Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,431 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,553 μηνύματα σε 74,325 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 199 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άσκηση σωματικής βίας σε γυναίκες

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 14:33, 03-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
τον είχε δείρει μέχρι να πέσει σε κόμμα τρεις φορές.
Και για να βγει έτσι, πρέπει να ήταν μεγάλα,,,
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:53, 04-06-16:

Πρώτον σωματική βία, δεύτερον συναισθηματική και λεκτική βία, τρίτον γκρίνια και τέταρτον κέρατο = σοβαρότατοι λόγοι, για να φύγει κάποιος/α αμέσως από μια σχέση. Αδιαπραγμάτευτα! Ιδιαίτερα όταν ασκείται σωματική βία, δεν πρέπει να δίνουμε καμία ευκαιρία. Τα άτομα αυτά είναι επικίνδυνα και χρειάζονται άμεσα ψυχολογική βοήθεια.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,639 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:31, 04-06-16:

Για την αυτοάμυνα τι λέτε; Πχ αν σου επιτεθεί μια γυναίκα μπορείς να αμυνθείς;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,541 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 17:31, 04-06-16:

Άρθρο 22 ΠΚ
παράγραφος 1
Δεν είναι άδικηη πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας
παράγραφο 2
Άμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτιθέμενου στην οποία προβαίνει το άτομο για να υπερασπιστεί τον εαυτό του η άλλο άτομο απο άδικη πράξη που στρέφεται εναντίων τους.
παράγραφος 3
Το αναγκαίο μέτρο της άμυνας κρίνεται απο το βαθμό επικινδυνότητας της επίθεσης,απο το είδος της βλάβης που μπορούσε να προκαλέσει η επίθεση,απο τον τρόπο της επίθεσης και λοιπές περιστάσεις

Γενικότερα σε περιστατικά αυτοάμυνας ισχύει και το άρθρο 23 περι υπέρβασης της άμυνας τι εννοεί ο νομοθέτης με ένα απλό παράδειγμα.Μια γυναίκα επιτίθεται με μαχαίρι σε εσένα.Εαν εσύ την χτυπήσεις με ενα σιδερένιο λοστό στο χέρι για να την αφοπλίσεις τότε θεωρείται νόμιμη αυτοάμυνα και κατα 99% αθωώνεσαι.Αν όμως ενώ έχει αφοπλιστεί συνεχίζεις να την χτυπάς τότε διαπραττεις το έγκλημα της πρόκλησης σωματικής βλάβης.Μια απλή σφαλιάρα παραπάνω είναι αρκετή για να σου επιβληθεί μέχρι και χρηματική ποινή 3000 ευρώ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 04-06-16 στις 21:24.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 20:39, 04-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οχι ρε φιλε τι λες τωρα ? Πρεπει να κατσεις να τις φας επειδη οι αντρες δεν βαρανε γυναικες και θα υποτιμηθει ο ανδρισμος τους χαχα. Ετσι τουλαχιστον το χουν περασει στη σημερον κοινωνια ... Εμενα παντως αν μου επιτεθει γυναικα, θα την κανω να μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που το εκανε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,214 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:51, 04-06-16:

Αν είναι ξεκάθαρα για άμυνα και δεν περάσεις στην επίθεση, ναι.
Και το ανάποδο (η γυναίκα σε αυτοάμυνα -αν και θεωρώ ότι συνήθως λόγω σωματικής υπεροχής του άντρα υπάρχει μια διαφοροποίηση).

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Το θέμα για μένα είναι να μην είσαι εσύ αυτός/ή που θα σηκώσει το χέρι πρώτος/η.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Τιμώμενο Μέλος

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 17,096 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:57, 04-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από AnwnymosMeOnoma
Οχι ρε φιλε τι λες τωρα ? Πρεπει να κατσεις να τις φας επειδη οι αντρες δεν βαρανε γυναικες και θα υποτιμηθει ο ανδρισμος τους χαχα. Ετσι τουλαχιστον το χουν περασει στη σημερον κοινωνια ... Εμενα παντως αν μου επιτεθει γυναικα, θα την κανω να μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που το εκανε.
Αν σου επιτεθει αντρας θα εχεις την ιδια αντιδραση;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:58, 04-06-16:

