Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Στην οικογένεια που θα δημιουργήσεις εσύ, κάνε ο,τι θες, αλλά όταν λες ότι αυτά είναι "γυναικείες δουλειές" παίρνει η μπάλα όλες τις γυναίκες. Όταν λες ότι αν έβλεπες τον άντρα σου να κάνει δουλειές θα ντρεπόσουν που δεν έκανες εσύ τις δουλειές σωστά, θες να μου πεις ότι δεν πιστεύεις ότι όσες δεν σκέφτονται έτσι και μοιράζονται τις δουλειές εξίσου θα έπρεπε να ντρέπονται; Μη μου λες λοιπόν ότι οι απόψεις σου αφορούν μόνο εσένα και ότι δεν κατακρίνεις το διαφορετικό.
Πέρα από τα παραπάνω, καλό θα ήταν για σένα να προσπαθήσεις να αιτιολογήσεις στον εαυτό σου ΓΙΑΤΙ θες κάτι τέτοιο για την οικογένεια που θα δημιουργήσεις. Να αντικαταστήσεις το "κάνω αυτό επειδή έτσι έμαθα" με το "κάνω αυτό επειδή αυτό είναι το σωστό και έχω και λογικά επιχειρήματα". Μόνο τότε θα είσαι πραγματικά ελεύθερη. Αφού όπως λες το έχεις κάνει σε άλλα θέματα, γιατί όχι σε οτιδήποτε; ;)
(σαν συμβουλή στο λέω αυτό, take it or leave it, μην μου απαντήσεις πάλι με κάτι σαν το παραπάνω)

δε σε ειρωνευτηκα πιο πανω, δε ξερω αν καταλαβες κατι τετοιο εσυ.. τεσπα..
θελω να κανω τετοιου ειδους οικογενεια ΟΧΙ γιατι το θεωρω σωστο
ΟΧΙ για το εζησα με τη δικια μου οικογενεια , αλλα γιατι αυτο θελω αυτο μαρεσει...
και ναι συμφωνα με τις δικες μου αποψεις θα ντρπομουν αν εβλεπα τον αντρα μου ποδια , θα βλεπομουν αν εκεινος μαγειρευε (δε μιλαω για ρομαντικ αδειπνα και τα σχετικα) και γω τον εβλεπα να τα κανει ολα αυτα. μαρεσει να φροντιζω τους ανθρωπους που αγαπαω και τι πιο ομορφο απο το να περιποιουμαι την οικογενεια μου... το θεμα λοιπον ειναι οτι εμενα, ως Βικη μαρεσει να εχω τα ηνια στο νοικοκυριο μου και να μην ανακατευεται κανεις αλλος..
τωρα εσυ γιατι το παιρνεις προσωπικα δε μπορω να καταλαβω, με την ιδια λογικη και γω θα μπορουσα να οριωμαι και να λεω οτι ''εσυ'' ντροπιαζεις το γυναικειο φυλλο που δε θες να κανεις δουλιες και θες να τα μοιραζεσαι και μπλα μπλα μπλα...
ομως δεν πιστευω κατι τετοιο και δεχομαι το τροπο με τον οποιον αντιλαμβανεσαι τα γεγονοτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
:eek::eek::eek::eek:
Ε; Δεν μιλάς σοβαρά;! Πόσο χρονών είπαμε οτι είσαι; Και εγώ έχω ακούσει πολλές φορές να λένε κάτι, αλλά μπορώ να καταλάβω αν είναι κάτι σωστό ή όχι.

Ευτυχώς που μεγάλωσα σε μια οικογένεια που μου έμαθε οτι το να κάνει ο άντρας τις δουλειές δεν είναι ντροπή, κρίμα που με έκανε να πιστέψω οτι και οι υπόλοιπες οικογένειες είναι έτσι.

Έχω κλείσει τα 24 και οδεύω με ταχύτητα φωτός για τα 25...
Το να είναι υποτιμητικό για μία κοπέλα να αναφέρεται το αγόρι ως παιδί και εκείνη ως κοπέλα το άκουσα χτες από την Ίντριλ για πρώτη φορά...Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι είναι απλά αστείο αφού και οι δύο είναι παιδιά...Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ το θεωρώ υποτιμητικό...Άλλωστε δεν υποτιμώ το ρόλο μίας κοπέλας ή μίας γυναίκας στην κοινωνία...Μπορεί να φαίνεται κάπως έτσι από τις απόψεις που έχω αλλά δεν είναι έτσι...

Δε με έμαθε κανείς ότι είναι ντροπή να κάνω τις δουλειές μέσα στο σπίτι...Ζω μόνος για 7 (...αισίως...) χρόνια και όλα μέσα στο σπίτι μου περνάνε από το χέρι μου...Μπορεί να μη σιδερώνω επειδή βαριέμαι, να μη μαγειρεύω ιδιαίτερα και να παραγγέλνω συνεχώς απέξω επειδή βαριέμαι να πλένω μετά κατσαρόλες τηγάνια και πιάτα που έχουν μαζευτεί αλλά τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού τις ξέρω και είμαι και εντάξει με αυτές...

Εξήγησα τι έχω στο μυαλό μου για τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού και δεν άρεσε και ιδιαίτερα...Υπάρχουν πολλάάάά χρόνια μπροστά μου για να αλλάξουν οι ιδέες αυτές (...Κορπς μην παίρνεις αέρα... :D ) αλλά δε θεωρώ ότι είναι λάθος όπως τις έχω στο μυαλό μου...Η διαφορά είναι ότι θα έπρεπε ίσως να σκέφτομαι εγώ να πιάσω τη σκούπα και να σκουπίσω ενώ στο μυαλό μου το έχω ως "Δε ρίχνεις ένα σκούπισμα να πάω κι εγώ ένα σούπερ μάρκετ;" δηλαδή ως προτροπή να το κάνω...Και φυσικά θα το κάνω γιατί και να βαριέμαι είναι μέσα στις υποχρεώσεις του σπιτιού τις οποίες έχουμε και οι δύο...Αυτό εννοώ όταν λέω και ότι οι υποχρεώσεις του σπιτιού είναι υπόθεση της κυρίας του σπιτιού...Μπορεί να πει κανείς ότι είναι υποτιμητικό για τον άντρα κάτι τέτοιο καθώς κάθεται και περιμένει εντολές από τη γυναικά του...Εγώ δεν το βρίσκω υποτιμητικό...Το θεωρώ ως κάτι που βοηθάει στην ομαλή εξέλιξη του σπιτιού και στην ομαλή συμβίωση δύο ατόμων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
χτες μια μαμα εκανε το εξης... σηκωσε ο γιος της το ποδι του πανω και πριν προλαβω να καταλαβω τι εγινε η μαμα βρισκοταν χαμω και εδενε τα παπουτσια του μωρου:worry: της λεω.. ' τι κανεις παιδι μου??' και μου απαντα ' δεν τα δενει μονος του..' ( πεμπτη ταξη του δημοτικου)

τι θελω να πω με αυτο?? πολλα πραγματα μεταφερονται απο το σπιτι μας. αν μια μανα μαθει το παιδι της να φροντιζει τον εαυτο του για το δικο του καλο γιατι στο μελλον θα χρειαστει και να μεινει μονος σε καποια φαση τοτε ειτε αγορι ειναι ειτε κοριτσι θα ωφεληθει.

θα μαθει να σεβεται καταρχην τους αλλους , να μην τους θεωρει δεδομενο οτι πρεπει να τον εξυπηρετουν αλλα να προσφερει και αυτος στην οικογενεια.

εγω εδω και χρονια οποτε θα φαω στη μαμα μου μολις τελειωσουμε το φαγητο της λεω ευχαριστω. την πρωτη φορα που το εκανα θυμαμαι ειχε παραξενευτει τοσο πολυ αλλα και συγκινηθει. το εκανα απο καρδιας γιατι παντα θεωρουσα οτι δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να κανει κατι για μας ασχετως αν ειναι γονιος μας... να σημειωσω οτι οι σχεσεις με τους δικους μου καθε αλλο παρα τυπικες ειναι αλλα μεγαλωσα με το σκεπτικο οτι πρεπει να σεβομαστε και να εκτιμουμε τους γυρω μας.

καταληγω στο οτι αν ενας αντρας μαθει απο μικρος να κανει πραγματα στο σπιτι , οτι μπορει τελοςπαντων , θα το κανει και μετα χωρις να του φαινεται παραξενο. θα νιωθει οτι ειναι φυσιολογικο και οτι ειναι σεβασμος και ενδειξη αγαπης και εκτιμησης προς τα υπολοιπα ατομα της οικογενειας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εννοούσα ότι δεν είναι δυνατόν να είναι και οι δύο στο δρόμο και στη δουλειά επί 10 ώρες και όταν γυρίσουν στο σπίτι να πρέπει ο ένας (το κορόιδο) να μαγειρέψει, να διαβάσει το παιδί, να πλύνει τα πιάτα, να βάλει πλυντήριο, να σιδερώσει, να κάνει μπάνιο το παιδί, να φροντίσει και για το φαγητό του, αν έχει και εξοσχολική δραστηριότητα να το πάει εκεί που πρέπει, να στρώσει το κρεβάτι κι όταν έρθει το Σάββατο, να καθαρίσει τα πατώματα, να ξεσκονίσει, να πάει σούπερ μάρκετ, να κάνει τα μπαλκόνια και τα παράθυρα, να μαγειρέψει το σπέσιαλ φαγητό γιατί... δεν δουλεύει το Σάββατο
Επιπλέον, όταν τα κάνει όλα αυτά να πρέπει να φοράει ζαρτιέρες και ψηλοτάκουνα όπως προτάθηκε παραπίσω
Να κάνει και σεξ το βράδυ φυσικά και να είναι με θέρμη και πάθος γιατί αλλιώς δεν είναι σωστή σύντροφος
Τέλος, να έχει κατά νου πότε λήγει η δόση του αυτοκινήτου, πότε λήγει η ΔΕΗ, πότε λήγει το τηλέφωνο κι ότι οι πατάτες τελειώνουν, τα κρεμμύδια μαλάκωσαν πολύ και δεν θα φτάσει το γάλα και τα φρούτα για το παιδί
Να πρέπει να συγκριθεί με την τέλεια γυναίκα που δεν υφίσταται στα περιοδικά γιατί η φωτό τους έχει επεξεργαστεί από photoshop και ο άντρας να διαμαρτύρεται γιατί δεν τον καταλαβαίνει ότι είναι κουρασμένος επίσης

flipp side to the coin

ο αντρας πρεπει να βγαζει 30.000 το μηνα να πληρωνει 15 φιλιπινεζες και 20 κομοτηρια, να αγοραζει καθε δευτερη βδοαμδα κοσμιματα να της δινει 24/7 σημασια, να ειναι μπαμπας, συντροφος, αδελφος, ψυχολογος, κοινωνιολογος, υδραβλικος, μαραγκος, γυναικολογος, να γυρναει νωρις σπιτι, να την αφηνει στην ησυχια της οποτε θελει να βγαινει με τις φιλες της, να μην αφηνει το καπακι της τουαλετας σηκωμενο, να μην κανει κοιλουμπα και φαλακρα...

τραβηγμενο? Πιστεψε με το 80% των πελατισων μου ετσι ειναι...

ειναι τα δυο ακρα, για καθε μια κακομοιρα γυναικα/σκλαβα υπαρχει ενας κακομοιρης αντρας/σκλαβος. Και τα δυο παθολογικες καταστασεις ειναι.

οποιος εχει περισοτερο χρονο και διαθεση κανει τις περισοτερες δουλειες ειναι ΤΟΣΟ απλο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ ένα ξέρω: it takes two to tango.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
flipp side to the coin

ο αντρας πρεπει να βγαζει 30.000 το μηνα να πληρωνει 15 φιλιπινεζες και 20 κομοτηρια, να αγοραζει καθε δευτερη βδοαμδα κοσμιματα να της δινει 24/7 σημασια, να ειναι μπαμπας, συντροφος, αδελφος, ψυχολογος, κοινωνιολογος, υδραβλικος, μαραγκος, γυναικολογος, να γυρναει νωρις σπιτι, να την αφηνει στην ησυχια της οποτε θελει να βγαινει με τις φιλες της, να μην αφηνει το καπακι της τουαλετας σηκωμενο, να μην κανει κοιλουμπα και φαλακρα...

τραβηγμενο? Πιστεψε με το 80% των πελατισων μου ετσι ειναι...

ειναι τα δυο ακρα, για καθε μια κακομοιρα γυναικα/σκλαβα υπαρχει ενας κακομοιρης αντρας/σκλαβος. Και τα δυο παθολογικες καταστασεις ειναι.

οποιος εχει περισοτερο χρονο και διαθεση κανει τις περισοτερες δουλειες ειναι ΤΟΣΟ απλο το θεμα.

Συμφωνώ με όσα λες αλλά αν είναι να το τραβήξουμε γενικώς (sic :P) φτάνουμε σε ένα περίεργο συμπέρασμα
ΑΝ ο άντρας του ζητιέται αυτό που περιγράφεις κι αυτός το προσφέρει έχει τα εξής αποτελέσματα
Είναι ράκος απ την κούραση αλλά τελικά τι αποκομίζει? Μια γυναίκα περιποιημένη κουκλάρα, ένα σπίτι που γυαλοκοπάει απ τις Φιλιππινέζες, και ένα σούπερ μενού μαγειρεμένο απ το μάγειρα για να μην κάνει και κοιλούμπα και φυσικά έχει και σεξ όποτε θέλει μιας που με ένα μαγικό τρόπο όταν παίζει κοκό η κούραση πάντα δεν υπάρχει :P
Η γυναίκα στο δικό μου παράδειγμα τι αποκομίζει?
Είναι ράκος απ την κούραση και τελικά της μένει κι αμανάτι ένας άντρας (φτωχός) να βλέπει τιβι :P


