Πόσοι εθελοτυφλούν στις σχέσεις τους;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σωστά τα λες, Μεγάλο Χάος.....
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί νομίζεται όλοι, οτι όταν δεν έχεις σχέση, έχεις μοναξιά..... Απάντηση δεν έχω πάρει από κανέναν.


μάλλον δεν μπορούμε να στο εξηγήσουμε...
γιατί είναι απλά κάτι που έχουμε ζήσει όλοι όσοι είχαμε σχέση που τελείωσε...
:) τη μοναξιά του να είσαι μόνος τη βιώνεις αφού πρώτα έχεις γευτεί την ευτυχία του να είσαι με κάποιον
ας μη βγούμε εκτός θέματος όμως... :)


Στο θέμα...
το έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν με τον πρώτο μου γάμο
Περισσότερο ήταν ο φόβος του τι θα συμβεί αν μείνω μόνη μου μετά από 11 χρόνια που είχα μάθει να είμαι με έναν άνθρωπο....
Φόβος για το τι θα συμβεί με την οικογένεια μου... πως θα με αντιμετωπίζουν...
Φόβος ακόμα και αν θα τα καταφέρνω πλέον μόνη μου οικονομικά...

Κάποια στιγμή πάντως όπως είπε το χάος
Τέλος θέλω να πω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη και βαθύτερη μοναξιά από αυτήν που νιώθεις όταν είσαι με άλλους. Επίσης ότι δεν μπορείς να διασώσεις μια σχέση που μπάζει νερά από παντού, αργά η γρήγορα θα καταλήξει σε ναυάγιο

ήρθε και σε μένα το αναμενόμενο τέλος...

ήταν ένα μάθημα για μένα.... να μάθω να τελειώνω πολύ πιο σύντομα ότι δεν τσουλάει και να μην το αφήνω να βαλτώνει τόσο...
Πλέον μπορώ να πω ότι αν μου συμβεί κάτι άσχημο, δεν θα συμβιβαστώ
Κρατάω μόνο μία πισινή και δεν λέω πολλά γιατί δεν ξέρω πως θα νοιώθω στο μέλλον που θα έχω κι ένα παιδί να υπολογίζω κι όχι μόνο τον εαυτό μου...


Σαφέστατα πάντως δεν μπορώ να κατακρίνω κανέναν που εθελοτυφλεί μέσα στη σχέση του παρόλο που με στεναχωρεί σαν γεγονός....
Ο καθένας ξέρει τι συμβαίνει στην καρδιά του και κανένας άλλος πέρα από αυτό το ίδιο το άτομο δεν μπορεί να έχει άποψη για το πως το γιατί και το πότε θα πράξει ό,τι πράξει.







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eφοσον δεν υπαρχει το τελειο και εφοσον δεν υπαρχει το απολυτο ταιρι μας, θα κανουμε αναγκαστικα συμβιβασμους. Οποιος λεει οτι δεν κανει κανεναν ειτε λεει ψεματα, ειτε κοροιδευει τον εαυτο του.

Σαφως και δεν ειναι καλο να συνεχιζει μια σχεση που εχει προβληματα και ασυμβατοτητες .....που ομως να εγινε προσπαθεια να συζητηθουν και να λυθουν.

Καλα τα ειπε και η Nana. Και το Χαος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Ούτε εγώ συμφωνώ με αυτό.. απλά πιστεύω ότι η μοναξιά για τον καθένα ερμηνεύεται και διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Eφοσον δεν υπαρχει το τελειο και εφοσον δεν υπαρχει το απολυτο ταιρι μας, θα κανουμε αναγκαστικα συμβιβασμους. Οποιος λεει οτι δεν κανει κανεναν ειτε λεει ψεματα, ειτε κοροιδευει τον εαυτο του.

Σαφως και δεν ειναι καλο να συνεχιζει μια σχεση που εχει προβληματα και ασυμβατοτητες .....που ομως να εγινε προσπαθεια να συζητηθουν και να λυθουν.

Καλα τα ειπε και η Nana. Και το Χαος.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει το απόλυτο ταίρι μου κάπου εκεί έξω. Και αν στην πορεία διαπιστωθεί ότι δεν είναι ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου θα είναι κάποιος άλλος που θα βρεθεί στο δρόμο μου. Το πιστεύω απόλυτα. Δεν θα το ψάξω θα έρθει μόνο του. Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, απλά πιστεύω ότι κάθε μα κάθε άνθρωπος έχει ενα δικό του "ταίρι" που δεν ανήκει σε κανέναν άλλο. Δεν είναι τυχαίο τίποτα για μένα.. Η τύχη σε συνδιασμό με τις ορθές επιλογές είναι τα βασικά για μένα.

Επίσης είναι τελείως διαφορετικό να "συμβιβάζεσαι" με κάποιες καταστάσεις που σε χαλάνε, που σε πληγώνουν, που τις ξέρεις και εθελοτυφλείς (αυτό λέω στο ποστ μου) και τελείως διαφορετικό να "συμβιβάζεσαι", υποχωρείς με καταστάσεις που δεν σου προκαλούν στην ουσία πρόβλημα. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό.

Για να δώσω παράδειγμα. Άλλου είδος ο συμβιβασμός όταν έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου ο οποίος με μειώνει, με προσβάλλει, δεν με σέβεται και άλλου είδους ο συμβιβασμός ότι ο άνθρωπος που παντρεύομαι δεν μαγειρεύει οπότε θα μαγειρεύω εγώ. Το δεύτερο απλά δεν με ενοχλεί και ενώ για τους άλλους λέγεται συμβιβασμός, για εμένα δεν λέγεται γιατί απλά δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Eφοσον δεν υπαρχει το τελειο και εφοσον δεν υπαρχει το απολυτο ταιρι μας, θα κανουμε αναγκαστικα συμβιβασμους. Οποιος λεει οτι δεν κανει κανεναν ειτε λεει ψεματα, ειτε κοροιδευει τον εαυτο του.
.

