Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Τότε πολύ απλά μιλάμε για άλλο θέμα :P
Εγώ τον μοναχισμό τον αντιλαμβάνομαι "δια παντός". Τουλάχιστον με αυτή τη πρόθεση ξεκινά κάποιος να μονάσει.
Την έννοια των λίγων ημερών δεν την λέω μοναχισμό, αλλά εκδρομή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Τότε πολύ απλά μιλάμε για άλλο θέμα :P
Εγώ τον μοναχισμό τον αντιλαμβάνομαι "δια παντός". Τουλάχιστον με αυτή τη πρόθεση ξεκινά κάποιος να μονάσει.
Την έννοια των λίγων ημερών δεν την λέω μοναχισμό, αλλά εκδρομή!

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τότε πολύ απλά μιλάμε για άλλο θέμα :P
Εγώ τον μοναχισμό τον αντιλαμβάνομαι "δια παντός". Τουλάχιστον με αυτή τη πρόθεση ξεκινά κάποιος να μονάσει.
Την έννοια των λίγων ημερών δεν την λέω μοναχισμό, αλλά εκδρομή!

Ακριβώς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μοναστηρι + Εγω?! :angelnot:
Για ανεκδοτο καλο ειναι, αν και μου πεφτει λιγακι βαρυ..

Δεν το εχω σκεφτει, και δεν μπορει ουτε σαν ιδεα να μου περασει απο το μυαλο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Kατηγορηματικά όχι.Αν θέλω να απομονωθώ απο τα εγκόσμια μπορώ να κάτσω και στο σπίτι μου με κλειστές τηλεοράσεις,τηλέφωνα,πισί κλπ.
Άσε που στα δικά μου μάτια ο μοναχισμός δεν είναι τόσο αθώος αφού για να σε δεχτούν πρέπει ή να είσαι πολύ νέος ή να έχεις κάτι να γράψεις στο εκάστοτε μοναστήρι κι όλα αυτά για να διάγεις μια ζωή συμβατική και προδιεγεγραμμένη απο την οποία με την πλύση εγκεφάλου που σου έχουν κάνει δεν μπορείς να ξεφύγεις.
Τελείως διαφορετική η εμπειρία του να μείνεις για λίγες μέρες σε μοναστήρι ως φιλοξενούμενος και να γοητευτείς απο την (φαινομενική τις περισσότερες φορές) γαλήνη και ηρεμία που επικρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Kατηγορηματικά όχι.Αν θέλω να απομονωθώ απο τα εγκόσμια μπορώ να κάτσω και στο σπίτι μου με κλειστές τηλεοράσεις,τηλέφωνα,πισί κλπ.
Άσε που στα δικά μου μάτια ο μοναχισμός δεν είναι τόσο αθώος αφού για να σε δεχτούν πρέπει ή να είσαι πολύ νέος ή να έχεις κάτι να γράψεις στο εκάστοτε μοναστήρι κι όλα αυτά για να διάγεις μια ζωή συμβατική και προδιεγεγραμμένη απο την οποία με την πλύση εγκεφάλου που σου έχουν κάνει δεν μπορείς να ξεφύγεις.
Τελείως διαφορετική η εμπειρία του να μείνεις για λίγες μέρες σε μοναστήρι ως φιλοξενούμενος και να γοητευτείς απο την (φαινομενική τις περισσότερες φορές) γαλήνη και ηρεμία που επικρατεί.

Ισχυει αυτο? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκτός αν πάω σε μοναστήρι με καλόγριες. Υπάρχει κανένα τέτοιο που να δέχονται άντρες ? 'Οργια και τέτοια, τρελλαίνομαι. Μετανόησε τέκνο μου τεκνό μου. 'Ενας ταξιτζής προχθές μου είπε ότι ακόμα και τα ανδροκρατούμενα μοναστήρια φροντίζουν να φιλοξενούν κρυφά γυναίκες. Πάντως από καλά πληροφορημένη πηγή ξέρω ότι σε κάποια μοναστήρια έχουν ακόμα και pc. Μου το είπε κάποιος που τους έχει επισκεφθεί και έφριξα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ισχυει αυτο? :confused:

Είναι απαραίτητο!
Εμ τι? Τσάμπα θα σε ταϊζουν και θα σε ποτίζουν?
Βέβαια δεν σου τα ζητάνε τα περιουσιακά σου φόρα παρτίδα....Έχουν τον τρόπο τους. Καταλαβαίνεις....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως από καλά πληροφορημένη πηγή ξέρω ότι σε κάποια μοναστήρια έχουν ακόμα και pc.

