ΙQ και λειτουργία εγκεφάλου

Tempus

Νεοφερμένος

Ο Χρηστόνικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω και ειδα οτι πραγματικα το επιπεδο των συζητησεων ειναι πολυ καλο.Τωρα επι του θεματος θα ηθελα να ρωτησω τον επιστημων της παρεας ,τον δημητρη για το αποκαλουμενο κοινωνικο iq που απ οσο ξερω αποτελει το μηλον της εριδος για τις διαμαχες που προανεφερε.Υπαρχει οντως?και ισχυει το οτι ατομα με υψηλο "μαθηματικο" iq μπορει να εχουν χαμηλο κοινωνικο και το αντιστροφο?Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από την Mensa με όριο το iq 132 και 2% του πληθυσμού μέχρι την Giga Society, με όριο ένταξης το iq 196 και μόνο 6 άτομα μέλη (αντιστοιχία ένας για κάθε δισεκατομμύριο περίπου).
Τι λέτε ρε... :worry: Λοιπόν, καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι να είσαι έξυπνος,
μα αυτός ο σχεδόν νουβο-ρισε ελιτισμός χτυπάει καμπανάκι.


Εχμ, δε λέω, θαυμαστό να είσαι εγκέφαλος, και να υπάρχει ένα κλαμπ όπου μετέχουν εξίσου έξυπνοι άνθρωποι, για να μπορείτε να παίρνετε το απεριτίφ σας καθώς συζητάτε για Πολιτική, Τέχνη, Επιστήμες και τη νέα γκόμενα που κυκλοφορεί ο τάδε. Μα όπως και να το κάνουμε, το να δεχτεί κάποιος να γίνει μέλος ενός ομίλου με έξι άνθρωπους αποτελεί μια κάποια ένδειξη προς έναν αυτοθαυμασμό - και ακόμα και να μην τον έχει, θα του τον υποδαυλίσουν οι υπόλοιποι, καθώς και αυτό είναι μια μορφή του δικού τους αυτοθαυμασμού. Στην τελική, είναι οι έξι εξυπνότεροι άνθρωποι του πλανήτη (...αν ξεχάσουμε όσους δεν είναι εγγράματοι και όσους δεν μιλούν στοιχειώδη αγγλικά). Δεν έχουν δικαιώμα στην έπαρση? (...?)


Τέσπα... Δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να τους νουθετήσω, ένιγουεη.

(Το μόνο που ξέρω, είναι πως πάντα, μέσα σε έναν όμιλο, ίδρυμα, πανεπιστήμιο, το μυαλό μπαίνει σε καλούπια και ότι περισσεύει αναγκαστικά πετιέται. Η σπιρτάδα, η αψύτητα του πνεύματος αμβλύνεται για να στοιβαχτούν όγκοι πληροφοριών και να δημιουργηθούν στεγανά σκέψης. Μπορεί βέβαια να κερδίζεις σε ειδικό βάρος, μα για να τεθεί αυτό το βάρος σε κίνηση χρειάζεται αξιοσημείωτη προσπάθεια, κάτι ίσως που μερικώς εξηγεί τα συχνά burn out. Τι ελεγα...? )


Α, ναι. Επειδή στο στέκι είσαστε ταλαντούχα παιδιά, και όλοι είναι σε μερικά ποστ φιλότεχνοι :P, σε άλλα φιλόμουσοι :P, σε άλλα βιβλιόφιλοι :P και σε άλλα ο εαυτός τους, είμαι σίγουρος πως έχουμε και εδώ παιδιά με υψηλότατο iq. Kαι πως το γνωρίζουν και οι ίδιοι, έχοντας κάνει κ σχετικά τεστ. Εδώ όμως θα διαφοροποιηθώ, καθώς την τελευταία φορά που έκανα τεστ δείκτη ευφυίας, η εμπειρία μου έκρυβε ποικίλες απογοητεύσεις, όχι λιγότερο γιατί κατέληξε σε έναν διαγωνισμό που είχα να δω από το δημοτικό: "εγώ τον έχω μεγαλύτερο"
(τον δείκτη ευφυίας).