Κάνεις πολύ καλά και αναφέρεις και την άλλη περίπτωση: δηλαδή, να πέσει ένας άντρας θύμα σωματικής βίας από γυναίκα. Έχω ακούσει τέτοιο περιστατικό. Μια γυναίκα ηθοποιός -πριν πολλά χρόνια, δεν θέλω να πω το όνομά της- βιαιοπράγησε σε βάρος του συντρόφου της. Να μην το παίζουμε λοιπόν θύματα. Και οι άντρες δέχονται βία (σε μικρότερο βαθμό βέβαια) και πρέπει κι αυτοί να είναι καλυμμένοι σε τέτοιου είδους θέματα. Η γκρίνια μάλιστα ορισμένων γυναικών ξεπερνάει ακόμα και τη σωματική βία. Πολλές γυναίκες μάλιστα, όταν μαλώνουν με τον σύντροφό τους, διατυπώνουν υποτιμητικές δηλώσεις για το σεξουαλικό κομμάτι. Κάτι τέτοιο είναι επιεικώς απαράδεκτο! Θέλω να είμαι αντικειμενική!!! Αδιαπραγμάτευτο!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Τιμώμενο Μέλος

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 17,096 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:59, 04-06-16:

Οπως και να εχει ανωνυμε με ονομα,το ζητουμενο του θεματος δεν ειναι η αυτοαμυνα,που σαφως δενε χει σχεση με το φυλο που σου επιτιθεται ο αλλος,αλλα η ασκηση σωματικης βιας στις γυναικες.Δεν μιλαμε για αυτοαμυνα,βλεπε αρχικο ποστ του θεματος.Μην βγαινουμε εκτος θεματος και μην προσπαθεις να κρυψεις τις μισογυνιστικες σου θεωριες με κατι τετοια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-06-16 στις 21:14.
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

H xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

H Padme έγραψε στις 23:29, 04-06-16:

Εμενα παντως αν μου επιτεθει γυναικα, θα την κανω να μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που το εκανε.
Κρίμα που αυτά είναι πράγματα που μαθαίνεις στην πορεία μιας σχέσης (τουλάχιστον για εμάς γυναίκες/άντρες που τέτοιες συμπεριφορές είναι μη αποδεκτές και εκτός συζήτησης)
Όταν έλεγε αυτοάμυνα το παιδί εννοούσε να απειλείτε η σωματική σου ακεραιότητα όχι να σκοτώσεις τον άλλο. -θέλω να φαντάζομαι-
Κάθε μορφή βίας ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι αποδεκτή (είτε σωματική, είτε ψυχολογική είτε λεκτική ακόμα και ένα χαστούκι περνάει κάποια όρια), εκεί στόχος είναι να τα μαζέψεις και να φύγεις, όχι να πάρεις το μαχαίρι από την κουζίνα και να του/της "δείξεις".

Τώρα αν σε μια σχέση υπάρχει ψυχολογική βία (κάτι που συμβαίνει στους άντρες) τότε το περιβάλλον είναι ήδη τοξικό και κατά τη γνώμη μου δεν "φτιάχνει". Τα μαζεύεις, φεύγεις, το ξεπερνάς και βρίσκεις μια άλλη πιο σοβαρή.
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 00:27, 05-06-16:

Αν είναι ολοφάνερα πιο αδύναμη σωματικά και μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου, τότε είναι υποτιμητικό να την χτυπήσεις κι εσύ.
Αποκρούεις αμυντικά και κάνεις ό,τι καταλαβαίνεις με τα λόγια. Ξέρεις...με τρόπο, όχι με υστερικές αγριοφωνάρες εκτός εαυτού, γιατί και πάλι υποτιμητικό είναι.
Ε, πού θα πάει, κάποια στιγμή θα σταματήσει, τι διάολο, αμόκ διαρκείας θα'ναι, τόση ατυχία πια !
Εννοείται πως στο βαθμό φταις κι εσύ για τον καβγά, καλά να πάθεις.

Και μιας και λέμε για ατυχία, αν μιλάμε για νταρντανογυναίκα, εννοώ...ασυνήθιστα γεροδεμένη, τότε δεν μπλέκεις -με τίποτα!- σε καβγά μαζί της.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις, δείχνουμε υπεράνω πάσης προσβολής (ξέρεις, ζεν, διαλογισμός…) και την κάνουμε με ψυχραιμία.
Εκτός πια κι αν εμφανιστεί αναπάντεχα απ'το πουθενά καμιά αγριονταρντάνα κι αρχίσει τις ξανάστροφες.
Αλλά και πάλι, βρε παιδί μου, τόση ατυχία πιά !
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,310 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:32, 05-06-16:

σηκώνεις τα χέρια πάνω από το κεφάλι, αυτή ψευτοχαστουκίζει τα χέρια σου τσιρίζοντας και κάνεις υπομονή να της περάσει

(ακομα και να προσπαθήσει να σε δείρει γυναίκα, το να την δείρεις μετα για εκδίκηση το θεωρώ απαράδεκτο)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaspar : 05-06-16 στις 01:03.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 10:18, 05-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Eύστοχο ερώτημα.

