Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Παιδιά μια απορία.
Πως μπορώ να ρυθμίσω τον λογαριασμό στο Facebook ώστε να μπορούν να μου στείλουν μηνύματα μόνο οι ΦΊΛΟΙ και όχι ο καθένας?
Για τα αιτήματα φιλίας μπορώ να βάλω μόνο το "Φίλοι φίλων".
Ευχαριστώ
Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Παλιότερα τα μηνύματα από άτομα που δεν ανήκουν στους φίλους πήγαιναν απλά στα άλλα χωρίς να έρχεται ειδοποίηση. Τώρα με κάτι τελευταίες, σχετικά αλλαγές του fb, απλά σου έρχεται ειδοποίηση αν θα δεχτείς μια επαφή που σου στέλνει μήνυμα. Μπορείς κάλλιστα να μην το δεχτείς.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Παιδιά μια απορία.
Πως μπορώ να ρυθμίσω τον λογαριασμό στο Facebook ώστε να μπορούν να μου στείλουν μηνύματα μόνο οι ΦΊΛΟΙ και όχι ο καθένας?
Για τα αιτήματα φιλίας μπορώ να βάλω μόνο το "Φίλοι φίλων".
Ευχαριστώ

Οπως είπε και η κυρία βάσω δεν γίνεται μπορείς απλά να πατήσεις την επιλογή στο "αυστηρό φιλτράρισμα" ώστε chat αγνώστων να πάνε στην κατηγορία "άλλα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παλιότερα υπήρχε ρύθμιση σχετικά με το ποιός μπορεί να σου στείλει μήνυμα στο φβ. Μετά το άλλαξαν με αυστηρό ή βασικό φιλτράρισμα των μηνυμάτων. Πλέον, αυτό έχει αντικατασταθεί με τα αιτήματα μηνυμάτων. Κατά τη γνώμη μου, κακώς. Έπρεπε να υπάρχει επιλογή ποιός μπορεί να στέλνει=> Φίλοι, Φίλοι Φίλων, Στενοί Φίλοι, Όλοι, Κανένας.

Οπως είπε και η κυρία βάσω δεν γίνεται μπορείς απλά να πατήσεις την επιλογή στο "αυστηρό φιλτράρισμα" ώστε chat αγνώστων να πάνε στην κατηγορία "άλλα"
Υπάρχει αυστηρό φιλτράρισμα; Σε μένα στην ενότητα "Ποιοι μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου" έχει μόνο για τα friend requests.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλησπέραα!

Μια ερωτησούλα.. Πώς μπορώ να αποκλείσω έναν "φίλο" από το να δει δημοσιεύσεις μου σε δημόσια ομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Καλησπέραα!

Μια ερωτησούλα.. Πώς μπορώ να αποκλείσω έναν "φίλο" από το να δει δημοσιεύσεις μου σε δημόσια ομάδα;
Ο πιο απλός τρόπος είναι να τον διαγράψεις από φίλο και να τον μπλοκάρεις στην συνέχεια. Διαφορετικά αν δεν θέλεις να τον διαγράψεις, μπορείς από τις ρυθμίσεις να κανονίσεις να μην βλέπει καμμιά δημοσίευσή σου, αλλά να μην βλέπει μόνο τις δημοσιεύσεις στην συγκεκριμένη ομάδα δεν γίνεται νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ο πιο απλός τρόπος είναι να τον διαγράψεις από φίλο και να τον μπλοκάρεις στην συνέχεια. Διαφορετικά αν δεν θέλεις να τον διαγράψεις, μπορείς από τις ρυθμίσεις να κανονίσεις να μην βλέπει καμμιά δημοσίευσή σου, αλλά να μην βλέπει μόνο τις δημοσιεύσεις στην συγκεκριμένη ομάδα δεν γίνεται νομίζω.

