Αν...

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αυτήν την ταινία θα πάω να τη δω μόνο και μόνο επειδή έχω βρει κάτι κουπόνια, οπότε ψιλοτζαμπέξ θα μου βγει.
Μόνο έτσι πάω σινεμά εγώ.
Τελευταία φορά που πάτησα το πόδι μου σε κινηματογράφο ήταν επι Τιτατικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Την είδα.....Πολύ ωραία ταινία με πολυ ωραία υπόθεση και κυρίως πολύ ωραία σκηνοθεσία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶδα τὴν ταινία περισσότερο ἀπὸ μία διαστροφικὴ διάθεση. Γενικὰ γιὰ τὸν Παπακαλιάτη δὲν ἔχω τὴν πιὸ καλὴ γνώμη. Σὰν ἰδέα ἡ ταινία γνωρίζω ὅτι εἶναι οὐσιαστικὰ διασκευὴ ἀπὸ ξένη ταινία ὁπότε αὐτὸ δὲν τὸ κρίνω. Ἂς ποῦμε ὅτι εἶναι συμπαθητική. Μοῦ ἄρεσαν πάντως τὰ γυρίσματα στὴν Πλάκα.

Ἐκεῖ πάντως ποὺ ἡ ταινία πραγματικὰ εἶναι τραγικὴ καὶ χωλαίνει πολὺ εἶναι οἱ διάλογοι. Αὐτοὶ οἱ διάλογοι εἶναι τελείως ἐξωγήϊνοι. Πραγματικοὶ ἄνθρωποι στὸν πραγματικὸ κόσμο δὲ συζητοῦν κατ' αὐτὸν τὸν τρόπο. Δὲν ξέρω σὲ ποιόν κόσμο ζῇ ὁ Παπακαλιάτης, ἀλλὰ στὸν κόσμο ποὺ ζῶ καὶ κινοῦμαι, δὲν ὑπάρχουν τέτοιοι διάλογοι... Ἐδῶ πραγματικὰ ἔδειξε ὁ Παπακαλιάτης ὅτι μᾶλλον δὲν ἔχει σχέση μὲ πραγματικοὺς ἀνθρώπους, ζῇ σὲ ἕνα δικό του σύννεφο.

Παρ' ὅλ' αὐτά, καὶ χωρὶς νὰ ξέρω τὸν λόγο, ἡ ταινία πρὸς το τέλος καὶ συγκεκριμένα στὸ τελευταῖο μισάωρο μοῦ ἄφησε μιὰ γλυκειὰ γεύση ἴσως γιατὶ ἔγινε κάπως πιὸ ῥεαλιστική, ἀλλὰ πάντως δὲν μπορῶ νὰ προσδιορίσω ἀκριβῶς τὸ γιατί. Ἴσως νὰ ἦταν καὶ ἡ παρουσία τοῦ Γιώργου Κωνσταντίνου καὶ τῆς Μάρως Κοντοῦ ποὺ ἔδωσε μία πιὸ νοσταλγικὴ διάθεση, δὲν τὸ ἔχω ἐξακριβώσει.

Σὲ γενικὲς γραμμὲς ἡ ταινία ἂν καὶ εἶχε κάποια ἐνδιαφέροντα στοιχεῖα, θὰ μποροῦσε νὰ ἦταν ἀρκετὰ καλύτερη ἂν δὲν τὴν εἶχε σκηνοθετήσει ὁ Παπακαλιάτης μὲ τὶς γνωστὲς ὑπερβολές του.

Τὴ βαθμολογῶ μὲ 5,75/10 (ἤμουν μεταξὺ τοῦ 5,5 καὶ 6 καὶ δὲν μποροῦσα νὰ ἀποφασίσω :P Πάντως στὸν κινηματογράφο δὲ θὰ πήγαινα μὲ τίποτα νὰ δῶ τὴ συγκεκριμένη ταινία... Στὸ λάπτοπ καὶ πολὺ τοῦ εἶναι τοῦ Παπακαλιάτη:P)

Καὶ κάτι τέλος ποὺ μοῦ ἔκανε ἐντύπωση στὸ σενάριο...

Τελικὰ καὶ στὴ μία καὶ στὴν ἄλλη παράλληλη ἱστορία, εἶχε δὲν εἶχε τὴν πήδηξε τὴ Σολωμοῦ ὁ Παπακαλιάτης :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top