Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Συγγνώμη αν σε απογοήτευσα, αλήθεια, δεν μπορώ να δω καθαρά το παραδέχομαι είναι πολύ πυκνά τα σύννεφα εδώ πάνω :rolleyes:
Ενταξει, μωρέ δεν πειραζει, απλα ειναι καπως ενοχλητικο να προσπαθεις να ερμηνευσεις καποιον που μπορει να εννοει άλλα. Αφου μπορει να τα πει ο ιδιος. Τωρα αλιμονο, αν ενα ζευγαρι κολλαει στους λογαριασμους. Αυτο το προβλημα λυνεται με λιγη καλη θεληση. Τι κανεις οταν η διαφορα ηλικιας ειναι μεγαλη που αλλαζει τελειως τις οπτικες γωνιες, εκει ειναι το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Οι επιτυχημένες σχέσεις ανήκουν στη μειοψηφία έτσι κι αλλιώς. Γιατί οι σχέσεις με διαφορά ηλικίας να αποτελέσουν εξαίρεση;
Για όποια σχέση με διαφορά ηλικίας διαλυθεί λένε αμέσως όλοι "ε με τόση διαφορά ηλικίας...", λες και δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι να χωρίσει ένα ζευγάρι, ή λες και οι συνομήλικοι δε χωρίζουν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ενταξει, μωρέ δεν πειραζει, απλα ειναι καπως ενοχλητικο να προσπαθεις να ερμηνευσεις καποιον που μπορει να εννοει άλλα. Αφου μπορει να τα πει ο ιδιος. Τωρα αλιμονο, αν ενα ζευγαρι κολλαει στους λογαριασμους. Αυτο το προβλημα λυνεται με λιγη καλη θεληση. Τι κανεις οταν η διαφορα ηλικιας ειναι μεγαλη που αλλαζει τελειως τις οπτικες γωνιες, εκει ειναι το προβλημα.

Βασικά δεν θέλω να στερώ από το συνομιλητή μου τη χαρά της...ανακάλυψης. Μασημένη τροφή φεύγει με τη μια δια της γνωστής οδού.

Τίποτα δεν κάνεις, το αφήνεις να πάει μόνο του, και κυρίως δεν το "λύνεις" με....αναλύσεις στα φόρουμ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Βασικά δεν θέλω να στερώ από το συνομιλητή μου τη χαρά της...ανακάλυψης. Μασημένη τροφή φεύγει με τη μια δια της γνωστής οδού
Τίποτα δεν κάνεις, το αφήνεις να πάει μόνο του, και κυρίως δεν το "λύνεις" με....αναλύσεις στα φόρουμ! ;)
Θα το αφησω να παει μονο του. Οπως καταλαβες για τα προηγουμενα τι ηθελα να πω, με την ιδια οξυδερκεια βρηκες και τη λυση για τη διαφορα ηλικιας που δημιουργει διαφορετικες οπτικες γωνιες: το αφηνουμε και οπου παει. ΟΚ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Θα το αφησω να παει μονο του. Οπως καταλαβες για τα προηγουμενα τι ηθελα να πω, με την ιδια οξυδερκεια βρηκες και τη λυση για τη διαφορα ηλικιας που δημιουργει διαφορετικες οπτικες γωνιες: το αφηνουμε και οπου παει. ΟΚ. :D

Αλλά τι να το κάνουμε, στιφάδο με κρομμύδια και οδηγίες πιασμένες με μαγνητάκια στο...ψυγείο του ζευγαριού με τη διαφορά ηλικίας?

Κάτι μάλλον δεν έχεις καταλάβει νομίζω αλλά μικρός είσαι ακόμη έχεις καιρό, όμως βιάσου καλού κακού γιατί μέχρι να βρεις τον χρυσό κανόνα επιβίωσης σχέσης με διαφορές όπως πας, μιας και κάπου ανέφερες ότι τέτοια σχέση έχεις, θα στην τσιμπήσει (σορι κιόλας) κάνας πιο...πιτσιρικάς που το αφήνει κι όπου "πάει", θα μείνεις εσύ με τους....υπολογισμούς στο χέρι και είναι κρίμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αλλά τι να το κάνουμε, στιφάδο με κρομμύδια και οδηγίες πιασμένες σε μαγνητάκια στο...ψυγείο του ζευγαριού με τη διαφορά ηλικίας?
Μια συζητηση της προκοπης, τοσο δυσκολο ειναι;