Δημοσίευση μου στο προφιλ μου εντάξει, το έχω κανονίσει αυτό.. Το θέμα μου είναι αν θέλω να περάσω κάτι σε μια δημόσια ομάδα.. να μην εμφανιστεί φάτσα φόρα στη σελίδα του λ.χ Ότι η τάδε δημοσίευσε στην ομάδα μπλαμπλα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δημοσίευση μου στο προφιλ μου εντάξει, το έχω κανονίσει αυτό.. Το θέμα μου είναι αν θέλω να περάσω κάτι σε μια δημόσια ομάδα.. να μην εμφανιστεί φάτσα φόρα στη σελίδα του λ.χ Ότι η τάδε δημοσίευσε στην ομάδα μπλαμπλα... :/:
Αν είναι στους φίλους σου, τότε θα το βλέπει. Εκτός και αν κάνεις ρύθμιση να μην μπορεί να δει καμμιά δημοσίευσή σου, νομίζω πως αυτό γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Δημοσίευση μου στο προφιλ μου εντάξει, το έχω κανονίσει αυτό.. Το θέμα μου είναι αν θέλω να περάσω κάτι σε μια δημόσια ομάδα.. να μην εμφανιστεί φάτσα φόρα στη σελίδα του λ.χ Ότι η τάδε δημοσίευσε στην ομάδα μπλαμπλα... :/:
Χωρίς να τον μπλοκάρεις ή να τον διαγράψεις από φίλο σου, οποιαδήποτε δραστηριότητα έχεις στο facebook που συνδέεται με τρίτους θα του είναι εμφανής (πχ. κάνεις like σε φωτογραφία κοινού σας φίλου την οποία μπορεί να δει και εκείνος, ποστάρεις ίσως κάτι σε κοινό σας φίλο και ο κοινός σας φίλος επιτρέπει σε εκείνον να βλέπει δημοσιεύσεις άλλων στον τοίχο του, ανεβάζεις κάτι σε δημόσια ομάδα ή ομάδα που είναι και αυτός μέλος ή σε σελίδα που έχει κάνει και εκείνος like).
Δηλαδή θα μπορεί εφόσον είστε φίλοι (και κατά συνέπεια σε έχει κάνει follow by default) να εμφανιστεί στον ticker και στην αρχική σελίδα του το ό,τι έκανες σε δημοσίευση που μπορεί να δει και αυτός.
Στις δικές σου τις δημοσιεύσεις (στο timeline σου) μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις βγάζοντάς τον από το κοινό που βλέπει το post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life42

Νεοφερμένος

Η life42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς αλλάζουμε φωτογραφία προφίλ ώστε να μην εμφανίζεται στις αρχικές των άλλων; Δηλ.κλειδωμένη;...Να μην το δουν οι άλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς αλλάζουμε φωτογραφία προφίλ ώστε να μην εμφανίζεται στις αρχικές των άλλων; Δηλ.κλειδωμένη;...Να μην το δουν οι άλλοι
Δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος, η φωτογραφία προφίλ και εξωφύλλου είναι οι μόνες που φαίνονται δημόσια ακόμα και αν όλες οι άλλες είναι κρυφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς αλλάζουμε φωτογραφία προφίλ ώστε να μην εμφανίζεται στις αρχικές των άλλων; Δηλ.κλειδωμένη;...Να μην το δουν οι άλλοι

Aν την αφαιρεσεις αμεσως απο το χρονολογιο σου, μηπως ετσι δεν εμφανιζεται και στην αρχικη; :hmm: Εγω αυτο κανω οταν δεν θελω να φανει κατι αλλα δεν ξερω αν οντως δουλευει ή αν ειναι η ιδεα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life42

