Tips Μαγειρικής

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μπορείς! :) Εγώ τα έχω φάει αρκετές φορές έτσι. Αν θέλεις μπορείς να κόψεις και μια φρέσκια ντομάτα σε μικρά κομματάκια, και να τη βάλεις μέσα στη «γέμιση» που πλάθεις. Θα βγει πολύ ωραίο! :)
Αν το τυρί είναι light, ίσως να μη λιώσει καλά.
Πολύ περίπλοκο για μένα αυτό. Θα βάλω σε ένα όταν τα φτιάξω και το πολύ πολύ να πεθάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μπορείς! :) Εγώ τα έχω φάει αρκετές φορές έτσι. Αν θέλεις μπορείς να κόψεις και μια φρέσκια ντομάτα σε μικρά κομματάκια, και να τη βάλεις μέσα στη «γέμιση» που πλάθεις. Θα βγει πολύ ωραίο! :)
Αν το τυρί είναι light, ίσως να μη λιώσει καλά.

Το έχω δοκιμάσει και εγώ με ντομάτα αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα κιόλας :/:
Αλλά αυτό είναι αναλόγως και τι γεύσεις προτιμάει ο καθένας :)

Πολύ περίπλοκο για μένα αυτό. Θα βάλω σε ένα όταν τα φτιάξω και το πολύ πολύ να πεθάνω.

Όσο για το τυρί φαντάζομαι αναφέρεσαι στο κασέρι έτσι;;;
Ναι,ναι να βάλεις είναι πολύ ωραίο!!! :D
Μπορείς για να λιώσει καλύτερα το κασέρι να το τρίψεις και να υπολογίσεις σε κάθε μπιφτέκι να βάλεις ένα κουταλάκι του γλυκού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Πολύ περίπλοκο για μένα αυτό. Θα βάλω σε ένα όταν τα φτιάξω και το πολύ πολύ να πεθάνω.

Απλό είναι ντε. :D Θα βγουν πολύ ωραία! :thumbup:

Zoexal,

Τυρί! Όπως: τυρί γκούντα, τυρί ένταμ, τυρί κίτρινο, κασέρι κ.α. . Τυρί όπως cheese. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μπορείς για να λιώσει καλύτερα το κασέρι να το τρίψεις και να υπολογίσεις σε κάθε μπιφτέκι να βάλεις ένα κουταλάκι του γλυκού :)
Eμένα μου είπαν να πάρω κίτρινο τυρί μιλνερ.:P
Πφ, να μην είμαι νοικοκυρά σαν εσένα να τα ξέρω όλα αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ο,τι τυρί θες βάζεις, δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις την μάρκα. Υπάρχουν πολλοί μικροί παραγωγοί τυριών με νόστιμα προιόντα σε χαμηλές τιμές επειδή δεν πληρώνουν διαφημίσεις. Διάλεξε ο,τι είδος τυριού σου αρέσει και βάλε (εγώ προτιμώ τη φέτα για γέμιση στα μπιφτέκια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ο,τι τυρί θες βάζεις, δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις την μάρκα. Υπάρχουν πολλοί μικροί παραγωγοί τυριών με νόστιμα προιόντα σε χαμηλές τιμές επειδή δεν πληρώνουν διαφημίσεις. Διάλεξε ο,τι είδος τυριού σου αρέσει και βάλε (εγώ προτιμώ τη φέτα για γέμιση στα μπιφτέκια).
Το έχω ήδη αγοράσει, δεν τίθεται θέμα μάρκας, απλώς ήμουν στο σουπερμάκετ, ψώνισα αυτά που ήθελα και πήρα και αυτό για να πειραματιστώ. Δεν πήρα κιόλας τεράστια ποσότητα, μόνο εμένα θρέφω προς το παρόν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

