε όλα μονο από τη δικη μας πλευρά.


Ούτως ή αλλως στα 18-19 θα έχει ολοκληρώσει. Οποτε αν ο τύπος είναι ευγενικος και έχει τρόπο τι τωρα τι μετά από 2 χρονια.

Γι'αυτον τον λογο ακριβως δεν θα κανεις σχεση με μια 16χρονη. Αν εχει ορμες ας παει να βρει μια κοπελα που να ειναι ωριμη συναισθηματικα και να μπορουν να εχουν σχεσεις. Όχι να πιεσει ενα 16χρονο κοριτσι (ΠΑΙΔΙ ουσιαστικα) να παει μαζι του επειδη δεν εχει υπομονη. Ελεος. Αν ειναι ετσι, επειδη ολοι καποια στιγμη θα κανουμε σεξ, ας το κανουμε απο τα 13 μας. Μην λεμε βλακειες. Για μια κοπελα, η πρωτη φορα μπορει να εχει μεγαλη σημασια, ποσες φορες εχουμε δει στο φορουμ θεματα απο κοριτσια που να λενε πως δεν υπηρχε η σωστη αντιμετωπιση κατα την πρωτη τους φορα και μετα ειχαν θεματα, ειτε ψυχολογικα ειτε φυσικα-σωματικα? Δεν ειναι τοσο απλο οσο σου φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για ποιο λογο είναι απαραδεκτος; επειδή της ειπε ότι δεν θα μπορέσει να κάτσει να περιμένει και ένα χρονο με το ... στο χέρι; αμα δεν ξέρεις τι ορμες έχει ο καθενας δεν μπορεις να κρινεις. Εγω πχ τωρα είμαι 30 χρονων. Πιστευω ουτε μια εβδομάδα δεν θα μπορουσα να αντέξω χωρις έστω τα προκαταρκτικά. Εκτος και αν νομιζε κάποια ότι θα άντεχα 2 χρονια και καλα ενώ από πισω θα ειχε πέσει το κέρατο της αρκούδας.
Μην τα βλέπουμε όλα μονο από τη δικη μας πλευρά.


Ούτως ή αλλως στα 18-19 θα έχει ολοκληρώσει. Οποτε αν ο τύπος είναι ευγενικος και έχει τρόπο τι τωρα τι μετά από 2 χρονια.
Κοίτα, προφανώς στην ηλικία που βρίσκεσαι εσύ το σεξ έχει απενοχοποιηθεί. Όταν είσαι στο λύκειο, είτε είσαι άνδρας, είτε είσαι γυναίκα, έχεις περισσότερες αναστολές για το τι πρόκειται να κάνεις, γιατί δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία και δεν ξέρεις ούτε στο ελάχιστο τι ακριβώς θέλεις από τον/την άλλον/η και τι σε ευχαριστεί στο σεξ. Αντίθετα, ένα άτομο στα 24 έχει ήδη διαμορφώσει την σεξουαλική του συμπεριφορά και φαντάζομαι θα του είναι δύσκολο να μπει σε καλούπια της εφηβείας (εγώ ας πούμε, που είμαι και μικρότερος, δεν θα ήθελα να μπλέξω σε μία τέτοια κατάσταση). Από εκεί και πέρα, είναι λάθος του ίδιου του 24χρονου, που δεν μπορεί να συγκρατά τις ορμές του, και της ίδιας της 17χρονης, που δεν θέλει να υποκύψει σε αυτές. Καλώς ή κακώς θέλουν δύο διαφορετικά πράγματα, τα οποία δεν μπορούν να συγκεράσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,547 μηνύματα.
Κοίτα, προφανώς στην ηλικία που βρίσκεσαι εσύ το σεξ έχει απενοχοποιηθεί. Όταν είσαι στο λύκειο, είτε είσαι άνδρας, είτε είσαι γυναίκα, έχεις περισσότερες αναστολές για το τι πρόκειται να κάνεις, γιατί δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία και δεν ξέρεις ούτε στο ελάχιστο τι ακριβώς θέλεις από τον/την άλλον/η και τι σε ευχαριστεί στο σεξ. Αντίθετα, ένα άτομο στα 24 έχει ήδη διαμορφώσει την σεξουαλική του συμπεριφορά και φαντάζομαι θα του είναι δύσκολο να μπει σε καλούπια της εφηβείας (εγώ ας πούμε, που είμαι και μικρότερος, δεν θα ήθελα να μπλέξω σε μία τέτοια κατάσταση). Από εκεί και πέρα, είναι λάθος του ίδιου του 24χρονου, που δεν μπορεί να συγκρατά τις ορμές του, και της ίδιας της 17χρονης, που δεν θέλει να υποκύψει σε αυτές. Καλώς ή κακώς θέλουν δύο διαφορετικά πράγματα, τα οποία δεν μπορούν να συγκεράσουν...