Νεοφερμένος

Η life42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Aν την αφαιρεσεις αμεσως απο το χρονολογιο σου, μηπως ετσι δεν εμφανιζεται και στην αρχικη; :hmm: Εγω αυτο κανω οταν δεν θελω να φανει κατι αλλα δεν ξερω αν οντως δουλευει ή αν ειναι η ιδεα μου :P
Όχι...έχω δει που κάποιοι αλλάζουν φωτογραφία προφίλ,αλλά είναι κλειδωμένη.Δηλαδή, εσύ δεν βλέπεις ούτε πότε την έβαλε ούτε αν άλλαξε και προφανώς δεν μπορείς να τους κάνεις λικε...ο μόνος τρόπος να καταλάβεις ότι άλλαξαν είναι ή να μπεις στο προφίλ τους ή να δεις δίπλα από τη συνομιλία τη μικρή φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις-Απόρρητο- Ποιοί μπορούν να δουν το περιεχόμενό μου. ΄Ισως βρεις τρόπο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για να την κλειδωσεις και να μην μπορει να την ανοιξει κανεις, ανεβαζεις τη φωτογραφια, πατας πανω της και κατω απο το ονομα σου εχει δυο ανθρωπακια. Πατας εκει πανω, στα "Περισσοτερα" και το αλλαζεις ωστε να μπορεις να βλεπεις μονο εσυ τη φωτογραφια σου, εχει μια κλειδαρια νομιζω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θα την αλλάξεις πολύ πρωινές ώρες που δεν είναι κανείς μέσα.
αμέσως με το που την ανεβάσεις θα κάνεις αυτο που είπε η methexys, έτσι δεν θα εμφανιστεί σε κανένα χρονολόγιο εκτός απο όσους θα είναι μέσα εκείνη την ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδες, εχω μια απορία: πχ φτιαχνω ενα gif και θελω να το ποσταρω σε μια ομαδα στο facebook.
Αλλα θελω να ειναι animated, χωρις να εχει το κυκλακι πανω το οποιο πατας για να ξεκινησει. Να παιζει δηλαδη συνεχεια.
Γινεται κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
(messenger)"Ο χρηστης ... ζηταει να συνδεθει μαζι σας"
Τι ειναι αυτο ακριβως;Δλδ δεν γινομαστε φιλοι στο φβ αλλα στο messenger κατα καποιο τροπο;Θα εχω προσβαση στο προφιλ της(ως φιλος) και αυτη στο δικο μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
(messenger)"Ο χρηστης ... ζηταει να συνδεθει μαζι σας"
Τι ειναι αυτο ακριβως;Δλδ δεν γινομαστε φιλοι στο φβ αλλα στο messenger κατα καποιο τροπο;Θα εχω προσβαση στο προφιλ της(ως φιλος) και αυτη στο δικο μου;
Ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχει, αν το προφίλ της το βλέπουν μόνο φίλοι τότε δεν θα έχεις πλήρη πρόσβαση.
Είναι δυνατό να συνδεθείς με κάποιον στο messenger χωρίς να τον έχεις στους φίλους, απλά και μόνο για να μιλάτε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γειαααα :)
Τον τελευταίο καιρό κάτι παίζει με τις ενημερώσεις στην αρχική μου στο facebook. Το θέμα είναι ότι δεν εμφανίζονται ενημερώσεις από σελίδες(από καμία σελίδα όμως) και από τους φίλους μου εμφανίζονται πολύ συγκεκριμένες ενημερώσεις. Δηλαδή μπορεί να μπω στο προφίλ κάποιου από τους φίλους μου και να δω κάτι που ανέβασε σήμερα, χτες κλπ που δεν το έχω δει στην αρχική μου. Και καλώς ή κακώς είμαι από τα άτομα που είμαι σχεδόν όλη την ώρα στο facebook, οπότε αν ήταν στην αρχική μου θα το έβλεπα.
Στην αρχή το είχα παρατηρήσει στην εφαρμογή του κινητού και σκέφτηκα ότι μπορεί να έφαγε κανένα κόλλημα, αλλά μετά κατάλαβα ότι το ίδιο συμβαίνει και όταν μπαίνω από υπολογιστή.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Noμίζω ότι έτσι κι αλλιώς ποτέ, κανείς μας δεν βλέπεις τα πάντα όσα ανεβαίνουν, δηλ. από όλες τις σελίδες που έχεις κάνει like ή από όλους τους φίλους που έχεις. Μόνο τα πιο σημαντικά. Ειδικά για τις σελίδες που σε ενδιαφέρουν μπορείς να επιλέξεις 'see first' από το follow και να μη χάνεις (σχεδόν) τίποτα.

Τώρα, αν το παρατήρησες έτσι ξαφνικά, ίσως να άλλαξε η επιλογή που είχες παλιότερα στο 'με χρονολογική σειρά', πλέον να είναι 'τα πιο σημαντικά'. Παλιότερα το είχα δει αυτό, δε ξέρω τι παίζει τώρα ή αν ισχύει ακόμη αυτή η επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top