Μισό σπίτι δικό μου μισό δικό του...

gapo

Νεοφερμένος

Ο gapo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μερικές συμβουλές σχετικά με ένα ακίνητο και τη δυνατότητα για να δωθεί αντιπαρροχή. Κοιτάξτε πως έχουν τα πράγματα. Υπάρχει μια διόροφη μονοκατοικία, της οποίας ο ένας όροφος μου ανήκει, ενώ ο άλλος ανήκει σε έναν θείο μου. Εγώ επιθυμώ να δωθεί αντιπαρροχή το σπίτι γιατί είναι παλιό και μέσα δεν μπορείς να μείνεις. Εκείνος δε θέλει (δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο). Πώς μπορώ να διεκδικήσω τα νόμιμα; Πώς μπορώ να τον κάνω να συμφωνήσει για να δοθεί το σπίτι αντιπαρροχή; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αχ, φιλαράκι, για 15 χρόνια περιμέναμε τις αδελφές του πατέρα μου να δώσουν συγκατάθεση για αντιπαροχή του πατρικού τους (σε αθλία κατάσταση, με τα ποντίκια να αλωνίζουν!) και αυτές τίποτα!
Τότε είχαμε ρωτήσει δικηγόρο και μας είπε ότι χρειάζεται η συγκατάθεση τουλάχιστον του 51% των δικαιούχων. Βέβαια μιλάμε για...προπολεμικά (που λέει ο λόγος) χρόνια.
Με το ζόρι δεν νομίζω να μπορείς να τον πείσεις. Μεγάλος σε ηλικία ο θείος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gapo

Νεοφερμένος

Ο gapo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σαραντάρης είναι, αλλά από μυαλό...αρχαίο. Εν τω μεταξύ θελώ να μπω σε μια σειρά, δεν μπορώ να περιμένω χρόνια... Προσπαθώ να τον πείσω, αλλά δεν παίρνει από λόγια, γι αυτό σκέφτηκα μηπως μπορούσα να τον πιέσω λίγο περισσότερο. Απο ποσοστά είναι 50-50 το σπίτι (απο ένας όροφος):worry: Άσε δεν ξέρω τι να κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ερώτηση: είναι νόμιμα όλα τα τετραγωνικά; πόσα πάνω και πόσα κάτω;:hmm:

Είναι συνδεμένα μεταξύτους εσωτερικά ή εξωτερικά;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gapo

Νεοφερμένος

Ο gapo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
mania: Είναι ο κάτω όροφος δικός του και ο πάνω ορόφος δικός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
mania: Είναι ο κάτω όροφος δικός του και ο πάνω ορόφος δικός μας.
Εχουν ξεχωριστές εισόδους έτσι δεν είναι; πόσα τμ ειναι στον καθένα; και πόσο χωράφι έχει ο καθενας; παίζει ρόλο αυτό;)

Και σε πιανού το όνομα είναι; το συμφωνητικό λέει πόσο αντιστηχεί του καθενώς:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gapo

Νεοφερμένος

Ο gapo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοίταξα το χαρτί του Κτηματολογίου. Εμείς έχουμε το 50% του αέρα και το 50% του οικοπέδου. Επίσης έναν όροφο. Ξεχωριστές εισόδους έχουν (η μια δίπλα στην άλλη). Το ισόγειο που είναι δικό του έχει ένα μαγαζί και μια γκαρσονιερίτσα. Ο πάνω όροφος (δικός μας) έχει δυο διαμερίσματα συνολικά γύρω στα 150-160 τ.μ. (και τα δύο μαζί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κοίταξα το χαρτί του Κτηματολογίου. Εμείς έχουμε το 50% του αέρα και το 50% του οικοπέδου. Επίσης έναν όροφο. Ξεχωριστές εισόδους έχουν (η μια δίπλα στην άλλη). Το ισόγειο που είναι δικό του έχει ένα μαγαζί και μια γκαρσονιερίτσα. Ο πάνω όροφος (δικός μας) έχει δυο διαμερίσματα συνολικά γύρω στα 150-160 τ.μ. (και τα δύο μαζί)

Μπορείς να δώσεις λοιπόν αντιπαροχή το δικό σου μερίδιο, έχεις το δικαίωμα, υπάρχουν κατασκευαστηκές που θέλουν παλιά για φτιάξιμο και μάλιστα μοσχοπουλιούντε, έτσι άσε εκέινον να κρατήσει το σπίτι ώς έχει, εσύ έχεις περισσότερα απο ότι μερήδιο δικό του. Αν κάνεις αυτή την κίνηση δεν θα υπάρξει πρόβλημα αφού είναι στο κτηματολόγιο δικά σου.

Η αντιπαροχή μπορεί να γίνει μόνο στο δικό σου μερίδιο και να πάρεις αλλού διαμερίσματα και ας κάνουν ότι θέλουν μετά μεταξύ τους αυτοί που το πέρνουν αντιπαροχή με τον θείο σου. Ετσι δεν έχεις καβγάδες ούτε εμπλέκεσε εσύ με τα δικά του κομάτια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gapo

Νεοφερμένος

Ο gapo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οπότε θα πάω σε ορισμένες κατασκευαστικές που ξέρω και θα πάρω προσφορές... Ευχαριστώ πολύ mania. Θα σας πω τι εγινε τελικά... σε λίγες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οπότε θα πάω σε ορισμένες κατασκευαστικές που ξέρω και θα πάρω προσφορές... Ευχαριστώ πολύ mania. Θα σας πω τι εγινε τελικά... σε λίγες μέρες.


Καλη επιτυχία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αυτό μου θυμίζει λίγο "Κωνσταντίνου κ Ελένης" :P:P:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το θέμα είναι ποιός κατασκευαστής θα θελήσει να πάρει αντιπαροχή ένα οικόπεδο στο οποίο δεν θα μπορεί να θίξει το ισόγειο καθόλου; Θα ανακατασκευάσει μόνο τον δεύτερο όροφο; Και ποιός αγοραστής θα μπλέξει; Πόσα χιλιοστά επί του οικοπέδου έχεις συνολικά; Προκύπτει από το χαρτί του κτηματολογίου "ποσοστό κυριότητας επί του γεωτεμαχίου" πάνω δεξιά στο κτηματολογικό φύλλο. Άθροισε δικαίωμα υψούν και διαμερίσματα και γράψε το σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top