Εκείνος που ασκεί σωματική βία δεν είναι πάντα ο πιο εύσωμος, αλλά εκείνος που έχει στον χαρακτήρα του τη βιαιότητα.
Εμένα πριν πολλά χρόνια ο τότε πρώην μου, που ήταν και ο πρώτος μου, πάνω στον καυγά με έσπρωξε. Τον πέρναγα μισό κεφάλι. Δεν αμύνθηκα βέβαια φοβούμενη τον νόμο. Έφυγα τρέχοντας και εννοείται ότι έκοψα κάθε επαφή παρά τα παρακάλια του και τις διαβεβαιώσεις του ότι δεν θα ξανασυμβεί.

Το ανάστημα και η σωματική διάπλαση δεν παίζουν κανένα ρόλο, αλλά ο χαρακτήρας του/της άλλου/ης. Πληγωνόμουν μάλιστα πολύ όταν μου έλεγε "εγώ δεν έχω σύντροφο, έχω ένα άλογο", ενώ εγώ δεν φορούσα ποτέ τακούνια, για να μην νιώθει άσχημα. Αν καθόμουν μ' αυτόν τον τόσο βίαιο άνθρωπο, μπορεί να με είχε και σκοτώσει. Ήταν πολύ νευρικός. Και πολύ ήταν που έκατσα μαζί του 6 μήνες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,639 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 10:53, 05-06-16:

Δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει αν επιτέθηκε άντρας ή γυναίκα. Η βία είναι βία είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες είτε από άντρες είτε από γυναίκες.

Μιλάμε για βία στις γυναίκες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το διαχωρίζουμε. Γιατί μαθαίνουμε στα παιδιά μας να μην χτυπάνε γυναίκες αλλά δεν τους μαθαίνουμε να μην χτυπάνε καθόλου είτε άντρες είτε γυναίκες; Και φυσικά το χαστούκι της γυναίκας θεωρείται νορμάλ συμπεριφορά αντίδρασης όταν απογοητεύεται και ο άντρας πρέπει να το φάει και μετά να αποχωρήσει
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 11:09, 05-06-16:

[...]
Μιλάμε για βία στις γυναίκες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το διαχωρίζουμε.
[...]
Και φυσικά το χαστούκι της γυναίκας θεωρείται νορμάλ συμπεριφορά αντίδρασης όταν απογοητεύεται και ο άντρας πρέπει να το φάει και μετά να αποχωρήσει
Το διαχωρίζουμε, γιατί οι άντρες τείνουν να είναι βιαιότεροι και μυϊκώς δυνατότεροι.

Όχι, κανείς δε νομίζω ότι το θεωρεί νορμάλ συμπεριφορά, αλλά ακόμη λιγότερο νορμάλ συμπεριφορά είναι απλά να καθίσεις και να φας το χαστούκι. Νέος άνθρωπος είσαι, γρήγορα αντανακλαστικά, φαντάζομαι, έχεις, πιάσε της το χέρι στο αέρα και πες της ότι δεν της επιτρέπεις να σε αγγίξει με τέτοιο τρόπο για κανένα λόγο.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 19:55, 05-06-16:

Βεβαιως κοπελα μου τι νομιζεις μασαμε ? Τι καναμε τοσα χρονια τζουντο .. Ασε που γουσταρω τις φασαριες... ειναι μες στο αιμα μου
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 20:02, 05-06-16:

Οπως και να εχει ανωνυμε με ονομα,το ζητουμενο του θεματος δεν ειναι η αυτοαμυνα,που σαφως δενε χει σχεση με το φυλο που σου επιτιθεται ο αλλος,αλλα η ασκηση σωματικης βιας στις γυναικες.Δεν μιλαμε για αυτοαμυνα,βλεπε αρχικο ποστ του θεματος.Μην βγαινουμε εκτος θεματος και μην προσπαθεις να κρυψεις τις μισογυνιστικες σου θεωριες με κατι τετοια.
Ενταξει το οτι λατρευω τις γυναικες ειναι δεδομενο, οτι αντιμαχομαι αυτες που εχουν φεμινιστικες αντιληψεις ειναι επισης δεδομενο.
Υπαρχουν γυναικες που αξιζουν να τις φιλας τα ποδια [τα τοπ θηλυκα], υπαρχουν και γυναικες που θες να τις βαρας και να μη σταματας, [αυτες που ναι μεν λενε οτι ανηκουν στη θηλυκη τους φυση, αλλα αντιγραφουν και ανταγωνιζονται αντρικες συμπεριφορες.]
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 20:08, 05-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από me.
Αν είναι ολοφάνερα πιο αδύναμη σωματικά και μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου, τότε είναι υποτιμητικό να την χτυπήσεις κι εσύ.
Αποκρούεις αμυντικά και κάνεις ό,τι καταλαβαίνεις με τα λόγια. Ξέρεις...με τρόπο, όχι με υστερικές αγριοφωνάρες εκτός εαυτού, γιατί και πάλι υποτιμητικό είναι.
Ε, πού θα πάει, κάποια στιγμή θα σταματήσει, τι διάολο, αμόκ διαρκείας θα'ναι, τόση ατυχία πια !
Εννοείται πως στο βαθμό φταις κι εσύ για τον καβγά, καλά να πάθεις.

Και μιας και λέμε για ατυχία, αν μιλάμε για νταρντανογυναίκα, εννοώ...ασυνήθιστα γεροδεμένη, τότε δεν μπλέκεις -με τίποτα!- σε καβγά μαζί της.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις, δείχνουμε υπεράνω πάσης προσβολής (ξέρεις, ζεν, διαλογισμός…) και την κάνουμε με ψυχραιμία.
Εκτός πια κι αν εμφανιστεί αναπάντεχα απ'το πουθενά καμιά αγριονταρντάνα κι αρχίσει τις ξανάστροφες.
Αλλά και πάλι, βρε παιδί μου, τόση ατυχία πιά !
Ας ειναι οτι γυναικα θελει φιλε μου ...Συνηθως μια γυναικα αν δει οτι δεν την παιρνει δεν θα της περασει ουτε καν απ το μυαλο να βαρεσει πρωτη.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 20:11, 05-06-16:

Βεβαιως κοπελα μου τι νομιζεις μασαμε ? Τι καναμε τοσα χρονια τζουντο .. Ασε που γουσταρω τις φασαριες... ειναι μες στο αιμα μου
Και εγώ έκανα τζούντο, του πότε είσαι; Μπορεί να ήμασταν μαζί σε αγώνες
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 20:15, 05-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Padme
Κρίμα που αυτά είναι πράγματα που μαθαίνεις στην πορεία μιας σχέσης (τουλάχιστον για εμάς γυναίκες/άντρες που τέτοιες συμπεριφορές είναι μη αποδεκτές και εκτός συζήτησης)
Όταν έλεγε αυτοάμυνα το παιδί εννοούσε να απειλείτε η σωματική σου ακεραιότητα όχι να σκοτώσεις τον άλλο. -θέλω να φαντάζομαι-
Κάθε μορφή βίας ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι αποδεκτή (είτε σωματική, είτε ψυχολογική είτε λεκτική ακόμα και ένα χαστούκι περνάει κάποια όρια), εκεί στόχος είναι να τα μαζέψεις και να φύγεις, όχι να πάρεις το μαχαίρι από την κουζίνα και να του/της "δείξεις".

Τώρα αν σε μια σχέση υπάρχει ψυχολογική βία (κάτι που συμβαίνει στους άντρες) τότε το περιβάλλον είναι ήδη τοξικό και κατά τη γνώμη μου δεν "φτιάχνει". Τα μαζεύεις, φεύγεις, το ξεπερνάς και βρίσκεις μια άλλη πιο σοβαρή.
Ωραια μια χαρα τα λες, απλως εγω καυτηριαζω την αποψη που εχει περασει στη κοινωνια μας οτι οι γυναικες μπορουν να βαρεσουν ανδρες, αλλα οι ανδρες δεν πρεπει να ανταποδωσουν γιατι χανουν απ τον αντρισμο τους και οτι δεν ειναι αξιοι να λεγονται αντρες και διαφορες τετοιες πιπες. Επισης θεωρω οτι και η ψυχολογικη βια των γυναικων εις βαρρος των αντρων θα πρεπει να ποινικοποιειται. [Οι Γυναικες ειναι πονηρες φιλη μου, σου λεει ....γιατι κυριε μου να μου ασκησεις σωματικη βια αφου δεν μπορω να τα βγαλω περα μαζι σου ετσι κι αλλιως. Ασκησε μου λεκτικη βια οπως κανω και γω που καταφερνω να σου γαμησω τη ψυχολογια μια χαρα.] Αυτο ειναι το γυναικειο σκεπτικο.