Υγ. κάφροτάιμ!
την Giga Society, με όριο ένταξης το iq 196
Θα προτιμούσα να είμαι μέλος στη Nigga Society,
με όριο ένταξης cm 19,6.



---------------

Yγ στο υγ. Δεν είμαι σίγουρος πως ξεκίνησε η όλη φάση με τη Mensa και δεν συμμαζεύεται. Θα 'θελα να πιστεύω πως πρόκειται για ένα προσωπικό στοίχημα...

Δηλαδή, ήταν μια φορά μαζί ένας άνθρωπος με υψηλό iq και ένας άνθρωπος με μέτριο iq μα πονηρός σαν πλασιέ, σαν τηλεμέντιουμ. Έλεγε ο πρώτος στον δεύτερο, όλο κομπασμο:
"Οι έξυπνοι άνθρωποι δεν πιάνονται κορόιδα."

"Πάμε ένα στοίχημα;" απάντησε ο δεύτερος.

"Τι στοίχημα;" είπε ο έξυπνος.

"Πως θα καταφέρω να πουλήσω αέρα στους έξυπνους. Όσο πιο έξυπνος είναι κάποιος, τόσο μεγαλύτερη συνδρομή θα μου πληρώνει, κανονικά με το νόμο, και χωρίς αντίκρυσμα. Χώρια η τσουχτερή είσοδος στα παρτάκια γνωριμίας που θα διοργανώνω", είπε

"Χα! Αυτό δε θα γίνει ποτέ!" αντέτεινε ο έξυπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
σχετικά με το άρθρο για τα πρωτότοκα παιδιά:

συνήθως τα παιδιά που γεννιούνται πρώτα σε μια οικογένεια απολαμβάνουν μεγαλύτερο μερίδιο
προσοχής από αυτά που ακολουθούν - αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι νοητικές τους λειτουργίες να "ξυπνούν"
και να "εκπαιδεύονται" νωρίτερα, συγκριτικά με αυτές των δευτερότοκων στις ίδιες ηλικίες και επομένως να
τα κάνει να φαίνονται εξυπνότερα


σχετικά με το animation:

είναι άσκηση συγκέντρωσης - αν καταφέρεις να αποδεσμευτείς από την κίνηση της εικόνας και να
συγκεντρώσεις το βλέμα σου στο κενό σημείο ανάμεσα στη πατούσα του "κάτω" ποδιού και την αντανάκλαση
της, κάθε φορά που κλείνεις τα μάτια σου για 1-2 δευτερόλεπτα (άρα "ξε-εστιάζεις" από την εικόνα) βλέπεις
την κοπέλα να αλλάζει κατεύθυνση κίνησης :) :)


σχετικά με τα διάφορα test IQ:

αυτά που κατά καιρούς έρχονται με e-mail ή τα βρίσκουμε σε ιστοσελίδες στο ίντερνετ συνήθως εστιάζουν
σε συγκεκριμμένους "στόχους" για να βγάλουν το αποτέλεσμα - την μαθηματική αντίληψη και την
παρατηρητικότητα


κάποιος που θα θεωρούσε όντως σημαντικό να γνωρίζει το πόσο υψηλό δείκτη IQ έχει, νομίζω ότι θα ήταν
προτιμότερο να απευθυνθεί σε κάποιον επίσημο φορέα


τώρα, το αν το υψηλό IQ μεταφράζεται σε αυτό που λέμε λαϊκά "εξυπνάδα", δεν το γνωρίζω

θέλω όμως να πιστεύω ότι οι πραγματικά έξυπνοι άνθρωποι δεν έχουν εσωτερική ανάγκη να αποδείξουν
το πόσο ευφυείς είναι και να περιαυτολογήσουν γι αυτό (γιατί έχουν πολύ ουσιαστικότερα πράγματα για
να ασχοληθούν)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οδυσσεας_πιερ