Καμάρι μου μπερδέβεις κάτι, άλλο συμβιβάζομαι και άλλο ετεροτυφλώ, λογικό είναι να συμβιβαστείς σε μια σχάση όλοι το κάνουν άυτό κανένας δεν έχει βρεί το απόλοιτα ίδιο, άλλα όταν όμος ανέχεσε π.χ. ξύλο ή απάτη, ή βρήσιμο και δεν φέυγεις για να μην μήνεις μόνος ή γιατι νομίζεις ότι τον αγαπάς αντί να πείς ότι φοβάσε τότε δεν χωράει συμβιβασμος.

Αλλο να μην τεριάζεις στα φαγητά στο ντύσιμο και άλλο να γυρίζει εκείνος με άλλες ή να σου φέρετε άσχημα και να μένεις γιατί είσαι άνθρωπος που δεν μπορείς να περάσεις σε άλλο στάδιο:)


Χαμστεράκι τώρα είδα το πόστ σου, σταμάτησα στο δικό του:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καμάρι μου μπερδέβεις κάτι, άλλο συμβιβάζομαι και άλλο ετεροτυφλώ,

ακριβώς αυτό... Είναι "λογικό" (κατ'εμέ) να συμβιβαστώ στο ότι στον χ καλό μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια (σε μένα καθόλου) και να ... βγαίνω από τη βολή μου πολύ συχνότερα από ότι σε διαφορετική περίπτωση επειδή τον αγαπώ και θέλω να είμαι μαζί του και εντελώς "παράλογο" να εθελοτυφλώ στο γεγονός ότι φλερτάρει ακόμα και με τις ... θηλυκές γάτες και να νομίζω ότι έχει μάτια μόνο για μένα γιατί δεν "τολμάω" να πω κουβέντα γιατί φοβάμαι μήπως με αφήσει...
(τυχαία τα παραδείγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
hamsteraki επιλογη σου φυσικα να πιστευιες οτι υπαρχει το τελειο για σενα καπου, αλλα αποτι εχω δει οσοι το βλεπουν ετσι δεν ευτυχουν ποτε.

Και δεν εχει μεγαλη διαφορα ο συμβιβασμος με την εθελοτυφλια. Ενας που εθελοτυφλει ουσιαστικα συμβιβαζεται μη θελοντας να δει το προβλημα (κοροιδευει τον εαυτο του δλδ), ενω ενας που συμβιβαζεται μπορει να βλεπει το προβλημα και να επιλεγει να το υποκειται (συμβιβαζεται).

Βασικα οταν εθελοτυφλεις , συμβιβαζεσαι, ενω οταν συμβιβαζεσαι δεν εθελοτυφλεις απαραιτητα.

Τωρα το σε τι βαθμο συμβιβαζεσαι ειναι αλλο θεμα. Εγω διαβαζω εδω απολυτες αποψεις επομενως περιλαμβανουν καποιοι ολους τους βαθμους συμβιβασμου.Διαβαστε λιγο τι γραφουν ολοι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
hamsteraki επιλογη σου φυσικα να πιστευιες οτι υπαρχει το τελειο για σενα καπου, αλλα αποτι εχω δει οσοι το βλεπουν ετσι δεν ευτυχουν ποτε.

Και δεν εχει μεγαλη διαφορα ο συμβιβασμος με την εθελοτυφλια. Ενας που εθελοτυφλει ουσιαστικα συμβιβαζεται μη θελοντας να δει το προβλημα (κοροιδευει τον εαυτο του δλδ), ενω ενας που συμβιβαζεται μπορει να βλεπει το προβλημα και να επιλεγει να το υποκειται (συμβιβαζεται).

Βασικα οταν εθελοτυφλεις , συμβιβαζεσαι, ενω οταν συμβιβαζεσαι δεν εθελοτυφλεις απαραιτητα.

Τωρα το σε τι βαθμο συμβιβαζεσαι ειναι αλλο θεμα. Εγω διαβαζω εδω απολυτες αποψεις επομενως περιλαμβανουν καποιοι ολους τους βαθμους συμβιβασμου.Διαβαστε λιγο τι γραφουν ολοι. ;)
Δεν έχεις διαβάσει κάποιο ποστ μου που γράφω σχεδόν το ίδιο πράγμα για το συμβιβάζομαι-εθελοτυφλώ.
Όσον αφορά αυτό που πιστεύω..Είμαι σίγουρη ότι θα ευτυχίσω είτε έχω δίπλα μου το απόλυτο ταίρι για μένα είτε όχι. Πώς; Επειδή απλά ξέρω τι θέλω και δεν συμβιβάζομαι με τίποτα "λιγότερο". Είναι καθαρά προσωπική μου επιλογή δεν περιμένω να συμφωνήσει κάποιος, είναι αυτός ο τρόπος σκέψης μου και μέχρι τώρα μου έχει βγει μόνο σε καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ανάλογα σε τί θέματα εθελοτυφλούν??? Τα έχω κατηγοριοποιήσει και σε μόνο σε μία κατηγορία θεωρώ οτι πρέπει να "εθελοτυφλούμε"/ κάνουμε πίσω...
Παραξενιές: Καταρχήν ανάλογα την παραξενιά κ να μη προσβάλλει τον άλλον. Σε αυτή τη περίπτωση θεωρώ οτι πρέπει να κάνει ο άλλος πίσω κ να "εθελοτυφλεί" κάπως αφού όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις παραξενιές μας! Φυσικά αναφέρουμε ότι μας πειράζει αλλά αν ξέρουμε οτι έτσι είναι αυτός ο άνθρωπος ή φεύγουμε ή το ανεχόμαστε!!! Αυτό είναι κ το μόνο πράγμα στο οποίο αξίζει να εθελοτυφλεί κάποιος κ να ανέχεταιι..
Εθισμοί: Οι άνθρωποι που είναι εθισμένοι στα ναρκωτικά, ποτό, τζόγο κλπ, λυπάμαι πολύ αλλά θεωρώ οτι πολύ πολύ δύσκολα ξεμπλέκουν κ αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να τους βοηθήσει κανείς αλλά μόνο κ μόνο ο εαυτό τους.. Συνεπώς σε μια τέτοια περίπτωση το να εθελοτυφλεί κανείς μόνο κακό μπορεί να κάνει παρα καλό!
Άσχημη συμπεριφορά: Κέρατα, γκομενίσματα, ξύλο, βρισιές, παθολογικές ζήλειες κλπ. Εκεί θεωρώ οτι ο άλλος δεν σέβεται το σύντροφο του κ αυτού του είδους η σχέση μόνο άρρωστη είναι κ μόνο κακό μπορεί να κάνει... Οι περισσότεροι εθελοτυφλούν αλλά δεν ξέρω πόσο καλό μπορεί να είναι αυτό.... Κ πλέον πρέπει να σκεφτόμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις κατα πόσο αξίζει να ανεχόμαστε τέτοια συμπεριφορά!!
Οτι αφορά εθισμούς (ναρκωτικά, ποτό κλπ) ή άσχημη συμπεριφορά θεωρώ οτι δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να εθελοτυφλεί κάποιος!!!