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
Το διαχωρίζουμε, γιατί οι άντρες τείνουν να είναι βιαιότεροι και μυϊκώς δυνατότεροι.

Όχι, κανείς δε νομίζω ότι το θεωρεί νορμάλ συμπεριφορά, αλλά ακόμη λιγότερο νορμάλ συμπεριφορά είναι απλά να καθίσεις και να φας το χαστούκι. Νέος άνθρωπος είσαι, γρήγορα αντανακλαστικά, φαντάζομαι, έχεις, πιάσε της το χέρι στο αέρα και πες της ότι δεν της επιτρέπεις να σε αγγίξει με τέτοιο τρόπο για κανένα λόγο.
Ενταξει ρε φιλε, η φυση μας εχει κανει ετσι ...τι πρεπει δλδ να απαρνηθουμε τη φυση μας για να αισθανονται καλυτερα μερικες γυναικες . Παντως πολυ ψυχραιμο σε ακουω για την αντιδραση σου στα λογια ...στη πραξη ομως πιστεψε με δεν θα ναι το ιδιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 05-06-16 στις 21:03. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,541 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 20:39, 05-06-16:

Ωραια μια χαρα τα λες, απλως εγω καυτηριαζω την αποψη που εχει περασει στη κοινωνια μας οτι οι γυναικες μπορουν να βαρεσουν ανδρες, αλλα οι ανδρες δεν πρεπει να ανταποδωσουν γιατι χανουν απ τον αντρισμο τους και οτι δεν ειναι αξιοι να λεγονται αντρες και διαφορες τετοιες πιπες. Επισης θεωρω οτι και η ψυχολογικη βια των γυναικων εις βαρρος των αντρων θα πρεπει να ποινικοποιειται. [Οι Γυναικες ειναι πονηρες φιλη μου, σου λεει ....γιατι κυριε μου να μου ασκησεις σωματικη βια αφου δεν μπορω να τα βγαλω περα μαζι σου ετσι κι αλλιως. Ασκησε μου λεκτικη βια οπως κανω και γω που καταφερνω να σου γαμησω τη ψυχολογια μια χαρα.] Αυτο ειναι το γυναικειο σκεπτικο.

Φυσικά και ποινικοποιείται η λεκτική επίθεση είτε αυτό λέγεται εξύβριση είτε λέγεται συκοφαντική δυσφήμιση.Τώρα οσον αφορά τις πολεμικές τέχνες που λες οτι έχεις διδαχθεί αυτό σε καθιστά ποινικά πιο υπέύθυνο αφού όταν είσαι επαγγελματίας αθλητής φορτώνεσαι και οπλοχρησία.Καλύτερα να ηρεμήσεις και να μην τσακώνεσαι με όποιον να είναι για 2 λόγους 1)υπάρχει το ενδεχόμενο να μπλέξεις αν προξενήσεις ζημιά στον άλλο 2) ποτέ δεν μπορέίς να ξέρεις τι κουβαλάει ο άλλος πάνω του
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:58, 05-06-16:

Ωχ! Να την κάνω καλύτερα!
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο . έγραψε στις 21:30, 05-06-16:

Με κανένα χαστουκάκι δεν πέθανε ποτέ κανείς.

Αν η άλλη(και λέω άλλη γιατί το thread για βία στις γυναίκες είναι), επειδή πιστεύει ότι δε θα πάθει τίποτα, το φτάσει στα άκρα( πολλά σενάρια μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν παράδειγμα), τότε why not?

Αν θεωρητικά, γιατί μπορώ μια χαρά να φτιάξω το δικό μου παράδειγμα, η γυναίκα μου χτυπάει τον εαυτό της, μελανιές και τέτοια, τσιρίζει, ή έτσι για πλάκα, πάει κιόλας και τον παίρνει από πίσω από κάποιον άλλο(1st time, ας υποθέσουμε βρήκε ίδιου μεγέθους μόριο lol this is fun) και μετά μου κάνει μήνυση, εγώ να μην νευριάσω? Μάλλον θα νευριάσω ναι, αλλά μπορεί να μην τη χτυπήσω, όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά θα χρειαζόμουν χρόνο να επεξεργαστώ τις πληροφορίες. Αν όμως περνούσαν 2-3 μέρες και μιλούσαμε τα 2 μας και τη ρωτούσα:

Α: Μα γιατί το κάνεις αυτό?