Νεοφερμένος

Ο οδυσσεας_πιερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
kajira κι εγώ μαζί σου είμαι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οδυσσεας_πιερ

Νεοφερμένος

Ο οδυσσεας_πιερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το όλο "μυστικό" είναι όταν ενώνονται τα 2 πόδια μεταξύ τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μια τη βλεπω δεξια, μια αριστερα.....ω ειμαι μεγαλοφυια!!! :pfff:

:P:P:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
:hmm::confused: αρχικα την εβλεπα για πολυ ωρα να περιστρεφεται οπως ο δεικτης του ρολογιου... μετα ομως την ειδα και εγω να πηγαινει αναποδα!! ρε παδια ομως μηπως οντως αλλαζε η εικονα??! :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
ποια εικονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ποια εικονα?
Στο πρώτο post, το link.

Εγώ τη βλέπω να κινείται και δεξια και αριστερά. Μάλιστα παρατήρησα ότι αλλάζει το πόδι που μένει σταθερό. Ισχύει ή είναι ιδέα μου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
η διανοια δεν χρειαζεται την εικονα,απομονωνεται και προσπαθει να κανει πραξεις που οι αλλοι δεν το συζητανε.Αντε γεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
παιδια μηπως ειναι λιγο......:/:..........μουφα? οτι να ναι βλεπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ευφυια δεν προβλεπεται,,
οι μορφες της ειναι απροσδοκητες..
αφου δεν γνωριζουμε σε βαθος τον εγκεφαλο


τα τεστ ειναι πολλυυ λιγα και τυποποιημενα για να δειξουν αντικειμενικα την εξυπναδα μεσα σε μια φυση με τοοοοσες παραμετρους....

απλα καποιες ενδειξεις ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinis1996

Νεοφερμένος

Ο dinis1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
hahahah έχει πολύ φάση εγώ όμως το βλέπω να γυρνάει από οποία μεριά θέλω xDD!! Δηλαδή σκέφτομαι να γυρνάει δεξιόστροφα και strap γυρνάει δεξιόστροφα μετά σκέφτομαι να γυρνάει αριστερόστροφα και γυρνάει αριστερόστροφα .... Δεν ξέρω αλλά εμένα με βοήθησε στην αρχή πολύ να κοιτάω τον κολλώ τις και μετά να σκέφτομαι την φορά που θέλω να γυρνάει :PPP:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Η ευφυΐα είναι κάτι αόριστο. Έχουν γίνει μελέτες σε άτομα που έχουν, όπως λέγεται, "υψηλή ευφυΐα", έχουν γίνει μελέτες στο DNA για να δούμε αν υπάρχει κάποιο γονίδιο που καθορίζει την ευφυΐα, μέχρι στιγμής όμως ξέρουμε λίγα πράγματα. Οι περισσότεροι αποκαλούμε "ευφυές" ένα άτομο που είναι καλό στα μαθηματικά, ή που είναι εφευρετικό, ή που ξέρει να χειρίζεται καλά τη γλώσσα, κοκ. Στο λεξικό υπάρχουν κάποιοι ορισμοί:

ευφυΐα η [efiía] O25α : 1.(χωρίς πληθ.) η ικανότητα ενός ατόμου να αντιλαμβάνεται με ταχύτητα, να κρίνει σωστά και να ενεργεί αποτελεσματικά·

νοημοσύνη η [noimosíni] O30 : 1α.(ψυχ.) το σύνολο των γνωστικών ικανοτήτων του ανθρώπου, δηλαδή η αντίληψη, η μνήμη, ο συνειρμός, η φαντασία, η προσοχή και η διανόηση, και ειδικότερα η ικανότητα προσαρμογής σε νέες καταστάσεις και η ικανότητα να αντιλαμβάνεται ομοιότητες, διαφορές και σχέσεις·

εξυπνάδα η [eksipnáδa] O26 : 1α.μεγάλη πνευματική ικανότητα και ιδίως αντίληψη, νόηση, κρίση, επινοητικότητα·

Οι οποίοι όμως έχουν μερικά κενά.