Αν δεν αφορά καμμία από τις παραπάνω περιπτώσεις πιστεύω οτι μέσα μας έχουμε κουραστεί κ από εκεί κ πέρα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μέσα μας κ να φερθούμε ανάλογα κ για μας αλλά κ για τον σύντροφο μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν έχεις διαβάσει κάποιο ποστ μου που γράφω σχεδόν το ίδιο πράγμα για το συμβιβάζομαι-εθελοτυφλώ.
Huh?

Όσον αφορά αυτό που πιστεύω..Είμαι σίγουρη ότι θα ευτυχίσω είτε έχω δίπλα μου το απόλυτο ταίρι για μένα είτε όχι. Πώς; Επειδή απλά ξέρω τι θέλω και δεν συμβιβάζομαι με τίποτα "λιγότερο". Είναι καθαρά προσωπική μου επιλογή δεν περιμένω να συμφωνήσει κάποιος, είναι αυτός ο τρόπος σκέψης μου και μέχρι τώρα μου έχει βγει μόνο σε καλό.
Φασκεις και αντιφασκεις. Ή δεν εκφραζεις σωστα αυτο που ενοεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Εγώ τι παθαίνω; Μαθαίνω να την αγαπάω με τα ελαττώματά της, κι όταν αρχίζουν να μου αρέσουν, μένω μόνος (ευτυχώς :P)!

Σίγουρα, δεν είναι φυσιολογικό να κλείνεις τα μάτια σε σοβαρά λάθη, αλλά απʼ την άλλη, πόσες εναλλακτικές λύσεις έχεις, πόσο χρόνο, πόσα κουράγια να χτίσεις απʼ την αρχή καινούργια πράγματα; Αν παίρνεις τη ζωή στα σοβαρά κάτι τέτοιο θα είναι πάντα δύσκολο.

Πιο παλιά έκανα σε chatting ένα γκάλοπ, χιχι... Ρώταγα όλες τις τσατόβιες πόσες σχέσεις είχαν πάνω κάτω και στο καπάκι πια ήταν η καλύτερη. Καμία δεν μου έλεγε τον πρώην της! Στους 7 π.χ. ο 3ος – 4ος θα ήταν ο καλύτερος. Συμπέρασμα: Τίποτε δεν σου εξασφαλίζει ότι η επόμενη σχέση θα είναι η καλύτερη, η πιο ολοκληρωμένη, η απόλυτη, η δίδυμη ψυχή, κλπ.

Ένα άλλο στατιστικό - για το οποίο διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου ότι έχει σωστή βάση – είναι η συχνότητα ανεύρεσης νέου συντρόφου σε άνδρες και γυναίκες. Στις μέρες μας, για μια γυναίκα είναι ευκολότερο. Μόλις μείνει μόνη, πέφτουν οι άνδρες σαν τα κοράκια! Επιλέγει στο τρίμηνο (και πολύ λέω) κάποιον, χωρίς απαραίτητα να την αγγίζει αληθινά. Δεν ξέρει και η ίδια τι θέλει ακριβώς. Μένει όμως στη σχέση, παραμυθιάζει τον εαυτό της ότι τον αγαπάει, είναι ερωτευμένη, ότι είναι καλύτερος από τους άλλους (αναγκαίο για να ευχαριστηθεί το σεξ) κλπ. αλλά, στις πρώτες δυσκολίες η αρχική απορία βγαίνει στο προσκήνιο και ξεκινάνε πάλι τα διλήμματα: «Μήπως εθελοτυφλώ;»

Οι άνδρες δεν εθελοτυφλούν. Επιλέγουν συνήθως την πιο νόστιμη που μπορούν να βρουν και το παλεύουν μέχρι να βαρεθούν τις «λόξες». Οι πιο σκληροί το δηλώνουν και ξεκαθαρίζουν την κατάσταση. Οι λιγότερο κοινωνικοί παραμένουν από «πρέπει», από εγωισμό να φανούν ότι αντέχουν (πονάνε ωρέ τα παλικαριά; ) ή από καβάτζα (τουλάχιστον έχω το «φίκι-φίκι» :D).

