Ηθικολογία και ηθική

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ηθικολόγος είναι αυτός που παριστάνει τον ηθικό για να διαφεύγει, όντας ανήθικος.

Επί τη ευκαιρία του θέματος του Αρχιμανδρίτη, των γιατρών, των στατιωτικών και άλλων που συνελήφθησαν (δόξα τω Θεώ που να ψήνονται στη κόλαση αιώνια) για εμπόριο παιδικής και βρεφικής πορνείας.

Σχολιάζετε ελεύθερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ηθικολόγος είναι αυτός που παριστάνει τον ηθικό για να διαφεύγει, όντας ανήθικος.

Επί τη ευκαιρία του θέματος του Αρχιμανδρίτη, των γιατρών, των στατιωτικών και άλλων που συνελήφθησαν (δόξα τω Θεώ που να ψήνονται στη κόλαση αιώνια) για εμπόριο παιδικής και βρεφικής πορνείας.

Σχολιάζετε ελεύθερα. :)

...φυσικά, πορνεία εν προκειμένω έκαναν οι συγκεκριμένοι "έμποροι" και όχι ...τα "βρέφη"!
[ Νομίζω, ότι χρειαζόταν η διευκρίνιση, αγαπητέ Μπαγκς! Συμφωνείς;]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ανασταση! Και το λεω διότι εχει γινει καραμελα για δημιουργια εντυπωσεων, και στην ουσια ειναι αστοχος ορος ετσι οπως χρησημοποιειται.

Επισης ο ηθικολογος συνηθως μιλαει με ζηλο ή επαρση ενω (συχνά) στην ουσια επιφανειακά.

Φυσικά αν και δεδομενου οτι κανείς δεν ειναι αγιος, οταν καποιος τολμησει να μιλησει σωστα, καποιοι σπευδουν να τον πουν ηθικολογο και υποκριτη. Αυτο ειναι μια μιζερη νοοτροπια, αφού αποπροσανατολιζουν και δεν κοιτανε αν τη δεδομενη στιγμη καποιος μιλαει σωστα ή οχι. Ισως μερικες φορες απλα δε θελουμε να ακουμε το σωστο ή δε θελουμε να παραδεχτουμε οτι καποιος μη αγιος ειπε κατι σωστο γιατι θα ενοχοποιησουμε και τον εαυτο μας περισσοτερο. Ποιος ξερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τέτοιοι άνθρωποι είναι που προβάλλουν υπερ το δέον, το ηθικό του χαρακτήρα τους και διατείνονται ότι εκείνοι ακολουθούν τους κανόνες, το σύστημα αξιών (ποιος το έβγαλε αυτό, αλήθεια; κάτι μου λέει πως η Εκκλησία είχε κάποια σχέση με τον προσδιορισμό του τι είναι ηθικό και τι όχι...:hmm::worry:) κάνοντας τους άλλους να νιώθουν ένοχοι, επειδή δεν είναι όπως είναι αυτοί.

Αυτό το "για τα μάτια του κόσμου" έχω σιχαθεί να το βλέπω σε τέτοιους κύκλους- κάνουν πράγματα επειδή πρέπει, δίνουν περισσότερη σημασία στην εικόνα, στο φαίνεσθαι, και μέσα συνήθως είναι κενοί περιεχομένου σε ό,τι αφορά αισθήματα και συνειδήσεις. Κάνουν κάτι για να το κάνουν, λένε κάτι για να το πουν, συνήθως σε τόνο αγόρευσης με ύφος πομπώδες κοιτάζοντας με οίκτο και συμπάθεια τους ...άλλους, που δεν είναι τόσο πολύ ηθικοί. (ναι, εδώ υπάρχει και ένας τόνος ειρωνείας :worry:)
Απορώ μερικές φορές, πώς τέτοιοι άνθρωποι ζουν με τον εαυτό τους; Τον έχουν πείσει ότι αυτό που κάνουν είναι καλό; Πώς τα καταφέρνουν και ηθικολογούν ασύστολα, ενώ γνωρίζουν πως ούτε οι ίδιοι δεν το ασπάζονται αυτό που λένε; Πώς μπορούν να το λένε χωρίς να το ασπάζονται;!

Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως κρύβονται από τον εαυτό τους, προσπαθούν να τον ξεγελάσουν πείθοντάς τον ότι έτσι είναι, ότι εκείνοι είναι σωστοί. Αναρωτιέμαι όμως τι γίνεται όταν βρεθεί κάποιος να τους αποδείξει το αντίθετο. Καταλαβαίνουν το λάθος; Βλέπουν το πρόβλημα;
Αυτοί θα μπουν στη φυλακή, θα καταλάβουν όμως πραγματικά το γιατί; Θα καταλάβουν ότι είναι σκληρό και απάνθρωπο και εντελώς ...δεν έχω λέξεις, αυτό που κάνανε;!
Ή θα βγουν και θα συνεχίσουν τη ζωή τους, όντας γιατροί, στρατιωτικοί και παπάδες και θα συνεχίσουν την αγόρευση περι του τι είναι καλό και ηθικό; Και χειρότερο, θα βρεθούν και άνθρωποι να κάτσουν να τους ακούσουν, ακριβώς επειδή ανήκουν σε τέτοιους κύκλους, που στην Ελλάδα χαίρουν τόσο μεγάλης εκτίμησης; Δεν θέλω να το σκέφτομαι άλλο. :X :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

...φυσικά, πορνεία εν προκειμένω έκαναν οι συγκεκριμένοι "έμποροι" και όχι ...τα "βρέφη"! [ Νομίζω, ότι χρειαζόταν η διευκρίνιση, αγαπητέ Μπαγκς! Συμφωνείς;]

Αν κάποι χρειάζονται διευκρίνηση γι'αυτό ζήτω που καήκαμε αγαπητέ Νωεύς. :)

Αυτό το "για τα μάτια του κόσμου" έχω σιχαθεί να το βλέπω σε τέτοιους κύκλους- κάνουν πράγματα επειδή πρέπει, δίνουν περισσότερη σημασία στην εικόνα ...... Απορώ μερικές φορές, πώς τέτοιοι άνθρωποι ζουν με τον εαυτό τους;
ζούνε με τα λεφτά τους

Τον έχουν πείσει ότι αυτό που κάνουν είναι καλό;

γιατί έτσι βγάζουν τ λεφτά τους

Πώς τα καταφέρνουν και ηθικολογούν ασύστολα, ενώ γνωρίζουν πως ούτε οι ίδιοι δεν το ασπάζονται αυτό που λένε; Πώς μπορούν να το λένε χωρίς να το ασπάζονται;!


Το λένε για τους άλλους, για να μην τους πιάσουν.

Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως κρύβονται από τον εαυτό τους, προσπαθούν να τον ξεγελάσουν πείθοντάς τον ότι έτσι είναι, ότι εκείνοι είναι σωστοί.


Αν το βλέπουμε έτσι δεν βλέπουμε ότι η τακτική αυτή είναι σκόπιμη. Τους βλέπουμε κάπου σαν θυματα ότι "ου γαρ είδασι τι ποιούσι". Ξέρουν πολύ καλά τί κάνουν. Απατεώνες είναι.

Εχει σκεφτεί κανείς τί ρόλο παίζει μια Μερσεντές; Τι διαφορά έχει ας πόύμε από να μήν πουμε κανένα κουβά αλλα να πουμε ένα αγροτικό Νισάν ας πουμε των 15000 ευρώ, που και τέσερεα επι τέσερα είναι και τέσερις με πέντε παίρνει άνετα μέσα, και πάει παντού, και γρήγορα και εκεί που η Μερσεντές δεν θα πάει ποτέ, και θα κουβαλήσει τα πάντα για την εκδρομή, και τις δουλειές και θα αντέξει και σαράντα χρόνια. Οι εντυπώσεις....

Η επιιθυμία όμως των εντυπώσεων, έτσι, με μια μερσεντές, με ένα ρούχο που το ύφασμα του κοστίζει όσο και των κινέζικων ομοίων του όμως επειδή είναι με κάποια μάρκα και ψωνισμένο απο το Κωλονάκι κάνει εκατό φορές περισσότερο, η επιιθυμία και μονο δεν υποδηλώνει το ποιόν του κατόχου της; Αν βλέπατε την πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια του σέρφ, την Τζένα Ντε Ροσνε (1) , και δίπλα της την Ναόμι Κάμπελ, ποιά θα προτιμούσατε;
Σαν στάτους σύμπολ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

Εχει σκεφτεί κανείς τί ρόλο παίζει μια Μερσεντές; Τι διαφορά έχει ας πόύμε από να μήν πουμε κανένα κουβά αλλα να πουμε ένα αγροτικό Νισάν ας πουμε των 15000 ευρώ,
τώρα βγάζεις ένα κόμπλεξ προς όσους έχουν μερσεντές.

Να σου πω εγώ τι διαφορά έχει?
Έχει ότι αν (χτύπα ξύλο) τρακάρω ποτέ, προτιμώ να είμαι μέσα σε μερσεντές, παρά μέσα σε Νισάν.
Είναι προτίστως θέμα ασφάλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όσο περισσοτερο λεει καποιος ότι είναι ηθικος και τιμιος με αξιες κλπ, τόσο πιο πολυ βρωμικος και σαπιος στον χαρακτηρα είναι...ο πραγματικα καλος άνθρωπος ΠΟΤΕ ΔΕΝ θΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ,ΗΘΙΚΟΣ κλπ(ή τουλαχιστον θα το πει πολυ δυσκολα και σπανια...
είναι αντιστροφως αναλογα ....(το ίδιο ισχύει και με την εξυπναδα...)

γιαυτο όταν ακουτε καποιον να λεει ποσο καλος άνθρωπος είναι ,ηθικος,τιμιος ,δεν έχει πειραξει κανεναν ποτε κλπ... ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
τώρα βγάζεις ένα κόμπλεξ προς όσους έχουν μερσεντές...... Είναι προτίστως θέμα ασφάλειας.

Κόμπλεξ είναι και να λέμε τις διαφορετικές προτιμήσεις κόμπλεξ. Ασφάλεια έχεις και με ενα φορτηγό, που κάνει τα μισά και κάτω απο μία μερσεντές.

όσο περισσοτερο λεει καποιος ότι είναι ηθικος και τιμιος με αξιες κλπ, τόσο πιο πολυ βρωμικος και σαπιος στον χαρακτηρα είναι...ο πραγματικα καλος άνθρωπος ΠΟΤΕ ΔΕΝ θΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ,ΗΘΙΚΟΣ κλπ(ή τουλαχιστον θα το πει πολυ δυσκολα και σπανια... είναι αντιστροφως αναλογα ....(το ίδιο ισχύει και με την εξυπναδα...) γιαυτο όταν ακουτε καποιον να λεει ποσο καλος άνθρωπος είναι ,ηθικος,τιμιος ,δεν έχει πειραξει κανεναν ποτε κλπ... ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....!

να μιια άλλη νορμα. Εκτός δηλαδή απο τα χαρακτηριστικά των εξωτερικών εντυπώσεων που επιχειρούν να εμφανίζουν οι απατεώνες ανήθικοι "καλή κοινωνία" άνθρωποι, και αυτό που λέει ο άγγελος. Με μια ένσταση: Αν ρωτήσουν έναν ηθικό και τίμιο άνθρωπο τί νομίζει ότι είναι, τί θα πρέπει να απαντήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τί θα πρέπει να απαντήσει;

να πει ότι προσπαθει να είναι καλος με τους άλλους ανθρωπους και να γινεται καλυτερος...
δεν υπαρχει ηθικος,υπαρχει ηθικοτερος....ο Χριστος ή οι άγιοι δεν θα σου έλεγαν ποτε ότι είναι ηθικοι...και καλοι...

'οταν λεμε ηθικος εννοουμε καλοήθης,γιατι ήθος σημαινει απλα χαρακτηρας,οποτε αναμεσα στους ανθρωπους καποιοι έχουν καλυτερο ισχυροτερο χαρακτηρα καποιοι ποιο αδυναμο και προβληματικο,αλλα κανεις χαρακλτηρας δεν είναι τελειος ούτε απολυτα διεφθαρμενος για τι τοτε θα είχε αυτοκαταστραφει,Απλα όλοι πρεπει να προσπαθουμε να γινουμε καλυτεροι σε χαρακτηρα .....όλοι έχουμε κατι καλο στο χαρακτηρα μας και όλοι έχουμε καποια αδυναμια....και παντα έτσι θα είναι...(τουλαχιστον μεχρι τη δευτερα παρουσια...)

ηθοποιος πχ σημαινει αυτος που δημιουργει -αναπαριστα χαρακτηρες-καλυτερους ή χειροτερους..)οποτε το "ποιει ήθος" που λενε μερικοι απο μονο του δεν σημαινει τιποτα..
ήθος έχει και ο μανιακος βιαστης-παιδεραστης,αλλα κακο ήθος(συγκριτικα με άλλους βεβαια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχει ότι αν (χτύπα ξύλο) τρακάρω ποτέ, προτιμώ να είμαι μέσα σε μερσεντές, παρά μέσα σε Νισάν.
Είναι προτίστως θέμα ασφάλειας.

οι λιμουζινες volvo και peugeot, renault είναι τουλαχιστον το ίδιο ασφαλεις με τις μερσεντες,αλλα οι -ηλιθιοι καταναλωτες - προτιμουν το όνομα-ακομα και αν έχει μικροτερη επιδοση και σε όλα κατωτερο απο ένα άλλο αυτοκινητο...όλοι το ξερουμε ..οι εταιριες bmw και mercedes το λενε επισημως ότι πουλαμε όνομα ακομα και με χαμηλοτερη ποιοτητα...

ποσους πολιτικους στην ελλαδα και διεθνως έχετε δει με γαλλικες λιμουζινες(607,c6 πχ?κανενα!όλοι περνουν μερτσεντες για να ξεχωρισουν με κατι που έχουν και όλοι οι άλλοι!σαν το τσιγαρο στη διαφημηση αν την έχετε δει...


όταν έψαχνα για αποχαρακτηρησμενα ταξι καποτε,τα μερσεντες μας λεγανε οι μηχανικοι ότι θα ε΄ναι σαπια σε λαμαρινα παρολαυτα ήταν πανακριβα (γιατι?γιατι είναι μερσεντες!και τρεις ροδες να έχει αφου είναι μερσεντες το πουλας ακριβοτερα..!)όταν πχ το peugeot 504 ήταν σκυλι και το καλυτερο που έχει περασει και έιχε στην πιατσα το ενα πεμπτο της τιμης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Παιδιά, το "ονομα" δεν το αποκτά κανείς από την μια μέρα στην άλλη και ούτε επειδή είναι....εύηχο!
Υπάρχει αντίκρυσμα, δηλαδή βασικά σεβασμός προς τον καταναλωτή, άσχετα αν
τον πληρώνεις ακριβά, τουλάχιστον γνωρίζεις ότι θα τον έχεις, με ότι βέβαια συνεπάγεται αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως προτιμώ να περιμένω πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να πάρω αμάξι, ώστε να πάρω Mini Cooper διότι είναι το ΜΟΝΟ που μου αρέσει εμφανισιακά. Όλα τα άλλα αυτοκίνητα τα βρίσκω πανάσχημα. Το ότι πίσω από τα Mini Cooper κρύβεται η BMW ποσώς με ενδιαφέρει, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν τύποι σαν τον Buggs που θα πουν ότι το πήρα για το όνομα. :down:

Αλλά για στάσου... τι σχέση έχουν τα αυτοκίνητα με την ηθικολογία και πώς καταλήξαμε να μιλάμε για τη Mercedes, τη Nissan και τα Mini Cooper? :confused:

όσο περισσοτερο λεει καποιος ότι είναι ηθικος και τιμιος με αξιες κλπ, τόσο πιο πολυ βρωμικος και σαπιος στον χαρακτηρα είναι...ο πραγματικα καλος άνθρωπος ΠΟΤΕ ΔΕΝ θΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ,ΗΘΙΚΟΣ κλπ(ή τουλαχιστον θα το πει πολυ δυσκολα και σπανια...
είναι αντιστροφως αναλογα ....(το ίδιο ισχύει και με την εξυπναδα...)

γιαυτο όταν ακουτε καποιον να λεει ποσο καλος άνθρωπος είναι ,ηθικος,τιμιος ,δεν έχει πειραξει κανεναν ποτε κλπ... ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....!

Δηλαδή σύμφωνα με σένα ο καλός, ο ηθικός και ο έξυπνος άνθρωπος δεν πρέπει να έχουν αυτογνωσία.
Ε ναι, κάποιο ελάττωμα δεν πρέπει να χουν κι αυτοί; Στέκει. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αλλά για στάσου... τι σχέση έχουν τα αυτοκίνητα με την ηθικολογία
Αρκετά μεγάλη σχέση θα έλεγα.... είναι ένα από τα "άλλοθι" αυτών των τύπων με το στενό πνεύμα,
τους ηθικολόγους δηλαδή, περί ανισομερούς κατανομής...πλούτου, ματαιοδοξίας, προέκτασης του...εγώ αλλά και του ...εξωτερικού γεννητικού στυτικού οργάνου!!!!
Ειδικά όσοι έχουν cooper βρίσκονται στο μάτι του κυκλώνα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν τύποι σαν τον Buggs που θα πουν ότι το πήρα για το όνομα. :down:...

Καλύτερη απάντηση (για να μην είσαι τόσο σίγουρη) το παρακάτω αποσπασμα από προηγηθέν ποστ, σ'αυτό το θεμα.

οι λιμουζινες volvo και peugeot, renault είναι τουλαχιστον το ίδιο ασφαλεις με τις μερσεντες,αλλα οι -ηλιθιοι καταναλωτες - προτιμουν το όνομα-ακομα και αν έχει μικροτερη επιδοση και σε όλα κατωτερο απο ένα άλλο αυτοκινητο...όλοι το ξερουμε ..οι εταιριες bmw και mercedes το λενε επισημως ότι πουλαμε όνομα ακομα και με χαμηλοτερη ποιοτητα...

ποσους πολιτικους στην ελλαδα και διεθνως έχετε δει με γαλλικες λιμουζινες ?(607,c6 πχ?κανενα!όλοι περνουν μερτσεντες για να ξεχωρισουν με κατι που έχουν και όλοι οι άλλοι!σαν το τσιγαρο στη διαφημηση αν την έχετε δει...
όταν έψαχνα για αποχαρακτηρησμενα ταξι καποτε,τα μερσεντες μας λεγανε οι μηχανικοι ότι θα ε΄ναι σαπια σε λαμαρινα παρολαυτα ήταν πανακριβα (γιατι?γιατι είναι μερσεντες!και τρεις ροδες να έχει αφου είναι μερσεντες το πουλας ακριβοτερα..!)όταν πχ το peugeot 504 ήταν σκυλι και το καλυτερο που έχει περασει και έιχε στην πιατσα το ενα πεμπτο της τιμης !

Επι τη ευκαιρία η Οπελ είναι νουμερο ένα στην ποιότητα κατασκευής παγκοσμίως. Ενα Βεκτρα σκίζει αιώνες μια μερσεντές, σε όλες τις συγκρίσεις και κάνει τουλάχιστον τα μισά λεφτά.

Ομως αν θέλεις να διαλαλήσεις είμαι πετυχημένος είμαι σπουδαίος είμαι κωλώνα της κοινωνίας, και βασικά είμαι αδιαφιλονίκητο στατους δεν θα το κάνεις με το Βεκτρα. Εκεί έρχεται και το θέμα μας. Οι απατεώνες έχουν μεγαλύτερη ανάγκη πιστεύω, από τους ηθικούς ανθρώπους να το διαφημίσουν αυτό. Γιατί στην προσωπική επαφή, η ηθική λάμψη ενός ανθρώπου κερδίζει, δεν χρειάζεται διαφήμιση. Ομως στην απρόσωπη επαφή, με αγνώστους, και απλους γνωστούς, πελάτες, και εν δυνάμει πελάτες, οπαδούς και υποψήφια θύματα, εκεί η εντύπωση, ενεκα η άγνοια των υπολοίπων στοιχείων του ατόμου, κερδίζει ακριβώς τις εντυπώσεις.

Μισέλ, είσαι πανέξυπνο κορίτσι. είναι αδύνατον να αγνοείς την χρήση των στάτους σύμπολ και των συμβολισμών γενικά. Αυτό λοιπόν, πληρώνει αυτός που αγοράζει τη μερσεντές. Και το πληρώνει τόσο ακριβά γιατί δεν είναι και μικρό πράμα να είσαι μια λέρα και να μπορείς, με ένα εμπορικό τρύκ και λεφτά απλά, να φαίνεσαι απαραίτητος στην κοινωνία ;) .

...δεν υπαρχει ηθικος,υπαρχει ηθικοτερος....ο Χριστος ή οι άγιοι δεν θα σου έλεγαν ποτε ότι είναι ηθικοι...και καλοι...

Ευτυχως, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, και όσο έχω αντιληφθεί από τα λίγα που ξέρω, που είναι δηλαδή όσα ξέρει η συντριπτική πλειοψηφία, ο Χριστός έκανε σαφές ότι ειναι ο πιο ηθικος, ο πιο καλός και ο πιο άγιος.... Αλλιώς τί νόημα θα είχε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αυτό λοιπόν, πληρώνει αυτός που αγοράζει τη μερσεντές. Και το πληρώνει τόσο ακριβά γιατί δεν είναι και μικρό πράμα να είσαι μια λέρα και να μπορείς, με ένα εμπορικό τρύκ και λεφτά απλά, να φαίνεσαι απαραίτητος στην κοινωνία
Αγαπητέ buggs, με όλο το σεβασμό, με έχεις πείσει σχεδόν ότι ήσουν ο πλέον....κατάλληλος να ανεβάσει το συγκεκριμένο ποστ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αγαπητέ buggs, με όλο το σεβασμό, με έχεις πείσει σχεδόν ότι ήσουν ο πλέον....κατάλληλος να ανεβάσει το συγκεκριμένο ποστ! :D

Αγαπητέ δαίμονα, γιατι "σχεδόν" ; Μπορείς να το διευκρινήσεις; :)

Be specific !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλύτερη απάντηση (για να μην είσαι τόσο σίγουρη) το παρακάτω αποσπασμα από προηγηθέν ποστ, σ'αυτό το θεμα.



Επι τη ευκαιρία η Οπελ είναι νουμερο ένα στην ποιότητα κατασκευής παγκοσμίως. Ενα Βεκτρα σκίζει αιώνες μια μερσεντές, σε όλες τις συγκρίσεις και κάνει τουλάχιστον τα μισά λεφτά.

Ομως αν θέλεις να διαλαλήσεις είμαι πετυχημένος είμαι σπουδαίος είμαι κωλώνα της κοινωνίας, και βασικά είμαι αδιαφιλονίκητο στατους δεν θα το κάνεις με το Βεκτρα. Εκεί έρχεται και το θέμα μας. Οι απατεώνες έχουν μεγαλύτερη ανάγκη πιστεύω, από τους ηθικούς ανθρώπους να το διαφημίσουν αυτό. Γιατί στην προσωπική επαφή, η ηθική λάμψη ενός ανθρώπου κερδίζει, δεν χρειάζεται διαφήμιση. Ομως στην απρόσωπη επαφή, με αγνώστους, και απλους γνωστούς, πελάτες, και εν δυνάμει πελάτες, οπαδούς και υποψήφια θύματα, εκεί η εντύπωση, ενεκα η άγνοια των υπολοίπων στοιχείων του ατόμου, κερδίζει ακριβώς τις εντυπώσεις.

Μισέλ, είσαι πανέξυπνο κορίτσι. είναι αδύνατον να αγνοείς την χρήση των στάτους σύμπολ και των συμβολισμών γενικά. Αυτό λοιπόν, πληρώνει αυτός που αγοράζει τη μερσεντές. Και το πληρώνει τόσο ακριβά γιατί δεν είναι και μικρό πράμα να είσαι μια λέρα και να μπορείς, με ένα εμπορικό τρύκ και λεφτά απλά, να φαίνεσαι απαραίτητος στην κοινωνία ;) .

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με αυτό που είπα.
Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που αγοράσουν Mercedes, BMW κλπ για τη μάρκα.
Αυτό που είπα είναι ότι δεν ισχύει για όλους και ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν τέτοιες μάρκες για άλλους λόγους.
Μπορείς να γράφεις ολόκληρα κατεβατά για το ποιό αυτοκίνητο είναι πιο ασφαλές, αλλά το αν είναι όμορφο ή όχι είναι αυταπόδεικτο και απλά εξαρτάται από το γούστο του καθενός. Εγώ για παράδειγμα, από όσα αυτοκίνητα έχω δει, το μόνο που είναι του γούστου μου είναι το Mini Cooper. Την ίδια άποψη θα είχα είτε κρυβόταν πίσω από τα Mini Cooper η BMW ή η Opel ή η Nissan (μακάρι να κρυβόταν κάποια από τις 2 τελευταίες από πίσω τους, ώστε να ήταν και πιο οικονομικά). Και σόρρυ αλλά δεν θα δώσω ένα σκασμό λεφτά για να πάρω κάτι που το θεωρώ άσχημο. Υποτίθεται ότι μέσα στο αυτοκίνητο περνάς αρκετές ώρες και προτιμώ να περιμένω αρκετά χρόνια μέχρι να έχω την οικονομική άνεση να πάρω Mini Cooper παρά να πάρω ένα φθηνότερο και να μην βλέπω την ώρα να το αλλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και σόρρυ αλλά δεν θα δώσω ένα σκασμό λεφτά για να πάρω κάτι που το θεωρώ άσχημο

όταν κρινεις σημαντικοτερη την εμφανιση απο την ποιοτητα του αυτοκινητου-όπως κανουν οι γυναικες συνηθως -οι βιομηχανιες βγαζουν το καινουριο σκαραβαιο πχ που είναι μεταμφιεσμενο golf και όλες οι κλωσσες πανε και το παιρνουν παρολο που είναι πολυ ακριβοτερο...ευτυχως που υπαρχουν και οι γυναικες για βγαζουν τζαμπα λεφτα οι εταιριες...και χωρις μηχανη να είναι η γυναικα θα το παρει γιατι είναι όμορφο.....

συμπερασμα : την αγορα αυτοκινητου πρεπει πρωτα να την κρινουν οι άνδρες και -πολυ -μετα οι γυναικες.....

το αυτοκινητο πρωτα είναι ενεργητικα και παθητικα ασφαλες με χωρους,πρακτικοτητα ανθεκτικοτητα κλπ και τελευταια η εμφανιση....αυτα λεει η λογικη

ο Χριστός έκανε σαφές ότι ειναι ο πιο ηθικος, ο πιο καλός και ο πιο άγιος.... Αλλιώς τί νόημα θα είχε;

κοιτα γυρω σου,οι καλυτεροι σε καθε τομεα όπως και οι καλυτεροι χαρακτηρες είναι πολυ μετριοπαθεις και πολυ δυσκολα θα πουν ότι είναι σπουδαιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
όταν κρινεις σημαντικοτετη την εμφανιση απο την ποιοτητα του αυτοκινητου-όπως κανουν οι γυναικες συνηθως -οι βιομηχανιες βγαζουν το καινουριο σκαραβαιο πχ που είναι μεταμφιεσμενο golf και όλες οι κλωσσες πανε και το παιρνουν παρολο που είναι πολυ ακριβοτερο...ευτυχως που υπαρχουν και οι γυνιακες για βγαζουν τζαμπα λεφτα οι εταιριες...και χωρις μηχανη να είναι η γυναικα θα το παρει γιατι είναι όμορφο.....

Το οτι θεωρώ σημαντική την εμφάνιση του αυτοκινήτου συνεπάγεται ότι δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα του; Με ποιά μυστήρια λογική προκύπτει αυτό; Α ξέχασα, είμαι γυναίκα, οπότε ο,τι λέω πρέπει να εκλαμβάνεται με τον επιφανειακότερο δυνατό τρόπο. :rolleyes:
Απλώς το θέμα της ποιότητας δεν είναι εξίσου αυταπόδεικτο όσο η εμφάνιση, οπότε δεν ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση με κατεβατά επί κατεβατών για κάτι ουσιαστικά άσχετο με το παρόν θέμα.
Ξέρεις κάτι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ που να αποδεικνύει ότι το Mini Cooper έχει κακή ποιότητα εκτός από το γεγονός ότι αρέσει στις γυναίκες;
Όσον αφορά το ότι με ενδιαφέρει το design, θα έλεγα ότι περισσότερο έχει να κάνει με το επάγγελμα μου, παρά με το φύλο μου. Δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο (ανεξαρτήτως φύλου) που να εργάζεται σε κλάδο έστω και αμυδρά σχετικό με το design (είτε αυτό πρόκειται για web design, είτε για graphic design είτε για οτιδήποτε άλλο) που να ΜΗΝ τον ενδιαφέρει το design σε οτιδήποτε χρησιμοποιεί. Αλλά φυσικά ο σεξισμός σου δεν σου επιτρέπει να δεις πουθενά παραπέρα από το φύλο μου, ή να σκεφτείς κάτι άλλο. Τελικά καταλήγεις εσύ κοντόφθαλμος, ενώ οι γυναίκες απλώς γελάνε με τις απόψεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
όταν κρινεις σημαντικοτετη την εμφανιση απο την ποιοτητα του αυτοκινητου-όπως κανουν οι γυναικες συνηθως -οι βιομηχανιες βγαζουν το καινουριο σκαραβαιο πχ που είναι μεταμφιεσμενο golf και όλες οι κλωσσες πανε και το παιρνουν παρολο που είναι πολυ ακριβοτερο...ευτυχως που υπαρχουν και οι γυνιακες για βγαζουν τζαμπα λεφτα οι εταιριες...και χωρις μηχανη να είναι η γυναικα θα το παρει γιατι είναι όμορφο.....

Εγώ έχω ένα coltάκι 10 ετών και το λατρεύω- είναι το παλιό μοντέλο και μου αρέσει πολύ περισσότερο από το καινούριο που υποτίθεται πως είναι πιο designάτο, γιατί ό,τι και να του κάνω, δεν έχει πάθει τίποτα και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. :)

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, επειδή έχω αυτό το αυτοκίνητο και δεν με ενδιαφέρει να πάρω κάποιο άλλο πιο μεγάλο/πιο άνετο/πιο δερμάτινο/πιο ...αυτόματο κτλ. με κατατάσσει αυτομάτως στην κατηγορία των ηθικών; (δε μιλάω απαραίτητα για μένα, γενικά το λέω)
Γιατί βλέπω ότι το ποιος είναι ή όχι ηθικός, έχει πλέον αναχθεί σε τι μάρκα αυτοκίνητο έχει! :S

Έχω δει καθηγητές να έρχονται στη σχολή με κάτι παμπάλαια αυτοκίνητα, που απορώ πώς στέκονται ακόμα πάνω στις ρόδες τους και το "καλό" το αφήνουν στο σπίτι για να μην τους γρατζουνιστεί. :worry: (Η αλήθεια είναι βέβαια ότι κι εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να πάω μαρκάτο αυτοκίνητο εκεί μέσα- το λιγότερο που μπορεί να πάθει είναι να στο κάψουν ως μία συμβολική κίνηση!) Αυτοί θεωρούνται ηθικοί ή ηθικολόγοι ας πούμε;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν βάζουμε τέτοια "κουτάκια" σε ο,τιδήποτε δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποτέ ποιος είναι τι. Το αυτοκίνητο από μόνο του δεν μπορεί να πει κάτι για κάποιον άνθρωπο, ούτε η μάρκα του κοστουμιού του, ούτε καν η περιοχή στην οποία μένει. (αυτό πάλι :S)



συμπερασμα : την αγορα αυτοκινητου πρεπει πρωτα να την κρινουν οι άνδρες και -πολυ -μετα οι γυναικες.....

το αυτοκινητο πρωτα είναι ενεργητικα και παθητικα ασφαλες με χωρους,πρακτικοτητα ανθεκτικοτητα κλπ και τελευταια η εμφανιση....αυτα λεει η λογικη ,[..]
έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top