Κάτι μάλλον δεν έχεις καταλάβει νομίζω αλλά μικρός είσαι ακόμη έχεις καιρό, όμως βιάσου καλού κακού γιατί μέχρι να βρεις τον χρυσό κανόνα επιβίωσης σχέσης με διαφορές όπως πας, μιας και κάπου ανέφερες ότι τέτοια σχέση έχεις, θα στην τσιμπήσει (σορι κιόλας) κάνας πιο...πιτσιρικάς που το αφήνει κι όπου "πάει", θα μείνεις εσύ με τους....υπολογισμούς στο χέρι και είναι κρίμα :( :)
Μπραβο κι αυτο το βρηκες, ειμαι μικρος. Ενταξει μας χορτασες αρλουμπες. Μονο για χαβαλε εισαι αξιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η δικιά μου οπτική είναι η ακόλουθη. Βλέπεις έναν άνθρωπο, σου κινεί το ενδιαφέρον, τον γνωρίζεις, τον συναναστρέφεσαι και ας υποθέσουμε ότι δεν μαθαίνεις την ηλικία του. Αν αισθάνεσαι ότι είσαι με τον πατέρα/την μητέρα/τον γιο/την κόρη σου, προφανώς κάποιο ρόλο θα τον έχει παίξει και η ηλικία. Αν όμως νιώσεις, αποφασίσεις ότι με τον άνθρωπο αυτόν θέλεις να είστε μαζί, αυτό δεν βρίσκω λογικό να αλλάξει όταν π.χ διαβάσεις την ημερομηνία γέννησης του σε μια ταυτότητα.
Στην πραγματικη ζωη την μαθαινεις την ηλικια και μαλιστα γρηγορα και δευτερον ειναι το μετα. Το μετα απο λιγα χρονια. Καποια στιγμη παιρνουν τη σκυταλη οι εικονες. Το να τον βλεπεις οτι εχει αρχισει να σπαει στη φατσα, να ζοριζεται να σηκωθει απο την πολυθρονα, να λαχανιαζει στη σκαλα, να προσεχει τα φαγητα,να πεταξει μπυροκοιλια, να μην μπορει να σου κανει ολα τα χατηρια κλπ κλπ και να αρχισει πλεον να σου θυμιζει τον πατερα σου ειναι ενα θεμα. Αμα εισαι νεαρα που δεν μπορεις πια να τον κυκλοφορησεις τι να λεμε τωρα. Οι πιο πολλες που εμπλεξαν ετσι, το αντιμετωπισαν με τη μεθοδο του Λουη.

Αμα δεν εχεις φτασει στο σημειο της εξαρτησης, ψυχολογικης εννοειται, σιγα μην κρατησει. Οι αγαπη που νικαει τα παντα ειναι για τα εφηβα. Απο ο,τι εχω παρατηρησει, ετσι και η διαφορα ξεπερναει τα 12 χρονια, μια στις 10 σχεσεις να κρατησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αμα δεν εχεις φτασει στο σημειο της εξαρτησης, ψυχολογικης εννοειται, σιγα μην κρατησει. Οι αγαπη που νικαει τα παντα ειναι για τα εφηβα. Απο ο,τι εχω παρατηρησει, ετσι και η διαφορα ξεπερναει τα 12 χρονια, μια στις 10 σχεσεις να κρατησει.
Στα 11 χρόνια και 11 μήνες πώς πάει η διαφορά; Επίσης, από ποια χώρα προέκυψαν αυτά τα ερευνητικά αποτελέσματα... δεν μου ακούγεται για Γαλλία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στα 11 χρόνια και 11 μήνες πώς πάει η διαφορά; Επίσης, από ποια χώρα προέκυψαν αυτά τα ερευνητικά αποτελέσματα... δεν μου ακούγεται για Γαλλία πάντως.

Είμαστε της ίδιας σχολής, Γεώργιε!
Είμαι κι εγώ της ακρίβειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μια συζητηση της προκοπης, τοσο δυσκολο ειναι;
Οταν στις δεκα λεξεις σου οι εννια ειναι "ηλικια", ναι νομζω ειναι δυσκολο, υπαρχει...θεμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μέχρι 10 χρόνια να είναι ο άλλος μεγαλύτερός μου, πιστεύω δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μέχρι 10 χρόνια να είναι ο άλλος μεγαλύτερός μου, πιστεύω δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!

αν ήταν 11, 12 χρόνια διαφορά θα υπήρχε θέμα; :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αν ήταν 11, 12 χρόνια διαφορά θα υπήρχε θέμα; :hmm::P
Κάτσε να πει όχι, και θα ρίξω μετά κι εγώ ακόμη 2-3 (αγάλι αγάλι) ;) και θα... δει στο τέλος τον λίβρα εραστή! :lol:

Υγ χωρίς παρεξήγηση μαρινακι96, αστειεύομαι να είμαστε στο κλίμα του θέματος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Χαχα όχι καμία παρεξήγηση! Ένας χρόνος δεν κάνει τρομερή διαφορά. Λέγοντας όμως 10 χρόνια εννοώ να με περνάει 7-8 χρόνια με όριο τα 10... Αλλά εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος με αυτά. Υπάρχουν και ζευγάρια με διαφορά ηλικία 20 χρόνων και τα βρίσκουν μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Χαχα όχι καμία παρεξήγηση! Ένας χρόνος δεν κάνει τρομερή διαφορά. Λέγοντας όμως 10 χρόνια εννοώ να με περνάει 7-8 χρόνια με όριο τα 10... Αλλά εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος με αυτά. Υπάρχουν και ζευγάρια με διαφορά ηλικία 20 χρόνων και τα βρίσκουν μια χαρά.