Σας έχει τύχει να σας χωρίζουν και να σας λένε δακρύβρεχτα: «ʼΉσουν η καλύτερη σχέση που είχα ποτέ;» χαχα....είναι ή όχι παραμύθια του μυαλού; Ο αληθινός έρωτας είναι για μένα όταν όλα κυλάνε απλά και ήρεμα μέσα στη σκληρή καθημερινότητα. Έτσι ίσως να μπορεί να αντέξει μια σχέση, σε αντίθετη περίπτωση, καλύτερα να τελειώσει μια ώρα αρχύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει το απόλυτο ταίρι μου κάπου εκεί έξω. Και αν στην πορεία διαπιστωθεί ότι δεν είναι ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου θα είναι κάποιος άλλος που θα βρεθεί στο δρόμο μου. Το πιστεύω απόλυτα. Δεν θα το ψάξω θα έρθει μόνο του. Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, απλά πιστεύω ότι κάθε μα κάθε άνθρωπος έχει ενα δικό του "ταίρι" που δεν ανήκει σε κανέναν άλλο. Δεν είναι τυχαίο τίποτα για μένα.. Η τύχη σε συνδιασμό με τις ορθές επιλογές είναι τα βασικά για μένα.
.......................
Για να δώσω παράδειγμα. Άλλου είδος ο συμβιβασμός όταν έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου ο οποίος με μειώνει, με προσβάλλει, δεν με σέβεται και άλλου είδους ο συμβιβασμός ότι ο άνθρωπος που παντρεύομαι δεν μαγειρεύει οπότε θα μαγειρεύω εγώ. Το δεύτερο απλά δεν με ενοχλεί και ενώ για τους άλλους λέγεται συμβιβασμός, για εμένα δεν λέγεται γιατί απλά δεν είναι.

Να ξεκινήσω από το δεύτερο, πράγματι συμφωνώ ότι αυτό λέγεται ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ και όχι συμβιβασμός. Όποιος τα θέλει όλα δικά του και δεν δέχεται τη διαφορετικότητα και τα χούγια των άλλων, απλά είναι φτιαγμένος για να ζει μόνος του. Στην καλύτερη περίπτωση θα βρει έναν "δούλο" που στο τέλος ούτε και ο ίδιος δεν θα σέβεται (μιλάω και για τα δύο φύλα αλλά βαριέμαι συνέχεια το στυλ "όποιοι-ες" κλπ)

Για το πρώτο τώρα. Πριν περίπου 20 χρόνια μιλούσα με έναν φίλο μου. Του έλεγα ότι δεν με ικανοποιούσε η σχέση που είχα και ότι συμβιβαζόμουν κι εκείνος με ρώτησε "Και τι είδους γυναίκα θέλεις ρε Χάος για να σου ταιριάζει;" Εγώ του απάντησα: "Θέλω μια γυναίκα που να είναι έτσι κι έτσι κι έτσι και γιουβέτσι". Αυτός μου είπε ότι τέτοια γυναίκα δεν υπάρχει, και τότε εγώ του απάντησα το περίφημο "Αφού τη σκέφτηκα υπάρχει και μάλιστα θα την βρω γρήγορα". Μετά από λίγους μήνες απλά τη συνάντησα μπροστά μου. Η πρώτη μου σκέψη όταν τη γνώρισα ήταν "Να ρε λαλάκα, μια τέτοια κοπέλλα δεν μπορείς να βρεις για τον εαυτό σου;". Με αυτήν τη γυναίκα είμαι σήμερα παντρεμένος. Δεν ήμασταν ίδιοι από την αρχή, όμως ταιριάζαμε στα σημαντικά και από κει και πέρα δεν χρειάστηκε τίποτε περισσότερο από την αγάπη και τον σεβασμό για να συγκλίνουμε στα περισσότερα πράγματα. Βασικό είναι ότι και στους δύο άρεζε ο άλλος όπως ήταν κι έτσι δεν δοκιμάσαμε να αλλάξουμε ο ένας τον άλλο.
Καλά κάνεις και πιστεύεις αυτά τα πράγματα, όμως άκου ένα μαγικό του Μεγάλου Χάους: Για να βρεις αυτό που ψάχνεις θα πρέπει πρώτα να το καθορίσεις μέσα σου, δηλαδή τι είναι αυτό που ψάχνεις, ποιος τύπος θα ταίριαζε σε αυτά που ζητάς. Το επόμενο βήμα είναι να το προφέρεις δυνατά με τρόπο που να δείχνει πίστη ότι υπάρχει και ότι θα τον βρεις. Από εκεί και πέρα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις. Καθώς περιμένεις πρέπει να απαντήσεις σε ένα δύσκολο ερώτημα: "Όταν βρω τον άνθρωπο που θέλω, άραγε εγώ θα είμαι αυτό που θέλει εκείνος; Τι θα ήθελε ένας τέτοιος τύπος;" Μόλις απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα, το Μέγα Χάος θα τον κάνει να πέσει επάνω σου σαν κουτορνίθι:P.

Καμάρι μου μπερδέβεις κάτι, άλλο συμβιβάζομαι και άλλο ετεροτυφλώ, λογικό είναι να συμβιβαστείς σε μια σχάση όλοι το κάνουν άυτό κανένας δεν έχει βρεί το απόλοιτα ίδιο, ...