Προς το παρον εγω καταλαβαινω ότι η κοπελα θέλει να προχωρησει αλλα φοβάται μηπως ο τύπος την περάσει για πρωτάρα και χωρισουν. Έχω δικιο κοπελιά; εσυ θα μας απαντήσεις όμως για σενα .... όχι άλλοι να λένε περι συναισθηματικης ανωριμότητας και άλλων τέτοιων αναλύσεων. Ο καθενας σε αυτό το θέμα ακουει τον εαυτο του.


Εγω καλως ή κακως νιώθω πιο απελευθερωμένος σε αυτή τη φάση και συμβουλευω προς αυτή την κατευθυνση αν σε κάποια δεν αρέσει και θεωρει ότι λέω βλακείες. Τζουζ. Σκασιλα μου μεγάλη και 10 παπαγαλοι. Αν είναι να αναλυουμε τα πάντα τοσο πολύ χαιρετα μας. Αρκει το παλικάρι να είναι καλο παιδι κ καλος χαρακτηρας. Αλλα όχι και απαράδεκτος επειδή έχει ορμες. Ποιος τα λέει αυτά. Αστεια είναι. Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
από μόνος του είπε ότι είμαι μικρούλα,απλά όταν του είπα ότι νιώθω πράγματα για αυτόν για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση γιατί με είχε κουράσει ξες τη μια να στέλνει την άλλη όχι κλπ. εκεί είπε ότι το έχει καταλάβει ότι τον θέλω απλά δεν έχει πολλή υπομονή σε κάποια θέματα...
αν ένοιωθε και αυτός ''πράγματα'' θα περίμενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,547 μηνύματα.
Και αυτος το ιδιο μπορει να λέει για την κοπελα. Ότι αν όντως νιώθει για εκεινον πράγματα θα μπορουσε να τον ευχαριστησει. Στην τελική ας συμφωνήσουν να προχωρήσουν μέχρι ένα σημειο. Όχι δηλαδή ολοκληρωμένη φάση μιας και η κοπελα δεν νιώθει έτοιμη αλλα κάποια προκαταρκτικά και μετα από κάποιο καιρο προχωράνε κανονικα πχ μετα από κανα χρονο ή και περισσοτερο. Ετσι είναι οι σχέσεις. Συμβιβαζόμαστε και τα βρίσκουμε κάπου στη μέση. Απλα μερικές την βλέπουν καπετάνισες και πρέπει να λενε αυτές και να κάνουμε εμεις. Δυσκολο. Οποιον χαρακτήρα και αν βρούν. Δεν λεω για την μικρη κοπελα τωρα γενικά λεω.


Δεν νοείται να λέει ο συντροφος κάτι που θέλει και η άλλη να του λέει αντε ρε απαράδεκτε από εδώ που τολμάς να εκφράζεις τις επιθυμιες. Κατσε ντε που ειμαστε. Στον μεσαίωνα; ψυχραιμια και λιγο κατανοηση. Αν πάλι ο τυπος θέλει ντε και καλα να προχωρησει και η κοπελα δεν .... ας τον αφήσει. Προφανως σε αυτό το σημειο δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε. Αυτό θα το αποφασισει η ιδια όμως. Δεν θα επιβληθούμε εμεις μεσα από αναλυσεις ταχα συναισθηματικης ωριμοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Και αυτος το ιδιο μπορει να λέει για την κοπελα. Ότι αν όντως νιώθει για εκεινον πράγματα θα μπορουσε να τον ευχαριστησει. Στην τελική ας συμφωνήσουν να προχωρήσουν μέχρι ένα σημειο. Όχι δηλαδή ολοκληρωμένη φάση μιας και η κοπελα δεν νιώθει έτοιμη αλλα κάποια προκαταρκτικά και μετα από κάποιο καιρο προχωράνε κανονικα πχ μετα από κανα χρονο ή και περισσοτερο. Ετσι είναι οι σχέσεις. Συμβιβαζόμαστε και τα βρίσκουμε κάπου στη μέση. Απλα μερικές την βλέπουν καπετάνισες και πρέπει να λενε αυτές και να κάνουμε εμεις. Δυσκολο. Οποιον χαρακτήρα και αν βρούν. Δεν λεω για την μικρη κοπελα τωρα γενικά λεω.