και αυτή απαντήσει

Π: Επειδή κοιμήθηκες με την γραμματέα σου... Τώρα θα σου πάρω τα παιδιά, το σπίτι και θα σε καταστρέψω.

Τώρα αυτήν, εντάξει ίσως δεν πρέπει να την σκοτώσεις άμεσα( θα πας φυλακή, οπότε αργότερα να ξεχαστεί το θέμα), ένα δυο χαστουκάκια να μην της τα δώσεις?

Εννοείται πως ναι, άρα τι? Υπάρχουν εξαιρέσεις για κανένα χαστουκάκι? Εννοείται πως ναι
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

Συντονίστρια

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,869 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:55, 05-06-16:

Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις αυτοάμυνας (όπου λειτουργεί το ένστικτο της αυτοσυντήρησης), καμιά ανοχή στη βία δεν δικαιολογείται, συμπεριλαμβανομένου και του "αθώου" χαστουκιού. Ιδιαίτερα όταν αυτή στρέφεται εναντίον των σωματικά πιο αδύναμων (παιδιών, γυναικών, ηλικιωμένων ή σωματικά ανάπηρων). Δεν είναι διαπραγματεύσιμη η βίαιη συμπεριφορά. Το άτομο που την ασκεί είναι προβληματικό και αν δεν δεχτεί επαγελματική ψυχολογική υποστήριξη, δεν πρόκειται να άλλαξει τακτική.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

H Padme έγραψε στις 00:01, 06-06-16:

Μάλλον ζούμε στο twilight zone (ή σε πίνακα του νταλί).

Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 03:58, 06-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις αυτοάμυνας (όπου λειτουργεί το ένστικτο της αυτοσυντήρησης), καμιά ανοχή στη βία δεν δικαιολογείται, συμπεριλαμβανομένου και του "αθώου" χαστουκιού. Ιδιαίτερα όταν αυτή στρέφεται εναντίον των σωματικά πιο αδύναμων (παιδιών, γυναικών, ηλικιωμένων ή σωματικά ανάπηρων). Δεν είναι διαπραγματεύσιμη η βίαιη συμπεριφορά. Το άτομο που την ασκεί είναι προβληματικό και αν δεν δεχτεί επαγελματική ψυχολογική υποστήριξη, δεν πρόκειται να άλλαξει τακτική.
Οταν στρεφεται εναντιον αντρων ομως επιτρεπεται ετσι ? Πολυ εξυπνη σ γεννησε η μανα σου εσενα.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο . έγραψε στις 06:37, 06-06-16:

Αγαπητό μου μαρούλι, και με ένα ακραίο(ακραίο για να φανεί αυτό που θέλω να πω) τέτοιο παράδειγμα, η λογική μπορεί να φανεί. Και θεωρώ ότι είναι σχεδόν σίγουρο, ότι έχουν υπάρξει τέτοια σκηνικά(εντάξει χωρίς το πρωκτικό). Γυναίκα τρώει κέρατο και έπειτα διψασμένη για εκδίκηση, πάει να καταστρέψει τον άντρα που κάποτε αγάπησε. Οπότε λέω, σε αυτήν την περίπτωση να μην την χαστουκίσεις, τη στιγμή που σου την λέει και από πάνω και θεωρεί ότι είναι δικαιολογημένη? χαχαχα σπίρτο είσαι πάντως!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

H Padme έγραψε στις 07:01, 06-06-16:

Αγαπητό μου κολοκύθι, είδες πόσο διαβολικές μπορεί να γίνουν οι γυναίκες, δεν θες να βρεθείς σε μια τέτοια κατάσταση και σε τρέχουν σε τμήματα. Γίνε γκέι, να ησυχάσει το κεφάλι σου και το δικό μας.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,214 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:33, 06-06-16:

Οταν στρεφεται εναντιον αντρων ομως επιτρεπεται ετσι ? Πολυ εξυπνη σ γεννησε η μανα σου εσενα.
Μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά.
Ή είσαι πυρότουβλο.