Μετά από μια ΣΧΑΣΗ Μάνια μου ακολουθεί πυρηνική έκρηξη και με τη ραδιενέργεια δύσκολο να συμβιβαστεί κανείς:D:D.

hamsteraki επιλογη σου φυσικα να πιστευιες οτι υπαρχει το τελειο για σενα καπου, αλλα αποτι εχω δει οσοι το βλεπουν ετσι δεν ευτυχουν ποτε.
Εγω διαβαζω εδω απολυτες αποψεις επομενως περιλαμβανουν καποιοι ολους τους βαθμους συμβιβασμου.Διαβαστε λιγο τι γραφουν ολοι. ;)

Αυτό κι αν είναι απόλυτη άποψη Lory μου.
Αυτό που έχεις δει οφείλεται σε αυτό που είπα παραπάνω, ότι δηλαδή όλοι ξέρουν να ζητούν τον ουρανό με τ' άστρα χωρίς να είναι έτοιμοι να παραχωρήσουν οτιδήποτε. Επαναλαμβάνω μετ' εμφάσεως: "Όπως έχεις εσύ τα θέλω σου, έτσι έχει κι ο άλλος τα δικά του θέλω. Αν δεν είσαι έτοιμος να προσαρμοστείς εσύ στον άλλον και να του χαρίσεις όσα περισσότερα από αυτά μπορείς, τότε πως περιμένεις να ταιριάξεις με οποιονδήποτε; Εννοείται βέβαια ότι γι' αυτήν τη δουλειά χρειάζονται δύο και αυτά που γράφω πρέπει να ισχύουν και για τους δύο. Γι' αυτό και είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις. Πού να βρεις σήμερα, στην εποχή που ο καταναλωτισμός χαϊδεύει τα κατώτερά μας ένστικτα και καλλιεργεί την εγωκεντρικότητα, δύο ανθρώπους που να θέλουν να δώσουν το παραμικρό στο διπλανό τους;
Εξηγούμαι ότι δεν τα γράφω αυτά για εσένα προσωπικά, απλά παίρνω αφορμή από αυτά που αναφέρεις:)

Ανάλογα σε τί θέματα εθελοτυφλούν??? Τα έχω κατηγοριοποιήσει και σε μόνο σε μία κατηγορία θεωρώ οτι πρέπει να "εθελοτυφλούμε"/ κάνουμε πίσω...
Παραξενιές: Καταρχήν ανάλογα την παραξενιά κ να μη προσβάλλει τον άλλον. Σε αυτή τη περίπτωση θεωρώ οτι πρέπει να κάνει ο άλλος πίσω κ να "εθελοτυφλεί" κάπως αφού όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις παραξενιές μας! Φυσικά αναφέρουμε ότι μας πειράζει αλλά αν ξέρουμε οτι έτσι είναι αυτός ο άνθρωπος ή φεύγουμε ή το ανεχόμαστε!!! Αυτό είναι κ το μόνο πράγμα στο οποίο αξίζει να εθελοτυφλεί κάποιος κ να ανέχεταιι..
Εθισμοί: Οι άνθρωποι που είναι εθισμένοι στα ναρκωτικά, ποτό, τζόγο, κλπ, λυπάμαι πολύ αλλά θεωρώ οτι πολύ πολύ δύσκολα ξεμπλέκουν κ αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να τους βοηθήσει κανείς αλλά μόνο κ μόνο ο εαυτό τους.. Συνεπώς σε μια τέτοια περίπτωση το να εθελοτυφλεί κανείς μόνο κακό μπορεί να κάνει παρα καλό!
Άσχημη συμπεριφορά: Κέρατα, γκομενίσματα, ξύλο, βρισιές, παθολογικές ζήλειες κλπ.

Έχω τρία πράγματα να επισημάνω: 1) Συμφωνώ με όσα αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο, εκτός από ένα πράγμα: Δεν έχει νόημα να ανέχεσαι το οτιδήποτε. Αυτό που ανέχεσαι είναι σαν ένα παπούτσι που σου χτυπά το πόδι. Αργά ή γρήγορα, όση υπομονή και να κάνεις θα το βγάλεις και θα το πετάξεις με ανακούφιση. Το ζήτημα είναι να δέχεσαι το χαρακτήρα του άλλου και να μη σε πειράζει καν, όπως γράφει και παραπάνω το Χαμστεράκι.
2) Όλοι οι άνθρωποι έχουν τους εθισμούς τους και δεν εννοώ αναγκαστικά τα ναρκωτικά. Υπάρχει η μαμά μας, το ποδόσφαιρο, η εκκλησία, το καφενείο, ίντερνετ, e-steki, κλπ. Δεν θα αποφύγεις ποτέ το να αντιμετωπίσεις κάποιον εθισμό από το σύντροφό σου, γι' αυτό μη λες μεγάλες κουβέντες.
3) Παρατηρώ ότι στην ιεραρχία των άσχημων συμπεριφορών καταλαμβάνουν την πρώτη και δεύτερη θέση τα θέματα παραβίασης της υποχρεωτικής μονογαμίας, ενώ από πίσω βρίσκονται θέματα όπως η φυσική ή ψυχολογική βία, πράγματα που και βάσει της Συνθήκης της Γενεύης θεωρούνται απάνθρωπα και βασανιστικά. Πόσο κακό έχει κάνει στο συλλογικό μας υποσυνείδητο η εβραιοχριστιανική ηθική που ναι μεν ίσχυε σε άλλους αιώνες και εξυπηρετούσε τις κοινωνίες σε άλλες εποχές, όμως δεν μπορεί να απαντήσει πια στις σύγχρονες ανάγκες. Οι βορειοευρωπαίοι είναι πιο άνετοι σε αυτά και καλύτερα γι' αυτούς.

Εγώ τι παθαίνω; Μαθαίνω να την αγαπάω με τα ελαττώματά της, κι όταν αρχίζουν να μου αρέσουν, μένω μόνος (ευτυχώς :P)!

Σίγουρα, δεν είναι φυσιολογικό να κλείνεις τα μάτια σε σοβαρά λάθη, αλλά απʼ την άλλη, πόσες εναλλακτικές λύσεις έχεις, πόσο χρόνο, πόσα κουράγια να χτίσεις απʼ την αρχή καινούργια πράγματα; Αν παίρνεις τη ζωή στα σοβαρά κάτι τέτοιο θα είναι πάντα δύσκολο.

