Μάτιασμα

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε μπορεις να το ξερεις, αλλα δε νομιζω να θεωρεις οτι ΟΛΕΣ τις φορες που μιλουν ασχημα για σενα, σε πιανει πονοκεφαλος, κακοκεφια και τα συναφη συμπτωματα ματιαμσατος ! Αν ηταν ετσι τοτε θα ξεραμε ολοι ποτε μιλουν ασχημα για μας. Και το αυτο, οταν μιλουν καλα για εμας.

Αν θελουμε να αποδειξουμε το ματιαμσα , πρεπει να γινουν τεστ ελεγχομενα. Ετσι κουτουρου, δε γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Δε μπορεις να το ξερεις, αλλα δε νομιζω να θεωρεις οτι ΟΛΕΣ τις φορες που μιλουν ασχημα για σενα, σε πιανει πονοκεφαλος, κακοκεφια και τα συναφη συμπτωματα ματιαμσατος ! Αν ηταν ετσι τοτε θα ξεραμε ολοι ποτε μιλουν ασχημα για μας. Και το αυτο, οταν μιλουν καλα για εμας.

Αν θελουμε να αποδειξουμε το ματιαμσα , πρεπει να γινουν τεστ ελεγχομενα. Ετσι κουτουρου, δε γινεται.

Μα ναι φυσικά δεν είναι δυνατόν όποτε πχ έχω πονοκέφαλο να λέω ότι είμαι ματιασμένη.Απλά μου έχει τύχει αρκετές φορές στα καλά καθούμενα να νοιώθω μια ασυνήθιστη ατονία σε σημείο να μην μπορώ να σταθώ τότε παίρνω τηλέφωνο την αμέσου δράσεως γιαγιά και αφού με ξεματιάσει (καμμιά φορά επιστρατεύει και φίλες της) μετά απο λίγο νοιώθω καλύτερα.Δεν μπορει να είναι απλά σύμπτωση αυτό(και μάλιστα επαναλαμβανόμενη).Δεν μπορώ να σου εξηγήσω τι και πως αλλά πάντως κατι υπάρχει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
same here. γιαγιά ruloz :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απλά μου έχει τύχει αρκετές φορές στα καλά καθούμενα να νοιώθω μια ασυνήθιστη ατονία σε σημείο να μην μπορώ να σταθώ τότε παίρνω τηλέφωνο την αμέσου δράσεως γιαγιά και αφού με ξεματιάσει (καμμιά φορά επιστρατεύει και φίλες της) μετά απο λίγο νοιώθω καλύτερα.Δεν μπορει να είναι απλά σύμπτωση αυτό(και μάλιστα επαναλαμβανόμενη).Δεν μπορώ να σου εξηγήσω τι και πως αλλά πάντως κατι υπάρχει
Να σου εξηγησω τι ειναι πιο πιθανο να συμβαινει :

Post hoc πλανη : "post hoc, ergo propter hoc" (μετά απ'αυτό άρα εξαιτίας αυτού) : βασίζεται πάνω στην λανθασμένη άποψη ότι επειδή κάποιο γεγονός έγινε μετά από κάποιο άλλο, το ένα οφείλεται στο άλλο.Η post hoc συλλογιστική είναι η βάση πολλών προληπτικών και λανθασμένων αντιλήψεων.

Faith healing is a cooperative form of magical thinking involving a healer and a patient in which (a) both healer and patient believe in the healing power of spirits or other mysterious healing mechanisms; (b) the healer consciously or unconsciously manipulates the patient into believing he or she has cured the patient's ailment by prayer, hand movements (to unblock, remove, restore, etc. some intangible "energy"), or by some other unconventional ritual or product; and (c) the patient validates the healing by giving signs that the healing has worked, such as walking without a brace for a short period, breathing freely, feeling relief from pain, or simply thanking the healer for the "miraculous cure." Furthermore, faith healing can occur at a distance. There is no need for the patient and healer to meet, as the processes that occur are said to transcend the usual limitations of space and time. The faith healer needs no objective signs of illness (such as medical exams) or objective signs of cure (such as medical exams)

The placebo effect : is the measurable, observable, or felt improvement in health not attributable to treatment.

Δηλαδη : νιωθεις ασχημα. Ζητας ξεματιασμα. Αρα πιστευεις στο ματιασμα. Αρα πιστευεις οτι αν σε ξεματιασουν θα γινεις καλα. Μολις μαθεις οτι σε ξεματιασαν, μετα απο λιγα λεπτα, αισθανεσαι καλυτερα. Γιατι ; Power of sugestion. ΟΕχει αποδειχθει οτι ο εγκεφαλος μπορει να παραγει πολλες ουσιες καταλληλες για την λυση οργανικων προβληματων. Απλα (ακομα) δε μπορουμε να το κανουμε κατα βουληση. Αν ομως πιστευουμε οτι αυτο που μας εκαναν θα μας ωφελησει (ξεματιασμα), τοτε ο εγκεφαλος κανει οτι χρειαζεται για να το πραγματοποιησει. (δε το καταφερνει παντα φυσικα)

δεν αποκλειω μεταφορές ενεργειων κλπ. Απλα μεχρι στιγμης τα παραπανω ειναι εξηγησεις που φαινεται να ειναι αρκετα πιο κοντα στην αληθεια απο οτιδηποτε αλλο.

Αυριο, who knows....

και ενα καλο (αλλα λιγο μεγαλο) αρθρο για το μάτι (στα αγγλικα, αλλα απο καποιον που εχει Ελληνες γνωστους και επισκεπτεται τη χωρα μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Powder

Νεοφερμένος

Η Powder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν τα πίστευα,μέχρι που την "πάτησα" με τρομερό πονοκέφαλο και ξαφνική τάση σόρυ κι ολάς για έμετο..αυτό πριν 10 χρόνια..τελικά με "ξεμάτιασε" η μαμα μου και μέσα σε -χωρίς υπερβολή- 5 λεπτά ημουν μια χαρα!:hmm: ισως το πιστεψα πάρα πολυ και απο τότε ματιάζομαι ευκολα..και εγω και τα παιδιά μου..οχι δεν ματιάζω..δεν μου εχει πει κάποιος κάτι..τουλάχιστον οχι ακόμα..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Κοιτάξτε. Εγώ έχω τη γιαγιά μου που με ξεματιάζει αν δεν είμαι καλά,οπότε.. πιστεύω.
Απ' όσο ξέρω ματιάζω και γω. Τώρα αν ματιάζω πολύ δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγω οχι ιδιαιτερα αλλα παθαινω πλακα οταν αισθανομαι χαλια και βαλω να με ξεματιαξουν και βλεπω περιεργα πραγματα,λαδι να διαλυεται και τα λοιπα..απο χτεσ ειμαι λιγο οπως και μια φιλη και απο τοτε 3 ατομα προσπαθησαν να με ξεματιαξουν..οκ ακουγεται λιγο κατινιστικο αλλα αρχιζει και πιανει..πολλα ατομα τουσ πιανει αυτο που λενε πολυ ευκολα το ματι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Άκρως αντιεπιστημονικό και παλαιολιθικό θα έλεγα...
Ούτε η γιαγιά μου δεν πιστεύει σε αυτά. Τώρα το οτι κάποιοι "ξαματιάζονται", θεωρώ οτι είναι θέμα ψυχολογικό, πείθουν τους εαυτούς τους οτι έτσι θα ξεματιαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πιστευω οτι παντα μπορουν να πουν ασχημα για σενα αλλα το αν θα σε επηρεασει ειναι σχετικο με την ψυχολογικη κατασταση που βρισκεσαι τη δεδομενη στιγμη.Και αλλες φορες μου χει τυχει πονοκεφαλοσ αλλα σιγουρα δεν ηταν ματιασμα!.. Αλλα εγω παθαινω το αλλο με το χασμουρητο ακομα και καποιος να με ξεματιασει απο μακρια θα αρχισω να χασμουριεμαι μεχρι αηδιασ οπως πριν, να τρεχουν τα ματια μου και να μη μπορω να παρω ανασα..οταν τελειωσουν ολα αυτα μετα απο λιγο συνερχομαι..δεν ματιαζομαι ολη την ωρα αλλα την τελευταια φορα που βγηκα καταλαβα οτι με καρφωναν με κακια, με θαυμασμο δεν ξερω..παντως σε μια εκπομπη που επεσε στη αντιληψη μου ελεγε ενασ παπας οτι το ξεματιασμα το παραδεχεται αλλα θεωρει σατανικουσ τους τροπουσ ξεματιασματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
δεν πιστευω στο ξεματιασμα.γιατι ο τροπος που γινεται ειναι αστα να πανε:P
για το ματιασμα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.δηλαδη δε ξερω αν καποιος μπορει με τη σκεψη του να επηρρεασει καποιον αλλο.πολλα ειναι ικανος να κανει ο ανθρωπινος εγκεφαλος τιποτα ομως δεν εχει αποδειχτει για το ματιασμα ουτε καν ελεγχθει.οσο αφορα την ''ξαφνικη αδιαθεσια'' που μπορει να νιωσει καποιος υπαρχουν πολλες εξηγησεις.αγχος,κουραση,αλλεργικη αντιδραση,δυσανεξια σε τροφες,βαρεμαρα,πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν διάβασα όλα τα posts οπότε δεν ξέρω αν η άποψη μου έχει ήδη ειπωθεί (αν ναι δεν πειράζει :P)

Πιστεύω στο μάτιασμα για 2 λόγους. Πρώτον, πρακτικά δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά στην αδερφή μου συμβαίνει και πάντα την ξεματιάζει η μητέρα μου. Δεύτερον, θεωρητικά, το γεγονός δεν αντιτίθεται στην θεωρία που έχω στο μυαλό μου για την ενέργεια-ψυχή. Δηλάδη για εμένα, η ψυχή μας είναι το σύνολο της ενέργειας μας και πιστέυω ότι άτομα με πολλή τέτοια ενέργεια (αυτό που λέμε θετική ενέργεια), μπορούν να σε κάνουν πχ να νιώσεις καλύτερα μεταδίδοντας σου λίγη απο τη δική τους, καλύπτοντας τυχόν δικό σου έλλειμμα. Αντίστοιχα κάποιος που έχει πολύ ενέργεια μια μέρα και οι άλλοι τον ζηλέυουν πχ και τον "ματιάζουν", παίρνουν λίγη απο την ενέργεια του με αποτέλεσμα αυτός μετά να έχει χαμηλή και να νιώθει χάλια. Ίσως το ξεμάτιασμα κάτι κάνει και επαναφέρει την ισορροπία. Αυτή είναι δική μου θεωρία και παρακαλώ να μην με θεωρήσετε αφελή. Μ'αρέσει να δίνω μια εξήγηση στα πράγματα και ας φαίνεται σε άλλους χαζή. :)

Τέλος, θα ήθελα αν κάποιος έχει καλή σχέση με τη χημεία, να μας εξηγήσει το φαινόμενο με το λάδι και το νερό και γιατί το πρώτο κάποιες φορές σκορπίζει ενώ άλλες όχι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Η γιαγια μου πιστευει κ μαλιστα δεν μου ελεγε κ τα λογια που ψιθυριζει στο ξεματιασμα!Εγω δεν πιστευω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η γιαγια μου πιστευει κ μαλιστα δεν μου ελεγε κ τα λογια που ψιθυριζει στο ξεματιασμα!Εγω δεν πιστευω....
Ο λόγος που δεν στα έλεγε είναι γιατί όπως έμαθα εγω, τα λόγια λέγονται μόνο απο το ένα φύλο στο άλλο. Άρα η γιαγιά σου μπορούσε να το πει μόνο σε κάποιο αρσενικό της οικογένειας. Εκτός αν είναι μυστικοπαθής :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ελεος με το ματιασμα και ειδικα ελεος ετσι πως το αντιμετωπιζετε!περασε ο μεσαιωνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Και εγώ ματιάζομαι συνεχεια....όταν όμως με ξεματιάζουν γίνομαι καλύτερα μετα και δεν νομιζω να είναι ιδέα μου!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Το ματιασμα υπαρχει νομιζω!Ακομα κ η εκκλησια πιστευει σ'αυτο,καθως υπαρχουν κ συγκεκριμενα λογια που προτεινει,αν δεν κανω λαθος.....
Κ να μην υπαρχει,με το ξεματιασμα νοιωθεις οτι εφυγε το κακο το ματι απο πανω σου εστω κ αν ειναι στο μυαλο μας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το ματιασμα υπαρχει νομιζω!Ακομα κ η εκκλησια πιστευει σ'αυτο,καθως υπαρχουν κ συγκεκριμενα λογια που προτεινει,αν δεν κανω λαθος.....

Αμα πιστευει η εκκλησια ενταξει! Γιατι και ολα οσα πιστευει γενικα ειναι λογικοτατα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Αμα πιστευει η εκκλησια ενταξει! Γιατι και ολα οσα πιστευει γενικα ειναι λογικοτατα!:P
δεν ειμαι σιγουρος κιολας,μη βαβιστεις στην εντυπωση που εχω....:)
αν κ δεν βλεπω να το πηρες κ πολυ στα σοβαρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ποιά η γνώμη σας για το γνωστό μάτιασμα??
Πιστευετε πως ματιάζετε ή ματιάζεστε??

ούτε το ένα ούτε το άλλο, πιστέυω στο γρουσούζικό ματι άλλα όχι πολλύ σε αυτό που λένε ότι πέυτεις σε κρεββατια αλλα αυτό που προκαλεί ζημιές, πιστέυω ότι το ματιασμα είναι για αυτούς που θέλουν αυτό που έχουν οι άλλοι όχι το καλοπροέρετο και ναι δεν ματιάζομε εγώ ούτε ματιάζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πιστευω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 26 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top