Διάλεξε ό,τι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, γιατί το ποστ της είναι ξεκάθαρο και δεν έχει καμία σχέση με το συμπέρασμά σου.
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 16:42, 06-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Ή είσαι πυρότουβλο.
Ή (καταφανώς) τρολ.
--
Και γιατί μόνο δ1; Και 2 και 3...
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:26, 06-06-16:

Αγαπητό μου κολοκύθι, είδες πόσο διαβολικές μπορεί να γίνουν οι γυναίκες, δεν θες να βρεθείς σε μια τέτοια κατάσταση και σε τρέχουν σε τμήματα. Γίνε γκέι, να ησυχάσει το κεφάλι σου και το δικό μας.
relevant

https://youtu.be/XqxZldc-dSk
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:26, 06-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
Ή (καταφανώς) τρολ.
--
Και γιατί μόνο δ1; Και 2 και 3...
Δεν αποκλείουν τα προηγούμενα το να είναι (καταφανώς) τρολ.
Δ2 ή Δ3 όχι, ή Δ1 ή Δ9
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 17:31, 06-06-16:

από 0 ως 6 δε πάει; τι scale ειν αυτο;
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:41, 06-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
από 0 ως 6 δε πάει; τι scale ειν αυτο;
Στη βιβλιογραφία αναφέρονται αρκετά συστήματα αρίθμησης των ατόμων των δακτυλίων των κανναβινοειδών. Τα περισσότερο χρησιμοποιούμενα είναι δύο: Η τετραϋδροκανναβινόλη, σύμφωνα με το πρώτο, θεωρείται ως παράγωγο μονοτερπενίου και σύμφωνα με το δεύτερο θεωρείται ως παράγωγο του διβενζοπυρανίου. Έτσι σύμφωνα με το πρώτο χαρακτηρίζεται ως Δ1-τετραϋδροκανναβινόλη (Δ1-THC), ενώ σύμφωνα με το δεύτερο (και περισσότερο χρησιμοποιούμενο) χαρακτηρίζεται ως Δ9-τετραϋδροκανναβινόλη (Δ9-THC). Το πρώτο σύστημα είναι συμβατό με τη βιοσύνθεση της ένωσης (βλέπε παρακάτω) και μπορεί να εφαρμοστεί και στα κανναβινοειδή που δεν περιλαμβάνουν πλήρη σκελετό διβενζοπυρανίου στο μόριό τους
Καλυφθήκατε ή να βγω και άλλο offtopic και να βάλω σχηματάκια;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 17:45, 06-06-16:

α άλλο κατάλαβα εγώ
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:50, 06-06-16:

Ναι, κάτι υποψιάστηκα
Παράθεση

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

O AnwnymosMeOnoma έγραψε στις 10:50, 11-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Ή είσαι πυρότουβλο.

Διάλεξε ό,τι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, γιατί το ποστ της είναι ξεκάθαρο και δεν έχει καμία σχέση με το συμπέρασμά σου.
Θαυμαζω τα ελληνικα σου ...τελικα εκτος απ τον μπαμπινιωτη εχουμε και σενα ...η λεξη πυροτουβλο εμπεριεχεται στο δικο σου λεξικο ετσι ? Το συμπερασμα μου διατυπωθηκε, με βαση αυτο που εγραψε η κοπελα στο ποστ της. Δεν μιλησε πουθενα για τη βια προς τους αντρες ή τουλαχιστον δν το διευκρυνησε, οπως θα πρεπε να κανει, μιλαει μονο για γυναικες, αναπηρους, αδυναμους κλπ.
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 18:54, 11-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ρυζόγαλο
Αν θεωρητικά, γιατί μπορώ μια χαρά να φτιάξω το δικό μου παράδειγμα, η γυναίκα μου χτυπάει τον εαυτό της, μελανιές και τέτοια, τσιρίζει, ή έτσι για πλάκα, πάει κιόλας και τον παίρνει από πίσω από κάποιον άλλο(1st time, ας υποθέσουμε βρήκε ίδιου μεγέθους μόριο lol this is fun) και μετά μου κάνει μήνυση, εγώ να μην νευριάσω? Μάλλον θα νευριάσω ναι, αλλά μπορεί να μην τη χτυπήσω, όχι για κάποιον άλλο λόγο, αλλά θα χρειαζόμουν χρόνο να επεξεργαστώ τις πληροφορίες. Αν όμως περνούσαν 2-3 μέρες και μιλούσαμε τα 2 μας και τη ρωτούσα:

Α: Μα γιατί το κάνεις αυτό?

και αυτή απαντήσει

Π: Επειδή κοιμήθηκες με την γραμματέα σου... Τώρα θα σου πάρω τα παιδιά, το σπίτι και θα σε καταστρέψω.