Πιο παλιά έκανα σε chatting ένα γκάλοπ, χιχι... Ρώταγα όλες τις τσατόβιες πόσες σχέσεις είχαν πάνω κάτω και στο καπάκι πια ήταν η καλύτερη. Καμία δεν μου έλεγε τον πρώην της! Στους 7 π.χ. ο 3ος – 4ος θα ήταν ο καλύτερος. Συμπέρασμα: Τίποτε δεν σου εξασφαλίζει ότι η επόμενη σχέση θα είναι η καλύτερη, η πιο ολοκληρωμένη, η απόλυτη, η δίδυμη ψυχή, κλπ.

Ένα άλλο στατιστικό - για το οποίο διαρρηγνύω τα ιμάτιά μου ότι έχει σωστή βάση – είναι η συχνότητα ανεύρεσης νέου συντρόφου σε άνδρες και γυναίκες. Στις μέρες μας, για μια γυναίκα είναι ευκολότερο. Μόλις μείνει μόνη, πέφτουν οι άνδρες σαν τα κοράκια! Επιλέγει στο τρίμηνο (και πολύ λέω) κάποιον, χωρίς απαραίτητα να την αγγίζει αληθινά. Δεν ξέρει και η ίδια τι θέλει ακριβώς. Μένει όμως στη σχέση, παραμυθιάζει τον εαυτό της ότι τον αγαπάει, είναι ερωτευμένη, ότι είναι καλύτερος από τους άλλους (αναγκαίο για να ευχαριστηθεί το σεξ) κλπ. αλλά, στις πρώτες δυσκολίες η αρχική απορία βγαίνει στο προσκήνιο και ξεκινάνε πάλι τα διλήμματα: «Μήπως εθελοτυφλώ;»

Οι άνδρες δεν εθελοτυφλούν. Επιλέγουν συνήθως την πιο νόστιμη που μπορούν να βρουν και το παλεύουν μέχρι να βαρεθούν τις «λόξες». Οι πιο σκληροί το δηλώνουν και ξεκαθαρίζουν την κατάσταση. Οι λιγότερο κοινωνικοί παραμένουν από «πρέπει», από εγωισμό να φανούν ότι αντέχουν (πονάνε ωρέ τα παλικαριά; ) ή από καβάτζα (τουλάχιστον έχω το «φίκι-φίκι» :D).

Σας έχει τύχει να σας χωρίζουν και να σας λένε δακρύβρεχτα: «ʼΉσουν η καλύτερη σχέση που είχα ποτέ;» χαχα....είναι ή όχι παραμύθια του μυαλού; Ο αληθινός έρωτας είναι για μένα όταν όλα κυλάνε απλά και ήρεμα μέσα στη σκληρή καθημερινότητα. Έτσι ίσως να μπορεί να αντέξει μια σχέση, σε αντίθετη περίπτωση, καλύτερα να τελειώσει μια ώρα αρχύτερα.

Καλωσορίζω έναν καινούριο συνομιλητή, που όπως βλέπω εκ πρώτης όψης έχει να προσφέρει στο διάλογο. Πολύ ωραίο και ισορροπημένο post αγαπητέ Parafernalia. Μόνο μια συμβουλή του Μεγάλου Χάους: "Να παίρνεις τη ζωή σου σοβαρά, ποτέ όμως πολύ σοβαρά":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Well said parafernalia + Chaos.

Chaos, απολυτο αυτο που ειπα, αλλα δε διαφωνεις :P Καποια πραγματα στη ζωη, μαλλον λειτουργουν κατα ενα και μονο τροπο. (απολυτα). Ή η πιθανοτητα να γινουν αλλιως ειναι χαοτικα μηδαμινη.

Νομιζω με τα ποστς σας καλυψατε οτι δεν ειχε ειπωθει ως τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Well said parafernalia + Chaos.

Chaos, απολυτο αυτο που ειπα, αλλα δε διαφωνεις :P Καποια πραγματα στη ζωη, μαλλον λειτουργουν κατα ενα και μονο τροπο. (απολυτα). Ή η πιθανοτητα να γινουν αλλιως ειναι χαοτικα μηδαμινη.

Νομιζω με τα ποστς σας καλυψατε οτι δεν ειχε ειπωθει ως τωρα.

Διαφωνώ μόνο στο Ποτέ που είπες.
Άκουσε σε παρακαλώ μια ιστορία του Μεγάλου Χάους: "Οι Θεοί, λέει ο μύθος, επιτρέπουν στον άνθρωπο το δικαίωμα του λόγου και της σκέψης, αφού αυτοί έτσι τον έπλασαν. Το μόνο που του απαγορεύουν και είναι αυστηροί σε αυτό, είναι να σκεφτεί ή να πει οτιδήποτε που υποδηλώνει έστω, ότι αυτός γνωρίζει τι μπορεί να συμβεί και τι όχι ή ότι με οποιονδήποτε τρόπο καθορίζει αυτός τη μοίρα του. Αυτό είναι το ύψιστο προνόμιο των Θεών και το φυλάν ζηλότυπα για τον εαυτό τους. Γι' αυτό κάθε φορά που λες "Αυτό δεν γίνεται", "Εγώ Ποτέ δεν θα κάνω...", "Εγώ Σίγουρα θα..." τιμωρείσαι αυστηρά, αφού το Μέγα Χάος συνωμοτεί για να του αποδείξει το αντίθετο."