Βασικά, για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι flip side of the coin γιατί εγώ μίλησα για την πλειοψηφία των Ελληνίδων ενώ εσύ για την πλειοψηφία των τόσο πλούσιων που έχουν να πληρώνουν προσωπικό trainer :P
(ήτοι μιλάς για την πλειοψηφία... του 5% των Ελλήνων?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μου θυμίσατε την ταινία "The Stepford Wives" που οι γυναίκες ήταν πανέμορφες, νοικοκυρές και... ψεύτικες. Εννοείται ότι από τα άκρα δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα. Δεν είναι κατακριτέα η άποψη κανενός στο πώς θέλει να διαχειρίζεται τις εργασίες του σπιτιού, αλλά είναι συζητίσιμο και φλέγον το ζήτημα "Γιατί έχει επικρατήσει και συνεχίζεται μέχρι σήμερα να είναι "γυναικεία υπόθεση" ; " Αναρωτιέμαι ορισμένες φορές αν έχει να κάνει με την προσαρμοστικότητα ορισμένων ατόμων σε νέες συνθήκες/ιδέες από αυτές με τις οποίες γαλουχήθηκε, ειδικά αν αυτές οι συνθήκες είναι για το συμφέρον του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μιας που με ένα μαγικό τρόπο όταν παίζει κοκό η κούραση πάντα δεν υπάρχει

Σωστο εχεις δικιο γιατι ως γνωστον οι αντρες ειναι αχορταγα διεστραμενα φαλοκρατικα καταδυναστευτικα υπερσεξουαλικα γουρουνια που θελουν σεξ 250 φορες τη μερα απο της κακομοιρες υποτακτικες υποδουλομενες δυστοιχες κοπελιτσες που οι μπαμπαδες τους τις εδωσαν για να τις ξεφορτωθουν ενω αυτες ειχαν ερωτευτει το φτωχο πλην τιμιο παλικαρι αλλα η ατιμη κενονια δεν αφησε τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ερω τους να εξελιχθει γιατι δεν του κολαγανε τα ενσημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτό είναι πολύ δογματικό , ώστε να το αφήσω χωρίς απόδειξη και ναι δεν την έχω . Διαισθητικά αντιλαμβάνομαι όμως ότι μόνο τα σημαντικά ζητήματα αλλάζουνε από αλληλεπηρεασμό .

[...]

Σε άμεση αντιστοιχία με το παρόν τόπικ , το ζήτημα παραμένει μη ζωτικό αλλά αυτήν την φορά εντείνεται περισσότερο η συμβολική σημασία του - δηλαδή πέρα από το αν ο άντρας θα ξεκουράσει την γυναίκα με το να κάνει δουλειές θα της αποδείξει έμπρακτα την ισότητα τους (και ότι δεν είναι γαιδούρι πιο πεζά) . Όμως , πέραν των όσων λέγονται εδώ μέσα εκεί έξω βλέπω ότι η πλειοψηφεία των αντρών αποφεύγει τις δουλειές και η πλειοψηφεία των γυναικών το δέχεται χωρίς ουσιαστική διαμαρτυρία .Γιατί ;Εγώ λέω γιατί το ζήτημα δεν θεωρείται ζωής και θανάτου

Πολύ όμορφη και λεπτή η παρατήρησή σου και με κάνει ξανά να αναρωτιέμαι γιατί να μη γίνεται αυτό το ζήτημα αντιληπτό ως ουσιώδες και γιατί οι ίδιες οι γυναίκες να διαιωνίζουν την κατάσταση. Νομίζω πως ένα ποσοστό γυναικών αφενός δεν έρχεται σε σύγκρουση με τη στερεοτυπική εικόνα και αφετέρου οι άνθρωποι συχνά δεν αντιλαμβάνονται τις προεκτάσεις που έχουν σε μακροσκοπικό επίπεδο οι λεπτομέρειες.

Συγκεκριμένα για το πρώτο, αν δεν παρεκκλίνεις ή δεν έχεις μάθει να αμφισβητείς τα στερεότυπα τότε είναι ευκολότερο να τα αποδεχτείς. Π.χ. Εγώ θα εναντιωνόμουν περισσότερο στο "Οι γυναίκες δεν έχουν ιδέα από υπολογιστή" (επειδή έχω μία κάποια ιδέα τελοσπάντων) και σχεδόν καθόλου στο ότι "Στις γυναίκες δεν αρέσει το ποδόσφαιρο" (επειδή μισώ το ποδόσφαιρο). **

Για να συμπλεύσεις με το στερεότυπο αρκεί μία παθητική συγκατάθεση (ή ακόμα και σιωπή που εκλαμβάνεται ως συμφωνία). Για να το ανατρέψεις χρειάζεται μία επώδυνη εσωτερική μεταστροφή και γνωστική αναδιοργάνωση.

Για τις λεπτομέρειες τώρα, οι άνθρωποι δε συνειδητοποιούν ότι τα στερεότυπα επανακατασκευάζονται (και με την επανακαταστευή εξασφαλίζεται η διαιώνισή τους) στο εδώ και τώρα από τους ίδιους και ότι οι προεκτάσεις φαινομενικά πωταπών λεπτομερειών του καθημερινού λόγου είναι τεράστιες. Αρκεί να σκεφτείτε τα υποβόσκοντα νοήματα στους κοινούς αστεϊσμούς και στον αυτοματισμό με τον οποίον αναπαράγονται κοινές αντιλήψεις.

**Copyright by Michelle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι γυναίκες δεν έχουν από υπολογιστή

αλλα κατα μεσο ορο οι γυναικες καταλαβαινουν λιγοτερο τα μηχανικα θεματα απο ότι οι ανδρες...
δεν υπαρχουν στερεοτυπα ,υπαρχει λογικη και επιστημονικη ερευνα...που ειναι το καθε φυλο καλυτερο και που όχι..που αποδιδουν εξισου κλπ...
δεν καταλαβαινω τι σημαινει στερεοτυπα...



διαβασε εδω πχ.... https://www.paidorama.com/Οικογένεια/Γενικές-πληροφορίες/Διαφορές-μεταξύ-αγοριών-και-κοριτσιών.html


ενα δειγμα
Έχει διαπιστωθεί ότι τα κορίτσια ωριμάζουν σε όλους τους τομείς της ψυχοσωματικής ανάπτυξης νωρίτερα από τα αγόρια, κάτι το οποίο δεν σημαίνει ότι όλα τα κορίτσια υπερτερούν σε νοημοσύνη έναντι των αγοριών.
Οι μέσοι δείκτες γενικής νοημοσύνης δεν διαφέρουν ουσιαστικά μεταξύ των δυο φύλων και κάθε φύλο υπερτερεί μόνο σε ορισμένα είδη νοητικών λειτουργιών. Ας δούμε αυτή τη διαφορά των φύλων μέσα από κάποια χαρακτηριστικά παραδείγματα.

Στον τομέα των αριθμητικών ικανοτήτων τα αγόρια παρουσιάζουν σαφή υπεροχή, ενώ τα κορίτσια υπερέχουν ελαφρώς στο μνημονικό τομέα και περισσότερο σε τομείς γλωσσικών ικανοτήτων.

Διαφορές επίσης παρατηρούνται στον τομέα μηχανικών ικανοτήτων, με σταθερή υπεροχή των αγοριών (πχ. καταφέρνουν να ανοίξουν με μεγαλύτερη ταχύτητα και ακρίβεια ένα κουτί που είναι κλεισμένο με μηχανισμό).

Τέλος στον τομέα ψυχοκινητικών ικανοτήτων τα αγόρια υπερέχουν ως προς τη μυϊκή δύναμη, χονδροειδείς-μαζικές και γενικές κινήσεις του σώματος, ενώ τα κορίτσια ως προς τις λεπτές και ειδικές κινήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στον τομέα των αριθμητικών ικανοτήτων τα αγόρια παρουσιάζουν σαφή υπεροχή, ενώ τα κορίτσια υπερέχουν ελαφρώς στο μνημονικό τομέα και περισσότερο σε τομείς γλωσσικών ικανοτήτων.

Βάσει ιατρικών ερευνών και όχι βάσει ερευνών σε αμελητέα στατιστικά δείγματα, δεν έχει βρεθεί κάποια διαφορά μεταξύ των αριστερών ημισφαιρίων του εγκεφάλου -μαθηματικά π.χ.- θηλυκών και αρσενικών. Αν έπαιρνα και εγώ ως στατιστικό δείγμα το ποσοστό των επιτυχόντων στους διαγωνισμούς της μαθηματικής εταιρίας, τότε οι γυναίκες υπερέχουν. Έλα όμως που αυτό το συμπέρασμα είναι αυθαίρετο!

Δεν αναφερόμαστε όμως σε ικανότητες και δεξιότητες, αλλά σε απλές δουλειές του σπιτιού! Τί σόι δεξιότητα χρειάζεται κανείς;!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βάσει ιατρικών ερευνών και όχι βάσει ερευνών σε αμελητέα στατιστικά δείγματα, δεν έχει βρεθεί κάποια διαφορά μεταξύ των αριστερών ημισφαιρίων του εγκεφάλου -μαθηματικά π.χ.- θηλυκών και αρσενικών.

υπαρχει ερευνα ενος Αγγλου σε πανεπιστημιο σε καπου 20000 ατομα φοιτητες που βρηκε οτι οσο ανεβαινε το IQ σε πανω απο το φυσιολογικο επιπεδα...140-150 πχ τοσο περισσοτεροι ανδρες υπηρχαν απο γυναικες..5πλασιοι στα υψηλοτερα δειγματα..

https://www.swedish.org/111149.cfm


IQ and SAT Scores

Many studies consistently show that the average IQ scores of men and women are equivalent. Although most of the common tests, such as the Wechsler Adult Intelligence Scale (WAIS), are intentionally designed to weed out a sex bias, some gender-specific findings persist.

Men tend to perform better on spatial questions.
Women outpace men on reading and other verbal skills.

Men score more at the extremes of IQ scoring—both high and low. More men than women test at the lower end of the IQ scale, and also at the very top. This is consistent with the membership of American Mensa, a society whose members test in the top 2% of the population on a standard IQ test. The group reports that 65% of its general membership is male, and 35% female. Yet the Association for Women in Mathematics claims that women earn half of all undergraduate mathematics degrees and one-third of PhD degrees in math.

On the college SAT test, men consistently outscore women by an average of 35 points on the math portion. Interestingly, some studies show that boys and girls test about the same in math in elementary school. The girls fall behind only later in life, so that by the time senior year in high school arrives, the boys test higher on the SAT. Researchers continue to study whether these findings—and those like it—are the result of gender differences, environmental influences, social pressures, personal beliefs and values, or a combination.

In recent years, there has been a lot of discussion regarding emotional intelligence. This is a different type of intelligence that does not deal with cognitive abilities, but rather with emotional states. The term has been popularized by Daniel Golemanʼs book, Emotional Intelligence–Why It Can Matter More Than IQ?. The author states that personal skills, like self-awareness and empathy, influence your degree of success in life. Further, he argues that emotional intelligence can be taught. Moreover, it seems that gender affects emotional intelligence as well. Women tend to be more empathetic, while men seem to manage their moods better.

ίσως οι ανδρες εχουν τη χαμηλοτερη νοημοσυνη ,αλλα και την υψηλοτερη...
ενω οι γυναικες προτιμουν να ειναι οι περισσοτερες στο μεσο ορο...
και ίσως γιαυτο στο συνολο βγαινει ιδια η νοημοσυνη...
η ουσια ειναι οτι παρα τις διαφορες ανδρικου και γυναικειου εγκεφαλου..ίσως υπαρχει μια πραγματικη ισοτητα σαν συνολο....
δεν μπορουμε να πουμε δηλαδη οτι οι ανδρες ειναι πιο εξυπνοι απο τις γυναικες ή το αντιστροφο...
τα πραγματα ειναι περιπλοκα και δεν ξερω αν θα τα μαθουμε ποτε ακριβως...

διαφορες ανατροφης αγοριων και κοριτσιων..

https://www.madata.gr/index.php/diafora/child-family/advices/27174.html


ενα δειγμα
Για την ψυχοθεραπεύτρια και οικογενειακή σύμβουλο κ. Έφη Σαρηγιαννίδου, «υπάρχουν όντως διαφορές ανάμεσα στα αγόρια και τα κορίτσια, με κυριότερη αυτή του τρόπου έκφρασης. Δηλαδή, τα πρώτα αγαπούν και δίνουν σημασία στη δράση και την πράξη γενικότερα, ενώ τα δεύτερα δίνουν έμφαση στον λόγο και τις ανθρώπινες σχέσεις».


όλα τα παραπανω που γραφω δεν ειναι στερεοτυπα ,αλλα επιστημονικες ερευνες ,αποψεις και παρατηρησεις..που μπορει να μην ειναι απολυτα σωστες απαραιτητα αλλα πρεπει να τις βλεπουμε με λογικη και ανοιχτο μυαλο..


Are males smarter or dumber than females? It depends on how you normalize the IQ test.

Normalizing of IQ tests is what most people completely forget in discussions of male-female difference.

Men have an IQ test advantage in math and spatial relations, women have an advantage in written language. In both cases the advantages are significant enough to result in measurable differences on an IQ test.

Consequently IQ testing is normalized for white males and females at 100*. The tests are set to make white males equal to females. If the questions in all parts of the IQ test were held equal males would get higher scores than 100 resulting from a large number of math and spatial relations questions, vice versa for the results for females on language questions if language questions were dominant.

Just think, the female professors at Harvard drove out the president of Harvard over ignorance of this issue and gave him back to America as head of the Economic Council. (Actually the issue was only about math scores at the extreme end of the statistical curve, 6 sigma.)

https://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/05/17/AR2006051701778_pf.html


In kindergarten, boys and girls do equally as well on tests of reading readiness, general knowledge and math. By third grade, boys have slightly higher math scores and slightly lower reading scores -- gaps that widen as the children grow older.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω.... Τί σχέση έχει η νοημοσύνη με τις εργασίες του σπιτιού;;;!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
αλλα κατα μεσο ορο οι γυναικες καταλαβαινουν λιγοτερο τα μηχανικα θεματα απο ότι οι ανδρες...
δεν υπαρχουν στερεοτυπα ,υπαρχει λογικη και επιστημονικη ερευνα...που ειναι το καθε φυλο καλυτερο και που όχι..που αποδιδουν εξισου κλπ...
δεν καταλαβαινω τι σημαινει στερεοτυπα...

Μία έρευνα δεν είναι αξιόπιστη ούτε αλάνθαστη στο σχεδιασμό της μόνο και μόνο επειδή διεξάγεται από μέλη της επιστημονικής κοινότητας. Χρειάζεται περισσότερη κριτική σκέψη όσον αφορά την ερμηνεία επιστημονικών ερευνών ειδικά όταν τα αποτελέσματα δημοσιεύονται σε εκλαϊκευμένες σελίδες και περιοδικά.

Έτσι η έρευνα που παραθέτεις αλλά και άλλες παρεμφερείς έρευνες αδυνατούν να συνυπολογίσουν κάτι εξαιρετικά ουσιώδες. Αυτό που ονομάζουμε αυτοεκπληρούμενη προφητεία και στην προκειμένη περίπτωση έχει να κάνει με την ανατροφή καθαυτή. Ένα αγόρι έχει καλύτερη επίδοση στα μαθηματικά επειδή "από τη φύση του" είναι έτσι ή επειδή τα μηνύματα που δέχεται από το περιβάλλον του ενθαρρύνουν την καλή του επίδοση σ' αυτό το μάθημα επειδή είναι αγόρι και τα αγόρια έχουν κλίση στα μαθηματικά; Αναλόγως ένα κορίτσι δεν τα πάει καλά στα μαθηματικά επειδή είναι "από τη φύση του" αδύναμο ή επειδή τα μηνύματα που δέχεται από το περιβάλλον του το αποθαρρύνουν να εστιάσει σε αυτά επειδή έτσι κι αλλιώς αυτά είναι για τα αγόρια άρα ας επικεντρωθώ στα φιλολογικά που είναι πιο γυναικεία;

Ο ολοένα αυξανόμενος αριθμός των γυναικών που φοιτούν σε παραδοσιακά αντρικές σχολές (Πολυτεχνείο π.χ.) αλλά και οι αυξημένες σχολικές επιδόσεις από την πλευρά των κοριτσιών σε σχέση με τα αγόρια* νομίζω καταρρίπτουν την κοινή αντίληψη.

*"Τα αγόρια είναι πιο έξυπνα από τα κορίτσια αλλά τεμπελιάζουν, τα κορίτσια τα πηγαίνουν καλύτερα αλλά διαβάζουν πολύ περισσότερο". Ιδού μία κοινή αντίληψη, ένα στερεότυπο Άγγελε, για σένα που αναρωτιέσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα αγόρια είναι πιο έξυπνα από τα κορίτσια αλλά τεμπελιάζουν, τα κορίτσια τα πηγαίνουν καλύτερα αλλά διαβάζουν πολύ περισσότερο". Ιδού μία κοινή αντίληψη, ένα στερεότυπο Άγγελε, για σένα που αναρωτιέσαι.

δεν ειναι στερεοτυπο αλλα μια χοντροκομμενη ισως λαθος αποψη...

εσυ απορριπτεις οτι δεν γουσταρεις,,,αποδιδοντας τα παντα στην αυτοεκπληρουμενη προφητεια..αυτο δεν ειναι επιστημονικο,εχεις ερευνες που λενε τα αντιθετα ,δειξτες!οχι
δεχομαστε οτι βολευει το προκατειλλημενο μυαλο μας...
να μην απορριπτουμε ουτε να δεχομαστε απολυτα τις ερευνες ,αλλα οχι αλα,καρτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
να μην απορριπτουμε ουτε να δεχομαστε απολυτα τις ερευνες ,αλλα οχι αλα,καρτ...

Καλως ήρθες στο μαγικό κόσμο της επιστημονικής-κριτικής σκέψης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πραγματικά έχει καταντήσει κομματάκι κωμικοτραγικό το topic. Αυτό που μου αρέσει είναι που μπλέξαμε τα μαθηματικά και τις νευροεπιστήμες με τις δουλειές του σπιτιού. Βεβαίως, είναι αναγκαίο ο/η οποιοσδήποτε σφουγγαρίζει ένα πάτωμα να υπολογίζει αποστάσεις στον τρισδιάστατο χώρο.

Αλλά βέβαια, το να γράφουμε στο στέκι είναι λιγότερο κουραστικό απ' το σφουγγάρισμα ή την μελέτη των χώρων εσωτερικού γινομένου για να μπορούμε να υπολογίζουμε αποστάσεις με τις νόρμες για λιγότερο κοπιαστικό σφουγγάρισμα.

Το νοικοκυριό ενός σπιτιού είναι μια ευθύνη, απλά. Και μάλιστα ευθύνη όχι μόνο ενός, αλλά ΟΛΩΝ όσων μένουν μέσα σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Συγνώμη βρε Άγγελε, αλλά από την αρχή του θέματος δε μπορώ τελικά να καταλάβω τι προσπαθείς να αποδείξεις. Ότι εν τέλει οι δουλειές του σπιτιού είναι γυναικεία ή περισσότερο γυναικεία υπόθεση;

Κατά πόσο θεωρείς ορθό και ώριμο να συνάπτει κάποιος σχέση με μια κοπέλα και να είναι με την παραδοχή και προσδοκία ότι αυτή θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού ή τουλάχιστον τις περισσότερες;
Θα της τρίψει τις έρευνες στη μούρη ως επιχείρημα ότι αυτά είναι δικές της δουλειές και δεν είναι επηρεασμένος από στερεότυπα;

Λες ότι ο ίδιος δε τα πας καλά με την οργάνωση και τις δουλειές του σπιτιού, σε εντάσεις σε μια πλειοψηφία και παραθέτεις άρθρα που υποστηρίζουν τις εγκεφαλικές διαφορές των δύο φύλων και εσύ ο ίδιος (κανένα επιστημονικό άρθρο, κανένας επιστήμονας) τα συνδέεις με τις δουλειές του σπιτιού (και οι οποίες μάλιστα δεν είναι απαραίτητα θέμα οργάνωσης - όπως το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα και το πλύσιμο των πιάτων).
Δυστυχώς δεν αποτελεί ορθή επιχειρηματολογία επί του παρόντος θέματος (και πόσο μάλλον επιστημονική :D).

Πιο ορθή άποψη όλων θεωρώ ότι είναι αυτή που υποστηρίζει ότι ο καθένας ασχολείται σε όποια δουλειά του σπιτιού είναι καλός αλλά και με γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση των ατόμων του νοικοκυριού. Όχι το ότι οι γυναίκες είναι επιστημονικώς (what? ) αποδεδειγμένα καλύτερες στις δουλειές του σπιτιού και συνεπώς τις αναλαμβάνουν. :P

Στερεότυπες αντιλήψεις έχει κάποιος όταν έχει την απαίτηση/ προσδοκία από μια γυναίκα να καθαρίζει το σπίτι επειδή είναι γυναίκα, όταν συγχαίρει μια γυναίκα που κάνει δουλειές επειδή είναι γυναίκα και έτσι πρέπει καθώς και έναν άντρα που κάνει δουλειές ενώ είναι άντρας.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιο ορθή άποψη όλων θεωρώ ότι είναι αυτή που υποστηρίζει ότι ο καθένας ασχολείται σε όποια δουλειά του σπιτιού είναι καλός αλλά και με γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση των ατόμων του νοικοκυριού. Όχι το ότι οι γυναίκες είναι επιστημονικώς (what? ) αποδεδειγμένα καλύτερες στις δουλειές του σπιτιού και συνεπώς τις αναλαμβάνουν.
μα το ενα δεν αναιρει το άλλο..γενικα που ειναι το λαθος σεόλα αυτα που παρεθεσα?
εγω αντιδρω στον φεμινιστικο παραλογισμο που εκλυεται απο καποια ατομα στο forum..
και εγω προσωπικα θα διαλεξω γυναικα που θα ειναι νοικοκυρα ,απλως γιατι εγω ειμαι χυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Για να μην φεύγουμε εκτός θέματος... υπάρχουν και τα αντίστοιχα threads

Καριέρα Vs Μητρότητα

και
Γυναίκες και θετικές επιστήμες

"Φεμινισμός" εν έτει 2005 και ισότητα των 2 φύλων

Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Οπότε ας μείνουμε στο θέμα του thread :

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη :P ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι:) ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top