Προσωπικά, θεωρώ πως με τον όρο "ευφυΐα" αναφερόμαστε γενικώς στην ικανότητα ενός ατόμου να αντεπεξέρχεται σε υποχρεώσεις και δοκιμασίες που είναι δεδομένες στην κοινωνία μας σήμερα, όπως λχ. τα μαθήματα στο σχολείο ή απλές μαθηματικές πράξεις. Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους με νοητικές ιδιαιτερότητες που οι περισσότεροι αποκαλούμε "προβληματικούς", "καθυστερημένους" και "τρελούς"; Τέτοιοι άνθρωποι έχουν παρατηρηθεί να έχουν υψηλότατες επιδόσεις σε μερικές δοκιμασίες: κάποιοι μπορούν να κάνουν δύσκολες μαθηματικές πράξεις με το μυαλό τους, άλλοι μπορούν να αποθηκεύουν μεγάλους όγκους πληροφοριών στη μνήμη τους και να μην τις ξεχνούν ποτέ, άλλοι μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα χωρίς λάθη, κα. Οι ίδιοι άνθρωποι όμως τυχαίνει να έχουν και τις χαμηλότερες επιδόσεις σε τεστ ευφυΐας. Θεωρώ πως αυτή είναι μία από τις μεγαλύτερες ενδείξεις του ότι η "ευφυΐα" έχει περισσότερες πλευρές απ' όσες ξέρουμε, τις οποίες είναι αυθαίρετο να συμπεριλάβουμε σε ένα μόνο μέγεθος και να μετράμε με έναν μόνο αριθμό.

Όσο για την κοπέλα που περιστρέφεται, λέγεται ότι αυτό είναι ένα τεστ για να δει κάποιος ποιο από τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου του είναι το κυρίαρχο. Η "έρευνα" που παραθέτουν παρακάτω είναι φανερά πρόχειρη. Ισχύει όμως ότι το κάθε ημισφαίριο του εγκεφάλου είναι υπεύθυνο για διαφορετικές λειτουργίες.
Αρχικά, το αριστερό ημισφαίριο ελέγχει τη δεξιά πλευρά του σώματος, και το δεξιό την αριστερή. Σε έναν δεξιόχειρα, συνήθως έχει την κυριαρχία το αριστερό ημισφαίριο, ενώ σε έναν αριστερόχειρα, το δεξί. Οι γυναίκες έχουν από τη φύση τους μια πιο ισορροπημένη λειτουργία μεταξύ των ημισφαιρίων, οπότε αν κάνετε κάποιο τεστ και δείτε ότι κάνετε κάτι "ανάποδα", είναι πιθανώς για αυτόν το λόγο.

Ένας γρήγορος τρόπος για να δείτε ποιο ημισφαίριο είναι το κυρίαρχο στον εγκέφαλό σας είναι να σταυρώσετε τα δάχτυλά σας. Αν ο αριστερός αντίχειρας είναι επάνω, τότε κυρίαρχο είναι το αριστερό ημισφαίριο, ενώ αν είναι ο δεξιός, το δεξιό. Για άλλα τεστ τέτοιου είδους μπορείτε να αναζητήσετε "left right brain test".

Και κάτι ακόμα για να δείτε την ομορφιά της υπόθεσης. Σταυρώστε τα χέρια σας (όχι τα δάχτυλα, τα χέρια) μπροστά στο στήθος σας. Δείτε ποιο χέρι βρίσκεται επάνω. Τώρα δοκιμάστε να τα σταυρώσετε ανάποδα. ;)

Τέλος, μέχρι τώρα είμαστε αρκετά σίγουροι ότι η ημισφαιρική κυριαρχία δεν σχετίζεται με τη νοημοσύνη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top