Τώρα αυτήν, εντάξει ίσως δεν πρέπει να την σκοτώσεις άμεσα( θα πας φυλακή, οπότε αργότερα να ξεχαστεί το θέμα), ένα δυο χαστουκάκια να μην της τα δώσεις?

Εννοείται πως ναι, άρα τι? Υπάρχουν εξαιρέσεις για κανένα χαστουκάκι? Εννοείται πως ναι
αν θεωρεις τ χαστουκακια οκ, αυριο μπορει και τς κλωτσουλες να τς θεωρεις το ιδιο οκ...το παραδειγμα σου νομιζω με ξεπερασε! Ουτως η αλλως ο καθενας μπορει να θεωρησει οκ τις μπουνιες, τις κλωτσιες...η βια δεν παυει να ειναι βια, ειτε μιλαμε για κλωτσουλες η για χαστουκακια. στο ιδιο καζανι βραζεις, μη χαιρεσαι!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:33, 11-06-16:

Θαυμαζω τα ελληνικα σου ...τελικα εκτος απ τον μπαμπινιωτη εχουμε και σενα ...η λεξη πυροτουβλο εμπεριεχεται στο δικο σου λεξικο ετσι ? Το συμπερασμα μου διατυπωθηκε, με βαση αυτο που εγραψε η κοπελα στο ποστ της. Δεν μιλησε πουθενα για τη βια προς τους αντρες ή τουλαχιστον δν το διευκρυνησε, οπως θα πρεπε να κανει, μιλαει μονο για γυναικες, αναπηρους, αδυναμους κλπ.
Ναι, το λεξικό μου κυκλοφορεί τον άλλον μήνα. Μπορώ να σου στείλω υπογεγραμμένο αντίτυπο άμα θέλεις. Θα βρεις το όνομά σου σε πολλά συνώνυμα της λέξης "πυρότουβλο" που σε αφήνω να τα μαντέψεις μόνος σου (φαντασία να υπάρχει πάνω απ' όλα).

Κατά τ' άλλα, η κοπέλα έγραψε
καμία ανοχή στην βία δεν δικαιολογείται
Δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεις ότι δεν συμπεριλαμβάνει τους άντρες σε αυτή την πρόταση.
Να ξαναπιάσουμε το δίλημμα αν είσαι πυρότουβλο ή δεν ξέρεις ελληνικά ή τζάμπα το διαδικτυακό σάλιο;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:55, 11-06-16:

Θαυμαζω τα ελληνικα σου ...τελικα εκτος απ τον μπαμπινιωτη εχουμε και σενα ...η λεξη πυροτουβλο εμπεριεχεται στο δικο σου λεξικο ετσι ?
Η Ελληνική επιτρέπει το συνδυασμό λέξεων για την παραγωγή νέων σύνθετων. Πυρότουβλο = πυρ + τούβλο δηλαδή φλεγόμενο τούβλο και χρησιμοποιήθηκε μεταφορικώς. Η Ελληνική συνεπώς διαθέτει άπειρες εν δυνάμει λέξεις καθώς δεν υπάρχει ούτε περιορισμός στον αριθμό των πρώτων συνθετικών π.χ. αστροπυρότουβλο. Ο Μπαμπινιώτης λοιπόν δεν θα μπορούσε ποτέ να συμπεριλάβει όλες τις λέξεις της Ελληνικής. Το λεξικό του Μπαμπινιώτη είναι απλά μια απαρίθμηση ενός μικρού υποσυνόλου του Ελληνικού λεξιλογίου.

Άρα καλά κάνεις και θαυμάζεις τα ελληνικά της.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:12, 11-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Η Ελληνική επιτρέπει το συνδυασμό λέξεων για την παραγωγή νέων σύνθετων. Πυρότουβλο = πυρ + τούβλο δηλαδή φλεγόμενο τούβλο και χρησιμοποιήθηκε μεταφορικώς. Η Ελληνική συνεπώς διαθέτει άπειρες εν δυνάμει λέξεις καθώς δεν υπάρχει ούτε περιορισμός στον αριθμό των πρώτων συνθετικών π.χ. αστροπυρότουβλο. Ο Μπαμπινιώτης λοιπόν δεν θα μπορούσε ποτέ να συμπεριλάβει όλες τις λέξεις της Ελληνικής. Το λεξικό του Μπαμπινιώτη είναι απλά μια απαρίθμηση ενός μικρού υποσυνόλου του Ελληνικού λεξιλογίου.

Άρα καλά κάνεις και θαυμάζεις τα ελληνικά της.
Άχου
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους