Έλληνες του εξωτερικού

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Τί άποψη έχετε για το πόσο Έλληνες θεωρούνται οι Έλληνες του εξωτερικού; Σαν ένας απ' αυτούς, πολλοί με κατηγορούν οτι δεν είμαι αρκετά Έλληνας διότι δεν το διαφημίζω πχ. ελληνική σημαία στο αυτοκίνητο. Πολύ με ενδιαφέρει η γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Να αλλάξεις παρέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά αυτές τις επιδείξεις εθνικότητας όπως πχ η σημαία στο αυτοκίνητο, τις θεωρώ απίστευτα κιτς.

ΥΓ: Η υπογραφή σου είναι εκτός ορίων στο ύψος κατά ~40 pixels (μόλις γλίτωσα ένα pm :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τί άποψη έχετε για το πόσο Έλληνες θεωρούνται οι Έλληνες του εξωτερικού; Σαν ένας απ' αυτούς, πολλοί με κατηγορούν οτι δεν είμαι αρκετά Έλληνας διότι δεν το διαφημίζω πχ. ελληνική σημαία στο αυτοκίνητο. Πολύ με ενδιαφέρει η γνώμη σας.

Η σημαία στο αυτοκίνητο σε κάνει περισσότερο Έλληνα; Άλλο και τούτο :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Προσωπικά αυτές τις επιδείξεις εθνικότητας όπως πχ η σημαία στο αυτοκίνητο, τις θεωρώ απίστευτα κιτς.

Kιτς; Χμ... :redface:

Κιτς είναι αυτό:


Και όχι μόνο κιτς, αλλά και ασκόπως εθνικιστικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σαν Ελληνίδα που ζει στο εξωτερικό, σε διαβεβαιώ ότι αν νιώθεις κάπως (Έλληνας, Κρητικός, Πορτογάλος, αριστερόχειρας, λέων-με-ωροσκόπο-παρθένο), απλά το νιώθεις. Και το ζεις.
Ένιωσα πιο δεμένη με την πατρίδα μου εδώ, για πολλούς λόγους. Αλλά το ζω στο σπίτι μου, όπου μαγειρεύουμε λαδερά και βλέπουμε το Μια τρελή τρελή οικογένεια. Η σημαία βγήκε μόνο στο Euro, κι αυτό γιατί μου τη χάρισε το αφεντικό μου.

Απεχθάνομαι το "γκρηκ στάιλ" που ευδοκιμεί στην Αγγλία (αναφέρομαι στο κλισέ, no offence), απεχθάνομαι το "παίζω μπουζούκια στο αμάξι στη διαπασών", αλλά αν πάω στην ταβέρνα θα τραγουδήσουμε όλοι μαζί (οκ, οι ξένοι απλά λαλαλα) κι αν πάμε σε ελληνικό πάρτι (Mykonos κλάμπινγκ ή συμμάζωξη Ποντίων) θα τα σπάσω.


Και μετά πίσω στα λουκάνικα και τα γιολελέι. Γιατί εδώ ζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μπήκα να γράψω αλλά με κάλυψε το Γίδι απόλυτα...

Τα ίδια ακριβώς λέει κ η αδελφή μου που έχει παντρευτεί μη Έλληνα και ζει στο εξωτερικό μόνιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eγώ έχω ελληνική σημαία στο μπαλκόνι και γαρύφαλλο στο πέτο.

Μην πω για τα τσαρούχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γίδι, συμφωνώ απόλυτα με το οτι είσαι αυτό που νιώθεις αλλα δυστυχώς πολλοί δεν το βλέπουν έτσι.

Έχω κουραστεί να διαφωνώ συνεχώς με Έλληνες εδώ της πόλης που μένω. Σχεδόν ολοί πιστεύουν οτι αν δεν διαφημίζεις αυτό που είσαι, έστω και με κιτς τρόπους, δεν είσαι περήφανος που είσαι Έλληνας. Έιναι άκρως εκνευριστικό το να αμφισβητούν τον πατριωτισμό σου κάποιοι που δεν μιλάνε καλά ελληνικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Στράτο, είτε να μάθεις να το αγνοείς, είτε να βρεις άλλες παρέες... αν σε ενοχλεί δηλαδή. Προσωπικά με ενοχλούν κάτι τέτοια, τι θα γίνει δηλαδή; Θα κυκλοφορούμε όλοι με τη σημαία τατουάζ στο μέτωπο και τον εθνικό ύμνο για ringtone; Να τα κάνουν και οι πορτογάλοι και οι άγγλοι και οι ταϊλανδοί. Και τι θα καταλάβουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Προσωπικά, πιστεύω οτι την Ελλάδα πρέπει να την αγαπάς όπως μια γυναίκα. Όχι μόνο όταν είναι στολισμένη και όμορφη αλλα και όταν είναι στα κάτω της και χρειάζεται φροντίδα. Δέν είναι για να δείχνεις στους φίλους σου "κοίτα ωραία γκόμενα που έχω" αλλα για να την αγαπάς απ΄τα βάθη της καρδιάς σου, έστω κιαν αυτο σημαίνει καμιά φορά να ασκείς κριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ξέρεις, αν τολμήσεις και ασκήσεις κριτική για την Ελλάδα, σε βγάζουν λίγο πολύ προδότη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν την αγαπάς απλά την αγαπάς. Και δε σου καίγεται καρφί τι λένε οι άλλοι. Ούτε νιώθεις την ανάγκη να το φωνάξεις, ούτε το κρύβεις.

Κάτι τέτοιοι "πατριώτες" είναι γραφικοί.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και δεν έχω μείνει στο εξωτερικό ικανό διάστημα να θεωρηθώ ''Ελληνίδα του εξωτερικού'', σιχαίνομαι τις επιδείξεις εθνικότητας και την γκετοποίηση. Δηλ. όσο έμεινα έξω τρελαινόμουν με τους Έλληνες που έκαναν συνέχεια παρέα με Έλληνες, οι Greek nights με αναγούλιαζαν, οι επιδείξεις ''εθνικής ταυτότητας'' με εκνεύριζαν.

Δεν ισχύει μόνο για τους Έλληνες αυτό όμως, κι άλλοι είχαν τάσεις επίδειξης και με τσάντιζαν επίσης. Το χειρότερο όμως είναι η γκετοποίηση. Δηλ. κι ο φίλος μου εκεί που έκανε παρέα κατά 70% με Ιταλούς (Ιταλός κι αυτός) με εκνεύριζε, το ''φωνακλάδικο'' ιταλικό μπούγιο που έκαναν με έκανε να αισθάνομαι ελαφρά αμηχανία.

Μου άρεσε πολύ όταν ήμουν με τις στάνταρ παρέες μου, καθένας από διαφορετική χώρα, κι η εθνική ταυτότητα έβγαινε σε συγκεκριμένα πράγματα, ουσιαστικά κι όχι ''φωναχτά''. Άλλωστε για μένα, η λεπτομέρεια είναι που τονίζει την διαφορετικότητα, κι όχι μαζικές εκφάνσεις (τότε μπαίνουμε στα χωράφια του Ελληναρά ας πούμε).

Βέβαια, θα θελήσεις να κάνεις κάποια πράγματα για να αισθανθείς κοντά στην κουλτούρα σου. Για μένα ήταν να δω την Ελληνίδα φίλη μου τετ α τετ για να μιλήσουμε ελληνικά χωρίς καμιά παρεμβολή ή να μεγειρεύω ελληνικά φαγητά και να κερνάω ούζα τους αλλοδαπούς φίλους. Να πάω σε Greek night δεν κανόνιζα με την καμία, σημαίες και λοιπά τα βλέπω κάπως κι εδώ όταν είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Είμαστε αυτό που είμαστε! Δεν είναι ανάγκη να το διατυμπανίζουμε. Εξάλλου το αν είμαστε πραματικά θα φανεί στα δύσκολα. Όχι, εκ του ασφαλούς. Είναι γεγονός ότι όταν κριτικάρεις κάτι ελληνικό σε λένε ανθέλληνα. Ωστόσο ένας έξυπνος το κριτικάρει ανάμεσα στους Έλληνες και το κρύβει από τους ξένους. Συχνά, επίσης ο Έλληνας φτάνει στο άλλο άκρο. Αποκαλεί φασίστα ή ψώνιο κάποιον που θα κυκλοφορίσει με πουλόβερ της εθνικής Ελλάδος ή με οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα και ας κυκλοφορεί και ο άλλος με κάτι που προβάλλει τα δικά του πιστεύω (ομάδα, θρησκεία, ιδεολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

priest1981

Νεοφερμένος

Ο priest1981 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο Ελληνικός λαός από τα βάθη των αιώνων θεωρείτο ένας για να μην πω ο πιο σημαντικός λαός του κόσμου. Όσον αφορά για τους έλληνες του εξωτερικού μόνο μπράβο και συγχαρητήρια πρέπει να τους δώσουμε για πολλούς λόγους. Δεν ξεχνάνε από που προέρχονται και έχουν τεράστια αγάπη για τον τόπο τους, μας κάνουν περήφανους με τις κατακτήσεις τους στον επαγγελματικό τομέα. Είμαστε αδέρφια και όσο μακριά και αν βρισκόμαστε δεν θα πρέπει να το ξεχνάμε αυτό ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νεκρανασταση

Αν οι Ελληνες του εξωτερικου, που ζουνε γενιες εκτος Ελλαδας, θελουν να μας πεισουν για το ποσο Ελληνες ειναι, τουλαχιστον ας μαθουν πρωτα σωστα Ελληνικα. Συγγνωμη αλλα η σοβαρη προσωπικη μου εμπειρια με την Ομογενεια μου εχει δημιουργησει μια αρκετα παγιωμενη αποψη.

Στο εξωτερικο υπαρχουν δυο κατηγοριες Ελληνων, υπαρχουν οι Γερμανοι/Βρετανοι/Αμερικανοι/Σουηδοι ελληνικης καταγωγης, συνηθως προοδευουν, ειναι ενσωματωμενοι στην κοινωνια κ.ο.κ.

Και υπαρχουν και οι Ελληναρες, συνηθως με καταγωγη απο Β. Ελλαδα, μιλανε αθλια Ελληνικα, επαγγελματικα δεν κανουν τιποτα σοβαρο (ταβερνα ftw), στην πλειοψηφια τους ειναι σχεδον αμορφωτοι, δε συμπαθουν τις χωρες που τους δινουν ψωμι και αναλωνονται σε ηλιθιους πατριωτισμους οπως μπρελοκ με την Ελληνικη σημαια, τατουαζ με την Ελληνικη σημαια, θηκη κινητου κ.ο.κ. Οντας απολιτιστοι, δινουν τελειως λαθος εντυπωση για τους εν Ελλαδι Ελληνες κι οι ξενοι νομιζουν οτι ειμαστε σαν αυτους. Οταν ερχονται στην Αθηνα βλεπουν οτι στην πραγματικοτητα οι Ελληνες δεν ειμαστε σαν τους ομογενεις κυριως διοτι δε ζουμε στο 1960...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτά που λες όμως DarthFederer δεν έχουν να κάνουν με το οτι είναι Έλληνες του εξωτερικού αλλά με το οτι έτυχε κάποιοι να είναι αμόρφωτοι, ακαλλιέργητοι ή/και φανατισμένοι με τη χώρα τους. Κάποιοι άλλοι επίσης είναι διακεκριμένοι επιστήμονες που παίρνουν βραβεία και κάνουν τη χώρα μας περήφανη. Αμόρφωτοι υπάρχουν και στην Ελλάδα, αμόρφωτοι υπάρχουν παντού. Τυχαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να είμαι "περήφανος" για τα επιτεύγματα κάποιου Έλληνα ομογενή; Good for him.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να είμαι "περήφανος" για τα επιτεύγματα κάποιου Έλληνα ομογενή; Good for him.

Ο DarthFederer πιο πριν έλεγε οτι ντρεπόταν για τη συμπεριφορά του Έλληνα που μένει στο εξωτερικό. Σε αυτό πήγαινε. Προσωπικά ούτε περήφανη είμαι ούτε ντρέπομαι. Ο καθένας ας κοιτάει τη ζωή του και τον εαυτό του. Ούτε νιώθω την ανάγκη να δειχτώ ή να κρυφτώ στους ξένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top