Δεν νοείται να λέει ο συντροφος κάτι που θέλει και η άλλη να του λέει αντε ρε απαράδεκτε από εδώ που τολμάς να εκφράζεις τις επιθυμιες. Κατσε ντε που ειμαστε. Στον μεσαίωνα; ψυχραιμια και λιγο κατανοηση. Αν πάλι ο τυπος θέλει ντε και καλα να προχωρησει και η κοπελα δεν .... ας τον αφήσει. Προφανως σε αυτό το σημειο δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε. Αυτό θα το αποφασισει η ιδια όμως. Δεν θα επιβληθούμε εμεις μεσα από αναλυσεις ταχα συναισθηματικης ωριμοτητας.

Ανθρωπε μου, καταλαβαινεις οτι μιλαμε για 16χρονο παιδι?? Ουτε καν 18 δεν ειναι. Για να μην πω οτι αυστηρα μιλωντας, θα ειναι παρανομο αν κανουν κατι. Εισαι ακριβως το παραδειγμα για το οποιο μιλαμε, ενας εγωιστης που δεν σεβεται τη συντροφο του. Αν θες να ικανοποιησεις τις ορμες σου, δεν περιμενεις ενα 16χρονο να το κανει αυτο. Και πες ο,τι θες απο εκει και περα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,547 μηνύματα.
Αν θέλεις η κουβεντα να έχει κάποια σοβαρή βάση και οσα γράφεις υποσταση θα πρέπει να μου παραθέσεις τον νομο που λέει ότι ένα 16 χρονο άτομο απαγορευεται να έχει σεξουαλικές επαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannaki_love

Νεοφερμένος

Η Ioannaki_love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οταν εισαι ετοιμη και μονο . Δεν γινεται με το ζορι για να ικανοποιηθουν οι οποιες ορεξεις του και αν νιωθει πολλα για σενα οφειλει να σε σεβαστει σε αυτο το σημαντικο θεμα .
Και να ξες δεν εισαι <<χαζη>> που δεν γνωρίζεις .
Έχεις δίκιο και σ'ευχαριστώ!!!

Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλες, αν θες να είσαι μέρος της μάζας δικό σου πρόβλημα. Να είσαι ο εαυτός σου. Επίσης, λες μια στέλνει την άλλη όχι. Εσύ στέλνεις (πρώτη) ή περιμένεις συνέχεια από αυτόν;

Στέλνει συνήθως εκείνος αλλά στέλνω και εγώ δεν έχω θέμα με αυτά δηλαδή ποιος θα στείλει πρώτος...απλά κάποια φάση είχαμε βγει για πρώτη φορά και μετά από το πρωί δεν έστειλε για μια μέρα και την επόμενη έστειλε εκείνος πρώτος...τώρα δεν ξέρω είναι λίγο παράξενο αυτό καμιά φορά δεν απαντάει,αλλά δουλεύει κιόλας...δεν έχει δείξει όμως να αποφεύγει ή να υποννοεί κάτι,εκτός από αυτό που προανέφερα...γενικά μου λέει συνέχεια τι θα κάνει,πού είναι,με ρωτάει τι θα κάνω όχι σε στιλ ανάκρισης,δείχνει πως νοιάζεται,δηλαδή μου λέει καμιά φορά τι είναι πιό σωστό και γενικά υποννοεί πως θέλει να είμαστε μαζί και πως ενδιαφέρεται για εμένα για αυτό και με προβλημάτισε αυτή η φράση του που σας είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,547 μηνύματα.
Πάντως ποινικο ζήτημα δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει πουθενά απαγορευση στον ποινικο κώδικα για ένα άτομο ανω των 15 ετών να προβει σε σεξουαλικές πράξεις με τη θεληση του. Ότι έγραψε πριν η methexys περι παρανομιας δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Εκτος και αν εννοουσε κάποιον δικο της νόμο !!! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannaki_love

Νεοφερμένος

Η Ioannaki_love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Προς το παρον εγω καταλαβαινω ότι η κοπελα θέλει να προχωρησει αλλα φοβάται μηπως ο τύπος την περάσει για πρωτάρα και χωρισουν. Έχω δικιο κοπελιά; εσυ θα μας απαντήσεις όμως για σενα .... όχι άλλοι να λένε περι συναισθηματικης ανωριμότητας και άλλων τέτοιων αναλύσεων. Ο καθενας σε αυτό το θέμα ακουει τον εαυτο του.


Εγω καλως ή κακως νιώθω πιο απελευθερωμένος σε αυτή τη φάση και συμβουλευω προς αυτή την κατευθυνση αν σε κάποια δεν αρέσει και θεωρει ότι λέω βλακείες. Τζουζ. Σκασιλα μου μεγάλη και 10 παπαγαλοι. Αν είναι να αναλυουμε τα πάντα τοσο πολύ χαιρετα μας. Αρκει το παλικάρι να είναι καλο παιδι κ καλος χαρακτηρας. Αλλα όχι και απαράδεκτος επειδή έχει ορμες. Ποιος τα λέει αυτά. Αστεια είναι. Ελεος.
Κοίτα σωστά τα λες,ήδη έχει καταλάβει πιστεύω πως δεν έχω προχωρήσει ποτέ,αλλά δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα...του είπα πώς νιώθω για εκείνον και μου είπε πως πρέπει να κάνουμε μια καλή αρχή...αν δεις και παρακάτω περιγράφω τη συμπεριφορά του...απλά ξες αυτή η εναλλαγή του με παραξένεψε...και φοβάμαι μήπως δεν ξέρω τι να κάνω ή μήπως όντως με πιέσει κάποια στιγμή...

Και αυτος το ιδιο μπορει να λέει για την κοπελα. Ότι αν όντως νιώθει για εκεινον πράγματα θα μπορουσε να τον ευχαριστησει. Στην τελική ας συμφωνήσουν να προχωρήσουν μέχρι ένα σημειο. Όχι δηλαδή ολοκληρωμένη φάση μιας και η κοπελα δεν νιώθει έτοιμη αλλα κάποια προκαταρκτικά και μετα από κάποιο καιρο προχωράνε κανονικα πχ μετα από κανα χρονο ή και περισσοτερο. Ετσι είναι οι σχέσεις. Συμβιβαζόμαστε και τα βρίσκουμε κάπου στη μέση. Απλα μερικές την βλέπουν καπετάνισες και πρέπει να λενε αυτές και να κάνουμε εμεις. Δυσκολο. Οποιον χαρακτήρα και αν βρούν. Δεν λεω για την μικρη κοπελα τωρα γενικά λεω.


Δεν νοείται να λέει ο συντροφος κάτι που θέλει και η άλλη να του λέει αντε ρε απαράδεκτε από εδώ που τολμάς να εκφράζεις τις επιθυμιες. Κατσε ντε που ειμαστε. Στον μεσαίωνα; ψυχραιμια και λιγο κατανοηση. Αν πάλι ο τυπος θέλει ντε και καλα να προχωρησει και η κοπελα δεν .... ας τον αφήσει. Προφανως σε αυτό το σημειο δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε. Αυτό θα το αποφασισει η ιδια όμως. Δεν θα επιβληθούμε εμεις μεσα από αναλυσεις ταχα συναισθηματικης ωριμοτητας.

Τι προτείνετε?Δηλαδή πόσο είναι λογικό να περιμένει?Ρωτάω γιατί είμαι εντελώς αρχάρια και δεν ξέρω...θα μου πεις είναι ανάλογα το άτομο αλλά περίπου ρωτάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top