Doubt - Αμφιβολία (2008)

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Τελευταία ταινία που είδα ήτανε η Αμφιβολία (The doubt)....με την Μεριλ Στριπ στον πρωταγωνιστικό ρόλο.....η γυναίκα ήτανε όλα τα λεφτά...;)

Διαδραματίζεται στην Αμερική την εποχή του Κένεντι....η ιστορία εκτυλίσσεται στο εσωτερικό ενός εκκλησιστικού σχολείου....συντηρητική η όλη ατμόσφαιρα....με κάποιον προοδευτικό παπά, που πάντα στεκόταν δίπλα στα παιδιά.....η σύγκρουση μεταξύ της συντηρητικής διευθύντριας και του προοδευτικού παπά ήταν αναπόφευκτη,ιδίως μετά τις υποψίες περί σεξουαλικής παρενόχλησης ενός παιδιού από τον ιερέα......από εκεί και ύστερα ξετυλίγεται όλη η πλοκή....

Για να είμαι ειλικρινής αυτό που με ενθουσίασε εμένα στην ταινία δεν ήτανε το σενάριο...(αρκετά συνηθισμένη ιστορία..) αλλά οι ερμηνείες- όχι μόνο της Μεριλ Στριπ- αλλά όλων των ηθοποιών..(η δε συγκλονιστικότερη σκηνή ήτανε ο διάλογος της διευθύντριας και της μητέρας του αγοριού....)....και επίσης το τέλος...στο οποίο ουσιαστικά δεν δινόταν ένα τέλος....η ιστορία έμενε μετέωρη, εξ ου και ο τίτλος....ενώ ταυτοχρόνως γεννιοταν ένας έντονος προβληματισμός.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Zoitsa^

Νεοφερμένος

Η ^Zoitsa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η ταινία αυτή με ενθουσίασε ιδιαίτερα! Βασικά, παρακολουθώ οτι δουλειά έχει κάνει η Amy Adams (μπορεί να είναι και η αγαπημένη μου ηθοποιος). Καλα, και η Meryl όπως πάντα φοβερη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χμ, την είδα πριν κάτι μήνες.... Δεν ξετρελάθηκα. Μου αρέσει ο Φίλιπ Σέιμουρ Χόφμαν και για αυτό την είδα. Είχε κάποιο ενδιαφέρον, αλλά μέχρι εκεί νομίζω. Ενδιαφέρουσες ερμήνειες, πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top