Αυτή ακριβώς είναι και η μαγεία και η γοητεία του Μεγάλου Χάους. Εάν το θέλεις πολύ, ή αν προκαλέσεις πολύ την τύχη σου (πράγμα που μάλλον είναι συνώνυμο με το προηγούμενο), μπορεί να διαλέξει εσένα για να εκδηλωθεί η σπανιότερη και χαοτικά μηδαμινή πιθανότητα. Τότε, όπως έχω πει και άλλοτε, αν ρωτήσεις "Γιατί σε μένα Θεέ μου", η μόνη απάντηση που παίρνεις είναι "Γιατί έχεις κάτι που μου τη δίνει!!!" Κατά τ' άλλα δεν διαφωνούμε. Απλώς εγώ έτυχε να γνωρίσω ίσως τη χαοτικά μηδαμινή πιθανότητα. Πότε; Όταν ήμουν έτοιμος για κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχει και πιθανοτητα τωρα να μην συνομιλουμε σε ενα φορουμ ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχει και πιθανοτητα τωρα να μην συνομιλουμε σε ενα φορουμ ; :P


Όχι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, γιατί έχεις κάτι που μου τη δίνει:P:D!!!
Το Μέγα Χάος βρίσκεται πάντα στη γωνία και περιμένει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Έχω τρία πράγματα να επισημάνω: 1) Συμφωνώ με όσα αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο, εκτός από ένα πράγμα: Δεν έχει νόημα να ανέχεσαι το οτιδήποτε. Αυτό που ανέχεσαι είναι σαν ένα παπούτσι που σου χτυπά το πόδι. Αργά ή γρήγορα, όση υπομονή και να κάνεις θα το βγάλεις και θα το πετάξεις με ανακούφιση. Το ζήτημα είναι να δέχεσαι το χαρακτήρα του άλλου και να μη σε πειράζει καν, όπως γράφει και παραπάνω το Χαμστεράκι.
2) Όλοι οι άνθρωποι έχουν τους εθισμούς τους και δεν εννοώ αναγκαστικά τα ναρκωτικά. Υπάρχει η μαμά μας, το ποδόσφαιρο, η εκκλησία, το καφενείο, ίντερνετ, e-steki, κλπ. Δεν θα αποφύγεις ποτέ το να αντιμετωπίσεις κάποιον εθισμό από το σύντροφό σου, γι' αυτό μη λες μεγάλες κουβέντες.
3) Παρατηρώ ότι στην ιεραρχία των άσχημων συμπεριφορών καταλαμβάνουν την πρώτη και δεύτερη θέση τα θέματα παραβίασης της υποχρεωτικής μονογαμίας, ενώ από πίσω βρίσκονται θέματα όπως η φυσική ή ψυχολογική βία, πράγματα που και βάσει της Συνθήκης της Γενεύης θεωρούνται απάνθρωπα και βασανιστικά. Πόσο κακό έχει κάνει στο συλλογικό μας υποσυνείδητο η εβραιοχριστιανική ηθική που ναι μεν ίσχυε σε άλλους αιώνες και εξυπηρετούσε τις κοινωνίες σε άλλες εποχές, όμως δεν μπορεί να απαντήσει πια στις σύγχρονες ανάγκες. Οι βορειοευρωπαίοι είναι πιο άνετοι σε αυτά και καλύτερα γι' αυτούς.


  1. Εννοείται οτι αμα δεν σου αρέσουν οι παραξενιές κάποιου κ σου σπάνε τα νεύρα να μην τα ανέχεσαι... Το θέμα είναι να αγαπάς τον σύντροφο σου για αυτό που είναι κ να μην θές να τον αλλάξεις.. Όταν μιλάω για παραξενιές εννοώ τις μικρές καθημερινές συνήθειες του άλλου και αν θές μπορώ να σου πώ την δική μου για να καταλάβεις τί εννοώ... Εγώ έχω μια τρέλα με την καθαριότητα! Θέλω να είναι όμορφα όλα καθαρά κ τακτοποιημένα! Αν κάποιος μου χαλάσει κάτι δεν θα του γκρινιάξω αλλά είναι σίγουρο πως θα το φτιάξω!! Είναι παραξενιά κ το ανγνωρίζω! Είναι λόγος αυτός να με χωρίσει κάποιος??? Αυτό εννοώ παραξενιές! Η΄επίσης ξέρω οτι οι άντρες έχετε την συνήθεια/παραξενιά όταν βλέπετε ποδόσφαιρο να μη σας μιλάμε κ να μη περνάμε μπροστά από την οθόνη γιατί τσαντίζεστε... Ε δεν είναι λόγος για μένα να χωρίσεις! "Εθελότυφλέις" αν μπορούμε να το πούμε έτσι γιατί πολύ απλά ξέρεις πως είναι ο άλλος... Για τέτοιες περιπτώσεις μιλάω κ μόνο!
  2. Όταν μίλησα για εθισμούς αναφέρθηκα στους πολύ κακούς εθισμούς και μόνο! Από αυτούς που δυστυχώς κατα κυριο λόγο (και μακάρι να αλλάξει) δεν έχει γυρισμό και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι κακό και αναφέρομαι ΜΟΝΟ σε ναρκωτικά, ποτό, χαρτιά κλπ Φυσικά μικρούς εθισμούς έχουμε αν όχι όλοι μας, οι πιο πολλοί..Εγώ είμαι εθισμένη στην coca-cola ε αυτο δεν κάνει κακό σε κανέναν, ο άλλος με το ποδόσφαιρο όπως είπες ε αυτό εμένα δεν μου κάνει κακό... Σιγά! Αλλά αν κάποιος παίρνει ναρκωτικά κάνει κακό και στους 2 κ δυστυχώς ποτέ μια τέτοια σχέση δεν είναι ευτυχισμένη...
  3. Απλά είναι κάποια πράγματα στα οποία όσο κ να τα ανεχτείς είναι ποτήρι και όσο κα να "εθελοτυφλείς" γεμίζει και κάποια στιγμη δεν αντέχεις αφού όμως μέσα σου έχεις καταστρέψει ότι πιο όμορφο.. και ερωτώ αξίζει να ανεχτώ το κέρατο με όλες τις συνέπειες του όταν πια μέσα μου δεν θα είμαι εγώ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, γιατί έχεις κάτι που μου τη δίνει:P:D!!!
Το Μέγα Χάος βρίσκεται πάντα στη γωνία και περιμένει....
LOL
Τοτε για καποια πραματα μπορουμε να τεινουμε (οριστε εβαλα νερο στο κρασι) στην απολυτοτητα.