ρε σεις μια ερωτηση
για τα φασολια,αν δεν τα εχουμε βαλει απο το βραδυ στο νερο μπορουμε απλως να τα προβρασουμε για να μαλακωσουν ε?:hmm::hmm:
βασικα δεν το κανω γιατι μαλλον ετσι χανουν τα θρεπτικα συστατικα τους..
τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν έχεις χύτρα ταχύτητας δεν χρειάζονται καν μούλιασμα.
Τώρα το αν μπορείς να τα προβράσεις δε γνωρίζω, αλλά και να γίνεται μήπως πάνε τσάμπα τα φασόλια; Δε θα έχουν χάλια γεύση;

Για τα θρεπτικά συστατικά δε γνωρίζω. Αλλά έχω την εντύπωση ότι και στη χύτρα χάνονται. Αν γνωρίζεις κάποιος κάτι παραπάνω ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

χυτρα δεν εχω.ειναι βεβαιο οτι δεν αφηνει βιταμινη για βιταμινη.
μαλλον θα δοκιμασω νμα τα προβρασω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Μαγειρεύεις.
Το φαγητό κοντεύει να γίνει,οπότε ήρθε η ώρα για το αλατοπίπερο.

ουπς σου παραπέφτει αλάτι!
πάλι έκανες το φαγητό λύσσα! :wall:

μη στεναχωριέσαι,σου έχω τη λύση!!! :D

βημα πρωτο:καθάρισε μια μεγάλη πατάτα και συνέχισε το βράσιμο του φαγητού μ'αυτήν!
βημα δευτερο:οταν το φαγητο ειναι έτοιμο κλείσε το μάτι.
βημα τριτο:αφαιρεσε την πατατα.παει το περιττο αλάτι!:)
τελευταιο βημα:τριψτην και βγαλ την στο μπαλκονι για να φανε και τα πουλακια!:D
*επιπλεον τιπ:ΜΗΝ αφήσεις τη γατα σου να βγει στο μπαλκόνι!:mad:

μπραβο! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?
Σίγουρα εσύ θα μένεις Βέλγιο, παρέα με τις τρελές αγελάδες. Γι' αυτό δεν σου πιάνει ο κιμάς!
Παίξε με την ποιότητα του κρέατος ή κάνε ένα πείραμα με ίδιες ποσότητες αλατιού/πιπεριού σε ντόπιο κιμά και σε κιμά που θα φέρεις από Ελλάδα. Εγώ βάζω τα λεφτά μου στο ότι είτε φταίει το κρέας είτε η μαγείρισσα που φτιάχνει τον κιμά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?

ίσως αν χρησιμοποιούσες περισσότερα μυρωδικά όπως κανέλα,γαρύφαλο??? ταιρίαζει πολύ και το καρότο να βάζεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?
Μπορείς να βάλεις στον κιμά κόλιανδρο ή μαϊντανό.
Επίσης,μπορείς κατά το μαγείρεμα να προσθέσεις λευκό κρασί και να το αφήσεις να εξατμιστεί. Μερικοί το κάνουν με μπύρα,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει,αλλά οκ,γούστα είναι αυτά. :)
Σίγουρα εσύ θα μένεις Βέλγιο, παρέα με τις τρελές αγελάδες. Γι' αυτό δεν σου πιάνει ο κιμάς!
Μωρέ,να ήταν μόνο το Βέλγιο,καλά θα ήμασταν. Και εγώ στην Τσεχία και ο πατέρας μου στην Γερμανία το ίδιο παράπονο έχουμε. :/:
ίσως αν χρησιμοποιούσες περισσότερα μυρωδικά όπως κανέλα,γαρύφαλο??? ταιρίαζει πολύ και το καρότο να βάζεις:)
Μόνο εμένα αυτά τα δύο μου κάνουν περισσότερο για γλυκά και όχι για κιμά; :redface:
Το καρότο ναι,αλλά εγώ συνήθως όταν φτιάχνω κιμά,τηγανίζω πρώτα κρεμμύδι με καρότο και μετά προσθέτω το κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
παιδια ζω στο εξωτερικο και ο κυμας δε μου πετυχαινει με τιποτα! εχει αρκετα εντονη γευση κρεατιλας θα ελεγα... εχω δοκιμασει να αλλαξω τις ποσοτητες αλατιου/πιπεριου και να βαλω τριμμενη ντοματα αντι να παρω ετοιμο ντοματοχυμο αλλα παλι τιποτα...καμια ιδεα?

