• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το πρωί όλοι έχουμε ξηρα στόματα.
Η ξηροτητα αυτη που αναφερεις συνεχιζει και τις υπόλοιπες ωρες της ημέρας?
Λαμβάνεις καποιο φάρμακο γενικα?
Η ξηροτητα δεν συνεχιζεται κατα την διαρκεια της ημερας τωρα με τις παιδικες οδοντοκρεμες και δεν λαμβανω φαρμακα. Ειχα ομως ξηροτητα ολη την ημερα οταν βουρτσιζα με pronamel και crest pro health και γι αυτο μου κακοφαινεται που εχω ξηροτητα οταν ξυπναω το πρωι. Αν δεν βουρτσισω τα δοντια μου το βραδυ δεν εχω ξηροτητα. Κατι με ενοχλει στις οδοντοκρεμες. Δεν ειναι δυνατον να ειμαι μια χαρα οταν δεν βουρτσιζω και να εχω μουδιασμα, ξηροτητα και πληγες οταν χρησιμοποιω οδοντοκρεμα ή/και στοματικο διαλυμμα. Οταν καθαριζω με οδοντικο νημα (glide με εντονη γευση μεντας) μου στεγνωνουν τα χειλη. Αν χρησιμοποιησω οδοντικο νημα χωρις γευση δεν εχω τετοιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Παλιά αγόραζα συνέχεια λευκαντικές οδοντόκρεμες, οι οποίες δεν έκαναν τίποτα... Πλέον, έχω στραφεί σε οδοντόκρεμες πιο ήπιες και κάπως πιο ''φυσικές''. Επίσης, πλέον δεν μπορώ καθόλου τις οδοντόκρεμες που έχουν έντονη γεύση (π.χ. μέντα). Αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ Colgate natural extracts και είμαι ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για λευκανση δοκιμασε γαργαρες με 1.5% οξυζενε για 1 βδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Οι λευκαντικές οδοντόκρεμες έχουν επίπτωση στην υγεία των δοντιών μας. Γενικά, οι περισσότερες οδοντόκρεμες έχουν παρόμοια περιεκτικότητα φθορίου. Διαλέξτε με βάση την τιμή ή/και την γεύση.

Και ένα καλό βιντεάκι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Οι λευκαντικές οδοντόκρεμες έχουν επίπτωση στην υγεία των δοντιών μας. Γενικά, οι περισσότερες οδοντόκρεμες έχουν παρόμοια περιεκτικότητα φθορίου. Διαλέξτε με βάση την τιμή ή/και την γεύση.

Και ένα καλό βιντεάκι:


Μμμ απορώ πως ο κόσμος ξέρει όλα αυτά που περιέχουν οι μεγάλες μάρκες, τι προκαλούν και επιμενουν να αγοράζουν με βάση την τιμή, τη στιγμή που μπορείς να αγορασεις μια οδοντοκρεμα χωρίς SLS, triclosan κλπ, και αντε να κοστισει 1€ παραπάνω (μπορεί να βρεις και στην ίδια τιμή). Και ok, να κάνεις οικονομία το 1€ αν έχεις ανάγκη, αλλά να κάνεις οικονομία το 1€ στην οδοντοκρεμα και την ίδια στιγμή να αγοραζεις ένα σωρό πανακριβα, πολλές φορές αχρηστα, προϊόντα, το βρίσκω λίγο παράξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Μμμ απορώ πως ο κόσμος ξέρει όλα αυτά που περιέχουν οι μεγάλες μάρκες, τι προκαλούν και επιμενουν να αγοράζουν με βάση την τιμή, τη στιγμή που μπορείς να αγορασεις μια οδοντοκρεμα χωρίς SLS, triclosan κλπ, και αντε να κοστισει 1€ παραπάνω (μπορεί να βρεις και στην ίδια τιμή). Και ok, να κάνεις οικονομία το 1€ αν έχεις ανάγκη, αλλά να κάνεις οικονομία το 1€ στην οδοντοκρεμα και την ίδια στιγμή να αγοραζεις ένα σωρό πανακριβα, πολλές φορές αχρηστα, προϊόντα, το βρίσκω λίγο παράξενο.

Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποιες οδοντόκρεμες χωρίς SLS κλπ που έχεις δοκιμάσει και σου άρεσαν;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποιες οδοντόκρεμες χωρίς SLS κλπ που έχεις δοκιμάσει και σου άρεσαν;:)