Love you too man !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Ααα μεγάλο θέμα..:P
Για να απαντήσω καταρχήν στην ερώτηση σου..Ναι,στο παρελθόν έχω συμβιβαστεί και εθελοτυφλήσει και πολύ μάλλιστα..Οι λόγοι πολλοί και κυρίως η αδυναμία που είχα να φύγω απο την σχέση για να μην πληγώσω τον άλλον και η νοοτροπία που είχα ότι τα αισθήματα μπορούν να νικήσουν τα πάντα..Πάντα ήξερα μέσα μου ότι για τον α η Β λόγο ο άνθρωπος που έχω διπλα μου δεν ήταν για μένα..Απλά πίστευα ότι αυτό θα άλλαζε..Να πω την αλήθεια δεν μετανιώνω για καμια επίλογη μου,εξάλλου αυτες μας καθορίζουν.έμαθα πάρα πολλά και με διαμορφώσαν σε αυτό που είμαι σήμερα..

Πλεον ναι είμαι απόλυτη καλώς η κακώς.Δεν συμβιβάζομαι και ούτε θα έχω εκπτώσεις στα θέλω μου.Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να μείνω με έναν άνθρωπο που δεν με καλύπτει και δεν έχω πρόβλημα να φύγω με ενα απλό τελειώσαμε,ακόμα και να νιώθω κάτι.Είναι πάντα θέμα του να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να ξέρεις τι θέλεις.Εγώ ουτε τα είχα βρει,ούτε ήξερα τι ήθελα:P

Εννοείται πως δεν μιλάω για συμβιβασμούς σε μικρά πράγματα όπως τι θα φάμε το μεσημέρι:PΑλλά για συμβιβασμούς όσον αφορά το πόσο προσεγγίσει ο άλλος τα στανταρ που έχεις θέσει και την οπτική που έχει γενικότερα για την ζωή..

Όσο για τον γάμο κτλ..Δεν έχω πρόβλημα και το έχω αποδεχτεί ότι μπορεί να μην παντρευτώ ποτέ.Δεν ήταν και είναι ο σκοπός της ζωής μου,δεν έχω ωραιοποιημενο το θεσμό του γάμου εξάλλου.Δεν με φοβίζει να μείνω μόνη το προτιμώ από το να συμβιβαστώ με κάτι και να κάνω ένα συμβατικό γάμο.Αμα βρω το ιδανικό για μένα εννοείται τα πράγματα αλλάζουν.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Είμαι κατά του συμβιβασμού, όπως επίσης είμαι κατά της αποκλειστικής μονογαμίας, ειδικά σε σχέσεις που δεν έχουν φτάσει στο γάμο. Η ηθικολογία του προηγούμενου αιώνα δεν ταιριάζει με τις σύγχρονες συνθήκες και ανάγκες. Ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε, όμως θα σας παρακαλέσω πρώτα να ζήσετε επί 20 χρόνια με ένα άτομο, να κάνετε πάνω από 2500 φορές έρωτα μαζί του (καλά είναι δε λέω) και μετά, αν δεν νιώσετε την ανάγκη να γνωρίσετε και κάποιον άλλον, βρίστε με όσο θέλετε, εγώ εδώ είμαι για να απαντήσω με στωικότητα
Εννοείται θα την νιώσεις..Το θέμα είναι πως θα το αντιμετωπίσεις..Και το πόσο σέβεσαι τον άνθρωπο σου για να κάνεις κάτι άλλο.

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει το απόλυτο ταίρι μου κάπου εκεί έξω. Και αν στην πορεία διαπιστωθεί ότι δεν είναι ο άνθρωπος που έχω δίπλα μου θα είναι κάποιος άλλος που θα βρεθεί στο δρόμο μου. Το πιστεύω απόλυτα. Δεν θα το ψάξω θα έρθει μόνο του. Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, απλά πιστεύω ότι κάθε μα κάθε άνθρωπος έχει ενα δικό του "ταίρι" που δεν ανήκει σε κανέναν άλλο. Δεν είναι τυχαίο τίποτα για μένα.. Η τύχη σε συνδιασμό με τις ορθές επιλογές είναι τα βασικά για μένα.

Αυτό το πιστεύω και γω..Οπως πιστεύω όμως ότι υπάρχουν και άνθρωποι που ειναι φτιαγμένοι για να ζουν μόνοι τους.


Για να δώσω παράδειγμα. Άλλου είδος ο συμβιβασμός όταν έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου ο οποίος με μειώνει, με προσβάλλει, δεν με σέβεται και άλλου είδους ο συμβιβασμός ότι ο άνθρωπος που παντρεύομαι δεν μαγειρεύει οπότε θα μαγειρεύω εγώ. Το δεύτερο απλά δεν με ενοχλεί και ενώ για τους άλλους λέγεται συμβιβασμός, για εμένα δεν λέγεται γιατί απλά δεν είναι.

Το πρώτο δεν είναι καν συμβιβασμός..Ειναι ταπείνωση και παντελής απουσία αυτοεκτίμησης.Ευτυχ'ως δεν το έκανα ποτέ..Υπάρχουν και αλλες κατηγορίες συμβιβασμών μεν,δεν είναι όλα ασπρο μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μετά από μια ΣΧΑΣΗ Μάνια μου ακολουθεί πυρηνική έκρηξη και με τη ραδιενέργεια δύσκολο να συμβιβαστεί κανείς:D:D.

Συγχαριτήρια βρήκες το λάθος που έκανα παραπάνω:clapping: :clapping:

Αν νομίζεις ότι απλά δεν έχω κάτι συμαντικό να πώ μην επισυνάπτεις κάτι που δεν απευθήνετε κάν σε σένα, άν πάλι έχεις κάτι να προσθέσεις ή να διορθώσεις είμαι ανοικτή.:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top