Kατά καιρούς με συζητήσεις που έχω κάνει, αρκετές (ξαναλέω αρκετές) κοπέλες θεωρούν τη διαφορά ηλικίας 5 χρόνων αρκετή. Πόσο μάλλον για 10-15 χρόνια. Αυτό φαίνεται και στο Πανεπιστήμιο, όπου με το πέρασμα των ετών υπάρχει "επιφυλακτική" αποδοχή σε παρέες (πόσο μάλλον αν συμβεί κάτι σε ερωτικό πλαίσιο) φοιτητών συνήθως μικρότερων ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Kατά καιρούς με συζητήσεις που έχω κάνει, αρκετές (ξαναλέω αρκετές) κοπέλες θεωρούν τη διαφορά ηλικίας 5 χρόνων αρκετή. Πόσο μάλλον για 10-15 χρόνια. Αυτό φαίνεται και στο Πανεπιστήμιο, όπου με το πέρασμα των ετών υπάρχει "επιφυλακτική" αποδοχή σε παρέες (πόσο μάλλον αν συμβεί κάτι σε ερωτικό πλαίσιο) φοιτητών συνήθως μικρότερων ετών.

Πιστεύεις ειλικρινά ότι έχει σημασία; Δηλαδή αν σε αυτές τις κοπέλες, τύχει να ερωτευθούν έναν άνθρωπο 20 χρόνια μεγαλύτερο θα έχει σημασία η διαφορά ηλικίας; Εγώ περισσότερο νομίζω ότι μετράει τι άνθρωπο έχεις απέναντί σου!;) Θα προκύψουν προβλήματα στην πορεία; Αυτό είναι το μόνο σίγουρο - όμως κάθε σχέση έχει προβλήματα... Απλά μπαίνεις στο συγκεκριμένο παιχνίδι(sic) γνωρίζοντας ότι η ...εμπειρία πάντα νικάει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Στα 11 χρόνια και 11 μήνες πώς πάει η διαφορά; Επίσης, από ποια χώρα προέκυψαν αυτά τα ερευνητικά αποτελέσματα... δεν μου ακούγεται για Γαλλία πάντως.
Στο ποστ μου ειπα: Απο ο,τι εχω παρατηρησει... (υποκειμενική άποψη)

Οταν στις δεκα λεξεις σου οι εννια ειναι "ηλικια", ναι νομζω ειναι δυσκολο, υπαρχει...θεμα!
Δες τον τιτλο του νηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δες τον τιτλο του νηματος.

Ξαναδές κι εσύ τα λόγια σου, στο ...πλύσιμο της πλάτης :whistle:


Οταν ενηλικιωθεις και μαθεις να κανεις χιουμορ μπορει και να διασκεδασω.

Πρωτη φορα συναντω εφηβο που αντι να εχει ιδανικά, εχει κανει θεο του το χρημα, δυστυχισμενο και ξοφλημενο απο τα 17

Εχει και δυο κοριτσακια που παιζουν εκει

Και μια 18 χρονη με μηδεν πειρα ζωης

πηγαινε να παιξεις με τις φιλες σου μεχρι να μεγαλωσεις

χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο, ότι και να πεις έχει κοινό παρονομαστή το..."χρόνο" :hehe:
οκαυ, δεν στη λέω απλώς κοίτα να το διορθώσεις και χάρηκα που γύρισες! :)

η ...εμπειρία πάντα νικάει! ;)

Ε, καμία φορά την αφήνετε και να...κερδίζει! :tongue:

Αλλά εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος με αυτά

Ναι, το ένα δεν αποκλείει το άλλο και...αντίστροφα.
Βέβαια τα νούμερα, οι αριθμοί, και είναι αναμενόμενο, έχουν την τάση να μην απομακρύνονται πάρα πολύ μεταξύ τους, αλλά εδώ δεν έχουμε να επιλύσουμε τον αλγόριθμου του θεού! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mairh-Mairh

Νεοφερμένος

Η Mairh-Mairh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά δύσκολα τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω φίλο που θέλει μεγαλύτερη (7 χρόνια) και ήδη χωρίς να έχουν σχέση δημιουργούνται προβλήματα γι'αυτό το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Έχω φίλο που θέλει μεγαλύτερη

Για μισο λεπτο, οταν ειναι μεγαλυτερη η γυναικα αλλαζει το πραγμα!! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top