(για 500γρ κιμά υπολόγισε)

1. μία-δυο σκελίδες σκόρδο
2. 2 μπαλάκια μπαχάρι
3. 2 φύλλα δάφνης
4. 1 νταρνανοκρέμμυδο
5. 2 κουταλιές πελτέ + μισό κουταλάκι ζαχαρίτσα
6. 1 ξυλάκι καννέλα

Και μένα μου μυρίζει ο κιμάς (σκέψου να φτιάξεις και αρνίσιο κιμά που σκυλοβρωμάει :P ) και έτσι έχει καλυφθεί η μυρωδιά. Αν ρίξω μέσα άλλα όπως ρίγανη ή βασιλικό έχω την εντύπωση ότι αντιθέτως ενισχύεται η μυρωδιά.
Τώρα αν μιλάμε για υπερβολική μυρωδιά, τότε ξανασκέψου τι κιμά αγοράζεις, γιατί μάλλον σου βάλανε πολύυυ μεγάλοο μοσχάρι.

πσ έχω δει σε άλλες συνταγές να ρίχνουν πολτοποιημένες πιπεριές και μανιτάρια (δεν το έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να πω με σιγουριά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

london_viola

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
να ρωτησω, εχεις δοκιμασει να το ανακατεψεις με φρυγανια; αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει να εννοεις σκετο πχ. για/με μακαρονια... εχεις δοκιμασει να ανακατεψειες 2 ειδη κιμα μαζι; και κατι ακυρο που μου ρθε τωρα που δεν εχω δοκιμασει αλλα που ξερεις (:Ρ) ισως αν ανακατευες τον κιμα με λιγο "κιμα" σογιας...; επισης μπορεις να κανεις κανενα "πειραμα" μια μερα, παρε κιμα, χωρισε τον σε μερη και δοκιμασε διαφορα μπαχαρικα στο καθε μερος να δεις πιο μπορει να καλυπτει τη μυρωδια..... ίσως καμια κουταλια γιαουρτι να το καλυψει....:hmm: παντως η ποιοτητα του κιμα παιζει μεγαλο ρολο στη γευση/μυρωδια.... ισως να φταιει και το λαδι με το οποιο το τσιγαριζεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειναι κανεις μαγειρας εδω;
Πριν λιγο εβγαλα το κεικ απο φουρνο. Ειναι χλιαρο τωρα.
Αμα το βαλω στο ψυγειο πειραζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχει νόημα να απαντήσουμε τώρα! :P Aλλά θα ήθελα να ρωτήσω: γιατί βάζεις το κέικ στο ψυγείο; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Ειναι κανεις μαγειρας εδω;
Πριν λιγο εβγαλα το κεικ απο φουρνο. Ειναι χλιαρο τωρα.
Αμα το βαλω στο ψυγειο πειραζει;

νομίζω ότι μπορείς μετά από κανα 2ωρο που έχει κρυώσει

για το ψυγείο πάντα, το κεικ δε παθαίνει κάτι :Ρ

Μάλλον δεν έχει νόημα να απαντήσουμε τώρα! :P Aλλά θα ήθελα να ρωτήσω: γιατί βάζεις το κέικ στο ψυγείο; :redface:

επειδή έχει αυγά καλό είναι να το βάζεις στο ψυγείο (ειδικά το καλοκαίρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχει νόημα να απαντήσουμε τώρα! :P Aλλά θα ήθελα να ρωτήσω: γιατί βάζεις το κέικ στο ψυγείο; :redface:

Το περιμενα καποιος να με ρωτησει.
Δεν το χω κανει ποτε κι αναρωτιομουν..
Μη φανταστεις οτι εχω φτιαξει και πολλα κεικς στη ζωη μου. Σχετικα νεα ειμαι στα της κουζινας..
Εξω το αφησα ως συνηθως. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top