Εμείς είχαμε δει κάποτε επισκέπτη να μπαίνει απο το Άγιο Όρος στο στέκι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ισχυει αυτο? :confused:
Kι αυτό ισχύει, κι άλλα πολλά ισχύουν που αν τα αναφέρουμε εδώ θα βρεθούμε εντελώς μα εντελώς οφ τόπικ.......:mad: :mad: :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Είναι απαραίτητο!
Εμ τι? Τσάμπα θα σε ταϊζουν και θα σε ποτίζουν?
Βέβαια δεν σου τα ζητάνε τα περιουσιακά σου φόρα παρτίδα....Έχουν τον τρόπο τους. Καταλαβαίνεις....;)

Δεν το ηξερα. Ουτε καν φανταζομουν δλδ.
Εκμεταλευση. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εμείς είχαμε δει κάποτε επισκέπτη να μπαίνει απο το Άγιο Όρος στο στέκι!!!
Αυτό είναι δεδομένο εδώ και χρόνια, δεν μπαίνουν μόνο οι επισκέπτες, αλλά και οι μοναχοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επισκέπτη εννοώ μη εγγεγραμένο μέλος στο στέκι, στο Άγιο όρος δεν ξέρω καλέ τι ήταν, εμείς την IP είδαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εμείς είχαμε δει κάποτε επισκέπτη να μπαίνει απο το Άγιο Όρος στο στέκι!!!
O giostau ήτανε, λίγο πριν αποχωρήσει από το στέκι για να μονάσει :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επισκέπτη εννοώ μη εγγεγραμένο μέλος στο στέκι, στο Άγιο όρος δεν ξέρω καλέ τι ήταν, εμείς την IP είδαμε :P

Αν τσακώσεις καμμία ηγουμένη ή καμμιά καλόγρια να επισκέπτεται το forum στείλε μου pm σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Δεν νομιζω να μοναζει κανενας μονο και μονο για την εμπειρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν νομιζω να μοναζει κανενας μονο και μονο για την εμπειρια!

Τεστάρισμα αντοχής και υπέρβαση για λίγο καιρό, αλλά θέλει πολλά κότσια να απαρνηθώ τον πολιτισμό. 'Αλλη μια καλή ιδέα για να ξεφύγεις από τον πολιτισμό είναι να πας να ζήσεις στην άγρια φύση. Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν να την περνάω φίνα που λέει και το τραγούδι. Πάντως ο άνθρωπος καλό είναι να γνωρίζει για λίγο καιρό ένα τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής απ'τον συνηθισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τεστάρισμα αντοχής και υπέρβαση για λίγο καιρό, αλλά θέλει πολλά κότσια να απαρνηθώ τον πολιτισμό. 'Αλλη μια καλή ιδέα για να ξεφύγεις από τον πολιτισμό είναι να πας να ζήσεις στην άγρια φύση. Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν να την περνάω φίνα που λέει και το τραγούδι. Πάντως ο άνθρωπος καλό είναι να γνωρίζει για λίγο καιρό ένα τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής απ'τον συνηθισμένο.
Αυτό μπορείς να το κάνεις και στο ελεύθερο κάμπινγκ το καλοκαίρι που είναι όλα τα λευτά........:) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό μπορείς να το κάνεις και στο ελεύθερο κάμπινγκ το καλοκαίρι που είναι όλα τα λευτά........:) :) :) :)

Πήγαινα camping πολλά χρόνια, είναι κι αυτό μια πολύ όμορφη εμπειρία αλλά όχι το καλοκαίρι που πήζει και η κατάσταση είναι ''Νικολάκη το φαί σου ! Δεν θα σε ξαναπάρω μαζί μου σκασμένο !'' Φρίκη. Πήγαινα κάθε χρόνο χειμώνα σε camping, αυτά ήταν χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μάλλον δεν κατάλαβες.
Εγώ είπα ελεύθερο κάμπινγκ, όχι οργανωμένο.
Σκηνή κάτω από τα δέντρα, δίπλα στη θάλασσα, εσύ και.... καλή παρέα.
Κανείς άλλος.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top