Σαν γεύση και αίσθηση μου αρεσαν πολύ η Weleda η πράσινη (αυτή χρησιμοποιω), και η urtekram με μεντα. Σημείωσε όμως ότι δεν ήθελα ούτε φθόριο να περιέχουν. Και η δεύτερη περιέχει ξυλιτολη. Μπορείς να βρεις κάποιες με φθόριο χωρίς SLS. Οι άλλες που δοκιμασα είναι της apivita, αν θυμάμαι καλά λέγεται bio eco, και της frezyderm με φθόριο αλλά περιέχει και κάποια χημικά. Της απιβιτα δεν μου άρεσε η γεύση. Είναι όμως και θέμα γουστου. Γενικά καλό είναι να μην περιέχουν ξυλιτολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, Πάντως εγώ με AIM White NOW Gold είχα λευκότερα δόντια απ' ό,τι με την AIM Expert Protection, που χρησιμοποιώ τώρα! (έχε χάρη που είναι η πιο φθηνή και 1+1 δώρο... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια φορά, θυμάμαι, είχα πάρει μια οδοντόκρεμα που έβγαζε μπλε αφρό και γινόντουσαν τα δόντια μπλε. Βέβαια, στο τέλος τα δόντια μού φαίνονταν λίγο πιο άσπρα σε σχέση με άλλες οδοντόκρεμες που δοκίμασα. Δεν την αγόρασα, όμως, ξανά, όχι γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένος [παρότι μετά καθάριζα καλά τον νιπτήρα, γιατί δεν έφευγε εύκολα η μπλε οδοντόκρεμα (ή οδοντόπαστα· ό,τι προτιμάτε :loltooth:)], αλλά γιατί ήταν λίγο «τσιμπημένη» η τιμή της (γενικά κοιτάω την τιμή πρώτα προτού αγοράσω κάτι). Από τότε χρησιμοποιώ άσπρες οδοντόκρεμες διαφόρων μαρκών.

Άσχετο: Τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ και οδοντικό νήμα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Καμία, τρίβω την οδοντόβουρτσα πάνω στο σαπούνι και πλένω τα δόντια μου, μετά μασάω μαστίχα Χίου με γεύση δυόσμο και είμαι άρχοντας στα φιλιά :galliko:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Με εισαγόμενη νυχτερίδα πλακί από Κίνα και σαύρες τηγανιτές :1eye:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Παιδιά τι οδοντόκρεμα δεν μπορούσε να πάρει κάποιος ασθενής με ξηροστομια;

Μόνιμη.

Αν υπάρχει κάποιος οδοντίατρος ας βοηθήσει.

thanks ❤
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Yotuel All in One!
 

dazed

Νεοφερμένος

Ο dazed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν έχετε να προτείνετε κάποια για ουλίτιδα είμαι όλος αυτιά!
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρησιμοποιώ του Dr Organic αυτην εδώ... https://www.skroutz.gr/s/7437528/Dr-Organic-Pomegranate-100ml.html όπως και στοματικό διάλυμμα της εταιρίας και αρκετά φυτικά σαμπουάν για σμηγματορροική(βάζω μέσα και δικά μου αιθέρια έλαια).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά τι οδοντόκρεμα δεν μπορούσε να πάρει κάποιος ασθενής με ξηροστομια;

Μόνιμη.

Αν υπάρχει κάποιος οδοντίατρος ας βοηθήσει.

thanks ❤
Dr Organic
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Λοιπόν, ο οδοντίατρος την τελευταία φορά που πήγα, μου αντιπρότεινε αντί για Yotuel να πάρω την Unident Gold και να βουρτσίζω τα δόντια με αυτή 3 φορές την εβδομάδα (προφανώς ως συμπληρωματική για λεύκανση).
Εγώ την πήρα, όμως η Unident Gold στις οδηγίες λέει ότι είναι για καθημερινή χρήση πρωί - βράδυ. Να πω ότι το σωληνάριο είναι μεγάλο (100ml) και έχει baking soda, ένζυμα κτλ. Δείτε εδώ το κείμενο.
Μήπως έκανε λάθος ο οδοντίατρος και νόμιζε ότι η συγκεκριμένη οδοντόκρεμα είναι αυστηρώς λευκαντική για περιορισμένη χρήση την εβδομάδα; Εκτός κι αν είναι γραμμή των οδοντιάτρων να μην επιτρέπουν για καθημερινή χρήση τέτοιες οδοντόκρεμες. :scratchhead:
Είπαμε μη μου πέσουν και τα δόντια! :no::loltooth:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1597945042893.png
1597945068452.png
Αυτές χρησιμοποιώ τώρα.

Ο δικός μου ιατρός, μού είπε καλές είναι όλες αυτές στο εμπόριο (Sensodyne, Oral B, Colgate κλπ). Ίσως, Sensodyne καλύτερη λίγο δε ξέρω. Αυτό που είπε είναι το πλύσιμο το σωστό, που έχει περισσότερη σημασία από όλα.

Για λεύκανση αν έχεις A2-A3 χρωματικό βαθμό στα δόντια, δεν θα σε βοηθήσει να πας προς Α1, η οδοντόκρεμα.
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καμια από προαναφερθέντες.
Χρησιμοποιώ ΧΩΡΙΣ ΦΘΟΡΙΟ,αλουμινιο και λοιπά καλούδια που βάζουνε μεσα στις κοινές οι.....να μη πω τώρα.
Μακριά...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top